w Alles goed en u/el Geen verplichte mutatie in Hervormde Kerk Trouw aan de beste Amerikaan M LEXINGTON Vraag protestanten niet te evangeliseren Een woord voor vandaag PBSchenk? ists vnnr ds fiats U proeft de moutwijn Wet premie kerkbouw spoedig in werking? Verband en deputaten hebben elkaar nodig eBAS Tl r\M •Een episcopaalse acte van afscheiding AEG DONDERDAG 21 NOVEMBER 19<a Hervormde synode zei: Neen Spaanse kardinaal tot concilie De Spaanse kardinaal De Arri ba Y Castro van Tarragona heeft het concilie gevraagd een oproep te richten tot de protestanten om hun bekeringsactiviteit onder de rooms-katholieken stop te zetten. Hij deed dit in een toespraak over het rapport oecumene waarin on der andere de verhouding van de Rooms Katholieke Kerk tot de andere kerken ter sprake komt. gaf als zijn mening te kennen dat het beter na het concilie behandeld had kunnen worden. Hij zei er echter niet bij wie het dan had moeten behandelen. Als hij gedacht heeft aan de Romeinse curie, dan getuigt het van een naïveteit waarom rooms-katholieken uit niet-la- tijnse landen op het ogenblik zeker glimlachen. HIJ sprak ook over het voorstel dat rooms-katholieken en protestanten men moeten kunnen bidden. Volgens hem Is dat echter geheel in strijd met de kerkelijke wetgeving. De adviezen van dit rapport achtte hij gevaarlijk voor de Spaanse rooms-katholieken vooral voor de kleine man die niet in staat zijn de argumenten van gespe cialiseerde zendelingen te weerleggen. Juist dat was de reden dat hij wilde dat de protestanten in het rapport of ficieel gevraagd zal worden elke be keringsactiviteit te staken, een voor stel dat in protestantse kringen zeker zonder meer zou worden afgewezen, vroeg voorts om een catechismus w in aandacht geschonken wordt aai geloofsverschillen. Na alle tegenstemmen tegen de uit spraak over de Joden, kwamen gisteren de voorstanders in het geweer. Zo sprak de Amerikaanse kardinaal Meyer, na mens een groep prelaten uit de Verenig de Staten. Hij zei geheel achter de uit- spraak te staan. Ook het Zwitserse epis copaat liet zeggen zich geheel met deze uitspraken te kunnen verenigen. In de concilieaula in de Sint Pieter worden op het ogenblik voorbereidingen getroffen die doen vermoeden dat een openbare vergadering van het concilie op handen is die door de paus zelf ge leid zal worden. Gisteren zijn de laat ste amendementen betreffende het rap port over de liturgie aangenomen zo dat het nu in zijn geheel definitief vast gesteld is. De openbare zitting zou dan plaats hebben om dit rapport tot officiële uit spraak van de Rooms Katholieke Kerk te verheffen. Mogelijk vindt dan tege lijkertijd de uitspraak over de con nicatiemiddelen plaats. Herv. predikant Krop: Studentenhuwelij k nog steeds niet aanvaard in Nederland Het studentenhuwelijk is in het Ne derlandse cultuurpatroon nog in geen enkel opzicht verwerkt, zo zei woensdag middag de hervormde studentenpredi kant ds. M. A. Krop te Groningen in zijn rede. uitgesproken in het kader van de interfacultaire leergang aan de Rijksuni versiteit van Groningen over het huwe lijk. De studentenpastor wees erop. dat ir het studiejaar 19611962 al meer dar dertien procent van de Nederlandse stu denten was getrouwd. Als gevolg var deze ontwikkeling hebben de Nederland se studentenpastoors en predikanten zich onlangs tot de minister gewend om dacht te vragen voor de financiële pecten en de huisvestingsmoeilijkheden van de gehuwde studenten. Ook de universiteit dient naa ning van ds. Krop, in haar beleid met de gehuwde student rekening te houden. Tot nu toe heeft zij nog negatief noch positief gereageerd De getrouwde stu dent dient te worden gezien in zjjn eigen situatie, hetgeen een nauwer overleg over het studieprogramma noodzakelijk zal maken Ook de studentengezellig- heidsverenigingcn zullen zich naar hei oordeel van de Groningse studentenpre- op de getrouwde studenten richten. Het orgaan van de Russische nistische partij. Prawda, heeft scherpe kritiek geoefend op het orgaan dat door het ministerie van cultuur wordt uitge geven. Het culturele blad wordt er van beschuldigd in zijn kritieken grove aan vallen te doen in plaats van objectieve voorlichting te bieden. Bepaalde redac tieleden zouden zich zelfs niet ontzien de feiten te verminken. Het ministerie van cultuur dient aan de onhoudbare toestand onverwijld een einde te maken. Het rapport van de mutatie commissie heeft de eindstreep niet gehaald. Hoewel vrijwel alle hervormde synodeleden ervan overtuigd zijn dat er iets moet gebeuren om de doorstroming van de predikanten te bevorde ren en meer schot te krijgen in het beroepingswerk was de muur van verzet tegen de voorgestelde overplaatsing als een predikant binnen een gestelde termijn geen beroep heeft aanvaard te sterk. De commissie moest niet alleen het vrij stringente mutatie-voor stel terugnemen, maar ook het tweede voorstel dat eigenlijk een verzachting was van het eerste. Het was opmerkelijk dat de commis- ie van rapport van de synode zich ge heel met de voorstellen van de muta tiecommissie kon verenigen. Ds. A Bekius verklaarde namelijk namens zijn missie van rapport dat deze van ing was dat het meest verstrekken de voorstel moest worden aangenomen, dus het voorstel waarbij geen dispensa-^ tie mogelijk was, zodat predikanten nimmer langer dan acht jaar een klei ne en nimmer langer dan twaalf jaar een grote gemeente zouden dienen. Maar zelfs de stem van deze com sie heeft het voorstel niet kunnen red den. Uiteindelijk heeft de mutatiecom missie na beraad haar beide mutatie- voorstellen ingetrokken, maar aange drongen op een principebesluit Een orde van predikanten als pioniers (Van onze kerkredactie) „Was u in het hadwater van Siloam", zei Jezus tegen de blind] geborene. Was er iets bijzonders aan dat water? Niets. Ha had eigenlijk net zo goed zich thuis kunnen wassen. Maar daij zou hij niet ziende zijn teruggekomen. Dus toch wat bijL zonders? Neen. Alleen de naamis hier bijzonder. Johannm vertelt ons erbij dat die naam betekent: uitgezondenToll vijf maal toe noemt Hij Christus de gezondene van God ia hoofdstuk acht. En in het begin van dit negende hoofdstull van zijn evangelie zegt Christus nog weer eens: „Die Mit gezonden heeft." j Christus is de gezondene in de wereld. Hij komt van God. Hm heeft een boodschap van God voor u en voor mij. Hij is gel komen om „het volk dat in duisternis gezeten is" een grool licht te doen zien. Maar dat licht schijnt pas als dat volk gaaj erkennen dat Hij de gezondene is, degene die van God komlj om ons te helpen. I Wij kunnen Christus zien als een historische figuur, als een groot pro/eet, als een bijzondere prediker, maar Hij zal orv leven niet veranderen. Pas later als wij tot Hem gaan en uoo» Hem neerknielen en Hem danken dat Hij tot ons gekomen id om ons te verlossen, zullen onze ogen opengaan voor Zijn heerlijkheid. Nieuwe voorstellen .1 Het werk sie worde geïntensiveei 2. De outillage van de verbeterd. 3. Er worde gezocht cidenteel in noodsituaties predikanten, krachtens kerkelijke bevoegdheid te verplaatsen. 4. Er worde gezocht naar mogelijkhe den om een ,,orde van predikanten" te vormen, die bereid zijn zich door een plaatsingsteam (b.v. de beroe- pingscoifflnissie) te laten verplaat sen naar gemeenten die zich bij dit team hebben aangesloten. 5. Er worde op korte termijn gezocht naar wegen ter leniging van de pastorale noodtoestand in de grote steden en tot oplossing van het pro bleem der kleine gemeenten. De synode droeg de uitwerking van de eerste vier punten op aan de huidi- Benoemingen ge mutatiecommissie. Voor het vijfde punt zal een speciale commissie inge steld worden. Deze commissie zal tot taak krijgen te bezien wat gedaan kan worden om tot een betere pastorale ver zorging te komen van de grote ge meenten. Statistieken wijzen uit dat er veel te weinig predikanten zijn voor de grote gemeenten. Volgens het rapport zal het nodig zijn op korte termijn nieu we wijkgemeenten te vormen met maximaal 2500 doop- en belijdende le den. Dat wil zeggen dat er dan onge veer 250 predikantsplaatsen gesticht zullen moeten worden. De nieuwe com missie zal zich op deze voorstellen moe ten bezinnen. Ouderling C. Gorter uit de classis Hoorn betoonde zich beducht voor onrust in de gemeenten en onder de predikanten. Ds. F. H. Jansen uit de classis Nij-i megen vond het schema te strak. Mu-j tatie zou voor een bepaald aantal predi-! kanten goed zijn, maar niet voor alle Ds. G. de Ru uit Rotterdam meende dat het uitgangspunt van het rapport te be- perkt is. Hij meende niet dat de nood wbS ïaf muSifeplöok Ds. Velema over chr. geref. evangelisatiewerkst hij meende dat de voorgestelde dwang in strijd is met de structuur van de kerk. Laten we niet invoeren wat in de kerken, die deze regeling al eeuwen kennen, juist bezig is afgeschaft te wor- Er gingen stemmen op van predikan ten en ouderlingen die zich geheel met de voorstellen konden verenigingen. De kieskeurigheid van de dominees moet niet al te zeer ontzien worden, zei ds. P. L. Tasseron uit de classis Hengelo. Ds. W. Dijkstra was sterk voor een stringen te regeling die de vrijheid inperkt, maar hun stemmen konden de mutatievoor- stellen niet meer redden. Predikantenorde (Van onze kerkredactie) Het hervormd blad ,,De Kerk voogdij" meent dat nog voor het einde van dit jaar de wet waarin rijkssubsidie wordt geregeld voor de bouw van nieuwe kerken, in werking zal treden. Pas dan zal het mogelijk zijn om voor nieuw bouw officieel subsidie aan te vragen. De wet is op 27 november van het vo rig jaar reeds aangenomen door de Eerste Kamer en twee dagen later door de Koningin ondertekend. De ar tikelen 10 en 14 die betrekking hebben op de commissies van advies traden op 22 december van het vorig jaar in werking. Deze commissies geven op verzoek of uit eigener beweging advies over zaken, die het verstrekken van premies be treffen. Zij worden gehoord over de uitvoeringsmaatregelen van de wet. Januari Het heeft geruime tijd geduurd, voordat deze commissies waren samengesteld. Pas in september kon het blad De Kerkvoogdij de samenstelling van de commissies publiceren. Zij zijn evenwel met bekwame spoed aan het werk gegaan om uitvoerings maatregelen te bestuderen die de wet betreffen. Voor zover de redactie van „kerkvoogdij" bekend is. zijn deze thans gereed en mag verwacht worden dat zij zo tijdig bekend gemaakt zullen C/** AUTOMATIC AESU TOASTER f69. Dinsdagavond werden nog een aantal technische aspecten besproken van de nieuwe pensioenregeling die in princi pe was aanvaard. Er werden nog en kele kleine wijzigingen aangebracht en besloten werd dat de synode een com missie zal benoemen die met de pen sioenraad zal overleggen op welke wij ze aan verschillende opmerkingen ter synode gemaakt, tegemoet gekomen kan worden in een mogelijk nieuwe herzie ning van de pensioenregeling. Tevens heeft de synode de leden van de nieuwe generale diaconale raad be noemd. Het zijn: prof. dr. H. Jonker, Utrecht: dr. G. van Leeuwen, Zetten; dr. D. Jacobs. Amersfoort; drs. A. D. W. Tilanus. Arnhem; mevrouw J. E Sevenster-Bogaard. Amstelveen: D. Bevatten de vijf punten overigensMonshouwer. Nijmegen: dr. J. P Ver- voorlopig nog weinig nieuws, omdat er j gouwen. Bunnik; mr. H. J. Koerts erplichte mutatie geen Utrecht; en G. A. Lewin, Den Bosch. sprake zal zijn, (behalve dan bi enkele noodgevallen, waar nu ook reeds Inge grepen kan worden door de kerkelijke leiding) nieuw is wel punt vier, waarin gesproken wordt over een „orde van pre dikanten." Dit gaat terug op een voorstel dat geboren is in een werkgroep van dikanten die met het voorstel kwam worden in noodgebieden, zoals Noord- Holland en Groningen, industriewijken, etc. Het is de bedoe ling dat zij als pioniers worden inge zet voor een bepaald aantal jaren, tot een gemeente zover gegroeid is dat deze op eigen benen kan staan en zelf kan gaan beroepen. De verplichte mutatie voor alle pre dikanten was er kennelijk niet door te krijgen. Ds. G. Kaastra uit de classis Sneek had ernstige bezwaren; hij de dat het soms een zegen is i predikant langer dan acht of tien jaar een gemeente dient. Ds. De Vries van de classis Doorn meende dat men het leven niet kan dwingen in systemen. Nieuwe kerk voor Boechout gaat 7 dec. open Boechout krijgt een nieuwe kerk. De ze jongste gereformeerde kerkgemeen schap van België hoopt zaterdag 7 de cember het nieuwe gebouw in gebruik te nemen. Tevens zullen dan tien vol wassenen belijdenis des geloofs afleggen en met hun kinderen tot de kerk toe treden. Nog maar elf jaar geleden tel de de kerk van Boechout slechts zes tien volwassen leden en 26 doopleden. Het totaal aantal gegroeid tot De kerk is met behulp van giften uit Nederland klaar gekomen, miar de fi nanciering is nog niet geheel voltooid. Tevens werden elf diakenen benoemd, die zijn aanbevolen door de provinciale diaconale commissies en door de Waal se diaconale Bestaansrecht door synode erkend (Van onze kerkredactie) Tot geruststelling van waar schijnlijk vele aanwezigen heeft ds. J. H. Velema, te Apeldoorn, gisteren op de jaarvergadering van het Verband van christelij ke gereformeerde evangelisatie commissies in Nederland alle ge ruchten als zou het voortbestaan van het Verband in gevaar zijn, weerlegd. De Apeldoornse chris telijke gereformeerde predikant sprak namens deputaten der ge nerale synode van deze kerken en vertelde dat door de diverse uitspraken van de synode van BASTION: bouclé tapijt in 2 kleuren gedessineerd voor de prijs van gewoon effen. 130 breed, f 31.90' p. str. meter, N Vraag folder B 26 a copaalse Kerk in de Ver enigde Staten gebroken met zijn kerk gekomen tussen wat de ville. North-Carolina wil grote kloof tenminste vast houden de maagdelijke ge- nieuwe Episcopaalse kerk leert en wat de boorte van Christus, de Kerk te stichten die geestelijken en andere godheid van Christus, trouw is aan het Woord ambtsdragers belijden, het verzoenend offer aan i God. In een officiële In het hijzonder valt hij het kruis volbracht, de e van afscheiding zei over een uitspraak van lichamelijke opstanding tot zijn gemeente en de aartsbisschop van zijn kerkelijke hiërarchie Canterbury, het geeste- dat hij niet langer de af- lijk. hoofd van alle An- door het geloof, valligheid van vooraan- glicaanse en Episcopaalse In zijn br staande kerkelijke lei- kerken waarin gezegd dienen als ders kon tolereren. - veranderd is. Het gees- gezegd hebben: „Ik telijk klimaat is niet wacht daar atheïsten", r dat uit het verle en Het geloof van P. Dees, die rector Episcopaalse Kerk stichten gebouwd op de Deze priester, James Schriften en het ortho doxe geloof. 1962 er een samenwerking tussen het Verband en deputaten moge* lijk en noodzakelijk is gewordend ,Zij zijn geen concurrenten, intei gendeel ze hebben elkaar nodig"] aldus ds. Velema. Op de te Apeldoorn gehouden jaar] ergadering bleek, zowel uit het jaar verslag als het financieel overzicht, dui delijk dat door de grote belangstellinj die er blijft bestaan voor het evangeli satieblad .Licht en waarheid" en de ve le activiteiten die de evangelisatiecom missies ten toon spreiden, het verban» zeker als samenbindend en instructie element gehandhaafd dient te worden Ds. Velema bracht dan ook namens di synode dank aan de leden van het Ver band, dat, hoewel geen kerkrechtelijke positie, toch enorm veel voor ,,d« taak van de kerk": de evangelisatie Taak ..De arbeid van het Verband zal dan ook vooral erop gericht moeten zijn d« kerkeraden over te halen evangelisatie] commissies en evangelisatieouderlingen te benoemen", zo vervolgde ds. Vele] ma. „Het is een taak van de kerk en niet van ben of andere lieve broeder dia het werk als zijn liefhebberij ziet"i was hij van oordeel. „Het evangelisa] tiewerk komt omhoog in de Christelijk# Gereformeerde Kerken. Dit blijkt uis de uitspraak van de synode betreffen] de de opleiding van evangelisten. Depu] taten en Verband hebben elkaar no] g", zo besloot ds. Velema. Na afhandeling van enkele huishoud#] ljjke zaken, waaronder een bestuursver] kiezing in de vacature van ds. W. d« Joode (waarin ds. Th. Ruiters werd geJ kozeni benaderde ds. T. Brienen .in d» middagvergadering rheer wetenschappéf lijk de bezinning op de evangelisatie ij# zijn referaat „Opdrachtsconcentratie in de huidige wereldsituatie". De voorzit] ter van het verband, ds. H. W. Eerlandj nam 's middags de leiding van de ver-, gadering over van ds. H. H. Carlier,1 die de ochtendbijeenkomst geleid had. Ds. Th. Rutters sprak het slotwoord, j Dr. Bakker uit Ghana Op 12 november is per vliegtuig met verlof in ons land aangekomen ggkter H. Bakker met zijn gezin. Dokter Bakker is door de Gerefor meerde Zending aan de Basler Mission uitgeleend en is als zendingsarts gedu rende ruim twee jaar in Ghana werk] zaam geweest. KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Bijdragen voor deze ingezonden-stukkenrubriek kuunen door alle lesera (en lezeressen!) worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoorde lijkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en in te korten schrijft u dus zéér kort! Er kan alleen worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan in een bij schrift van redactiewege een korte toelichting worden gegeven. Spit, Spierpijn I en reumatische pijnen DAMPO Concilie-uitspraak gevraagd over vrijmetselarij De Mexicaanse bisschop Sergio Mender i heeft woensdag op het Vaticaanse con- -1 cilie gezegd dat de Rooms-Katholieke IKerk haar houding ten aanzien van de I vrijmetselarij opnieuw in ogenschouw zou moeten nemen. Volgens een Italiaanse woordvoerder vanhetconciliezeibisschopMendez.dat. i de vrijz. herv. nood-ofschoon niet weinig anti-christenen deel I uitmaken van de vrijmetselarij, er ook GEREF. KERKEN mensen lid van zijn die in God geloven Beroepen te Sellingen: P. M. Brouwer zich christenen noemen en niet tegen t, Wommels. :*erk en maatschappij aamenrweren Ver- EVANG. LUTH. KERK meld zij nog dat het rooms-katholieken Beroepen te Amsterdam-Noord: C. opstraf van excommunicatie verboden Schröder te Amstelveen. Beroepingswerk gemeente t i de vrijmetselarij te worden. Bijzonder kalfje Bijzonder inter* z'n velen toe dat zij ook nog eens mo gen zwenken zoals dr. Bruins Slot. In mijn sympathie is hij honderd pro- gestegen. ,J" dat ongetwijfeld niet het geval geweest ken zijn. Woubrugge. Zwenking II - en nog teut richt met foto over het zeldzame kalf je in Nijmegen, dat men gelukkig van een voortijdige dood heeft kunnen red den. Het betreft hier echter geen krui sing tussen een koe en een hert, of tussen een koe en een reebok want deze dieren zijn onderling onvrucht baar. Het is zelfs nimmer gelukt paring tot stand te brengen tussen ze diersoorten en aan kunstmatige scminatie behoeft niet te worden ge- Het geval waar u melding van maak te betreft een z.g. atavisme (een te- rugslag» op vroegere rundervormen. die stenhuis dan ook meteen zij hot uiterst zelden wel meer voorkomt. Het kalfje bezit enige ken- merken van de oeros (os primigenius) zijn stukje Geestelijke kleding alsmede enige andere kenmerken, die rige Week) meteen óók Ouderdom der aarde IV bij ,.de wereld" zal Mag ik nog A. Buitelaar geven door twee, drie borden die elkaar staan. Maar de hele tweebaansweg de- king" van vorig» Allereeist zoeken al sterke AR-ma een eenheidslijst a la Polen of Span je. vegen al die afbraakpartijen even de tafel, voorop de KVP (ons Vor- n het stukje „Zwen- iveek het volgende. (dictator?); maken opmerking ma de discussie over de ouderdom KCVCii Uuui i»K rde? Er staat niet in Genesis dat honderdtal meters de wereld in zes dagen uit het niets is geschapen, maar „in den beginne Er. dan een vraag: Moet een dag in Ge nesis per se 24 uur geduurd hebben, of zou deze misschien 24 eeuwen ik noem maar een mogelijkheid lang zijn geweest? Tenslotte: Staat er ook in Genesis dat deze schepping de eer ste was op deze oude aarde van den be- van dat te snel rijden op dit wegge deelte ook voor een groot deel wordt veroorzaakt door onkunde. Want in het begin wordt die 70-km-snelheid aange- A. Buitelaar ik, zó van de foto, niet thuis kan bren gen. Dit gebeuren is echter van zeer gro te wetenschappelijke waarde, omdat de wat denkt natuur ons weer eens een blik gaf in kerken (r- datgene wat sinds mensenheugenis niet meer voorkwam. We moeten namelijk meer dan honderd jaar teruggaan om in ons land iets dergelijks beschreven te vinden. gen. Even een wetje en alle nonnetjes en paters zijn van onze straten, want je groen te ergeren. En beeldenstormen, zoals voorvaderen) er. zo hebben alleen heilbrengende partij Woubrugge, We achten hiermee de discussie over dit onderwerp, althans voor wat betreft deze „ronde", gesloten Red.) Onduidelijk _oElke dag passeer ik de eertijds zo i-kathoiieke beruchte tweebaansweg bii de Delftse uit veiligheidsover- lometer lang! Men kan dit wel ne lettertjes onder aan het betreffende bord vermelden, maar wie leest dat als hij er met een vaartje langskomt? Neen. de enige oplossing lijkt mij gedurende alle vier kilometers om de honderd meter of meer de borden blij ven herhalen. Dan zal mijns inziens hei snellere rijden onmiddellijk belang rijk teruglopen. Scheveningen, G. den Graver. Heeft deze staking niet in ieder ge val duidelijk gemaakt dat ook in ons land behoefte is aan enige regeling op dit gebied, bijv. door de mogelijkheid van een afkoelingsperiode of de ver plichting tot tijdige aankondiging t# :i ivi- scheppen? Den Haa*- J- W. Jager Gesprek over Joden (1063) Heer C. - „Wat er in de concentra tiekampen. gebeurd is, van vergassen, enz., is natuurlijk niet goed te keu ren, maar aan de andere kant moet toch ook gezegd worden, dat de Duit sers er wel enige reden toe hadden." Mevrouw B. - „Ik mag ze niet, die vuile, smerige joden. Ze probe- .li - te lichten, stuk vaak door joden n- Pauwmolen, lUoest dal nu zo? De wilde busstaking laat bij mij deze vraag achter: Was hier niet veel mis? Het publiek, dat nergens op was voorbereid, werd het slachtoffer. Voor ker op de markt: - het pers0. verkocht, dat ie lak had ren je alleen voor stuk. Ik ben zc beduveld." Heer S. - Vertelt i standwer- Alphen a.d. Rijn, W. Geldof. Zwenking II Onder „Alles goed en wel..." van de vorige week las ik het schrijven van de heer M. L. v.d. Vloed onder het op schrift „Zwenking". Daarin stond dat voor velen een koerswijziging als die van dr. Bruins Slot door hun christe lijke overtuiging onaanvaardbaar zal zijn. Liever behoor ik niet tot die ve len en wens de heer Van der Vloed en mI ptsnelheidslimiet zaligmakende kerk, hoewel kracht ...wei een beetje verscheurd, helaas. 1 Dan schrappen we uit onze Geloofsbelijdenis „Hebt uw naasten lief als uzelf", want dit komt wel in het gedrang en zo hebben we aan geen last van ons geweten en ge loof. Van verdraagzaamheid en rechten van de mens gesproken. Intussen leggen we overtuiging op aan driekwart 70 km mij vertelde het aantal kettingbotsingen en andere het gebod ongevallen op dit weggedeelte dras- tisch heeft beperkt. WH Er gaat echter geen enkele maal wagens de uitritten voorbij als ik dit weggedeelte passeer rage versperden, gaf daarvan de pers hebben w« nemen van molestatie oeeld van de televisie, —IVM HRRP hoe de stakers met hun eigen luxe hem stom verbaasd terreur. Een lelijke indruk. Of de stakers óf de werkwillige chauf- praatjes. »ui. het publiek gj dat mij andere automobilisten voorbij rijden, soms met naar schatting snel heden van 90 a 100 km per uur. Er feu.'s dc sympathie is al meer over geklaagd en dan werd hadden werd niet duidelijk. Een het advies gegeven dat de Delftse po- deelsvorming was niet gemak! volk. dat er andere meningen op Mie op dit weggedeelte de snelheid doordat de kranten althans tot vrij- na durft te houden. Maar ja, dat ,0"' T"""" A;JJ mag geen naam hebben. Dit alles wilde u zeggen de protesterende protestant Heer H. - Plofte uit elkaar: maar je mond". Iedereen keek stom verbaasd aan. „Ik ben in grote ga- Duitsland geboren en ken die toestan- den beter. Ik ben een halfjood en ik genoeg van dit stomme soort geen commentaar gaven. x ajs een gaf de Rotterdam, F. J. de Meij. Trouwens, ik geloof dat de oorzaak delijk een oordeeL Heer C. - „Er zijn toch ook wel goe de joden geweest. Misschien dat jouw gemakkelijk vader of moeder, wie dat nou is. daar bij hoorden en jij geen idee hebt van wat dat tuig verder uithaalde." Leiden. Mr. W. den Eend (een jood) (Dit gesprek is mij medegedeeld door H. den E.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2