V Ikeda tracht positie ve iüg te stellen WILLEM II fantastica 29*1 Uitslag voor zijn partij van belang Cambodja schakelt op De Gaulle over Breuk tussen Kongo en Sowjetunie? na Rajakowitsj was bij weer vrij man Silberbauer geeft zijn rol toe ]jh een. &aft£e hij Meeste tarwe uit Europa DONDERDAG 21 NOVEMBER 1963 De verkiezingen in Japan (Van een onzer redacteuren) TN JAPAN is men vandaag naar de stembus geweest om een nieuw parlement te kiezen. De stembureaus zijn nu al enige tijd gesloten, want het is in Japan acht uur later dan bij ons. En morgen zullen we wellicht r?eds een idee hebben van het resultaat, dat de verkiezingen hebben opge leverd, Verrassend kan het haast niet zijn, omdat de libe raal-democratische premier Hayato Ikeda alleen maar op vervroegde verkiezingen heeft aangestuurd om zijn persoon lijke positie in de Liberaal-de mocratische partij „veilig te stellen", voordat deze haar jaarlijkse conventie houdt. De vraag is slechts of de rampen, die Japan onlangs hebben ge troffen, van invloed zullen zijn op de uitslag van de verkie zingen. Uit opiniepeilingen is gebleken, dat niemand in Japan behoefte had aar vervroegde verkiezingen. Er was geen enkele reden om niet te wach ten tot november 1964. Alleen pre mier Ikeda, die zich belaagd wist door zijn partijgenoot Elisaku Sato, wilde er op aansturen. Sato verzette I zich aanvankelijk sterk tegen de voorgenomen ontbinding van het par lement. Maar toen hij geïsoleerd dreigde te geraken, gaf hij zijn zet op. En de socialistische opposi tie, die altijd al om ontbinding van het parlement had geschreeuwd, werd opvallend rustig, toen Ikeda nieuwe verkiezingen forceerde. Al leen uit de kandidaatstelling kan echter al worden opgemaakt, dat geen der partijen verrassende ver schuivingen verwacht. Handicap Het is sinds de tweede wereldoor log steeds de grote handicap van Ja- panse premiers geweest, dat zij niet in staat bleken te zijn, die elkaar bestrijdende fracties in de regerings partij blijvend tot de orde te roepen. De persoonlijke positie van de pre mier kwam daarbij meer dan eens ir het geding en dat is thans ook weei het geval. Ikeda had de vervroegde I verkiezingen nodig om het overwicht in zijn partij opnieuw stevig in han den te krijgen. Hij had alles mee. Want het feit, dat volgend jaar de Olympische Spelen in Japan gehou den moeten worden, is op zichzelf reeds een zeer verklaarbare reden voor het eerder houden van de ver kiezingen, omdat uitstel nu eenmaal in strijd met de grondwet zou zijn. Gunstig Vandaar dat Ikeda besloot, de ver kiezingen op korte termijn te doen houden. Want als hij zijn partij naar een grote overwinning kan leiden, zal hij straks tegenover Sato veel sterker staan. De tijd is nu nog gunstig. De regering als geheel liest terrein omdat de rijstprijzen voortdurend stijgen. Maar Ikeda heeft zijn persoonlijke prestige hoogd door bezoeken aan de Philip- pijnen, Indonesië en Nieuw-Zeeland, terwijl Sato nog niet heeft kunnen profiteren van het feit, dat hij de ministeriële verantwoordelijk heid voor de Olympische Spelen (een gigantische onderneming) heeft aan vaard. Democratie de Al deze dingen zijn openlijk Japanse pers besproken op de manier, die thans het politieke com mentaar in het land van de rijzen de zon typeert. Die zuurheid heeft echter weinig geholpen, zo meent de Londense Times want de pers staat even ver van het volk af als van de politici. Wel heeft zich door Japan een vaag gevoel van onbehagen ver spreid. Maar de pers noch de oppo sitie is er in geslaagd, dit op eniger lei wijze uit te buiten. Een echte op positie kent Japan dan ook niet. Er is sprake van democratie, wan neer men het heeft over de moge lijkheid, dat het land wordt gere geerd door vertegenwoordigers van het volk die bij volkomen vrije ver kiezingen worden gekozen. Maar het ontbreken van een krachtige op positie wijst er op, dat het kiezers publiek die mogelijkheid niet vol doende benut. Moeilijker Ikeda zal wel een tactische over winning behalen. De wijze waarop hij te werk is gegaan, heeft het voor hem echter moeilijker gemaakt, de pre mier te zijn die Japan naar zijn me ning nodig heeft. Hij heeft zich wel bewust gemengd in de strijd tussen de fracties, die de Liberaal-democra tische partij al zoveel schade heeft ber.okkend. De voorgestelde partij re organisatie krijgt nu geen aandacht meer. Ook Sato heeft zijn stelling van kampioen van het modernisme in de partij verlaten om Ikeda met diens eigen wapenen te gaan bestrij den. En het zal dan ook nog de vraag zijn, of Ikeda er in de zomer van het volgend jaar in zal slagen, beslag te leggen op het partij-presidium en aan te blijven als premier. Dat hangt mede van de uitslag van de verkiezingen van heden af. Socialisten Bovendien heeft Ikeda de socialis ten uitgedaagd, voordat dezen de tijd hebben gehad, een les te trekken uit hun onenigheid met de communisten. Het is nog te vroeg om te zeggen hoeveel schade hij hiermede heeft aangericht. De socialisten begonnen steeds meer aandacht te schenken aan de binnenlandse politieke pro blemen. Zij zijn echter nog niet toe aan het opstellen van een program, waarin enige samenhang te ontdek ken is. Nu moeten de socialisten wel te rugvallen op internationale kwesties als de relaties met Amerika China die in het verleden een goed gesprek ten enenmale onmogelijk hebben gemaakt. Dit mag wellicht op dit ogenblik in het voordeel van Ikeda en diens partij lijken te zijn, deze ontwikkeling is bepaald t het belang van Japan. Oppositie Hailsham ziet af van zijn titel Lord Hailsham, de Engelse minister van wetenschappen, heeft afstand ge daan van zijn adellijke titel en is ge woon meneer Quintin Hogg. De 56-jarige edelman, die in 1950 zijn vader opvolgde als tweede burggraaf Hailsham, heeft zijn titel opgegeven om te kunnen meedoen aan een bijzondere verkiezing die hem naar hij hoopt een zetel in het Lagerhuis zal opleveren. Hij stelt zich kandidaat in het kies district Marylebone in Londen. De ver kiezing zal op 5 december worden ge houden. Het is een veilige" conserva tieve zetel. Japan mist een werkelijke opposi tie. Volgens de Times is de afwe zigheid van een alternatief voor een liberaal-democratische regering de ernstigste bedreiging van de Japanse democratie. De partij van Ikeda lijkt er opnieuw in te zijn geslaagd, haar tegenstanders in te kerkeren binnen de muren van hun eigen ideologie. En hoezeer de socialisten en de an dere oppositie-groeperingen overtuigd zijn van de geringe mogelijkheden, die zij onder de huidige omstandig heden hebben, moge blijken uit het aantal kandidaten, dat zij voor de verkiezingen van heden hadden ge steld. Kandidaten De socialisten hebben slechts 198 kandidaten gesteld voor een totaal aantal van 467 zetels, waarvan zij er ten hoogste 156 denken te verove ren. De Democratische socialisten (iets meer naar het midden) hebben de 40 zetels mogen behouden, die zij thans hebben. Daar tegenover heb ben de communisten, die slechts drie zetels in het oude parlement bezet ten, niet minder dan 118 kandidaten gesteld. De regeringspartij heeft 359 kan didaten en zal ongetwijfeld meer dan de helft van het aantal zetels in de wacht slepen. Op het ogenblik heeft zij een meerderheid van 42 ze tels. De grootte van de nieuwe meer derheid kan beslissend zijn voor de machtsstrijd binnen deze partij. Het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, heeft verklaard dat „voor ons land, be vrijd van de V.S.", het uur voor Frankrijk gekomen is. „De communistische mogend heden hebben zichzelf uitgescha keld omdat zij ons niet als bond genoot willen. Blijft over het Frankrijk van generaal De Gaul le, die door nimand zal kunnen worden beschuldigd van het voe ren van een imperialistische of Neo-kolonialistische politiek", al dus Sihanoek. De prins zei van Frankrijk hulp te ver wachten in de vorm van leraren ter op leiding van technici en ingenieurs, als mede legervoertuigen, zoals vrachtwagens voor troepentransport, enige pantser auto's en dergelijke, „die door het Franse leger zijn afgekeurd". Officieel is intussen in Washington mee gedeeld, dat Amerika zo spoedig moge lijk zal voldoen aan het verzoek van Cambodja tot staking van alle Ameri kaanse militaire en economische hulp verlening. Om een vermindering van het Amerikaanse ambassadepersoneel in Pnompenh heeft Cambodja niet gevraagd, zegt men in Washington, maar als de hulp wordt stopgezet zijn 180 Amerikanen die aan verschillende projecten werken en 80 militaire adviseurs overbodig ge worden. Tegenover AFP heeft Norodom Siha- De Kongolese prémier Cyrille Adoela en zijn kabinet zijn in ver gadering bijeen geweest om de documenten te onderzoeken die zjjn gevonden op de twee Russi sche diplomaten die uit hun auto zijn gesleurd en gearresteerd. Zegslieden uit de omgeving van de re gering hebben verklaard dat één van de documenten aan de diplomaat Boris Voronin is ontnomen toen hij trachtte chl ...dart willen wij het beste proeven: louter lichte geurigheid persattaché Joeri Miakotnych, is nog niets bekend, hoewel het reeds meer dan 24 uur geleden is dat zij bij hun terug keer uit Brazzaville in voormalig Frans Kongo werden overmeesterd door Kon golese veiligheidspolitie en militairen. De mannen werden al geruime tijd gevolgd. Personeel van de Russische ambas sade heeft van achter de ijzeren hekken rondom het acht verdiepingen hoge blok luxe flats meegedeeld dat de electrici- teit en de telefoon nog steeds zijn afge sloten in het blok dat dient als ambas sade en als woonplaats voor de onge veer honderd man van de ambassade staf. De Russen onthulden ook dat de Rus sische. culturele attaché Walery Tsjer- patsjenko is gearresteerd door Kongolese parachutisten, die hem een hele nacht in de stromende regen hadden laten staan. Hij zou zijn gearresteerd toen hij buiten het hek stapte om uit te vinden wat er was gebeurd met twee Tsjechi sche diplomaten die ook waren gearres teerd en die ook de hele nacht in de tropische regen hadden moeten staan. Ooggetuigen van de arrestatie van de twee Russen op de bootsteiger zeiden dat de twee mannen hadden toegelaten dat de bagaruimte van hun auto werd doorzocht. Toen werd iedereen plotse ling opgewonden. De Kongolezen begon nen te schreeuwen en rond te rennen. Voronin zag eruit alsof hij een hartaan val had. Zijn gezicht was rood en opge zet en hij lag achterover in de auto te schreeuwen, aldus de ooggetuigen. Het is bekend dat een aantal invloed rijke Kongolezen, waaronder ministers voorstander zijn van het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met de Sowjetunie. Onder hen zijn minister van defensie Jerome Anany en het hoofd van de veiligheidspolitie Victor Nendaka. een internationaal gewaarborgde en ge controleerde neutraliteit van Combodja. Om het Westen gerust te stellen, zal hij officieel de voorzitters van de Geneefse conferentie over Zuidoost-Azië (een En gelsman en een Rus) verzoeken de con ferentie (van 14 landen) in een neutraal Aziatisch land bijeen te roepen. De veer tien landen zouden een internationale commissie van toezicht de bevoegdheden en het personeel moeten verstrekken op de neutraliteit van Cambodja toe te zien. In de „gevoelige grensgebieden" zouden mobiele ploegen controlepersoneel moe ten worden gestationeerd. Als dit voorstel wederom wordt afgewezen, aldus Siha noek. heeft niemand ter wereld meer het .recht ons verwijten te maken. Naar wij uit welingelichte kringen vernemen is de beruch te Jodenvervolger Erich Raja kowitsj, die in april dank zij de speurdersactiviteiten van dr. S. Wiesenthal kon worden aange houden, drie weken geleden door de Oostenrijkse justitie wegens gebrek aan belastend materiaal bijna uit zijn voorlopige hech tenis ontslagen. Een snelle expeditie van nieuw belastend materiaal, voorname lijk afkomstig uit het rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie in Amsterdam en ook verklarin gen van getuigen, heeft deze vrijlating op het laatste ogenblik kunnen voorkomen. De Weense officier van justi tie dr. J. Kovacs meent nu over zoveel materiaal te beschikken dat de berechting kan worden voorbereid. Hij hoopt dat Raja kowitsj in het voorjaar voor zijn Oostenrijkse rechters zal kun nen verschijnen. Drie weken geleden bleek dat een nieuw verzoek van de raads man van Rajakowitsj tot vrijla ting van zijn cliënt kans maakte te worden ingewilligd door een bijzondere kamer van de Ween se rechtbank. Commissaris Y. Taconis van de Rijksrecherche in Amsterdam bracht toen ijlings nieuw bewijsmateriaal naar Wenen. Dit pakket bevatte o.m. bewijsstukken waaruit bleek dat Rajakowitsj persoonlijk op dracht heeft gegeven tot depor tatie van Nederlandse Joden naar het vernietigingskamp Auschwitz. Deze duidelijke be wijzen waren voor de Weense rechtbank voldoende om afwij zend op het verzoek van de raadsman van Rajakowitsj te beschikken. PUBLIKATIE VAN AK.U. ARNHEM Arrestatie van familie Frank De Oostenrijkse vroegere SD-er Karl Silberbauer heeft gisteren zijn rol toegegeven bij de arres tatie in 1944 van Anne Frank en haar familie in het Achterhuis in Amsterdam. Gisteren maakten wij reeds melding van de aanhou ding van deze 52-jarige Weense politie-officier. Hij werd onmid dellijk geschorst, maar bevindt zich nog op vrije voeten. Silberbauer verklaarde bij zijn beken tenis, dat hij correct was opgetreden en niets anders had gedaan dan orders uit voeren. Het gezin Frank was voor hem niet meer dan een van de vele Joodse gezinnen, die werden gegrepen. Als oud lid van de Gestapo werd hij na de oorlog voor de rechter gebracht. Hij werd ech ter vrijgesproken, omdat er geen bewij zen waren, dat hij zich had schuldig ge maakt aan misdaden. Zijn activiteiten in Amsterdam heeft hij echter verzwegen. Een onderzoek moet thans uitwijzen, of dit verzwijgen van zijn aandeel in het ophalen van Joden betekent, dat hij een valse getuigenverklaring heeft afgelegd. Dit kan er toe leiden dat hij uit politie dienst wordt ontslagen. Aan de Neder landse autoriteiten is gevraagd om be wijsstukken. die gebruikt kunnen worden in een proces tegen Silberbauer. Aan wijzingen inzake zijn verleden zijn ook gegeven door het Joodse documentatie centrum te Wenen, de door Wiesenthal geleide organisatie voor opsporing van oorlogsmisdadigers. Silberbauer heeft verklaard, dat het hoofdkwartier van de SD in Amster dam door een Nederlandse verrader was De internationale bank sche samenwerking van de economische organisatie van de communistische lan den zal op 1 januari gaan werken. Dat heeft het Russiche persbureau Tass be kendgemaakt. Volgens Tass heeft de president-com missaris van de bank verklaard dat men zal beginnen met clearingswerkzaam- heden voor de handel tussen de aange- ingelicht over de schuilplaats van d« familie Frank in het grachtenhuis. Ver der zou hij hebben gezegd: „Aangezien Joden niet het recht hadden in vrijheid te leven, was het niet meer dan logisch dat er bevel werd gegeven voor arrestatie van de familie Frank". Het gezin zou op geen enkele wijze zijn mishandeld tijdens het overbrengen naar de Euterpestraat Hij zei dat de heer Frank kan getuigen, dat er correct is opgetreden. Totnogtoe heeft hij geweigerd, de namen van de andere leden van de arresterende groep Mevrouw Silberbauer was erg boos, toen journalisten zich tot haar wenden. „Wij hebben een dochter in Amerika. Bedenk eens wat dit voor haar zal bete kenen. Waarom laten jullie me niet met rust", aldus het irriterende antwoord van deze vrouw, die met een klap de deur de neus van de journalisten dicht Betogende vrouwen zijn vrijgesproken Acht Deense vrouwen zijn vrijgespro ken van de beschuldiging van versto ring van de openbare orde, omdat zij stonden te posten bij een supermarkt waar Zuidafrikaanse producten worden verkocht. De rechter oordeelde dat dergelijke betogingen bij de wet worden toege staan, mits zij het verkeer op de weg en trottoirs niet hinderen. Hij was het niet eens met de politie dat deze beide overtredingen in dit geval werden be gaan. De verdachten vijf huisvrouwen en drie studenten zeggen dat zij spon taan handelden en tot geen enkele or ganisatie behoren. Vers verpakte SOEPGROENTEN Rijk aan vitaminen SOEPEN en BAMI Nu ook voorgebakken PATATES FRITES Let speciaal op de goudgel* kleur. met krediettransacties, bekend gemaakt. Dreigbrief voor Britse vorstin? De Brit George William Mead, (45) wordt vastgehouden voor berechting on der beschuldiging een brief geschreven te hebben waarin hij dreigt koningin Elizabeth II te vermoorden. Hij zou gedreigd hebben dit afgelopen zondag te doen in de St. Paul's Cathe dral. Mead zal 28 november verhoord wor den. De inhoud van de brief werd niet I Ongeveer 60 zeilboten die in augustus 1961 op meren en rivieren in Oost-Duitstand zijn blij ven steken door de aan leg van de Muur, zullen nu naar West-Duitsland getransporteerd worden. Het zal een moeilijk kar wei worden om de on gewone vracht op aan hangwagens door de zig zag-lopende barrières bij de controleposten te lood- De matrozen hebben de gewoonte hun haren vol gens de laatste mode, d.w.z. de Beattle-mode, te laten kappen. Ver schillende commandanten hebben bevel gegeven, dat de teeners onder de matrozen zich moeten laten „ontbeattlelen". De Beattles hebben lang haar, het hangt van ach ter, over de oren en over de ogen ats een natte ra- sen. gebot. I De rage van de Britse In Johannesburg hebben teeners, de Beattle-rage, de dames een afdoende is niet meer te stuiten. manier gevonden om zich Zelfs de Engelse marine te beschermen tegen de is er door geïnfecteerd. tassendieven. Deze dief stallen komen haast elke dag voor. De Zuidafri kaanse vrouwen kopen nu slangen die ze in de hand tas doen om op die ma nier de dieven af te schrikken. Ex-keizerin Soraya is aan het werk gegaan, en hoewel zij de eerste dag anderhalf uur te laat op haar werk kwam, zegt haar baas, de Italiaanse filmmagnaat Dino de Lau- rentiis, dat zij tot nu toe model gewerkt heeft. Hij heeft het volste vertrou wen dat zij er in zal sla gen een filmkoningin te worden. Meestal is het voor een dorp een heuglijk fs-'l wanneer de zoveelste in woner geboren is. Dan komen de burgemeester en de notabelen hun op wachting maken en een spaarbankboekje voor de jonge telg aanbieden. In Zwifterband, het noorde lijkste dorp in Oostelijk Flevoland, is gisteren ech ter het eerste gezin ko men wonen. Het is het derde dorp dat in de pol der in gebruik wordt ge nomen, na Dronten en Biddinhuizen. Men rekent dat Zwifterband over en- kele jaren omstreeks dui zend inwoners zal teUen. i 1375) De Verenigde Staten vooral niet te vergeten de vordt nog versterkt door als La Plata- of Manitobatarw of Alberts red benamingen typische graanlanden. Deze indruk minder terzake, want daarvoor zijn andere medewerkers), maar deson danks is Rusland een tarwe-produ- inter wheat, welke cent, die met misoogst en al altijd geen twijfel laten nog aanzienlijk méér tarwe produ- aangaande de vraag, uit welke stre- ceert dan de Verenigde Staten (we is. hopen van harte, dat we d«y»r deze twij- uitlating niet worden aangezien fel onderhevig, dat de V.S., Canada voor een Chroesjtsjef-adept)De en Argentinië een belangrijke rol In proef op de som is al erg eenvou- de tarwehandel spelen, maar echte dig. Vergelijk de oogstcljfers van het graanlanden kunnen we ze toch oogstjaar dat we thans onder han- eigenlijk ke graanlanden liggen in zienlijk méér tarw< kverkellj- den hebben maar eens: de Verenig- Europa, de Staten produceerden in de oogst- (want periode 1961/1962 14,2 miljoen ton dan welk ander wereld- daarover gaat het hier eigenlijk) tarwe, de Sowjetunie bijna het dubbele t.w. 28,1 miljoen ton! Bij de ze cijfcr-parade willen we er natuur lijk graag rekening i mee houden, dat de U.S.S.R. de aanvech ting heeft mooiere getallen op te geven dan door de werke lijkheid wordt ge dekt, maar we kunnen toch on mogelijk aannemen, dat dergelijke cjj- lljksl is het na tuurlijk om een staatje te geven van de tarwepro- ductie in de ver schillende landen en werelddeleU, zo dat u met één oog opslag kunt zien, TOCH IS HET ZO» iets v r de vuist weg bewe: fers indien zij kant noch wal z staatje is droog en vervelend den raken door de officiële en daardoor zouden dc markante schillen u misschien ontgaan. Als we de wercldproduktie van tar we over de oogstperiode 1961/1962 tot richtsnoer nemen, kunnen we dlrekt al afrekenen met de „typl- surd is sche graanlanden" Canada, Argen tinië en Australië. Over die periode Staten was de gezamenlijke tarwe-oogst in deze landen 8 miljoen ton. Voorwaar geen kleinigheid. Tellen we echter dc tarwe-oogst van Frankrijk, Italië en West-Duitsland van dat oogstjaar bij elkaar, dan komen we al aan i hogere opbrengst, want deze drie landen produceerde! telijke instanties zouden worden overgenomen. Maar ook al zouden de Russen het dubbele opgeven van wat zij in werkelijkheid hebben ge oogst (welke veronderstelling te ab- tc spreken) dan nog de oogst van de Verenigde Canada én Argentinië olkomen worden overvleugeld door de Europese tarwe-oogst. Nu we toch over voedsel spreken: vindt u het niet merkwaardig dat ons bloed, ondanks de verscheiden heid van voedsel die we naar bin- erken, toch dezelfde samen- miljoen ton! We hebben dan nog niet eens gesproken over de tarwe oogsten in de Oost-Europese landen, zoals Oost-Duitsland, Polen, Roeme- gczamenlijk stelling blijft behouden? Daarove volgende keer. (Nadruk verboden.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11