Uw probleem is het onze Mr. Roos jen valt akkoord van Wassenaar aan Een kanttekening Een woord voor va, .1 Uitwerking loonakkoord blijft erg moeilijk Kleuters nooit zonden toezicht op straat MAANDAG 18 NOVEMBER liffl - BANKKREDIETEN LOPEN OP IN HET BEGIN van oktober maakte de minister van financiën bekend, dat hij maatregelen overwoog voor een beperking van het krediet. Enkele weken later was het zo ver. De Nederlandsche Bank kondigde aan dat de in Januari van dit jaar buiten werking gestelde kredietrestrictie weer in ere werd hersteld. Deze restrictie komt er op neer, dat in de periode september tot en met december van dit jaar de totale kredietverlening van alle banken tezamen hoogstens 4% boven de gemiddelde stand in het eerste halfjaar van 1963 mag komen. Geven de banken tezamen meer krediet, dan moeten de banken die teveel krediet hebben gegeven, een bedrag bij de Nederlandsche Bank deponeren dat nagenoeg gelijk is aan het bedrag, dat zij te veel aan krediet hebben gegeven. Het nadeel van deze deponering is, dat er geen rente voor wordt betaald Men pleegt dan ook van strafdeposito's te spreken. En inderdaad is het een straf, omdat de banken voor het geld, dat zij van cliënten ontvangen, rente moeten betalen. Het opmerkelijke bij dit systeem is dus, dat de straf pas volgt als het gezamenlijke bankwezen met zijn totale kredietverlening over de schreef is gegaan en niet als een of enkele banken de norm overschreden. Want in dat laatste geval is het heel goed mogelijk, dat toch de totale kredietverlening binnen de perken is gebleven en wel doordat andere banken haar krediet verlening achteruit hebben zien lopen. Wij zullen moeten afwachten, of er inderdaad straffen worden uitgedeeld, doordat de norm van 4% collectief wordt overschreden. Wij moeten de nieuwe maatregel van de Nederlandsche Bank daarom vooral als voorzorgs maatregel zien. De lonen gaan omhoog en een aantal prijzen zullen zeker volgen. Een logische consequentie hiervan is, dat de bedrijven voor de financiering van voorraden en debiteuren en voor de loonbetaling een groter bedrag aan geld moeten hebben. Als de liquiditeit (b.v. door grotere omzetten) niet kan worden opgevoerd, zal men een beroep op de banken moeten doen. Hoe meer de kredieten oplopen, hoe groter wordt de geldcirculatie en daarmee de inflatoire druk. Deze druk wordt nog versterkt als de lonen sterker stijgen dan de produktie. Die laatste Inflatoire impuls kan alleen worden opgevangen als de produktie wordt opgevoerd maar hierop heeft de leiding van de Nederlandsche Bank geen vat Op monetair terrein kan zij echter wel proberen de balans in evenwicht te houden. Bijtijds heeft zij daarom de rem aangezet. Hiermee stelt zij echter de bank voor het probleem, of zij op een bepaald ogenblik neen tegen krediet- vragende cliënten moet zeggen of een strafdeposito moet riskeren. Bij de wederinstelling van de kredietrestrictie werd als motief opgegeven, dat de kredietvraag voortdurend groot bleef en dat die grote vraag ook in de toekomst naar verwachting gehandhaafd zal blijven. Cijfers die deze week door het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend werden gemaakt, hebben inderdaad aangetoond dat de kredieten van de banken tezamen voortdurend zijn opgelopen. De representatieve banken, die tezamen 95% van de kredieten voor haar rekening nemen, hadden eind september 1961 in totaal 4.094 miljoen aan kredieten aan de private (dus niet de overheids) sector verleend; eind september 1962 was dit bedrag opgelopen tot 4.689 miljoen en eind septem ber 1963 tot 5.404 miljoen. In het eerste jaar dus rond 600 miljoen er bij en in het tweede jaar iets meer dan 700 miljoen. Op zichzelf behoeft die groei nog geen gevaar op te leveren omdat in een hoogconjunctuur er steeds meer goederen worden verkocht en ook steeds meer diensten worden bewezen. De behoefte aan liquide middelen wordt hierdoor automatisch groter en het is derhalve vanzelfsprekend dat het beroep op de banken voor kredieten groter wordt. Alleen een minutieus onderzoek kan aanwijzen of de groei van de krediet verlening zo sterk is geweest, dat hierdoor het monetaire evenwicht in gevaar komt. De Nederlandsche Bank verricht zo'n onderzoek periodiek maar op het ogenblik dat de cijfers gepubliceerd worden, slaan de cijfers op een periode die weer een aantal maanden achter ons ligt. Daar komt nog bij, dat het gevaar in principe niet alleen van de bankkredieten kan komen. De Nederlandsche Bank werkt dan ook met het begrip primaire en secundaire liquiditeiten. Onder die primaire liquiditeiten vallen de bankbiljetten en het girale geld (saldi bij banken en giro-instellingen). En onder secundaire liquiditeiten alle vorderingen op de overheid en de geld- scheppende instellingen (zoals de banken) die op vrij korte termijn in geld kunnen worden omgezet of voor belasting in betaling kunnen worden gegeven. Die liquiditeiten tezamen zijn bepalend voor het monetaire evenwicht, voor inflatie of deflatie. >De leiding van de Nederlandsche Bank moet er voor zien te zorgen door af te remmen of door te stimuleren dat er juist zoveel geld In circulatie is, dat dit geld niet storend op onze economie werkt Het Is een heel moeilijke opgave. Dat de leiding van de circulatiebank de ontwik keling niet met gekruiste armen aanziet bewijst de recente kredietbeperking. Najaarsconvent A.R. Partij (Van De waarnemend voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij, mr. 1. Roosjen, heeft zaterdag op de najaarsvergadering van het Con vent van zijn partij nogal forse kritiek geleverd op het Akkoord zingsprogram van Wassenaar: de basis van de regeringsverklaring van het kabi- net-Marijnen. Zijn grote bezwaar was dat het akkoord de bewegings vrijheid van regering èn Staten- Generaal sterk heeft verminderd. „Het gemeen overleg tussen kabi net en parlement kan nog slechts in bescheiden mate plaatsvinden. Het heeft al plaats gehad", zo zei de heer Roosjen. Als voorbeeld noemde hij de televisieparagraaf van „Wassenaar". De pacificatie commissie zal naar zijn mening geen enkele oplossing brengen, maar minister Bot heeft niet de vrijheid een andere weg in te slaan, want hij is volkomen aan de af spraak gebonden. T elevisieaf spr a ak hopeloos mis in een persoonlijke ontmoeting. Daarom heeft het moderamen van de party besloten tot een nieuw gesprek met groep „verontrusten", die de parlcmentsredactle) Prof. Severijn 1959. Helaas klopt de I den- tweede alinea van het akkoord al niet het voorgaande, want daarin wordt immers gezegd, dat het kabinet zich t.a.v. zijn beleid op de controversiële punten „verzekerd" moet weten van de Aan het begin vai instemming der geestverwante fractie- ring heeft mr. Roosj' voorzitters „als door hun groepen geko- hoor zich de zen leiders". Daarna volgt dan een serie jya,n. Aar*""* afspraken, die. volgens mr. Roosjen. aan eigen recht en zelfstandigheid van kabi- en parlement afbreuk doen. Hij sprak dit verband zelfs van een „aanvreten 1 het karakter van het parlement". daartoe kenbaar heeft gemaakt. Het ge sprek zal op 20 december a.s. plaatsvin den. De uitnodigingen zijn reeds verzon- Geen bezwaar Mr. Roosjen opende en presideerde het convent in de plaats van A R.P.-vóorzit- ter dr. Berghuis, die wegens te lage bloed druk een maand rust moet houden Zijn openingsrede begon mr. Roosjen met eer terugblik op de verkiezingen en de kabi netsformatie. De achteruitgang van de partij bij de verkiezingen had hem niet verrast. De vermindering van het tal a.r. Kamerzetels van 14 tot 13 hem nog meegevallen, want in verband met „de schuddingen in eigen huis" had. hijzelf op niet meer dan 12 zetels gere kend. De kabinetsformatie noemde mr. Roosjen „een trieste vertoning". Hij acht te het volkomen begrijpelijk, dat de K.V.P. zelf de mislukkingen van haar formateurs „beschamend" vindt. Wat het akkoord van Wassenaar betreft, de eerste alinea daarvan had de volledige instemming van mr. Roosjen. Daarin wordt immers uitgegaan van de eigen po sitie en verantwoordelijkheid van rege ring en Staten-Generaal. Hetzelfde uit gangspunt vindt men in het A.R.-verkie- Eisenhoiver: Vijf van de zes divisies kunnen uit Europa weg Oud-president Eisenhower heeft gis teren in een tv-interview verklaard, dat alle Amerikaanse divisies op één na in Europa kunnen worden gemist. Dat zou er dus op neerkomen dat vijf van de zes divisies teruggetrokken zouden worden, Eisenhower vindt het tijd worden dat de Westeuropese landen zelf een groter deel van de defensielast op zich nemen. ..Zij zijn nu economisch sterk en vele hebben grote saldi in goud", zei hij. Bo vendien zouden de Russen een vermin dering van de Amerikaanse troepensterk te, naar zijn mening, zeker niet als zwak te uitleggen. Tegelijkertijd echter ver klaarde de president, dat op de Ameri kaanse belofte de Westeuropese landen by hun verdediging te helpen, geen inbreuk kan worden gemaakt. Het is daarom be langrijk dat één Amerikaanse divisie in Europa blijft om in te grijpen wanneer dat nodig zou zijn en om de Europeanen de Russen te laten zien dat Amerika zich niet afzijdig wil houden. Storm eist levens in Spanje Zware regens en storm hebben de af gelopen twee dagen in Spanje vreselijk huisgehouden. Er zijn verscheidene dor pen onder water gelopen, te velde staande gewassen vernield en in totaal zes men sen omgekomen. In het midden van Spanje overleden twee kinderen toen hun huis door de krachtige storm instortte, zeven personen in dezelfde woning werden gewond. In het noordwesten van.het land zijn bij een dergelijk ongeluk eveneens twee mensen omgekomen. Beloning uitgeloofd in roofoverval op bank te Epe De groepscommandant van de rijks politie te Epe heeft een beloning 2500,in het vooruitzicht gesteld degene die inlichtingen kan verstrekken die leiden tot opsporing van de daders en het in beslag nemen van het geld dat is ontvreemd uit een bankgebouw van de NJLM. Hoewel het onderzoek „in een bepaalde richting" gaat, heeft men nog geen spoor van de daders kunnen ontdekken. Suurhoff op P.v.d.A.-congres: Mr. Roosjen wilde wel toegeven, dat len niet zomaar op hoop van zegen met elkaar in zee kan gaan. Tegen voorover- n het maken van zekere afspraken had hy dan ook geen bezwaar. „Maar als dat moet zoals ln Wassenaar is ge schied ten aanzien van de bezetting van het tweede televisienet, dan zeg Ik: Mis. hopeloos mis!" „Natuurlijk", zo vervolg de hy, „zal het feit dat lk voorzitter ben de N.CJt.V. wel van invloed zijn op i mijn visie. Maar de t.v.-pacificatiecom- mlssie. die vóór 1 Juli 1965 klaar moet zijn, zal géén oplossing en kan ook geen oplossing brengen van het probleem waar het hier om gaat. Niemand gelooft trou- dat uit deze commissie lets van betekenis zal. ja kèn komen. Het zou mij niets verwonderen als minister Bot dat zelf ook zou inzien. Maar hij kan geen andere weg op, omdat hij een man met gebonden handen is en moet doen wat het akkoord van Wassenaar hem decre teert". Spreker vergeleek de pacificatiecom- lissie met de commissie-Scholten en kwam tot de conclusie dat in beide ge vallen de spoedige totstandkoming van wettelijke regelingen is (en wordt) be lemmerd. Over de inhoud van het rapport de commissie-Scholten wetgeving radio- en t.v.-bestel) zweeg hij. „Uit dit zwijgen mag echter niet worden afgeleid, dat ik er ook maar enige instemming mee zou willen betuigen". Memorerend dat premier Marijnen zijn kabinet een „wasecht parlementair kabi net" heeft genoemd, zei mr. Roosjen ver volgens. niet terug te willen naar de tijd toen van a.r. zijde op de vorming var een zg. koninklijk kabinet werd aange drongen (motie-Keuchenius van 1866) Maar bij een parlementair kabinet loopt men het gevaar bij het andere uiterste terecht te komen. Behoedzaamheid is hier dringend gewenst. In dit verband noemde de waarnemend A.R.-voorzitter het zeer bedenkelijk, dat onlangs de benoeming van kol. Bos (wel liberaal, geen lid van de V.V.D.) is afgestuit op „deballotage" door de liberale Kamerfractie. Voor diens benoeming (door de Kroon) blijkbaar niet alleen goedkeuring va kabinet", maar ook goedkeuring va fractie nodig. Toen deze „neen" zei. ging de benoeming niet door omdat ir schijnlijk een herhaling van hu. - kwikkelijke gedoe rond een vorige libe rale bewindsman wilde voorkomen. Dit alles ging mr. Roosjen veel te ver. Over leg met de V.V.D.-fractie had naar mening in het betrokken geval niet gen plaatshebben. de ochtendvergade- onder wiens ge- ministers Biesheuvel en ;n de staatssecretarissen Bakker. Van Es en Grosheide bevonden met enkele passende woorden de on langs overleden erevoorzitter dr. J. Schou ten herdacht. Het convent nam daarna enkele ogenblikken stilte in acht. Ver volgens ging mr. Roosjen over tot de in stallatie van de theoloog prof. dr. J. Se verijn (voorzitter Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk) tot erelid van het Centraal Comité. Prof. Severijn is onlangs 80 jaar geworden. Hij was vóór de oorlog enige tijd Tweede-Kamerlid voor de A.R. „Wij willen met deze benoeming uiting geven aan onze waardering voor de grote trouw die u bijna vijftig jaar lang aan de par tij hebt betoond", zo zei mr. Roosjen. In zijn dankwoord zei prof. Severijn o.m.: „Ik behoor de A.R. Party niet alleen toe omdat ik de hoofdzaken van het pro gram onderschryf, maar omdat God my tot christen heeft gemaakt. Een christen is antl-revolutlonalr. Een niet-chrlsten is, of minder gematigd, revolutionair. Een zondaar is revolutionair ln de hoog ste macht, omdat hy God wil zyn cn als God regeren. Een party die zich antl-re volutlonalr noemt, wordt gedreven van uit de ontdekking van die zonde en van uit de erbarmeiykc genade Gods die hem ten deel Is gevallen". Besloten De middagvergadering van het convent droeg een strikt besloten karakter. In de ochtendbijeenkomst werden o.a. de „Wie heeft gezondigd, deze of zijn ouders?" vragen de di pelen aan de Heiland als zij een blindgeborene zien. Alleem vraag reeds laat een kant zien van ons menselijk hart dat tij zo mooi is. In plaats van zich af te vragen hoe zij de m kunnen helpen, gaan zij een discussie beginnen over de schu vraag. En laten we de discipelen er niet op aanzien, want doen vaak hetzelfde. „Heb je het al gehoordis meestal m inleiding van een verhaal waarin een donkere bladzij uit p bepaald levensboek belicht wordt. Wij fluisteren over de zettende dingen die iemand gedaan heeft gemakkelijker ons af te vragen wat wij kunnen doen om die man of vn te helpen om weer de weg naar God terug te vinden. Wij praten over de schuldvraag. God praat over de ver] singsvraag. Hij vraagt niet: Wie moet gestraft worden? Mi Wat kan gedaan worden om te verlossen? Hoe komen wij die morbide interesse in de slechte dingen van mensen? Is misschien omdat wij ons graag vergeleken zien met slecf mensen? Dan vallen we immers toch nog mee? In eigen og althans. Dat is een valse geruststelling. Ook wij hebben v lossing nodig. Het is beter dat heel duidelijk te beseffen, Voetgangersverenigingen F Teneinde het aantal ongelukken, dat jonge kinderen in verhouding zwaar treft, te verminderen moet men bevorderen dat kinderen, tenminste beneden de leeftijd van zes jaar, zich nooit zonder toezicht op straat bevin den. Dit is een van de vele punten, die de Internationale federatie van verslagen van de verschillende party- instellingen behandeld en goedgekeurd. Oud-minister Zylstra werd gekozen tot voorzitter van de Dr. A. Kuyperstichting, prof. dr. H. N. Ridderbos 'Kampen) en de heer A. C. Van Beek (Woerden) tot leden van het Centraal Comité, mevr. G. Van Tuinen-Scheepsma (Amsterdam) tot lid van de organisatiecommissie en de heer W. A. Van der Velden (Rotterdam) tot lid van de financiële commissie. De vergadering stuurde een telegram aan d> ernstig zieke a.r. fractieleider in de Twee de Kamer H. Van Eysden en diens vrouw, en een aan de rusthoudende dr. Berghuis. Een hoogtepunt van het najaars convent van de A.R.P. zaterdag in Utrecht was de installatie van prof. dr. J. Severijn tot erelid. Mr. A. B. Roosjen feliciteert het nieuwe erelid. voetgangersverenigingen op het zatt dag in Den Haag gehouden conq heeft aanbevolen. Ten i Vondeling dat het Waarschuwing „Myn kritiek is slechts die van eei vriend die voor feilen wil waarschuwen" --- o- zo vervolgdë mr. Roosjen. Het Is niet zc volgtrekkingen belangrijker is uit te gaan dat de a.r. uiterst gereserveerd staan van de vermoedelijke hoeveelheid aard- tegenover het kablnet-Marynen. De par- gas in onze bodem dan van de vaststaan- ty Is er verheugd over. dat vyf van haar de Daardoor kwam hy tot 2.000 miljard leden belangrijke posten in de regering kii i efaard8asPrysi zei bezetten. „Het regeringsprogram lacht ons ,*4 J op verschillende punten toe". Mr. Roosjen eindigde zyn speech met een kort woord over de situatie in het „eigen A.R.-huis, dat de laatste jaren niet heeft uitgemunt door rustige rust en vre dige vrêe". Spreker vond dat niet erg: het zal weieens tegen de partij kunnen getuigen als de stormachtige ontwikke lingen in de wereld ongemerkt aan haar voorbij zouden gaan. Maar het schreven van brochures garandeert niet, dat het bereikte doel ook wordt bereikt. Integen deel. een pennestrijd is zelden of nooit het geëigende middel om tegenstellin gen en misverstanden uit dc weg te rui men. Men zal met elkaar moeten praten De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. G. Suurhoff, heeft zaterdag in Utrecht bij de opening van het demonstratief congres van zijn partij verklaard dat de P.v.d.A. zich thans opmaakt voor een nieuwe strijd. „Na de ver kiezingsuitslagen", aldus de heer Suurhoff, „hebben wij onze won den gelekt. Wij hebben nagegaan wat er aan onze partij organisatie verbeterd kan worden en wij zijn bezig onze gelederen weer te slui ten. Over het loonconflict zei de heer Suurhoff, dat zijn partij zich onmid dellijk achter de looneisen van de vakcentrales heeft gesteld. De eisen zijn inmiddels ingewilligd, maar de voorzitter van dc Partij van de Ar- de commissaris der Koningin in Zuid- beid verwacht nog wel moeilijkheden zfa' gihdtwmren^Va^Wdfn bij de uitwerking van het loonak- aa" het hoofdbestuur van het Oranje- hy dat het volstrekt onverantwoord is om uit te gaan van een winst van twee cent per kubieke meter, hetgeen neer komt op 40 miljard gulden. Daarvan gaat dertig procent naar de beide par ticuliere maatschappijen Shell en Esso, ofwel ongeveer twaalf miljard gulden, belastingvrij. Daarvoor kunnen in Ne derland vijf Deltaplannen worden uit gevoerd, aldus dr. Vondeling. Feest van Oranje- Groene Kruis de voetganger groter wordt. De oplosjl hiervoor zal men vooral in het st«l bouwkundig vlak moeten vinden doorr nieuwe benadering van de stedelJJ functies. In de praktijk komt het i neer dat veelal de verschillende keerssoorten eigen wegen zullen n krijgen. Grote waarde hecht de federatie a stryd tegen lawaai en vergiftiging v atmosfeer door uitlaatgassen. Zy voor dat alle verenigingen van de feqLe ratie actie hiertegen moeten bestaande acties* hiertegen steunen. In de strijd tegen verkeersongelukkf. waarvan de voetgangers het slachto®jd zijn, dienen de volgende principes te v :1 den gevolgd door de nationale ven gingen, a) De maximum snelheid biral de bebouwde Lam dient te worden gei) pecteerd, b) vermeerdering v voetgangerslichten beschermde o plaatsen dient te worden bevorderdj aanbevolen dient te worden dat voetgf gers op buitenwegen (by afwezigheid tf voet- of fietspadbehoudens uitzonden F i gen, tegen het verkeer inlopen (dus lir r--5-in Nederland), d) behoorlijke voetpad |gB langs de buitenwegen in de nabijheid 4 «os »-»«» i de bebouwde kom wordt noodzakelijk acht. Men verlangt hier en op de bern goede verlichting. De muizeval, door Agatha Christ]. Uitgave A. W. Sijthoff, Leiden, nieuwe Christie zal velen altijd kom zijn. Oorspronkelijke titel blind mice. Vertaling J. A. W. Hartd De Roode. Voetsporen in de sneeuw, door Jjf le Carré. Uitgave A. W. Sijthoff. den. Le Carré begint naam te ma als detectiveschrijver. Oorspronkelil titel A murder of quality. Vertaling»] Trormp. L De moord op Francie Lake, door lai lian Symons. Uitgave A. W. Sijth®s Leiden. Oorspronkelijke titel van d<i« detective The killing of Francie La^. Vertaling John M. Vermeys. De Gaulle ktvaad Kapitein moet 3| dagen opknappefi Kapitein Monmeige, die dertig dai huisarrest heeft gekregen omdat bij de herdenkingsplechtigheid op november in Parijs bij het Graf de Onbekende Soldaat als leider va: militaire kapel naliet de „Last P< en het volkslied te doen inzetten. h( achteraf in particuliere kring verklaaj dat hij. zoals reeds dertien keer te ren, had staan wachten op het tel daartoe, maar dat niemand hem dit ken heeft gegeven. Er zou mogelijk een misverstand der de leiders van de plechtigheid geweest. President De Gaulle, die de kranslegging tevergeefs in de ho ding had staan wachten op de muzi< had dit incident echter zwaar opg( men en de kapitein moet er nu d< dagen voor opknappen, want de mu had er nu eenmaal moeten zijn, verstanden of niet, aldus heeft de nisfter van defensie geredeneerd. koord. De ruim 1500 deelnemers aan het con gres werd een resolutie ter goedkeuring voorgelegd, waarin van de regering wordt verlangd dat er geen huurverho ging wordt ingevoerd cn scherpe controle op de pryzen wordt uitgeoefend. De voorzitter van de Tweede-Kamer fractie. dr. A. Vondeling, heeft aan het slot van het congres de regering „olie dom" genoemd omdat zy aan de oliewin ning in ons land niet mee wil doen. Beroepi n gswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Zunderdorp: G J laser, te RUswijk (Gld.); naar Amster- im (Bachzaalgem.): F. Oberman, te Rotterdam-C. - - ,r Maassluis (vac. dr. Groene Kruis, welke kruisvereniging vrijdag en zaterdag te Scheveningen haar zilveren jubileum vierde. De mid dag en avond van de eerste dag droe gen een intiem feestelijk karakter, ter wijl de tweede dag voornamelijk aan bezinning en studie was gewijd. Het thema voor de congresdag luidde „In tegratie in de ziekenzorg", waarover prof. dr. G. A. Lindeboom zoals wij zaterdag reeds schreven een al gemene inleiding hield. De congresdag werd geopend met een welkomst woord van dokter W. H. land. aldus dr. Vonde- J Heinhuis, voorzitter van het Oran- daaraan komt]je-Groene Kruis in Den Haag. erheid niet te pas. noch gebruik, noch wat de prys en winstdeling betreft. By de gaswinning is dat gelukkig beter, zo zei hy. Nu het thans niet uit gesloten lykt dat er veel grotere olie- vondsten op Nederlands grondgebied zul len worden gedaan, acht dr. Vondeling het vanzelfsprekend dat voor deze bo demschat, die heel nauw verwant Is met gas, op zyn minst dezelfde regelingen zullen worden getroffen als by het aard gas het geval is. Hartingsveld)J. P. van Roon, te Er- GEREF. KERKEN Beroepen te Aardenburg-Breskens. Bant (N.O. Polder). Wilsum (Ov.). Wil- nis, Elim, Schettens: D. W. Gesink, kand. te Amsterdam, die geen verdere beroe pen meer in overweging kan nemen; te Hoogezand-Sappemeer (vac. S. G. Bloem i: J. J. Lamme, te Avereerst-Balk- brug. Bedankt voor Anjum, Oudewater en Lutjegast: C. H. v. d. Berg. te Lollum; voor "s-Gravenhage-W. (wijkgem. V): H. M. Dercksen, te Rotterdam-Charlois. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Dordrecht-Z.: I. de Bruyne, te Rotterdam-C. en J. H. Velema, te Apeldoorn-C. de landelijke voorzitter dr. Joh. v. d. Spek een toelichting gaf op het thema der integratie. Vervolgens gaf hij gele genheid voor het houden van officiële toespraken. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door staatssecretaris Bar- tels (zie ons blad van zaterdag), mr. J. Klaasesz, dr. Van Melle namens de Bond van diakonessenhuizen. de heer T. Hartsuiker namens de Geref. Kerken, mr. J. W. v. Gelder namens het Groene Kruis en mr. H. Leenen namens het Wit-Gele Kruis. De heer Hartsuiker overhandigde een Chinese voorstelling van de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan, mr. Van Gelder een en veloppe met inhoud, terwijl de heer Lee nen een geldbedrag ter vrije beschik king voor het bureau in uitzicht stelde. De middag was gewijd aan een vier tal co-referaten, waarin het integratie vraagstuk uit specifieke gezichtshoeken werd bezien, en aan een forumdiscus sie over een aantal ingekomen vragen. Het forum werd gevormd door de re ferent prof. Lindeboom en door de co- referenten, te weten de artsen J. Zuy- derduyn, P. A. de Groot. dr. P. J. E. Hovingh en zuster M. A. Bavinck. Aan het einde van de middag belicht te ds. B. van Ginkel taak en plaats van de Oranje-Groene Kruis vanuit de BijbeL Dr. v. d. Spek kon in zijn slot woord dankbaar constateren, dat de ju bileumviering zeer geslaagd was. doen. Zij behoudt namelijk altijd het Het inkomen van de ongel recht, haar testament te veranderen, vrouw telt niet mee voor het Beter is de zaak eens rustig met de inkomen na het huwelijk zodat notaris te bespreken, die aan de hand geen teruggave kan verlangen van de hele toestand wel goede raad de geheel afhankelijk, komt weet te geven. Vraag: Het schijnt. men trouwt en de vrouw blijft ken, financieel aantrekkelijk Vraag: Wij kennen een dame, die oorlogsslachtoffer is. Zij en haar zus ter werden door een bom getroffen. Haar zuster is na twee jaar lijden ge storven. Zij zelf is aan beide benen verlamd. nooit buiten. Enkele operaties hebben niet geholpen. Zij vertelde, dat ze na vier jaren een formulier invulde om in aanmerking te komen voor ondersteu ning 1940-45. Dit verzoek is afgewezen omdat zij te laat was. Haar ouders, maanden hebben loonbelasting volgen: ingehouden loonbe lasting tot aan het huwelijk. Blijft de vrouw nu na het huwelijk in loondienst werken, dan geldt voor haar een vrijstelling van ƒ11.50 per klein pensioen hadden, zijn groep I betaald het Antwoord: Waarschijnlijk heeft de de definitieve aanslag, die betrokkene de reden van afwijzing on- juist geïnterpreteerd. De stichting 1940 45 stelt zich ten doel de leniging wordt van de zedelijke, maatschappelijke en o stoffelijke noden van personen of groe- j; pen van mensen, die tijdens de Duitse bezetting door daad of houding tot het rief binnenlandse verzet hebben bijgedra gen, alsmede van hun gezinnen of bestaanden. een en ander voorzovei deze bystand behoeven. Naar wy nen. is de betrokkene geen verzets- slachtoffer en komt zij daarom niet het gehele j: de eerste tien maanden UC1U, teveel belasting heeft betaald zjj<Je (nl. tien maal het verschil van het ta- beidsi^'omstetir'doch haar loon afgetrok- est wordt lonnbelas- Is ting berekend. Ook dit heeft dus geen an invloed op de inkomstenbelasting over en het jaar van het huwelijk. Wat de inkomstenbelasting betreft, „ordt het zuiver inkomen van de be- du® lastingplichtige verminderd met yf} derde van de daarin begrepen van zijn echtgenote opgekomen Brieven, die niet zijn voorile»5 van naam en adres, kunnen niet bei behandeling worden genomen. Ge] helmhouding is verzekerd. Vrageiw, die niet onderling met elkaar UT verband staan, moeten In afzonde#1 lijke brieven worden gesteld Pf'° brief dient een gulden aan pos*1 zegels (e worden Ingesloten. R die tijd? Is het mogelijk ons een ij aan de hand te doen? Of kan u cl> een boekje noemen met duidelijke i 2000. Dc aanmerking de sterk progressieve zij komstenbelasting valt, door dubbel in- ïe- komen in de laatste twee maanden, een bedrag van 600 mag aftrekken het inkomen der vrouw in de laat- rmindering bedraagt ten doch niet meer dan die arbeidsinkomsten. Men moet bovendien rekening houden met verwervingskos- Antwoord: Als u de juiste costuufl wilt vervaardigen uit de bijbelse f dan kan u zich o.a. op de hoogte s len uit illustraties in kinder- of platf de bijbels en daarnaast een boekje als tl ar- voorbeeld het Bijbels beeldwoord* te*n"hoogste boek van dr- A- van Deursen, uitgaf J. H. Kok, Kampen, of iets Trouwt u bijvoorbeeld de stichting. Het beste is te schrij- ondersteuning door ste twee maanden, waardoor de merk- en betaalt u zowel loonbelasting als noot. De kleding bijbelse tijd liep nogal uiteen hing samen met de streek waaruit J stamden en de maatschappelijke i november tie en welstand van vader of echtj aardige situatie ontstaat, dat inkomstenbelasting, dan geldt voor de Over het algemeen kan gezegd de dienst van sociale zaken, die tracht in de inkomstenbelasting te inkomstenbelasting de toestand op 31 den dat alle kleding lang kan nagaan welke mogelijkheden Vraag: Kan een weduwnaar met kin deren als hij hertrouwt, het vruchtge- heeft ze namelijk zijn vermogen aan zijn twee- geen inkomen. vallen om belasting terug te krijgen? december Men heeft mij verteld dat daarom de valt dan 600 moet tot 4 Antwoord: Een gedeelte ermaken op voorwaarde dat zij haar eigen geld - deren nalaat? Antwoord: Een dergelijke testamen- valt. U valt'in" de inkómstênbêiasting willen" taire beschikking van de weduwnaar wanneer u meer dan zal niet het gewenste gevolg hebben, komsten heeft naast aangezien het wel zeker is dat de kin- hoofdinkomsten, of deren daartegen opkomen. De het belastingjaar het gehele jaar i riefklasse II. De loonbelasting i_ BÜHH8H! HHHP de laatste maanden. Anders dan toe berekend volgens tariefklasse bedekking. Overmantels of capes Korter dan het gewaad daaL de enkels, terwijl een koord of gord i ia- om het middel de gewaden bijej tot hield. Hoofddoeken dienden tot hoe' de belasting I zodat het r de ning met de loonbelasting negatief wordt, zodat u dan iets terugontvangt. i klein groepje dames gemeen onder. Veelal ging men barrevoc soms op sandalen. De gebruikte linnen. Over het I iet het Kerstfeest capes donkerder dan die kenspel opvoeren. Natuurlijk kunnen daaronder gedragen gewaden. dan één maand lonen uit twee dienst- daarvoor kleding huren, zouden we zelf iets maken, waar- misschien ook andere jaren ge- kan geen juridische bindende beloften betrekkingen naast elkaar heeft geno- bruik kunnen maken. De moeilijkheid ten aanzien van haar nalatenschap ten, is; Hoe kleedden zich de vrouwen van U begrijpt dat we een boekje den kunnen vullen met beschrijving maar met de bovenstaande aanwij gen kunt u een zeer goed effect v krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2