Commentaar Bert Jonk en Frans Pieck in de Leidse Boerhaavezaal h van het draaiboek 1963 TOTE LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 NOVEMBER n seZiJJt pde Twee vrienden exposeren genda voor Leiden en Den Haag Zaterdag ebouw Prediker, tot 10 uur: ba- Herv. wijkgemeente Molenwijk •houwburg, 8.15 uur: toneelvereni- Tot Ieders Genoegen, opvoering „De dame, die bescherming zocht* jspel in drie bedrijven) r. Van Voorthuijsenschool Marnix- at, 7.30 uur: wedstrijden gymnas- vereniging Jahn, adspiranten ec illssb ;n Burcht, 8 uur: Ons Grunneger- Laaiden en Omstreken, op- de folkloristische dansgroen 19. 8 en, apel over opftra Carmen met omlijsting. rd nArv. jeugdgebouw ln den Moriaen ansp Hoogl. Kerkgracht - Moriaansteeg uur: lezingencyclus „bijzondere be- i0n?n en", J. de Haas uit Haarlem ovei j; 'M*' jrzitt adsgehoorzaal, tot 5 uur: afdeling en Kon. Ned. Voetbalbond, receptie 60-jarig bestaan der afdeling, iton ius-clubhuis. 8 uur: Leidse daccordeon-orkestverenigin-g Cres- lo, jaaruitvoering. i Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met „Tot elke l". ra Haag: Gebouw K. Concertgebouworkest met Br. de ie Klarinet. Haag: Diligentia. 8 uur: Toos erdenwijngaard, piano. Maandag iterskerk, 2 uur: Classicale x>r de catechese der Hervormde dr. M. H Bolkestein te Leiden .Vragen rond de belijdeniscatechi- feilde". Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur. Rotterdams Toneel met „Ratel n simpel man". •n Haag: Gebouw K. en W. 8.15 uur: ituitvoering van Eurythmisches Kon- itorium Köngen. Haag: Diligentia, 8 uur: Daniel ck piano. Dinsdag leterskerk, 8 uur: bijeenkomst ter [enheid van „150 jaar koninkrijk", Iker prof. mr. J. V. Rijpperda Wierds- organist A. Blankenstein. Medewer- Kon. Mil Kapel. 'Staurant Van der Heijden. Breestr. afd. Leiden Ned. Inst, van ;ter-ing. en afgestudeerden van Technische Scholen de heer B. g. over ..Technologische proble- bij de bereiding van aardewerk". :ref. Jeugdhuis, 8 uur: afd Leiden Plattelandsvrouwen en Meisjes- de heer J. v. d. Hoek. hulpprediker '"lo^Leiderdorp. over „Gebedsgenezing". ;t. Van der Heijden. Breestraat, 8.15 Leidse Assurantieclub. de heer W. Utreéht, over .De Kamer van Koop- het Handelsregister". Ilmzaal Academiegebouw. 8 uur: K. met vertoning van film- nten door Jan Blokker (Film- ,De verborgen camera", tine Clos en Leembruggen. Korte 28a, 7.15 uur: ruilavond De Phila- Ijksmuseum van Oudheden. 8 uur: P Doppelfeud. Keulen, over ..König- e Graber aus dem Kölner Dom", idhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- Ned Gemeenten, fcouck Hurgronjehuis. 8 uur: K. en „Bijbelse verkenningen", door Gelder. I^houwburg. 8 uur: extra voorstelling toneelgroep Studio. .Appeltje. r: intocht Sinterklaas, idsgehoorzaa'. 2.30. uur: Maatschap voor Toonkunst, jeugdconcert Albe- Trio. adsgehoorzaal 8 uur. Maatschappij Toonkunst, Albeneri-Trio, piano. i Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Danstheater, en Haag: Diligentia, 8 uur: Joseph Woensdag ftjkgebouw Rehoboth. 8 uur: afd. Lei- Vereniging tot bevordering van de ingen van Slechthorenden drs. H. H. „Vier jaar wonen en werken Israël" (met dia-vertoning), adhuis, 2 en 8 uur: begrotingsverga- ng gemeenteraad. oyer Gehoorzaal, 8 uur afdeling Lei- Ned. Chr. Reisvereniging, Wim Dus- over ..Dagboek van een wereldreis", kleuren-geluidsfilm. ovenzaal rest. Old. Dutch. Tw. Bin- bruii vestSracht 15- 8 uur: Vereniging van i,„T!uwcn Leiden en Omstreken „Luctor Emergo". films over de Deltawerken kroonprinses naar India en nstan. lublokaal Het Anker, Alb. Agnes- at 1-hoek W. de Zwijgerlaan. 5 uur: cieel begin van het clubhuiswerk, bij- 'omst voor genodigden, chouwburg, 8 uur: Chr. muziek- en eelgezelschap Sempre Avanti. opvoe- E van ..De grote liefde" van A. Rous- toneelspel in 4 bedrijven. ïeref Jeugdhuis. Breestraat 19. 8 uur: Leiden en omstreken Tuinbouw en ntkunde. lezing van de heer M. C terduin over het Zwitserse Alpenland, kleurendia's, ipen |ieterskerk. 715 tot 7.50: avondgebed zen inouck Hurgronjehuis. 8 uur: K. en keU cursus „Het zelfportret door de Uwen heen". -'filmzaal Museum Volkenkunde. 8 ais Filmvorming. Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 >d Comedie met ..Antonius en Cleo- dijk tra". vaar LEIDEN Twee vertegenwoordigers van de Leidse tekenaarsbent tonen een groot aantal werkstukken in de Boerhaavezaal: de Leidenaar Bert Jonk en Frans Pieck uit Oegstgeest. Overigens geen onbekenden meer in de kunstwereld van de Sleutelstad. Twee vrienden, maar met verschil lende opvattingen van hun kunst, die trouwens ook van ongelijk gehalte is. Bert Jonk zoekt hét veel in het topografische genre, waarin hij met soms geraffineerde middelen zeer goede resultaten weet te bereiken, terwijl Frans Pieck het over'het algemeen houdt bij meer open landschap pen in veelal zeer bescheiden afmeting. Vertoont de eerste aantrekkelijk werk met dierfiguren. Pieok is het beste op dreef in zijn prentjes van kinderen, waarin hij in klein bestek ziel en leven van zijn sujetten weet bloot te legigen. Naar ons gevoelien is Bert Jonk c veelzijdigste van de twee. rijper ook teöhniedh kunnen. Er hangt een bijzonder mooi en realistisch naakt, fors gelijnd en trefzeker getekend (91). met daar naast „Schrijvend meisje" (92). een pen- seelschets ln sepia, waarin het leven als het ware ls betrapt. Van zijn architec tuur-tekeningen mogen we vooral wij zen op nr. 85. sfeervol en goed opge bouwd. Goede ruimtewerking zien w« Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 ui Residentie-Orkest, Teresa Bergan; mezzo-sopraan. Donderdag Bovenzaal Bevrijdingskerk. 8 uur: i deling Leiden ZuidWest Ned. Christen vrouwenbond, de heer J de Vries de Chr. Ver. voor verpleging van lijders aan vallende ziekte te Heemstede. „Een leven staat op het spel" (met kleurenfilm). Stadhuis, 2 en 8 uur: begrotingsverga dering gemeenteraad. Rijksmuseum voor Volkenkunde. 8 u.: Stichting Ned. Soedanese Kring en Ned. Inst, voor het Nabije Oosten, mej. dr. ir. Th. F. S. M. van Schaik. hoofd afd. voor lichting Voedingsbureau Den Haag, over „Voedingsonderzoek in Omdoerman". Den Burcht. 8 uur: vrolijk liefdadig heidsconcert ten bate van noodlijdende en zieke Polen. Groot Auditorium Academiegebouw. 4 uur: afdeling Leiden S.S.R., prof. dr. J. P. A. Mekkes over „Spanning der inte- grering: na afloop bestuursreceptie (t.g.v. 62ste dies natalis) in receptiekamer van het gebpuw. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Residentie- Orkest, soliste: Nicole Henriot. piano. Breestraat 19 (Geref. jeugdhuis), 8 ir Jeugd en Evangelie Leiden, de heer J. Wijarto, ambassaderaad voor pers en voorlichting, over zijn land (Indonesië) Warmond: Trefpunt, 8 uur: uitvoering in muziekvereniging Warmonds -Fan fare. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Macbeth". Den Haag: Gebouw K. en W.. 8 uur: Het Nationale Ballet. Den Haag: Diligentia, 8 uur: Albeneri- Trio. Vrijdag Stadhuis. 2 en 8 uur: begrotingsverga dering gemeenteraad. Nieuwsteeg 8, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Ver. Ex-pol. gevangenen uit de Bezettingstijd, R. F. S. Voerman hoofd agent Leid.se verkeerspolitie over Leidse verkeersproblemen, met filmvertoning. Lammenschansweg 6, 8 uur: Contact- tmmissie Kinderbescherming Leiden en Omstreken, A. Hustinen, zenuwarts te Den Haag, over „Enige nieuwe aspec- n van de gezinsproblematiek". Academiegebouw, 's middags: inaugu ratie prof. dr. F. van Coetsem, buiten gewoon hoogleraar in het oud-Germaans. Schouwburg, 8 uur: K en O.-voorstel- ling, „Ratel van een simpel man", door het Nieuw Rotterdams Toneel. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K en .-cursus „Oorlog en vrede" door prof. dr. B. Landheer. Den Haag Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Reiziger zonder bagage". Zaterdag Schouwburg. 8 uur: balletschool Lei derdorp, uitvoering. Herv'. jeugdcentrum In den Moriaen. Moriaansteeg 2. 7.30 uur: Nassi-bal Geref. jeugdhuis Breestraat 19. 8 uur: filmavond Stadsgehoorzaal. 8 uur: feestavond Clos Leembruggen. Busstation vak 15 station Leiden. 8.25 jorm.: afdeling Leiden Tuinbouw en Plantkunde, vertrek voor excursie naar potplantenbedrijf fa. P. Bruines en Zn. Zoeterwoude. Stadhouderslaan 5. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Tot elke prijs" Den Haag: Gebouw K. en W8.15 uur: Concertgebouworkest, Klaas Boon. alt viool, en Vittoria de los Angeles, zang. Den Haag: Diligentia. 8.15 uur: Haags Studentencabaret „Opzitten en pootjes geven". Apotheek Geopend voor spoedgevallen: apotheek Centraal. Breestraat 74. tel. 20552. en apotheek Van Breest Smallenburg Lei derdorp. Films Camera. (2.30, 7 en 9.15 uur): What /er happened to baby Jane? (14 jaar): donderdag Sajorana (14). Lido, (2.30, 7 en 9.15 uur): De man mei wassen beelden (18). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De wel in het zwaard (14). De kanonnen 9.15 uur): Vivre j ir)Tales ol Rex, (2 en 7.30 Navarone (14). Studio (2.30, 7 ie (18).. Trianon (2.30, terror (18 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw: foto- en toonstelling „Hellas, verlucht en be- tioht" (van 1—19 november). Leeszaal eD bibliotheek Reuvens Bree straat 27. maandag en woensdag van t- tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag var i tot 530 uur: vrüdag var. 10 tot 630 en van 7 tot 9 uur: zaterdag van 10530 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio tneek Reuvens. Plantage 6: maan dat' en dinsdag van 4 tot 5.30 uui. woens dag cn zaterdag van 12 tot 4 30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Jeugdhotel De Ruif (Janvossensteeg 59): tentoonstelling wandlappen (tot november). Boerhaavezalen: tentoonstelling werken van Bert Jonk en Frans Pieck (van 15 tot 29 nov.. open van 2.30 tot 4.30 en van 7.30 tot 9.30 uur). Koppen Jonk weet ook gevoelig koppen te telkenen Zeer mooi is bijvoorbeeld oude man (76 en 77). hetzelfde model in face en en profil Dat hij ook het anecdoti- sohe niet sohuwt. bewust een tekening een toog (63) Raak getroffen zijn de dierfiguren. .Paard" (69) is al heel mooi, waarvoor echter een sohertsblad met geiten (57) niet benoeft onder te doen. Mooi is ook de kop van een rund in rode inkt De kracht van Frans Pieck ligt naar onze smaak veel meer in het illustratie ve genre en misschien krijgt hij hierin nog wel eens een kans. ZUn tekeningen op klein formaat, dikwijls wat opge hoogd met kleur, zouden zich bijzonder goed voor boekillustraties lenen. Een enkel landschapje, in weinige lijnen ge schetst. bewijst dat hü op klein formaat een goede ruimtesfeer weet te scheppen. Zijn krijttekeningen zijn over het al gemeen minder geslaagd. De kleur is dikwijls grof en banaal, zoals in het por tret van Bert Jonk in rood en blauw. Het kind sohijnt Frans Pieok uitermate Een werkstuk van Bert Jonk. te boeien. Hij heeft dan ook een groot aantal prentjes van kinderen geëxpo seerd. Nr. 8 boeit door de prachtige oog opslag, nr. 1 door de angeloogheid Zo zijn er nog meer, die alle treffen door de gevoeligheid en liefde, waarmee ze zijn geobserveerd. Hier ligt naar ons ge voelen ook de sterkste kant van zijn talent De tentoonstelling ls vrijdagavond ge opend met een Inleiding van prof. D. H. Burger uit Oegstgeest, zelf amateurschil der. Tot 29 november is ze te zien, da gelijks van half 3 tot half 5 en van half 8 tot half 10. Wpr. beauty products Verkrijgbaar bij: PARFUMERIE „SURINGAR" Tel. 23401 Breestraat 108 - Leiden Intocht van Sint LEIDEN Sinterklaas zal op uitno diging van de Intocht Commissie Leiden zijn feestelijke intocht in de Leidse schouwburg maken dinsdag aanstaande s middags om kwart voor drie. Bij deze intocht zullen negenhonderd leerlingen /an de eerste klassen van alle openbare :n hervormde scholen tegenwoordig zijn. Dr. G. I. Lieftinck nu hoogl eraar LEIDEN Bij de aanvaarding van het hoogleraarschap in de westerse paleografie en handschriftkunde aan de Leidse universiteit hield prof. dr. G. L Lieftinck gistermiddag een rede, getiteld „Paleografie en handschriftkunde". Hij herinnerde er aan. dat hij ruim 15 jaar geleden tot lector werd benoemd en zette uiteen, dat de paleografie de ontwikke ling van het oude schrift bestudeert, ter wijl de handschriftkunde de kennis be oogt van het geschreven boek onder al zijn uiterlijke aspecten. Inzake de paleografie merkte prof. Lieftinck voorts op. dat deze als auto nome wetenschap nog in de kinderschoe nen staat en als zodanig verre ten achter is bij de archeologie en de kunstgeschie denis. Mede te helpen deze achterstand in te halen, zou in de negen jaren, die mij nog resten, mijn taak kunnen zijn, aldus de nieuwe hoogleraar. De mogelijk heid is er. vervolgde hij. Want de biblio theek heeft in de afgelopen 20 jaar al het mogelijke gedaan door aankoop van stud emateriaal de Leidse universiteit in de gelegenheid te stellen het Neder landse centrum voor handschriftenstudie te stichten. Zich ten slotte tot de studenen rich tend. zei prof. Liefinck dat al degenen, die handschriftkunde als bijvak kozen voor hun doctoraal examen, ongetwijfeld dikwijls teleurgesteld zijn geweest om dat hun zo weinig hou-vast werd gege ven. De benadering is meer verwant aan die van de kunsthistoricus dan aan die van de filoloog; het is het oefenen van het oog. van het visueel geheugen. Naast een onvermijdelijke dosis kennis, die moet worden vergaard, ls het toch voor namelijk zien en onderscheiden van kwaliteit, die ik u zal moeten leren, aldus prof. Lieftinck. Tussen de bladzijden Tales of terrorcocktailtje voor de griezelgragen rTyRIANON „Tales of terror" de derde grizelfilm die gebaseerd is op -*■ verhalen van Edgar Allan Poe, versohilt in zoverre van de vorige („House of usher" en „Het mysterie van de dodende slinger") dat hier tenminste iets is terug te vinden van de drie verhalen waarop de filmpjes steunen. Overigens is er nog genoeg met de vertellingen gegoocheld: zo kleur- en effectenrijk als de film is uitgevallen, zo zwart-wit zijn de ver halen geworden, Poe's fantastische vertellingen, hoe ongeloofwaardig ook, bezitten overtuigingskracht. De filmpjes missen die, maar pretenderen vermoedelijk ook alleen de betere griezel te brengen. Roger Corman is daar als regisseur zeker in geslaagd. Morella, de zwarte kat en het geval Valdemar zullen ook de sterke spanning brengen. Een van de beste spelers is wel Peter Lorre, die de rol Montressor. een dronkaard, tolkt. Vincent Price, die in alle drie de filmpjes een belangrijke rol speelt, voelde zich even goed thuis in de rol Sas- senheim gehuldigd, mevrouw dokter E. M. A. Vriesendorp-de Clercq (45) omdat zij l2Vz jaar lang op voorbeeldige wijze het consultatiebureau van Het Oran- je-Groene-Kruis aldaar heeft ge leid. Collega-arts Van Nes zei toen onder meer. dat de adviezen van de jubilaresse aan de prak tijk zijn ontleend omdat zij niet alleen arts maar ook moeder is. Er zijn nog veel meer goede woor den gericht tot de verraste me vrouw Vriesendorp (die zelf niet eens wist. dat ze aan 'n jubileum toe was) en daarom ben ik deze week eens met haar gaan praten in haar groot en mooi gelegen huis aan de Zomerlaan in Heemstede, vlak achter het park Groenen- daal. Het.was een nogal matineus ge svrek want mevrouw Vrlesendorp is ondanks haar vijf kinderen de jongste van vijf zit op de kleu terschool en de oudste. Ankie (19). studeert rechten in Leiden het grootste deel van de week buitenshuis werkzaam, ,,'t Zit in de familie," zei ze, „dat veel doen" Ik kreeg de indruk, dat haar liefde voor de mens en zijn oroblemen voor haar een belang rijke drijfveer is. Zelf vindt mevrouw Vriesen dorp zich in vele opzichten be voorrecht. Zij verheugt zich in haar man, in haar kinderen, in haar huis. in haar werk. ja waar in eigenlijk niet? En dat geeft haar tets stralends en zonnias. Toch heeft ook deze vrouw haar teleurstellingen in het leven maar het lijkt dat zij daar zo positief tegenover staat, dat ze er later over kan praten als waren het travpige gebeurtenissen. JN het begin van de jaren veer tig leerde mevrouw Vriesen dorp haar man die nu directeur is van het Centraal Brouwerij kantoor en als zodanig drie maan den per jaar door de wereld zwerft) kennen in Leiden. Hij stu deerde rechten, zij medicijnen. En wonderlijke samenloop van omstandigheden ook de moe der van mevrouw Vriesendorp studeerde toen rechten in Leiden. Ter verklarinq hiervan vertelde mevrouw Vriesendorp: Moeder is Mevrouw dokter Vriesendorp uit Heemstede wordt in Sassen- heim en andere plaatsen op de handen gedragen, onder meer dank zij de wijze, waarop zij con sultatiebureaus voor kleuters en zuigelingen leidt. Dit bleek ook vorige week weer, toen Het Oran je-Groene Kruis te Sassenheim haar huldigde. meisje niet naar school mocht; haar broers konden wel verder 9tuderen maar zij werd aan gou vernantes toevertrouwd. Daar om is zij, toen haar eigen kinde ren groot waren, haar schade gaan inhalen Mijn man kreeg dus wel een heel kritische aanstaande schoonmoeder, die gelijk met hem in de collegebanken zat Door de oorlogsomstandigheden moest mevrouw Vriesendorp haar studie in Leiden afbreken, zij ging verder in Groningen, trouw de in 1943 en studeerde in 1945 in Leiden af. Wat weer een verhaal apart is. Want het was toen heel moeilijk aan de verplichte twintig bevaflingen te komen, „ln Novem ber 1944 lukte dat niet, doordat in februari etvoor de bekende razzia's waren gehouden. Maar toen de Canadese baby's loskwa men was de zaak gauw beklon ken". jlTEVROUW Vriesendorp was inmiddels ook zelf al moeder, werkte in ziekenhuizen (onder meer. in Dordrecht) en hielp huis- dan was ze huisarts geworden, verklaart ze nu met grote stel ligheid. „Dan heb je het meeste contact met de mensen in hun ge zinsverband". Maar zij is vrouw en moeder en misschien werd zij daardoor een veel gevraagde arts voor consul tatiebureaus voor zuigelingen en kleuters. Twee weken na _elke eigen bevalling, hervatte zij haar werk steeds. Zij ging ook les ge ven en dat doet ze trouwens nog; op het chr. lyceum in Haarlem bijvoorbeeld, waar zij gezond heidsleer doceert, ,,'k Heb drie baby's" op school „gekregen", vertelde ze me daarover „en dat was vreselijk gezellig: de meisjes verwenden je dan met van alles en nog wat". Als wilde zij een familietradi tie voortzetten haar moeder Vertegenwoordigde de CHU in de Haarlemse gemeenteraad en haar vader zat als liberaal in de raad van Bloemendaal is mevrouw Vriesendorp ook raadslid gewor den in Heemstede, waar zij wat politieke overtuiging betreft haar vaders voetsporen drukt. Menige moeder, die dit leest, zal ondertussen misschien zijn gaan denken, dat mevrouw Vrie sendorp door al die bezigheden haar eigen kinderen dan toch te kort moet doen. De moeder-dok ter ontkent dit en zegt er gelijk bij, dat ze ook wat dit betreft be voorrecht is, aangezien haar kin deren gemakkelijk en zelfstandig kunnen werken en leren. Er wordt veel aan muziek gedaan in huize Vriesendorp en dat vergroot on getwijfeld de saamhorigheid. Wel heeft mevrouw Vriesendorp moe ten ondervinden, dat, hoe ouder de kinderen worden, hoe drukker het wordt voor ouders, vooral in geestelijk opzicht. Eén mededeling wil ik u ten slotte niet onthouden omdat ik het zelf nogal bijzonder vind: De oudste dochter, die in Leiden rech ten studeert, woont op dkzélfde kamer aan het Rapenburg waar een dikke twintig jaar geleden haar moeder woonde. ttécr j Van de drie effecten springt zwarte kat" er uit. In dit filmpje zijn bijzonder aardige effecten gebruikt, die we overigens beter niet kunnen klappen. Al met al een cocktail, die griezel liefhebbers zo goed zal smaken als R^ontressor de wijn. (Griezelen op niveau). Vivre sa vie STUDIO Jean-Luc Godard is geen speelfilmman Hij is volop een man de documentaire, ook al bedoelt hij een documentaire te bieden van het mt lijk innerlijk. Ditmaal heeft hij in „Vivre sa vie" de prostitutie als onderwerp ge kozen. Wat hij er documentair over mee deelt, is wel de moeite waard. Hij tracht het onaangename onderwerp te demon streren aan een Parijs' meisje, dat zgn. prostituée is. Hij laat er zijn vrouw Anna Karina voor spelen. Nu is het spelen van de prostituée al een moeilijke zaak. Het is nu eenmaal een vak. dat zich niet laat „spelen", maar1 als Godard deze prostituée nu ook nog laat filosoferen over het leven en haar leven. enz. enz. dan wordt het geheel zo onwaarachtig, dat men geen enkel verband met de werkelijkheid meer onderkennen. Een „filosoof' vertelt in de film sleutelverhaal: .toen een van de Drie Musketiers ging nadenken over wat hij deed. i.e. over zijn lopen, kon hij zijn ene voet niet voor zijn andere meer gen" ik geloof, dat men dit verhaal als sleutel op de film moet gaan gebrui ken: als een prostituée gaat nadenken' is zij voor het vak verloren trouwens dat is dit meisje ook en daarom laat de regisseur haar maar neerschieten. (Onwerkelijk). De wet van het zwaard LUXOR ..De wet van het zwaard" is een aan strijd rijk ridderverhaal waarin allerlei ingewikkelde liefdesverhoudin gen voorkomen. Nadat er druk gevochten en gekust is. komt het einde met een schone dame. die het klooster niet meer wil verlaten U begrijpt het al. Alleen voor de liefhebbers van dit grenre. (Avontuur). Man met wassen beelden LIDO De oude griezelfilm „De man met de wassen beelden" is weer eens naar Leiden gehaald. Het betreft een vrij sen sationeel en naargeestig verhaal dat in een ietwat verouderde griezelstijl is op gezet en op een dito manier in beeld gebracht Verscheidene wansmakelijke effecten maken de film uit een oogpunt van goede smaak nauwelijks toelaatbaar. De exploitant van een wassen-beel denmuseum schrikt er niet voor terug mensen te doden om hen na een ba kokende was voor zijn verzameling te gebruiken. De politie komt er natuurlijk achter en het kwaad wordt gestraft. (Onsmakelijk) What ever happened to Baby Jane? CAMERA Een damesfeuilletonver- haal, door Robert Aldrich kennelijk met opzet op de ouderwetse wijze gefilmd: traag met veel griezelige poespas er veel geacteer. Als het verhaal niet zc ouderwets drakerig en sentimenteel was misschien wel een goede film. Nu een interessante film, doordat hij de speel stijl van vroeger dagen helemaal ii herinnering -terugbrengt (Interessant). Een scène uit de film Tales of Kartonen van l\avarone REX De film „De kanonnen van Navarone" is geprolongeerd. Het gaat om een adembenemend avonturenver haal. waarbij verbluffend met spek wordt geschoten. Maar dat zyn de kanonnen van Navarone dan ook wel waard. (Meestèrlijk stukje vuurwerk). Lezingenreeks in Leiden LEIDEN De R.K. studentenvereni ging „Sanctus Augustinus" zal deze maand een lezingenreeks houden ovef „het Vredescorps -. Drie sprekers zullen dit onderwerp toelichten Op dinsdag 19 november spreekt mr G. Roberts, executive secretary of the co-ordian comittee for international vo- co-ordination comittee of tthe Unesco, over International voluntary service, the key to world development". Op woensdag 20 november behandell mr. J. M. A. H. Luns, minister van bui tenlandse ziaken het onderwerp „Vrij willigers in de internationale hulpver lening". Op donderdag 21 november zal prof dr. E. de Vries, rector of the Institute of Social Studies in Den Haag over „Vrij-willigershulp als band tussen vol ken" het w oord voeren. Gokken in Noordwijk ting VVV te Noordwijk, de heer R- A. Dekker, in het openbaar gepleit voor invoering van het hazardspel Daarmee maakt hij geen goede beurt. Het is niet verstandig dit stokpaard je van hotelhouder L- van Sterken- burg zo klakkeloos over te nemen. Nog onlangs hebben wij uitvoerig over de onderhavige kwestie gesehre- ven en daarbij de conclusie van een hoogleraar in de criminologie aan gehaald. waarin deze als zijn stellige overtuiging te kennen geeft, dat het hazardspel karakterbedervend is en de criminaliteit in de hand werkt. Gelukkig heeft de VW-directeur op de vergadering van de villa-, huizen en kamerverhuurders een man aan getroffen, die op kloeke toon heelt gezegd, hoe men in Noordwijk ten opzichte van deze zaak heeft te staan. Wethouder G. Vogelaar merkte on der meer op: „Met hazardspel trekt men een bepaald soort publiek aan, waarvan we in het algemeen niet zijn gediend, zoals nette oplichters en flessentrekkers" Zo is het. Wij willen deze uitspraak gaarne met kracht onderstrepen. Feest in Katwijk Katwijk 25 jaar burgemeester. Bij de talrijke gelukwensen die hem zullen bereiken, voegen wij gaarne de onze. Wij kennen deze burge meester als een gemoedelijk man, die zich niet boven andere mensen verheft, voor ieder een vriendelijk woord heeft en bovendien onmis kenbare bestuurstalentcn bezit. Behalve het burgemeestersgezin kan dus ook de bevolking van Katwijk worden gefeliciteerd. Zij heeft een burgemeester getroffen, die dicht bij haar staat cn zich liever tussen de mensen beweegt dan dat hij in stil te op zijn kamer zit. Zijn benoeming tot burgemeester van Katwijk in 1956 berust op een ge lukkige keus. Wij kunnen ons moei lijk een burgemeester voorstellen, die zo bij Katwijk en de Katwij- kers past als juist de heer Duiker. Hij zou een geboren Katwijkcr kun nen zijn. Karakteristiek aan hem is ook, dat hij „zijn" Katwijkers altijd weer in bescherming neemt. Wie een kritische opmerking over Katwijkse gedragingen maakt, vindt de burge meester op zijn weg, vaderlijk glim lachend en vergoelijkende woorden sprekend. Zijn sympathie voor de Katwijkers is groot cn oprecht. Het verheugt ons, dat een grootse hul diging is voorbereid. Wij hopen, dat alles feestelijk zal verlopen. Deze hartelijke „burgervader" verdient het hartelijk te worden bejegend. N.V SLAVENBURG'S BANK Kort Rapenburg 20. telefoon 26405 Bouwkredieten op gunstige voorwaarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3