Hl Zilveren feest van het Oranje-Groene Kruis Bij scholing wijkverpleegster noodzakelijk In geest van en blijdschap PMC-voordeel Albert Heijn Verzoekschrift aan paus wil beperking curie Roomse mens is allereerst een vraag aan onszelf Een woord voor vandaag Amelands gerefdiakonie geeft vakantiesteun Wil deel van penswnprijs betalen lfo&tang.t&ó ZATERDAG 16 NOVEMBER 1963 ANDERZIJDS BREEKIJZER IN DE OMROEP Onder de kop: „Breekijzer in het omroepbestel" schrijft de hoofdredacteur van Hervormd Nederland over de voorstellen van de Commissie-Scholten. Hij vindt het rapport geen geluk wens waard en vervolgt in Her vormd Nederland: L dit ,,open bestel" gewijd is, nauwkeuriger lezen en daarnaast ook het ontwerp-wet. blijkt al spoe dig dat in menig opzicht de huidige omroepverenigingen de grond onder de voeten wordt weg- gegraven. Niet het parlement, maar de mi nister van O. K. en W. beslist ovei de toewijzing van zendtijd, een om- roepraad (waarvan de leden door de Kroon op voordracht van de mi nister zelf worden benoemd en ont slagen) gehoord! Bij de toewijzing van zendtijd aan bepaalde organisaties behoeft het ledenaantal van deze organisa ties geen rol meer te spelen. Het gaat er alleen om of ze, op boven genoemde gronden, naar het oor deel van de minister belangrijk ge noeg zijn. Onder de gegadigden kunnen zich b.v. ook organisaties bevinden, die de zenders voor re clamedoeleinden willen gebruiken (art 9>. Dat kan bij algemene maatregel van bestuur, al acht men ..overleg met de Staten-Gene- raal naar de huidige gebruiken, niet uitgesloten". Een tweede factor, waardoor de Invloed van de vrije organisaties van luisteraars en kijkers wordt verminderd, is de wens, dat in de samenwerkingsorganen op het ter rein van de uitvoering (Ned. Radio Unie en Ned. Televisie Stichting), de omroeporganisaties geen (betaal de) deskundige functionarissen zit ting mogen doen nemen, terwijl de zelfde beperking niet aan de Kroon wordt opgelegd en deze dige (betaalde) functionaris sen aanstellen. In de derde plaats zullen de vrije omroeporganisaties geen propagan da meer mogen maken voor hun verenigingsprogrammabladen, om dat elke luisteraar (c.q. kijker) bij het betalen van zijn verplichte luister- en kijkgelden tegelijk een verplichte bijdrage voor een om- roepgids betaalt, waarbij hij dan zal mogen opgeven welke hij wenst te ontvangen. Hij zal daarbij ook kun nen kiezen voor een door de N.T.S. en N.R.U. uit te geven blad, dat even duur zal zijn. Alleen de ver enigingen die meer dan 12 uur zend tijd krijgen, mogen overigens een eigen omroepgids uitgeven. PROF. dr. C. L. Patijn zegt In zijn minderheidsnota. dat hij zich niet kan aansluiten bij de ma nier waarop de omroepverenigingen in het rapport worden ontzien en verdedigd. Hij acht ze o.a. een na deel voor de klaarheid van de poli tieke besluitvorming van het land. Mr. G. E. van Walsum maakt de bedoeling van dit argument in zijn brochure ..Het televisievraagstuk in ruimer verband" nog wat duidelij ker als hij stelt, dat de ..verzuilde omroep" een grote rem is op een functioneren van de (politieke! doorbraak! Het komt ons voor dat zij die de positie van de omroepverenigingen om welke reden dan ook willen on dermijnen. er goed aan zullen doen hun adhaesie aan het rapüort van de commissie-Scholten niet te onthouden. Vooral de manipulaties met de omroepbladen, die worden voorge steld, zullen ertoe kunnen bijdra gen, dat haar positie danig wordt verzwakt, omdat juist het particu liere krarakter van de organisa ties door een dwangmatig automa tisme wordt verzwakt. Men begrijpe ons goed: wij be horen niet tot hen. die menen dat alles maar moet blijven zoals het is. Wij hebben dit in vroegere ar tikelen in den brede uiteengezet en verschillende voorstellen gedaan, die o.i. realiseerbaar zijn zonder dat de geestelijke verscheidenheid van ons volk. die ook in het huidige omroepbestel (zij het op een voor correcties vatbare wijze) tot uit drukking komt, geweld wordt aan gedaan. Maar wij vrezen dat een ..doorbraak" als die welke door het rapport van de commissie-Scholten bevorderd wordt, op den duur juist die neutralistische en nihilisti sche tendenzen in de hand zal wer ken, die wij juist met alle kracht moeten tegenstaan. Helemaal uit den boze is het ons inziens een poging te doen de in vloed en macht vooral ook van de christelijke omroep-instituten te on dermijnen. hopende zo ook de bin ding aan christelijke politieke par tijen te verzwakken en een nieuwe Ïartij-indeling op niet-confessione- basis te bevorderen. Het gaat er ons hier niet om een discussie te ontketenen over het vóór en tegen van confessionele partijen. Wèl wil len wij betogen, dat bepaalde doel stellingen op politiek terrein een ontoereikende grond zijn om orga nisaties op geestelijk-cultureel ter rein, die op één uitzondering na, op een niet-politieke basis zijn op gebouwd, te verzwakken. ALS er hergroeperingen moeten plaatsvinden (en deze zijn in derdaad niet ongewenst) dan zullen deze het natuurlijke gevolg van geestelijke processen moeten zijn die diep ingrijpen in het kerkelijke, maatschappelijke en culturele le ven. Maar ze zullen niet van boven af moeten worden opgelegd. Het probleem b.v. van de ver scheidenheid van de confessionele omroeporganisaties, is in wezen geen politiek, maar een kerkelijk en oecumenisch vraagstuk en het kan dan ook alleen langs de weg van het overleg van christenen en kerken dichter bij de oplossing worden gebracht. Niet door een verzwakking door maatregelen van buiten af van één van de gespreks partners. GEDURENDE twee dagen viert het Oranje-Groene Kruis 7 77 7*7 feest. Daartoe is alle aanleiding: CtfUlh'OCIHTlieiCl een kwart eeuw is het thans ge leden, dat de Bond van protes tants-christelijke verenigingen voor wijkverpleging in Nederland werd gevormd. Degenen, die tot de bundeling van het al zo lang bestaande christelijke wijkver- plegingswerk besloten, zullen waarschijnlijk' niet hebben ver wacht, dat het werk van de jong- ten, die hun oorsprong in psychische en sociale moeilijkheden vinden. Daar om zal de wijkverpleegster in staat moe ten zijn om de gezinnen sociaal-psychi sche situaties te signaleren, waarvoor bijscholing noodzakelijk zal zijn. zolang de opleiding daarop niet is afgestemd. Prof. Lindeboom noemde in zijn in leiding vier figuren of instanties, die bij de zorg van menige zieke te pas ko men: de huisarts, de verpleegster thuis, de specialist en het ziekenhuis. In de keten van een ononderbroken zorg voor de zieke bevinden zich nog wel zwakke schakels, bijvoorbeeld wanneer een pa tiënt het ziekenhuis verlaat terwijl hij nog verpleegstershulp behoeft. De wijkverpleegster heeft dan in het bij zonder een integratieve functie. Na de rol te hebben geschetst, die de overheid en vooral de maatschappij bij de ziekenzorg zijn gaan spelen, con- (Van een onzer redacteuren) ste kruisvereniging zich in 25 jaar zo zou uitbreiden. Het jubileum is dan ook gevierd in een geest van dankbaarheid en blijdschap. Hiermee is echter niet alles gezegd; het hoofdbestuur heeft het jubileum teven, „erena,c« <o« een Mta*.jp - vrnaastutc- van anerlei activiteiten nog ■el het een en ander ontbreekt. Men Premie-van-de-Maand Club Dit is de machtige Zwitserse hand mixer, compleet met 5 hulpstuk ken, uitgebreid receptenboek en 3, jaar garantie. Door de drie snel heden doet hij alles: kneedt het zwaarste deeg - klopt de luchtigste crème. De Olubprijs? f42.-, nu nog eens extra voordelig omdat u kunt volstaan met f10.- in PMC-Che- ques, de rest in contanten. U weet het: de PMC is de meest profijte lijke club van Nederland. Daarom sparen ook zoveel verstandige huisvrouwen PMC-zegels a 10 cent. Ook u kunt deze zegels zelf ver dienen door de spreekwoordelijk lage AH-prijzen. Conclusie? Kom ook naar Rome gonst van de geruchten Het Italiaanse persbureau An sa meent te weten dat aan de vier moderators dagelijkse leiders van het Vaticaanse concilie een door tien kardinalen en meer dan driehonderd bisschoppen on dertekend verzoekschrift is ge zonden, waarin wordt aangedron gen op beperking van de bevoegd heden van de Romeinse curie, het centrale bestuursapparaat van de R.K. Kerk. Dit verzoekschrift, waarvan kardinaal Silva Henriquez, aartsbisschop van San tiago in Chili, een der initiatief-nemers zou zijn, zou aan Pauls Paulus aangebo den moeten worden. Er zou ook in ge vraagd worden om uitbreiding van de macht der bisschoppen, nauwere samen werking tussen de prelaten van de ver schillende Vaticaans congregaties (de partementen) en om instelling van een „raad" of „senaat" die de paus bij het bestuur van de kerk terzijde zou moe ten staan. Inmiddels is een bericht volgens het welk kardinaal Ottaviani. de secretaris van de congregatie van het zogenaamd heilig officie die waakt over de zuiver heid van de leer, een ontslagaanvrage zou hebben overwogen, omdat hij zijn controverse met kardinaal Frings Keulen over de rol van de curie en heilig officie geen steun van de paus zou hebben gekregen, van alle grond ontbloot genoemd. Ook is tegengespro ken dat de paus vorige week, naar aan leiding van bedoelde controverse, de Antoniutti en Siri op hun verzoek ont- vangenzou hebben. Ds. Exalto tot herv. bond inwendige zending: Dienende taak voor protestant „De roomse mens Is alleen al door zijn er-zijn een appèl op antwoordde ds. Exalto allereerst de vraag waarom de protestant tegen woordig zoveel aandacht heeft (Van onze kerkredactie) Voor een kleine doch selecte groep leden-belangstellenden hield de, ruim 37.000 leden tellende, Ned. Herv. Bond voor Inwendige Zending op Gereformeerde Grond slag giseren haar 28ste Jaarverga dering. Na het openingswoord van voorzitter ds. H. G. Abma (waar in hij het thema van het volgend jaar,.Nuchter en vol verwachting" bekendmaakte) refereerde ds. K. Exalto, te Melissant over ,,Hoe benaderen wij de roomse mens". Hij stelde daarin dat de protestant een dienende teak heeft ten op zichte van de rooms-kaholieke mens. De conclusie van Exalto was: De roomse mens is allereerst een vraag aan onszelf. Ds. Exalto stelde uitdrukkelijk dat de Reformatie als herontdekking van het evangelie uiteraard wel geslaagd is. „Het is onze taak nu ervoor te zor- Sen dat de Reformatie voortgaat", al- us de referent. Na te hebben stilgestaan bij de ken merken van de traditionele roomse mens zei ds. Exalto van mening te zijn dat de moderne „lns In menig op zicht nader staat dan de traditionele." Taak Evangelisatie zag ds. Exalto als het meest wenselijke contact met de rooms- katholiek. „Hierbij gaat het dan niet om het winnen van zieltjes", zo zei ds. Exalto, „maar om het bekend maken van het volle heil dat in Jezus Chris tus is." Tijdens de ochtendvergadering wer den de heren J. Neijenhuis te Voorburg, ds. J. J. Poot te Woerden en E. Slot te Putten (Gld.) met ruime meerder heid van stemmen in het bestuur je- kozen. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental der bond nog steeds toe neemt. Ook het financieel verslag stemde optimistisch over de toekomst van de bond. Volgens andere onbevestigde geruch- ;n zou kardinaal Alfrink, de aartsbis schop van Utrecht, kans maken op be noeming tot prefect van de Vaticaanse congregatie voor de universiteiten. Ver der zouden kardinaal-staatssecretaris Ci- cognani en de 81-jarige Jezuiet-kardi- naai Bea, de leider van het secretariaat de eenheid der christenen overwegen af te treden en wordt kar dinaal Suenens, de aartsbisschop Mechelen, van Belgische zijde genoemd als mogelijk toekomstig curielid. In de voornaamste vragen die tenge- gevolge van de jongste ontwikkelingen op het concilie in kringen va nemers zijn gerezen, worden zijde als volgt opgesomd; 1. Krijgt de commissie, die het schema over de bisschoppen en het bestuur der bisdommen heeft voorbereid, evenals de theologische commissie richtlijnen voor verdere aanpassing door een meningspeiling onder de concilievaders? 2. Wordt nu de wens van de paus (ope ningsrede van tweede zitting) beant woord in die zin. dat „leerstellingen" en praktische richtlijnen worden ge formuleerd voor de verwezenlijking van het collegiaal bestuur der kerk?" 3. Wat gaat er gebeuren in de periode, die ligt tussen de tweede en derde zitting? Zullen de rapporten, niet behandeld zijn. werkelijk worden aangepast aan de mening der derheid in het concilie? 4 Gaat de paus iets doen «t„ hervorming van de curie, zoals hij in zijn rede tot de curie heeft aange kondigd? Komt hij zelf met voorstel len tot hervorming? Zal hij zich niet verzetten tegen een eventuele kroon raad. samengesteld uit residerende bisschoppen? Alcohol uit V.S. voor Russische wodka De Russen zijn gedwongen geweldige hoeveelheden alcohol in de V.S. te ko pen om hun snel slinkende voorraad wodka aan te vullen, aldus de Wall Street Journal gisteren. Door het Sowjetrussische grs ls er een behoefte ontstaan hoeveelheid alcohol van naar schat ting 50 miljoen dollar om ongeveer 171 miljoen liter wodka te vervaar digen. Een woordvoerder van een grote Ame rikaanse distilleerderij zei dat mer daar een aanvraag om inlichtingen voor de verkoop van 30.000 ton alcohol voor consumptie heeft ontvangen, De Russen zouden ongeveer 76 miljoen liter alcohol in de V.S. willen kopen. Intussen is er tussen de V.S. en de Sowjetunle nog steeds geen overeen- komst over de levering van graan. Volgens geruchten zouden Russen de markt eerst wat rustiger willen la ten worden in de hoop dan een betere prijs te kunnen bedingen. BENOEMINGEN Dr. J. Bastiaans: benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Leidse universi teit in de faculteit der geneeskunde om onderwijs te geven ln de psychia trie. Dr. Bastiaans is thans chef de clinique van de psychiatrische kliniek van de Amsterdamse universiteit. Dr. W. K. van Dijk: benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der ge neeskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen om onderwijs te geven ln de psychiatrie. Dr. Van Dijk is thans hoofd van de kliniek voor psychiatrie van het algemeen provinciaal rtads- en academisch ziekenhuis tc Gronin gen. van de belangrijkste vraagstuk ken, waarvoor de ziekenzorg zich thans ziet geplaatst, dat van de inte gratie. Gistermiddag en- avond werden en kele feestelijke bijeenkomsten gehouden •en ontvangst van afgevaardigden provinciale en plaatselijke vereni gingen en een stijlvolle feestavond maar vandaag zette men zich in „Op. Gouden Wieken" te Scheveningen echt het werk. In aanwezigheid van een groot aantal genodigden, onder wie staatssecretaris dr. A. J. H. Bartels, hiel prof. dr. G. A. Lindeboom, noogleraar in de interne geneeskunde aan de V.U. te Amsterdam, een algemene inleiding het congresthema „Integratie in de ziekenzorg". Als coreferenten zouden vanmiddag optreden de heren J. Zuy- derduyn, huisarts te Delft. P. A. de Groot. dirigerend-geneesheer van „Bronovo" te Den Haag, zuster M. A. Bavinck, stafdocente aan de C.I.C.S.A. te Amsterdam en dr. P. J. E. Hoving bedrijfsarts van de N.S. Voorts ston den op het programma toespraken van de heer W. H. J. Heinuis, voorzttier het Haagse Oranje-Groene Kruis, dr. Joh. van der Spek. voorzitter de landelijke kruisvereniging en van het hoofdbestuurslid ds. B. van Ginkel. Dat het werk van de jubilerende ver eniging ook zeer gewaardeerd wordt door de overheid, bleek vanmorgen uit een toespraak van staatssecretaris Bartels. Aan zijn woorden van gelukwens en waardering voegde hij een korte be schouwing toe over de betekenis van de wijkverpleegster, die zoals hij het formuleerde zowel vroeger als de kern-arbeid van het kruiswerk richt. ,,Zij doet dit zonder ophef, zon der vertoon, in stilte en nooit aflatende zorgzaamheid." De wijkverpleegster staat tot de patiënt ln een speciale vertrouwensrelatie, maar de vraag is of met deze bijzondere positie in het volksgezondheidsbeleid wel voldoende re kening wordt gehouden. Vervolgens wees de staatssecretaris r op, dat de huisartsen thans veel vuldig worden geconfronteerd met ziek- zal echter voorzichtig het aanstelen van figuren of het in 1 ven roepen van instanties met een spe ciale integratieve functie. Het effect kan juist desintegrerend zijn. De verbete ring der integratie zal moeten groeien in een voortdurend overleg en geregel de samenspreking op allerlei niveaus. men hierdoor iets bereiken, dan nen bereid moeten zijn tot een sa menwerking, waarbij men desnoods iets opgeeft van eigen autoriteit en presti ge terwille van de patiënt. AOSRAM Mensen zonder geld, door Jan Mens, Uitgave N V. Kosmos. Amsterdam. Dit is ae twaalfde, jubileumuitgave va: roman, waarmee Mens 25 jaar geleden de prijs won voor debuterende roman schrijvers. Omslag en illustraties var Gerard van Straaten. Maatschappelijkheid en onmaatschap pelijkheid, door dr. A. J. M. van Tic nen. Uitgave Van Gorcum Comi N.V.-Dr. H. J. Prakke H. M. C Prakke, Assen. Een interessante studie van deze schrijver die destijds reeds naam maakte met zijn proefschrift de andersmaatsc'happelijken. „Terwijl gij uitziet naar de openharing van onze Here Jezt Christus." Zo tekent Paulus de gelovigen van de gemeente v Corinthe. Zou hij dat van ons ook kunnen schrijven? Zien t werkelijk uit naar Hem? Toen we in nood waren misschien. Tijdens die vreselijy oorlogsdagen, die nu al weer vrijwel vergeten achter 01 liggen. Maar toen zagen we naar Hem uit om de verlossing u onze moeilijkheden. Dit uitzien moet liet uitzien van liefde zijn. Zoals een meis uitziet naar de komst van haar vriend, de vrouw naar. komst van haar man. Het doet er eigenlijk niet toe of hij kot om haar mee uit eten te nemen, om met haar te gaan wandele of gewoon om thuis te blijven praten. Het gaat er om dat mt hij elkaar is. Zo was het verlangen van die eerste gelovigen. Zij verlangdt niet naar de Heiland als naar Sint Nicolaas. Die komt allei maar om cadeautjes te brengen en het doet er eigenlijk ni toe of hij bestaat of niet, als hij maar komt. Wat leven u vaak in die houding. Wat is het verlangen vaak klein 0 werkelijk bij Hem te zijn. Wat moeten we vaak zeggen: Hee er ontbreekt nog zoveel aan onze liefde voor U. Wij tenminst U ook? Voor wie vakantie te duur komt van Sappig... kenteken van de SPAANSE SINAASAPPELEN Predikanten in hongerstaking In Williamston zijn gisteren 15 blanke dominees gearresteerd, omdat zij de leiding hebben gehad bij een demon stratie van een kleine groep negers in een mars tegen de rassenscheiding. De geestelijken, allen uit noordelijke staten, weigerden borgsommen van 500 dollar te betalen en verkozen in de ge vangenis te blijven Een funktionaris van de gevangenis meldde later dat zij al len hadden geweigerd hun avondeten te nuttigen en dat zij kennelijk een hongerstaking van plan waren. Tot diep in de nacht patrouilleerden grote aantallen politiemannen en leden van de burgerwacht door het stadje van 6.000 inwoners. De demonstraties, geleid door twee van de noordelijke dominees die houten kruisen droegen, had de arrestaties van 54 negers tot gevolg. Onder hen waren 22 jonger dan 16 jaar. (Van een onzer medewerkers) Op de provinciale diakonale conferentie van de Friese diako- nieën die donderdag in Sneek is gehouden, werd door de dia- konie van Hollum Ameland een bijzonder interessant punt aan de orde gesteld, namelijk de vraag of er voor haar misschien ook een taak ligt op het gebied van de recreatie. De Hollummer dia- konie meende van wel.Gedurende het hoogseizoen zijn de prijzen van huizen en kamers op Ame land erg hoog. Daardoor zijn er talloze gezinnen die om financiële redenen onmogelijk met vakantie kunnen gaan. Daarbij zijn gezin nen die beslist met vakantie moe ten. De diakonie van Hollum wil speciaal voor deze gezinnen in samenwerking met de kerken waartoe zij behoren, iets organi ze deed het voorstel om tijdig voor die diakonieën die daar belang bij heb ben. ruimte te reserveren voor een vol gend seizoen tegen een zedelijke prijs. Wanneer de betreffende gezinnen niet in staat zijn om de pensionprijs te be talen. zou de plaatselijke diakonie moe ten bijspringen. Voorgesteld werd een gezamenlijk steunfonds te vormen, waaruit bijzondere onkosten kunnen worden betaald. Hol lum verklaarde zich bereid om in dit steunfonds duizend gulden te storten, Tenslotte werd door Hollum de wens lijkheid geuit om de aangifte van g zinnen en het toewijzen van een vaka tieverblijf te laten lopen via een das toe in te stellen commissie. Het plan van Hollum bleek over h algemeen in goede aarde te vallen met name bij de diakonieën in de stads gemeenten weerklank te vinden. Beslo ten werd dat een kleine commissie uit de diakonieën van Dokkum, Heeren veen en Leeuwarden de zaak eens na der zal bekijken met de diakonie var Hollum. Op de conferentie kwam ook een zaak aan de orde die momenteel zeei actueel is ln de Gereformeerde kerken: de vrouw in het diakenambt. In Am sterdam-Centrum heeft de-diakonie ir afwachting van de synodale beslissbi over deze zaak reeds diakonale welijke hulp aangetrokken in de van diakonale assistentes, waarvoo speciale regeling is getroffen. Gevraa| werd of dit vooruitlopen op de beslf singen van de generale synode v juist is en hoe het dan staat met i geheimhouding. Het Amsterdamse initiatief werd 1 veroordeeld. Het kan zelfs een ring voor de synode zijn om haast 1 deze zaak te maken, meenden gen. Alles wijst er op dat het 1 wel op zal uitdraaien dat we lijke diakenen krijgen, aldus voorzitu Koolstra. RECTIFICATIE van de PRIJSVRAAG LIBELLE-NYLONS BIJSTAND-KRANT In de prijsvraag voor Libelle nylons in de Bijstand-krant, die deze week huis aan huis wordt bezorgd, is (buiten de schuld van de uitgever) een fout geslopen. In plaats van 9 soorten Libelle nylons staan er maar 8 soorten in de prijsvraag. LET U NU EVEN GOED OP! Uw oplossing is goed, wanneer u in het laatste rijtje - onder de foto Schouwburg-bezoek - 2 soorten Libelle nylons invult. Dus in totaal 8 soorten Libelle nylons invullen en uw oplossing is compleet- U dingt dan volop mee naar een der vele prijzen, waaronder: uw leven lang gratis Libelle nylons. NED. HERV. KERK Beroepen te Blankenham: J. D. M. Heijkoop, vicaris te Zwolle. Aangenomen naar Meppel (vac. Chr. Fritzche)W. A. Verheij, te Achlu Rijssen. GEREF. KERKEN Beroepen te Holwerd, Achlum, Ge deren, West-Terschelling, en 2e Exloii mond: D. W. Gesink, kand. te Amste GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Niezijl-Lommerzi; A. R. Bosman, te Ten Boer. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Kampen: A. Hofman, Zeist. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Yerseke: P. Blok, te Dirï land en A. Vergunst, te Rotterdam-C. Een bijzonder 'rijk' geschenk, zo'n Collbrl? Is nog zwak uitgedrukt. Elke Collbrl is een toon beeld van'cierlljkheit', van minutieuze perfectie. Weigert hardnekkig te weigeren, heeft een kop die verrassend licht indrukt. Door ingeb.thermo- *aat altijd gelijke vlamhoogte, zomer en winter. dus: weg vlamregelaar! En... u kunt de (door zichtige) gasvulling zó bij uw handelaar aanschaffen. Handig! Colibri zak-monogasaan- stekers in diverse modellen v.a. f 25,75. Colibri tafel-gasaanstekers (gasvoorraad van zo'n 3 jaar!) in diverse modellen v.a. f 39,50. miniGAS miniGAS medaillon. Florence. Gold chroom of coud Fluh f 37.50 f 40.— reip. I 47.50 het mooiste cadeau voor de feestdagen Voor de handelBlmalt Weteringkade 101 Den Haag tel. (070) 85 92 15 - 72 20 75 Wat, dacht ik rillerig, zou mij beletten nu met een warme kruik en aspirine naar bed te gaan? De kinderen waren de hele middag naar school en mijn hulp zat voor een Himalaga-hoge stapel strijkgoed. Het huis was een oase van rust. Ik nam het besluit kloek en dook doezelig in bed. Heerlijk. Vrijwel direct viel ik in een diepe slaap. Hoe lang had ik gedut toen er zachtjes op mijn raam geklopt werd? Ik had er geen idee van. Of had ik het mij verbeeld? Nee, daar hoor de ik het weer, er werd echt geklopt. Mijn oogle den waren zo zwaar als dubbele kluisdeuren. Het lukte me niet ze open te maken. Ik doezelde weer weg. Verdraaid-nog-an toe, daar begon het weer. Opnieuw worstelde ik om mijn ogen open te krijgen. Het lukte half. En wat zag ik? Lang zaam ging het raam open en toen schoof iemand het gordijn wat opzij. Voor het raam verscheen een man. Nou ja man? Van zeer hoge komaf dan of anders iemand, die uit een operette gede serteerd was. Hij ging gekleed in rood fluweel met een schuimende chabot onder zijn kin. Zijn zwarte baret met een bibberende veer nam hij zwierig voor me af. Hij ging nonchalant op de vensterbank zitten en tokkelde een weemoedig liedje op zijn luit. Het was allemaal reuze ro mantisch en daarom deed ik mijn uiterste best wakker te blijven. „Dag, schone slaapster", zei hij hoffelijk, toen het lied uit was. „Nou, al aardig aan de belegen kant hoor", antwoordde ik ironisch. Ik hoorde een vreemd schurend geluid en vroeg argwanend: „Wat hoor ik daar?" „Dat is mijn paard. Hij wacht op ons en wordt ongeduldig". „Wacht? Op ons?" ,Ja, kom mijn lief". „Maar meneer" zei ih kend aan mijn wettige werd ik nieuwsgierig, daarom vroeg ik een beetje uitdagend: „Waar gaan we dan heen?" en „Naar zilveren verten met stralende horizon nen, naar het land van lachend geluk en.." „Zeg doe gewoon'', interrumpeerde ik. „Naar het land met luchten van paarlemoer en vibrerende harmonieën''. „Wel. 't lijkt me allemaal enig, daar niet van, maar ik geloof toch dat ik maar hier blijf". Hij keek me aan met een smachtende blik, maar toen hij zag dat ik broodnuchter bleef on der zijn zilver en paarlemoer-gedoe, raakte hij gekwetst in zijn mannetjes-ijdelheid. „En waa om niet?" vroeg hij hautain. „Nou kijk eens, ik ben getrouwd hè", an woordde ik met een zedig mondje „en trouwen ik heb ook wel heel erge slaap, weet je". Hij werd wit van woede. Toen zette hij met et driftig manuaal zijn zwarte-piet-pet weer op, stc de luit onder zijn arm alsof het een halfje bru was en siste: „Mens, hoe kuv je nu zo intens bu gerlijk zijn en over je man praten als ik het ov zilveren verten heb. Jij wilt slapen, zei je? doet maar. Ik ga". Dat deed hij. Hij ging. Ik hoorde zijn sport rinkelen toen hij naar beneden verdween. Gelul kig, die was ik kwijt. Ik draaide me om en slit ongestoord verder. Later in de middag kwam ik nog wat huiv rig, maar toch een stuk fitter beneden. „Lekki geslapen?" vroeg mijn hulp. „Geen last gehc van de glazenwasser?" „Glazenwasser? Glazenwasser?" vroeg t „Had hij een rood fluwelen pak aan?" „U moest er maar weer in gaan", zei ze zo gelijk. Wat een wonderlijke wereld. Ik had geslape. gedroomd, maar hal; wakker had ik de glazer wasser gehoord, zijn emmertje had gerinkel als de sporen van een ruiter Het zal allemaal best iets betekenen Freud zi er wel raad mee weten. Het laat me koud. Hoewel zilveren verten Toch niet gek. Mink van Rijsdijl

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2