Voor drie miljoen man werk door belastingverlaging Cennedy verklaart juichende vakbond: In hele land busdiensten vandaag weer normaal Beeldje onthult Cyprische geheimen t rjNa goedkeuring ontwerp krachtige expansie Leeds spoor naar daders roofoverval in Epe? mm In één Commentaren Barghoorn mag geen bezoek ontvangen Verzoek consul afgewezen weerbericht ,j£ Katerdag 16 november 1963,44ste jaargang Koffie duurder: 32 cent per kg Vlet ingang van maandag zal hel tje koffie van 250 gram van de rt in de meest gangbare prijsklasse it cent duurder worden. De prijs- rhoging zou een gevolg zijn van de sinds enige maanden sterk ge- igen prijzen voor ruwe koffie. De orgenomen verhoging is gisteren op it ministerie van economische zaken aeld. De 42-jarige hulpkantonnier H. Ko- ig uit Gouda is gisteravond op de pro- iciale weg onder Willeskop met zijn :ts geschept door een auto. Hij over tel- plaatse. "[^RESIDENT Kennedy heeft gisteren voor een juichende conventie van de grote Amerikaanse vakbondorganisatie AFL-CIO verklaard, dat er geen enkele reden bestaat waarom het Congres zijn wetsontwerp voor een belastingvermindering van 11 miljard dollar <39,6 miljard gulden) niet prompt zou goedkeuren. Eerder, op een persconferentie, had de president al verklaard dat de verlaging de wind in de zeilen van de Amerikaanse economie zal 'doen waaien en voor 2 a 3 miljoen man nieuwe werkgelegen heid zal scheppen (de V.S. tellen thans vier miljoen werklozen). In de komende twee jaar moet Amerika voor 10 miljoen man nieuwe werkgelegenheid creëren en belas tingvermindering is een van de be- Sinds vanmorgen zoekt de rijks- »litie naar aanleiding van enkele laardevolle tips in een bepaalde chJting naar de daders van de bru- le roofoverval die dn de nacht van mderdag op vrijdag werd omderno- en op 't kantoor van de Nederland- Heidemaatschappij in Epe. Zoals nog meldden, maakte de drie ge- taskerde mannen, die het gebouw 'aren binnengekomen door een aam,, dat niet afgesloten was, zich iet ongeveer twintigduizend gulden an bankbiljetten uit de. voeten. Het bewuste raam bevindt zich aan 6 achterzijde van het pand. Om zo 'einig imogelijik aandacht te trekken Ün de overvallers via de tuin van de uren van de beheerder van het kan- >or, de heer Schaperman, naar het aam geslopen. De mannen droegen oog- laskers en over de mond nylon'kousen. ovendien hadden zij 'handschoenen aan. 'wee mannen dwongen de heer Scheper die inmiddels wakker was gewor- naar de kluis te gaan en deze te penen. Mevrouw Scheperman werd oor het derde lid van de bende mei luwen vastgebonden. Nadat de beide lannen het geld hadden weggegrist oogopslag Oranje-Groene Kruis viert zilveren feest pag. 2. Gevraagd commentaar over de toto pag. 5. Vangrails: goede ervaringen pag. 7. Om een nieuwe „c.h.o." vandaag: Sinterklazen ko men over de brug pag. 7. Meer adverteren, pleit G. J. Heijn pag. 7. Bescherming Voetgangers contra Veilig Verkeer pag. 7. on het ZONDAGSBLAD De roofoverval op het bankge bouw van de Nederlandse Han delmaatschappij te Epe. De be heerder van het kantoorgebouw, de heer Scheperkamp, toont hoe de overvallers hem, nadat zij hem de echtgenote van de heer Sche perkamp werd door de overvaller gekneveld achtergelaten. werd ook de beheerder in de touwen ge zet. Hij kon zich echter nog vrij gemak kelijk bewegen en na enig wringen wist hij zich te bevrijden. Eerst toen kon hij alarm slaan, aangezien de overvallers wei zo handig geweest waren om de draden van de telefoon door te snijden. Hieruit blijkt overigens wel dat de mannen mei de situatie ter plaatse op de hoogte moe ten zijn geweest. Volgens de heer Sche perman was dit ook wel af te leiden uit de woorden die hij had opgevangen. Bij de buren ging de heer Sdheperman daar na'de politie bellen. Man door vallende kruiwagen gedood Gistermiddag is in Alexanderpoldei de 62-jarige assistent-uitvoerder J. van Vliet gedood. Ilij werd getroffen doo? een kruiwagen, die in een bouwlift werd opgehesen en naar beneden viel. De man droeg geen helm, hoewel dit was voorgeschreven. 0 Aan kolonel der mariniers J. J. Honig is op zijn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend ter zake van langdu rige dienst. langrijkste middelen om diifc te berei ken, aldus de president, die de poli tiek van de republikeinen kritiseerde. Zij hebben geen enkel constructief werkgelegeraheidsdheppend programma aan te bieden, zo zei hij. De duizenden afgevaardigden van de ruim 13 miljoen leden tellende vakbond organisatie onderbraken de toespraak van de president herhaaldelijk met luid applaus en gejuich. Kennedy is van mening dat wan neer zijn wetsontwerp wordt goedge keurd Amerika al in april volgend jaar een grote expansie van zijn eco nomie zal zien, „wellicht de krachtig ste die ons land ooit in vredestijd heeft beleefd." De president vermeed het vraagstuk van de werktijdverkorting. Een pro bleem dat George Meany, voorzitter van de vakbond, vorige week aan de orde stelde. Meany zei toen, dat. de werk loosheid een nationale ramp dreigt te worden en dat de enige oplossing een verkorting van cle werkweek tot 35 uur Het percentage werklozen in de V.S. (5.i5 procent) is evten hoog als in het depressiejaar 1954. De daaruit voort vloeiende produktieverliezen kunnen Veertig gulden boete voor belediging Jood De politierechter te Amsterdam heeft de 32-jarige los-arbeider J. de V. giste ren wegens belediging bij verstek ver oordeeld tot een geldboete van veertig gulden. De verdachte, die niet versche nen was, zou enige tijd geleden de 47- jarige mevrouw E. v. d. V. uitgeschol den hebben voor een „vieze vuile Jood". Toen mevrouw Van der V. daarop woe dend geworden was, zou hij ook nog ge zegd hebben dat zij „vergast had moe ten worden" en dat „de gaskamers nog voor haar openstonden". Na het gebeurde had deze mevrouw de los-arbeider met een ijzeren staaf geslagen, waarbij de man een bloeden de hoofdwond opgelopen had. Tegenovei de politie had De V. overigens ontkend de aangehaalde woorden gebruikt hebben. Hij zou alleen maar over „Joden-stréek" gesproken hebben. 0 De strafzaak tegen de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij die op 29 november voor de economische politierechter te. Amsterdam zou dienen, is uitgesteld. De maatschappij heeft te gen de dagvaarding een bezwaarschrift ingediend. De N.D.S.M. heeft het perso neel onlangs een extra uitkering gege ven in verband met het sneller gereed zijn van een Zweeds schip. worden vergeleken me ontstaan als de hele tijd van drie weken zo' die welke zouden worden stopgezet Wilde staking van Tilburgse wevers Bij de N.V. W. Brands en Zonen, wollenstoffenfabriek te Tilburg, zijn gis termorgen 30 wevers een wilde staking begonnen. Zij eisen hogere tariefionen. Het directielid W. Brands werd pas 's middags, na zijn terugkeer uit het bui tenland, met de staking geconfronteerd Hij stelt zich op het standpunt dat er eerst weer gewerkt moet worden, alvo rens overleg mogelijk zal zijn. Efficiencyprijs voor minister Bogaers Het bestuur van het Nederlands Insti tuut voor Efficiency (NIVE) heeft zijn Efficiency-jaanprijs dit jaar toegekend aan drs. P. C. W. M. Bogaers, minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, voor zijn „Nota betreffende een uniform en expansief bouwbeleid" van 2 oktober. De ,,Efficiency-jaarprijs" wordt dit jaar voor het eerst uitgereikt. De minister zal de prijs persoonlijk uit handen van de algemeen voorzitter van het NIVE in ontvangst nemen en wel op de tweede Najaars Efficiencydag 1963, woensdag 20 november, in de grote zaal van het Kurhaus te Scheveningen. Gistermiddag heeft mr. dr. N. Bolkestein, voorzitter van de commissie van toezicht voor de rijkshogeschool voor de tropische landbouw te Deventer, prins Bernhard geïnstalleerd alt beschermheer z Op de foto: prins Bernhard in gesprek studenten. Chauffeurs beëindigden staking De wilde busstaking van het streek vervoer is vanmorgen vroeg beëin digd. In het gehele land zijn de chauffeurs weer aan het werk ge gaan. Het is echter niet uitgesloten dat men later in de volgende week opnieuw het werk zal neerleggen. Men zal dan namelijk een vergade ring houden, die mogelijk uitmondt in het besluit weer in staking te gaan. Behalve de reeds genoemde, hebben zich gisteren nog meer incidenten voorgedaan (die het stakingscomité overigens heeft afgekeurd). Op de weg tussen Piershil en Goudswaard werd een RTM-bus klem gereden door de stakers, die de banden lieten leeg lopen en de ventielen meenamen. De chauffeur werd niet lastig gevallen. Bussen met werkwillige chauf feurs tussen Soest en Amersfoort kregen gisteren politie-escorte. Ook bij het instappen van de pas sagiers voor het station in Amers foort hield de politie een oogje in Wat gebeurt er volgende week? Het verkeer op de weg tusseh Piershil en Goudswaard werd een uur lang door cle bus gestagneerd. Eveneens bij Goudswaard liet men de banden leeg lopen van een harmonicabus. Dit ge beurde direct nadat de politiebescher ming was opgeheven. In Tilburg liet men ook busbanden leeglopen, waarna de directie van de Zuidooster besloot de diensten maar te beëindigen. K.N.V.T.O. De Koninklijke Nederlandse vereni ging van transportondernemingen (K.N. V.T.O.), de organisatie van de streekver- voerbedrijven, heeft gisteren in een ver klaring uitgesproken, dat zij de bussta kingen in Nederland en de methode die daarbij door de stakingscomité' volgd, ten sterkste afkeurt „Zonder dat vooraf bepaalde eisen zijn ingediend, men in een aantal bedrijven tot staking overgegaan en wel, naar moet worden afgeleid uit berichten verspreid bladen en radio, omdat met het beleid van de vakorganisaties niet wordt inge stemd. Op een ogenblik, dat de spannin gen op sociaal terrein in Nederland kon den worden weggenomen door het on langs tot stand gekomen loonakkoord, meent een aantal onverantwoordelijke elementen tot maatregelen te moeten overgaan, die beschamend zijn vi aanzien van de autobuschauffeur. Deze maatregelen hebben op verschil lende plaatsen tot schandelijke gevolgen geleid. Er is een ernstige terreur toege past, om de goedwillende werknemers het werk te beletten, waaruit men sterk de indruk krijgt, dat hier bepaalde ele menten hun kans schoon zien". Grote waardering heeft de K.N.V.T.O. voor de buschauffeurs, die ondanks in timidatie van groepen stakers hun wei'k blijven verrichten, zodat een aantal on dernemingen in het land geheel of ge deeltelijk de busdiensten heeft kunnen handhaven. „Deze chauffeurs hebben ge toond in te zien, dat de actie tot niets leidt, integendeel dat ze slechts schade voor de werknemers kan opleveren, dat het openbare vervoer in diskrediet raakt bij het publiek", aldus deze verkla- Deze luidt verder als volgt: „Er zal op normale wijze, zoals bij an dere bedrijfstakken over de lonen in het wegvervoer worden onderhandeld op basis van het tot stand gekomen loon akkoord, hetgeen een forse loonsverho ging, ook voor het wegvervoer, betekent In dit verband dient een onjuiste voor stelling van zaken, door de stakingsco- mité's gegeven, te worden recht gezet (Voor vervolg zie pagina 11) i 35 c kiindigen ce :ou volgens des- gehoornde helm, een speer In landse Zee tussen de vijftien- voorstelling zijn de rechter- en een klein rond de en de elfde eeuw voor Chris- Alasia, de oude schild in de linkerhand en zijn tus. i destijds machti- kleding komt overeen met die De betrokken Franse expedi- bronzen beeldje gegraven dat mogelijk de sleu- - tel zal vormen tot nog onbe- ge stad, wier bestuurders nau- welke de Griekse strijders uit tie werd geleid door professor reeds had kende terreinen van oudheid kunde. godsdienst en kunstge- tische farao' scliiedenis. Het beeldje, door Het werd aangetroffen een Franse expeditie bij Engo- noordoostelijke hoek mi in het oosten van het eiland resten van een heiligdi gevonden in de 'ruïnes van ncn de muur-fundamer dan duizend jaar de oude stad. moet gebouwd zijn in het be gin van het ijzeren tijdperk in de twaalfde en elfde eeuw voor Christus. Vijftien jaar geleden betrekkingen met de Egyp- de klassieke periode droegen, den. De voeten de ren sokkel de runderhuid, hetgeen volgens Claude Schaffer ge de France nog vijf Franse,ei het colle- telde verder Engelse expeditie onder leiding van genoemde profes- Schaffer op dezelfde plek lialve meter hoog bronzen de deskundig-en een verwijzing ge. i Italiaanse oudheidkundige, beeld gevonden dat Apollo- Alasiotas-resjef, Het heiligdom, binnen dc haarheidsgod, Christus de hoofdstad De afgebeelde god draagt een dere landen het gratiebeleid jegens de vier Duitse oorlogsmisdadigers in de Bredase gevangenis. Hij wil zich eerst bezinnen en dat vergt tijd. De bewindsman heeft zich in de Kamer zelfs niet laten verleiden tot een discussie over het gratiebe leid in het algemeen. Dat zou on herroepelijk hebben geleid tot een gedachtenwisseling over do vraag, of aan de vier gratie (d.w.z. op-jaren-stelling, gevolgd door voor waardelijke invrijheidsstelling) moet worden verleend. Zulk een discussie kan, naar het oordeel van de mi nister (die de steun kreeg van een deel der Kamer), nu niet worden gehouden. Gratieverlening, zei hij, is een prerogatief (voorrecht) van de Kroon. Dat betekent, dat de Kamer over gratiëring in afzonder lijke gevallen vooraf geen uitspraak mag doen. Pas als de gratieverle ning een (voldongen) feit Is, mag daarover in concreto worden gespro ken, wanneer de Kamer de minis ter ter verantwoording roept. Zou de Kamer zich vooraf mengen in wat uitsluitend aan de Kroon is voorbehouden, dan zou ze voor een staatsrechtelijk onaanvaardbaar pre- cendent zorgen. Dit standpunt is formeel wellicht in orde, maar het behoeft een kanttekening. De zaak van de vier ligt gevoelig in ons volk. Dat is begrijpelijk. Om met het liberale Kamerlid Berkhouwer te spreken: „Deze mensen zijn gezonken tot on peilbare diepten van onmenselijk heid". De laatste jaren is enkele malen gepleit, ook van hooggeleerde zijde, voor verdere gratiëring, maar de reacties zijn overwegend negatief geweest. Wij houden het erop, dat zulk een gratiëring in strijd zou zijn met het rechtsgevoel van een groot deel, zo niet de grote meer derheid van ons volk. De organen van de publieke opinie hebben daar over geen misverstand laten bestaan Onder deze omstandigheden kun- ken wij niet inzien, dat. waar het volk spreekt, de volksvertegenwoor diging zou moeten zwijgen. Eerlijk gezegd zouden wij dit een staal van struisvogelpolitiek achten. Dat houdt geen miskenning in van de gratië ring als prerogatief van de Kroon. De Kroon beslist uiteindelijk over de toekomst van Lages c.s., niet de Kamer. Maar dat kan nooit betekenen, dat de Kamer vooraf geen standpunt zou mogen bepalen. Dat is een formalistische redenering. Ze verabsoluteert het prerogatief. De Kroon, die in alle vrijheid gra- tieert, heeft wel het recht het standpunt van de Kamer naast zich neer te leggen. Of dat verstandig zou moeten wor den genoemd, is een tweede. De dienaren van dc Kroon zouden er met betrekking tot de zaak waar het hier om gaat goed en voor zichtig aan doen, de stemming in de Kamer eerst grondig te peilen (als dat tenminste nog nodig is) en het resultaat van die peiling in hun gratiebeleid te verdisconte ren; Dat zou getuigen van werke lijkheidsbesef. Het zou ook onaan gename verrassingen kunnen voor komen. 0 Benoemd is tot eredame in de Huis orde van Oranje L. A. J. baronesse De Smeth, geboren baronesse Van Pallandt, dame du palais honoraire. Consulaire ambtenaren van de Atnerikaanse ambassade in Moskou hebben nog steeds geen toestemming gekregen de Amerikaanse professor Barghoorn te bezoeken, die is gear resteerd op beschuldiging van spio nage. Op een daartoe gisteren opnieuw gedaan verzoek is g;een antwoord ver kregen. Inmiddels heeft het Russische persbureau Tass meegedeeld, dat Barghoorn in Moskou is gearresteerd. Tot nu toe was geen plaats opgegeven- De arrestatie moet omstreeks 1 no vember hebben plaats gehad. De Russische vice-minister van bui tenlandse zaken, Zorin, heeft er gis teren zijn teleurstelling over uitge sproken dat de arrestatie van Barg hoorn voor de Amerikaanse regering aanleiding is geworden tot het op schorten van de onderhandelingen over de Amerikaans-Russische cultu rele betrekkingen. Ik begrijp niet hoe dit enkele incident het gehele gebied van de Sowjet-Ame- rikaanse betrekkingen kan beïnvloeden zo zei Zorin. Hij verklaarde dit op een bijeenkomst in Moskou ter gelegenheid de 30ste verjaardag van de Ameri kaanse diplomatieke erkenning van de Sowjetunie. De Amerikaanse ambassade was niet op de bijeenkomst vertegenwoordigd uit protest tegen de weigering van de Sowjet-autoriteiten om de consul toe gang tot prof. Barghoorn te verlenen. De bijeenkomst werd voorgezeten door me vrouw Nina Chroesjtsjef. Op een vraag van westerse journalis ten wat de volgende stap zal zijn in de zaak Barghoorn, zei Zorin: ik weet het De zaak is in handen van de juridische autoriteiten. Evenmin kon hij een ant woord geven op de vraag op grond van welk artikel in de Sowj et-wetten de toe gang van een consulaire autoriteit tot een beschuldigde kan worden ontzegd. Daarover moet de regering beslissen, al dus Zorin. Beklaagden in Sowjet-ppionagezaken wordt gewoonlijk geen bezoek toegestaan dan na hun proces. 0 Bij een gecompliceerd verkeersonge luk op rijksweg 15 in Vuren is gister avond de heer Butein uit Wageningen om het leven gekomen. Zijn auto raakte een motor van een militair, die in de berm was geraakt, schoot terug op de weg en kwam daar in botsing met een andere auto. De bestuurder daarvan, de heer Bouman uit Rumpt, werd gewond en is opgenomen in een ziekenhuis te Gorinehem. De militair bleef ongedeerd. De auto's werden vernield. Wisselende bewolking Wisselende bewolking met enkel* buien. Matige af en toe vrU krachtig* zuidwestelijke wind. Iets hogere tem peraturen. behalve in het zuidoosten van het land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1