1 Sinterklaas "achter de tralies I JEUGD STUURT PAKJE ,Hardstikke goed,al die plaatjes van mezelf' 'Ruimte voor ons.... met een brief er bij siniko Wie zoet is... JAN WOLKERS ZATERDAG 16 NOVEMBER 1963 EEN PAGINA VOOR DE JEUGD, SAMENGESTELD DOOR EEN JONGERENREDAKTIE Langzaam maar zeker, ongelofelijk zeker, nadert het feest. Het feest, waarbij de huiselijke gezelligheid weer hoog oplaait. De bekende verzen van oom Gerrit, die zo goed dichten kan, dikke speculaas heerlijk heid na heerlijkheid. Dat niet overal het feest van de Sint zo gevierd wordt, kun je lezen op deze pagina, waar Tjit Reinsma en Kees van Alder- wegen je aandacht vragen voor de 5-decemberavond der gedetineerden Of beter: voor een actie onder Gere formeerde jongeren om juist op die „O kom er eens kijken"-avond iets voor mensen achter dikke muren te doen. Verder lees je een impressie over de musical Oliver (Harry van den Bouwhuysen), iets over het nieuwe toneelstuk van Jan Wolkers (Han de Groot), en natuurlijk de Dwarsflui- ters. Foto's o.m. van Robert Collette en Fred van der Poel. Gedetineerden niet vergeten Om te beginnen een wenk. Dit kan ook gelezen worden door mensen die, waarom dan ook, een afkeer hebben van ak- ties. Als er terloops een giro nummer genoemd wordt, is dat TERLOOPS. Het wil je alleen laten zien, dat er mensen zijn, die een aktie voeren, waaraan zij voornamelijk zélf deelne men zonder de bedoeling te hebben als brave soeiaal-bewo- genenin de publiciteit te ko men. Dat laatste is niet hun schuld, maar de onze. Natuur lijk, zullen zij je niet verhinde ren, een spontane opwelling tot me dewerking te krij gen. Sinterklaas is een feest. Dat weet iedereen. Voor de kleinen misschien het prettigst, omdat zij er aan geloven. Maar volwasse nen storten zich toch met overga ve in de feestroes. Tot degenen, die het feest maar al te bewust niét meemaken beho ren gedetineer den. Vanaf 1960 wordt daar iets aan gedaan. Driest Wij gingen naar Jan van der Spek. Zoetermeer. 28 jaar, getrouwd, „huizen- boer". naar hij zei- (Bedoeld werd: medewerker op een makelaarskantoor.) Een op recht bescheiden man. ..Ik zeg maar zo: 't gaat niet om eer e heerlijkheid van Jan Spek". Hjj dacht in 1960 m een of ander of helemaal geen ver band aan gevangenen, «b wdde iets doen. Hij bracht dit op de G.J.V., waar hij lid van is. ter sprake. Ze stuurden een brief naar de directeur van de gevangenis te Leeuwarden en vroegen, wat er gedaan kón worden. Dit ge beurde. zei hij glimlachend in ees drieste stemming. Hun bedoe ling was: een persoonlijke cor respondentie met gevangenen. De directeur stond dit niet toe. Maar op hoogtijdagen mogen de gevan genen, aldus de directie. ge steund worden door de buitenwe reld. Bijvoorbeeld bij Sinterklaas Een pakket mocht, dit was mi nisterieel vastgesteld een maxi male waarde van 5.00 hebben. Zoetermeer zorgde voor 40 paket- ten. Dc G. J.V.-ers namen de eer ste twintig voor hun rekening, de kerkeraad de rest. G.J.V. te X." Een fabrikant gaf, gevraagd om verpakkingsmate riaal niet alleen dozen, maar stopte er een paar kisten sigaren in. Een ander drukte briefpapier en enveloppen. Verwarming Zowel van de kant van gevan genisdirecties als van gedetineer den kwamen reacties. Directeu ren schreven enthousiaste brie ven. („U zoudt gezien moeten hebben, hoe knapen van twintig, eenentwintig jaar, die zo groot proberen te doen. naar hun hou ding zochten.") Een ander veront schuldigde zijn gevangenisbevol king. omdat ze niet reageerden. Dit is niets voor ze, hun dank baarheid te laten merken, schreef hij. Reacties van gedetineerden zelf: ,,Door uw opofferingsgezind heid breng ik U mijn hartelijke dank voor het Sintnicolaascadeau dat ik vijf December in ontvangst heb mogen nemen. Ik was er zeer mee door verrast met de leuke en waardevolle inhoud in het pakketje dat met zoveel zorg en liefde voor uw medemensch was ingepakt." ..De brief welke er bij ingeslo ten was heeft mij zeer ontroerd juist omdat hierin niet gedacht wordt aan een gedetineerde maar als medemens." ,.De aan het Sin terklaaspakket toegevoegde brief was ondanks het onpersoonlijk ka rakter zeer goed gesteld en hart verwarmend." Wij kunnen doorgaan met cita ten uit tientallen brieven. Opval lend is, dat zij het steeds over zichzelf hebben als over „ont- DE KLOK wijst acht. De man in de cel bedenkt, dat op deze avond in vele huizen de Sinterklaasliederen weergalmen. Hij herinnert zich nog enkele regels over stoomboten, die in Spanje aankomen, en over kapoentjes en hij grijnst. Als de kindertjes zoet zijn geweest, dan worden ze door de oude baas volgestopt met suikergoed en marsepein. Hij is niet zoet geweest, wordt hij overgeslagen. In plaats van de zak de politiewagen, die hem niet naar Spanje ma genis bracht. Voor hem de diepere strekking vt terklaasverhaal. tiaar de gevan- 1 het aloude Sin- Toch zit hem iets dwars. Niet zozeer het feit, dat de beken de lekkernijen zijn mond voor bij gaan. maar eerder omdat hij het gemis van een warme huiskamer vanavond wat schrijnender voelt dan an ders. Hij tracht de gedachte van zich af te schudden, maar het lukt niet. Van zijn een zaamheid is hij zich van avond door de vergelijking met de anderen, die soms wel eens een misdaad zouden willen plegen maar het niet doen, te zeer bewust. Zij heb ben zich al enkele dagen voor bereid, rijmend proza uit de weinig poëtische hersenen peuterend, om elkaar van avond eens aardig te verras sen. Voor hem... wel, het doet ook verder niets toe. Hij pakt een boek en dwingt zich tot lezen. Tot zover het verhaal van een gedetineerde. Een ieder zal het ongetwijfeld wat anders voelen, maar de gedachten- gang zal veelal aan de boven ste verwant zijn. Ook ging het verhaal in de meeste ge vallen niet verder. Dat wordt nu hopelijk anders. Jan van der Spek. lid van een Gerefor meerde Jeugdverenigingen te Zoetermeer, kwam enige jaren geleden met het plan, hier, zij het voorlopig nog op beperkte schaal, iets aan te gaan doen. Bij dit initiatief bleef het niet. De actie breidde zich uit en vele G.J.V.'s gingen meedoen. Dit jaar hoopt men de gedeti neerden uit alle gevangenis-U sen. die nooit bezoek krijgen,H te bereiken. Dat kan natuur-r lijk alleen, als de actie in brede 1 kring gehoor vindt. We zeg-1 gen verder niets, er wordt al I genoeg gezegd, en hopen, dat I voor iedere eenzame gedeti- f neerde het verhaal ook op de— jj ze pagina een slot mag vinden. 1 Zo ongeveer: Alsjeblieft, met de groeten I van Sinterklaas" of woorden I van gelijke strekking. Kijk, als je dan in tijden niets i ders dan wat des gevangenis I is hebt gekregen, moet je dat op die avond toch wat doen. Je maakt het pakje misschien met een zekere argwaan open, j je vraagt je af „van u want aan Sinterklaas geloof I je al lang niet meer. Die ..wie" I zul je nooit persoonlijk le- I ren kennen, maar toch weetj je dat er iemand even jou heeft gedacht. Vooral i dat die brief er bij zit, die je 1 leest en nog eens een keer I leest, want post krijgen I is een unieke gebeurtenis. kom er eens kijken en zet je schoen maar klaar, vanavond j schijnt de maan door de bo men... je kunt er om lachen 1 of huilen of net daartussenin. I Of misschien helemaal niets I laten blijken en op je gemak 1 eens een lekker shaggie rollen I uit dat pak van Sinterklaas en I dan doet het er weinig toe of die uit Spanje dan wel uit Zoe termeer komt.... KEES VAN ALDERWEGEN ijf december achter de scheidsmuur. spoorden". ..gedetineerden" enz. Zij zijn zich maar al te bewust van hun positie van outcast, spre ken soms zelfs van paria. Ze verlangen terug. („Graag willen we weer meehuppelen in het maatschappelijk verkeer.") Het gemis van huis en haard over heerst alles. Daarom („Ook dank voor de moed die ik door U weer heb gekregen") zijn ze verrast door een aktie als deze: ze blij ken niet vergeten te zijn, niet al leen te staan, geen verworpenen, kortom medemens gebleven te zijn. Ze waarderen de ..zekere anonimiteit". Het treft hen, ,,dat er niet alleen mensen zijn. die veroordelen, maar ook beoorde len". (Overal in de brieven: dat er nog mensen zijn die...") Het woord ..vriend" trof. Zelf schreven ze het boven hun brie ven. Het is eenvoudig. Zij zijn ge troffen door de aktie. Men noemt het wel naastienliefdc. Want de centrale gevangenisverwarming is niet toereikend. k TJIT REINSMA P.S. Zoals beloofd terloops: corr. adres: Jac. Catsstr. 1, Zoe termeer. Tel. 01790—4125/3700. Gi ro: 526519. TUSSEN DE DEKORS BIJ OLIVER OLIVER gaat verdwijnen. Tenminste, uit Rotterdam. Wie deze musical wil zien, zal er straks voor naar Amsterdam moeten, waar de belangstelling ervoor al behoorlijk schijnt te zijn. Op het nippertje hebben wij nog even achter en tussen de donkere dekorstukken geke ken. De volgende impressie van Harry van den Bouwhuy sen is er het resultaat van. Van Lionel Bart. schrijver van de musical Oliver wordt in het programma verteld, dat hij zijn inspiratie meestal opdoet zittend in zijn turquoise bad. De bezoe ker van zijn laatste geesteskind kan daar in komen. De bewerking die Bart van Dickens' Oliver Twist maakte is op zijn minst waterig' te noemen. Toch is het een feit dat Oliver in de landen waar hij tot nog toe werd gespeeld (Enge land, Amerika) een geweldig suc ces heeft gehad (en nog heeft) en het ziet er naar uit, dat dit in Nederland niet minder zal zijn. Iedereen die deze musical heeft gezien, zal begrijpen waarom. De handeling is nl. opgebouwd rond ruim vijftien kinderen; weesjon gens. vagebonden en zakkenrol lers. kortom schoffies". Ze stro men in lompen gekleed over het toneel, gillen, lachen, vechten en zijn overal waar je ze niet ver wacht. De toeschouwer wordt door hun enthousiasme onwille keurig meegesleept, lacht en voelt zich helemaal ontspannen. ,,We hebben weer een lekkere zaal", knipogen de jongens ach ter de schermen naar elkaar. de, is meesterlijk. Wanneer hij op het toneel verschijnt, gehuld in zijn rafelige lange mantel, wordt de stemming in de zaal merkbaar vrolijker. Ik sta naast hem wan neer hij achter op het toneel is, klaar om ..op" te gaan. Luidkeels zingt hij het lied, dat de jongens op hel toneel uitvoeren, mee en maakt daarbij allerlei twist- en rock and-rollbewegingen. Dan springt hij op het draaitoneel, zet zich in postuur en draait zingend op dc zaal af. Finale Wanneer ik tussen de donkere dekorstukken het (melo)dramati- sche einde van de musical gade sla, voel ik plotseling een duw in mjn rug. „Vind je ons goed, krant?" Eén van de jongens staat in stoeihouding klaar om bij een eventueel ontkennend antwoord mij duidelijk te maken hoe hij mot zulke stommelingen afrekent. „Prachtig", antwoord ik ..Mooi zo", zegt hij tevreden. „Nou dag. ik moet de finale doen". Even later staat het hele ensemble op het toneel en zingt nog één maal de tcpsongs uit Oliver. Vlak daar op een klaterend applaus. Fred van eer Wateren veegt zijn voor hoofd af en slaat met een zucht zijn draaiboek dicht. De jongens rennen schreeuwend over het to neel en Johnny Kraaykamp maakt zijn pruik wat losser. De zoveelste Oliver-voorstelling zit erop. HAARY VAN DEN BOUWHUYSEN brieven moeten we zelf maken. Er wordt veel verscheurd. Soms steekt er één een machtige ze denpreek af; dat is de bedoeling Grote slag Vergeten Nu mogen gevangenen maar éénmaal een pakket ontvangen. Dus richtte men zich op de al leenstaanden. De gedetineerden zonder familie, degenen ook. die „vergeten" zijn door hun ver wanten. In 1960 voegde men aan alle pakketten een gelijkluidende brief toe. Toen men merkte, dat de gevangenen hun brieven aan elkaar lieten lezen, veranderde men dit. Gesterkt door talloze re acties van de betrokkenen, deed met het volgend jaar weer. 250 paketten gingen naar zeven ge vangenissen. Bij de pakjes, be staande uit levensmiddelen, lek kernijen, shag, vruchten in blik etc., deed men verschillende brieven met een iets persoonlijker karak ter. geschreven door G.J.V.-ers. „Dat is een groot probleem: die Men is van plan, dit najaar de grote slag te slaan. Alle gevange nissen, dat zijn er ongeveer vijf tien. wil men bereiken. Hoe krijgen ze het geld bij el kaar? Alle G.J.V.'s in Zuidhol land-noord werden tweemaal aan geschreven. „Na de eerste brief waren er reacties, maar niet ge noeg naar mijn zin. Bovendien werd in het blad „Hart van Hol land" een oproep tot medewerking geplaatst. Na een paar weken stuurden we dus die tweede brief. Weer reacties. Er zijn zelfs J.V.'s, die zelf een gevangenis verzorgen. Nodig zijn naar schatting 450 a 500 pakketten. Dus voor ongeveer 2500. Zendingen, die helemaal door de verenigingen zelf ver zorgd worden." Medewerking Het transport vindt grotendeels plaats door middel van een be langeloos medewerkend bedrijf in Zoetermeer. In de gevangenissen regelt men de verdeling pas. wan neer de andere pakketten ver deeld worden. (Dan pas kan men nl. zien. wie er niets krijgen). De actiemensen zélf hebben geen con tact met de gevangenen. ..Weten ze waar 't vandaan komt?" „Na men niet; wel: een lid van de wacht op antwoord Voor deze kritische rubriek is een van ons, Han de Groot, naar Amsterdam gegaan om daar het nieuwe toneelstuk van Jan Wolkers te zien. Hij schrijft: Het geloof in God is geen we tenschap. Hier kwam Charms achter. Charms, één van de vijf uit het stuk „De Babel" van Jan Wolkers, dat ruim een week geleden zijn première beleefde. Charms een geleerde, die met zijn vier helpers op zoek was naar God in het heelal. Met hun ruimteschip hangend in de ruimte wachtten ze al vier jaar lang op een levensteken van God. Ten slotte besloot hij na rijp overleg met Sorowitsj, zijn belangrijkste medewerker, naai de aarde terug te keren. Hun argument: „Zolang wij nergens een spoor van bewijs aantreffen van de aanwezigheid van God of scheppend bestaat die Deze uitdaging neemt God aan. Hij laat zijn stem horen d.m.v. een computer, een vin ding van Charms. Een ingenieus apparaat, dat kosmische stra ling omzet in een voor ons ver staanbare taal. God beantwoordt de vragen Charms niet. Vragen als: „U bent toch de bevestiging van het eeuwige leven?" „Blijft er niets van ons over dan stof?" God laat alleen horen, dat hij bestaat. Negeert de vragen van Charms. Na het wegvallen van de stem de hevige frustratie van Charms. Z'n uitlatingen: „Voor God bestaan we niet", „We zijn niet geschikt voor de eeuwigheid", „Er is niets ge beurd, niets, alleen maar hallu cinaties". Daartussen de wijze woorden van Sorowitsj: „We moeten aan vaarden, Charms. God is geen Sinterklaas". gescheurd als lucifers". Algehe le konsternatie. Er is geen terug meer. Sanders: „Wat moeten we doen?" „Op ons nest liggen en creperen", zegt Doodehever. „Ik ben al een beetje dood". Een moderne versie van de geschiedenis rond Babel? Er is een overeenkomstig zoeken naar God. Nimrod, vorst van Babel wilde God echter trotse ren, Charms wilde alleen een vraag en antwoordspel met God. De spraakverwarring komt over een met het niet begrijpen en het langs elkaar heen praten van de leden der expeditie. Flegmatiek Hoewel het stuk boeiend is ge schreven, werd het niet altijd boeiend gespeeld. Ik verwachtte meer emotie van Ad Noyons (Charms) voor en tijdens het „gesprek" met God. Hij had er immers vier jaar op gewacht? De spanning was te gering toen hij, gebogen steunend op zijn armen voor de lichtuitstralende computer stond. Voor mij was het meer iemand die gespannen de titels van een juke-box bekeek. Ook was het spel te flegma tiek toen er geen terug meer was. Toen de straalroeren door Gods licht verschroeid waren. Sterk hiertegenover staat het spel van de jonge Herman Lut- gerink (Dodehever). Dynamisch, met een van spanning vertrokken gezicht, speelde hij zijn rol. Als debutant heeft hij het zich niet gemakkelijk gemaakt, deze rol >p zich te nemen. Toch is hij ;rin geslaagd Dodehever gestal- :e te geven. Zijn spel bracht le ven in de ruimtecabine. Persoonlijk Jarenlang vocht hij voor erken ning als beeldhouwer. Nu is hij bekend als schrijver van drie boeken. Zijn bekendheid be ruchtheid) heeft hij vooral te danken aan het schandaaltje te Bergen. Het werd hem toen be let zijn verhaal „Kunstfruit" tot het einde toe voor te lezen. Het zou aanstootgevend zijn. „Er staat geen vies woord te veel in", heeft hij er zelf van gezegd. Anderen verwijten hem, dat hij oneerbiedig staat tegenover ge loofszaken, de Bijbel te pas en te onpas gebruikt In bovengenoemd stuk heb ik niets van dit alles bemerkt; wel een intens zoeken naar een ant woord op vragen waar hij blijk baar geen raad mee weet. HAN DE GROOT Terug Na dit gebeuren wil de be manning zo snel mogelijk naar de aarde terug. Een voorgevoel zegt Charms, dat dit niet meer zal gaan. Ze weten nu zeker dat God bestaat. Is dit niet het einde van het geloof? Charms krijgt gelijk. Dodehever komt schreeuwend de kabine binnen. „We zitten in de val. De straal- fc' roeren zijn weg. Van de romp Juffrouw Ze zijn achter het toneel en in hun eigen kleedkamer al net zo uitgelaten als op de planken. Tus sen de spiegels en de kapstokken hangen foto's en krantenknipsels. „Thuis heb ik er een plakboek vol van", zegt er een. „Hardstik- ke goed, al die plaatjes van me zelf". Een jongetjé met haar tot bijna op zijn schouders vraagt, of de portefeuille, die hij in zijn hand heeft van mij. is. Ik grijp naar mijn binnenzak. Leeg. „Ge leerd op onze zakkenrollerskursus, grijnst hij. Even later tonen an deren mij mijn aantekenboekje en een kam. „Gejat zonder dat je wat gemerkt hebt. Goed hè.?" Juffrouw van den Brink, onderwij zeres, die 's avonds toezicht houdt op de jongens lacht. „Tenslotte kan jp niet overal kwaad om wor den, dan had je hier dagwerk." Alle jongens moeten hun haar laten groeien. Tenslotte zijn ze niet voor niets misdadigers in de dop. Verontwaardigd vertellen ze dat ze voortdurend worden aange sproken met: „Hé zus" „Een juffrouw in de winkel zei dat ook tegen mij", zegt boefjesleider Linke Dodger (Emil Hammer- stein). „Ik vroeg aan haar: „Wilt U iets van mij meneer?" Toen had ze gelijk niets meer." Sterren WW^/WVA/WWVWWWWVW\A^A/Si^/WN De Oliver! van deze avond (er zijn er drie!). Jan Nelissen komt de kleedkamer binnen. „Even om kleden". zegt hij. „Ja hoor, ik vind Oliver spelen nog even leuk als m het begin. Als de musical naar Amsterdam gaat. ga ik mee." (Hij woont in Amstelveen.) ..Ik krijg cr heus geen genoeg van. Natuurlijk, later wil ik to- nee speler worden". „In het be gin wilden ze dat allemaal", vult juffrouw van den Brink aan. „Toen waren ze allemaal de grote ster De kranten hebben daar natuurlijk wel een beetje aan meegewerkt Nu is dat er al weer zo'n beetje af. De meesten gaan trouwens nog gewoon naar school". Dan komt de assistent regis seur binnen om één van de ster ren een uitbrander te geven. Ook dat hoort erbij. Johnny Kraaykamp nog achter zijn schminktafel kamt de baard die hij dadelijk op zijn gezicht moet lijmen. Uit de luidspreker boven zijn hoofd komt het gezang van de jongens. Langzaam zien we hoe hii van Johnr.y Kraaykamp de vrek Fa- gin aan het worden is. Intussen praat hij honderd uit. „We hebben mij het bewijs dat de musical goed is. De kranten waren alle maal erg enthousiast. Geen der. Kraaykamps typering van Fagm, de vrek die aan het hoofd staat van de jeugdige dievenben- Ilugo Claus heeft een prijs van de Vereniging ter bevordering van het Vlaamse boek geweigerd. In een brief hierover merkte hij op, dat de prijs hein onmogelijk op advies van een jury van twintig letterkundigen lai kon zijn toegekend, eenvoudig om dat er in Vlaanderen geen twintig letterkundigen zijn. Wij begrijpe

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 18