PIETER STUYVE' l a A PUZZEL VAN DE WEEK Van de jongen, die in zeven sloten liep ZONDAGSBLAD ZATERDAG 16 NOVEMBER 19631 boeiend beeld van imposante figuur Pieter Stuyvesant. door Lo- thar Philipp Mayring. Uitgave N.V. Koninklijke Uitgeverij Er ven J. J. Tijl, Zwolle. „De man had maar één been. Uit de zwart zijden kniebroek kwam aan de andere kant een glimmend gepolitoerde stok te voorschijn, die beslagen was met zilveren ringen en kopspijkers. Niettemin bewoog hij zich met zijn op en neer deinende heupen stevig en zeker en hij droeg zijn staf, zonder er op te leunen, als een stuk speeltuig of een scepter, die tegelijkertijd aan een bedel- k >nnik en aan een koning deed Aldus beschrijft Lothar Philip Mayring een van de boeiendste figuren uit de Nederlandse (en Amerikaanse!) geschiedenis: Pieter Stuyvesant, die man, die New York bouwde. Op 11 mei 1647 zette hij als directeur-generaal voet aan wal in de kolonie Nieuw De open stad De open stad,, door Walter Breedveld. Uitgave De Fontein. Utrecht. Negentig jaar worden en terug zien op het lange leven met een heldere blik: dat is het hoofd motief van déze roman, die pret tig leest en niet al te veel naden ken vergt. De negentig jaren van Lodewijk van Meeuwen hebben, zoals elk mensenleven, vreugde en verdriet, opstandigheid en ge latenheid gebracht. Een natuur lijk een radicale verandering van materiele, sociale en politieke begrippen. Dat alles glijdt echter vrij ge zapig langs hem heen. Noch zijn verliefdheid op het krottenkind, noch de moord op zijn vader door de vader van dit meisje, noch de lange invaliditeit en de dood van zijn vrouw gooien hem onderste boven. Hij leeft maar verder, een gefortuneerd man, die veel reist, die het allemaal erg interessant vindt, een tikje humaan en lief dadig is; kortom, een man die wel lang leeft, maar niet diep. Nederland, een van de handels gebieden van de West-Indische compagnie. Hij trof er een weer galoze chaos aan, veroorzaakt door het wanbeleid van zijn voor ganger Willem Kieft, maar ter stond begon hij met grote ener gie, hardhandig en streng, orde te scheppen. Dat hem daarbij én van de, alleen op gewin uit zijn de heren in Amsterdam, én van zijn. in hun persoonlijke vrijheid beknotte onderdanen felle kritiek niet bespaard bleef deerde hem weinig. Hij zei er van: „de kraai en plegen nu eenmaal rond de torenspits te krassen". In 1664 moest Pieter Stuyvesant de kolo nie Nieuw-Nederland. w»arin Nieuw Amsterdam onder zijn doelbewuste beleid al tot een echte stad was uitgegroeid, over geven aan de Engelsen. De heren van de W.I C. volhardden in hun kortzichtige zuinigheid en hem in de steek. Mayring geeftin zijn over Pieter Stuyvesant ee end beeld van deze imposante fi guur, van wie men in Nederland over het algemeen niet zo veel weet. Hij ontleedt op indringen de wijze 's mans karakter en geeft, aan de hand van de feiten, een spannend relaas van de vor deringen van het grote werk, dat hij zich zelf had opgedragen: niet alleen een handelssteunpunt be heren en verdedigen, mméhb bij een koloniale samenleving or ganiseren met vroomheid en rechtvaardigheid als krachtige pijl-s. Men leest deze histori sche roman, prettig vertaald uit het Duits door Jaap van de Mer- we, in één adem uit. Kinderverhalen De diohter-schrijver Hans Andreus kan vertellen en dat doet hij dan ook in zijn Kinderverhalen, die amusant zijn geïllustreerd door Babs van Wely. Dit is niet het eerste kinderboek dat An dreus schreef; de dichter heeft op het gebied van de lectuur voor kinderen reeds verscheidene malen zijn vakmanschap be wezen. In 1959 kreeg hij de Bijenkorfprijs voor het beste kinder boek uit de jaren 1954-"58 met zijn „De Kikako". dit jaar ontving hij de opdracht tot het schrijven van het kinderboekenweek geschenk. De wereld van het kind is geheel eigen; de gewone dagelijk se dingen zien er anders uit dan de volwassenen wel menen. Andreus weet dat en zijn verhalen zijn dan ook geen sprookjes van prinsen en prinsessen, maar fantasieën met een tikje nuch terheid over een avontuurlijke wasknijper, allerlei dieren, de letter A. drie „reddende" flessen, een eenzame inktvlek en nog veel meer. Alles verteld in de onbevangen taal van het kind. Een boek om voor te lezen en om er zélf van te genieten. GEJAAGD DOOR DE WIND IN NIEUWE UITGAVE De Zuid-Hollandse Uitgevers Mij Ad. M. C. Stok te Den Haag heeft thans een zgn. filmuitgave van Margaret Mitchell's bekende roman Gejaagd door de wind het licht doen zien. Dit besluit van de uitgever zal allicht samenhangen met een nog steeds bestaande vraag naar dit werk uit de wereldliteratuur, hetgeen op zichzelf verblijdend is. Wie de gelijknamige film heeft gezien, zal ongetwijfeld bezitter willen zijn van dit boek en om gekeerd zal de lezer beter de samenhang van de geschiedenis kunnen volgen en in zijn geest kunnen aanvullen waar de film noodzakelijkerwijs gebeurtenissen moest laten vallen. Al met al is deze mooie uitgave een ryk bezit, waar men nog eens graag naar teruggrijpt, want het is een levend boek. waarin de figuren ons blijvend zullen aanspreken. Twee boekjes voor fijnproevers Van Apeldoorn tot Zundert, en Van eten en drinken weten, beide door dr. J. M. Fuchs. Uitgave Broekman ris, Amsterdam. Jong talent 3. Uit de partij Lee—Sachar Me- Communistische infiltratie De grote strijd Cherubijn Cherubijn. door André de Splenter. Uitgave Nijgh en Van Ditmar. Den Haag - Rotterdam. André de Splenter geeft in dit boek een wel boeiend beeld van het gefrustreerde leven van een jongeman, die, opgegroeid in het trieste klimaat van een driehoeks verhouding. tot schokkende erva ringen komt. De jongen is een zaam en richt zijn ontwakende liefde op de vrouw met wie zijn vader een verhouding heeft gehad. Hij weet zich ten slotte te be vrijden uit de kluisters van zijn onbevredigende jeugd. Het boek is ongetwijfeld met talent ge schreven, maar het heeft voor ons gevoel iets zwevends. dat aan de overtuigingskracht van het verhaal afbreuk doet. Toegege ven zij dat dit mede bijdraagt tot de sfeer die de auteur in zijn ro man heeft geschapen. De grote strijd, door Walter O' Meara. Uitgave Ad M. C. Stok, Zuid-Holl. Uitgeversmij, Den Haag. Niet te ontkennen is. dat „De grote strijd" (oorspronkelijk „The grand portageeen boeiend ver- J. N. Voorhoeve, Den haal geeft. O'Meara heeft kans derlandse gezien het leven van de Canadese men daarvoor terecht kan, heeft pelshandelaren begin vorige eeuw hjj :amengeva, m het tweede zo te schetsen, dat men gaande- 1 vele gevallen weg meer geïnteresseerd raakt. In boekje. Ook hier geen (bijkans 1 kennis om- zjjn hang naar romantiek is hij onmogelijke) volledigheid, maar echter nogal ver gegaan, terwijl wej veelzijdigheid. Eten en drin- ommunlstische infiltratie, r F. Schaaff, met inleiding dr. Joh. H. Scheurer. Uit- Haag. Serie Beèrijfspsycholo- zullen hebben. In Van Apeldoorn tot Zundert wor den wetenswaardigheden van 26 Nederlandse steden en dorpen in alfabetische volgorde geschetst. Iedere gemeente heeft zijn eigen aardigheden, die in dit boekje worden aangeduid. De schrijver is allerminst volledig, maar dat kon ook niet in een bestek dat erop was gericht een summier toeristisch handboekje te vervaar digen. Aspirant-belangstellenden in stads-, dorps- en cultuurschoon van ons eigen land kunnen na dit boekje in uitgebreider naslagwer ken terecht. Dr. Fuchs weet van eten en drinken en zijn kennis van Ne- gelegenheden zijn gevoel de leidinggevende kringen van het bedrijfsleven. Dit is gevaarlijk, omdat een tegenstander, die men u onvoldoende kent, in de gelegen- omete!* 'Htïnt'ÏT Mekkan 'bijvoor- herbergen, boerde- beeld uitvoerig lezen, hoe men een rijen, koffiehuizen en kastelen, oet bakken en dat hoeft buitenlandse en vaderlandse ge ëcht niet. Menigeen zal reChten, overleveringen, gegevens onverwacnie momenten toe te echter toch wel eeboeid worden e-o- slaan. Talloos zijn de boeken die dL-het verteltalent van de schrij- Ult de historie en spécialité s - door het verteltalent van de schrij- „De grote strijd", dat in Stok een ro- s hiervan onvoldoende kennis ge- yale uitï0ering kree6; omdat deze werken veel al te omvangrijk of te weten schappelijk van aanpak zijn. De schrijver van dit populaire boekje heeft daarom een bijdrage gele verd om in bredere kring tot be tere kennis te komen. Hoewel het boekje nog geen 90 pagina's tekst telt. wordt hier in kort bestek een goed beeld gegeven van de op komst, de economische theorieën en de belangrijkste figuren en stromingen van het communisme en de tsak die daartegenover de christelijke kerk heeft. dit alles wordt men plezie rig ingelicht. Een boekje graag buitenshuis etende toerist. espeeld. Dat gaat dus tus ge schakers tot 20 jaar interen de bij de Wereld aangesloten landen hui talenten, waarvan sommi weinige jaren „doorschie aren 30 deel- ëleerd gezel- .edstrijd aan- warmend: Er wordt gestreden dat stukken er af vliegen! De eerste drie stellingen, welke U ditmaal voorzetten, zijn uit de f noemde wedstrijd afkomstig. De vli de stelling kwam voor het iri het A\ tralische kampioenschap 1963. 1 zwartspeler (John Purdy) won oorede parti?' M imstelling had w tij Gheorghiu—K Ui 14 lie A 1 i A 1 li I k iUi w i g m' ft ?3 1 Ir O r a mm a HA0 -12 partij Kellner—John Purdy. Oplossingen DE CEL: niet opwekkend, maar wel spannend De Cel. door José Giova Uitgave Nijgh Van Ditn 's-Gravenhage-Rotterdam. In deze warden" psychisch gezien moet bezighouden. Kan de con frontatie hiermee op zichzelf al belangrijk worden genoemd: het Frans vertaal- waar het in dit boek om gaat, de de roman is een ex-veroordeelde poging tot ontsnapping, is het aan het woord, die indringend en Leitmotiv van de eerste bladzij vaak zeer suggestief de lezer af. Heel knap is het voorberei- betrekt in een spannende onder- dende werk, het aftasten van el- neming: een uitbraak uit de be- kaars gevoelens, het tot soms Naast de Bijbel, klein bijbels kende Parijse „Santé". Laten een ademzucht op elkaar aange- -- - -- - we voorop stellen, dat de toe- wezen zijn, beschreven. Wat standen in onze Nederlandse ge- vooral intrigeert is het verschil vangenissen gelukkig! niet tussen de achtergrond 1 Ir 0n ppn linten Naast de Bijbel dagboek, door Kaj Mank. Uit gave Bert Bakker/Daamen N. V., Den Haag. Deze uitgave als dubbele Ooie vaar betekent een nieuwe forse oplaag van dit bijzonder mooie dagboek iets waarover men zich mag verheugen Het dagboek is in strikte zin als zodanig niet van Munk, maar vertaler Johan Wink ler verzamelde deze fragmenten zich toch uit Munks werk. Het was Wink- losmaken, dat Ier toevertrouwd hij kent Munk vij mogen hem inhaert dit resultaat, man ii zijn als die in de „Santé" an- uitbraak en een ontsnapping uit no. 194"' <Om welk jaar het pre- bijv. een krijgsgevangenkamp. U cies gaat wordt niet verteld, het- kent wellicht de vaak niet van geen de mogelijkheid van ge- humor en een beetje romantiek vangenschap in de oorlog dus ontblote verhalen uit de Tweede niet uitsluit.) Afgezien echter van Wereldoorlog wel. In „De Cel" de sociaal en hygiënisch veel be- ligt het anders, niet primair de omstandigheden, kan men vrijheid en het onder dwang de gedachte willen uitkomen vragen de aan- dit groepje dacht, maar met name de defec- 'oelt, ondergaat en denkt ten ber stuk leven, waarin de goede momenten er anders menig buitenstaander eigenlijk meent Opwekkend is deze roman geenszins, wel zeer spannend, terwijl de uitzichtloosheid van de hoofdfiguur er toe kan leiden eens over wat men „zware ge vallen" pleegt te noemen, na te denken. De „Santé" kan daarbij zelfs vergeten! Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag, VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD VOOR DE. JEUGD VOOR DP. JEUGD VOOR DE JEIJGD j Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. vertelling. 7. landelijk. 13. meisjesnaam. 14. plaats in Zweden, 16. was een landvoogd der Nederlanden, 17. munt in China, 18. middelbare leeftijd (afk), 20. geit, 21. pauselijke encycliek (afk). 22. bekende afkorting, 23. talent, 26. stad in Italië, 28. gezamenlijk verteer. 30. muiter, .31. maanstand, 33. tondeldoos (gewestelijk). 35. voornaamwoord, 36. maling, 38. afkorting van Ezechiël, 39. siht (afk), 40. voorzetsel. 41. nachtgewaad, 42. nobele, 43. brij, 44. vruchtje, 45. ad vocem (afk), 46. soort onderwijs (afk), 48. laag schoven op de dors vloer, 50 .oude lengtemaat, 51. baljuw, 55. muzieknoot, 56. beleefd heidsbetuiging, 57. stad in Brits Nigeria. 59. ilog onrijpe druiven, 62. overmaking, zendjng, 64. look, 65. voorzetsel, 66. land in Europa (afk), 68. lidwoord (Fr), 69. nummer (afk). 70. tarwe (gewestelijk), 72. hout worm, 74. denkbeeld. 76. treurig, 77. plaats in Gelderland. senzetsel. 7. trek. 8. telwoord (Fr). 9. heeft men in de mond, 10. in loco (afk). 11. door twee deelbaar. 12. dood. lichaam van een paard, koe. enz. 15. waterplant. 19. bloem. 21. kunstmens, 24. Nederlands Gezag (afki. 25. meldeachtige in 't wild groeiende plant. 26. manne lijk beroep. 27. oude lengtemaat. 29. greenwich Tijd (afk). 30. royal licence afk.32. vlinder. 34. eenmaal. 35. ledig (ZN). 37. eiland in 't Z.O. van de Acgeische zee. 40. staafje om een rad vast te zetten. 44 beangst. 45 plaats in Zwitserland, wintersport, 47. muziek-instru- ment. 49. gemeente in Gelderland, 51. provincie van Nederland. 52. sint (afk I. 53. telwoord. 54. vorstelijk eigendom. 56. gewicht (afk). 58. muzieknoot, 60. roofvogel. 61. water in Utrecht. 63. snede, 66. zelfkant. 67. duinvallei. 71. in oprichting (afk), 72. muzieknoot, 73. munt in China, 75 de dato (afk). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. kapper. 6. terras. 12 lias. 14. leis, 16. ra. 18. na, 19. kea. 21. is, 22. me. 23. escarpe, 26. muskiet. 29. kelk. 30 Almen, 32. Alda, 33. er. 34 e.k.. 36. kar, 37. dn. 38. e a.. 39. klak. 41. Bets, 43 ei. 44. Mandoer, 45. o.r., 47. toen, 49. neon, 52. om. 54. nr. 55. mis, 57. nn. 58. Rr. 59. geel. 61. Dalen. 63. trio. 65. gelaten, 67. Ierseke. 69. es. 70. nr, 71. Don. 73. o.l., 74. A.D.. 75. Agcn, 77. Adam, 79. Los ser, 80 slegel. Vértlcaal: 2. al, 3. pinakel, 4. paar, 5. es, 7. eL 8. reis, 9. riskant, 10. as. 11. krekel, 13 de, 15. me taal, 17. Aser, 19. kelk, 20. Amer. 22. mede. 24. cl, 25. pa, 27. un. 28. i.l., 31. mandril, 35. kamer, 37. de ren, 39. kit, 40. kan. 41. ben, 42 Son, 46. Roggel. 48. onlangs. 50. ontslag, 51. Groede. 53. mees. 55. mand. 56. sein, 58. Rika, 60. el. 61 de, 62. Ne. 64. re, 66. tres. 63 rode. 72. of, 75. Ao. 76. ne, 77. al. 78. me. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s op ons bureau a wacht. Oplossingen mogen sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzeloplos sing" Er zijn drie prijzen: een van f 5,en twee van ƒ2.50 ONZE BRIEVENBUS Hoe gaat het met jullie allemaal? Wat jammer dat het verleden week zondag bij na de gehele dag geregend heeft. De mees ten van jullie mochten toch voor het eerst je nieuwe mantel en jas aandoen? Iloe gaat het met jullie rijmelarij? Lukt het allemaal wel een beetje? Over ruim veertien dagen is de verjaardag van die goe de sint al aangebroken. Dromen we 's nachts niet van sinterklaas, gedaas, kaas, haas, baas, vaas en ga zo maar door? Maar het is toch wel leuk, vinden jullie ook niet? Komt hij dit jaar wel bij ons? Als ik héél goed geluisterd heb, komt hij deze keer lang niet bij alle kinderen. Hoe zou dat komen? *k Geloof dat ik het wel een klein beetje weet. Hij zal het allemaal wel wat te duur vinden. Echt jammer! Denken wc er goed aan onze geboorteda tum in de brief te schrijven? Niet vergeten door Thea Beekman De oplossing van de puzzel is, horizontaal: draak, eikel, toren, trein, kraag, stoel, ka non en steel. Vertikaal (dus van boven naar heneden) lezen we dan dirigent. De prijzen krijgen thuisge stuurd: Marie Molenaar, Ab- benes en Koos Roos, Den Haag. Lang zullen ze leven!!! Ena Bax, Kees Blom, Leny Bolluit. Margriet Rietveld, Ria Veldhuizen en Mania Voordouw van harte gefelici teerde met jullie verjaardag van de nichten en neven. We gaan nu de brieven be antwoorden. Wil jij toch wel een nichtje worden Joke v. d. Lelie Den Haag? Je moet dan voortaan echt wat meer schrij ven hoor! Zo moeilijk is het toch niet? Hoe gaat het op school? Heb je al veel op de handwerkles gemaakt? Jullie schreven ook al niets Jan Lootens Voorburg, Jac ques Louter Leidschendam en Edith Minnaar Den Haag. Vol gende keer moeten jullie beter je best doen hoor! Jij bent verschrikkelijk ver wend hoor Alie Ncderhoed Den Haag. Geweldig zo'n mooi horloge. Loopt het goed? Jij kan nu natuurlijk mooie brie ven schrijven met je nieuwe pen. Zijn je vriendinnen nog geweest? Je schrijft er niets over. Hoe gaat het met oma? Hartelijk bedankt voor je mooie kaart Antje Nell Was senaar. Ik miste jouw brief. Hoe komt dat? Volgende keer krijg ik van jou toch wel een lange brief Lowieke de Niet Den Haag? Zo rr\oeilijk is het toch niet? Alle begin is niet even gemak kelijk hoor! Fijn dat jij zwem les' krijgt. Gaat het goed? Mag je al een duik nemen in het zilte nat? Heb je al iets moois van de kastanjes ge maakt?— Jammer dat jullie ook al niets schreven Ellen Quak Delft, Jan van Pijlen Benthui zen en Petra Pot Leiden. November is voor jou een Wat een wonder lijk gezicht heeft die mijnheer, meis jes en jongens. Het zit vol met hokjes en cijfers. We gaan tenmin ste allemaal maar eerts proberen om het op te lossen. Jullie vullen de namen van de voorwerpen in, zoals de pijltjes het aangeven. Het is helemaal niet moeilijk hoor! Zenden jullie de oplossing in voor dinsdag 19 november? echte feestmaand Margriet Rietveld Den Haag. Woensdag is het voor jou wel het groots te feest. Het je al een lange verlanglijst gemaakt? Komen je vriendinnen nog? Jij bofte maar dat je de hamster kreeg met nog wel een hok er bij. Leuk hoor! Gaaf het met Ria ook goed? Fijn dat jij je mamma zo goed kan helpen Anton Roos Den Haag. Vind je het fijn? Ga je nu alweer naar school? Ja, jij moet natuurlijk gauw gaan slapen hoor! Hoe gaat het met u, mevr. Roos? Be dankt voor uw brief! Nou en of ik een fijne va kantie heb gehad Thea Roos Den Haag Leuk dat jullie mogen fluiten op het kerst feest. Waarom gaat het spel niet door op school? Schrijf je aan tante Jos wanneer je naar het ziekenhuis moet? De maand december wordt voor jou wel een echte feestmaand. Wordt jouw handwerktas mooi? Geweldig dat jij voor een klarinet aan het sparen bent, Dat is een mooi instru ment hoor! Hebben jullie verwend Koos Haag? Had je r gemaakt? Was met haar cadeaux? Prachtig dat jullie zo lang mochten opblijven. Wat een feest. Fijn dat je nu nog één dag naar school kan gaan. Fijn dat mamma nu weer thuis is Job Roos Den Haag. Krijg jij zoveel huiswerk mee? Jullie boffen maar dat je iedere week een film kan zien op school. Leuk dat jul lie de meester mochten hei- Ben jij weer helemaal be ter Ineke Rouw Den Haag? Jij bofte maar dat je in de vakantie bij je vriendin mocht gaan logeren. Hebben jullie veel pret gehad? Fijn dat jij de repetitie zo goed hebt gemaakt Yvonne van der Linden Leiden. Zou je zo'n mooi cijfer op je rap port krijgen, denk je? Is jouw vriendin ver weg gaan wonen? Zou jij nog wel zo'n klein lief zusje willen hebben? Is jouw broer Peter al groot? Wacht je weer zo lang met schrijven? Wat heb jij de brief gezel lig gekleurd Joke van der Roos Den ooie slingers blij (Vervolg) Intussen was bet al middag geworden. Hij kreeg honger en dorst en ging op een omgevallen boom zitten om uit te rusten. „Werkelijk, de wereld Is groot," dacht hij hardop. „Ik loop nu al zeven uren achtereen en ben nog altijd niet aan het einde. En jk heb nog geen en kele sloot gezien!" Dit bos was heel groot en na dat hij nog vele uren had gelo pen. maakte hij het zich gemak kelijk op een mooi plekje naast een beek en viel in slaap. De volgende ochtend stond hij ge lijk met de vogeltjes op en trok weer voort. Na enige tijd hield het bos op, hij zag weilanden met koeien en daarachter een grote stad, met hoge muren en prachtige torens. Maar het was toch al weer bijna avond eer hij die stad bereikte. De poortwachter was juist be zig de ijzeren deuren te sluiten. „Hela, wacht even!" riep Roe land en zette het op een lopen. „Ik moet er nog in!" De poortwachter keek hem „Zo. wil jij de stad binnen? Wie ben je?" „Ik ben Roeland Houthak ker", zei de jongen. „In de stad hebben we geen houthakkers nodig," bromde de Mey Leiden. Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten? Fijn dat jij het zo naar je zin hebt op school. Krijg je al veel repetities? Wat jammer dat jij precies in de vakantie ziek bent ge worden. Ben je nu weer hele maal beter? Niet meer zo lang wachten met schrijven hoor! Was jij tante Jos ook piet een klein beetje aan het ver-" geten Marga van der Meij Leiden? Jij heb je brief ook al zo gezellig gekleurd. Heb je al veel lekkers mogen koken? Leuk dat jullie met een club naar school gaan. Hoelang is het fietsen? Wat heb je al ge- Prachtig dat ik het eerste velletje postpapier krijg. Mar- rie Molenaar Abbenes- Leuk dat er weer zoveel kleine big getjes er bij zijn gekomen. Durf je echt wel zo'n bigge tje in je arm te nemen? Jij gaat opa zeker wel erg ver wennen op z'n verjaardag? Wordt jouw schortje mooi? Ja, het moet nu wel helemaal keurig in orde zijn. Mmmm, wat hebben jullie al lekkers mogen bakken op school. Nou leuk gedichtje. Hier komt het: of de winter gezellig is. poortwachter. „Maar mij heb ben ze wel nodig," zei Roeland opgewekt. „Ik heb heel ver j gelopen en vannacht wil ik in i de stad slapen." „Heb je dan geld?" vroeg de poortwachter wantrouwig, want I zwervers werden uit de stad ge- i „Nou en of. zilvergeld!" zei Roeland trots. .Kom dan maar binnen." Achter Roeland viel de zware poort in het slot. Roeland liep vol verwachting verder. Het was een warme zomeravond en er waren veel mensen op straat. De jongen vond. dat ze prachtig ge- kleed waren. „Zo deftig wil ik ook worden", dacht hij hardop. „Roeland, jon gen.. je moet maar gauw een goed vak leren en veel geld ver dienen." De mensen keken verbaasd naar de jongen, die in zichzelf liep te praten. Daarom dacht hij, dat de mensen hem aardig von- den en zonder verlegenheid sprak hij een deftig heer aan. „Mijnheer, kunt u mij zeggen waar ik in deze stad het meeste j geld kan verdienen?" De heer keek de jongen ver- I wonderd aan. (Volgende week verder) een zandbak is. Hoe heet jouw kleine zus? Schrijf je de brief voortaan wat eerder, Arie? Hij kon nu nog net beantwoord worden. Ineke Rouw stuurde ons Fijn bij de kachel met mooi boek of een handwerkje Hoe heet jullie hond en het poesje? Dat wordt voor jou groot feest op 30 november Anneke Mos Scheveningen. Heb je een lange verlanglijst gemaakt? Zouden al je wensen in ver vulling gaan, denk je? Leuk dat jij nu blokfluitles krijgt. Ga je nog weieens naar de grote zee kijken? Prachtig, als het zo stormt! Heb je veel bladeren kun nen vinden en paddestoelen Rita Perfors Sassenheim? Heb je een fijne vakantie ge had? Hoe gaat het op school? Hoe heet jouw pop? Wat zal ze straks deftig zijn met zo'n mooi rokje? Welke kleur is het? Waarom schreven jullie niefs Anneke en Jan van Pij len Benthuizen? Volgende keer krijg ik een lange brief? Is het woensdag groot feest geweest Arie Moonen Alphen aan de Rijn? Zijn al je wen sen in vervulling gegaan? Zijn je vrienden nog geweest? Fijn dat er zo dichtbij jullie Jan en zijn konijntjes. Als Jan bij zijn konijntjes is. Dan is hij uur en tijd vergeten. Dan loopt hij 't eten zeker mis. En wil van leren niets meer weten. 't Is meer dan tijd de school bel gaat. Nog een kwartier.... Jan gaat verschijnen. En meester zegt: Jt Is weer te laat, Je zot vast weer bij je konij- Daarbinnen, daarbuiten, Daar liggen twee oude schui ten, Wat ligt er in die éne schuit? Een tobbe. Wat ligt er in die tobbe? Een emmer. Wat ligt er in die emmer? Een pot. Wat ligt er it Een tonnetje, wat ligt er i Een lepel. Wat ligt er ir die pot? i dat tonnetje?' die lepel? Een Wat ligt er in het ei? Twee kruimeltjes wittebrood. Twee kruimeltjes roggebrood. Roer-omm'e, roer-omme. Dat al de vogeltjes zongen. Meisjes en jongens, de brie venbus is helemaal leeg. Zor gen jullie weer voor een vol- I Op 't laatst zegt vader: „Hoor le? De letters S t/m Z zijn y\ eens Jan", Dat kan toch anders, wil ik hopen. Wanneer jij niet op tijd zijn kan Zal 'k je konijntjes gaan ver kopen. „O vader!" Jan wordt bleek van schrik Hij heeft geen trek meer in zijn eten. En 'k wed vgn dit ogenblik, Hij nooit meer de tijd zal ver geten. a de beurt. Veel sterkte op school, nich- ten en neven en tot de vol gende keer. 'O*

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 16