[chinaar ONDERWIJZEND PERSONEEL? Blad &pen briej MUZIEK OP TWEE MANIEREN BW*-* y ZATERDAG 16 NOVEMBER 1963 Levensvreugde brengen aan de ander Zij zien het beiden als een levensopdracht: levensvreugde te brengen aan de ander, Barbara Holthaus-Verhey en haar man Clemens Holthaus. Zij voor gezonden: ,,Ik ben al zeventien jaar violoncelliste bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest, kan het me gewoon niet voorstellen", hij is de enige in ons land, die muziek toepast als geneesmiddel. Als het echtpaar ons ontvangt, is Barbara zojuist terug van een tournee door Zwitserland en Duitsland. Haar man stelt vast: „Ik heb een uithuizige vrouw". Ze genieten van het samenzijn tussen hun beider ongeregelde taken en vertellen ondertussen van hun kleurrijk bestaan. ,,In Rotterdam konden we geen huis krijgen en hier was er een te koop, daarom wonen we in Bleiswijk. Dat betekent twintig minuten rijden naar de repetitie van het orkest, óók dat we er beiden een auto op na moeten houden en elkaar soms, na een dag niet gezien te hebben, passe ren op de weg maar dat hoort er nu eenmaal bij", zegt Barbana. ,,Mijn vader speelde klarinet voor liefhebberij en vader Verhey, nu zeventig jaar, is nog één van de meest ernstige muziekdilettanten. Hij leerde me toen ik vijf jaar was pianospelen. Musicus: het is moeilijker als je het voor je be roep bent! Natuurlijk, je hebt vol doening als een concert slaagt. Maar mijn hobby, kamermuziek, een strijkkwartet met kennissen of het begeleiden van collega's op de piano, daar kom ik niet ern stig aan toe, hoewel we een mooie nieuwe vleugel hebben en boven staat er nog één." Het is de don kere violoncelliste aan te zien dat het zuiderzonnetje haar nog pas bescheen, toch is het bepaald geen vakantiereis, zo'n tournee ,,Je bent er om te werken", zegt ze. „Dat houdt in overdag reizen, 's avonds concerteren het wordt meestal laat maar dat ben ik gewend. Dit jaar vierde pc mijn verjaardag in de trein... in de hotelkamer kwam gelukkig een telefoontje van mijn man." Curiosa de Hoefweg, smaakvol Ingericht met zin voor curiosa. Heel grap pig zit op iedere deur een kope ren kloppertje, op die van Cle mens kamer een met een viool sleutel. Ook de dingen dragen hier een naam: het grappige kleine hondje op de vleugel heet Woellie en het sierlijke glas op de schoor steen Lijs voor .dit muzikale echtpaar spreken opk de ge bruiksvoorwerpen. De aktiviteiten van de heer Holthaus zijn vele. „Ik houd wel van avontuur", zegt hij er zelf van. Hij is koordirigent in Gouda en Zwolle. „Ik houd ervan om in kleinere plaatsen te werken", hij voert oratoria uit, geeft les aan de leerlingen van nijverheidsscho len in Schoonhoven en is adjunct directeur van de Nutsmuziek- school in Krimpen aan den IJs- sel. „Daar hoef ik geen admini stratieve bezigheden te verrich ten, alleen toezicht op het instru mentaal onderwijs. „Ieder jaar de Mattheus-Passion, slijt dat niet af?" willen wij weten. „Vast niet", is het antwoord, „je kunt het muziekstuk negen maanden laten rusten, ik vind steeds weer inspiratie". Pionier De voornaamste activiteit van Clemens Holthaus ls echter de psychiatrische Interesse: „Dat doe ik héél graag, al zes jaar-" De forse musicus is een pionier op zijn gebied, hij praat erover of het de gewoonste zaak van de wereld is. Zijn open, expressief gezicht doorloopt een scala van stemmingen van diepernstig tot uitbundige vrolijkheid om een grap. „Wonderlijk, zoals ik op het denkbeeld gekomen ben... Een or kestlid maakte me attent op het boek van dr. Willem van de Wall, een Nederlander die in Amerika het musiceren als therapie be oefende in verschillende inrichtin gen. Van de Wall schreef: „mu ziek is de meest therapeutische kunst", muziek is een godsgave, zij aktiveert apathische patiën ten en „om mooie muziek te ma ken of te genieten is het nodig alle zinnen volmaakt in orde te hebben." Hij paste zijn methode toe bij gevangenen, achterlijken, schizophrenen en meisjes van ple zier, als tuchtmiddel werd mu ziek gebruikt. Dit sloeg bij mij enorm aan, ik voelde me van jongsaf tot-de misde'elden aange trokken. Het had zich in mijn ach terhoofd genesteld en na een er fenis heb ik de sprong gewaagd. Van de Wall was een eenling, voor mij was er geen fakulteit die me verder hielp. In alle mo gelijke inrichtingen vroeg ik: „Mag ik hier eens rondneuzen, het kost niets en ik wil er graag iets voor terugdoen." Holthaus stootte overal op dichte deuren, tot Wolfheze de poorten wagen wijd voor hem openzette en hij een jaar lang de methode van Van de Wall kon testen. In Wolf heze werd al gemusiceerd: de di recteur was muzikaal. Het was de patiënten ~f te lei- Probleem Holthaus een vriendelij. irkeer uiorden srkeerd begrepen Het probleem voor was: hoe krijg ik het genezend gericht en ten tweede: wat kan déze patiënt?, dit laat ste psychiatrisch bedoeld want ieder heeft geen conservatorium. Toch: iedereen kan wél musice ren! Sommige patiënten zijn hoog begaafd zoals bijvoorbeeld de psy chopaten, zij zijn volkomen stuur loos. Menig psychopaat is een ge strand genie. Het was een opgave voor de toonkunstenaar Holthaus om door middel van de muziek de geest te leren richten. Hij is een mens die verpleegden én muziek begrijpt. De uitrusting voor een en ander was een practisch ge volg. Het moest zó eenvoudig zijn dat iedereen kon meedoen en het essentiële element van het musiceren te pakken kon krijgen. Verschillende muziekinstrumen ten werden door hem vereenvou digd: castagnetten werden plezie rig hanteerbare „kleppers", uit een citer werden snaren gehaald en speciale citermuziek werd ge schreven voor de verpleegden: een duidelijke lijn met dikke stip pen die onder de snaren gescho ven werd. Zelfs van de eenvou dige ukelele werden de snaren an ders gegroepeerd. Vormgeving Vormgeving is één der belang rijkste dingen in het leven: de geestelijk gestoorde patiënt nu mist in het algemeen het vermo gen om te structueren. Onpracti- sche mensen doen alles tegelijk, terwijl van leidinggevende perso nen wordt verwacht dat ze „aller lei zaken in een vorm gieten". Musiceren is een middel om aan vormgeving tegemoet te komen. Ritme is het oerelement van de muziek, begrepen we. Als men sen aanspreekbaar voor ritme zijn, kans zien om vorm te ge ven aan het tijd-rulmtelijke, dan kan van daaruit een structuur worden opgebouwd. Als een pa tiënt wezenloos met lege handen zit te staren dan valt de castag- net uit zijn hand als je die erin stopt. Neem je de tijd en de moeite, dat wat oefenloos is, te UIMIUUM- Smaakvol en apart Smaakvol en heel apart is het cos- tuumpje, dat wij u ditmaal als patroon kunnen bieden. Vooral de bijzondere kraagligging en de dubbele rij knopen geven er een aardig cachet aan. De rok is glad aan de voorkant en heeft aan de achterzijde een diepe plooi. Hei modelletje is zeer geschikt voor een feestdag of een avondje uit. Men heeft voor de maten 44, 46 en 48 ongeveer 3.75 meter stof van 90 cm breedte no dig. Onder vermelding van nummer 381 is het patroon aan onze bureaus verkrijgbaar tegen betaling van 0,50 per stuk. De patronen kunnen ook per post worden toegezonden. De prijs wordt dan 0,60. Dit bedrag gelieve u in postzegels te plakken op de brief kaart (aan de adreszijde naast het ge wone frankeerzegel) waarop u uw be stelling doet. Opdrachten moeten uiterlijk op 23 november in ons bezit zijn. Daarna kunnen ze niet meer i worden aanvaard. „Wat is Uw mening over Besloten we de vorige rubriek met wat kritisch getinte opmer kingen ten aanzien van dege nen, om wie het in deze vier afleveringen gaat: thans wordt om te beginnen de houding van verschillende ouders even onder de loep genomen. Op mijn vraag: „Schrijft u ook eens iets over laten we kortweg zeggen „middelbare leerkrachten" heeft een lezeres onmiddellijk haar vulpen op de blocnote gezet. Uit haar relaas licht ik graag het volgende: Mevr. C. B.-de J. te G.: „Ik wil beginnen met u te vertel- *er, doodgewoon len lid te zijn van een zoge alleen dat Frans. Maar dat zit "m dan niet in Jan of Piet, maar in de leraar Frans. Na tuurlijk kan het zo zijn, dat die leraar de jongen of het meisje niet ligt, iedere leraar is ten slotte weer anders en geeft les op de eigen manier. Maar dat dit altijd het hoofdmotief voor een slecht cijfer moet zijn is uiteraard onjuist. Algebra en meetkunde een probleem? Nou ja, die leraar legt het ook zo haastig uit, als of ieder kind direct snapt waar hij het over heeft, is menig maal de reactie van ouders op het feit, dat zoon of doch- naamde oudercommissie: daar door kom ik dus vrij veel met ouders in contact en bovendien hebben heel wat kennissen van mij kinderen op een middelba re school zitten. Enige ervaring heb ik dus wel. Wat mij nu al tijd weer opvalt en wat me, nu de gelegenheid daartoe wordt geboden ook eens van het hart moet, is de kritiek, die heel wat ouders soms ten onrechte uit oefenen op een of meer lera- ren(essen). Weet u wat heel vaak de praktijk is? Jan of Piet komen thuis met een vijf voor Frans b.v., terwijl de rest van hun rapport er redelijk uitziet: Engels een zeven of acht, Ne derlands idem, Duits ook best, die richting kunnen komen. Zelfs als we aan mogen nemen, dat met wat meer geduld en een wat langzamer tempo er iets in de trage hersentjes van de spruit zou doorsijpelen, dan geloof ik toch, dat ouders de leraar in het bijzijn van hun kind(eren) niet af moeten vallen. Dat is voor de jongen of het meisje reden om de verantwoor delijkheid van zich af te schui ven met een „kan ik het helpen" en zich weinig inspanning te ge troosten juist op dat vak extra hard te werken. Nu laat geluk kig niet ieder ouderpaar zich door allerlei soms minder fraaie opmerkingen aan het adres van leraar zo of lerares zus beïn vloeden, Wat niet wegneemt, dat ik dit vrij veel voorkomende verschijnsel toch even wilde be nadrukken." Er mee eens De brief van mevr. J. van T.- M. te 's G. sluit hier eigenlijk mooi bij aan. Zij schrijft o.m. „Vooral juist die groep tussen twaalf en zestien jaar kan ont zettend moeilijk zijn. Om dan als leraar of lerares de juiste toon te treffen is echt wel een opgave. Het is m.i. goed dat „school" en „ouders" één lijn trekken en als er moeilijkhe den zijn de kinderen degelijk weten niet direct van de ouders gelijk te krijgen. En mevr. V. te M. (vijf kin deren van vijf tot zeventien jaar op verschillende scholen) „Houd de leraren bij kritiek de hand boven het hoofd. Is er eens iets, ga dan met hen pra ten, en stap niet naar het hoofd of de directeur. Neem eerst contact met de leerkracht op. Wij hebben uit ervaring ge leerd, dat na zo'n gesprek de verstandhouding er vaak zeer op vooruit gaat." Aan de hand van een paar treffende voorbeelden (een naar huis gestuurde zoon, alsmede een denigrerende op merking over een wat opval lend gevormd hoofd, (aan wel ke veeg uit de pan een leraar op de technische school zich klachten de lucht begrenzen door de modellering van het ritme, dan is de eerste stap naar de verbetering gedaan. Holthaus ontdekte, als hij een pa tiënt eentonig liet tikken, dan kon deze er niet mee ophouden, het klonk tik-tik-tik eindeloos. Gaf hij ze een ritme tralampampam, dan konden ze wél stoppen: de patiënten waren ritmisch aan spreekbaar! Dit was de ontdek king van zijn leven. Holthaus: vereenvoudigen muziekinstrumenten. Hier werkt hij in de werkplaats Gegroeid De praktijk van de muziekthe rapie is geleidelijk gegroeid. De musicus begon met platen te draaien van Beethoven maar dat was voor de meesten een hoog standje. Nu weet hij dat hij met elementen moet beginnen. „Ik ben de enige, die het op deze ma nier doet. De inrichtingen voelen er nog niet voor behalve in Amersfoort, in „Sinai". Ook daar werk ik prettig want Joden zijn zeer goed aanspreekbaar voor mu ziek. Het resultaat van zijn vin ding is een muzikale test die Holthaus zelf opstelde. „Ik houd me ernstig bezig met de vraag naar de muzikale aanleg, niet naar de opleiding." Zo'n test geeft antwoord op de vraag, ko men ze in aanmerking voor mu ziektherapie. Hij stelde een aan tal proeven op die informeerden naar de aanwezigheid en de ma de ziekelijke verschijnse- js i ;n een pa_ test dood- De test wordt gehouden met be hulp van een bandrecorder dan ben ik niet afhankelijk van eigen stemmingen en kan objectief be- Nieuw boekje met rijstrecepten De Nederlandse huisvrouw is vindingrijk, dat hebben wij aan den lijve ondervonden, door met elkaar die handige tipboeken sa men te stellen. Een Nederlandse firma kwam tot dezelfde conclu sie. nadat zij een wedstrijd orga niseerde waar alle Nederlandse vrouwen aan konden meedoen door het inzenden van een zelf sa mengesteld rijstrecept. Honderd- vijf en twintig van die recepten zijn nu gebundeld in een aardig rijstreceptenboekje, waaruit we concludeerden dat rijst werkelijk met allerlei smaken valt op te luisteren: rijst met kip, kabel jauw, kerrie, kaas maar ook met champignons, amandelen of ana- nas-met-lever-en-ontbijtspek. Ook aan de vegetariërs is gedacht. De recepten werden aan elkaar ge breid met aardige "anecdotes van Mies Bouwman, die levensgroot op de omslag prijkt, met in haar han den natuurlijk een rijstschotel. Moderne techniek voor baby De moderne baby profiteert al even hard mee van de resultaten der moderne techniek als zijn moeder dat doet in het huishou den. Tot de wieg en de box zijn de moderne textielvezels doorge drongen: luiers en lakentjes, reis- en trappelzakken, plaids en commodedekjes, worden alle van draion gefabriceerd. Ook het mooie gehaakte babyjasjc van draion kan tegenwoordig gerust in de wasmachine gestopt worden. Voor kleine trappelaars (hoe hou je ze warm?) is er nu een veiligheidsdekentje, het lijkt op een enorme trappelzak: het kind je draagt een hesje, waarvan het dekentje het verlengstuk is. Het dekentje wordt met zes bandjes aan de onderkant van het ma trasje vastgemaakt, zodat baby zich niet kan bloctwoelen of on der het dekentje glijden. Wie han dig is, maakt het misschien wel zelf. Andere noviteiten op het gebied van kinderverzorging zijn: met vinyl gevoerde slabbetjes die dus niet „doortrekken", nu ruikt het truitje niet langer zuur! Nacht- luiers werden ook met vinyl ge voerd. dan is er een tweedelig wasbakje voor de baby (één deel voor boven-, één deel voor de be neden-wasbeurt) en een matras- overtrekje van zijde-plastic dat bestand is tegen urinezuur. Het is van elastiek voorzien en gaat helemaal om de matras heen, ter wijl aan de onderkant nog ventila tie mogelijk is. oordelen. „In zijn eigen kamer in de inrichting zit hij alleen aan tafel met de patiënt, de test duurt anderhalf uur ongeacht het uitwer ken. Een of tweemaal in de week is Clemens Holthaus zeker in Wolfheze te vinden. Er zijn nog anderen, die de patiën* bekijken- de „bewegingsman" die de struc tuur van de patiënt vaststeld aan de hand van diens bewegingen, en de „creatieve man" die dit doet door tekenen en schilderen. De tests worden gezamenlijk bespro ken met de chef, een psycholoog, die het uiteindelijke oordeel velt. De tests moeten onderling klop pen wil men er conclusies uit kun nen trekken. Ieder op zijn terrein graaft in de geest van de ander - in casu de patiënt. Bij promotie „Was er nog niet een promotie, waar U aan meewerkte?" vroe gen we onze bescheiden gastheer. „Ja, dat ging over het,.openlig gen" van lijders aan schizofrenie", knikt hij ernstig. „Een normaal mens kiest uit prikkels, je hoort b.v. niet alle geluiden die je zoudt kunnen horen. Nu dacht men al tijd dat schizofrenen abnormaal afgesloten waren voor prikkels van buiten. De zieke kón zich niet afsluiten, meenden anderen daar entegen. Mevrouw A. B. P. Salo- mé-Finkelstein, moeder van vier kinderen, zou gaan promoveren om de stelling van het „openlig gen" te bewijzen. Mijn tikproef was één van de punten waar het om ging. Met acoustische proe ven werd aangetoond van de pa- IK HEB een leuke brief gekre gen. Van een man. Hij vindt die brief zelf, geloof ik, niet leuk. Soms denk ik: hij heeft ietwat satanisch willen schrijven. In ieder geval wil hij mij perplex doen staan. Vooruit dan maar. We zullen eerst eens een stukje „Mevrouw, Af en toe lees ik uw Open Brief, en met belang stelling nam ik kennis van uw moeizaam en steeds weer op nieuw spreken met sommige van uw lezeressen die, u vergeve mij de formulering, blijk geven van een zeker overgeestelijkheid. tiënt: zijn oor kan niet selecteren, hij kan zich niet concentreren. Urenlang hebben we samen ge sproken. mevrouw Salomé en ik en hieruit trok zij haar conclu sies Enige maanden geladen is ze aan de Vrije Universiteit ge promoveerd!" De zieke te laten winnen over de materie, hem vrij van belemmeringen te maken, dat is het ideaal waarvoor Clemens Holthaus zicht mét de staf inzet. Moeilijk maar mooi dachten we terwijl we luisterden naar het samenspel van vleugel en violon cel „een grote greep opzetten, schat", zei Clemens tegen Barba ra. Hun huishouden is ook een sa menspel: wie het eerst thuis is, zorgt voor eten en boodschappen - dat hoort bij het ritme van hun leven. Zij leerden elkaar kennen door de uitvoering van de Mat theus-Passion nadat Clemens Holt haus het Rotterdams Philharmo- nische dirigeerde. In de omgang met de ander krijgen we nog een staaltje van vormgeving te zien vriendelijk lachend en knikkend laat het echtpaar in hun „Eend" de voetgangers vóórgaan bij kruis punten en zebra's. „Want dat ge baar met de wijsvinger vinden we Door muziek levensvreugde aan anderen brengen: dat is de taak die Barbara Holthaus-Verheyen haar man Clemens Holthaus zich gesteld hebben, levensvreugde ronduit lomp, het is ons opgeval len dat het hoffelijk knikken nooit verkeerd wordt uitgelegd, meest al lachen de mensen vriendelijk terug, wij doen het iedere dag. Een lach bij een ander tevoor- schijnbrengen persoonlijk con tact is dat niet het hoogste wat we een ander in dit leven te bie den hebben Op dat punt hebben wij elkaar gevonden en we zijn erg happy." Heeft Clemens Holt haus dan geen wensen meer over voor de toekomst? Ja, en wel deze: dat hij de muziektherapie ook mag toepas sen voor lichamelijk of geestelijk gehandicapte kinderen, spastici of debielen. Maar voorshands blijkt medisch Nederland daar niet voor geïnteresseerd... bepaalde leeftijd brengt ook een ingrijpende hormonale verande- ring inet zich mee evenals de verliefd "wordt"— puberteit, waarin meestal onze emotionele beslissingen: verlo ving, geloofsbelijdenis, liggen. Zij zouden er dan misschien gevoelens voor bewaard blijven hun religi- want dat euze belevenissen te zien als bij zonderheden die hen zin onderscheiden v loofsgenoten." i misschien iv strijd te- r tegemoet ALS U de leeftijd mes kende, zoudt meer rust hebben in i gen hen en hen vasti treden. Het is immei kwestie van hormonen. Misschien is het u bekend dat in Amerika in sommige kerken wel eens proeven gedaan zijn met een z.g. opwekkend middel dat de emotionaliteit stimuleerde. Dit was heel gewoon een hormoon preparaat. Men gaf bij het aan gaan van de kerk aan honderd mensen een, laten we het peper muntje noemen, met verzoek dit voor de aanvang van de dienst op te eten. Twintig van deze pe permuntjes bevatten bovenge noemd preparaat. Daar de proef geschiedde in kleine overzichte lijke kerken, was he^ mogelijk te noteren wie de twintig peper muntjes waarom het ging, had den ontvangen. En wat bleek nu? Dat op circa 80 pet. van de ze twintig de toegediende hoe veelheid hormoon een uitwerking had van verhoogde religiositeit. Men voelde zich jubelend, als op een top des geloofs. Men begon ervaringen te vertellen zong in nig bewust van de inhoud de ge zangen mee, kreeg gebedsgaven, enzovoorts. Als u deze dingen uw lezeres sen eens voorlegde. Immers, een zijn van allerlei banden dat zij niet eens meer wil blijven. Is dat niet opnieuw zondigen: nu maar leven alsof er geen léven meer is dat vraagt en dat je dwingt tot gebed om genezing? Ik heb op dit alles maar één antwoord: waar tobben we toch uitoefent op de hormonen, zodat over; God wil maar één ding van je als de maan schijnt, gauwer ons: dat we niet een ik-alleen rdt maar daarom zijn. Want dat is de mens naar zeggen we toch niet: wat heb ik zijn aard: onmenselijk zijn. me destijds laten bedotten in En als nu iemand geestesziek is mijn genegenheid voor Jan, mijn en geen contact tot stand kan DUS niets waard brengen met zijn medemens, dan onzin, uw gevoe- zeg ik: geef hem die kuur, dat lens hebben een leven lang de medicijn (hormoon-praeparaat of gunstige tijd omdat u en die Jan ze een wat ook maar), en breng hem hun ge- leven lang mogen beproeven en weer in gesprek. Is dat niet het verdiepen. wezen van het christen-zijn: de We zijn toch ook allemaal in Ik-gij verhouding tussen God en onze puberteit wel eens triest ge- ons? Wie dat gesprek niet kent, weest en hebben ons alleen ge- kent ook geen naaste, voeld. Misschien vielen er toen Als iemand zich bereid maakt woorden van een preek in ons tot sterven, wie weet na hoeveel hart: „Wees mij genadig, want strijd, moeten wij dan tobben over ik ben eenzaam en ellendig".... of-dat-mag, als het haar ik-alleen maar daarom gaan we de belij- zijn verbreekt? Als iemand zich denis van ons geloof die toen, be- door een behandeling een „heel wust, begon, toch niet te kijji zet- ander mens" voelt, en hij cirkelt ten als een zwak moment, ver- niet meer in een kringetje om achtelijk, waar we een heel zichzelf, moet hij dan piekeren of leven hebben om dat geloof te God hem wel zó wil? God weet beproeven en te verdiepen. wie hoe hij is. God wil maar één En zo met alles. We zijn een ding: bij hem zijn. E" - .."vergeesteli*" percentage water, maar we zien 18 °P een bepaalde leeftijd ik al wat in ons omgaat, onze flit- laat de uitdrukking voor rekening sende gedachten, het perspectief van mijn briefschrijver, trouwens, dat soms even ons deel wordt. onze vreugden, onze diepe rust, weet bijna altijd de leeftijd toch ook niet als een zaak van van mijn briefvriendinnen, en spijsvertering en bloedsomloop. ik verzeker u die variëert zeer ...jeeJ..toegespitst zie ik dit al- en heeft lang niet altijd met hun tijd bij ziekte. Een vriend van die erg ziek was, kreeg een -geestelijkheid te maken - wel. zo opkik- laat ze het zijn. God weet het. ware even God kende het zielig hoopje mens hun ups gebruikelijkzwa^^tlllen aan^e J" wc ziJ" v0" wli van to «I- dingen verliet hem, en over hem hormonen wisten. Hij Die nog - kwam een vrede die hemzelf geen broos riet zou breken, kwam wat voor dingen er achter al die sprakeloos maakte. Toch zei hij, in onze verwarrende alleen zogenaamde geloofsverrukkingen toen we hierover met verbazing T A, blijdschap spraken: maar mag sPraah- Stralend. Als klokgelui. Mag ik toestaan dat ik Als gezang en klank en kleur. Als dit samenspraak: Immanuël. TOT ZOVER het citaat. De rest van de brief lezend, uiio ci(. nao vraag ik me ten aanzien van het antibioticum dat hem geheel nog steeds af of het be- kerde dat hij jj, het doeld is mij te troosten, de sen rust te geven over 1 and downs, of juist onrust heel ander jullie zitten. En dit in het midden latend, wil ik een wedervraag stellen: anders wordt dan God aangenomen dat de conclusies die leven wilde? u in uw brief meent te mogen trekken, juist zijn: WAT DAN NOG. Natuurlijk vragen JE DENKT dit ook wel e het ondergaan van e< bij geesteszieken maal wel eens iets af. Dat hoeft week kreeg ik nog t nog niet altijd „aanvechtbaar" schuldig maakte) schetste deze lezeres nog, dat zowel kind als onderwijzer in staat moeten zijn excuses te maken als dit nodig Ook mevr. T. T.-D. te U. pleit voor openheid tussen leerkrach ten en ouders. Ter illustratie: een van de kinderen uit dit ge zin is gauw afgeleid, ongedurig, soms flink ondeugend, kortom geen gemakkelijke leerling. Nu kan een onderwijzer(es) na tuurlijk met een lange klach tenlijst over het gedrag van zoonlief komen aandragen, en het daarbij laten. Pratend over het karakter van de jongen kan evenwel begrip komen, het niet alleen hoeft te blijven, wat opklaart. Hierboven wordt er iets over begrip gezegd. Daarover schreef mevr. J. B. -H. te 's-G. heel sympathiek door te vertel len hoe fijn verschillende onder wijzeressen hebben gereageerd op haar „bronchitis-kind" (bij werken op eigen initiatief), als mede op een eenkennig, zelfs wat schuw dochtertje. Moet dat nu? Dit verzacht misschien enke le pittige opmerkingen, die ik ln andere brieven tegenkwam zoals: Mevr. T. D. te L.: „Een ding vind ik uitgesproken naar. Het hoofd rookt de hele dag in de klas, zodat de kinderen steeds in een benauwd lokaal moeten werken. Het is voor ouders erg moeilijk daar iets van te zeg gen". Mevr. P. A. te R.: „Laatst had m'n zoontje (het is inder daad een kwajongen) blijkbaar op een modderig veldje ge speeld voor hij de klas binnen ging. Zijn gezicht en zijn han den waren dan ook niet brand schoon. Inplaats van de jongen even naar het fonteintje te stu ren, werd hij apart in een bank gezet. „Zulke viezerikken horen er niet Jaij" was het commen taar en de hele morgen kreeg hij van alles en nog wat te in casseren. Het leek wel. of hij een besmettelijke ziekte had of zo; hij heeft die morgen vast een gezicht gezet, of het hem niets kon schelen, maar ik merkte direkt, dat er iets aan schortte toen hij thuiskwam. Hij was woedend en verdrietig tege lijk. En dat om een paar stre pen op z'n toet..." Na nog even een grappige op merking uit een brief te heb ben gelicht, betreffende een on derwijzer, die in de barre oor logsjaren bij een gezin ten plat- telande niet alleen van hart tot hart, maar vooral van maag tot maag met een ouderpaar kwam spreken (brief van mevr. S. van R.-O. te D.) een ander chapiter. Namelijk: De handwerhlcs Eerst twee vragen. Van me vr. L. de K.-B. te R. „Waar om moeten ze tegenwoordig op handwerkles nog vaak van die onmogelijke dingen maken?" en mevr. P. te D. „Vindt u sok ken breien eigenlijk niet an tiek?" Een soort antwoord vond ik in de brief van een hand- werkonderwijzers, mej. M. van D. te Z. Haar is gebleken dat het beste werk komt van meis jes, wier moeders zelf naaien en breien. „Als ik die kleine handjes zo onhandig zie tobben, zou ik ze allemaal tegelijk wel vast willen houden om ze steek voor steek te helpen. Maar dat gaat natuurlijk niet. Ik zou zo graag de moeders willen vra gen hun dochters te stimuleren met handwerken. Laatst hoor de ik van een leerlinge: „Je hoeft niet te leren breien of met de hand naaien. Dat doe ik wel op de machine". Maar dat is het standpunt niet. Daarom: geef uw dochters van huis uit liefde en toewijding mee .voor een nuttig vak", aldus een stuk je uit deze brief, die ik toch niet terzijde wilde leggen. Schooltijden „Er zal wel niet veel aan te veranderen zijn", aldus mevr. A. van T. te L." maar ik vind het tegenwoordig met die school tijden een hele bedoening. Wie een aantal kinderen op verschil lende scholen heeft zitten, kan bijna geen orde en regel meer in huis hebben. De een moet zo laat weg, de andere weer later en nummer drie weer vroeger. Dan komen ze op de gekste tij den thuis en aangezien mijn kinderen de (goede!) gewoonte hebben nog al eens een klasge nootje mee naar huis te bren gen. kun je zo'n beetje de hele dag bezig zijn om de lieverds met thee of melk te ontvan gen. Dit is heus niet overdre ven. Je hebt bijna een boekje nodig om al die verschillende thuiskomst-tijden, die soms ook nog per dag wisselen, bij te houden. Nu heb ik wel geleerd de zaak wat soepel te bekijken, maar voor menige huisvrouw en moeder zal deze zaak vermoei end zijn, denk ik". Hierbij moeten we het we©r laten. Er staan in deze rubriek verschillende zaken, waarop u, naar ik vermoed, wel zult wil len reageren. Zo ja: wacht u er dan niet te lang mee, zodat we nog gelegenheid hebben die reacties te publiceren. b.v. ook dat maneschijn invloed aangebroken, zó los mag Bij plaatsing van uw mening ontvangt u naar wens het boek Tip Para de. De dokter zegt 1 of De dokter zegt 2. Wilt u uw naam en adres óók vermelden in de brief, die u kunt stu ren naar de redactie „Blad-Zij" met op de en veloppe „Uw mening". Zo nodig zal de redac tie een keus maken uit de binnengekomen brieven en deze bekorten. Over deze beslissing wordt niet gecorrespondeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 15