Kies tussen: AANVAARDT HERVORMDE SYNODE Koeien Land kinderen levens LOFVERS HISTORIE, DIE TEVENS BELIJDENIS IS Waalse gemeenten geven geschiedenis uit DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 1« NOVEMBER 1M» Waarheid Vele filosofen hebben hun le ven lang gezocht naar de waartieid. Zij hebben in dik ke, moeilijke boeken hun ge- dachtenconstructies opge bouwd. Zij hebben school ge maakt en zijn vergeten. Zij publiceerden waarheden, stel. lingen, formules. Maar hun inzichten moesten plaats ma ken voor andere. Ook de kerk heeft gezocht naar de Waarheid. Concilies en synodes zijn maanden, soms jaren bijeen geweest om onder woorden te brengen wat zij geloofden. Belijde nissen zijn opgesteld totdat we nu het gevoel hebben dat er te veel zijn. n nu het gesprek tussen de verschillende confessies en kerken op gang komt, vraagt men zich af wat men met die belijdenissen moet doen. Een nieuwe opstellen, zegt de een. Reduceren tot een kern waarheid, zegt de ander. Ze allemaal bij elkaar voegen en tot een geheel maken, zegt een derde. En midden in al deze oecu menische discussies komt in eens de stem van een Jood, van Martin Buber, die zegt van ons christenen dat wij een dat-geloof" hebben. Wij zeiden vroeger: een „leer- geloof". Wij geloven dat Christus is opgestaan, dat Hij de Zoon van God is, dat Hij geboren is uit de maagd Maria, dat Hij zal weder komen. En dan voegt hij er aan toe dat de mens met een dat-geloof, toch nog ach ter de rug van God kan le- Wij zouden ook kunnen zeg gen dat wij geloven in waar heden. En wij hebben als kerk wel eens geleefd uit de gedachte dat het mogelijk is deze waarheden als een trap te gebruiken om bij God te komen. Iedere waarheid is dan een trede die ons een tikje hoger brengt. Maar we hebben nimmer kunnen ont dekken dat de som van al le waarheden de Waarheid Een Jood als Buber laat ons zien waarom niet. Tegenover het „dat-geloof, waarvan hij de kerk beschuldigt plaats hij het Joodse geloof. zoals dat openbaar wdtdt in het Oude Testament, Zelf vertaalt hij consequent over al waar in het Oude Tes tament van geloof sprake is. dit Hebreeuwse woord met vertrouwen. Niemand, zegt hij dan, kan God vertrouwen en toch achter Zijn rug le ven. En waarheid kun je niet trouwen. Alleen een persoon kun je vertrouwen. Buber heeft gelijk. De Waarheid niet de som van alle wa< heden. Waarheden zijn twee dimensionaal. De Waarheid is drie-dimensionaal. De Waarheid is een persoon. Christus kon zeggen ,,Ik ben de Waarheid." Toch zei Buber niets nie Hij beschuldigt de kerk ten onrechte. Het is waar, vaak is eenzijdigheid de kerk binnengedrongen die dacht dat we met het onderschrij ven van een belijdenis kwamen. Maar dat is nooit de gehele waarheid geweest. Reeds de Heidelberger Cate chismus gaf een definitie van geloof waarin gezegd wordt dat het niet alleen een ze ker weten, (dus een dat-ge loof om met Buber te spre ken). is, maar ook een vast vertrouwen. Dat zeker ten is belangrijk, maar dat vast vertrouwen gaat het. Pas als onze overgave aan de Waarheid. aan Christus zelf. er is, krijgen waarheden hun juiste plaats in ons geloofsleven. WIKA BULT TOT KAPITAALKRACHTIGE KERKEN: Het probleem van de bij bels-verantwoorde besteding van het kerkelijk bezit is niet typisch Nederlands. Ook in de Rooms-Katholieke Kerk, die ruim gezegend is met aardse goederen, wordt veel kritiek gehoord op de aan wending hiervan. Zo ver klaarde onlangs een Zuidsla- visch bisschop dat de Rooms- Katholieke Kerk „afstand moet doen van haar „kapi talistische" bezittingen, om zodoende te helpen het mar xisme te bestrijden. Zou Wi- ka Bults voorstel de oplos sing brengen? „Het kan niet uitblijven: wil de kerk geloofwaardige woor den spreken tot heil van de wereld en zichzelf, dan zal zij moeten beginnen met de evangelische deugd van de mededeel zaamheid en de gerechtigheid daadwerkelijk in toenemende mate te betuigen". Wika O. Bult („net te oud om het Oec. Jongerencongres te kunnen bijwonen") directeur Stichting gees telijke en maatschappelijke opbouw in O. Friesland van de Nederlandse Hervormde Kerk, is niet uitgeteld na deze volzin. Integendeel, het blijkt een aanloop tot een gedegen betoog over de zijns inziens vreemde situatie dat sommige kerkelijke ge meenten met hun geld geen raad weten terwijl andere jaren achtreen vakant zijn omdat de financiële middelen absoluut ontoereikend zijn om een predikant te beroepen. Deze situatie is geen ontdek- om een clubhuis of een kerk te king van wika Bult. In vele bla- bouwen. Vaak is het dan zo dat den verschijnen berichten over nog geen 50 km verderop er een samenwerking tussen protestanten gemeente is die gemakkelijk zou en rooms katholieken, het hou- kunnen helpen. Wika Bult maakt den van bazars en verkopingen het in zijn eigen streek mee: of of oplossing voor te lange ambtstermijn (Van onze kerkredactie) Er kon wel eens een volks verhuizing voor de deur staan. Als ten minste de generale sy node van de Nederlandse Her vormde Kerk deze komende week serieus ingaat op een voor stel om tot een betere regeling van het beroepingswerk te ko men. Een commissie die rap port uitbrengt is tot de over tuiging gekomen dat te veel predikanten te lang een bepaal de gemeente dienen. Er moet meer doorstroming komen. Dat zou voor de predikanten en de gemeenten goed zijn. Een predi kant zou een kleinere gemeen te niet langer dan acht, een middelgrote niet langer dan tien en een grote gemeente niet langer dan twaalf jaar mogen dienen. Er komt een voorstel bij de sy node. waarin gepleit wordt voor een zekere wijziging in het beroe pingswerk. De gemeenten blijven het recht behouden van beroepen. Maar een predikant die te lang een bepaalde gemeente dient moet door een mutatiecommissie geholpen worden om een nieuw arbeidsterrein te vinden Wordt dit aangenomen dan gaan er interessante dingen gebeuren. We hebben met behulp van de trouwe domineesgids ..Van Al phen" het eens uitgerekend. AJs van de de straks als het allemaal doorgaat voorgeschreven acht jaar. Sommige predikanten die nen gemeenten al sedert 1931 en een enkeling nog langer. In 1943 begon ds. C. M. de Jong zijn amb telijke bezigheden in Schoorl. Hij staat er nog steeds. In 1949 be gon ds. W. M. Soesan in Eijer- land op Texel. Hij heeft het ge bracht tot voorzitter van de ring, maar de laatste vijf jaar vol gens ons kaartsysteem heeft hij geen enkel beroep gehad. Hij Voorstel i uit lang in Rotterdam. 51 procertt lang in Den Haag, 38 procent lang In Lelden en 22 procent te lang in Dordrecht, om zo maar een paar steden te noemen. In Amsterdam staat 48 procent te lang. Zo maar enkele grepen uit het jaarboek van de predikanten to nen aan dat in de ring IJzendij- ke van Zeeland slechts één pre dikant al lang aan verhuizen toe erker het blad Hervormd Nederland herin nert zich, dat vroeger in het Gro ningse Warffum de Hervormde ge meente gediend werd door ds. Lof vers. Er hebben in do loop der eeuwen méér predikanten van die naam op het Groninger Hogeland gearbeid Over één hunner weet men zelfs nu nog sterke verhalen te vertellen. De kerkeraad kapittel de hem, dat hjj te weinig liet zin gen. Volgende zondag bij de mid dagzang geeft de dominee op: „Ter verlevendiging van de aandacht zinge de gemeente nu psalm 119 en daarvan aale verzen..." Daalt vervolgens van de kansel en gaat thuis koffiedrinken; stuurt alleen na verloop van tijd dienstbode om te vragen of ze al haast klaar zgn. Maar die komt terug met de bood schap: „Ze zijn net op de helft: ze hebb'n jass'n d'r al bie oet!" Besluit van de historie: „Kerkeroad heeft nooit meer aonmerksels maokt...!" ge lijst van predikanten. Sommi ge van hen doen hun werk nog met het zelfde enthousiasme als in het eerste jaar. Sommige ge meenten zouden hun predikant met lede ogen zien vertrekken. Maar een feit is en blijft het dat er in heel wat huizen en heel wat pastorieën een zucht van verlich ting geslaakt zou worden als er eens een nieuw begin mogelijk Verschillen De commissie die stond onder leiding van de Wassenaarse pre dikant ds. J. T. Wiersma (moet volgend jaar weg zijn) heeft ook nog geworsteld met een ander probleem. De Hervormde Kerk kent een vljfvondige classificatie van gemeenten. De kleinste ge meenten samen met de middel grote tellen evenveel leden als de grote gemeenten die onderge bracht zijn In klasse II en I. De leden van de kleine en middelgro te gemeenten worden evenwel pastoraal verzorgd door bijna dui zend predikanten meer dan de le den van de grote gemeenten (1401 tegen voor de grote steden 442 predikanten) De commissie is van mening dat een wijkgemeente niet groter mag zijn dan 2500 lidmaten. Dat wil zeggen dat er ruim 249 pre dikantsplaatsen gesticht zullen moeten worden. Op deze manier zou het pastorale werk in de ste den beter tot zijn recht komen. Tevens zou het stichten van zo veel predikantsplaatsen betekenen als het allemaal ten minste fi nancieel mogelijk is dat men links en rechts zal gaan beroepen. Er zal dan eindelijk eens wat doorstroming komen. Maar ook deze beroepingsgolf zal vele pastorieën voorbijgaan. Op het ogenblik dienen 551 pre dikanten hun gemeenten al tus sen de tien en de 19 jaar, 38 pre dikanten staan al van twintig tot 29 jaar in een gemeente en acht staan er al meer dan dertig jaar. Mutatie Deze predikanten worden op het ogenblik evenmin geholpen door de adviserende beroepings commissie die reeds ingesteld is. Deze commissie, die nog niet zo lang bestaat, heeft toch kennelijk reeds het vertrouwen van predi kanten en gemeenten gewonnen. Maar zij kan ook niet alles. Daar om komt de studiecommissie met een voorstel om naast deze be roepingscommissie een mutatie commissie in te stellen. Daarmee (dat wordt in het rapport erkend) In dat voorstel is de .predikant dat is nu ook al zo de eerste vier jaar niet beroepbaar. Na die vier jaar is hij wel beroepbaar (dan is hij, zou men kunnen zeg gen op de vrije markt). Maar vier jaar voor zijn toegestane ambtstijd afloopt wordt zijn naam opgenomen in het register van de beroepingscommsisie. Die zorgt dat hij steeds weer aanbe volen wordt bij vakante gemeen ten. Is hij na twee jaar nog niet beroepen dan komt zijn naam in het register van de mutatiecom missie die door persoonlijke bemiddeling, hetzij via ruiling hetzij door gewone beroeping de mutatie tot stand brengt. De mu tatiecommissie zendt daartoe aan alle betrokken predikanten en gemeenten een opgave van de predikanten en gemeenten uit de zelfde tractementsgroepen die eenzelfde jaar voor de noodzaak van mutatie staat. Zolang mo gelijk moet aan de predikanten en kerkeraden hun vrijheid en verantwoordelijkheid worden ge laten. Wanneer na tien maanden een beslissing nog niet genomen is, vallen de bevoegdheden alle toe aan de mutatiecommissie. De ze wijst dan aan de predikanten die nog geen nieuwe standplaats vonden een standplaats aan. ook aan de kerkeraden die nog geen nieuwe predikant vonden wordt een nieuwe herder en leraar toé- gewezen. Maar als de synode dit alle maal te strak en streng vindt, is er nog een tweede voorstel. Daar in krijgt iedere predikant en iede re gemeente als zij dat willen dispensatie, zodat de bemoeienis van de raad voor de mutatie zich beperkt tot die gemeenten, wel ker kerkeraad en predikant geen verzoek tot verlenging van de mu tatietermijn hebben ingediend. Pioniers De commissie wil nog iets nieuws. Zij zou graag een team van een 25-tal jonge energieke pre dikanten zien, die willen pionieren. Deze predikanten zouden dan door de kerk ingezet kunnen worden in nieuwe wijken. Zo zou daar al een pastorale werken aanwezig kunnen zijn als de mensen erheen verhuizen. Deze predikanten zou den dan een vijftal jaren in een dergelijke gemeente kunnen worden ingezet om het eerste op bouwwerk te verrichten. Wat gaat de synode doen? Er ls in de loop der jaren al heel wat over beroepingswerk tc doen geweest. Er gaat vrijwel geen maand voorbij of in de kerkelijke pers verschijnt wel een artikel waarin gepleit wordt voor een verandering. Het lijkt of hier een opzet is die kans van slagen heeft. Beroepingswerk blijft be roepingswerk. Slechts in de ui terste gevallen zal worden inge grepen. Maar het recht om te be roepen ls een reformatorisch schibbolet. En men weet nooit wat een synode doet als zij maar denkt dat het wordt aangetast. Sommige gemeenten mogen blij zijn dat ze kunnen helpen. Be hoeven ze zich het hoofd niet te breken hoe het geld te beleggen!" Wika Bult vertelt over de situ atie in Friesland: de hervormde kerk heeft daar aan landerijen, huizen, boerderijen en effecten een bezit dat getaxeerd kan wor den op ongeveer 40 miljoen gul den! Toch zijn er daar verschei dene gemeenten die niet graag zouden willen dat hun dominee vertrok, omdat ingewijden wel weten dat hij onderbetaald wordt en een nieuwe predikant zo niet kan worden beroepen. Dit geldt, jammer genoeg, niet alleen voor deze noordelijke provincie. Boeken open Wika Bult maakt zich hier af en toe kwaad over. „Het wordt tijd dat de kerkvoogdijen de boe ken eens open gooien. Ze zul len moeten kiezen tussen hun koel en of Gods kinderen, tussen hun landerijen of de levens van chris tenen". Het klinkt (nog) niet ver bitter, maar wika Bult wordt er wel eens een beetje moedeloos Wika Bult vindt dat het tijd wordt dat de vele woorden die hierover door velen al gesproken zijn nu eens gaan leiden tot con crete daden. Zelf heeft hij plan nen genoeg („Laten ze er maar eens mee beginnen, misschien ko men er dan wel veel betere op lossingen dan die ik suggereer, maar in ieder geval wordt er dan iets gedaan"). ..We kunnen rustig afwachten tot de tijdgeest ons in zo'n hoek gedrongen heeft dat we niet meer anders kunnen dan el kaar steunen. Maar dan is het misschien al zo ver dat het van hogerhand (synode) opgelegd moet worden". Wika Bult is van mening dat er nu nog de kans is met de Heilige Geest de tijdgeest voor te zijn. Laat men nu eens classis voor classis gaan bekijken wat er no dig is. Gemeenschappelijk over leg dus. Maar laten dan niet de rijke gemeenten met een hautain gevoel hun geld gaan uitdelen aan de armere", is de mening van wi ka Bult. Ze moeten goed besef fen dat het een zegen is dat ze mogen helpen. We moeten af van de vreemde opvatting dat de mensen die iets krijgen de kerk daarvoor dankbaar moeten zijn. We hebben niets aan goodwill voor de kerk. Nee. we moeten het omkeren. De foehoeftigen be wijzen juist ons een grote dienst: we moeten dankbaar zijn dat we hen kunnen helpen. Centrale kassen Wika Bult is dan ook van me ning (en die is gebaseerd op Ja cobus 1:27) dat men het bezit heeft voor de ander. Hij zou het al een goed begin vinden wanneer via centrale kassen alle gemeen ten en lidmaten een gelijk per centage van inkomen en bezit zou den betalen. Het twee kanten snijden: noodlijden de gemeenten worden geholpen en vele remmingen en weerstanden in en tegen de kerk hebben een mooie kans opgeruimd te worden. De suggestie dat hij het via de classis tot een synodale uitspraak wilde laten komen wees Wika Bult beslist van de hand. De weg die hij ziet is die van de geleide lijkheid. Er zullen wel zeer veel weer standen overwonnen moeten wor den, maar dat is altijd beter dan dat het opgelegd wordt. Want wat moeten we dan met die gemeen ten die weigeren? Ze kunnen moei lijk daarom de kerk uitgezet wor den, vindt Wika Bult. Het is al erg genoeg dat men tot nu toe het evangelie zo weinig laat le ven. Een bewijs hiervan zag hij ook in het derde deel van de we reldbevolking die hongert. Een feit waaraan het andere tweeder de deel niets of althans, volgens wika Bult veel te weinig doet. Klein beginnen Laten we nu In ons eigen land beginnen alle eigen gemeenten „het klinkt wel eng, maar we moeten klein beginnen") van ker kelijke helpers te voorzien. Daar na kannen de kerken en de tehui zen aan bod komen. Is er dan nog geld genoeg dan kunnen er gemak kelijk halzen voor de jonge ge meenteleden die willen huwen maar waar geen woning voor is, In navolging van de protestanten die er reeds een kapel stichtten, zijn r..k. zusters van de Karmeliter Orde met zaag, hamer en beitel thans behulpzaam bij de bouw van het ver zoeningsklooster, dat wordt geplaatst op het terrein van het voormalige concentratiekamp Dachau. De foto toont enige zusters aan het werk. neergezet worden. Wat hebben we aan een uitspraak van de Oecume nische Raad van Kerken waarin wordt opgeroepen tot bezinning over het woningprobleem als de kerk er niets aan doet, zo vraagt wika Bult zich af. Nee, geen synodaal besluit dus („rapporten en uitspraken ge noeg"). Het is niet nodig zelfs. Wika Bult heeft in zijn omgeving al diverse diaconieën en kerk voogdijen gezien die op (zijn) goe de weg zijn. Het is niet de weg van wika Bult alleen. Hij baseert zijn woor den op het evangelie als hij zegt: „Het kerkelijk bezit is alléén dan een zegen, wanneer het wordt om gezet in geestelijke winst en do beheerders ervan zich goede on dernemers betonen die, de kerk van oudsher eigen, ver over de grenzen van de eigen gemeente kunnen kijken". Jezus van Nazareth, door prof. dr. G. Bornkamm. Uitga ve W. de Haan, Zeist. Prof. Günther Bornkamm meent, dat het nodig is met we tenschappelijke zakelijkheid na te gaan, wat er op dit ogenblik van het historische leven van Je zus vaststaat. Zijn biografie be rust op de drie synoptische evan geliën Mattheus, Marcus en Lucas talrijke bronnen uit de eerste eeuwen onzer jaartelling en een brede keus uit nieuw histo risch materiaal. De schrijver heeft het zich allesbehalve ge makkelijk gemaakt. Hij meent dat er geen spreuk van en geen verhaal over Jezus is die niet te vens de belijdenis zijn van de in Hem gelovende gemeente of die ten minste door deze belijdenis zijn omgeven, en dat dit voor de opsporing van de zuivere histori sche feiten weinig vooruitzichten biedt. Anderzijds is hij er zich van bewust dat, als men de over levering kritisch wil verminderen tot iets waaraan geen twijfel meer kan bestaan, volgens welke historische maatstaf dan ook, men niet meer overhoudt dan een torso dat met de geschiedenis waarvan de evangeliën getuigen, nauwelijks meer van doen heeft. Jezus is voor de oorspronkelijke christelijke overlevering niet in de eerste plaats een historische gestalte, maar de verhoogde Heer Die boven de tijd uit aan wezig wil zijn met Zijn wil, macht en woord. De schrijver komt tot de con clusie dat de oorspronkelijke Je- zus-traditie zeer veel historische elementen kent. Zijn gehele weer gave van de boodschap en de ge schiedenis van Jezus is doortrok ken van het inzicht dat het mes- siaanse van Jezus' wezen in Zijn woord en daad en in de direct heid van Zijn historische ver- verschijning besloten ligt. Jezus' geschiedenis eindigt niet met Zijn sterven; zij begint op nieuw in Zijn opstanding. Over de opstanding zegt de hoogleraar dat zij, evenals Jezus' eeuwige heerschappij, buiten de weten schap der geschiedenis valt. Het laatste voor haar achterhaalbare gegeven is het opstandingsgeloof der discipelen. evangelie, geen enkele brief in het nieuwe Testament, geen ge loof. geen Kerk, geen godsdienst oefening. geen gebed in de chris tenheid kunnert bestaan zonder de boodschap van Christus' op standing. (Van onze kerkredactie) Terwijl het Frans op onze jeugd geen enkele culturele in vloed meer schijnt uit te oefe nen en we door het Engels overstroomd worden, zodat zelfs Franse literaire werken door Nederlandse jongeren in het Engels gelezen worden, is er nog steeds een getuigenis van de vroegere Franse invloed die we hebben ondergaan. Nog al tijd leiden de Waalse gemeen ten in ons land een, zij het niet bloeiend, heldhaftig bestaan. Natuurlijk danken we deze ge meenten niet in de eerste plaats aan de culturele overheersing die wij van Frankrijk uit ondergaan hebben, al zijn er altijd mensen geweest die daar ter kerke gingen vanwege het statussymbool. Deze gemeenten hebben een dappere, maar vaak onbekende geschiede nis, die dezer dagen weer eens uit de doeken is gedaan. De Waalse gemeenten, die een classis vor men in het kader van de Neder landse Hervormde Kerk en in be paalde opzichten de rechten bezit ten van een provinciale synode hebben een eigen „boek" uitgege ven. Reeds in 1958 werd besloten om tot de uitgave van een over zicht van wat er leeft en werkt in de Waalse gemeenten over te gaan en eindelijk is de uitgave klaar gekomen. Het boekje bevat twee voorwoor den, een van Pierre Bourguet pre sident van „Eglise Réformée de France" en een van de praeses van de hervormde synode, ds. P. G. van den Hooff. Deze schrijft: „De Waalse ge meenten hebben in de eeuw van het ontstaan van de Gereformeer de Kerk in de Nederlanden een belangrijke invloed gehad op het belijden en de ordening van het kerkelijk leven; het is ook aan hen te danken, dat naast de Hei- delbergsche Catechismus die van Genève in onze kerk de hem toe komende plaats heeft." Na een algemene inleiding, waar in de geschiedenis wordt opge haald en een lijst van gemeenten die inmiddels weer opgeheven werden, wordt in kort bestek de verhouding geschetst van de Waal se gemeenten tot het Huis van Oranje. Een hoofdstukje is gewijd aan het Hugenotenkruis en een aan het „Wilhelmus". Van alle Waalse gemeenten wordt dan een kort overzicht gegeven. Les Eglises Wallonnes des Pays- Bas, Edition de l'Echo des Egli ses Wallonnes, Amsterdam, 1963. De kunst van het opvoeden De kunst van het opvoeden, door drs. H. van Praag (Grot* Phoenix pocket no. 29). Uitga ve W. de Haan, Zeist. Wie kan altijd ernstig blijven, als hij dagelijks met kinderen omgaat? En wie zou dan willen volhouden dat opvoeden een ver velend vak is? Is opvoedkunde niet veeleer een kunst om alles ernstig te nemen en niets ern stig te vinden? Waren alle grote pedagogen niet rijkelijk met de milde gave der humor bedeeld? Deze en nog andere vragen stelt drs. Van Praag aan de orde in zijn ,.De kunst van de opvoed kunde". En de antwoorden lie gen er niet om. Ze zijn in velt gevallen beantwoord door wereld vermaarde pedagogen die gees tig kunnen schrijven. Niettemin zijn er ook ernstige deugden en drs. Van Praag is er de man niet naar om ze onbesproken te laten. Daarom is dit rijk geïllus treerde boekje bestemd voor en waard om gelezen te worden door een groot publiek: studenten in de pedagogiek, cursisten, ouders, jeugdleiders enz. Tussen haakjes. ..De kunst van het opvoeden" is een vervolg op ..Pedagogiek in theorie en praktijk". Drs. Van Praag legde dit keer meer de nadruk op de praktijk van dt opvoeding. Iraakse bewind verzwakt, ondanks mislukken van staatsgreep - Ook veranderingen in Syrië - Egypti sche troepen in Algerije DE gebeurtenissen in Irak en in mindere mate ook die in Syrië hebben weer eens de aan dacht gevestigd op de labiele si tuatie in het Middenoosten. De revolte in Irak, die voorlopig in de klem kon worden gesmoord, werd niet door Nassergezlnde Iraakse leiders ondernomen. Het tegendeel was het geval. Toch was de revolutie koren op de molen van Nasser. Als zij zou zijn geslaagd, zou hij de nieuwe leiders van Irak er van beschuldigd kunnen heb ben. dat zij niets voor de Ara bische eenheid voelen. Hij zou een nieuw wapen in handen heb ben gekregen om te proberen, de positie van zijn in Irak aan het bewind zijnde rivalen van binnenuit te ondermijnen. De opstand is op een mislukking uitgelopen. Maar dit betekent niet, dat Nasser geen profijt kan trekken van de huidige si tuatie in Irak. Want de onenig heid in de gelederen van de aan de regering z:.nde Baathpartij verzwakt de positie van het be wind in Irak in belangrijke ma te. Mislukt De huidige Iraakse regering onder leiding van president (veldmaarschalk) Abdel Salam Mohammed Aref kreeg de macht in handen na een staats greep. die in het begin van fe bruari jl. het leven kostte aan de toenmalige premier, generaal Abdel Karim Kassem. Men zat zich herinneren, dat Kassem zelf in 1958 aan het bewind was gekomen, na een staatsgreep te gen de regering van premier Noeri es Said, waarbij behalve de premier ook de jonge koning Feisal werd vermoord. Er wer den verschillende malen staats grepen ondernomen tegen het bewind van president Aref, waarin de Baathpartij een be langrijke rol speelt Totnutoe wisten Aref en diers medewerkers a| dese pogingen om vla een revolutie de maebt ln handen te krijgen, in het be ginstadium de kop in te druk ken. Deze week is dit opnieuw gelukt. En nu wachten we maar weer op een volgende poging, want Aref en de zijnen hebben nu met vier groeperingen te maken, die hun naar het poli tieke leven staan. Verzet De meningsverschillen tussen wat men noemt de gematigden en de extremisten in de Iraak se Baathpartij begonnen scher- het bezoek, dat president Aref in augustus jl. aan Nasser heeft gebracht. De besprekin gen. die Aref in Cairo heeft ge voerd. zijn zoals men weet op een mislukking uitgelopen, om dat Nasser niets voelde voor het collectieve leiderschap, dat de Baathleiders vand Irak en Sy- federatie tussen deze beide lan den en Egypte. Dit leidde er toe, dat de Iraakse regering na de terugkeer van Aref toe nadering zocht tot de gematig de Baathleiders van het midden en van rechts. Zo maakte men een begin met het verlenen van amnestie aan vroegere aanhan gers van Kassem. Dit bracht echter de radica le vleugel van de Baathpartij onder leiding van All Salah el Saadi in het geweer. Deze ver klaarde voorstander te zijn van krachtige maatregelen tegen al le reactionaire, communistische en defaitistische elementen. Dreigement Het felle verzet (achter de schermen) van El Saadi leidde er toe, dat president Aref dreig de als staatshoofd te zullen af treden, omdat hij er niets voor voelde, de banden met Cairo geheel te verbreken. Dit laatste was begrijpelijk, omdat het een publiek geheim is, dat de Baath leiders in Irak en ook in Syrië zich alleen maar tegenover Nas ser en diens aanhang kunnen handhaven, als zij de deur naar samenwerking met het Egypte van Nasser open houden. Het dreigement van Aref verzwakte tijdelijk de positie van El Saa di. die langzamerhand als de „sterke man" van Irak was gaan fungeren. Deze tegenslag voor El Saadi leidde er vervol gens toe, dat geruchten de ron de gingen doen over revolutio naire plannen van de radicalen onder leiding van El Saadi, om de gematigden uit te schakelen, die nog een zekere band met Cairo wilden handhaven. Dit had weer tot gevolg, dat er een onoverzichtelijke en gespan nen toestand ontstond in de boezem van de Iraakse rege ring. Verbannen Niets wees er vóór dinsdag jl echter op, dat de meningsver schillen tussen de verschillende baathistische groeperingen tot een gewapend conflict zouden leiden. Normaal zouden deze geschillen tot oplossing moeten zijn gebracht op de regionale partijconferentie, die dinsdag avond in Bagdad werd gehou den. Op die bijeenkomst bleek echter, dat El Saadi en diens aanhangers in de partijleiding er niet aan dachten, zich aan de mening van de anderen te onderwerpen. Meermalen heeft El Saadi verklaard, dat hij lie ver de Arabische eenwording 100 jaar zag vertraagd, dan dat hij zou toestemmen in ontbinding van de Baathpartij. El Saadi werd „verbannen", landde in Madrid, maar mocht naar Bagdad terugkeren, nadat verschillende van zijn tegen standers binnen de Baathpartij op hun beurt weer uit het land waren gezet. Op het ogenblik dat we dit schrijven is niet be kend. hoe de verhoudingen pre cies liggen in de Iraakse hoofd stad. Dat de verwarring in de Lt.-gen. Amer inspecteert een deel van de Egyptische troepen in Algerije. Baathpartij groot is, staat echter wel vast. En dat verzwakt de positie van het regiem in Bag dad. Syrië In Syrië had de onenigheid tussen de Baathleiders een an der karakter. Van premier Sa lah el Bitar is bekend, dat hij zich niet aan handen en voeten aan Nasser wil binden, maar dat hij er aan de andere kant toch ook weinig voor voelt, te streven naar een samengaan van Syrië met Irak. Hij wilde de deur voor overleg met Egyp te openhouden en vreesde, dat al te nauwe relaties tussen Sy rië en Irak dit ten slotte onmo gelijk zouden maken, met alle gevolgen van dien voor de poli tieke situatie in beide landen. In Syrië zijn de veranderingen in de Baathpartij en in de re gering niet met geweld gepaard gegaan. Bitar heeft ontslag ge nomen als premier en generaal Amine el Hafez heeft (als ster ke man) zijn plaats ingenomen. Dit behoeft niet te betekenen, dat de deur voor Nasser's neus wordt dichtgesmeten. Wel houdt het in, dat van nu af aan sterker gestreefd zal worden naar zo nauw mogelij ke banden tussen Syrië en Irak. Hetgeen reeds gebleken is uit het feit, dat de Syrische Baath leiders woensdag naar Bagdad vertrokken voor het opstellen van plannen voor de nabije toe- Algerije Intussen speelt Nasser's Egypte ook een rol in de broe derstrijd tussen Algerijnen en Marokkanen. Deze week ontvin gen we een fotp, waarop lt. ge neraal Amer, de stafchef van de Egyptische strijdkrachten, in een kamp bij Colomb-Bechar aan de Algerijns-Marokkaanse grens Egyptische troepen inspecteert Als we de berichten mogen ge loven. die over deze eenheden de ronde doen. dan bevinden zij zich in Algerije op grond van een akkoord, dat buiten mede weten van premier Ben Bella werd gesloten door de stafchef van het Algerijnse leger, Bouh- medienne. We hebben enkele weken geleden al geschreven, dat het zenden van Egyptische troepen naar Algerije een van de grootste fouten zou zijn, die Nasser met betrekking tot de situatie in Noord-Afrika zou kun nen maken. Als bedoelde be richten waarheid bevatten, zou deze fout wel eens spoedig aan de dag kunnen treden. Het kan niet anders of de relatie tussen Ben Bella en Bouhme- dienne. twee ambitieuze figuren moet hieronder te lijden heb- De Berbers In dit verband ls het interes sant de verzoening tussen Ben Bella en de Berbers In deze be schouwing te betrekken. Ben Bella heeft opvallend grote con cessies aan de leiders van de opstand in Kabylië gedaan. Mo gelijk maakt dit gebaar van Ben Bella deel nit van een machtsstrijd, die aan de top aan de gang ls en wil hij zich verzekeren van de steun van de Berbers om zich tegenover Bouhmedienne staande te kun nen houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 14