Italië zoekt opnieuw opening naar links O-Fresh Rijke landen slachtoffers hongerige meerderheid 3975 Doet de partij van Nenni nu mee of niet? Alles was op slag veranderd... Arg entinië annuleert de oliecontracten toch Somali weigert militaire lmlp van het Westen PARKA-COATS Jjh een &ante ky Hoe cement hard wordt DINSDAG 12 NOVEMBER 1961 Minderheidskabinet geeft het op Van een onzer redacteuren TTALIË zit weer midden in een -*• kabinetscrisis. Premier Leone, die bijna een half jaar geleden een minderheidskabi net vormde, nadat pogingen om een coalitiekabinet met de socialisten van Nenni in elkaar te timmeren waren mislukt, heeft het bjjltje er btf neerge legd. De economische situatie in Italië maakt het naar zijn mening noodzakelijk, dat er een kabinet tot stand komt, dat een krachtig beleid kan voeren. President Segni heeft hem ge vraagd, de lopende zaken af te handelen, in afwachting van de vorming van een nieuwe minis tersploeg. En verwacht wordt, dat tenslotte Aldo Moro, de se cretaris van de Chr. dem. rege ringspartij, met de samenstel ling van een nieuw kabinet zal worden belast. en Voordat dit laatste kan geschieden moet er achter de schermen heel wat gedokterd worden. Want een krachtig regeringsbeleid zal slechts mogelijk zijn, als de Nenni-socialisten er vol ledig deel aan zullen nemen. Tot dus ver hebben zij een vrijblijvende en ook wel welwillende houding aange nomen. Maar dat is niet voldoende gebleken. De moeilijkheid is, dat de leiders van de Chr. dem. partij en van de linkse socialisten wel voor samenwerken binnen een coalitieka binet voelen, maar dat er in beide groeperingen nogal verzet leeft. Het gevolg daarvan is totdusver geweest, dat de Nenni-socialisten buiten het regeringskasteel bleven en dat vele van Italië's nijpendste problemen on opgelost moesten blijven. Oppositiepartij Sinds haar oprichting heeft de par tij van Pietro 'Nenni in de oppositie gezeten. Dit feit gaf aan de rede, die deze oude politicus op de partijdag in Rome hield en waarin hij sprak over de verzuimde kansen, grote be tekenis. Nenni wil zijn partij graag uit de oppositie halen en in de re gering brengen. Zijn tegenstanders zij ademde weer vrij-uit Natuurlijk is zij o-zo blij met de ideale O-Fresh Oralator. Heerlijk adem-fris, na even diep inhaleren door dat handige, nieuwe apparaatje! Wie veel met mensen omgaat heeft O-Fresh beslist op zak! Vooral na speciaal eten, roken en drinken reinigt de diepdoordringende werking van O-Fresh de slechte adem. ORALATOR ïiandig vestzak i vrmaat f 2.25 bij uw apotheker, drogist of speciaalzaak zeggen, dat hij hier slechts naar streeft, omdat hij op zijn oude dag nog graag minister zou willen wor den. Het is echter de vraag,- of de ze bewering juist is. Ook Nenni's te genspeler Riccardo Lombardi, een in Milaan woonachtige Siciliaan, is voor samenwerking met de Chr. democra ten, zij het uit andere overwegingen dan Nenni. Hij geldt als de intellec tueel van de Nenni-socialisten., Als Nenni de politieke arena verlaat, lijkt Lombardi voorbestemd, hem op te volgen. Veranderd Lombardi komt voort uit de .Actie partij, de groep van linkse intellec tuelen, die na de oorlog werd opge richt, maar spoedig weer uiteenviel. Haar leden treft men aan in bijna alle groeperingen, die tot wat men in Italië het linker-midden noemt behoren. Voor Lombardi is het be slissende motief voor het aan de re gering deelnemen van zijn partij het feit, dat het kapitalisme zijn aan schijn heeft veranderd. Naar zijn mening staat het op het punt, de behoeften van de arbeiders klasse op snellere en vollediger ma nier te bevredigen. Het „neokapitalis- me" zoals hij het noemt, kan daar om alleen door de centrale overheid effectief worden bestreden. Reeds de nationalisatie van de elektriciteitsin- dustrie onder de regering van de Chr. dem. Fanfani zou op dit doel gericht zijn geweest. Communisme Wat deze samenwerking tussen bei de politieke partijen betreft spitsen de moeilijkheden zich niet zozeer toe PIJNSTILLER Hebt u griep die zo echt bi uw botten is gaan zitten? Jaag hem eruit met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. WITTE KRUIS den duur zouden verwijderen van de communisten, als logisch gevolg van de samenwerking met de Chr. dem. partij. Zo ver is het echter nog niet. Ook thans is men in deze partij van oordeel, dat de beweging in de uiterste linkervleugel (die zich bij de beide politieke groeperingen voor doet) dynamisch moet worden beant woord. Maar de vraag, waarheen zij voert, is al veel belangrijker gewor den dan de beweging zelf. Het is thans niet meer het probleem, hoe men de communisten moet isoleren, maar veeleer hoe men kan verhinde ren, dat zij zich langs directe weg het democratische krachtenspel dringen, al dan niet met medewer king van de linkse socialisten. De Chr. democraten zullen wellicht bereid zijn, nog meer concessies aan het adres van de Nenni-socialisten te doen. Zij zijn benanwd voor nieuwe verkiezingen, die gehouden zouden moeten worden, als de huidige crisis niet kan worden opgelost. Gevreesd wordt, dat de communisten dan nog op de meningsverschillen over de bui tenlandse politiek van Italië als lid van de Navo en de Europese ge meenschap. Het ziet er naar uit, dat er op dit punt wel overeenstemming valt te bereiken. Het beslissende punt is echter dat van het communisme of beter gezegd het anti-commu- nisme. Het pessimisme, dat er in bre de kring bestaat over de mogelijk heid, met de linkse socialisten sa men te werken, berust voor alles op de teleurstelling, die de socialistische partijdag heeft opgeleverd. De zoge naamde begrenzing van de meerder heid paar links, dat wil zeggen het buiten sluiten van de communisten, beviel vele socialisten niet, -omdat zij hierin een vorm van discriminatie zagen. Nenni maakte wel een ideologisch onderscheid, zij het met een bepaal de restrictie. Maar veelzeggend was dit ook niet. Hij zei dat het commu nisme het probleem van de verhou ding tussen socialisme, vrijheid en democratie nog niet opgelost heeft. Ook in de buitenlandse politiek zou den de communisten nog geen wer kelijke zelfstandigheid hebben be reikt. Maar ook in de communisti sche partij zou er een beweging gaande zijn in de richting van het genoemde linker-midden, zo stelde hij vast. Toen de Chr. democraten zich vo rig jaar uitspraken voor een voor zichtige proef met het linker-midden, hoopten zij dat de socialisten zich op Ondanks waarschuwing van V.S. President Illia van Arg»^| heeft de Amerikaanse onder- belangstelling, in Beiroet, waar op het minister voor politieke zaken ogenblik het Arabisch oliecongres aan de TT c gang is. Gisteren kwam het tot een ïn- Averell Hamman nogmaals mee-cident toen de RUSSische vertegenwoor- gedeeld dat zijn regering on- diger Merkoelof onverwacht hetJ woord danks de Amerikaanse waarschu wingen de oliecontracten met buitenlandse ondernemingen (voornamelijk Amerikaanse) zal annuleren. Harriman heeft Illia er op gewezen dat het tenietdoen van de contracten zonder een billijke vergoeding van na delige invloed zou kunnen zijn op de Amerikaanse hulpverlening in het ka der van de Alliantie voor de Vooruit gang. Naar verluidt heeft Illia schade vergoeding beloofd. Er staat echter niets over schadevergoeding in het communiqué, dat zaterdag als geza menlijke verklaring uitgegeven had moeten worden. Het werd nu een Argentijns commu niqué, waarin de beslissing bekend werd gemaakt de contracten te annuleren, mo gelijk nog deze week. Argentinië houdt Moro formateur in Italië Aldo Moro, de secretaris-generaal van de christen-democratische par tij, heeft het verzoek van president Segni van Italië om te proberen eei nieuwe regering te vormen, aan vaard. Het moet een regering wor den die op het centrum en linkse par tijen steunt, in feite een coalitierege ring van ohr is ten-democraten, socialis ten, sociaal-democraten en repufblikei- Of Moro hierin zal slagen, hangt af van het overleg dat hij met de kop stukken van deze groeperingen zal voe ren. Er moeten heel wat moeilijkheden overwonnen worden. Niettemin toonde Giuseppe Saragat, de leider van de so ciaal-democraten. zich al optimistisch. Zaterdag zullen we wel weten hoe de regering eruit ziet, zei hij. De huidige regering onder leiding Giovanni Leone is demissionair sinds 5 november. President Segni verzocht Leone echter op 5 november aan bewind te blijven Jot er een nieuwi gering gevormd zou zijn. De christen-democratische partij noch de socialistische partij van Nenni, die de voornaamste coalitiepartners ir aieuwe regering moeten worden, men op het ogenblik een hechte heid. In beide partijen zijn sterke stro mingen die niet met de andere partij willen samenwerken. Toch verwacht men in politieke kringen dat het leg succes zal hebben. winst zullen boeken, dan bijvrijheid toe, de vorige verkiezingen het geval Is geweest. Deze vrees leeft echter ook bij Nenni-socialisten. Ook hun partij leed verliezen, waarvan de communisten profiteerden. Genoemd perspectief maakt beide partijen dan ook wellicht meer tot een compromis bereid. Het zal niet eenvoudig zijn, dit -te verwe zenlijken. De verslechtering van de economische toestand in Italië, waar van we in de aanhef al melding maakten, -maakt {iet aanvaarden van regerings-verantwoordelijkheid niet aantrekkelijk. Daar staat echter weer tegenover, dat men enkele jaren de tijd heeft om Italië een meer levensvatbare economie te verschaffen. De kerk zal het de Chr. democratische partij wel licht niet moeilijk maken. Zij dringt niet meer zo sterk aan op dc een heid van de roomskatholieken en staat ook de partij meer bewegings- heeft een westelijk aanbod van in totaal 18 miljoen dollar hulp van militaire aard afgeslagen en in plaats daarvan een Russisch aan bod voor een bedrag van onge veer 30 miljoen dollar aanvaard. Somali heeft de V.S., West-Duitsland en Italië meegedeeld, dat het geen militaire hulp meer u>il hebben. De regering van Somali zou een leger van 20.000 man willen uitrusten. Wes telijke deskundigen zijn van mening dat dit de economische kracht het land te boven gaat. Een Italiaanse zegsman van het r terie van buitenlandse zaken zei ech ter, dat hij niet van mening i dit besluit definitief is. Somali westelijke landen tot groter spoed willen aanzetten en tot grotere aanbiedingen willen verleiden. Maar het Westen be handelt deze kwestie toch al -met de no dige reserve" vanwege de gespannen ver houding tussen Somali en de twee 'buur landen Ethiopië en Kenya. Somali heeft eerder dit jaar de di plomatieke banden met Engeland broken, nadat in Londen was besloten vol dat de contracten illegaal z(jn omdat «tJ nimmer aan het Congres z(jn voor gelegd, maar bU decreet werden uitge geven door ex-presldent Frondlzl. kritiek uit te oefenen op de terse oliemaatschappijen. Hij. beschuldig de deze maatschappijen ervan de nor male handel tussen de Sowjetunie en an dere landen te bemoeilijken door kunst matige prijsverlaging. Hij prees de Arabische landen in hun streven gezamenlijk te komen tot prijs afspraken, ook Venezuela verklaarde zich een groot voorstander van derge lijke afspraken door de olie-exporteren de landen. Offensief Op het congres acht men het zeer waar schijnlijk dat de Russen door hun goed kopere olie binnenkort een revolutie, op de oliemarkt teweeg zullen brengen. Het Westen zou hier om politieke en éco nomische redenen zeer beducht om zijn, want deze Russische olie 'zou de wereld markt kunnen ontwrichten. Vandaar dat het voorstel van de olie- exporterende landen prijsafspraken te maken de westerse oliemaatschappijen niet zo onwelkom zal zljo als het op het eerste gezicht Hjkt. i Sir Alec leider Conservatieven De nieuwe Britse premier sir Alec -Douglas-Home is gisteren tot leider van de Britse -.conservatieve partij gekozen. Zijn verkiezipgf het .s traditie dat de premier ook,-leider van de partij is -geschiedde -dóór -het ..kiescollege", be staande uit parlementsleden, toekomsti ge kandidaten -bij verkiezingen en lei ders; van de partijafdelingen, -met al gemene stemmen, .- cember onafhankelijk wordt. Het Wes ten wil voorkomen dat door militaire le veranties Somali aan zijn eisen kracht kan bijzetten. JN LONDEN in de Whitehall is zondag volgens traditie tijdens een plechtige dienst het einde van de Eerst Wereldoorlog herdacht. We zien hier van links naar rechts Grimmond. de leider van de Liberale Partij; Harold Wilson, de leider van de oppositie en sir Alec Douglas Home, de Britse premier. Gezamenlijk wachten deze politieke leiders op het moment, dat zij hun kransen kunnen leggen ter ere van hen, die in deze oorlog vielen. Waarschuwing van Britse geschiedkundige: Overschot aan voedsel in discussie „De commerciële oplossing van het probleem der voedselover- schotten zou zijn, grote gebieden met de vruchtbaarste grond in Noord-Frankrijk, Vlaanderen, Ne derland, Westfalen, Denemarken en de Amerikaanse staten Iowa en Minnesota uit de cultuur te verdeiingspoiitiek nemen en het daarmee correspon derende aantal voedselproducen ten te veranderen in industriële werkers. Deze drastische handel wijze zou pijnlijk zijn voor grote en belangrijke bevolkingsgroepen in alle betrokken landen maar het zou een commerciële oplossing zijn voor een commercieel pro bleem." Dit zei de Britse geschiedkundige prof. Arnold Toynbee gisteravond in een tafelrede aan een banket, dat ter gelegenheid van het Europees- Amerikaanse symposium in Amster dam werd gehouden. Op bovenge noemde stelling liet prof. Toynbee echter de vraag volgen of het pro bleem der voedseloverschotten al leen maar commercieel is. Veronderstel dat de landen, die voed seloverschotten produceren, hun duktie zouden kunnen terugbrengen tot ze zelf kunnen consumeren en met winst aan elkaar verkopen, zou die po litiek dan juist en wijs zijn? De c schotten producerende landen zijn kleine, niet-representatieve minderheid van de mensheid. De hongerige meer derheid zal ook iets te zeggen hebben over de voedselproduktie- en voedsel- Geheel dubbel changeant poplin, uitknoopbare teddy voering, regen- en winterjas in e'én. Exclusief P C model. Spedaol verlaagde J. M. prijs leeftijd 6 jur I De in september in Heemstede overleden Arnold Boom heeft in Hove Engeland)waar hij woonde, zeer veel bezittingen nagelaten. Zij vertegenwoordigen een waarde van 2,4 mil- jöen gulden. Toch blijft hiervan na aftrek van successierechten niet veel over: 994.590. Zijn nichten en neven kregen tezamen enige tonnen, terwijl de rest ging naar Joodse organisaties in de Britse hoofdstad. I De Russische autori teiten zijn achter een smokkelarij van kruis beelden en Maria-me- dailies gekomen door de aanhouding van een vrouw uit de Oekrainse stad Lvov. Deze vrouw wendde voor de familie in het buitenland te be zoeken en smokkelde on der haar kleding dan de relikwieën de Sowjetunie binnen. I De Franse mobiele garde heeft zich gisteren (op de wapenstilstands dag) het „levendige on genoegen" van president De Gaulle op de hals ge haald door bij een plech tigheid te vergeten „The Last Post" te spelen. De Franse president, ge kleed in generaals uniform, stond in de stromende regen met kennelijk ongeduld te wachten op de band na de één-minuut stilte. Na enige minuten draaide hij zich om teneinde de bij de plechtigheid aan wezige Franse generaals en de leden van het corps diplomatique te begroeten. Volgens een oud ge bruik zijn gisteravond duizenden kinderen in stad en provincie Gro ningen bij het inval len van de schemering met kleurige lampion netjes van huis tot huis gegaan om te zingen van „St. Martinne, bis schop, roem van stad en lande" en andere folklo ristische liederen. Giste ren was het namelijk weer de dag van het feest van St. Martinus. 1 In New York is het Amerikaanse schip Con stitution aangekomen met aan boord de Ne derlandse mevrouw Silo nero uit Curasao. Mid den op de Atlantische Oceaan werd mevrouw Silonero, die met het vrachtschip Archimedes op weg was van Neder land naar Curacao naar genoemd schip overge bracht, nadat zij een aanval van astma hadi gehad. de overvloed levende minderheid. Onze velden met hun schitterende produktiviteit zijn niet alleen maar van ons: ze zijn van de wereld. Prof. Toynbee haalde het bijbelver haal van Kaïn en Abel aan. God aan vaardde Kaïns verdediging „Ben ik mijns broeders hoeder"? niet en strafte hem. Mensen die in Kaïns geest handelen vragen om Kaïns lot. De overschotten producerende volkeren zouden tot de hongerige volkeren kunnen zeggen: het oplossen van uw voedselproblemen is eigen zaak. ge kunt onze methode voedselproduktie van ons leren en uw eigen grond toepassen. Dat zou zeker „hard-boiled" zijn, maar zou het inderdaad zakelijk en realistisch zijn? De technieken der overschot-landen zijn het resultaat van technische vooruit gang gedurende vele generaties. Het is niet voldoende, de vervolmaakte tech nieken te leren; om ze met succes te kunnen toepassen moet de boer door en door technologisch ingesteld zijn, en die geestesgesteldheid kan niet in een dag worden verkregen. In VELE EEUWEN eigen landen zijn er ee nodig geweest, en lang voorde. Aziatische, de Latijns-Amerikaanse, de Afrikaanse boer geleidelijk aan een .technologische" instelling zullen heb- ien verworven, zal de bevolkingsexpl' sle haar vernietigend werk hebben ge daan. Bovendien zijn tropische gronden over 't algemeen minder vruchtbaar dan de gronden der gematigde streken. Het is dan ook onwaarschijnlijk dat zelfs de meest verfijnde landbouwtech nieken de grond van bijvoorbeeld het Amazone-bekken even vruchtbaar zou den maken als die van Minnesota of Vlaanderen. Als de in overvloed levende minder heid zou weigeren de hoeder te zijn van de hongerige broeder, zal die minder heid vroeg of laat het slachtoffer wor den van die hongerige meerderheid. Zou de minderheid de meerderheid la ten sterven, dan zou de minderheid zich zelf veroordelen de doodsstrijd van de meerderheid te delen. In het tijdperk van de grote bevolkingsexplosie zou de opzettelijke vernietiging van welk deel ook van de voedselproduktiecapaciteit van de minderheid niet alleen slecht zijn, het zou ook zelfmoord betekenen voor de minderheid zelf. DOLLARTEKEN Veronderstel dat de minderheid zijn overschotten niet kan verkopen: deze commerciële overweging is niet beslis send. Toen de Tweede Wereldoorlog op het meest kritieke punt was gekomen, toen de geallieerden hun onontbeerlijke aankopen uit de Verenigde Staten njet meer konden betalen, besloot president Roosevelt „het dollarteken te schrap pen"' bij een transactie, die voor beide partijen niet alleen een commerciële aangelegenheid was, maar een zaak van leven en dood. Vandaag is het voor de overschotten producerende minderheid van de mensheid een zaak van leven en dood, de hongerige meerderheid niet te laten verhongeren, op straffe van zelf meegesleept te worden in een de hele wereld treffende ramp. Laat ons „het dollarteken schrappen" bij de voedsel- leveranties, nu het alternatief is het verhongeren van de meerderheid, die niet over de middelen beschikt om de marktprijs te betalen, aldus prof. Toyn bee. Bruigom Nikolajef over ruimteplan De Russische ruimtevaarder Nikolajef die op het ogenblik met zijn vrouw, de ruimtevaarster Valentina Teresjkova, in India vertoeft, heeft gezegd, dat de Sow jetunie op het ogenblik bezig is met de vervaardiging van een ruimtevaartuig voor het vervoer naar Mars of Venus van enkele ruimtevaarders en een grote hoe veelheid voorraden. De uitvoering van het project zou in „een nabije toekomst" geschieden. De tocht naar een van beide planeten zou zeven maanden kunnen duren en de ruimtevaarders zouden er ongeveer een jaar moeten blijven alvorens naar d« aarde terug te keren. len veel Ingewikkelder dan zij toeschijnen. Daar staat als gelukki ge omstandigheid weer tegenover, dat geen sterveling zich daarvan ontstaat iiiteraard Vragen we vervolgens, hoe het dan komt, dat bepaalde soorten cement ook onder water verharden, dan rgkgraghap gg.ft, aardoor het le- „ant door het verhardürEsprocea met of".. - V"Titnd. "ord' uitdroging gelijk te stellen, la een Stelt u zich eens voor, dat u bu aan- bijkans onoplosbaar probleem ont- koop van een paar schoenen diende staan ter verklaring van het harden te beseffen welke chemische en na- van cement onder water, tuurkundige processen zich in de die- Nu weet een ieder, dat het voor- renhuid voltrokken naamste bestand hebben, eer er een dragelijk stuk leer uit gesneden kon worden! Of dat u bij elke pas be hoorde te weten aan welke mechanische krachten uw li chaam onderworpen ls! Ook al zouden we in staat zijn on dan zou het toch hoogst onverstandig zijn ons hieraan over te leveren, want er zou geen tijd overblijven om werkelijk te leven. TOCH IS HET ZO! deel van metsel werk gevormd wordt door de kalk, die als ongebluste kalk uit de kalk branderijen komt, maar door toevoe ging van water In gebluste kalk over gaat. Deze gebluste verder ook wilt hebben. En het har den van deze kalk is niet afhanke lijk van een uitdrogingsproces, maar van een verbinding met de koolzuur uit de lucht, waardoor de harde dan ook koolzure kalk ontstaat en water vrU de komt. 'ermenging met zand ter Niemand kan het ons kwalijk nemen, dat we meeste verschijnselen om weinig aandacht hebben, en indien krijging van metselspecies, heeft ons eens iets merkwaardigs opvalt tot doel de toetreding van (koolzuur- daarvoor een gemakkelijke houdende) lucht mogelijk te maken. verklaring zoeken, die ons voor al te diepzinnige overpeinzingen behoedt. Wilt u een voorbeeld? Vraag dan eens aan een willekeurige leek, waar om mortel of cement hard wordt. In de meerderhèid der gevallen zal hij (Voorts belet zand het inkrimpen een deel silicaten met het zand maar dat doet momenteel weinig ter za ke). Door de verbinding met koolzuur vertellen dat dit komt door het ult de lucht komt per kg kalk bij- droogproces, de natte ce- mentmassa in de buitenlucht onder- verklaring, 1/4 deel aan water vrij. Dit ter De gedachtenassociate Is hier dui delijk. We kennen het uitgedroogde brood dat hard wordt en allelei an- deze stoffen die huis In het begin zo verschrikkelijk ,'ochtlg is. Maar genoeg hierover, want we noeten eens spreken over hele ber- zekere hard- gen die voor het grootste deel uit natuurlijk beton bestaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5