DRUM. DE DOKTER aan 't woord Delegatie van Geref. Synode voor gesprek naar Z-Afrika Evang.-Luth. Hannover krijgt predikantes E.E.G. moet uitgaan van verantwoord prijsbeleid Een woord voor vandaag Voorstel tot instelling Jdcin-concilie" Ken ambtenaren het stakingsrecht toe STEEDS MEER MANNEN ROKEN HALF ZWAAR - HEEL LEKKER3K LiefKnuffelpaard Albert Heijn LUCHT. WAARIN Wil LEVEN 2 DINSDAG 12 NOVEMBER 19fl ANDERZIJDS MARIA EN DE OECUMENE „De Protestant" neemt een commentaar op van de rede van paus Paulus VI die hij op 11 ok tober j.l. voor de concilie vaders hield over Maria. Dit commen taar van Paolo Ricca, directeur van het Prot. Persbureau in Ita lië luidt als volgt: DEZE REDE moet zeker als een koude douche hebben gewerkt op hen die juist het strikt christo- centrische karakter van de rede hadden bewonderd en toegejuicht, waarmee dezelfde Pau:us VI de tweede zitting van het Concilie had geopend. Maar zo heeft dit katho licisme duizend gezichten, dit ka tholicisme dat het onverenigbare verenigt met een haast ergelijke en voor ons onbegrijpelijke hard nekkigheid. Het heeft geen zin zich door het tegendeel te laten mislei den: het katholicisme is en blijft diep marianisch. Natuurlijk, ook in het katholicis me is er marialogie en marialogie. Ook al heeft in onze eeuw de ma rialogie een ongekende bloei ge had en de ontwikkeling van de ma- rianische theologie een duizeling wekkende hoogte bereikt (zodat een katholiek theoloog heeft gezegd: „Onze eeuw beroemt zich er met recht op de eeuw van Maria te zijn"), is het toch waar. dat er in het katholicisme een stroming is die ook in het hart van het Conci lie goed vertegenwoordigd is die niet zozeer afstand wil doen van de Mariacultus. dan wel deze in wil perken en wellicht afremmen. Het kan niet met absolute zeker heid worden gezegd of de rede van Paulus VI van 11 oktober werke lijk ten doel had de figuur en po sitie van Maria in het hart van het katholicisme in evangelische zin te herzien. Zo ja, dan zou de paus niet hebben gezegd dat Maria de „redster van het roomse volk" is (in het katholicisme worden de be grippen „Rome" en „Maria" vaak geassocieerd en deze associatie is niet toevallig), of dat zij de „mys tieke moeder" is der Kerk en „on vergelijkelijk haar voorbeeld, haai glorie, haar vreugde en haar hoop", en hij zou zeker niet in gebed aan Maria hebben gevraagd wat de christenen vroegen en vragen aan God alleen, in de naam van Jezus. Op 12 september j.l., toen hij de deelnemers aan het internationale congres van de Maria Congregatie toesprak, had de paus gezegd: ..De Mariacuitus is niet het doe) zelf, maar de hoofdweg die naar Chris tus leidt en in Hem naar de glorie van God en naar de liefde van de Kerk". Maar de rede van 11 okto ber bevat één zinsnede, waardoor men een glimp kan opvangen van deze ondergeschiktheid van Maria aan Christus: daar waar Maria wordt genoemd ,.de lamp die voor Christus uitgaat, enig en uiteinde lijk licht der wereld". Een vrij teleurstellend aspect van de pauselijke rede dat niet kan worden verzwegen is tenslotte de as sociatie van Maria met het oecume- nisme. ..O Maria", zegt Paulus VI, „wij bidden U voor onze christelij ke broeders die nog gescheiden zijn van onze katholieke familie; roep met ons allen al Uw kinde ren tot dezelfde eenheid onder Uw moederlijke en hemelse bescher- et het Het heeft altijd willen zijn en i willen zijn een beweging die de di verse christelijke kerken nader tot Christus en zijn Evangelie brengt. Men kan Maria slechts associëren met het oecumenisme als men dit laatste niet beziet als een bewe ging om nader tot Christus te ko men maar als een beweging om na der tot het rooms katholicisme te komen. Voorstel prof. de Gaay Fortman: Rassen gelijkheid punt van overleg ,,Ik zou willen, dat onze synode een kleine delegatie naar de Zuid- afrikaanse zusterkerken zond, niet alleen van predikanten, maar ook van gemeenteleden zonder meer, om met grote klem bij die kerken aan te dringen tot een op roep tot overleg van de regering met de niet-blanke bevolkings groepen over de wijze, waarop een vreedzaam samenleven tussen de verschillende bevolkingsgroe pen in vrijheid en gelijkwaar digheid kan worden tot stand ge bracht". Prof. W. F. de Gaay Fortman doet deze suggestie in een artikel in ,,De Strijdende Kerk". Hij stelt dat er bij deze oproep begrip getoond zal moeten worden voor de moeilijke positie waarin de blanke bevolkingsgroep in Zuid-Afrika verkeert. Wij zullen even duidelijk iedere senideologie als in strijd met het evan gelie moeten afwijzen en moeten wij- op de onvervreemdbare rechten, die iedere regering aan al haar bur gers behoort te waarborgen, zo volgt prof. de Gaay Fortman. is ervan overtuigd dat een derge lijk optreden van de Nederlandse ker- een belangrijke steun zou betekenen die Zuidafrikaanders. die reeds dat het dringend nodig is het re te wenden. Prof. de Gaay Fortman mening dat het aantal van deze sen groter is dan de officiële cij fers doen vermoeden. Ds. J. Hoekstra overleden vroeger jaren in Friesland op kerkelijk en politiek ge bied een voorname plaats heeft inge nomen. De overledene werd 14 mei 1874 te Sloten geboren, en werd in 1907 kan didaat in Friesland. Hij begon zijn amb telijke werkzaamheden in Burum. In 1919 ging hij naar Ternaard, welke ge meente hij gediend heeft tot aan zijn emeritaat in december 1943. Nadien was hij aldaar nog als hulpprediker werk- Ds. Hoekstra heeft een groot aantal bestuursfuncties vervuld. Hij was vice- president van het provinciaal kerkbe stuur van Friesland en lid van de ge nerale synode. Tal van jaren maakte hij deel uit van het bestuur van de Friese predikantcnvereniging. Ook was hij voorzitter van de kamerkring Leeuwar den van de Chr. Hist. Unie en tal van jaren lid van het hoofdbestuur. Van de provinciale commissie van de Confessio nele Vereniging in Friesland was hij voorzitter. Ds. Hoekstra is vele jaren voorzitter geweest van de redactie van het christelijk-historisch weekblad „De Banier". Verder was hij redacteur van het hervormd Zondagsblad voor Fries land. Ook heeft hij in zendingsbladcn en andere periodieken gepubliceerd. Na de bevrijding wera ds. Hoekstra lid van de nood-gemeenteraad van West-Donge- radeel, deze koos hem tot wethouder en als zodanig is ds. Hoekstra ook loco burgemeester geweest. Ds. Hoekstra was ridder in de orde van Oranje-Nassau. De begrafenis zal a s. woensdagmiddag te Ternaard plaatsvinden na een ro dienst in de hervormde kerk aldaar half twee. In Finland nog geen beslissing Uit gesprekken met bezoekers uit Zuid-Afrika is hem ook gebleken dat het aantal mensen die de noodzaak in- van het overleg, ook in de kerken, toeneemt. ,Wij kunnen aanknopen bij de in Zuid-Afrika zelf levende opvattingen. Wij kunnen de Zuidafrikaanse kerken aanspreken uit het evangelie en haar daarbij wijzen op de uitspraken va: vierde Gereformeerde Oecumenische synode die in .1958 in Potchefstroom gehouden werd", aldus prof. de Gaay Fortman. Met een verschil van acht stem men is het voorstel tot toelating van de vrouw in het predikambt in de Finse lutherse kerk ver worpen. De stemmenverhouding 63 55 vertoont reeds een geheel ander beeld dan die, welke vijf jaar geleden op de vorige synode over dit onderwerp werd gehou den. Toen was ruim de helft der aanwezigen tegen het voorstel. Ook de evangelisch lutherse kerk van Hannover heeft zich met het vraagstuk beziggehouden. Daar besliste men in eerste instantie tot toelating van de vrouw tot de bediening des Woords en der sa cramenten. Hoewel de Finse synode dus niet tot een positieve uitspraak is gekomen, heeft men wel geprobeerd een vorm te vinden waarin de vrouw reeds in de ge meente werkzaam kan zijn. De theolo gisch geschoolde vrouw zal voorlopig als catechete in de Finse gemeenten arbeiden. De Hamburgse evangelisch lutherse kerk zal thans moeten beslissen of de nieuw toe te laten predikantes beroepen kunnen worden in vacante gemeenten of dat er speciale plaatsen voor haar ge creëerd zullen moeten worden. Dit zal in overleg geschieden met de overige kerken van de Verenigde Evangelisch- Lutherse Kerk in Duitsland. Collecte voor meer „Zonnehuizen" Ter verwezenlijking van de uitbrei dingsplannen zal de Vereniging „Het Zonnehuis" van 11 tot 23 november een openbare collecte houden. Deze vereni ging die christelijke verpleging beoogt van langdurige zieken en ernstig inva liden heeft momenteel drie tehuizen (te Beekbergen, Doorn en Schiedam) waar 230 zieken en invaliden verpleegd wor den. Bij uitvoering van de huidige plannen zullen dit er binnen tien jaar ongeveer duizend kunnen zijn. Deze plannen om vatten het bouwen van de volgende te huizen: te Zuidhorn (Groningen» met 136 bedden; te Vlaardingen met 204 bed 1 den f ti» Amstelveen met 250 bedden te Amstelveen met 250 bedden. Landbouwschap over Kennedy-ronde: Alle afspraken nakomen Een ander punt van het ontwerp is het feit dat de predikante bij huwelijk haar dienstverband als geëindigd dient te beschouwen. De kerk van Hannover zal overigens in voorkomende gevallen gerechtigd zijn afwijkende beslissingen te nemen. Karei van Gelre wordt bijgezet in Eusebiuskerk in de grafkelder onder het koor grote of Eusebiuskerk in Arnhem. De plechtigheid vindt op vrijdag 22 novem ber plaats in tegenwoordigheid onder meer van de besturen van provincie en van de voormalige kwartiersteden van Gelderland, waartoe ook Roermond be hoort. Zowel over de herplaatsing van de graftombe als over de bijzetting van het gebeente van de in zijn UM tot ver over de landsgrenzen roemrucf p hertog is nogal wat te doen geweest. De fraai gebeeldhouwde tombe vond de kerk voogdij der hervormde gemeente, van wie de Grote Kerk is, niet meer passen in het ook herstelde koor van de kerk. Men kwam uiteindelijk tot een compro mis en de tombe is nu herplaatst in de kooromgang. Het in een loden kist ge borgen gebeente en in een zilveren kistje bewaarde hart van de hertog zijn destijds uit de verwoeste kerk naar een kluis van de gemeente Arnhem over gebracht en zijn daarin sedertdien be- Spaanse intellectuelen schrijven brief vanuit hun gevangenis Een groep van 15 Spaanse intellec tuelen heeft vanuit de centrale gevan genis van Burgos een open brief ge schreven aan de minister van voorlich ting. De brief werd gelijktijdig verzonden aan vele buitenlandse correspondenten in Madrid. De gevangenen doen een be roep op de minister om onpartijdige waarnemers toe te staan de gevangenis te bezoeken. De gevangenen zeggen dat zij mishandeld en geslagen worden. Er zijn reeds meer open brieven x schenen van grote groepen Spanjaarden die protesteren tegen het brute optre den van de politie in het algemeen ec in gevangenissen in het bijzonder. Deze briefschrijverij aan regeringsautoritei ten schijnt uit te groeien tot een nieuw systeem om anti-Franco-politiek te be drijven. Premie-van-de-Maand Club Het Landbouwschap heeft er bij de EEG-ministerraad op aange drongen, dat het mandaat van de Europese Commissie voor de Kennedy-onderhandelingen in de GATT afgestemd zal worden op een verantwoord markt- en prijs beleid in de EEG en geen kwanti tatieve toezeggingen zal bevatten. Dit laatste zou niet alleen het in terne markt- en prijsbeleid in ge vaar brengen, maar bovendien betekenen, dat de EEG bij het toewijzen van contingenten moet discrimineren tussen verschillen de exporterende derde landen. Daardoor zou de EEG voorts meewerken aan de bevriezing van het internationale handels verkeer. Alle afspraken die tot nu toe in de EEG zijn gemaakt moeten worden nagekomen, zo schrijft het Landbouw schap. Met name zal dit het geval moeten zijn bij de geleidelijke vrijma king van het onderlinge handelsverkeer en de afschaffing van nationale steun maatregelen, die in strijd zijn met de EEG-bepalingen. Afspraken die in de EEG worden gemaakt hebben alleen als elke lid-staat de genomen be sluiten onverkort toepast en deze toe passing niet aan nieuwe voorwaarden verbindt. Het Landbouwschap wijst er met klem op. dat een verdere verschuiving van na tionale bevoegdheden naar organen van de EEG beslist gepaard moet gaan met een gelijktijdige verschuiving van parle mentaire bevoegdheden naar Europees veau, dus naar het Europese Parlement. Wat de voorstellen van de Duitse staatssecretarissen aan de EEG-minister raad betreft, zegt het schap in zijn brief, dat de voorgestelde instelling van intra- slulsprijzcn voor eieren en slachtplulm- vee in het bijzonder voor de Nederland se landbouw zeer gevaarlijk zou zijn. Het boete leggen op de verbetering Opvattingen Koop vandaag nog deze merkwijn list vooral uw dranken. Bij 6flessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé) tijdelijk de 7e fles gratis. N.V. WIJNHANDEL M. REUCHLIN 4 ZN. ROTTERDAM - DEN HAAG Spanjaarden zijn praatgrage mensen en dat bewees eens te meer jonge Spanjaard uit Granada, Francis Dumont geheten, die het gepresteerd heeft om 24 uur en 45 minuten achtereen te praten. Francis begon als medewerker aan liefdadigheidstombola zondagmiddag om 17.00 uur te praten en hield pas maandagmiddag om 17.45 uur mond. Hij stopte alleen van tijd tot tijd vijftien sekonden om wat te drinken, vooral punch waarvai zeventien glazen naar binnen sloeg. Twee artsen en enkele verpleegsters hielden een oogje in het zeil. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Kootstertille: J. de Bruin Boxum c.a. Aangenomen naar Ermelo. geest. verz. stichting Veldwijk: dr. C. van Leeuwen, die bedankte voor Zutphen (vac. F. Roosjen». Bedankt voor Koudum: I. J. Wisse te Almkerk; voor Workum (vac. W. E. Ver donk): G. C. Vijzelaar te Deil-Enspijk; Lexmond: B. M. Meijndert te Waar- voor Scharnegoutum (toez.): W. Kuil te 't Woudt. Beroepbaarstelling: drs. H. R. Smit, kanri. te Groningen. Damsterdiep 143, GEREF. KERKEN Beroepen te Overveen (a.s. em. D. Ringmalda): F. H. Veenhuizen. te Goor; te Westerbork: P. Sijtsma, te Neder- horst den Berg; te Aalten (vac. dr. J. Rinzema): Th. P. van Belzen te Mariën- berg. Aangenomen naar Aalsmeer (2de pred. I W. Haverkamp te Anna-Jacoba- Bedankt voor Purmerend (2de pred. pl.) en voor Bedum (vac. D. Kuiper); C. H. v. d. Berg te Lollum. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Groningen (vac. Joh. Prins): A. Rebel, te Emmeloord en M. W. Nieuwenhuyze, te Amsterdam-W. Beroepen te Nieuwe Pekela: T. Harder te Kornhorn; te Heerde: J. Kampman te Rijnsburg. EV. LUTHERSE KERK Drietal te Naarden-Bussum: K. Ber- veling te Rotterdam, J. P. Boenderma ker, tijdelijk te Heidelberg en H. J. A. Haan te Leiden. UNIE VAN BAPT. GEMEENTEN Benoemd tot hulppredikant te Zutfen: H. D. Dekker, kand. te Groningen. De voorzitter v,an het Westduitse par lement, dr. Gerstenmaier. heeft gisteren de sleutel gekregen van de nieuwe zui delijke vleugel van de in 1933 door een brand verwoeste Rijksdag in Berlijn. Daarna kwam in het gebouw dat slechts enkele meters van de Berlijnse muur staat, het seniorenconvent van het fede rale parlement bijeen. Het besluit tot herbouw werd in 1958 door de Bondsdag genomen om de wens van de Bondsrepubliek het verdeelde Duitsland te herenigen te symbolise- In Jeremia 2 mijmert God over „de genegenheid van u jeugd". Hij spreekt daar over Israël in de wildernis. De Het zegt: „Ik gedenk de liefde van uw bruidstijd, toen gij Mij volgt waart in de woestijn, in onbezaaid land." Als wij denken aan die woestijnreisdie veertig jaar gedut heeft, dan zijn we geneigd heel anders te spreken. Werd Isr niet een hardnekkigvolk genoemd? Lezen we niet vrij\ in ieder hoofdstuk dut het morde of twistte, dan weer Mozes, dan weer met God? Maar als God terugdenkt aan die dagen, en Gods gedachti worden ons door Jeremia vertolkt, dan klinkt geen enk< klacht, geen enkel hard woord. Is God dan alle verzet, c ongelovigheid, alle ongehoorzaamheid van dit volk vergeti Ja'. Dat is wat liefde doet. Liefde vergeet veel, liefde^b_ed\ alle dingen. Liefde ifërzoent. En het wonderlijke is dat in Hebreeuws dat woord verzoenenook kan betekenen pekfeen". Het wordt gebruikt voor wat Noach deed met ark. Hij bedekte alle reten met pek. Hij verzoende de ar\ zodat het oordeel niet binnen kon komen. Wij mogen ons God verzoenen, ons door Hem laten bedekken, in Christus Ook dan krijgt het oordeel geen kans meer. geschenk? ieta vnnr de fiets! Concilievaders overwegen indiening: nr Het wordt, na de ontwikkeling van vorige week op het concilie, toen de meningen over de curie hervorming scherp tegenover el kaar zijn komen te staan, waar schijnlijk geacht dat de concilie vaders in een of andere vorm aanbevelingen aan de paus zullen doen. Uit doorgaans goed-geïnfor- meerde bron wordt vernomen dat de paus bijzonder ingenomen zou zijn met een voorstel waarin hem de onmiddellijke instelling van Conclusie ARKA-commissie: Er zijn geen steekhoudende argumenten om het voor Neder landse ambtenaren geldende sta kingsverbod te handhaven. Aldus de eindconclusie van een door het hoofdbestuur van de Algemene rooms-katholieke ambtenarenver- eniging (ARKA) ingestelde com missie die tot taak had deze zaak nader onder ogen te zien. Het rap port kan op het vandaag en mor gen in Maastricht aan de gang zijnde congres van de ARKA punt van bespreking uitmaken. De commissie meent dat aan amb tenaren het stakingsrecht moet worden toegekend, maar dat dit dan met meer voorwaarden omgeven dient te wor den dan bij de werknemers in de par ticuliere ondernemingen het geval is. De commissie denkt hierbij aan een zgn. afkoelingsperiode en aan een vor deringsrecht ten behoeve van de over heid. De ambtenaar staat, naar het oordeel der commissie, beroepsmatig in dienst van het algemeen welzijn, in tegenstelling tot de werknemer in de particuliere on derneming. Daaroiri zal van de ambte naren in casu de organisaties die een mandaat van de ambtenaren hebben verkregen, mogen worden geëist dat alleen in het alleruiterste geval het mid del van staking worden gebruikt. De afkoelingsperiode (een tijdvak van b.v. een maand tussen het aankondigen van een staking en het in staking gaan) zou dienen om bemiddelende invloeden kans te bieden partijen tot elkaar te bren gen. Op grond van het te introduceren vor deringsrecht zou de overheid bepaalde categorieën ambtenaren kunnen verplich ten hun werkzaamheden niet te onder breken. dan wel na oproep onmiddellijk te hervatten. Tot deze categorieën be horen b.v. de ambtenaren van de veilig heidsdiensten. een centrale commissie zou woi den gevraagd, welke hem ze^ concreet bij de verdere afwikkj ling van het concilie zou ter zijd staan. Deze centrale commissie zou de bet kenis kunnen hebben van een „klein ca cilie" en zo nodig, wanneer eenmaj de definitieve uitspraken over de colli gialiteit en heel het tweede hoofdsra over de kerk in positieve zin gevallj zijn. als een permanent „concilium apa tolicum" een definitieve plaats in hl bestuur van de kerk kunnen krijgen. De instelling van een centrale con missie of een „klein concilie" is reel het einde van de eerste zitting al behoefte gevoeld. De voorbereidt voor het concilie bleken na de eei ste zitting veel leemten te vertonen. Paus Johannes XXIII heeft toen beslq ten tot de instelling van een coördinatil commissie met beperkte opdracht. 2 kon coördineren en beperken, maar q vernieuwing van de schemata bleef aq de concilie-commissies opgedragen. 1 Behoudens de paar verbeterde schl mata over kerk. oecumene en lekei apostolaat zijn een groot aantal in wj zen onveranderd gebleven. Een „klein concilie" zou reeds vro« in 1964 aan het werk kunnen gaan herziening van de schemata en aanpa) sing aan de meningen van de conciliew ders kunnen voorbereiden, al dan ni met gebruikmaking van de bestaanq concilie-commissies. Aan dit klein-concilie zou dan ook kui nen worden overgelaten de datum vol de derde zitting te bepalen. Bisschoppen willen een beroep doen q Paus Paulus om- hen te helpen' uit q impasse te komen, die ontstaan is dol het conflict over de verhouding van c paus tot de bisschoppen. Er circulee! een brief onder de leden van het coq cilie ter ondertekening. Deze is gericl aan de paus. In de brief wordt opgemerkt dat J paus zelf de wens heeft te kennen gegl ven om te komen tot een nieuwe von van betrekkingen. In feite wordt gi vraagd om specifieke aanwijzingen geven van hetgeen hij gedaan wenst j hebben. De brief is kennelijk bedoej als tegenzet tegen Ottaviani en zijn curii mensen die iedere vorm van verniel wmg waarin zij hun centrale plaats dn gen te verliezen, tegengaan. Deze brii is ook een poging om een middenweg i vinden. Vragen op medlach gebied zenden aan de redactie van ons blad met linksboven op de envelopt „Medische rnbrlek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt ln deze rnbrlek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet langs deze weg gewenst Is, geschiedt per brlel. van de produktie. waarnaar de Neder landse veredellngslandbouw voortdurend streeft. Ook keert het Landbouwschap zich tegen de Duitse opvatting, dat het voor het goede verloop van de onderhande lingen in de GATT in verband Kennedy-ronde wenselijk is, dat EEG-landbouwbeleid slechts voorlopige regelingen getroffen worden. Het schap stelt hiertegenover, dat men de basis verzwakt van het gesprek over de land bouw in de GATT. wanneer men als de instrumenten voor dit beleid slechts voorlopige voorzieningen treft. Zonder deze EEG-instrumenten worden de on derhandelingen in Genève veel meer een zaak van de EEG-landen afzonderlijk. Dit vederlicht dier is een pluche paradepaardje van de PMC. Het kost slechts f 20.- in PMC-cheques. En dat bij een vergelijkbare winkel waarde van f 30.-. Dat is het voor deel van de PMC-cheques, die u bijeenspaart met zegels 10 cent. En al deze zegels verdient u zelf door de spreekwoordelijk lage AH- prijzen. Conclusie? Kom ook naar De gevaarlijke luchtvergiftiging ontstaan door de brand in een chemisch bedrijf in Vlaardingen enige tijd geleden heeft veel stof doen opwaaien, en we vragen ons af, of we niet beter boven dit artikel hadden kunnen zetten: „De lucht waarin we moeten leven". In ieder geval is weer eens duidelijk geworden hoe belangrijk „lucht" voor ons is, en wat een gevaren er kunnen ontstaan als deze lucht door welke oorzaak ook ge vaarlijk voor de mens wordt. Daarom willen we ons vandaag nog eens even met dit probleem be zig houden. De ademhaling dient om het bloed van zuurstof te vóórzien en er tevens koolzuur en waterdamp uit te verwijderen. Om dit te bereiken wordt door de ademhalingsbeweging, veroorzaakt door samentrek king en ontspanning van het middenrif, buitenlucht via de mondkeelholte en de luchtpijp getranspor teerd naar de longen.' De longen bestaan uit zeer fijne vertakkingen uitgaande van de luchtpijp. Deze vertakkingen worden steeds fijner en eindigen ten slotte in zeer kleine longblaasjes. Rond deze long blaasjes lopen zeer fijn vertakte bloedvaatjes. De lucht die we in gezonde omgeving inademen bestaat uit 78 pet. stikstof, bijna 21 pet. zuurstof en nog een gering percentage andere gassen. Bij de' passage van de buitenlucht wordt in de longblaas jes ongeveer 4 pet. zuurstof overgedragen aan het bloed, terwijl tegelijkertijd ongeveer 4 pet. koolzuur gas wordt teruggenomen, terwijl de uitademingslucht verder verzadigd is van waterdamp. Bij de uitade ming bevindt zich in de uitgeademde lucht dus nog altijd ongeveer 17 pet zuurstof, zodat deze lucht ook nog een tweede keer de longen zou kunnen pas seren en wederom zuurstof afgeven. Op dit principe berust de tegenwoordig meer en meer gepropageer de ..mond op mond beademing" bij drenkelingen of door gas vergf**1--T"1- -•«- de helper word op de patiënt. In steden en vooral in industriegebieden ademen we uiteraard veel stof en andere ongewenste pro ducten in. Wanneer we door de neus ademhalen, wordt de lucht daar gelukkig enigszins gezuiverd, dank zij de daar aanwezige zeer fijne tnlhaartjes op de slijmvliezen, zodat de verontreinigingen wor den uitgezeefd en met het snuiten worden verwij derd. Een gedeelte van het stof ziet echter toch nog kans ongestoord de neus te passeren en de lon gen te bereiken, niet echter nadat ook in de lucht pijp door trilhaarcellen een tweede zifting heeft plaats gevonden. Wanneer deze trilhaarsystemen extra worden geprikkeld, door een stoffige omge ving bijvoorbeeld, reageert het lichaam met een extra beveiligingsreactie. Wanneer het trilhaarsys teem van de neus wordt geïrriteerd ontstaat een niesreflex, terwijl de luchtpijpreactie zich als hoes ten openbaart. Beide reflexen streven een krachtige verwijdering van het stof na. Bepaalde beroepen, bijvoorbeeld de mijnwerker met steenkoolstof en de zandstraalarbeider met zeer fijn verdeeld zandstof, kunnen dan ook bezwaren van de kant van de lon- 5en oproepen, ware het niet dat de arbeidsinspectie eze beroepen, en ook beginnende gevolgen daar van door middel van geregelde doorlichting der lon gen,, onder controle houdt Maar ook buiten de di recte invloed van een bedrijf kunnen de longen wel eens teveel kwade stoffen opnemen. Roet als af val uit de rook van fabrieken kan speciaal bij mist en windstil weer in grote hoeveelheden wor den ingeademd, een probleem waarmee men vooral in Londen vaak te kampen heeft. Verschillende af valstoffen zouden bovendien nog kankerverwekkend in de longen zijn. Behalve stofdeeltjes van welke oorsprong ook, kun nen ook chemische gassen zeer nadelige invloeden op de gezondheid uitoefenen. Niet dat zij in alle g< vallen de longen „verstikken", maar vooral oó doordat vele gassen met de zuurstof in het bloe kunnen worden opgenomen. Sommige gassen he ben bovendien de nare eigenschap, dat zij 11 zuurstof verdringen, zodat dit noodzakelijke niet en het kwade gas wél wordt opgenomen, me alle gevolgen van dien. Wanneer we ons bewust zijn van de aanwezighe van een gevaarlijk gas kunnen we met een natï doek voor mond en neus bereiken dat een gedeelt van het gas wordt opgelost en via de stofwisseling weg naar voor de mens minder gevaarlijk gebie wordt gebracht, zoals maag en darmen. Verschillende gassen veroorzaken in de longe zwellingen, waardoor de luchtpijpjes en de lons blaasjes worden dichtgedrukt en kans op verstil king ontstaat. Wanneer men hiervan gespaard zo blijven, rest nog de kans op een longontsteking n enige uren, die meestal dodelijk verloopt. Uiteraar zijn mensen die lijdende zijn aan chronische bron chitis, asthma of andere longaandoeningen kwetsbaarder. We willen niet in finesses treden Nvat betreft d' vele soorten gas. die ons leven kunnen bedreig» we willen volstaan met het noemen van lichtgi uit lekkende gasleidingen; kolendamp uit slecl trekkende kachels, en de uitlaatgassen van m< ren. Deze gassen geven alle het zogenaamde k» monoxyde af. hetwelk zich bindt aan een bloed» derdeel, waardoor zuurstofópname onmogelijk We willen ons jn dit artikel niet bezig houi met vele andere gevaren, die zich onzichtbaar de lucht kunnen verbergen, zoals sigarettenrook, ook zwellend op de slijmvliezen kan werken (roker hoest) en zelfs net als de directe invloed van s' retten, kankerverwekkend zou kunnen werken, de bacteriën en virussen in de vrije lucht en radioactiviteit laten we buiten beschouwing. Het zal de lezer dus wel opgevallen zijn, dat t verschillende mogelijkheden van luchtverontrein.l ging zijn. De belangrijkste zijn zeker die stoffen, difl vrij komen bij de grote industrieën, en die evena» de waterverontreiniging een potentieel gevaar votn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2