Prof. P. J. Oud werd vijfde minister van staat Prinses Beatrix op slotavond Dousadj P.T.T. los uit de overheidssfeer Rampen in Japan 'Commentaar (afbovit Prof. Van der Woude met lot gepromoveerd HOLLANDIA Jeugdpuistjes lekker en gezond Met VELPON zie je er geen barst van! Da Vinei Supralux Li?- MAANDAG 11 NOVEMBER 1963 Eerder reeds had de heer Oud g« afscheid genomen van het parle- Slj ment, zaterdag legde hij ook het voorzitterschap neer van zijn libe rale partij. 5n Het is de gang des levens en ogen ook voor een man als hij is het onvermijdelijk. Wat niet wegneemt dat een afscheid niet zelden in zich heeft van een verlies en zulks is ook hier stellig het geval, laan- wij hebben nogal eens met de 16.31 heer Oud van mening moeten ver- eling schillen. Hij was een markante, uit gesproken figuur, die op gezette tijden tot tegenspraak noopte. Maar over zijn grote betekenis kon nimmer twijfel bestaan. Hij is een parlementariër geweest als wij helaas te weinig hebben bezeten. Hij heeft daarbij mogen beschikken over een geduchte kennis van ons staatsrecht en vooral van onze poli tieke geschiedenis. Menige beschouwing van hem is uitgegroeid tot een college, ja tot een wetenschappelijk betoog. Soms streden in hem de politicus en de docent om de voorrang. Hij heeft nu het voorzitterschap neergelegd van zijn partij, die door hem geworden is wat zij is. Bij heengaan uit de politiek: (Van onze parlementsredactie) TT.M. de Koningin heeft prof. mr. P, J. Oud ter gelegenheid van zijn heengaan uit de actieve politiek benoemd tot minister van staat. Van dit besluit deed minister-president Marijnen zaterdagmiddag in de Rot terdamse Riviéra-hal mededeling tij dens een massale WD-bijeenkomst, waarin prof. Oud aftrad als voorzit ter van de partij die hij mede-op- inqewaï (actieve fcooldragees) bij maag-en gewandsl<lachten.fi.2s Hij leerde wie Lucina was (Van onze kerkredactie) Menige gereformeerde predikant beeft vrijdagavond tegen zijn vrouw bezegd: „Iedereen was er". De be langstelling voor de promotie van prof. C. van der Woude, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool in Kampen, was werkelijk enorm En het enthousiasme was bijzon der groot toen namens de senaat van de Vrije Universiteit bekend was ge maakt dat de doctorstitel cum laude voor de verdediging van zijn disser tatie over Sibrandus Hubbertus, een hoogleraar uit de eerste dagen van Nederlandse reformatorische kerkgeschiedenis, werd verstrekt Een niet geheel wetenschappelijke, maar welgemeend applaus klaterde op- Maar prof. Van der Woude heeft ook nog iets geleerd. „Uit een brief van Go- marus citeert hij een stuk waarin de naam „Lucina" voorkomt. Hij had nage- locht en was tot de ontdekking gekomen dat zij niet de vrouw van Gomarus ge weest kon zijn. Daarom eindigt hij een voetnoot met de vraag: ..Wie is Lucina 'rof. Kuiper de latinist kon het hem rertellen. Gomarus had speels de naam an een Romeinse Godin in zijn briel pgenomen die zich speciaal bekommer- !e om vrouwen die na aan het kraambed '■oe waren. Het was een speelse uitdruk- tng voor de vroedvrouw, die de vrouw an Gomarus had bijgestaan. Er heerste trouwens toch niet de wat tijve sfeer die we van sommige pro- Koties gewoon zijn. Rustig beantwoord- prol Van der Woude zijn opponen ten en een grap kon er van weerszij- van tijd tot tijd heel gemakkelijk ai. De aanval werd ingezet door de Leeu warder predikant, dr. G. J. Aalders, die „wetenschappelijke (maar heel vriend schappelijke) „wraak" nam voor het feit dat prof. Van der Woude indertijd tij dens zijn promotie had geopponeerd. Hij viel over de uitspraak van stelling 8, dat de profetie van Jeremda over het Nieuwe verbond in beginsel reeds werd vervuld bij de babylonische gevangen schap. Prof. Van der Woude maakte dui- Gedurende het weekeinde trok een depressie uitdiepend uit het zeegebied tussen de Azoren en Spanje naar het tnoorden en bereikte in de nacht van mm,'ondag op maandag de Ierse kust. Aan de zuidelijke flank stroomdé over de Golf van Biscaye zeer zachte lucht naar West-Europa. De temperaturen zijn hierin ongeveer vijf graden boven nor- 'maal. Door randstoringen neemt de oind van tijd tot tijd toe, tot krachtig en aan de kust tot hard. Verder worden rpklaringen afgewisseld door enkele uien. He komende etmaal wordt de wind overwegend zuidwestelijk, waar- door de oceaanlucht nu over het Kanaal naar Nederland komt en daardoor iets louder wordt. Overigens komt er weinig verandering in de weerstoe- tand. ZON EN MAAN Dinsdag 12 november: zon op 7.53, onder 16.56: maan op 3.22, onder 16.08; 16 novem- p ber Nieuwe Maan. 1 HOOGWATER SCHEVENINGEN sr .2 november: 0.29 v.m., 12.55 n.m. "Je ziet ze vliegen!" t "Nee echt, Hollandia geeft 6 maanden garantie JONGENS- EN HERENSCHOENEN VAN delijk dat deze vervulling in principe niet inhield dat het na-babylonisch ver bond reeds alles bevatte van het Nieuwe Verbond. Alle andere opponenten, de drie hoog leraren Berkouwer, Waterink en Kui per hielden zich aan het boek- Zij stel den vragen op hun eigen vakgebied dia bekwaam door prof. Van der Woude werden beantwoord. Tijdens deze discus- werd ook weer aangehaald de promo- en dissertatie van de zoon van Abra ham Kuyper, Abraham jr., die bij zijn vader promoveerde op Maccovius. Alge meen werd gevoeld dat dit nieuwe proefschrift over Sibrandus Lubbertus een waardevol tegenwicht is tegen ge dachten die toen verdedigd werden, maar niet algemeen meer ingang vinden. Prof. Kuiper struikelde ook over een aantal fouten in Latijnse citaten. Prol Van der Woude wees hem er echter op dat hy al wilde hij helemaal niet beweren zelf geen fouten gemaakt te hebben de brieven van de reformato rische kerkvaders letterlijk had overge nomen, ook als ze er soms onder aan bijschreven of de ontvanger niet. wilde letten op de fouten die èr in stonden. Prof. Nauta verrichtte de promotie en reikte de bul uit. HU noemde de na men van een groot aantal mensen die evenals prof. Van der Woude eerst hoogleraar geworden waren en pas daar na waren gepromoveerd. HU kon be ginnen met Sibrandus Lubbertus, de hoofdpersoon van het proefschrift zelf. Prof. Nauta erkende dat het onderwerp elgenlUk niet geschikt was voor een dis sertatie. Dit proefschrift (568 pagina's) was dan ook bUna een levenswerk ge worden. Een reuze taak ls afgemaakt, waardoor we nu een betere kUk hebben niet alleen op de man maar ook op zUn tijd. HU feliciteerde natuurlijk niet slechts prof. Van der Woude, maar diens hele familie, inclnsief zUn onlangs gebo ren kleinkind, dat de naam gekregen 'i van Sibrandus Lubbertus. richtte en vijftien jaar lang leidde. Diep-ontroerd dankte de 76-jarige voor de hoge onderscheiding en voor de stormachtige ovatie die zijn par tijgenoten hem deswege bereidden. De nieuwe voorzitter van de WD, ir. K. van der Pols, kon bovendien mee delen, dat prof. Oud met algemene stemmen tot erelid ij erevoorzitter van de partij was gekozen. Prof. Oud is de vijfde Nederlander die zich op het ogenblik minister van staat mag noemen. De anderen zijn prof. Beel, dr. Drees en jhr. Tjarda van Starkenborglh Sfachouwer en mr. Van Klef fens. Het waren niet alleen liberalen onder wie de ministers Toxopens, Witteveen en mevr. Schouwenaar- Franssen die bU dit afscheid aan wezig waren. Behalve premier Ma- rUnen zagen wU ook Tweede-Kamer voorzitter mr. Van Thiel, oud-C.H.U.- leider dr. Tilanus, de voorzitter var de Tweede-Kamer-fracties van K.V.P. en A.R.P., dr. De Kort en heer Smallenbroek, hun respectieve lijke voorgangers prof. Romme en dr. Bruins Slot, de voormalige socialisti sche fractieleider mr. Burger, P.v.d-A.- voorzltter Suurhoff, burgemeester Van Walsum van Rotterdam en oud-minis ter Visser. Een verrassing was ook de aanwezigheid van NAVO-secretaris- generaal mr. Stikker, die in samen met prof. Oud de V.V.D. heeft opgericht. „Moge het u gegeven zijn Hare Majesteit nog vele malen van advies te .dienen", zo zei minister-president Marijnen nadat hij prof. Oud de oor konde, behorend bij het ministerschap van staat, had overhandigd. Tevoren had de premier in welgekozen bewoor dingen de betekenis van de scheidende liberale leider geschetst. „U hebt", zo zei hij, „bijna een dubbel leven geleid Enerzijds als man van de praktijk: Kamerlid, minister, burgemeester, an derzijds als man van de wetenschap: hoogleraar, docent, staatsrechtsgeleer de. Deze beide elementen schraagden elkaar wederzijds en vormden zo i harmonische eenheid. Zowel in praktijk als in de wetenschap heb ons land in vele opzichten grote dien sten bewezen. U gaat nu uw activi teiten naar uw werkkamer verleggen. Nu u de arena gaat verlaten, betreuren wü het, dat wij in den vervolge moe- "DRINSES BEATRIX heeft zater dagavond in het Hil'ton-hotel te Amsterdam de „Soirée de bonne velente", waarmee de actie Dousadj defnitief werd afgesloten, in haar functie van presidente van de Euro pese werkgroep bijgewoond. De op brengst van de avond, waaraan tal van bekende artiesten hun medewer king belangeloos verleenden, vormde de laatste bijdrage voor de actie vooi de inmiddels voltooide herbouw van het bij de aardbeving van 1 septem ber 1962 verwoeste Perzische dorp Dousadj. Met het herbouw-project was een bedrag van ongeveer 800.000 gulden gemoeid. De voorzitter van de Europese werk gemeenschap, jhr. dr. F. A. M. Alting von Geusau herinnerde in zUn slotwoord er aan, dat ruim ee:\ jaar geleden een groep Europese jongeren op initiatief van prinses Beatrix de E.W.G. oprichtte. Doel was om, ongeacht nationaliteit, so ciale of religieuze affiliaties op zuiver vrUwillige basis daèr dienstbaar te zUn waar hulp wordt gevraagd. En om door dergelijke activiteiten tevens bij te dra gen tot een bewustwording in eigen ge neratie van een Europa der mensen. Toen op 1 september vorig jaar de ontzettende aardbeving Perzië teisterde, besloten wij, aldus de voorzitter, in de meest letterlijke zin onze steenen bU te dragen tot de herbouw van het verwoeste gebied. Zo ontstond de actie-Dousadj. Dank zij de Europese groep vrijwilli gers, die in mei vertrok en waarvan een deel reeds is teruggekeerd, staat er nu een nieuw dorp Dousadj. genaamd Bea trix. Dank zij groot enthousiasme van vele jongeren in Nederland, zo vervolgde de heer Alting von Geusau, is het geld bijeengebracht, waarmee de herbouw mo gelijk werd. De zaterdag afgesloten actie startte eind april. In andere Ir.nden wordt nog ge werkt. De Europese werkgroep zal na de voltooiing van de verbetering van de levensstandaard door samen met de F.A.O. een landbouw-ontwikkelingspro- ject uit te voeren rondom Dousadj. De groep zelf wil ook elders, waar dit wordt gevraagd, behulpzaam en beschikbaar blijven. De heer Alting von Geusau dankte vervolgens allen, die aan- de actie heb ben mee^werkt. Tijdens een rond vaart 's middags met het m.s- Blue Lady, had prinses Beatrix de provin ciale actie-leiders reeds dank gebracht. missen het fraaie steekspel dat uw parlementaire optreden kenmerkte, de scherpte, felheid, geestdrift, de kennis zaken, waardoor steeds meer hel derheid werd verkregen in de zaken lan de orde waren". Opvallend Kamervoorzitter Van Thiel schetste hoe prof. Oud in 1918 „als laatste der Mohikanen van het districtenstelsel" de Kamer binnenstapte, aanbevolen door zeven partijen, wat een unicum in de parlementaire geschiedenis genoemd mag worden. In de jaren die daarop volgden, is de stem van Oud in de Kamer zowel fysiek als naar de in houd zeer opvallend geweest Al gauw heette het in de parlementaire wandel gangen: „Gauw naar binnen, want Oud begint te spreken". Na gewezen te hebben op zijn betekenis als voorzitter van de vaste Kamercommissie voor justitie, richtte mr. Van Thiel zich tot prof. Oud met de woorden: „Wat je voor ons land hebt gedaan is veel bijzonder geweest Ik hoop dat we vele jaren mogen profiteren van grote kennis en wijsheid". Namens de oud-leden van de liberale Kamerfractie werd prof. Oud toege sproken door de heer Den Hartog („U hebt voor de politiek geleefd en de poli tiek heeft geleefd door u") en nai het partijbestuur door de nieuwe zitter ir. Van der Pols. Laatstgenoem de meende, dat de oprichting var V.V.D. de belangrijkste bijdrage prof. Oud tot de politieke geschiedenis van ons land is geweest Met grote bekwaamheid heeft hU de gestadig- groeiende partij door de moeilijkheden heen geleid. Dankwoord In een slotrede dankte prof. Oud allen die hem deze dag hadden „c stelpt met eerbewijzen", in het bijzon der de Koningin die hem tot minister van staat had benoemd en de regering die de voordracht daartoe had gedaan. „Dit heeft op mij diepe indruk ge maakt", zo bekende hij. Verheugd toon de hU zich ook over de aanwezigheid van zovele politieke tegenstanders. „Gelukkig is het mogelijk in Nederland om elkaar bij alle verschil in politiek standpunt toch te waarderen". Prof. Oud gaf toe, dat het hem zwaar was gevallen om afstand te doen van de actieve politieke arbeid. Het werk in de Kamer had hem, naar hij zei, altijd grote voldoening gegeven. „Aan de samenwerking in de liberale fractie bewaar ik de beste herinnerin gen. Er zijn moeilijkheden geweest, maar aan het einde van de rit kon ik weggaan in de volle overtuiging van de grote sympathie van mijn medefractieleden. Is het laatste jaar niet in alle opzichten makkelijk ge weest, deze dag maakt dat in vele op zichten weer goed". „Het prettigst heb ik het altijd ge vonden in posities waarin ik kon stre ven naar samenwerking" zo vervolgde prof. Oud. Hy sprak in dit verband met grote warmte over de tijd toen hU burgemeester van Rotterdam was. „Het burgemeesterschap is een prach tig ambt, maar in Rotterdam is het dubbel zo mooi". Zich tot mr. Stikker (die hy in 1951 uit het zadel lichtte) richtend, zei prof. Oud: „Wij hebben weieens moei lijkheden gehad. Ik wil dat niet ver bloemen. Als ik dat zou proberen, zou toch niemand my geloven. Maar ge lukkig is na de moeilijkheden de band tussen ons hersteld. Het doet mij bui tengewoon veel genoegen dat Stikker hier vandaag aanwezig is (ovationeel applaus) en het verheugt ons zeer da» man van onze richting een zo vooraanstaande rol in de internationale politiek vervult" Prof. Oud hoopte nog gelegenheid te hebben wat wetenschappelük werk te doen en wat te schrUven over actu ele parlementaire en staatsrechtelyke (Vervolg van pagina 1,) Zeer wel mogelijk De studiecommissie realiseert zich, dal haar aanbevelingen, die erop gericht zijn het P.T.T.-bedrijf een positie te schaffen, die men zou kunnen karakte riseren als „grenzend aan het particu liere bedrUfsleven", gezien de historie de Nederlandse P.T.T., van tamelijk verstrekkende aard zijn, maar zij meent, dat er geen reaenen zijn om aan te ne men, dat de vorm van „tak van rijks dienst" in de geijkte zin van het woord voor een bedrijf als de P.T.T. bij i baat en in beginsel zou zijn aangewezen. De Belgische „Regie" en de Amerikaan se telefoonmaatschappijen zUn daar te bewijzen, dat diensten als deze wel ook door een semi-overheidsbedrijf of zelfs door zuiver particuliere maat schappijen verzorgd kunnen worden. Wat de verhouding van het bedrUf tot de minister betreft meent de commissie, dat tA.v. het bedrUf-nieuue-stUl, zoals haar die voor ogen staat, des ministers zeggenschap over en verantwoordelijk heid voor het bedrUf zuiverder worden bepaald. De commissie heeft gemeend, ln verband met de baast waarmee haar rapport moest worden uitgebracht, i bij te moeten gaan aan het overigens zeer belangryke vraagstuk van de struc tuur en werkwUze van de leiding van het P.T.T.-bedrUf en aan dat van toezicht op het bedrUf door een t tueel daartoe te creëren orgaan. In ver band met de geboden haast heeft zij er eveneens van afgezien haar adviezen uit te werken ln de vorm van een wets ontwerp. Ook belasting betalen Als konsekwentle van de gedachte, dat de P.T.T. meer is te beschouwen als een werkelijk bedrijf dan als een „tak van rijksdienst" ln engere zin, moet naar de mening van de commissie wor den aanvaard, dat het bedrijf wat be- eft belastingen en andere publiek rechtelijke heffingen in beginsel in een zelfde positie behoort te verkeren als elk ander bedrijf, in het bijzonder wat de vennootschaps- en de omzetbelasting betreft Eenvoudigheidshalve zou mis schien voor de P.T.T. ta.v. sommige hef fingen een wat eenvoudiger en meer glo bale vaststellings- en invorderingspro cedure kunnen worden gevolgd dan de letter van de desbetreffende wetten is voorgeschreven. Wat de pensioenvoorzieningen voc personeelsleden betreft, dient het bedrijl ook als rechtspersoon daarvan ten volle de kosten te dragen, aldus de commissie verder. Volgens haar kan de procedure voor de behandeling der P.T.T.-begro tingen (afgezien van de termijn waar voor deze zullen gelden) in hoofdzaak ongewyzigd worden gelaten. Waar het P.T.T.-bedrijf in feite ook in zijn ni< gedaante staatsbedrijf zal zijn, ziet de commissie geen reden om de inspraak en controle van de volksvertegenwoor diging op dit punt te beperken. In haar overwegingen constateert de commissie o.m., dat het P.T.T.-bedrUf zyn taak in het geheel der moderne sa menleving slechts dan op de Juiste wyze kan vervullen, indien het ln staat is te drogen In met Purolpoeder.fi.60enfi.- vraagstukken. Aan het eind speech wenste hy de minister-president en diens ambtgenoten Gods zegen toe. „Er zyn thans vele moeilUke proble men, maar duizendmaal liever die, dan de afschuwelijke crisis-vraagstukken wU in de jaren dertig (prof. 1933 tot '37 minister Oud financiën-red.) elke dag te maken had den. WU zonden het in deze tyd v schUnlyk anders doen. De economische wetenschap is ook zo vooruitgegaan. Maar laten we er voor bidden dat de ellende van toen nooit meer terug keert", zo besloot de scheidende V.V.D.-Ieider. Na afloop volgde een receptie vele prof. Oud de hand kwamen druk- 71 Zijn laatste woorden sprak hij tegen de muur, want Perquin zat al in Clementine en drukte de starter in. De gepensioneerde brigadier van de recher che Cornelis Van Tol draaide een tweede oogje in de lijst en mompelde zelfvoldaan, dat als het nu niet hield het nooit hield. Vervolgens haal de hij door beide oogjes een staaldraad, nam een ander schilderij van de haak en hing er zijn handwerk aan op. Over het algemeen ge nomen was hij er tevreden mee. Het zou na tuurlijk mooier geweest zijn in die vergulde lijst, die er nu toch maar voor niets stond, maar de jongen was zo tekeer gegaan, toen hij voorstelde van dat schilderij van hem een stuk je af te nemen om het pas te maken, dat hij het hart niet had gehad te blyven aandringen. Alles goed bekeken was dit maar een mager lijstje, ook al had hij er zijn best op gedaan. Maar het schilderstukkie zelf was ook niet veel bijzonders. Hij kon er tenminste het mooie niet afzien, maar de jongen was er gek op. Nu, geef hem maar liever zo'n bloemstuk met ro zen en lelies. Of met chrysanten zoals dat boven de schoorsteen. Of een mooie zonsondergang in de Alpen. Dit was maar een saaie bedoening, geen kleur of fleur aan. De bel luidde en Van Tol liep haastig naar de kamerdeur. „Niet opendoen, mevrouw De Vries. Laat u mijn liever naar de deur gaan. Je ken nooit weten of die schurk het nou niet hier probeert", zei hij tegen zijn hospita, die bezig was in de keuken, maar op het eerste geluid van de bel was blyven staan als de vrouw van Lot. De verdwenen door MARTIN MONS „Ik zal maar liever naar beneje gaan, want astie goser d'r eenmaal in is, moet je maar weer zien hoe of dajje 'em d'r uit krijg", voegde hij er aan toe. Hij ging de trap af en opende voorzichtig de voordeur op een kier. „Ja, wat is ter?" grauwde hij door de smal le opening. „Sjongejonge, Tolletje, wat mankeert jou. Je lijkt wel een kwaadaardige kettinghond", zei Perquin stomverbaasd. „Heb je er wat op tegen als ik binnenkom?" „Wel, grote grutten, inspecteur!" antwoordde een dood verlegen Van Tol, terwyl hy de deur wijd openzwaaide. „As ik nou toch niet had ge dacht, asdat het die schurk was." „Eerlyke Fransje?" „Ja, die doerak, Verekskuseer, inspecteur, maar „Hij heeft een jongen, die je goed kent, van diefstal beschuldigd niet?" „Ja, die schobbejak! Een jongen, die zo eer lijk is as goud de kroon van z'n hoofd te ne men", zei brigadier Van Tol stotterend van ver ontwaardiging „en aster geen agent was an- gekomme zou ie dat schaap geworgd hebben ook nog." „Wat? Op het bureau?" „Nee, niet op het bureau. Op straat. Astie agent niet op tyd was langs gekomme, wie weet wat of ter dan gebeurd zou zijn. Nou moestie wel een smoes verzinne en meegaan naar het bureau. Nou, om smoessies heb ie nooit verlege gezete, wat u, inspecteur. Maar komp u bove". „Verkijk beschuldigde dat jongmens er toch immers van, dat hij een schilderij bij hem had gestolen?" „Ja, de brutale hond. De jongen heb het eer lijk van hem gekoch, amper veertien dage ge- leje. Voor een tientje. Maar komp u nou toch bove". „Neen, ik heb haast. Ik kwam alleen maar hier om je de naam en het adres van dat jongmens te vragen". „Het adres van Karei? Maar die woont toch ommers hier? Hij is de zoon van mevrouw De Vries. Ik ben haar commesaal, zo te zegge. Kom mou, inspecteur, uws herinnert uws Ka- reltje toch nog wel? U hebt toch zo vaak een lollie voor 'm meegebroch. En prenteboekies. Hy was gek mee prenteboekies". „Kareltje. M-yir natuurlijk", zei Perquin. Hoe dom, dat hij aan die mogelijkheid niet had ge dacht. Kareltje, het zwakke, kleine Kareltje. dat eeuwig en altijd kouvatte en gelaten voor het raam zat te kijken, terwijl zyn kornuitjes buiten ravotten. (Wordt vervolgd) voldoen aan elke redelUke vraag: naar zijn „produkten" en aan elke redelUke eis. die m.b.t. die produkten wordt ge steld. Het bedrUf behoort op elk ogen blik zonder noemenswaardig uitstel een grote diversiteit van diensten van vol doende kwaliteit te kunnen leveren Onder de huidige constellatie is dit he laas niet het geval: het dienstbetoon schiet op verscheidene punten te kort, aldus de commissie. Groeiende wachtlijst Bij de postdienst en de postcheque- en girodienst treden nu en dan stagna ties op cii bij de telefoondienst bestaan lange wachtlUsten. Bevatte de lUst van wachtenden op een telefoonaansluiting per ultimo 1958 nog „slechts" 27.000 na men, in 1959 groeide dit aantal tot 28.000, in 1960 tot 36.000, in 1961 tot 49.000 en in 1962 tot 64.000. In dit dienstonderdeel doet, aldus de commissie, de overbelasting van de ap paratuur en de verbindingsmiddelen zich gevoelen in de vorm van verkeers stremmingen, een bedenkelijk verschijn sel, aangezien de intensiteit en de effi ciency van het gebruik van de telefoon verbindingen geheel en al door het pu bliek worden bepaald. De bedrijfsleiding kan daarop, afgezien van drastische maatregelen in tijden van nood, geen en kele invloed uitoefenen. Dit impliceert, dat in de capaciteit van de beschikbare technische middelen steeds een verant woorde marge dient te zijn. De commissie is van mening, dat de expansie van de capaciteit van hel staatsbedrijf der P.T.T. in zodanige mate en in zodanig tempo dient te worden \erzekerd, dat niet alleen de huidige achterstanden en daaruit voortvloeiende stagnaties uit de weg worden geruimd, maar bovendien bij voortduring de ca paciteitsvergroting gelijke tred houdt met de trendmatige toeneming van de vraag naar de diensten van het bedrijf, zulks gegeven een juiste tariefstelling. De investeringen van het bedrijf dienen dan ook volgens deze objectieve behoef- tennorm te worden bepaald. Spectaculair De omvang van de voor die investe ringen beschikbaar te stellen financie ringsmiddelen mag volgens de commis sie daarom niet afhankelijk worden gesteld van het trendmatige accrès in de rijksbelastingenopbrengst, welk accrès door de regering als objectieve structu rele norm voor de begrenzing van he) accrès van het totaal der rijksuitgaven is aanvaard. Alles wijst er op, dat de behoefte aan financieringsmiddelen van het P.T.T.- bedrijf in de toekomst een voortdurende groei te zien zal geven. Hoewel de tele foondichtheid in Nederland uitgaat bo ven het gemiddelde van de E.E.G.-lan- den, staan wij op dit punt nog ver ach ter bij landen als Zweden en de V.S. Daarnaast tekenen zich nieuw6 spectaculaire ontwikkelingen af op het gebied van de zgn. data-transmissie In de V.S. verwacht men zelfs, dat over een aantal jaren het telefoonver keer nog slechts voor 50% zal bestaan hiit traditionele telefoongesprekken en voor het overige uit data-transmissie, die ook kan worden aangewend voor verschillende administratieve doel einden, de besturing van machines op afstand e.d. Ot» al deze ontwikkelingen dient het P.T.T.-bedrijf voorbereid tc Toenemende spanning De commissie vreest, dat wanneer ei in de financieringsmogelijkheden van het bedrijf geen duidelijke verruimin| mocht komen, de spanning tussen het geen beschikbaar zou moeten zijn en hetgeen beschikbaar komt, nog steeds zal toenemen. Daarom bepleit zij plan- ning-op-lange-termijn en, wat de finan ciering betreft, o.m. toelating op de cpenbare kapitaalmarkt, evenals de P.T.T.-bedrijven in België en Duits land. terwyl in het Verenigd Koninkrijk de P.T.T. leningen op lange termijn kan sluiten bU de schatkist Wat de tarievenpolitiek betreft, meent de commissie, dat deze in be ginsel dienen te worden vastgesteld op commerciële basis, derhalve in het algemeen los van overwegingen van bijv. sociale aard, terwijl deze poli tiek een zeker verband dient te hebben met de conjunctuur. In concreto be tekent dit dat het streven van dl P.T.T. gericht moet ziin op een ren dement, dat (op wat langere termijn aezien) min of meer gelijk is aan dal van exvandprende particuliere bedrij ven. Hierbij denkt de commissie aan een rendement van 7 a 9 procent (na aftrek van eventuele belastingen op de winst) van het aeïnvesteerde ka pitaal, zulks naar Engels voorbeeld. Star personeelsregime Ten aanzien van het personeelsbeleid merkt de commissie o.m. op, dat het bij zonder onbevredigend is voor het P.T.T.- bedrijf, dat qua omvang en outillage in staat geacht mag worden zelfstandig regelingen te ontwerpen en toe te pas sen, wanneer het daartoe nochtans niet de vrijheid krygt By de P.T.T. leeft een bilIUk verlangen naar een systeem van regelingen, dat minder stroef functioneert en dat meer is afgestemd op de omstandigheden en behoeften van de P.T.T. als bedrijf. Men nu tc zeer de mogelijkheid van tij dige aanpassing. „Het ambtelijke perso neelsregime, waaraan de P.T.T. thans is onderworpen, staat, gekenmerkt als hel is door een zekere starheid, daaraan menigmaal ln de weg", aldus de com missie. Daar komt nog bij, dat de positie van het P.T.T.-bedrijf op de arbeidsmarkt in de loop der jaren ongunstiger is ge worden, hetgeen o.m. tot uiting komt in de personeelstekorten, waarbij met voor goede krachten de zuigkracht het particuliere bedrijf wordt on dervonden. Daarom zou het volgens de j verf en lak (Vervolg van pagina 1) Sjiro Soezoeki (38) was een van Üe eersten, die na de ontploffing afdaalden via een onbeschadigde mijnschacht op anderiialve kilometer afstand. Beneden vond. hij in ihet donker overal lijken. „Het lidht wa6 uit en ook de telefoons werkten niet. Maar zelfs in het donker kon ik steunende mannen ondenschea- den." Op één plaats werden meer dan honderd lijken gevonden van mensen, die zidh verdrongen hadden rondom de wa gentjes. die hen naar 'boven hadden moe4 ten brengen. In een andere gang werden 114 mijnr werkers gevonden, die allen door gas vergiftiging om 'het leven waren geko men. De rij spoorwageutjes uit de schacht leek eindeloos lang te zijn. Boven de ingang van de schacht stond een bord: „Wenkt u s.v.p. veilig» dank u zeer." kon men er op lezen Steun De ontploffing was zaterdagavond zo hevig, dat zelfs mijnwerkers, die boven de grond in de buurt van de mijn werk ten, gewond raakten. Ook huizen op 300 meter van de mijn werden beschadigd. Een houten gebouw werd geheel ver nield. Alleen de stalen binten, waarmee het in de grond was vastgemaakt, ble ven overeind staan. Door de explosie werd het luchtverversingssyteem vernield en kon de mijn vol gas stromen. De slachtoffers zijn omgekomen door ver branding of gasvergiftiging, of ziin in instortende mijngangen verpletterd. De directie van de mijn heeft evenals die van de spoorwegen alle gezinnen van de slachtoffers ,*an de ramp een bedrag van 100.000 yen toegezegd (dl ongeveer 900 gulden). Qmoeta ls een welvarende industrie- en havenstad op het noorde lijke deel van Kioesjoe, het zuidelijkste Japanse eiland. Verbrand De sladhtoffers van de mijnramp wor den in de komende dagen verbrand, zo als in Japan de gewoonte is. De as wordt in familiebagraafplaatsen bewaard. De scholen van Omoeta zijn vancohtend weer opengegaan. De treinramp heeft zich in een halve minuut voltrokken schatten deskundi gen. Een goederentrein van Tokio naar Yokohama ontspoorde. Uit tegenoverge stelde richting reed een volle passagiers- trein op volle snelheid op de ontspoorde trein in, schoot van de baan en boorde zich in de vierde en vUfde wagon van de trein met forensen die uit tegenge-. stelde richting kwam. De stalen wagons en de passagiers werden letterlijk aan stukken gereten. Sommige slachtoffers waren zo zwaai verminkt, dat het voor de identificatie nodig zal zijn vingerafdrukken te ne men. Omtrent de oorzaak van het onge luk tast men nog volkomen in het duis ter. Intussen heeft de president-direc teur van de Japanse nationale spoorwe gen, Reizuke Ishida, zijn ontslag aange boden aan de Japanse premier, daar hy zich verantwoordelijk acht voor de ramp. Dit is in Japan overigens een traditio neel gebaar. De procedure is dat premier Ikeda zal bepalen of hij het verzoek om ontslag wel of niet zal inwilligen. Vreselijke tonelen speelden zich af op het terrein van de ramp. Honderden huilende vrouwen en kinderen verdron gen zich by de boeddhistische tempel waar de zwaar verminkte lijken tijdelijk waren ondergebracht Bij de ramp is onder meer omgekomen de president van de universiteit van Yokohama, Saegusa, een geleerde die internationale faam ge noot. ,Jk had acht kinderen. Vier sneuvelden er in de laatste oorlog, nu heb ik er nog twee verloren". By stukjes en beetjes kwam het intens droevige verhaal over de lippen van Eizaboeroe Tajiri. HU had na een troosteloze speurtocht twee van zyn kinderen herkend temidden van de vele verminkte lyken. „Wat moet ik doen? Ik word oud", zei de 58-jarige Ta jiri, terwUl hU met zUn vuisten door zUn ogen wreef. Op een station bij Hirosjima zijn van morgen tvyee exprestreinen met elkaar in botsing gekomen. De botsing had geen ernstige gevolgen, slechts twee mensen werden licht gewond. commissie wenselijk zyn, dat de directie het bedrUf een zekere vrijheid zou genieten in het bepalen van haar belo ningsbeleid en speciaal ook in de hono rering van hen, wier prestaties voor het bedrijf van bijzondere waarde zUn, zoals bijv. technici van allerlei niveau en des kundigen op het gebied van de automa tisering. Het geldende bezoldigü gssys- laat daarvoor te weinig speling. In dit verband wijst de commissie ook op het belang van regionale differen tiatie. Ook zou het voor bepaalde cate gorieën van personeel mogelijk moeten zijn loonsverhogingen aan dc orde te stellen. Een ander middel is bijv. het be schikbaar stellen van woningen. In kringen van de bonden van over heidspersoneel was men nog niet in staat commentaar op het rapport van de commissie te geven, omdat, zo vernamen wij, het rapport nog niet in hun bezit is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7