Sennocol Uw probleem is het onze Federatie van diakonieën gaat op in nieuwe raad Kruis in kerk wordt voor architect een obsessie Bfonctiï lef fen Tehuizen voor werkende gehandicapte jongeren Vip was noch Soekarno noch Abdoel Rachman Een woord voor vandaag Kruisiging is schuld van gehele mensheid Borstbeeld van Talma in Bergum onthuld MAANDAG 11 NOVEMBER Mt Met gemeente iets niet in orde? (Van redacteuren) Zilang, of predikanten en architecten von den elkaar op dit punt wonderwel in de ATERDAG heeft de sectie kerk- ?e?S(,vda' m"r 1?" nt2r een I beslotenheid moet worden gestreefd, om- DOUW en ererdienst van de dat een mens van de wereld, die de be- Prof. dr. G. van der Leeuwstich- ^ojff^eid van de kerk wü zoeken ting in de door prof. M. F. Duintjer gebouwde Thomaskerk in Zeist de jaarlijkse studiedag gehouden, die door een zeer groot aantal predi kanten en architecten werd be zocht. Doel van deze dag was een discussie te wijden aan de Thomas- kerk en later op de dag aan de kapel van het Hervormd semi narie, de laatste gebouwd onder architectuur van K. L. Sijmonsz. Tijdens de discussie tn de Thomas- kerk kwam wel voorop te staan, dat het eigenlijk aanbeveling verdient om meer dan eenmaal per jaar samen te komen en samen de vele problemen die met kerkbouw en eredienst samen hangen te bespreken. Daar kwam tij dens de discussie het brandende vraag stuk over het kruis in de kerk. Aan vankelijk stonden de meningen van de theologen tegenover die van de archi tecten, doch op de duur vond men el kaar. De gedachten gingen uit naar de instelling van een commissie ter be studering van dit moeilijke onderwerp. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat prof. M. F. Duintjer zelf zijn ontwerp zou komen toelichten, doch familie-om standigheden hadden hem verhinderd naar Zeist te komen. In zijn plaats gaf de plaatselijke predikant, ds. J. Groene- boer een toelichting op het ontwerp. De Thomaskerk heeft twee kenmerken, waarvan er een typisch Duintjer is, na melijk twee glazen wanden, verdeeld in zo'n 75 in houten lijsten gevatte ruitjes. In Rijswijk heeft prof. Duintjer een kerk gebouwd van ongeveer dezelfde ar- ahitectuur, doch hier zyn de ruiten op een speciale manier in beton gevat, wat tot gevolg heeft dat de kerk van Zeist vrien delijker en meer kerk is dan die van Rijswijk, waar men met vele problemen te kampen heeft gehad met de opstelling van het meubilair. Nog een treffend kenmerk van de kerk i Zeist is, dat men er tevergeefs tafel, door de gemeente schertsend het strijkijzer en door de congressisten het geheiligd combinatiemeubel genoemd, van waarachter ook het Woord wordt be diend. Over plaats en betekenis van deze Ufel ontspon zich een diepgaande ver in de kerkgeschiedenis teruggaande discus sie, met als twee meningen: afgrijslijk en aanvaardbaar. GLAZEN WANDEN De zogenaamde openheid naar de we reld, gesymboliseerd in de in vele na oorlogse kerken aangebrachte glazen wan den, bleken ook een dankbaar onder werp van discussie. De architecten waren in meerderheid van mening, dat een be slotenheid een kerk meer zou sieren, om dat men niet met de vele tekortkomin gen tijdens de wekelijkse godsdienstoefe ningen „open naar de wereld" moet staan, doch dit op ander terrein moet manifesteren. De bekende da.- Overbosch hekelde fel deze zogenaamde openheid. „Tijdens het verticale contact tussen God en gemeente wil ik door de ramen geen boom zien" zo zei hy. Het duurde niet zodra hij de drempel van de kerkzaal heeft overschreden weer met die wereld geconfronteerd moet worden. Gesproken werd ook nog over de viering van het Heilig Avondmaal op de zogenaamde Schotse of Friese w\jze. Hierover werd de opmerking gemaakt, dat bij de toepassing van deze manier het Heilig Avondmaal veel meer weg heeft van de spijziging der 5000, dan het opgaan naar de Dis des Heren. KRUIS het kruis in de kerk. V< de architecten trokken hiertegen fel leer, omdat, zo konden wij beluisteren, dit in zeer vele kerken een architecto nisch probleem is. Voor zeer vele archi tecten wordt dit zo langzamerhand eer obsessie, met veelal als gevolg een archi tectonisch „geliefhebber met kruisen". Een kruisteken moet geen insigne wor den. Als de gemeente meent het kruis teken nodig te hebben om uit te druk ken. dat men van Christus is, is er deze gemeente iets niet in orde, zo werd gemeend. Men heeft in de achter liggende jaren een kerkelijk stempel op het gebouw willen drukken. De vroeg christelijke symbolen werden echter niet door de westerse kerkmens begrepen, wat resul teerde in een veelvuldig teruggrijpen naar het aanbrengen van het kruis in de kerk. Gevraagd werd ten slotte om dit onderwerp binnen de Prof. dr. Van der Leeuwstichting te bestuderen. Waarschijnlijk in december zal van wege de stichting een boekje worden uit gegeven, waarin alle na de oorlog ge bouwde protestants-christelijke kerken in een korte beschrijving zullen worden op genomen. noestdronk in tobletvorm.95ct BOEKENHOEK 500 wenken voor vertegenwoordigers, door Eberhard PuntseY Uitgave G. J. A. Ruys, Amsterdam. Een nuttig en praktisch boek. door K. Katz uit het Duits vertaald. Oorspronkelijk 500 Ver- kaufsideen für Reisende und Vertreter. Dén misschien, door Aya Zikken. Uit gave N.V. De Arbeiderspers, Amster dam. Thans verschenen in de serie Gro te ABC. Omslag van Henri de Haas. Onrust op het eiland, door Klaas van der Geest. Uitgave N.V. De Arbeiders pers. In AP-jeugdserie. Voor jongens en meisjes van 10 jaar en ouder. Illustra ties J. J. Hartogh. Pipo en Felicio in Kaliefland, door Wim Meuldijk. Uitgave N.V. De Arbei derspers, Amsterdam. Verhaal voor de jeugd naar de televisieserie. Illustraties van de schrijver en foto's uit het te levisiespel. Achilles de ezel. door H. E. Bates/ Carol Barker. Uitgave Ploegsma, Am sterdam. Fraai uitgegeven. Oorspronke lijk Achilles the Donkey. Vertaling Gertie Evenhuis. De grote verwildering, door A. den Doolaard. Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam. Dit verhaal over de eerste stijging van de Mont Blanc is nu op genomen in de serie Reuzensalaman- Mensen tussen Nijl er. zon, door prof. dr. Th. P. van Baaren. Uitgave W. de Haan, Zeist. Phoenix-poeket, geïllus treerd, over de godsdienst van het oude Egypte. Madame de Pomnadour, door Jacqut Levron. Uitgave W de Haan. Zeist. Gr< te Phoenix-poeket over het leven ve deze merkwaardige vrouw. Geïllui. treerd. Oorspronkelijk Secrète Madame de Pompadour. Bewerking H J. Har- ting. wèg... verstopping Ook goed voor bejaarden en in hardnekkige gevallen dragees herstellen uw natuurlijke stofwisseling mooiki Saldo voor nieuw hervormd diaconaal centrum Laatste daad: vakantiehuis :n aan een vrij - 7 7 die 53 jaar heeft WfiaTldlCapteH heeft gegeven. O ratie van Diaconieën van her vormde gemeenten heeft zich zaterdag opgeheven. Daarmede is een einde gekomen aan een vrij willige vereniging bestaan en leiding Naast deze organisatie was in de kerkorde van 1951 gevormd de Al gemene Diaconale Raad. De synode heeft op haar vorige zitting be sloten ook dit orgaan op te heffen. Zo kan er nu een fusie tot stand komen en de Generale Diakonale Raad kan gevormd worden. I11 feite bestonden er dus tot nu toe twee organen naast elkaar die op het zelfde terrein werkzaam waren. Reeds op een vorige vergadering (in november 1962) werd erkend dat er soms conflict situaties ontstonden, maar toen werd ook reeds met blijdschap geconstateerd Jat er van beide zijden de bereidheid as om samen te zoeken naar een De besprekingen, geleid door ds. F. Landsman, kwamen aanvankelijk moeilijk op gang, maar onder zijn lei ding vonden de beide organen elkaar. Er moesten zaterdag twee vergaderin gen worden gehouden. De statuten schrijven voor dat de helft van het aan tal leden-diaconieën vertegenwoordigd zouden zijn. Voorzien was dat dat niet gebeuren. Al was de toch wel grote zaal in Utrecht geheel gevuld, minder dan de helft van de 1200 diaconieën hadden afgevaardigden gezonden. Als het quorum niet aanwezig zou zijn moest een nieuwe vergadering worden uitgeschreven, die daaraan niet gebon- Voor alle zekerheid was tweede vergadering 's mid dags uitgeschreven. In die tweede ver gadering werd met alleen de diaconie m Lisse tegen de federatie opgeheven. Gehandicapt Nadat de vergadering 's morgens een aantal namen genoemd had die ter benoeming voorgedragen kunnen wor den aan de hervormde synode voor de nieuwe Generale Diaconale Raad sprak ds. J. C. van Dongen. Deze heeft Indertijd van de federatie een studie opdracht gekregen van een half jaar de omvang, vormen en gradaties invaliditeit, een verkenning van reeds aanwezige hulp en tevens van de lacunes in de zorg voor lichamelijk gehandicapten, alsmede een onderzoek de urgentie van een diaconale en Philadelphia propageert: IN vrijwel alle provincies in de grote steden en ook grote steden bestaat dringend behoefte aan kleine woonhuizen voor werkende geeste lijk gehandicapte jongeren, die thuis toch speciale verzorging no dig hebben. De prot. chr. vereni ging van ouders en vrienden van het afwijkende kind „Philadelphia" propageert het inrichten van der gelijke tehuizen ten zeerste. Aan dit onderwerp was zaterdag in Hilversum de algemene najaarsver gadering van de landelijke vereniging gewijd. Het was een echte werkver gadering, want men besprak na een korte inleiding het rapport, dat een daarvoor door en uit de vereniging be noemde commissie over de mogelijk heden fof stichting van dergelijke te huizen had samengesteld. vertelde het lid. de heer J. A. Smits, is in 1960 met haar werk begonnen. Bij een gehouden enquête kwam aan het licht, dat in tal van steden en streken behoefte bestaat aan een prettig onderdak voor geeste lijk gehandicapte jonge volwassenen, die wel in staat zijn zelf te verdienen door normale of aangepaste arbeid, maar niet zelfstandig kunnen wonen. TOEZICHT Dergelijke tehuizen moeten niet ge richt zijn op verpleging, maar op toe zicht en verzorging en zij moeten zo huiselijk mogelijk zijn. Daarom is het minder gewenst ze al te groot te ma ken Wel zou een tehuis voor bijv. 20 personen financieel wat voordeliger draaien, maar wanneer men dan de lei ding toevertrouwt aan een verpleegster (\P Schiphol was gis- teren alles weer geregeld om een Vip- passagier (een zeer be langrijke persoon) te ontvangen. Uit Genève was geseind, dat Ab doel Rachman, presi dent van Maleisië, zou aankomen. Dat Abdoel Rachman in Genève president van Maleisië in plaats van premier was genoemd, vond men op Schiphol een begrijpelijke vergissing. Maar wel vroegen de officiële „handenschud- ders" van de K.L.M. en de Swissair zich af waarom niemand van de Nederlandse rege ring ter begroeting aan wezig was. Een andere vraag was hoe deze premier, volgens de opgave uit Genève, sa men kon reizen met de Indonesische minister van luchtvaart Iskan- der. Misschien, dat die Iskander een andere Gelijk hadden ze. Die Abdoel Rachman was trouwens ook een an dere. Uit het Swissair toestel stapten name lijk drie nog vrij jonge, vriendelijke Indonesi sche studenten, die een bezoek zouden brengen aan de Philipsfabrie- ken. Maar de begroeting was er niet minder hartelijk om. Alleen was het comité van ontvangst op Schiphol wel nieuwsgierig wat ze in Genève geseind zouden hebben, wan neer ze de volledige naam van Abdoel Rach man hadden geweten De president heette namelijk Soekarno Ab doel Rachman dezen niet individu die heb- dan enig of echtpaar, zal het doenlijk zijn aan de i ele aandacht te besteden ben zij misschien nog ander mens nodig. Ideaal lijkt het de commissie, twee naast elkaar geleden middenstandswo ningen te kopen of te huren en die voor 6 tot 8 personen in te richten. Ieder moet een eigen zit-slaapkamer hebben, er moet een gemeenschappelijke woon- en eetkamer zijn en een apart verblijf voor degenen die de leiding In handen hebben. ROTTERDAM VOORAAN Er zijn reeds enkele van deze tehui zen in bedrijf. Rotterdam gaat met drie tehuizen verre vooraan, maar men heeft teciele jonge volwassenen. Afdelingen, die de stichting van zulke tehuizen op zich willen nemen, vinden voldoende financiële steun bij de ge meentebesturen. Deze helpen bij het fourneren van oprichtingskapitaal en zorgen voor de betaling van de kost prijs, welke de pupillen weer gedeelte lijk uit hun verdiensten kunnen terug betalen. Van groot belang is het, dat de le vensbeschouwelijke richting een stem pel drukt op de tehuizen, opdat men 's zondags samen ter kerke kan gaan en een predikant catechisatie kan ko men geven. De levensbeschouwelijke richting bepaalt mede de sfeer in de tehuizen, welke zich aanpast bij het gezin waaruit de pupillen komen. De commissie heeft in dit rapport al leen richtlijnen willen geven voor huis vesting van werkende jonge volwasse nen. die voor zwaarder gestoorden zou in een aanvullend rapport moeten wor den toegelicht. Daarom gaat de com missie voorlopig voort met haar arbeid. Later op de dag keken de talrijke aanwezigen naar de kleurenfilm, die ge maakt is in de reeds bestaande tehui zen in Nunspeet en Bennekom. Er was verder een geanimeerde discussie. Volksonderwijs vindt meer waardering „Het oordeel over de openbare school heeft zich sterk in gunstige zin gewij zigd. Dank zij de propaganda door Volksonderwijs voor de openbare school gevoerd, kan men thans tegenover haar een respectvolle instelling constateren," Dit zei vandaag de heer J. J. Feringa, oud-algemeen voorzitter van de vereni ging Volksonderwijs tijdens een verga dering van de vereniging in Krasnapols- ky te Amsterdam in zijn rede over ..Perspectieven in de strijd voor de openbare school". Naar de mening van de voorzitter van het Amerikaanse Joodse congres, dr. Joa chim Prinz. zullen de maatregelen in de Sowjetunie tegen de Joodse bevolkings groep leiden tot geleidelijke verdwijning van het Joodse geloof, de Joodse cultuur en tradities in dat land. In een rede te Cleveland, in de Amerikaanse staat Ohio, beschuldigde hy de Russische autoriteiten ervan, een officiële campagne „van ver nedering, discriminatie en ontzegging" te voeren tegen de drie miljoen Joden in de Sowjetunie. ook pastorale aanpak van dit terrein. Ds. Van Dongen heeft een uitvoerig rapport opgesteld. Het resultaat is te vens een uitgave van Boekencentrum getiteld: „De lichamelijk gehandicapte mens, ontmoeting en dienst." Hij pleit te nu voor de verplichte aangifte door de huisarts van de geboorte van een gehandicapt kind. Hij pleitte ook voor diaconale en pastorale verantwoor delijkheid van de kerk. Centrum Het bestuur wist wel wat te doen met het fonds dat in de loop der jaren is gegroeid. Het saldo moest een zin volle bestemming krijgen. En wat was beter dan een diaconaal centrum, waar vooral gehandicapten kunnen worden ontvangen voor vakantie! Vooral voor de bejaarden en Invaliden die aan hals gebonden zijn en daardoor elke moge lijkheid van vakantie missen, is er In ons land weinig accommodatie. Een gebouw is ontworpen dat op h2t terrein van Hydepark kan worden ge sticht. Met overweldigende meerderheid (Leeuwarden tegen) werd besloten om het saldo van ongeveer honderdduizend gulden in dit project te steken, om de aanloopkosten te bestrijden. Een proef- enquête heeft uitgewezen dat er inher* vormde kring alleen reeds 600 invali den zijn, die in dit nieuwe gebouw op gevangen kunnen worden. De kosten van dit centrum zullen ongeveer 1.150.000 bedragen. Gevraagd werd of de diaconieën ge middeld 1000 gulden willen bijdragen. Als voldoende toezeggingen binnen zijn (de giften kunnen over een drietal ja ren worden uitgesmeerd) kan de be slissing vallen om tot bouw over te gaan. Reeds 200.000 gulden is toegezegd. Voor de laatste maal sprak de voor zitter de talloze afgevaardigden toe. Hij memoreerde de geschiedenis van 53 Jaar die van armenzorg tot maatschap pelijke begeleiding uitgegroeid is. Het was geen herdenkingsrede, en ook geen begrafenisrede, maar wel klonk dank baarheid door voor het feit dat deze organisatie door diakonale renaissance een nieuw gelaat gekregen heeft Nu heeft 'deze keriïgezonde belogen Be weging zichzelf opgeheven, omdat de door haar-wakkergeroepen kerk—haar taak is gaan verstaan. De nieuwe raad zag hij geplant in de echte voedings bodem van de gemeente. Het slotwoord werd gesproken door do voorzitter van de hervormde synode, ds. P. G. van den Hooff. Zijn woord kOSRAM Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Soest (vac. dr. B. Maas- singh) (toez.): K. van Liere, te Wol- faartsdijk; te Oosthem (toez.): A. J. de Bue, te Pesse; te Zonnemaire (toez.): P. P. Saraber, te Abcoude; te Giessendam- Nederhardinxveld: H. Vos, te Rijssen; te Eindhven (vac. J. Hadders): H. P Schouten te Oldemarkt. Bedankt voor Apeldoorn: H. Jansen Klomp, kand. te Haarlem; voor 's-Gra- venhage (byz. kerkewerk): dr. W. Aal- ders, aldaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Z. (Katen- drecht) (vac. A. L. Bos): dr. A. Wind, te Almelo; te .Maassluis (vac. C. Mak), te Leiderdorp (vac. J. Banga) en te O.- en W.-Souburg (vac. P. A. Bohlmeijer): J. van Drie, te 's-Gravenmoer. Aangenomen naar Wormerveer: H. Dykstra. te Rotterdam-Z. (Ka tend recht). GEREF. KERKEN (VrUgemaakt) Beroepen te Glanerbrug-Oldenzaal en Marknesse: G. Mul, te Rozenburg. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Benoemd tot hulpprediker te Delfzijl: Th. Pothof, kand. te Utrecht. beleefd als iets naast de kerk, een orgaan op het grondvlak v kerk. Hij sloot aan bij het woord spreuken. Het einde ener zaak is beter dan het begin, maar ook bij het psalm woord: De Here zal het voor mij vol einden. Dit einde is beter omdat de lankmoedige beter is dan de hoogmoe dige. want die verlangt naar het einde, de echte voleinding. De lankmoedige gaat mee door de geschiedenis. Ik ligt het besluit vol De nieuwe Generale Diaconale Raad zal 21 leden tellen. Elf worden benoemd door de tien kerk-provincies en de Waalse gemeenten, een wordt afgevaardigd vanuit de generale sy node, een zal voorzitter zijn en acht namen kunnen ter benoeming vanuit de federatie voorgedragen worden aan de generale synode. De nieuwe raad start met 500.000 gulden in kas. Paus Paulus prijst dr. Karl Rahner De Oostenrykse jezuïet en theoloog dr. Karl Rahner, die dit jaar korte tijd door de Vaticaanse congregatie van het heilig officie aan censuur vooraf van zijn pu- blikaties onderworpen is geweest, is vrydag door paus Paulus op een audiën tie geprezen om zyn werk als deskun dige van het concilie en als schryver. De paus zei verscheidene boeken van Rahner te hebben gelezen en bewon derd en spoorde de theoloog aan zyn werk voort te zetten. Na protest van het Oostenrykse epis copaat en van Duitse bisschoppen had het heilig officie dat waakt over de zuiverheid van de leer in de R.K. Kerk de aan Rahner opgelegde censuur eer opgeheven. Dr. Rahner, van wiens geschriften er ook verscheidene in Nederiand zyn uit gegeven. werd door de paus in byzon- dere audiëntie ontvangen als uitgever van de „Lexikon für Theologie und Kirche" in gezelschap van andere bij deze uitgave betrokkenen. De paus be toonde zich zeer dankbaar voor het exemplaar dat hem werd aangeboden. In het loflied van Hanna, gezongen toen zij Samuel naar d tempel had gebracht, komt ook deze zin voor: „Want niet doo. kracht is een man sterk." Het is een zin die we vaak vergetei niet alleen de mannen, maar ook de vrouwen, want ook zij niet door kracht sterk. Dat woord „kracht" duidt niet alleen op lichamelijke kracJi Het is alles waarin wij onze kracht zoeken, of het nu ona intellectuele gaven, onze spieren, onze wapens of onze talentm zijn. Er ligt een geweldig verschil tussen krachten sterktA Kracht w wat er uit mij komt. Sterkte is wat ik kan wetI staan. Soms lijken deze woorden even dezelfde betekenis I hebben, maar dan ineens is er weer een wereld van verschn Niemand zal van iemand die zichzelf overwint zeggen: „Wl een krachtige kerel", maar Spreuken zegt dat hij sterker is dJ wie een stad inneemt. Sterkte heeft diepgang. Daarom kurend zwakken, kunnen mensen zonder kracht, toch sterk zijn. Sten' te is het vermogen om aanvallen te verduren in het levei. Sterkte is de kracht die de Heer ons wil geven. Met de kraci die wij ingeboren in ons hebben komen we niet klaar. Mat zelfs de zwaksten onder ons wil de Here sterk maken. Ds leerde Hanna. Nieuwe uitspraak voor het concilie En niet alleen van de Joden Onder de ruim 2000 bisschoppen die deelnemen aan het Vaticaan se concilie te Rome, is tegen het weekeinde een document ver spreid over de verbetering van de betrekkingen tussen de rooms- katholieken en de Joden. Dit do cument, getiteld „De houding van de katholieken tegenover de niet- christenen en speciaal tegenover de Joden", zal het vierde hoofd stuk vormen van een ontwerp- verklaring over de oecumene. Volgens de persdienst van het concilie zyn afschriften van het dokument uitge reikt aan de 2.200 concilievaders, patriar chen, kardinalen, aartbisschoppen, bis schoppen en andere prelaten, tijdens hun Zitting in de Sint Pieter-basiliek. Het zal een nieuw hoofdstuk vormen in een con. cilie-schema over de eenheid der criste- nen. Er is nog geen tyd bepaald voor de debatten over het schema. In een communiqué, dat werd uitge geven door het concilie-secretariaat ter cilie-chema over de eenheid der christe nen staat: „De verantwoordelijkheid voor de dood van Christus berust bij de gehele zondige mensheid. Het was om voor de zonde van ieder mens te boeten, dat de Sociaal-voelend a.r.-minister In Bergum Is zaterdagmiddag een borstbeeld onthuld ter nage dachtenis van wijlen (de anti-revo lutionaire) minister A. S. Talma die van 1908 tot 1913 minister was van landbouw, nijverheid en han del in het ministerie-Van Heems- kerek. Talma had tijdens zijn be wind een groot aandeel in de sociale wetgeving in Nederland. Mevrouw W. de Groot-Talma uit Pernis, een dochter van de in 1916 overleden minister, verrichtte de onthulling door het wegtrekken van een doek dat over het bronzen borstbeeld was gehangen. Direct daarop zongen de genodigden be geleid door het plaatselijk muziek korps Halleluja, Psalm 84 vers 2: „Zelfs vindt de mus zijn huis. 0 Heer". Tevoren waren de genodigden bij eengekomen in het gereformeerd ver enigingsgebouw „De Stryp" in Ber gum. De heer H. Algra, voorzitter van het moderamen van de a.r.-kies- verenigingen in Friesland, heette on der anderen welkom mr. K. Groen, ken en volksgezondheid die minister Veldkamp verving. Voorts waren er afgevaardigden van de a.r.-fracties in de Eerste en Tweede Kamer, het provinciaal bestuur in Friesland, C.N.V., B. en W. van Tietjerkstera- deel, vertegenwoordigers van enkele omliggende gemeenten en familiele den van wijlen mini ?r Talma. In zyn welkomstwoord zei de heer Al gra onder meer, dat het oorspronkelijk de bedoeling was geweest om een ge denkteken op te richten in Utrecht. Banden van de overledene met de ge meente Tietjerksteradeel, niet alleen door afstamming maar ook doordat dit district hem in 1901 ;n de Tweede Ka mer koos, hadden de a.r.-kringen doen besluiten om de keus op Bergum tè la ten vallen. Mr. Groen zei ln zijn toespraak dat de huidige gang van zaken bij het mi nisterie van sociale zaken nog steeds voortbouwt op de fundamenten door ds. Talma gelegd. Na deze toespraak droeg de 'heer Al gra het monument over aan de ge meente. De burgemeester, mr. W. M. Oppedijk van Veen, zei dat de gemeen te het borstbeeld met vreugde onder zijn hoede zal nemen. Het gedenkteken -.taat terzijde van het Bergumer gemeentehuis aan de rijks weg van Leeuwarden naar Drachten. Het is een bronzen borstbeeld op een sokkel en is 2.25 meter hoog. De beeldhouwer L. H. Sondaar uit Loenen het departement van sociale za- aan de Vecht heeft het vervaardigd. Zoon van God Zichzelf aan 1 heeft geofferd. De rol die de Joodse leiders uit de d gen van Christus hebben gespeeld om kruisiging tot stand te brengen, sluit d schuld van de hele mensheid niet ni De persooniyke schuld van deze lelde* kan echter niet aan het hele Joodse noch uit Zyn tyd (van Christus) 1 uit deze tyd, worden toegeschreven". Het document is in de afgelopen tv jaar voorbereid door kardinaal Bea, de leiding heeft van het conciliesecretf riaat voor de eenheid der christenen. I een Duitse jezuïet, is bijbelexegeet 3 zyn vak. In het communiqué van l. secretariaat wordt nog gezegd, dat aandacht van het concilie voor de jodef niet als ras of volk, maar als het uitve koren volk van het Oude Testamea voortvloeit uit de steeds groter worden® waardering voor het geheiligde erfgoJ van de kerk. De Israëlische minister voor godsdienjf zaken, Zerah, heeft gisteren zyn insteifr ming betuigd met de inhoud van het d£ cument over de verhouding tussen R.K. Kerk en het Jodendom. Minist» Zerah juichte het initiatief van het coi ciliesecretariaat voor de eenheid da christenen toe, want „het zal de weg naJ wederzijdse waardering vrijmaken" q kan er toe by dragen „ons van de ge»l van het antisemitisme te bevrijden." I Ook dr. Nahum Goldman, president vat het Joodse Wereldcongres, heeft uitiij gegeven aan zijn dankbaarheid. In ea, verklaring zei hij: „Het Joodse volk geroerd en dankbaar over de vooruit zichten dat het concilie een verklarüï zal goedkeuren waarin op de R.K. Keïf een beroep gedaan wordt die passages het godsdienstonderricht te schrappa welke aanleiding geven tot minachting haat of vervolging der Joden. Een derg? lijke verklaring zou van historisch belarf zyn. „Het zal de harten van alle Jodtf deugd doen dat er nieuwe hoop bestal voor een tijdsgewricht van begrip vafo dringen» 1 d« wef Aantal buitenlandse studerenden in Nederland stijgt In het verslag over 1962 van de stick ting Foreign Student Service (dienst bui tenlandse studerenden in Nederland, wordt het verheugend genoemd, dat voer het eerst sedert 1956 een einde is gr komen aan de voortdurende daling val het aantal buitenlandse studenten in N« derland, en dat er zelfs ten opzichte vaj 1961 een toename van byna honden studenten valt te constateren. Op 1 nuarl 1963 waren in totaal 2559 buiti landse studenten by de Foreign Studu Service ingeschreven tegen 2465 op 1 ji nuari 1962. Het aantal studenten uit de ontwikki lingslanden onderging slechts een g( ringe verhoging. Er waren 371 studeren den uit Indonesië en 268 uit de Ne{ Antillen. Deze cijfers hebben niet allee! betrekking op universitaire studente? doch ook op studenten boven het nivea» van middelbaar onderwys, t Reeds eerder heeft de stichting aaii bevolen een voorbereidingsinstituut het leven te roepen dat behulpzaam kal zijn by een snellere aanpassing van a studenten en om hun voldoende kenni van de Nederlandse taal bij te brengc De hoop is, volgens de stichting, gewt tigd dat op niet al te lange termyn m een dergelijk instituut een aanvang k: worden gemaakt. Het blyft daarnaa naar de mening van de Foreign Stud» Service, geboden in het buitenland bekendheid te geven aan de cursi_„ in het byzonder voor de buitenland* bedoeld, die meestal specialisatie ogen. Deze cursussen worden in het gels en ook wel in het Frans gegeven. I I Vraag: In uw rubriek van 30 sep tember las ik over het onrijp afvallen van pruimen. Misschien is dit inder daad een kwestie van snoeien, maar er kunnen ook andere (mij onbekende) redenen zijn, die verband houden met de opstijging van de levenssappen in de pruimeboom. Ik herinner me dat wij thuis zo'n vijftig jaar geleden een flinke pruimeboom hadden staan die rijkelijk bloeide maar de vruchten vie len lang en breed vóór het rijp wor den op de grond. Mijn vader heeft gesnoeid, maar het hielp niet totdat hij een zeer oud hem aangeraden mid del toepaste en een spijker dreef door de stam, zo ongeveer een centimeter of vijf boven de grond. Het gevolg was dat de stam van ondier enigszins gesplitst werd en het volgend jaar vie len de vruchten niet meer af. Mijn vader gebruikte geen draadnagel Ms dus door u bedoelde gevaarlijke experiment al lang verdwenen. Met het afsteken tweede: Er .•ortels en bemesting en snoei kan vonnis wel een kort geding mogelijk). Ten is nog geen ontruimings geen toezegging hetzelfde bereiken zonder gevaar kant. In dat geval behoeft u geen ge- van loodglans treden bij het spijkeren. Het betreft hier geen verdeling maar stremming sappen. Dit paardemiddel zal al- moet u dulden, waarbij leen helpen levenals wortels afsteken), op evenredige -1- j_ZOgenaamde zeifbe- huur verbouwing hebben toe gestemd. Alleen dringende reparaties - recht heeft i Brieven, die niet ityn voorxW van naam en adres, kannen niet k behandeling worden genomen. Ge helmhouding Is verzekerd. Vrageg die niet onderling met elkaar kj verband staan, moeten ln afzonder als de pruim stuiver ij. d.\ meel bevruchting mogelijk is. zoals bij Reine Victoria. Bij rassen, die vreemd stuifmeel nodig hebben, zal dit niet hel pen, wel bijvoorbeeld bij luie dragers, idering de deze langer duren dan dat met eigen stuif- veertig dagen. De eigenaar kan 1- 1- «--« sieChts tot vertrek dwingen door e proces, wanneer hij drie jaar eigenaar want is of wanneer hij u een even goede woning ter beschikking stelt. Deze wo ning is echter nog niet beschikbaar. Met redelijkheid aan beide zijden is er er misschien een oplossing te vinden. Vraag: Mijn tuin wordt begrensd - hoge ligusterhaag tegels te worden Ingesloten. zodra de wintervorst voorbij is en de haag dan tevens veel smaller o|^ die zelfbestuiver zijn. Hierdoor kan men de vruchtbaarheid wat vervroegen. Vraag: Het door mij bewoonde huur huis is verkocht en de eigenaar heeft mij drie jaar geleden de huur opge zegd zonder datum te noemen. Onmid dellijk heb ik een huis aangevraagd en er is er my een toegewezen. De tegen woordige bewoner van dat huis heeft woning in aanbouw en de voltooi- zijde die iets dunner is dan de andere zijden. Slaat men een dergelijke spij ker door het stammetje dan zal dit spiyten, want de spijker moet door en door de stam doorboren. Door de ont stane spleet worden de uit de grond opgenomen levenssappen verdeeld en men beweerde altijd dat door een 30 jaar geleden ontstane verdeling en ver sobering de vruchten voldragen wor den. De boom stond in zwarte grond waaronder geen veenbodem was te Reeuwijk aan de plas *s-Gravenbroek. Misschien staat hij er nog. Men noem de die grond ..damsel". Antwoord: Daar de wetenschap ln al e^aren al heelwat meer gevonden platte ing is vertraagd, zodat hij kele maanden in kan. De "eigenaar de woning, waarin ik thans woon. heeft vergunning om zijn huis te gaan ver bouwen zodat er gebroken en ver nieuwd moet worden, en hij wil daar- staat' aan beginnen. Moet ik daarmee ge noegen nemen? Antwoord: Er zijn verschillende mo gelijkheden. Ten eerste dat er een ont- ruimingsvonnis tegen u is. dat u tol onmiddellijk vertrek noopt, of u heeft voor het onzekere reeds toegestemd in de ontruiming een bepaalde datum. In dat geval is We weten niet u natuurlijk aan de genade of de onge- gen zal «»n ia nade van de verhuurder overgeleverd - - en u moet veel voor lief nemen om er 1 led wat meer gevonden niet uitgezet te worden (ook al is er de vruchtbaarheid, is het blijkens een onlangs gepubliceerd von- dan twee meter breed. Ik wil deze de tuinzijde tot op de stam afsnoeien. Wanneer kan ik dit beter doen, nu of in het volgend voorjaar? Als ik dit nu doe, moet lk maan denlang tegen de kale stammen aan kijken, maar dat heb ik er voor over als ik den zeker weet dat de haag het volgend voorjaar weer heel vlug wil uitlopen. De af te snoeien kant het westen. Als de heg toch de ontruiming op terugsnoeien op het volgend voorjaar t„ 1. 1-» wjntgj. 0ns bren- heeft wel bewezen dat de liguster gevoelig is voor strenge vorst. Gaat is er kans dat bij een strenge wint» de haag dood gaat. Snoei de haag n brede haag neemt veel 1 Snoei vlug terug, dan zal cf haag uit de grond weer spoedig uif lopen en dan heeft u datzelfde jat* al weer een aardig haagje. Vraag: Een landbouwer-veeboer iC genoodzaakt zijn bedrijf aan de gemeei* te te verkopen, waarbij hij behalve di koopsom een bedrag als winstderving zal ontvangen. Dit laatste bedrag is drii maal zo hoog als de koopsom. Hier van zal een groot gedeelte als belas tlnj.' betaald moeten worden. Is het mo gelijk het bedrijf tegen taxatiewaard? aan de gemeente te verkopen en voo? net overige een pensioenregeling aafl te gaan? Wat zijn dan de fiscale gt volgen. I Antwoord: Inderdaad zal van het bft drag ter vergoeding van de winstder ving belasting betaald moeten wordeE* naar het bijzonder tarief van ten mirf ste 20 pet. en ten hoogste 40 pet I* net inkomen laag dan wordt het 20 pel of n het zeer hoog 40 pet. met all» mogelijke variaties daartussen. De b«v lastingwet maakt het onmogelijk daar. aan op eenvoudige wijze te ontkomeif anders zou niemand meer iets betalen*1 Een pensioen- of lijfrenteregeling help#- niet in dit opzicht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2