Japan op door dag getroffen een S» twee grote rampen P.T.T. los uit overheidssfeer Mijnexplosie en treinbotsing: 600 doden Talrijke mijnwerkers worden nog vermist Vrouw met 3 kinderen bij botsing omgekomen Commissie-Goedhart adviseert minister: Ingrijpen nodig om ontwikkeling bij te snelle benen Mijnstreek wil geredde mijnwerkers onthalen Duitsers na tonnenroof in Nederland gezien weerbericht Maandag 11 november 1963,44ste Jaargang CKRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD VANDAAG weer een krant van FORMAAT n Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w 0,73, p.m. 3,15, p.kw. 9,45 Klachtendienst bezorging 18 19 2-; iVolgens het blad „The News" uit Mexico City zou mejuffrouw Celia {Sanche (foto), secretaris-generaal van het Cubaanse presidium, Os- \valdo Dorticos opvolgen als pre sident van Cuba (waar premier I Fidel Castro de feitelijke macht heeft) Nog geen twee dagen na ide wonderbaarlijke redding van de elf mijn werkers m het Duitse plaatsje Lengede, die vele miljoenen in de gehele werld en zucht van vrlichting deed slaken, heeft zich in Japan een ramp voorgedaan die alles wat in Lengede gebeurd is, in de schaduw stelt. Za terdagmiddag werd Japan getroffen door een vreselijke mijnramp, die aan zeker 440 mensen het leven heeft gekost en zaterdagavond kwam daar nog een treinramp bij, die tenminste 162 slachtoffers heeft gnëist. Tientallen mijnwerkers worden nog vermist. Gevreesd wordt, dat vlen, die bij de rampen zwaar gewond werden, nog aan hun verwondingen zullen be zwijken. Het is de grootste mijnramp, waar door Japan sinds jaren is getroffen. Alleen in 1916 vielen er nog meer doden. Toen kwamen 687 mijnwerkers om het leven. Bij de mijningang speelden zich tonelen af, die deden denken aan hetgeen er na een gevecht op een slagveld gebeurt. Doden en ge- Frontale botsing bij Hoofddorp Bij een botsing tussen twee per- menauto's op de weg tussen Hoofd- orp en Heemstede nabij Hoofddorp na gisteravond om acht uur vier «rsonen om het leven gekomen en u-en personen min of meer ernstig (wond. De auto, bestuurd door de 37-jarige Ier J. H. R. uit Haarlem, slipte op het jtte wegdek. De wagen schoot naar iks en botste frontaal op een uit tegen- •er gestelde richting komende personen- jto. De gevolgen waren vreselijk: De heer zelf werd vrij ernstig gewond, zijn htgenote, de 35-jarige mevrouw R.-Van •r W. en hun drie zoontjes van 6. jaar, waren op slag dood. De zes inzittenden van de andere auto brden allen gewond. Het waren de be- purder, de 44-jarige heer D. K. uit jmuiden, zijn 42-jarige vrouw K.-E., H. K. uit Velsen, en de 34-jarige L.-K. uit Hilversum, met haar e zoontjes van 11 en 7 jaar. Op rijksweg 16, tussen Dordrecht b Moerdykbrug, kwam zaterdagmiddag ii personenauto, bestuurd door de heer Waardenburg uit Schiedam terecht in middenberm en sloeg daardoor enkele alen over de kop. In de auto zaten het thtpaar "Waardenburg en zes kinderen, ider wie twee logeetjes van de familie, fe 9-jarige H. Kamp uit Schiedam werd |j dit ongeval zodanig gewond, dat hij prte tijd later overleed. De heer Waar- (nburg liep een bekkenfractuur op. Op de Amersfoortsestraat te Nijkerk teft zich zaterdagavond een verkeers- Igeval voorgedaan, waarbij de 30-jarige A. van Moorselaar uit Putten om het ■feil kwam. Met zijn auto kwam deze i botsing met een uit tegenovergestelde phting komende auto, die bestuurd bor de heer A. V. uit Klazinaveen k plotseling hevig remmen op de linker- (eghelft terechtkwam. Zondagmiddag is de 57-jarige mevr. v. d. Stelt-de Bruin uit Gorinchem toen I per fiets een straat overstak in Gelder- lalsen door een busje geschept. Zij was p slag dood. I Zaterdag is de 21-jarige P. Janse vit erooskerke bij een verkeersongeluk in Èddelburg zo ernstig gewond, dat hij in e loop van de nacht is overleden, f Gisteravond is de 76-jarige heer Th. eene uit Maren (NB) op een wandeling zijn woonplaats door een hem achter- (komende auto aangereden. Hij werd In één oogopslag Kruis in de kerk voor archi- I teot een obsessie pag. 2 Concilie: uitspraak over de Joden pag. 2. Kritiek van drie omroep verenigingen pag. 5. Antwerpen centrum van Vlaamse demonstratie pag. 5. Prof. Oud benoemd tot mi nister van staat pag. 7 Sport op de pagina's 11 en 13. naar het ziekenhuis in Den Bosch ge bracht, waar hij twee uur later is over leden. Bij Kruiningen zijn zaterdag twee jonge Fransen met een auto tegen een brug gereden, doordat een suikerbiet van een passerende vrachtauto door hun voorruit viel. De bestuurder raakte de macht over het stuur kwijt. De mannen zijn met ernstige verwondingen opgeno men in het ziekenhuis in Goes. Een woordvoerder van het Indonesische minsterie van buitenlandse zaken heeft vandaag verklaard dat de minister van buitenlandse zaken dr. Soubandrio pre mier zal worden en daarnaast zijn hui dig ambt zal behouden. wonden werden in snel tempo op hom- derden draagbaren weggedragen. De dragers moesten zich een weg banen door de grote menigte verdwaasd kij kende of wenende bloedverwanten der mijnwerkers, die bij de ingang van de mijn waren samengedrongen. De wagons in de Mikawamyn in Omeota op het eiland Kioesjoe die an ders op zondag ook steenkool haar bo ven brengen, brachten gisteren slechts lijken naar de oppervlakte. De mijnwerkers die de verschrikke lijke ontploffing van zaterdagmiddag overleefd hadden, groepten zwijgend sa men in een wachtkamer. Op hun gezich ten stonden nog de verschrikkingen te lezen, die zi} doorstaan hadden. Dit was de grootste, modernste en veiligste mijn van Japan, maar een ontploffing heeft op het meest onverwachte ogenblik de ingewanden er van uit elkaar gescheurd. Over de oorzaak is is men het niet eens maar de gangbare lezing is dat kort sluiting het kolenstof dat zo fijn is dat het niet met het blote oog kan wor den gezien ot ontbranding heeft ge bracht. „He verschrikkelijkste wat ons kon overkomen", zeggen de mijnwerkers Bij dit soort ontploffing ontstaat immers het dodelijke koolmonoxyde. ,.Wij zijn een verschrikkelijke dood gestorven", zeggen de verwrongen gezichten van de geborgen slachtoffers. Een oude mijn werker vertelde: .Eerst begeven je benen het. Je kan je niet meer staande houden. Je borst begint zwaar te drukken. Het bloed mokert in je hoofd en langzaam komt het einde". „Weer 22 lijken", werd er geroepen. Er kwam wat beweging maar niet veel. De reddingsmanschap^en bij de ingang van de mijn. de militairen in gevechts- kleding met brancards, de chauffeurs van de ambulance-auto's, zij wisten wat hen te wachten stond. Zij hadden reeds teveel gezien. Het metalen lawaai van de mijnspoorweg werd luider en aan het eind van een stalenkabel kwam lang zaam een trein wagens tevoorschijn uit een anderhalve kilometer lange schuine mijnschacht. De dekens met hun leven loze inhoud werden voorzichtig door de mijnwerkers opgetild. Angstig keken zij onder de dekens of het misschien een bloedverwant of een vriend was. Mili tairen droegen daarna de brancards naar de wachtende voertuigen. Bij het passeren van elke brancard lichtte een functionaris even de deken op. „No. 4608" schreeuwde hij. Hij noteer de het nummer van de mijnlamp. Maar velen hadden de lamp niet meer op hun helm. Die was door de kracht van de explosie afgerukt. De kracht van de ontploffing heeft zich blijkbaar als een granaat uit een kanon voortgeplant door de sdhacht. En daarna begon het dodelijke mijngas ziah door de doolhof gangen te verspreiden om de meer dan 1300 mijnwerkers te belagen. De explosie kwam op het mament, dat de ploegen elkaar zouden aflossen. Er be vond ziioh toen ongeveer het dubbele aantal dam normaal in de mijn. Honder den mijnkers stonden dicht opeen ge drongen bij de plaats, waar zij met de naar boven zouden gaan Voor vervolg zie pagina 7 TREINRAMP geeft een idee vat ontstond toen drie treinen tussen Tokio en Jokohama op elkaar in reden. Tenminste 162 reizigers von den hier de dood MIJNRAMP Alleen een stalen skelet bleef over van een gebouw bij de ingang van de steenkoolmijn in Kioesjoe, na de ontploffing die er zaterdag aan minstens 44 7 mijn werkers het leven kostte, terwijl dit dodencijfer nog stijgende is DC-8 verloor in start twee motorplaten Met volle kracht voortstormend op de 2150 meter lange startbaan nr. 23 van Schiphol heeft de KLM DC-8 Sir Alexander Fleming zaterdagochtend om half twaalf bij het vertrek naar Surina me en Curasao twee grote, openklapbare dekplaten van een motorgondel verloren. Gezagvoerder V. A. Mans uit Bloemen- daal wist zijn machine nog voor het ein de van de naar verhouding korte start baan tot stilstand te brengen en taxiede vijf minuten later met zijn gehavende vliegtuig rustig het platform op. Het in tussen reeds gegeven alarm werd toen ingetrokken. Aan boord van de Sir Alexander Fle ming bevonden zich 51 passagiers, ondei wie de Surinaamse directeur van finan ciën L. Kruisland en de directeur van de' Surinaamse posterijen E. Lede. Als ge volg van de afgebroken start ondervon den zij een vertraging van drie uur en een kwartier. Tegen een Haagse vrouwenarts, die in hoger beroep voor het Hof terecht stond, heeft de advocaat-generaal bij het Haags Gerechtshof, mr F. J. G. baron van Voorst tot Voorst vier jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en ne gen jaar ontzegging van de bevoegdheid geneeskundige op te treden, geëist (Van één onzer redacteuren) T~\E COMMIE, die vorig jaar door de toenmalige minister van verkeer en waterstaat, drs. H. A. Korthals, is ingesteld om de problematiek rond om de rechtspositie van het staatsbedrijf der PTT in studie te nemen, is tot de belangwekkende conclusie gekomen, dat de PTT in het geheel van de rijksdienst een afzonderlijk wettelijk statuut met een eigen rechtspersoon lijkheid moet verkrijgen en dat het bedrijf toegang dient te worden ver leend tot de kapitaalmarkt ter voorziening in bijzondere investeringen. De tarieven voor de diensten van het PTT-bedrijf zullen dan moeten worden vastgesteld door de directie volgens een beleid, dat in beginsel is gericht op een rendement voor elk der grote bedrijfsonderdelen, dat overeenkomt met dat van qua expansie vergelijkbar particuliere bedrijven. Enige andere conclusies van dt commissie zijn: Door de verlening van een afzon derlijk wettelijk statuut dient de PTT de status van tak van rijks dienst in de zin der Comptabili teitswet te verliezen; De verhouding van het bedrijf tot de minister van verkeer en water staat moet worden geregeld door bij wet aan deze minister het recht te verlenen tot het geven van aan- De geredde mijnwerkers van de rampmijn Mathilde te Lengede kunnen nu ook met vrouw of verloofde een onbezorgde vakantie doorbrengen in de Zuidlimburgse mijnstreek. Terwijl de elf mijnwerkers nog in de nauwe mijn gang op hun redding zaten te wachten, werd in de mijnstad Geleen uit de burgerij een comité gevormd dat niet alleen gelden bijeenzamelt voor de na gelaten betrekkingen van de omgekomen mijnwerkers, maar dat nu tevens een vakantie van veertien dagen heeft aangeboden aan de in totaal eenen twintig geredde mijnwerkers. Ze hebben echter meer aanbiedingen, ook zoals gemeld uit ons land. wijzingen aan de directie met het oog op het algemeen belang; het bedrijf dient voor zijn finan ciering-in-het-algemeen de be schikking te houden over afschrij vingen en winst, behoudens winstuitkering aan het rijk; Voor het bedrijf moet jaarlijks een twee-jaren-begroting en een vijf-jaren-plan ivorden vastge steld; Het dienstverband van het per soneel van het bedrijf zal de vorm moeten verkrijgen van een arbeids overeenkomst naar burgerlijk recht. Het dienstverband van het perso neel van het bedrijf zal de vorm moeten verkrijgen van een ar beidsovereenkomst naar burgerlijk recht; Op de grondslag van een algemene maatregel van bestuur dineen de arbeidsvoorwaarden voor het per soneel in algemene zin te worden geregeld in één of meer door de directie vast te stellen reglemen ten; Indien wordt besloten tot een af zonderlijk wettelijk statuut voor het staatsbedrijf der P.T.T. zal alsnog bijzondere aandacht moe ten worden geschonken aan struc tuur en werkwijze van de leiding en aan het toezicht op het bedrijf. De commissie meent de vraag, die haar is voorgelegd, of het staatsbedrijf der P.T.T. in zijn huidige rechtspositie, in het bijzonder op het gebied van de financiering en van het personeelsbe leid, voldoende mogelijkheden heeft om zijn taak in overeenstemming met zijn maatschappelijke functie te kunnen ver vullen, ontkennend te moeten be antwoorden. Band met economie Zij erkent, dat het mogelijk is om door een aantal aanvullende maatrege len enige nodige voorzieningen te tref fen, doch deze zouden volgens de com missie „enigszins halfslachtig" zijn. Zij zou daarom» het P.T.T.-bedrijf bij voor keur onttrokken willen zien aan de wer kingssfeer van de Comptabiliteitswet en de Bedrijvenwet en van die regelingen op personeelsgebied, die ta.v. de ver houding van de overheid tot haar werk nemers uitgaan van een ambtelijk ver band. Het staatsbedrijf der P.T.T. maakt naar het oordeel der commissie geen deel uit van de collectieve sector ep ls niet primair verbonden met de c heid als zodanig, doch veeleer, gelijk de particuliere bedrijven, met de nationale De commissie meent dan ook. dat men door het toekennen van een eigen wet telijk statuut en van rechtspersoonlijk heid aan het bedrijf der P.T.T. de eigen plaats markeert, die de P.T.T. in het maatschappelijk bestel inneemt „Boven dien zal het voeren, in overleg met de regering, van een meer zelfstandig en mede daardoor meer flexibel bedrijfsbe leid ook psychologisch worden verge makkelijkt Het gevaar van repercussie» van het P.T.T.-beleid in andere delen van de overheidsdienst, die voor de re gering moeilijk aanvaardbaar zouden zijn, is immers belangrijk geringer bij een duidelijk gemarkeerde zelfstandige positie van de P.T.T. dan wanneer dit staatsbedrijf de huidige status zou be houden", aldus de commissie in haar rapport, dat onlangs aan de huidige mi nister van verkeer en waterstaat, mr. J Aartsen. is uitgebracht. Voor vervolg zie pagina 7 Generaal Van Voorst tot Voorst overleden Vannacht is op 82-jarige leeftijd in zijr woning te Vierakker (gemeente Warns- veld) overleden de oud-commandant veld leger uit de oorlogsdagen van mei 1940, luitenant-generaal b.d. Jan Joseph God fried baron van Voorst tot Voorst Generaal Van Voorst tot Voorst in maart 1937 commandant veldleger, commandant van de vesting Holland en gouverneur van de Residentie. In 1938 werd hij tevens adjudant in b.g. dienst van de Koningin. In 1947 ging het eervol ontslag. Luitenant-generaal Van Voorst Voorst was o.m. drager van de volgende onderscheidingen: ridder in de souvereine orde van Malta (1911), ridder in legioen van eer van Frankrijk (1912), rid der Oranje-Nassau met de zwaarden (1912), ridder Nederlandse Leeuw (1936), grootkruis Kroonorde van België (1936) en commandeur Nederlandse Leeuw (1946). Agenten gewond bij nachtelijke achtervolging In de nacht van zaterdag op zondag hebben agenten van de Amsterdamse politie een wild-westrit door de stad en op de buitenwegen rondom de hoofdstad moeten maken op jacht naar een voort vluchtige automobilist. De rit eindigde met de aanhouding van de achtervolgde, de 22-jarige stuurman M. K. uit Wees- perkarspel, en met de opname van twee agenten in het ziekenhuis. Deze waren bij een botsing van hun auto met een andere politiewagen met hun hoofd door de voorruit geslagen en hadden een her senschudding opgelopen. Het begon omstreeks kwart voor drie op het Frederiksplein, waar twee agen ten uit het openstaande portier van een grote rijdende auto een vrouw om hulp hoorden roepen. Zij reden de wagen klem. De vrouw sprong eruit en vertelde totaal overstuur dat zy tegen haar wil door de inzittende man was meegenomen. vrouw achterlatend, zetten de agen ten in een busje de achtervolging van de inmiddels weggereden (en naar later bleek, dronken) man in. Tevergeefs pro beerden zij op hun wilde jacht door de stad de wagen klem te rijden. Assistentie werd gevraagd van nog een politieauto. De jacht eindigde op de oude autoweg aar Weesp, waar de automobilist zijn wagen langs de weg neerzette, daar deze in brand was geraakt door een smeulend sigarettenpeukje dat de bestuurder in een dot poetskatoen had laten vallen. Het politiebusje stopte eveneens, de daarachterkomende personenauto met de twee agenten erin remde niet bijtijds en vloog met grote snelheid op het busje met het gevolg dat beide agenten gewond raakten. Commentaren TVE omroeporganisaties hebben nu ook haar kritiek geleverd op het rapport van de commissie-Scholten inzake het ten onzent geldende en te gelden bestel. Wij achten die kritiek begrijpelijk en juist. Om ons bestel worden we van over de landsgrenzen benijd. Het is een bestel, historisch gegroeid en geheel met aard en karakter van ons volk in overeenstemming. Verwijten van een monopolistische instelling ten spijt, vertoont het een opmerkelijke geschakeerdheid. Hoe kan het ook anders, waar voor elk der medewer kende omroeporganisaties de levens- en maatschappij-beschouwingen be slissend meespreken? Hadden wij dit omroepbestel niet, we zouden wensen het te bezitten, zoals men het ook elders wenst. Het vreemde is, dat, nu we het bezitten, er telkens weer pogingen worden on dernomen om eraan te morrelen. Wil men verbeteringen, het is ons wel. Maar dan binnen het kader van het bestaande. En geen wijzi gingen die de strekking hebben het bestaande wezenlijk te verzwakken. ver weg tot een verre naaste vool ons geworden? De onvoorstelbare rampen die thans het verre Japan op een dag hebben getroffen, zijn overigens wel in staat ons te schokken. Want ook ginds zijn het mensen die uit het leven zijn weggerukt, zijn er doden en bedroef den. In Japan, het dichtbevolkte land, ne men rampen spoedig een ontstellen de omvang aan. Steeds zijn het er velen die het leven laten wanneer treinen botsen, wanneer mijnen in storten, wanneer schepen kapseizen. Zullen we het in gelatenheid over ons laten komen? Zullen we er ken nis van nemen en overgaan tot dc orde van de dag? Of zullen we met wat ginds en hier gebeurt, in het klein en in het groot, geen ge noegen nemen omdat eens de over winning werd behaald op de dood? Ook naar de treurenden in het verre land zal onze deernis uitgaan. T)E voorstellen met betrekking tot het PTT-bedrijf, zoals wij die vandaag publiceren, moeten uiterst belangrijk worden genoemd. Wij prijzen ons gelukkig dat wij in de gelegenheid zijn, de inhoud er van weer te geven. Rapporten als deze worden te ge makkelijk aan de openbaarheid ont trokken. Ook dit rapport is al wel enige maanden geleden uitgebracht Ons volk is echter democratisch en volwassen genoeg dan dat het van de kennisneming ervan verstoken dient te blijven. De verzorging van de PTT is een zaak die ons allen raakt en waarbij wij allen recht streeks belang hebben. Het is een maar al te bekend feit, dat er met betrekking tot de PTT gebreken en tekortkomingen zijn. Hoe daarin te voorzien? De voor stellen van de commissie zijn ingrij pend. Gepleit wordt voor een andere structuur dan de bestaande. Wij achten het van belang, dat heel ons volk in de gelegenheid is over dit alles mee te denken. (Van onze correspondent) In ons land wordt op het ogenblik jacht gemaakt op twee Duitsers, die op het vliegveld van Düsseldorf 330.000 Duitse marken aan baar geld hebben ontvreemd. Het zijn de 23-jarige Wer ner Deus en de 27-jarige Horst Schmitt uit Düsseldorf. Zij wisten op het vliegveld van Düs seldorf een pakket te ontvreemden, dal kilo woog en bestemd was voor een bankinstelling. De dieven moeten op do hoogte zijn geweest van de inhoud. Na dat het pakket was weggenomen, maakte een nieuwe paklijst met weglating de bijzonderheden van het gestolen pakket. Na de diefstal zyn de twee heren naar de grens by Venlo gereden. Van de grens ~!jn ze naar het station in Venlo gelift. In Venlo hebben de Duitsers gebeld by ;n hotel, waar ze vroegen zich te mo gen scheren en zich wat op te knappen Vervolgens zijn ze met een taxi naar Nijmegen gereden en hebben zich daar bij het station laten afzetten. Verder heeft men hun spoor niet meer kunnen volgen. De Duitse politie heeft een hoge be- loning uitgeloofd voor hen die inlichtin gen over het tweetal kunnen geven. Veranderlijk De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met opkla ringen maar ook enkele buien. Matige tot krachtige aan de kust tydelyk harde ind tussen zuidwest en zuid. Dezelfde f iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Voor vervolg zie pagina 7)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1