De Bond kan nog niet verdwijnen Dr. Schroten sprak in Leiden over de nieuwe Kerkorde Ds. P. J. Mackaay over het zendingswerk in Afrika NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 NOVEMBER 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag - Vrijdag: Gebouw Maranathakerk L. Morsweg, 2 uur tot half 6 en 7 tot 11 uur (of later) bazaar Herv. wijkgemeente Morskwar- tier voor jeugdhonk. Zaal bij Koninskerk (hoek Koning straat - Willem de Zwijgerlaan), 7.30 uur: ruilavond voor verzamelaars. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O.-cursus „China, een grote onbeken de". Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Ned. Ma drigaalkoor, Messe Solemnelle en Ope ra Die Kluge. Doopsgezinde kerk, S uur: afdeling Leiden Kerk en Vrede, mr. A. H. Ha ring over „Weerbaar zonder wapenen" Zaal Zuiderkerk, 8 uur: Arjos, A. Dron- kert over „Waarom chr. politiek?" Leiderdorp: Dorpshuis. 8 uur: jubi leumuitvoering toneelvereniging Ons Genoegen, opvoering van „Liefdes duel". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Macbeth (besloten voorstelling). Zaterdag Gehoorzaal. 11 uur: muzfek-concours Alg. Ned. Unie Muziekverenigingen. In de Moriaen, ingang Moriaansteeg 2, 7.30 uur: Hervormde Jeugdraad, so ciëteitsavond met songfestival. Geref. Jeugdhuis. 8 uur: Geref. Jeugdverband, creatief spel. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum, opvoering van „Dertig seconden lief de". Volkshuis, 8 uur: feestavond werkge meenschap De Ratel. Grote Pers De Lakenhal, 8 uur: Albert Vogel, voorpremière literaire one-man- show Portret van Andersen, K. en O.- voorstelling. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Macbeth Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie-Orkest, m.m.v. Yi- Kwei, bas, en Haags Toonkunstkoor. Stationsplein, 13,24 uur: afdeling Lei den Ned. Chr. Reisvereniging, bus nr. 43, excursie naar Duinrell. Apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. Films Camera (2 en 8 uur): What ever.hap pened to baby Jame? (18 aar), donder- iag: De daime met het hondje. Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Geheim ignt OSS 117 en het mysterie van de verdwenen duiker (18 jaar): maandag-, iinsdag- en woensdagmiddag geen voor*- stelling. Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De inspec teur (14 jaar). Rex (2 en 7.30 uur): De kanonnen van Navarone (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Manne- juins van Scotland Yard (14 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): De gek ken trekken de kaart (14 jaar). Tentoonstellingen Boerhaavezaal: werk van Rein Dooien vhris Tonbreeker (van 19 okt.6 aov.) lageiüks van 35 en van 7—9 uur (ook Academiegebouw: foto- en gravureten toonstelling „Hellas, verlucht en be- lioht" (van 1—19 november). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 9 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio- tneek Reuvens, Plantage 6: maandag ho dinsdag van 4 tot 520 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4 30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Lakenhal, tentoonstelling tekeningen van Joseph Teixeira de Mattos (tot 11 november. Jeugdhotel De Ruif (Janvossensteeg 59): tentoonstelling wandlappen (tot 30 november) EEN STERK STAALTJE HEREN ZAKDOEKEN grote mannenmaat 41 x 42 o.m. ideaal bij verkoudheid Koop daarom nu - in 4 kleuren 3 stuks voor 1.25 HAARLEMMERSTRAAT 172*174-176 HERENSTRAAT 9 - MIDZA - Film in Volkenkunde Zondagmiddag om drie uur wordt in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat de film „Land van de lange dag" vertoond, die beelden laat zien uit het leven van de Canadese eskimo's. Toelichting geeft dr. A. A. Gerbrands. TN het kader van de jubileumbijeenkomsten, welke de Leidse afdeling van de Gereformeerde Bond in de Ned. Hervormde Kerk ter gelegen heid van haar vijftigjarig bestaan belegde, heeft gisteravond de Rotter damse hervormde predikant dr. H. Schroten een referaat gehouden. Hij sprak in gebouw „Prediker" over het onderwerp „12 Vi jaar nieuwe kerk orde", waarbij hij achtereenvolgens de voorgeschiedenis, verwachtingen en toekomst belichtte. een inleidend woord van ds. A. J. Kret gaf dr. Schroten allereerst een kerkhistorisch overzicht en bracht hij zowel de Afscheiding als de Doleantie herinnering. „Hoewel velen het in principe eens waren met de opvattingen dergenen die de Hervormde Kerk de rug toekeerden, deden ze niet aan een bre ken met die Kerk mee, want een Kerk geen vereniging en men mag haar niiet scheuren. Wel mocht men eisen, dat de belijdenis weer zou gaan funotioneren. Vandaar in 1906 de oprichting van de Gereformeerde Bond, eerst onder de vol- (Advertent ie) EEN STERK STAALTJE POLYESTER GESTIKTE DEKEN normaal kost deze 1e klas 2 pers. ca. 48.00. Dezelfde deken met zulke friet zulke voortreffelijke eigenschappen kunt U al leen deze week kopen voor 1 pers. 24.50 2 pers. 33.50 HERENSTRAAT 9 172-174-176 HAARLEMERSTRAAT - MIDZA - ledige naam „Gereformeerde Bond tot Vrijmaking van de Hervormde Kerk" maar deze betiteling vond weinig weer- In 1909 zette de groei in, toen onder de nieuwe naam „Gereformeerde Bond tot verbreiding der waarheid in de Ned, Herv. Kerk". In 1929 poogde het „Ver bond tot Kerkherstel" de zozeer begeer de reorganisatie tot stand te brengen. In onze kringen hield men zich hiervan af zijdig en bleek de invloed van Kuijper groter dan men zich bewust was. In 1933 volgde de „Vereniging tot Kerkop bouw" maar in 1938 werd het reorgani- satieontwerp door de Synode verworpen. Vreugde en vrees De tweede wereldoorlog brak uit deed alle aandacht voor andere zaken opeisen. Maar als een wonder van God werd op 31 oktober 1945 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de nieuwe werkorde, voorloper van de latere Kerkorde, be groet. De verwachtingen waren bij de voorstanders vreugdevol, bü de tegen standers daarentegen leefde er v Verwacht werd door velen dat de heid van de Kerk der Reformatie in derland voor de deur stond en dat de richt ingsorganisaties zouden worden ont bonden. nu ieder zich in de kerkelijke vergaderingen kon uitspreken. Anderen echter vreesden voor leertucht en voel den zich beknot in hun vrijheid". Met Kerkorde op weg „Aanklachten wegens inbreuk op de kerkorde zijn sporadisch ingekomen", aldus dr. Schroten, die daarop de zaken Loos en Smits in herinnering riep. „Het ging in beide gevallen om zeer belang rijke vragen. Ds. J. Loos gevoelde zich bezwaard door het ontbreken in Kerk van een ambtsbevoegdheid volgens de apostolische successie en is later tot Rooms-Katholicisme overgegaan. Heeft ds. Loos de fundamenten der Kerk aangetast Ik betreur het", aldus spre- „dait deze zaak niet is doorgezet, zou moeten zijn gekomen tot een uitspraak van de Kerk, want zowel ds. Loos als de Gemeente had er recht op eten, waarom onze Kerk de aposto lische successie niet onderschrijft. Een heel andere zaak is de kwestie- Smits. Na diens uitspraak „Ik kan niet geloven dat Jezus Christus als Zoon Gods my is gestorven, want alle schuld ïverdraagbaar", was er geen enkele twijfel, dat de fundamenten der Kerk varen aangetast", zo betoogde spreker. ,Een leertuchtprocedure heeft men ech ter niet aangedurfd en zo werden de kool en de geit gespaard". Doel nog niet bereikt Werk genoeg in de bollenstreek De werkgelegenheid in de bollenstreek nog steeds groot. Hillegom spant de kroon. Toen men begin november de balans opmaakte, waren in het dorp van burgemeester Van Nispen tot Pannerden 144 vacatures. Op de tweede plaats volg de Sassenheim met 123, op de derde plaats Noordwijk met 105, terwijl Lisse en Noordwijkerhout met 90 en 86 op resp. de vierde en de vijfde plaats kwa- Tot nu toe hield het Gewestelijk Ar beidsbureau op donderdag altijd een avondspreekuur van half acht tot half negen. Met ingang van donderdag 14 november worden de zittingsuren ge wijzigd. Men kan in het vervolg elke donderdagavond terecht van zeven tot acht uur. Ouderavond Albert Schweitzerschool Op de ouderavond van de Albert Schweitzerschool aan de Oude Vest zijn twee nieuwe leden voor de oudercom- ie gekozen, mevrouw Smit uit Al phen aan den Rijn en de heer Eyk uit Lisse. Schoolhoofd C. J. de Graaf hield couserie over de mogelijkheden die het vglo de leerlingen biedt. Het behulp speciaal voor dit doel vervaardigde dia's werd het gesprokene toegelicht. Na de pauze werden films vertoond. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Marianne dr v A van Dommelen en M J Liefrink; Gerrit Reinold Jacob zn v J MeUes en A H C de Haas; Jacqueline Marie Christine Catharine dr v C J Does en W Hoo- gervorst; Christina Alida Maria dr v LJN Kouwenberg en C E Molenaar; Josephus Johannes Leonardus zn v J Rommelswaard en H M R Rijsber- gen; Astrid Carolina dr v A W de Groot en J W van Zwieten; Marian ne dr v K van Beelen en C Versluis; Eduard Cornelis zn v H Knape en C H de Hoog; Annegiena Alida dr v H J Remeijn en A Veldman; Erwin Alexander zn v G W Martens en M Kloosterman; Walter Leonardus Maria zn v J Speckling en J M T van der Heiden. GEHUWD: C P Schrama en M J J Bckooij; S P Dubbeldeman en C M Barning: J C van Pruissen en A Geerts; B J V Horak en D Chatzipe- trou; L H Marcelis en M Vlasveld; G A H Deerenberg en J M H Malin- gré; G M Koenen en M A T van Goozen; J Filemon en M A Rietveld; L Mark en J H Otto; A Oppelaar en J Boom. OVERLEDEN: H Ammeraal 67 jaar man; J Heeringa 44 jaar man. Ds. Van Herpen komt toch niet naar Leiden Ds. W. van Herpen, Hervormd pre dikant te Kinderdijk, heeft bij nadere beslissing bedankt voor het beroep van de Hervormde Gemeente tc Lei den dat in de vacature van ds. M. Otte- vanger op hem werd uitgebracht. Enige maanden geleden nam hij dit beroep aan. Gezondheidsredenen heb ben ds. Van Herpen, die zijn werk in Kinderdijk hoopt voort te zetten, tot deze beslissing genoopt. Het is met name voor de Hervormde wijkgemeente Marewijk, die bij het bt- gin van het winterwerk een nieuwe predikant hoopte te begroeten, een te leurstelling, dat nu opnieuw het be- 1-oepingswerk ter hand moet worden genomen. Dr. P. L. Schoonheim. predikant voor het bijzondere Kerkewerk. blijft consu lent van de wijkgemeente. Voor grammofoonplaten Leidsche Spaarbank In oktober 1963 werd bij de Leidse Spaarbank ingelegd f 2.769.504,97 en te rugbetaald f 2. 476.500,15. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 58^ en het aantal afbetaalde boekjes 327. Op 6.342 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd f 218.030,75 b(jge- schreven. Er werden 1.350 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f 44.863,44. Het tegoed der 54.915 inleggers be droeg aan het eind van de maand f 56.002.482,60. de Theologie, waarbij niet de vraag, len het met alles eens is mag do- ïj wees op de toenemende oecumenische contacten, ook in de ver houding Rome-Reformatie en besloot: „Toch kan de Gereformeerde Bond nog niet verdwijnen, want zijn doel we- deropheffing der Kerk is nog niet bereikt. En de opdracht om alle creatu ren het Evangelie fe prediken, is nog niet vervuld. In de Gereformeerde be lijdenis zoeken wij elkaar en moeten breuken worden hersteld. Het moet ko men tot een hervinden van de eenheid en noodgemeertten moeten worden opge heven. Belangrijk is. dat het gezin weer een vluchtheuvel wordt, werkelijk een kerkje in de Kerk". Kamer van Koophandel over 1962 Verschenen is het jaarverslag over 1962 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, waaruit blijkt dat de Kamer in totaal 7 673,60 aan subsidies heeft verstrekt. De ge durende de laatste jaren geconstateer de daling in het aantal nieuwe schrijvingen bij de Kamer zette zich voort (505 tegen 515 in 1961). Er werden 363 opheffingen en 44 v plaatsingen naar buiten het district i de Kamer geregistreerd (in 1961 358 31). In de loop van het jaar steeg het aantal in het handelsregister ingeschre venen met 98 tot 11.897. In 1962 werden 15 faillissementen uitgesproken van 1 drijven in het district der Kamer: 6 Leiden, 2 in Alphen, 1 te Katwijk, 4 Oegstgeest, 1 te Sassenheim en 1 te Warmond. Het gebied van de Kamer omvat 27 gemeenten met op 31 december ln totaal 334.339 inwoners. In de plaats var heer J. H. van der Kloot, die per 1 ja nuari 1963 voor het lidmaatschap de Kamer bedankte, werd in de groep detailhandel de heer A. J. J. van Zanden gekozen. De onderscheidene commissies kwamen bijeen en brachten rapporten en adviezen uit gouden verlovingsringen Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 207 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. Studentenvakbeweging gestart in Leiden Na een aantal voorbereidende werk zaamheden is de afdeling Leiden van de dit jaar opgerichte Ned. Studentenvak beweging gestart met ruim 300 leden. Voorzitter is de heer A. van Duin. Kort samengevat zou men de doelstel lingen van genoemde organisatie (die zich het voor sommigen aanvechtbare predikaat „vakbeweging" heeft toege meten) omschrijven als: democratisering van de studentenmaatschappij en van de verdere maatschappij ten opzichte van de student. Verder houdt men zich bezig met belangenbehartiging (beurzen, ka merhuur. ziektekostenverzekering e.d.). Leiden heeft momenteel qua grootte na Amsterdam en Delft de derde afdeling van ons land. Wat de activiteiten van de Leidse af deling betreft, werden ons genoemd: re ductie bij aankoop van bepaalde artike len; Instelling van werkcommissies ter bestudering van problemen als studie- loon, huisvesting en juridische zaken. Als contactpersoon der afdeling treedt op de heer C. J. D. Waal, Klikspaanweg 43, tel. 21992. Vermelden wij ten slotte, dat de stichting Demokrater, in het leven ge roepen door de Ned. Studentenvakbewe ging en de Werkstudentenliga, een veer tiendaags blad uitgeeft, dat de naam „Demokrater" draagt. Wielrijder slipt in rails Gistermiddag omstreeks twee uur heeft de 13-jarige Hendrik van der Ham uit Gelderswoude in Leiden zijn rechterbeen gebroken. Het ongeval geschiedde, door dat de jongen met zijn fiets in de tram rails van de Hogewoerdsbrug slipte. Hij werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. PUBLIKATIE VAN AK.IL ARNHEM Nieuwe melodieën op stadhuisbeiaard Bij de jongste versteking van de speeltrommel van de stadhuisbeiaard zijn de navolgende melodieën aange bracht: Heel uur: Menuet Leopold Mozart. Kwart over: Thema van „Tijl Uilen spiegel", Richard Strauss. Half uur: En daar zat enen uil, oud- Nederlands volkswijsje. Kwart voor: Thema uit „Klokken van Corneville", Planquette. (Advertentie) SHERRY MARQUES DE IRUN fino dry per fles 5,35 per 3 liter 17,25 per 10 liter 55, Hervormde Gemeente Kooiwijk T^E KERKERAAD van de Hervormde wijkgemeente in de Kooiwijk kan *S met vreugde terugzien op de eerste wijkavond, die hij organiseerde in de mooie zaal van de Wilhelminaschool. Toen ds. Poort gisteravond de sa menkomst opende, was de zaal zeer goed gevuld. Zendingssecretaris ds. P. J. Mackaay bracht de gemeente verslag uit van wat hij op zijn reis in West-Afrika heeft gezien. Spreker vertelde over het eerste con tact tussen Europa en dit werelddeel, dat 500 jaar geleden ontstond met de komst van de Portugezen, die de weg zochten naan* Indië. Al spoedig gingen de Euro peanen ertoe over de Afrikanen als sla ven te vervoeren naar Amerika tot de Engelse regering in 1806 daar een einde aan maakte. Teleurstellend Enkele tientallen jaren later kwamen de eerste zendelingen er. Er zijn grote gebieden, waar de zending nog maar 20 of 30 jaar werkt. Het is een teleurstel lende ervaring te ontdekken, hoeveel verschillende kerken daarheen zendings arbeiders hebben gezonden, die niet sa menwerkten, maar kerken stichtten naar het voorbeeld van hun eigen Kerken in Europa of Amerika. Gelukkig zijn de besprekingen tussen de drie grootste ker ken van Nigeria thans zover gevorderd, dat men op een kerkvereniging binnen enkele jaren mag hopen. Wat opvalt in deze kerken is, dat dc gemeenteleden dikwijls nog zo dicht bij het heidendom leven. Haar hoe kan het anders,, aldus spreker, zij zijn nog zó kort geleden' uit het heidendom gekomen cn leven temidden van heidenen. Is het een wonder, dat nog veel heidense ge dachten in deze gemeenten gevon den worden? Maar Christus is begonnen ook in West-Afrika zijn kerk te bouwen. Zo goed als Hij met Germaanse heidenen in West-Europa zijn Kerk bouwde, zal Hij uit Afrikaanse heidenen zijn gemeente vergaderen. Sinds enkele jaren mogen ook hervormde zendingsarbeiders daar bij betrokken zijn. Zij hebben ons me deleven en gebed zeer nodig. Dia': Na de pauze werd een serie dia's ver toond. die ds. Mackaay maakte in Noord- Nigeria bij de moskee van Zaria tijdens het grote wekelijkse gebed op vrijdag middag. De avond werd gesloten door ouder ling Van 't Zelfde, cl. voorzitter van de zendingscommissie, die er zijn blijdscha, over uitsprak, dat de Kerkeraad deze gemeenteavond in het kader van de zen ding heeft willen plaatsen. Prof. Gorter eredoctor in Parijs De directeur van het Kamerlingh Onnes Laboratorium te Leiden, prof. dr. C. J. Gorter, heeft het eredoctoraat van de universiteit van Parijs ontvan gen. Gevonden voorwerpen Ring, damespolshorloge, dameshand schoenen, sleutels, damesbril. herenbriL nylon regenjas, autocontactsleutels, rij wieltas, truitje, parapluie, portefeuille met inhoud, portemonnaie, bankbiljet, autostep, regenbroek, vulpen, kinderjack. aktetas inh. boeken,, watersportjas, jurk, herenvest, kruisje, sjaal, damespor- temonnaie, dasspeld. damesschoenen, dameshandtas, doos inh. koffiefilters, streng wol, pak inh. sleutels, badhand doek, damesondergoed, zeep, colbert jasje, armband, vistas met inh., kanarie, zakmes, klapstoeltje, schortjes, parkiet, natuurkundeboek, kinderhorloge, hals ketting, overhemd, werphengel met molen, deken, diplomatentas, beursje, zijrek van een meubelwagen, foto's, pak inh. dameskleding, schooltas inh. bad- goed, medaille, rieten mandje, weekend tas met inh., muntbiljetten, vossenvel, voetbalkleding in aktentas. voetbal broekje, sportshirt, geldsbedrag, wieldop, plastic jerrycan, overall, rijwielband, vulpen, legertas. Terug te ontvangen en inlichtingen verkrijgen aan het bureau van ge- gevonden voorwerpen Nieuwsteeg 8 te Leiden, ingang poort, op woensdagmid- Filmavond V.O.L.A. Dc V.O.L.A. (Vereniging van oud leerlingen der ambachtsschool) te Lei den hield haar maandelijkse bijeenkomst, die dit keer werd verzorgd door de ver koopassociatie Enci-Cemy te Amster dam. De heer A. J. Frowein hield een korte inleiding waarna een film over de betontechniek werd vertoond. Na de pauze draaide de film ,,De constructie van liggers", die een beeld geeft van een facet der Deitawerken. Voor grammofoonplaten ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 7 november Aan dc rijksu ersitelt te Leiden zijn geslaagd voor ixamens: doctoraal geschiedenis: de h G van den Hengel (alhier): kandida lassieke taal- en letterkunde: de heer C LEIDERDORP Geref. kerk Zondagavond 10 november zal na de kerkdienst van half 7 een vergadering van de Geref. Kerk worden gehouden. Het beroepen van een predikant staal als enig punt op de agenda. VOORHOVT Er moet een modern wijkgebouw komen De nieuwe voorzitter van het Wit- Gele Kruis te Voorhout, ir. P. J. Buck, heeft gezegd, dat men samen met het Groene Kruis moet proberen een moder ner wijkgebouw te stichten. Gezamen lijk zou men zich tot de overheid om steun voor dit plan dienen te wenden. De heer Buck zei dit op de jaarver gadering van het Wit-Gele Kruis. De heer A. J. M. Groothuis trad af als voor zitter. Men toonde veel waardering voor het door hem verrichte werk. Ook het wehk van zuster Meissen werd geprezen. VALKENBURG Opbrengst collecte De collecte voor de federatie nazorg B.L.O. heeflt 158,25 opgebracht Rijkspostspaarbank In oktober werd op het postkantoor aan spaargelden 11.280,23 ingelegd en 7798,35 terugbetaald. (Advertentie) SPECIALE VERKOOP HELANCA DAMES PANTALONS 23.50 8.50 HELANCA LANGE 8.50 KINDERBROEKEN GEWERKTE HEREN PULLOVERS 9.95 Gekleurde Heren SPIJKER 15.50 PANTALONS Zware kwaliteit HAARLEMMERSTRAAT 172-174-176 HERENSTRAAT 9 MIDZA -

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3