iVRIJHEID WENKT KOMPELS Financieel beleid moet leiden tot stabilisatie „De wanden hebben gewankeld" Elf ziekenauto's gereed - vanmiddag nog gered? Donderdag, 6.07 uur: boor (bereikt) spelonk Prof. Witteveen: speelruimte in economie nog maar beperkt Eersten van elf behouden naar boven Commentaren Luns moet meer met Kamer overleggen Donderdag 7 november 1963, 44ste jaargang r"N Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Matige tot krachtige weste lijke wind. Dezelfde of iets lagere tem peraturen. (zïe voorts pagina 7) Klachtendienst bezorging 18 19 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) LENGEDE, donderdagmorgen W7AT DOOR geen mens op zo korte ter mijn voor mogelijk gehouden is, werd van- morgen een feit. Om zeven minuten over zes raakte de boor die de reddingsweg van de elf kompels van Lengede in de erts mijn hanen moest, het uiterst noordelijke ^puntje van de spelonk en maakte zodoende verbinding met de naar hun vrijheid Ignakkende ingeslotenen. Op het moment dat we dit schrijven, is de spanning op het terrein van lie boring nog groot. De boring is stopgezet, omdat het onderste deel van lie schacht met buizen moet worden bekleed en daarna moet worden ge- jliementeerd. Pas dan zou het mogelijk zijn de zogenaamde reddingsbom Ijiaar beneden te lieren: de dwangbuis met een diameter van een halve ■oeter waarin ook de vorige week drie kompels naar het zonlicht geholpen ■ijn. In totaal zal dit elf keer moeten gebeuren. Elf ziekenauto's staan al lllaar om de geteisterde mannen naar de ziekenhuizen van Peine en Salz- ijtter te brengen. i Beneden zowel als boven is de angst ■root geweest of het gewelf het zou legeven. Toen de boor op 56 meter n de noordelijke kant een doorbraak rceerde, was de steenslag minimaal. _.of daarentegen was er genoeg. Hoes- jjind en proestend drukten de elf, die hele nacht hadden gewaakt, zich een de wand- ÏSpoedig daarna was er gelukkig vol- bende frisse lucht (met een perslei- rvg door het verzorgingsgat geleid) n de mannen weer wat vrijer te doen Ivia de microfoon, die in het gewelf hoorde men in de spreekwagen n een murmelend hoera opstijgen de boot-boor het gewelf stuk- tte. Bovengronds keken de red- die de hele nacht bü regen had- i gewerkt, elkaar verlicht aan. De K^stige gezichten, waarin vermoeide ■el stonden, vertrokken zich tot een atapannen glimlach. „Het is gelukt l„Es ist gelungen", riep men elkaar |j toe. Het is gelukt". Voor de bekle- ag met' buizen van het onderste deel n de schacht dacht men vanmorgen ie uur nodig te hebben. Het cemente- n zal nog eens drie uur in beslag ne- »n. Het drogen van het cement ten- itte wordt eveneens op drie uur ge bat. Speculatie was dan ook dat het tot i helft van de middag zou duren, lordat de eerste reeds bijna veertien igen gekerkerde kompel naar bovan baain worden gehaald- Maar het kan n d$e- en tegenvallen, in irf*et optimisme deed zich vanmorgen [alle toonaarden horen. De instortingen rantt men gevreesd had, waren uitgeble- istem- Met veel grotere zekerheid dan de jelopen dagen kon gezegd worden dat >Delï kompels gered zouden worden. Kiet lang na de doorbraak besloot men pen zowel als beneden te gaan ont- jteii. „Hopelijk is het ons laatste ont- hier", hoorde men door de microfoon- Ie zijn het zat, we willen naar boven" l ja alles gaat goddank goed" zei men pen. „Nog eventjes mannen en jullie L eruit''. Hele nacht gewaakt |HH De hele nacht hebben familieleden BM"aTi de ingesloten kompels bij het brplatform gewaakt. Diep in de lag weggedoken liepen ze zwijgend kd en bij het felle licht van de njnwerpers zag men de gespannen patstrekken. Mannen zowel als luwen was bekend, welke risico's l^lTlkan het laatste deel van de boring l.XJteonden waren. In de huizen van hgede zijn de lichten niet uit ge- fcst en heeft men op de kniëen ge- publiciteitsvertegenwoordigers lie- i de hele nacht achter de afrastering Ze zagen de boor van toerental mderen. maar wisten tot het moment I de doorbraak weinig of niets. De In een oogopslag p Leermachine pag. 2 p „Juf" aan het stuur pag. 2 Cleopatra: ook toneel boeit niet pag- 7 Lonen en prijzen: meningen van president der Ned. Bank i Boeb en van het Chr. werkgevers- n^ze*1 verbond pag- 7 en 11 •"kamp Chroesjtsjef rakelt Berlijnse ians^nd crisis op pag- 9 schen^ ^ugsen wjuen chinezen weer luisterd te vriend houden pag. 3 ij. „dd* Autopark in 13 jaar vervier- n/s'tew vou{bgd Pag- 9 die het wisten, hadden geen tijd mededelingen te doen. Het wemelde daa eek van geruchten, die op geen enkele wijze konden worden bevestigd of ont- De leider van de reddingswerkzaam heden, dr. ir. Berghof er,-verklaarde van morgen dat de redding nu zeer nabij is. Hij zag er na al die dagen van inspan ning ontspannen uit, hoewel de ver moeidheid van zijn gezicht was af te lezen. „Geen steenslag van betekenis, mij ne heren", zei hij ons, terwijl hij zijn gele helm afzette en zich liet stof van zijn kleren klopte. „Er was alleen nogal wat stofontwikkeling, maar het was spoedig mogelijk frisse lucht in te voeren. De mannen beneden zijn vol goede moed en opgelucht". Pas tegen twaalven gisteravond was bekend dat het werkschema opnieuw gewijzigd was. De boor zou niet, zoals aanvankelijk was gepland op anderhal ve meter naast het gewelf uitkomen maar er in. Dit betekende een aanzienlijke bekorting van de reddingwerkzaamheden. Voor het doorbreken van de muur, die de ingeslotenen van de boorschacht zou den scheiden, was ongeveer 24 uur uit getrokken. Geen hoop voor vijf Zodra het cement droog geworden is, zou een kompel in de schacht afdalen om zijn kameraden stuk voor stuk in het smalle reddingapparaat te helpen. Men speculeerde erover na afloop hier van ook de tien doden te bergen, die zich bij de spelonk bevinden. Of dit luk ken zou, zal afhangen van de mogelijk heden die men hiervoor heeft. Prinses Beatrix heeft gistermid dag een uur lang rondgedwaald in het Haagse gemeentemuseum, waar zij de tentoonstelling „Kunst uit Thailand" bezocht. De Prinses werd begroet door de heer Luang Dithakar Bhakdi, ambassadeur van Thailand, mr. L. j. F. Wijsen beek, directeur van het museum, en mevrouw S. M. Voskuil-Groe nenwegen, adjunct-conservator. De Prinses was vergezeld van haar particulier secretaresse, mejuf frouw M. C. C. Wijnen. De proefboringen bij het kerkhof van Broistedt naar andere ingesloten kompels is inmiddels stopgezet. Er is geen hoop op leven meer. Schuldvraag Heinrich Gutemuth. o.m. voorzitter van de Internationale mijnwerkersbond, ver telde gisteren dat naar zijn mening de schuldigen van deze mijnramp, zonder aanziens des persoons, moesten worden gestraft. Hü deed de opzienbarende me dedeling dat prof. Strecke, die het plot seling leeggelopen stuwmeer ontworpen had, bü een ertsmijn in Dinslaken ook een stuwmeer had aangelegd. Op 6 fe bruari van het vorig jaar liep dit even eens in de münschacht leeg, waardoor verschillende kompels om het leven Voor vervolg zie pagina U Behalve naar de elf ingesloten mijnwerkers zijn de gedachten van miljoenen in deze dagen vooral bij de vrouwen, die na dagen van rouw plotseling nieuwe hoop kregen en die men hier wachtend bij de reddingsschacht gefotografeerd ziet. Wie zal navoelen, wat er in hun hart is omgegaan? (Van onze parlementsredactie) "jl/TINISTER WITTEVEEN (financiën) meent, dat de komende aanpassing ■1V-L van het loon- en prijspeil een éénmalige operatie zal moeten zijn. Daarna zal het beleid zich weer moeten richten op een zo groot mogelijke stabiliteit, ook van lonen en prijzen. De bewindsman verklaarde dit gis termiddag in de Tweede Kamer bij de algemene financiële beschouwingen. Hij legde er de nadruk op, dat bij de loon- en prijsaanpassing de nodige voorzichtigheid in acht moet worden genomen. Onze concurrentiepositie is al achteruitgegaan en de „speelruimte" in onze economie is nog maar beperkt. Met kracht nam de minister stelling tegen de gedachte, dat een voortgaande inflatie nu eenmaal onvermijdelijk is. Prof. Witteveeen beantwoordde de Kamerleden die dinsdag het woord had den gevoerd, met een glashelder en vaak boeiend betoog, maar veel nieuws had hij toch niet te vertellen. Ook hij verkeert nog in onzekerheid over de komende ontwikkeling. Als meer inzicht is verkregen, zala an de Kamer een plan voor 1964 worden voorgelegd. Dan zal waarschijnlijk ook het effect van de temporiseringsmaatregelen op de rijksbegroting in een aparte nota be kend worden gemaakt. De minister wees erop. dat de cumu latie van spanning, die zo plotseling intrad na het verschijnen van de Mil joenennota, niet in de laatste plaats meet worden geweten aan de zeer ern stige inflatoire ontwikkeling in andere EEG.-landen, met name Frankrijk en Italië, waar overigens in juli van dit jaar de situatie zich nog niet zo be denkelijk liet aanzien. Deze evolutie plantte zich vrijwel onmiddellijk naar óns land voort en mede daardoor zag de regering zich eind september ge noodzaakt een program tot ontspanning van onze economie te ontwerpen. Dit program moet gezien worden in nauwe samenhang met de structurele aanpassing van ons loon- en prüspeil. De structurele loonmaatregelen zullen pas op langere termün hun vruchten voor de nationale economie afwerpen. Op korte termün zouden ze het tegen deel van ontspanning teweegbrengen als niet tegelijk conjuncturele maatregelen zouden zijn genomen om ontspring te gen te gaan. Als de loonstüging struc tureel is opgevangen, kunnen de tyde lijke conjuncturele maatregelen opge heven worden. Het effect van het temporiseringspro- gram en de te verwachten loonontwik keling op onze economie kon minister Witteveen nog slechts globaalaan dui den. Hij verwachtte o.m. een stijging op korte termijn van de particuliere consumptie (die ten dele weer door prijsstijgingen zal worden gedrukt), een beperking op langere termijn van de uitvoer, een teruglopen van de parti culiere investeringen en een (wellicht tijdelijke) daling van het overschot op de betalingsbalans. Een onzeker ele ment vormt 'nog de vraag hoe de ont spanning zal uitwerken op de arbeids prestaties. Als deze toenemen en de proaukbie sterker stijgt dan vorig jaar, dan kan dit uitmonden in een grotere werkloosheid. De regering zal deze ont wikkeling nauwlettend volgen en bij ge vaar voor de werkgelegenheid tydig in grijpen. Vragen over fiscale aangelegenheden beantwoordend zei de minister, dat de landbouw waarvoor in de begroting extra-gelden zün uitgetrokken korte tijd voorrang krijgt, maar dat in de zittingsperiode van dit kabinet de be lastingverlaging (met name de neutra lisering van het progressie-effect in de inkomstenbelasting) na de woningbouw de hoogste prioriteit krijgt. Die belas tingverlaging is in overeenstemming met d ewens van een groot deel van ons volk. Men kan haar dan ook niet eeuwig om conjuncturele redenen biy ven uitstellen. Ze is een structurele noodzakelykheid. Ook al zal de hoog conjunctuur voortduren, dan toch komt er een moment dat de conjuncturele overwegingen zullen moeten wüken de structurele. De socialisten Van den Tempel Nederhorst kregen van de minister te horen, dat voor hem de keuze tussen belastingverlaging en uitgavenverho ging geen principiële zaak is maar een kwestie van afwegen van prioriteiten, De vraag of de optrekkingv an de AOW per 1 januari 1965 gedeeltelijk uit de schatkist moet worden gefinancierd, zal worden bezien in het kader van de prio riteitenvaststelling voor 1965. Wat de hulp aan ontwikkelingslanden betreft zei de minister, dat de rege ring een ruimhartige én evenredige bij drage aan de hulpverlening wil geven, Beide elementen zijn naar zijn me ning in de begroting-'64 aanwezig. Er zijn voor genoemd doel zelfs nieuwe posten uitgetrokken. Het gehele uitga- venbeeld (multi- en bilaterale bijdra gen, deelname in internationale fond sen en consortia, garantieverlening enz bewijst, dat de regering verder wi gaan met de hulpverlening. Bij de re plieken stelde de heer Kieft (a.r.) dat een verwijzing van de gezindheid van het kabinet niet voldoende is. begrotingscijfers voor de hulpverlening wijken naar verhouding ongunstig af van die van vorig jaar. De regering is niet tegemoetgekomen aan het langen van de Kamer, zoals dat lig jaar tot uiting kwam in de motie van de vijf grote fracties. Premier Djoeanda overleden De Indonesische minister-president ir. Djoeanda Kartawidjaja is woens dag te Djakarta plotseling aan een hartaanval overleden. Hij zakte ineen bij de opening van een hotel. Joeanda werd 53 jaar. Hij was de rechterhand van Soekarno en hij heeft deze verscheidene malen vervangen. Soekarno zou heden aan het hoofd van de begrafenisstoet gaan- Ir. Djoeanda werd reeds b|J de onaf- hankelükheidsverklaring van 1945 lid van het kabinet-Sjahrir. Op de Ronde Tafel Conferentie was hü voorzitter van de financieel-economische commissie. Hij maakte deel uit van vele kabinetten en had de leiding bü de actie tegen de Ne derlanders en i e opstand in verschillen de delen van Indonesië. 13.23 uur is de 51-jarige mijn werker Heinz Kuil als eerste der elf ingesloten mijnwerkers behouden naar boven gebracht, na 14 dagen opgeslo ten te hebben gezeten in een spelonk in de mijn Mathilde te Lengede. Ook een collega, wiens naam nog niet bekend is gemaakt, bereikte be houden het aardoppervlak. LENGEDE dondermorgen De dramatische ogenblikken van de prachtig gelukte doorbraak van heden morgen zijn op een bandje vastgelegd. De angst beneden en de spanning boven komen er op huiveringwekkende wijze op uit, vooral door het timbre van de stmmen. Woordvoerder van de elf kom pels was de 28-jarige Bernhard Wolter, wiens stem mat klonk en die, door hel neervallende stof, grote moeite had met de ademhaling. Voor de redders boven sprak ir. Young voor de microfoon, één van de assistenten van actieleider dr. ir. Berghofer. Young: „Wolter, Wolter, melden als jeblieft". Wolter: „Ja ja (mat en lang uitgehaald). Young: „Waar hoor je het geluid van de boor? Waar is het geruis?" Wolter: (na een korte pauze) „Links van me, zo'n tachtig centimeter van de verzorgingsbuis vandaan". Gedurende enkele lange seconden zijn er alleen maar krakende geluiden. De boor heeft kennelijk het gewelf bereikt Young: „Wolter, Wolter bitte melden", (vijf keer met steeds groter spaaning in zün stem herhaald). Wolter: (heel ver weg en met een ver stikte stem) „Ja, ja Young: ..Hoe is de stofvorming? Hoe is het met de lucht?" Wolter: (nog steeds met een verstikte stem) „Een ogenblik. Niet spreken Young: „Alles is in orde. Rust bewa- Wolter: .Ja. ja Young: „De boor gaat iniet verder1'. Wolter: (mat) „Wat moeten we doen? Door het gat naar buiten proberen te komen?" Young: (opgewonden) „Nee, Wolter, niets doen. Zitten blüven". Wolter: „Goed. Young: „Is er een instorting geweest? Maken alle kameraden het goed?" Wolter: „Ja, alles is goed. Er is veel iar beneden gevallen. De wanden heb ben gewankeld". Young: „Trekt het stof weer wat op?" Wolter: „Ja. alles wordt wat helder der. De lucht is nu goed". Young: „Alles in orde dan. Nog maar eventjes en jullie komen eruit". Wolter: (mat) „Ja, ja Op last van de officier van justitie te Leeuwarden is gisteren een tweede ar restatie verricht in verband met de moord en brandstichting te Nes bü Ak- krum. Gisteren is namelük ook in ar rest gesteld de landarbeider E. S.. een oom van de reeds eerder gearresteerde J. K die bü de familie Steemstra in- TAE INGRIJPENDE besluiten van de Stichting van de Arbeid, nu ook bevestigd door de Sociaal-econo mische raad, hebben de strekking de loonsituatie weer gezond te maken. Die situatie was ongezond geworden door het niet zelden aanzienlijke ver schil tussen de officiële lonen en de werkelijk uitbetaalde lonen. Over die ongezonde situatie heeft nu de voorzitter van de r.k. werkgevers verstandige dingen gezegd. Hij heeft vastgesteld, dat de gezonde situatie \anuit de kring van de werkgevers zelf was ondergraven. Er restte daarna niet anders dan het officiële loonpeil in harmonie te brengen met de lonen zoals deze werkelijk werden betaald. Vandaar dat de vakbeweging zo sterk kon staan in haar wensen. Vanuit de we reld der werkgevers waren haar als het ware de argumenten in handen gegeven. Voor de werkgevers zelf was er geen ontkomen meer aan. Het is op zijn beurt een gezond ding dat deze leidende figuur onder de werkgevers dit zonder meer heeft erkend. Het is een bijdrage temeer aan het opnieuw gezond maken van de verhoudingen. ATEN VRAAGT wel. waarom de werkgevers zozeer de wenselijk heid van huurverhoging stellen. Wat zo vraagt men, hebben zij ermee te maken? Is het iets wat de werk gever als zodanig raakt? Is het niet een zaak voor de regering? Dit laatste alleen zou het zijn, in dien, zoals bij ons gebruikelijk is geworden, een huurverhoging niet, geheel of gedeeltelijk, uit loonsver hoging diende te worden opgevangen. En zo is de belangstelling van de werkgevers te verklaren. Het juiste huurpeil is ten onzent nog niet be reikt Daarover bestaat geen verschil van mening. Het behoeft dan geen verwondering te wekken dat de werkgevers, eenmaal tot verhoging van de lonen gehouden, daaruit tege lijk een huurverhoging wilden be talen. Anders worden ze straks voor een nieuwe plicht tot loonsverhoging geplaatst. Zoals bekend is het pro bleem nu nog niet tot een oplossing gekomen. Zodat het nu toch eerst aan de regering is, zich erop te beraden. WIJZE OPMERKINGEN ook heeft de president van de Nederland- sche bank gemaakt over onze loon- en prijspositie. Hij spreekt van een loonexplosie, waarmee wij als volk zijn geconfronteerd, van een experi ment dat is ondernomen, van een schok waaraan ons bedrijfsleven wordt onderworpen. Het zijn stevige aanduidingen voor een trouwens even stevige ingreep. En het is goed, dat deze gezagheb bende econoom, die in ons maat schappelijk bestel een even onafhan kelijke als centrale plaats heeft, ons allen aanmaant tot voorzichtigheid. Voor onze nationale economie, zo stelt hij, zijn de mogelijkheden tot aanpassing niet onbeperkt Hetgeen niet blijkt te betekenen, dat de pre sident somber gestemd zou zijn. Ver trouwen heeft hij in onze nuchtere zin. Van het bedrijfsleven zal veel wor den gevergd aan bedrijfsorganisatie en bedrijfsefficiency. Men zal dienen te trachten zich op de nieuwe situatie in te stellen. En wanneer zou blijken dat wij thans toch over het doel heenschieten, dan zullen wij naar de overtuiging van deze leidende econoom straks toch weer de discipline opbrengen om een verbroken evenwicht te herstellen. Naar dit vermanend doch niet ont moedigend woord zal zeker worden geluisterd. Kritiek in begrotingscommissie (Van onze parlementsredactie) "17"AN verschillende kanten heeft minister Luns gisteravond te horen gekregen, dat er aan zijn i tact met de volksvertegenwoordi ging het een en ander ontbreekt. Evenals in het verleden werd hij vooral van socialistische kant scherp iangevallen. Prof. Patijn zei in de openbare vergadering van de be grotingscommissie. dat niet veel le- van de vaste commissie voor Buitenlandse zaken tevreden zijn; de minister pleegt veel te weinig over leg, zodat men van allerlei zaken via de pers kennis moet nemen. Naar het oordeel van de heer Kieft (a.r.) legde hij daarmee de vinger op een wond; in Europees verband moet men soms van buitenlandse parle mentariërs vernemen hoe de Neder landse regering over een bepaalde zaak denkt. De heer Van der Goes van Naters (soc.) zei, dat de minister wel heel aardig kan vertellen, doch slecht kan luisteren, terwijl prof. Patyn later op de avond nog als zijn mening gaf, dat de heer Luns veel te veel in het bui tenland vertoeft en reizen maakt, waar- het doel niet helemaal duidelijk minister neemt zijns inziens te uit gebreid deel aan staatsiebezoeken van het Koninklyk paar, blijft te lang han gen in V.N.-vergaderingen en gaat on nodig naar ambassadeursvergaderingen in Zuid-Amerika. De heer Van der Goes van Naters veronderstelde, dat ir. Luns het parlementaire stelsel Is een noodzakelijk kwaad beschouwt. De heer Van Dis (staatk. ger.) had e affaire-Vassall in zijn achterhoofd >en hü als zün mening gaf, dat de ambtenaren van de buitenlandse dienst allemaal gehuwd moeten zün, in de eerste plaats degenen, die bij geheime zaken betrokken zün. By de beantwoording legde de mi nister een grote welwillendheid jegens begrip voor te hebben. Scherp wees hij de kritiek van de hand, dat hij te veel op reis is. al wilde hü toegeven dat het aanbeveling verdient het aan tal reizen zoveel mogelijk te beperken. Ter vergroting van het inzicht van de commissie zegde hy toe regelmatig allerlei documenten en communiqué's in de leden te zullen sturen. Voorts kondigde hü de instelling »n twee adviescommissies aan, een ïor ontwapeningsvraagstukken en een ïor de hulp aan de ontwikkelingslan den. In de laatste commissie zal het Nederlandse volk in al zijn geledingen -ertegenwoordigd zün. (Voor vervolg zie pagina 11)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1