Geen mijnbouwkundige oorzaak ramp Mathilde Jjh een &on.£e hij, Diem kreeg vrijgeleide van twaalf generaals Eisenhower fel tegen atoombom Hirosjima lekker en gezond Basis richtprijs" voor granen voorgesteld Goede kans voor 11 kompels Ui als medicijn WOENSDAG 6 NOVEMBER 196J Rusk doet verslag van toedracht Nieuwe regering ontmoet kritiek Amerika is van plan in de na bije toekomst de nieuwe Zuidviet- namese regering te erkennen en hoopt, dat Vietnam nu in staat zal zijn de strijd tegen de commu nisten krachtiger voort te zetten. Dit heeft minister Rusk gisteren tegenover de commissie voor bui tenlandse betrekkingen van de Senaat verklaard, nadat hij de commissie had ingelicht over het geen zich vóór de dood van presi dent Diem en zijn broer heeft af gespeeld. Volgens Rusk hebben de leiders van de staatsgreep de president in zijn paleis opgebeld en hem meege deeld dat zij borg stonden voor zijn persoonlijke veiligheid, indien hij zich wilde overgeven. Diem wilde zich niet overgeven, ook niet toen elk der betrokken twaalf generaals aan deze verzeke- Over de toedracht ten liet Rusk zich in dingen uit. Hij n het neerschie- er vage bewoor- niet zeker dat dit inderdaad het werk zou zijn |e- weest van een militair, die, eventueel uit zenuwachtigheid, de dodelijke scho ten zou hebben gelost. Ooggetuige Over de toedracht bestaat een an der verhaal, dat van een Amerikaan se officier die zegt ooggetuige te zijn geweest van de moord. De aanval op het paleis was tot stilstand geko men, klaarblijkelijk om Diem gelegen heid te geven de overgave te over- denken. In die tijd verlieten de pre sident en zijn broer het paleis door eer achterdeur, maar werden herkend door twee soldaten, die hen dwongen in een pantserwagen te stappen, be stemd voor vervoer van infanterie. Ngo Dlnh Diem en Ngo Dinh Nhoe waren volgens het verhaal aanmatigend opgetreden tegen de soldaten die hen uitscholden. Hierop werd de president doodgeschoten, terwijl Ngo Dinh Nhoe met bajonetsteken werd afgemaakt. Asiel De broer van Diem, Ngo Dinh Can, commissaris voor de noordelijke provin cies, blijkt voor zijn arrestatie door de nieuwe regering, asiel gevraagd te heb ben in het Amerikaanse consulaat. De Amerikanen hebben hem echter aan de autoriteiten uitgeleverd, omdat deze Can zouden willen berechten in verband met beweerde wreedheden. Zijn land goed zou onder meer gebruikt zijn als massabegraafplaats voor politieke ge vangenen, die aan allerlei martelingen hadden bloot gestaan. Drie kinderen van mevrouw Nhoe zijn inmiddels in Rörrie aangekomen. De Italiaanse autoriteiten hebben verklaard al het mogelijke te nullen doen om de kinderen goed te verzorgen om hu manitaire redenen. Ontevreden er elf vrij onbekend, zij ambtenaren onder Diem. Premier 55-jarige voormalige vice-premier Ngoc Tho, die tevens economie en financiën beheert. Generaal Tran Van Don is mi nister van defensie en minister van buitenlandse zaken is Pham Dang Lam. Generaal Ton That Dinh is minister van veiligheid. De eigenlijke macht be rust echter bij het staatshoofd, generaal Doeong Van Minh. Hij heeft gisteren een voorlopige grondwet uitgevaardigd waarbij de uitvoerende en wetgevende macht aan het revolutionaire comité wordt toegekend, waarvan hijzelf voor zitter is. De meeste nieuwe ministers zijn af komstig uit het zuiden. Er zou overigens al enige ontevredenheid zijn over de nenstelling van de regering en de i naijver tussen de Zuidvietnamezen en die uit Midden-Vietnam schijnt groot. Veie jongere officieren zouden teleurge steld zijn dat de generaals de macht in handen hebben, hoewel de jongeren de revolutie al maanden lang hadden voorbereid. Ook de studenten zouden ontevreden zijn. Andere lesing Generaal Doeong van Minh, voorzit ter van de Zuidvietnamese militaire re volutionaire raad, vertelde op een pers conferentie. dat Diem en Nhoe zijn om gekomen door „zelfmoord als gevolg van een ongeluk". Zij waren in een pantser wagen gestapt, die hen naar het alge meen hoofdkwartier zou brengen. Nhoe greep de revolver van de bevelvoerende kapitein. Het wapen ging af en de kogel trof Nhoe. Over Diem heeft hij echter niets gezegd. De stoffelijke resten van beide mannen zijn voor de teraardebe stelling ter beschikking van de familie gesteld. Intussen heeft mevrouw Nhoe laten weten, dat zy niet naar Rome zal gaan om haar kinderen op te halen. Zij zal ze naar Amerika laten komen, waar zy voorlopig hoopt te kunnen blijven. Zy heeft vele duizenden sympathiebetui gingen van Amerikanen ontvangen. Antistralingsmiddel voor dieren in Sowjet-unie Sowjetgeleerden hebben bekend ge maakt. dat zij een substantie hebben uitgevonden, die dierlijk weefsel be schermt tegen de invloed van straling. In een bekendmaking van het rege- ringsperöbureau ..Tass" wordt deze uit vinding aangeduid als een phenolverbin- ding. welke zou overeenkomen met die. welke worden gebruikt om het bederf van levensmiddelen te voorkomen. ,,Tass" voegde hieraan toe: ,,Deze stoffen remstoffen redden het le ven van dieren, die aan een dodelijke dosis straling zijn blootgesteld. Er zijn proeven genomen met dieren, aan welke deze remstoffen zijn toegediend voor zij aan straling werden onderwerpen. Adenauer ontkent uitlatingen Ex-kanselier Adenauer heeft ontkend, dat hij gezegd zou hebben dat de V.S. verantwoordelijk zijn voor de oprichting' de Berlijnse muur. In een inter- v met Marguerite Higgiïis in News Day wordt aan Adenauer toegeschreven dat hij de V.S. de schuld geeft voor het succes van de communisten bij het oprichten van de muur. Dit interview wekte een politieke storm in West-Duitsland. Beladen met pakken en sakken loopt een vrouw vaak naar adem te snakken toch zit zij niet eer bij de pakjes dan neer dan om een espresso te pakken, Alexander Pol* «*99 „Japan was reeds overwonnen Ex-president Dwight D. Eisen hower schrijft in zijn gisteren gepubliceerde memoires, dat hij in 1945 van mening was, dat het atoombombardement van Hiro sjima „volstrekt onnodig" was, omdat Japan reeds was overwon nen. Eisenhower, die destijds op perbevelhebber van de geallieer de strijdkrachten op het Europe se oorlogstoneel was, deelt mede, dat hij, toen hem werd medege deeld, dat voorbereidende maat regelen werden getroffen om de atoombom in Japan af te werpen, tegenover de toenmalige minister van buitenlandse zaken, Stimson, uiting had gegeven aan zijn „ern stige bezorgdheid". Geen uitspraak multilaterale kernmacht De parlementaire NAVO-confe- rentie die deze week in Parijs bij een is, zal geen uitspraak doen over de wenselijkheid van multilaterale WAVO-kernmacht. De politieke commissie van de conferentie heeft geen akkoord over dit van oorsprong Ameri kaanse denkbeeld kunnen berei ken. Men heeft daarom besloten de kwestie te schrappen uit de ontwerp-resoluties die morgen en vrijdag aan de voltallige vergade ring zullen worden voorgelegd. Het denkbeeld van een multilaterale kernmacht onder N.A.V.O.-bevel voor ziet in een vloot van oppervlakteschepen, uitgerust met Amerikaanse Polarisra- ketten en met gemengde bemanningen uit de deelnemende N A.V.O.-staten. Dit plan stuit vooral op Frans verzet. De conferentie gaat zich wel uitspre ken over de plannen voor een multi nationale N. AVO.-kernmacht, die zal worden gevormd door een aantal be staande Amerikaanse Polaris-duikboten en Britse V-bommenwerpers. De mili taire commissie van de parlementaire N.A.V.O.-conferentie heeft besloten aan de plenaire vergadering een uitspraak voor te leggen waarin gevraagd wordt om spoedige verwezenlijking van deze strijdmacht, waartoe in beginsel is be sloten op de conferentie van N.A.V.O.- ministers in mei van dit jaar te Ottawa De Nederlandse afgevaardigde J. H Couzij heeft als rapporteur van de mili taire commissie verklaard dat zowel de multilaterale als de multinationale kern macht zuiver militair bezien overbodig zijn. Het Amerikaanse kernwapenarse naal is toereikend voor de westelijke de fensie. De gemeenschappelijke kern macht kan alleen maar de aandacht en inspanning afleiden van de brood nodige versterking der gewone bewape ning, meende hij. De landbouwer Arend Jan Esselink uit Winterswijk en zijn vrouw Anna Maria zijn gistermiddag om het leven gekomen toen de personenauto waarir zij zaten bij de Duitse plaats Vreden, vlak over de Nederlandse grens, in bot sing kwam met een Duitse personen auto. De bestuurder van de Nederlandse wagen, de gepensioneerde adjudant van politie R. M. van Drie (68) en zijn echt genote werden ernstig gewond. Zijn zijn Overgebracht naar het algemeen zieken bus te Winterswijk. In Europese commissie E.E.G.: Prijsverhogingen voor ons land De Europese commissie van de E.E.G. heeft gisteren een aan tal voorstellen ingediend bij de ministerraad van de Europese economische gemeenschap voor een gemeenschappelijke „basis- richtprijs" voor granen, die op 1 juni 1964 in werking zou moe ten treden. Indien deze voorstel len worden aangenomen, zullen in Nederland de prijzen voor tarwe met 6 procent en voor gerst met 15 proeftnt stijgen. Een verdere consequentie voor Ne derland zal in dit geval zijn, dat het een bijdrage van ruim 58.8 miljoen gulden zal moeten leveren in de com pensaties, die de gemeenschap tot 1970 zal verlenen aan de landbouwers in Duitsland, Italië en Luxemburg, die als gevolg van de „basis richtprijs" hun inkomsten zullen zien dalen. Als eerste reactie op de voorstellen in de Europese commissie verklaarde dinsdagmiddag de minister van eco mische zaken, prof. Andriessen, dat Nederlandse zijde een aantal be en tegen de voorstellen bestaan. Hü vatte deze als volgt samen: 1 Een verhoging van de graanprijzen past niet in de Nederlandse prijzen politiek. o Het gevaar dat de hoogte van de richtprijs de produktie van graan in de EEG zal stimuleren en de import uit landen buiten de gemeenschap zal doen verminderen. steunmaatregelen aan de landbou- Niet definitief De vice-voorzitter van de Europese Commissie, dr. S. L. Mansholt. deelde dinsdagmiddag op een persconferentie in i Brussel mede. dat wordt voorgesteld een „basis richtprijs" voor tarwe van 425 Duitse mark en voor gerst van 370 DM per ten. In antwoord op vragen ver klaarde hij echter, dat over deze prlj- indien goedgekeurd door de mi nisterraad van EEG „nog kan wor den onderhandeld" bij de komende ta riefonderhandelingen In het GATT in Genève. Ik was van mening, dat ons land het moest vermijden, de wereldopi nie te schokken door een wapen te gebruiken, waarvan het gebruik naar mijn mening niet langer no dig was om Amerikaanse levens te sparen". „Het was mijn o tuiging, dat Japan op dat ogenblik een manier zocht om met zo min mogelijk gezichtsverlies te capitu leren", aldus Eisenhower. „De minister was zeer verstoord .ver mijn houding en bestreed mijn ar gumenten bijna boos". Eisenhower deelt niet precies mede, anneer hij door Stimson op de hoog te werd gebracht, maar het gebeurde kort na de eerste atoombomproef. die op 15 juli 1945 te Alamogordo in Nieuw Mexico was gedaan. Hirosjima werd op 9 augustus ge bombardeerd. Het atoombombardement eiste meer dan 80.000 mensenlevens. is een van degenen, die v; mening waren, dat er een aantal dwin gende redenen waren om te betwijfe len, of zulk een daad verstandig v aldus Eisenhower. „Men heeft na lijk niet officieel mijn advies gevraagd, omdat het Europese oorlogstoneel, waar lk bevelvoerende generaal was, er niet bij betrokken was, aangezien de strijd krachten van Hitier reeds waren over- Maar de minister (Stimson) vroeg, mij op de hoogte gesteld te hebben i de geslaagde proef in Nieuw Mexi- en het plan, de bom te gebruiken, mijn reactie, blijkbaar in de ver wachting. dat ik er sterk voor zou zijn" De opvattingen van Eisenhower ver- ;childen sterk van die van gen. George Catlett Marshall, destijds voorzitter van de gezamenlijke Amerikaanse stafchefs de overige leden van het Amerikaan opperbevel. Zij adviseerden pres. Truman unaniem, de atoombom te ge bruiken. r Labour-steun voor visie De Gaulle De woordvoerder van de Britse La- bourpartij die de buitenlandse belangen behartigt. Walker, heeft in een te Pa rijs gehouden rede betoogd dat het Wes ten een centraal directoraat voor alge mene strategie met inbegrip van hel gebruik van atoomwapens moet instel len. Daarmee steunt hij een denkbeeld, dat destijds door president De Gaulle is gelanceerd, maar dat toen geen gang vond. (Van een onzer redacteuren) Is er in Lengede, waar thans nog onder hoogspanning ge werkt wordt om elf inderdaad ook ter elfder ure ontdekte mijnwerkers uit hun benarde positie te bevrijden, reden om over nalatigheid van de zijde der mijndirectie of van de staf te spreken? Zijn de veiligheids maatregelen onvoldoende? Het een of het ander, dan wel het »n en het ander lijkt een grond van aarheid te bevatten, want zo re- nedeert nu eenmaal ieder logisch den kend wezen hoe is het anders mo gelijk dat men mijnwerkers geruime tijd voor dood hield terwijl ze in wer kelijkheid vol hoop op hulp zaten te wachten? Hoe is het anders mogelijk dat de bewuste mijn „zo maar ineens" onder water kon lopen? Wie op deze vragen enig uitsluitsel wil hebben zal twee dingen goed in het oog moeten houden. In de eerste Dlaats zal hij naar de vakman moeten .uisteren, die, ook al kent hij niet alle factoren omdat ook hij de ontwikkeling van verre moet volgen, met kennis van zaken over de materie kan spreken en ai heel wat misverstanden weg kan En ten tweede dient men door alle emotionaliteit waarmee een gebeu- als dat in Lengede is geladen, heen te kijken, dus de hele zaak zeer nuch- r in beschouwing te nemen. Beginnen we maar meteen met het laatste en nemen we de mijn waar het hier om gaat eens nader onder de loep, dan kan worden vastgesteld dat het hier een niet zeer grote, maar toch niet onbelangrijke goed geoutilleerde De oorzaak van de mijnramp in Lengede was de hoofdvraag die we aan enkele Nederlandse deskundigen, van wie er zelfs één de mijn Mathilde uit eigen aan schouwen kent, hebben voorge legd. Hoewel zij het begrijpelijke voorbehoud maakten niet volledig te kunnen oordelen omdat zij de ontwikkeling uit de verte moeten volgen, hebben we hun deskundig commentaar dankbaar genoteerd omdat dit al a priori een aantal misverstanden die zeer gemakke lijk bij zulk soort zaken onder leken kunnen ontstaan vermag weg te nemen. nog ingesloten zitten mede gezien het prachtige teamwork van verleden week een zeer goede kans er le vend uit te komen. Ze zitten volgen* berichten boven een oude verlaten en ten dele ingestorte galerij, waardoor Een ook voor deskundigen volledig igehelderd raadsel is hoe deze elf kleine ruimte over blijk- onopgch in die - baar voldoende lucht hebben beschikt; het is voor deskundigen derhalve vol komen begrijpelijk dat de bedrijfs leiding, de staf van de mijn Mathilde het voor zéker hield, dat er zich geen overlevenden in de mijn meer konden bevinden. Tot... lijdens de zoveelste „zeker heidsboring" gedurende het afgelopen weekeinde het wonder geschiedde: men stuitte op klopsignalen en het contact Bij de bewuste installatie hoorde een groot reservoir dat men in de vorm van een kunstmatig meertje had we ten te creëren; er konden tienduizen den kubieke meters water in. En wat gebeurt.... op de begeeft dit waterreservoir het, zodat het water wegstroomt, waarbij het als in een gootsteen verdwijnt via de schacht van de mijn Mathilde, die in een oogwenk onder water staat met alle ellendige gevolgen van dien.... cimeter verder geboord; immers: elke onverhoedse beweging in de grond kans alsnog het levend begraven van o( «dë'rè^anlê; e" "ia»»™ betekenen. Waterdicht kostuum? ijzerertsmijn betreft, die betrekkelijk prakkizeerden. Het is ongeveer het- dicht aan de oppervlakte ligt met zijn zelfde als met de kleermaker of gangen welke liggen op diepten j tot 100 meter. Als men deze ijzerertsmijn eens ver gelijkt met zijn grote broer bij Bre men, waarin men maar liefst op 900 meter diepte delft, dan wordt dit „op pervlakkige karakter" al duidelijk. We spraken van een goed geoutil leerde. van een moderne mijn, hetgeen moge blijken uit de onlangs in deze mijn gereedgekomen verder mechani sering, die omvangrijk mag worden genoemd. Vandaar da de boor zich behoedzaam met zijn scherp „-etende koppen zo goed als trillongloof, /en weg naar de mannen baant; vandaar dat het boor- meel of- afval niet met behulp van water inaar dank zij samengeperste lucht (een zeer kostbare methode) wordt afgevoerd; vandaar ook dat de elf, inmiddels weer aangesterkt, eigen- Vraag: Hebben de mijnbouwers dan handig het boorwwerk van beneden uit rekening gehouden met de moeten afronden, want elke brok die In hun spelonk valt maakt de minie me ruimte voor hen nóg kleiner. In 1955 al Merkwaardig is ten slotte nog dat de boormethode die thans wordt toegepast voor het eerst in Nederland in praktijk werd gebracht en wel in 1955 in de mijn Willem Sophie waar door een instor ting op een gegeven ogenblik enkele mijnwerkers waren opgesloten. Men bereikte deze mannen toen door vanuit een lager niveau naar hen toe te bo- aanwezigheid van dat kunstmatij meertje in de omgeving? Antwoord: Neen omdat het hier zulk een eenvou dige bovengrondse waterbeheersing gold. zeker met de technische hulp middelen van vandaag, dat die mijn bouwers daar eenvoudig maken' omdat hij/zij rekening houdt met het 'bestaan van regenjassen of -mantels.... Hoewel ihet óók denkbaar is dat iemand gaat zeggen: de geleerde he ren hadden bij de bouw van deze mijn aan alles gedacht, behalve.... aan het meest voor de hand liggende! Want inderdaad kregen mijnbouwkundige ingenieurs-in-spe van vroeger (toen Veiligheid De veiligheidsmaatregelen zijn uit stekend te noemen. West-Du lts land heeft evenals ons land een behoorlijke adequate mijnwetgeving, die ook In derdaad even behoorlijk Wordt nage leefd. Om een indruk van die veilig heidsmaatregelen te geven kan gewe zen worden op het telefoonnet dat on- ln dergronds is aangelegd en dat enigs-^ dat Brengen we ons de vragen, in de aanhef gesteld weer in her innering, dan kan resumerend worden gezegd, dat in mijn- nog niet zoveel technische hulpmidde- bouwkundig opzicht noch over IS. "voo" ean nalat.gheid van de leiding keur verhoogd afgediept diende te der Mathildemijn noch over on- "eX"' advies, d. Nederlandse voldoende veiligheidsmaatre- ijnbouwer zich nog altijd aan houdt, gelen in deze mijn kan worden "",1 Ao gesproken. De oorzaak van de Of het conservatisme Sffidï KSr h* w.to ramp lijkt eerder een vraag (luctor et emergo) zullen we nu maar welke door degenen die de ver antwoordelijkheid over het wa- zins lijkt op het systeem met de gele derdaad met ..hoge" hoofdschachten terzuiveringsreservoir hadden alarmpalen langs de rijksweg Rotter dam—Den Haag, die op gezette punten contact met een centrale mogelijk ma ken. De ondergrondse waterbeheersing ten behoeve van de mijn is boven alle lof verheven. Het gehele gebied waarin de mijn is gelegen, alsmede de wijde ondergrondse omgeving daarvan kent men precies en is exact in kaart ge bracht. Men wéét van waar bepaalde onder grondse gevaren, ook van het water, dreigen en heeft daartegen alle mo- jelijke waarborgen geschapen, hetzij Joor voorboren, hetzij door pompen, hetzij door stalen deuren dan wel door dammen, om slechts enkele voorbeel den te noemen. zijn uitgerust. Overigens zal geen enkele vakman zijn bewondering over de redding van de drie ingeslotenen van vorige week onder stoelen of banken steken, want dit was inderdaad een staaltje van kun de en precisie, dat zijn weerga nau welijks heeft. Drie mannen bevonden zich in een hoog gelegen galerij, waar het water hen vooralsnog niet deerde, omdat de lucht het tegenhield. Echter „lekte" die lucht, zij het dan zeer langzaam, via spleten naar het aardoppervlak, zo dat het water tóch, tergend langzaam naderbij kwam. Wat moet er in die mannen zijn omgegaan vooral gedu rende de tijd dat ze nog geen contact met de buitenwereld hadden? kan worden beantwoord. Tegendruk Toen het contact er eenmaal was werd het bekende „bevoorradingsgat" geboord en... onmiddellijk afgesloten omdat anders immers de galerij volle dig onder was gelopen! Vervolgens werd door het gat van bovenaf „tegen- rater welke deskundigen druk" gegeven, waardoor het water nimmer moeten hebben weer terug ~a lak voorttolde zich ln de schacht de mijn stortte, een doorbraakmoge- lijkheid va overwogen... Wat was het geval? In de nabij heid van de ijzerertsmijn Mathilde bevindt zich een z.g. waterzuiverings installatie voor industriële doeleinden. In tegenstelling met ons land is wa terzuivering voor industriële doelein den in West-Duitsland een vrij veel voorkomende zaak. De procedure daarbij is dat riool- of afvalwater in zo'n installatie wordt gezuiverd en weer bacteriologisch „rein" wordt ge- rerd gedrongen. De hoge- druk waarin de mannen een tijd lang moesten leven was dus kunstma tig en nodig voor hun eigen behoud. Vandaar na de redding die de com- presslekamer waarin de mijnwerkers langzaamaan moesten acclimatiseren. Voor zover het op een afstand valt te beoordelen maken de elf die thans Straalvliegtuig stort op Frans dorp Twee huizen zijn verwoest doordat een straalvliegtuig gisteren is neergestort midden in het Franse dorp Jaujac in het departement Ardèche. Verscheidene huizen staan in brand. Twee personen worden nog vermist, waarschijnlijk zijn zij omgekomen in de puinhopen van de huizen. Zeker is al dat een dode te be treuren valt. De piloot van het toestel, een Engels man, heeft zich met zijn valscherm kun nen redden. Twee dagen van onophoudelijke re gen hebben in tientallen dorpen in Noord- Italië overstromingen veroorzaakt. Het gevaar voor aardverschuivingen is groot. De dorpen Remanzacco. Attimis en Fadis staan blank door buiten hun oever getreden beekjes. Brandweerlieden heb ben met een bootje een vrouw gered uit een boom. waaraan zij zich vijf uur lang had vastgeklampt nadat zij door het water uit har boerderij was ver- In twee dalen in de provincie Alessan dria tussen Milaan en Genua zijn drie huizen door het water meegesleurd. Tien tallen andere woningen lopen gevaar. beperkte betekenis zijn, omdat daar het „Europese niveau" reeds wordt be naderd. Dr. Mansholt legde er de nadruk op, dat de op basis van granen vervaardigde voedingsmiddelen niet met hetzelfde per centage zullen stijgen als de granen. Zo zei hij van de voorstellen van de Euro pese commissie een prijsverhoging voor brood, meelprodukten, varkensvlees, eieren en pluimvee in Nederland te voor zien van niet meer dan gemiddeld 5 pro- Indien de voorstellen worden aangeno men betekent dit in de praktijk, dat er van 1 juni af een gemeenschappelijke markt voor granen zal bestaan in de EEG. Daarmee wordt de handel in de lidstaten onderling bevrijd van een aan tal administratieve procedures en wor den talrijke moeilijkheden opgeheven. Anton Geesink. de wereldkampioen ju do heeft een dezer dagen van de Tenri- universiteit een uitnodiging gehad een maand naar Japan te komen. Wanneer Geesink zich vrij kan maken van ande re verplichtingen zal de Utrechter reeds de twintigste november naar Ja pan vertrekken. uw handen lopen nu gevaar Directe bescherming is nodig tegen afwashanden, ruwe en schrale han den. Ze vragen de tederheid van Clipp crème met de verzachtende citroen-olie. Clipp crème met de beschermende siliconen en het huid- vernieuwende allantoïne. grote doos f.1,35 royale tube f.1,25 I De Beattles uit Engeland hebben weer van zich doen spreken. Het kan eigenlijk nauwelijks spre ken genoemd worden, het is meer schreeuwen en tieren geweest. In het def tige Prince of Wales Theatre hebben driedui zend razende tieners, voornamelijk meisjes, de boel haast afgebroken on der het toeziend oog van koningin-moeder Elisa beth en prinses Margaret. Volgens de verhalen wa ren deze twee bijna even opgewonden, trommelden ook op de vloer en knip: ten met hun vingers. Vijf honderd politiemannen moesten alle zeilen bij zetten om de tierende me nigte buiten de mink- en diamantloge te houden. Tenslotte bereikte de „beattlemania" de-konink- lijke loge. De politie werd bijna nog de dupe van een list om hen weg te lok ken. Er kwam een mel ding dat in het nabij ge legen gebouw een bom was geplaatst. De politie tippelde niet in de val en ging er niet op af. Als er al een bom geweest was, hij ontplofte in ieder ge val niet. De Beattles zijn de schreeuwende sterren van de Royal Variety show, die jaarlijks inter nationale showbusiness brengt. Zij „zingen" geen van hen kan een noot muziek lezen en ondersteunen dit gezang met slagwerk en drie gi taren. I De Venezolaanse fotograaf Hector Rondon, die het vorig jaar de eerste prijs heeft gewonnen op de World Press Photo van Den Haag en daarna met dezelfde foto de Pulitzer- prijs verkreeg, bevindt zich in ernstige toestand in het ziekenhuis na door een Italiaanse immigrant bij een ruzie over een ver- keersfout te zijn mishan deld. Jukbeen, kaakbeen en neusbeen van de foto graaf zijn gebroken en hij heeft gedeeltelijk zijn ge zichtsvermogen verloren. Rondon werd bekroond voor een foto, waarop een priester een sterven de soldaat bijstaat. I Met het oog op het feit, dat het vandaag 20 jaar geleden is, dat Kief door de Russische troepen werd heroverd, herinnert de Russische pers aan de rol, die de Russische leider Chroesjtsjef, destijds ge neraal en lid van de oor logsraad van het front, bij deze overwinning heeft gespeeld. 1362) Toen ln de oorlog verschil lende geneesmiddelen uiterst schaars, of helemaal niet te verkrij gen arts pa tiënt wel eens aanraden uien te als verweermiddel tegen wormen die zich in het spüsverteringska- naal genesteld hadden, maar we hadden ons nooit kunnen voorstellen, dat uien in vroeger tijden als een bykans universeel geneesmiddel heb ben gegolden. Het advies van bovenbedoelde arts is een oud en erkend volksgenees middel, doch dit kan lang niet wor den gezegd van al le aanwending van uien die we u thans zullen opnoemen: die zijn nl. niet alle erkend door dege nen die op weten schappelijke wijze voor onze gezond heid pal staan. Door de geneeskun digen in de oudheid werd bijv. vaak het sap van uien tegen oorziekten aanbevolen, een middel, dat naar ons voorkomt, wel enige tegenstand bij de tegenwoordige arts zal ontmoeten. Soms ook werden uien eenvoudig op de buik gelegd, als middel tegen blaaskiachten, een in onze ogen hoogst zonderlinge manier van doen, die ze ker weinig effect zal hebben. We moeten hierby echter bedenken, dat uien ons de tranen uit de ogen doen stromen, zodat van dit middel op z'n minst mocht worden verwacht, dat het een soortgelijke uitwer king zou hebben bij patiënten, die moeilijkheden ondervonden bij de urinelozing. Tegen deze klachten werd ook wel eens aangeraden uien Dat uien laxerende en dluretlsche eigenschappen hebben en daarom goed zijn voor maag en ingewan den, volgt reeds uit de aanhef en werd in vroeger tijden dan ook al gemeen onderschreven. Maar uien TOCH IS HET ZO' die tegen pleuris worden aangewend zal velen wat vreemd in de oren klinken. Wellicht is het beter in dit geval aan borst- en keelaandoenin gen in het algemeen te denken en aan hoesten in ihet byzonder. Dan hebben we roet een huismiddeltje te maken, dat sommigen onzer in de verte wellicht zullen herkennen: men holt een ui uit zet in de gemaakte hol te suiker te „teren" (trekken) en drinkt dat sap op. Ik heb het zelf nooit tegen hoest geprobeerd maar ken als zodanig wél de met bruine suiker uitgetrok ken rammenas, die Inderdaad een stroop oplevert waardoor hlnder- iyke hoest ver- dwünt ais sneeuw voor de zon. Maar goed, dit was dan de u'it-varlant daar op. Over het gebruik van uien tegen wratten behoeven we niet te spreken, want daarvan heeft iedereen wel eens gehoord. Maar uien tegen ont stekingen en zweren was in de oudheid niet minder bekend. Men meende, dat uien ontstekingen kon den doen rijpen en zweren openen waarvan de bekende geneeskundige Van Beverwijck in de 17de eeuw nog getuigenis aflegde: „Ajuyn heeft kracht om te versachten en mer- ckclyck te rijpen." Merkwaardig is het, dat dc Me- nangkabauers uien als koortswe- rend beschouwen en dat in Taloek wonden behandeld worden met een medicament waarin behalve koevet ook uien zijn verwerkt. Er zijn nog meer aanwendingen, byv. een ui die in het kippenhok moet hangen om kippeluizen tc verdrijven, maar we zullen thans stoppen om te kun nen overgaan op de Haarlemmerolie. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5