Fortuinwijk krijgt park Nieuwe indeling vijf-Meiplein Tal van verkeersmaatregelen in voorbereiding zijn Leiden is niet rein Bewoners kunnen tweede vuilnisemmer aanvragen Meer dan 200 vacatures bij gem. Leiden Misschien serie kleuterscholen (systeembouw) voor Leiden Drie voetbalvelden in Mors Geen jeugdherberg in het Herenlogement NIEUWE LEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1963 Er zijn plannen in voortbereiding voor het aanbrengen van verkeers- lichteninstallaties op de volgende punten: Rijnsburgersingel - Schut tersveld - Valkbrug, Herensingel - Lage Rijndijk - Schrijversbrug - Zijlpoortsbrug, Utrechtse Brug - Plantagelaan - Utrechtse Veer, War mond erweg - Rijnsburgerweg. B. en W. overwegen voetgangerslichten te doen aanbrengen bij: het kruispunt De Gij sela arsbank, de oversteek plaats Aalmarkt en de oversteek plaats Turfmarkt, Eenrichtingverkeer De A.N.W.B. heeft bij de gemeente een plan ingediend voor het plaatsen van lichtwegwijzers op het Lammenschans- plein. Automatisering van de verkeers lichteninstallatie bij de De Gijselaars- bank zullen B. en W. in overweging ne- Het college zal ook onderzoeken of het gewenst is in de Morsstraat eenrich tingsverkeer in te voeren. De mogelijk heid bestaat dat het voor een deel van de Herenstraat geldende wach'tverbod wordt uitgebreid. B. en W. zijn niet voor een stopverbod. Onderzocht zal worden of het wenselijk is op de Apothekersdijk eenrichtingsverkeer in te voeren. B. en W. wijzen de gedachte om de Morsweg in één van de richtingen voor bepaalde soorten verkeer tussen Mors- poort en spoorwegovergang gesloten te verklaren, af. Er zal worden onderzocht of er mogelijkheden zijn tot verbetering van de situatie op de splitsing Plantage- Levendaal. B. en W. overwegen, voor het smalle deel van de Maredijk een wacht- verbod aan de oostzijde in te stellen. Bij het kruispunt Telderskade-Hof- laan zullen waarschuwingsborden wor den geplaatst die het verkeer erop wij zen dat daar kinderen kunnen overste ken. Verlaging van eerr tuinheg zal het uitzicht kunnen verbeteren. B. en zullen dit bevorderen. Het gemeentebestuur is van oordeel dat bepalingen nodig zijn om afdoend parkeerexcessen tegen te gaan. Er zijn tot dusver 40 voertuigen van de weg verwijderd, maar er is op dit punt nog veel meer te doen. Een voorstel aan de raad is in voorbereiding. Aan het wanordelijke parkeren op het Rapenburg westzijde dient een einde te Personeelstekort is moeilijk op te heffen De gemeentelijke accountantsdienst zal ook een organisatie- en efficiency- onderzoek instellen bij de reinigings- en ontsmettingsdienst. Op 1 oktober jl. waren er bij deze dienst 18 vacatu res. Het is zeer moeilijk, dit tekort op te heffen. Er worden al gepensioneer den van het bedrijf als arbeidscontrac- tant in dienst gehouden. Er is een aanmerkelijke stijging van het aantal verzoeken om grof vuil weg te halen. In 1961 werd 3130 m3 opge haald en van 1 jan. tot 1 sept. 1963 al 3753 m3. Voor een tweede vuilnisemmer zonder nadere betaling voelen B. en W. niets. Het reinigingsrecht is toch al laag te noemen. Verscherpt toezicht De verontreiniging van de stad is mede te wijten aan het naast de emmers plaat sen van belangrijke hoeveelheden huis vuil. Ook worden de emmers veelal op een te vroeg tijdstip aan de weg gezet Dat is niet toegestaan. Een verscherpt toezicht op de naleving van deze bepa ling zou wellicht enige verbetering brengen. Het personeelstekort maakt een intensieve controle onmogelijk. De rei nigingsdienst zal erop blijven aandringen dat de bewoners die een tweede emmer nodig hebben deze ook werkelijk aan vragen. B. en W. zijn van mening, dat de dienst de vervuiling van de stad zo in tensief mogelijk bestrijdt, ook te water. De actie Opgeruimd staat Netjes heeft geen gunstige resultaten opgele verd. De ervaringen met de papierbak ken zijn evenmin gunstig. Herhaalde lijk worden deze bakken voor huis vuil gebruikt. Vele bakken zijn ook vernield. Reiniging straatkolken Het éénmaal schoonmaken van straatkolken door derden zou 45.000 kosten. B. en W. vinden dat niet woord. Besloten is de kolken op enkele plaatsen in de stad door een particuliere firma te doen reinigen en aan de hand de ervaringen een bepalen. Met de uitvoering gin gemaakt. By de gemeenteiyke diensten en be- drijven doen zich op het ogenblik 221 vacatures voor. By Gemeentewerken 73, by de Lichtfabrieken 60, bü de psychia trische inrichtingen 30, by de politie 22 en by de reinigingsdienst 18. Ondanks dit grote aantal zijn B. en W. erin geslaagd het verzorgingspeil in het algemeen vrijwel te handhaven. Onder houdswerk dat in normale omstandig heden in eigen beheer wordt uitgevoerd, vindt nu zoveel mogelijk voortgang door opdrachten te geven aan particulieren, maar ook dezen hebben met personeels tekorten te kampen. Voor grammofoonplaten De driehoek Garervmarkt hier gefotografeerd vóór de demping van het Levendaal kan nog maar steeds niet worden ge sloopt. Er zijn nog enige pan den bewoond omdat tot dwsver- re geen vervangende woon- of bedrijfsruimte kon worden ge vonden. Toóh wil de gemeente spoedig met de afbraak be ginnen. worden gemaakt door alleen parkeren evenwijdig aan de waterzijde toe te staan Binnenkort zullen borden worden ge plaatst. Verder denken B. en W. aar permanent wachtverbod voor de Oude Singel aan de kant van de huizen op het deel tussen Nieuwe Beestenmarkt en Nieuwe Mare. Het is de bedoeling ook voor de Haar lemmerstraat het gebruik van parkeer- schijven voor te schrijven. Hiermee zal een betere controle kunnen worden uit- .geoefend op de naleving van het wacht verbod voor langer dan een half uu Met de Ned. Spoorwegen zijn derhandelingen gaande over de defini tieve vorm van het Stationsplein. De reconstructie zal hoge kosten met zich brengen, zo verwachten B. en W Een nieuwe indeling van het Vijf- Meiplein is eveneens in studie. Een raadslid heeft gesuggereerd, d< parkeerhavens langs de Vyf-Meilaan er het Vijf-Meiplein te vervangen door in- steekhavens. Met deze wens wil het col lege zoveel mogelijk rekening houden. B. en W. hebben de directeur Gemeen tewerken gevraagd een plan uit te ken tot aanleg van een parkeerterrein tussen Vierde Binnenvestgracht, Kraaier- straat en Levendaal. Driehoek Garenmarkt De driehoek Garenmarkt-Levendaal- Korevaarstraat-Raamsteeg kan worden gesloopt als alle panden eigendom van de gemeente zijn en zyn ontruimd. Dat is nog steeds niet het geval. Enkele bewo ners hebben nog geen vervangende ruimte kunnen vinden. Toch is het de bedoeling met de sloping van de r leegstaande panden spoedig een begin te maken. Sneeuwruiming en ijsbestrijding in één hand Men zal zich herinneren dat er in dt winter 19621963 in Leiden veel klach ten zyn geweest over de sneeuw- en ys- gladheidbestryding. Het gemeentebe stuur heeft deze niet naast zich neerge legd. Het heeft zich er ernstig mee bezig gehouden, zo lazen wij in de Memorie van Antwoord by de gemeentebegroting 1964. Er is besloten de organisatie van al deze werkzaamheden en de verantwoor delijkheid daarvoor geheel toe te ver trouwen aan de directeur van de ge meentelijke reinigingsdienst. De directeur van deze dienst heeft in overleg met de commissaris van politie een urgentielijst van straten en wegen opgesteld die bij sneeuwval het eerst moeten worden schoongemaakt en bij gladheid het eerst moeten worden be strooid. De voormalige straatveegpost de Jacobsgracht is als centrale zout- zandopslagplaats ingericht. Bovendien zijn een sneeuwspuiter en moderne sneeuwploegen aangeschaft. De trottoirs rond de gemeentelijke gebouwen en ter- n zullen zoveel mogelijk onmiddel- na sneeuwval sneeuwvrij worden gemaakt. Ms de voorbereidingen voor de verbreding van de Korte Vliet vlot verlopen, heeft het Jeugd-bwitencentrum van de gemeente Leiden daar zijn langste tijd gehad. Dit rustieke plekje moet dus binnen afzien bare tijd verdwijnen. Maar er worden besprekingen met Zoe- terwoude gevoerd om .tot ver plaatsing naar de Oostvliet- polder (Vlietweg) te komen. Het laat zióh aanzien dat dit Het onderwijs in de Mem. van Antwoord B. en W. van Leiden menen dat de volgende scholen op de urgentielijst 1964 moeten worden geplaatst: geref. kleuterschool Obrechtstraat, r.-k. kleuterschool Boshuizerlaan, openb. kl.school Zuid-West, r.-k. kleuter school Zuid-West, uitbreiding Herv. kleuterschool Meerhof met 1 lokaal, herv. kleuterschool Sumatrastr., uitbreiding openb. u.l.o.-«chool Sumatra- straat met 4 lokalen en gymlokaal, uitbreiding r.-k. u.l.o. Surinamestraat met gymlokaal, herv. u.l.o. (8 lokalen) Zuid-West, r.-k. lagere school Zuid- West, r.-k. v.g.Lo.-school voor meisjes (8 a 10 lok.), Rudolf Steinerschool voor g.l.o. (Noord-West). Voor de bouw van de volgende scho len en gymlokalen is de rijksgoedkeuring gevraagd maar nog niet ontvangen: r.-k- kleuterschool Oppenheimstraat, openbare kleuterschool Roodenburgerstraat - Du Rieustraat, idem Telderskade, hervormde kleuterschool Meerhof, gereformeerde kleuterschool Scholtenstraat, gymlokaal Damlaan, u/t.s. van M.S.G. aan Kager- straat en 3 hulplokalen r.-k. lyceum Mariënpoelstraat. In de Mors is behoefte aan 1 gymlo kaal, in de wijk Leidse Hout, evenals in Noord, ook aan 1, in Zuid-Oost aan 4 en in Zuid-West aan 5. Ten aanzien van de rijksgoedkeuringen hiervoor zijn de verwachtingen van B. en W. niet hoog gespannen. Plan Mytylschool klaar de bouw nog in de eerste helft van vol gend jaar te laten beginnen. De rijks- goedkeuring moet nog worden aange vraagd. Het moet, aldus B. en W„ niet geheel onmogeiyk worden geacht dat binnen afzienbare tyd toestemming wordt verleend voor de bouw in systeem van kleuterscholen, eventueel combinatie met andere scholen. B. en W. peinzen over een regeling die onderwijzend personeel, meer dan nt beurt, prioriteit verleemt voor het krijgen van een woning. Met betrekking tot de proef vai vijfdaagse schoolweek (openbare scho len) van mei tot en met september mer ken B. en W. op, dat voornamelijk jonge sollicitanten de voorkeur geven aan een werkkring met vijfdaagse schoolweek, die al in vele gemeenten bestaat. Niet- invoering gaat ten koste van de perso neelsbezetting. Op de afd. debielen de Dr. Van Voorthuysenschool zal deze schoolweek volledig worden ingevoerd. Alle pogingen om te komen tot apart onderwijs voor geestelijk onvolwaardige kleuters zijn mislukt. Zelfs de vorming van een dependance aan een bestaande school was met mogelijk. Nog geen subsidie voor gymnasiumafdeling :e, dat de gym nasiumafdeling van het Rembrandt- lyceum bij het begin van het cursusjaar 1963—1964 77 leerlingen telde. Daar de minister voor deze klassen nog steeds geen subsidie geeft, derft de gemeente jaarlijks een bedrag van f 150.000. B. en W. zijn evenwel van oordeel, dat de af deling in een behoefte voorziet. De mi nister is dan ook nogmaals gevraagd de afdeling te subsidiëren. De Bedrijfstechnische School heeft een tweede metselloods nodig. Het college verwacht dat deze binnenkort kan wor den gebouwd. Het ministerie zal spoedig beslissing nemen. Is deze gunstig dan zal de rijksgoedkeuring spoedig worden afgegeven. W. oriënteren zich op het ogen- ir aanleirtine van een -'nvraag van het bestuur ener op te richten prot.- chr. school voor individueel technisch onderwüs om medewerking, zy wachten nog op adviezen van het schoolbestuur, de ryksinspecteur en de bij de stichting i dergeiyke school betrokken werkgevers- en werknemersorganisaties. Daarna zullen B. en W. zich nader be raden. Een afzonderlijke school voor lager economisch en administratief onderwijs heeft in Leiden geen bestaansmogelijk heid, zo is het antwoord op een andere vraag van een raadslid bij de schrifte lijke begrotingsbehandeling. Gezien deal bestaande opleidingsmogelijkheden zou het aantal leerlingen te gering zijn. Beurs uit Studiefonds HET comité Internationale Uitwisse lingen heeft contacten gelegd voor de organisatie van een scholierenontmoe- ting tussen Leiden en Oxford, antwoordt het college op een vraag of het bereid dergelijke contacten te bevorderen. In het cursusjaar 19621963 is aan 41 personen een beurs uit het Leids Studie fonds toegekend, in grootte variërend van f 100 tot f 2400. De bursalen bezochten de chr. kweekschool Leiden, de rijks- kweekschool Den Haag, de r.-k. kweek school Jen haag. de r.-K. kweekschool kleuterleidsters Den Haag, de Kon. Acad. voor Beeldende Kunst Den Haag. de r.-k. vakschool Leiden, de autotechni- sche school Apeldoorn, de r.-k. u.t.s. Den Haag, de u.t.s. Leiden, de u.t.s. Den Haag, de chr. huishoudschool Den Haag, de Leidse Instrumentmakersschool, de school voor fotografie Den Haag, het In stituut Pont, de chr.-nat. schildersvak school Zwolle, de Leidse universiteit, de i. hogeschool Rotterdam, de Vrije Uni versiteit Amsterdam, de h-t.s. Den Haag, de h.t.s. Haarlem, en de h.t.s. Utrecht. W. gaan niet in op de suggestie de subsidie aan het fonds drastisch te verhogen. Het fonds heeft een aanvul lende taak; de gemeente moet niet de taak van het ryk overnemen. Kleine levering van aardgas aan Leiden De mogelijkheid bestaat dat, als aanvulling op de beschikbare hoeveel heid raffinaderijgas, binnenkort een kleine levering van aardgas zal be ginnen, zo delen B. en W. van Leiden de raad mee. Deze hoeveelheid zal niet uitgaan boven die welke in de afgelopen winter beschikbaar werd gesteld. Overigens merken B. en W. op, dat de kosten van ombouw van apparaten :.d. nog onderwerp van studie vormen. Wel wijzen zy er al op dat deze kosten, ook ingeval van vergoeding, in feite ten i de verbruikers zullen komen: de eventuele vergoeding immers zal ten laste van het gasbedryf zyn en als kost- prysfactor in de tarieven worden ver- ment bij de Burcht. De Ned. Jeugdherbergcentrale diende namelijk ingrijpend plan in tot verbouwing van het pand en de inrichting tot jeugdherberg. Monumentenzorg heeft meegedeeld dat dit plan geen basis geeft 'waarop medewerking van het rijk kan worden verwacht. De Jeugdherbergcentrale heeft daarop B. en W. laten weten, dat vesti ging van een jeugdherberg onder deze omstandigheden onmogelijk is. B. en W. zullen zich, in overleg met de rijksdienst voor de monumenten zorg, nu beraden over een andere bestemming voor het logement. Foto N. van der Horst. OP spoedige afgifte van de rijksgoedkeuring voor accommodatie op de drie nieuwe voetbalvelden in Leiden-Noord kan niet worden gere kend, melden B. en W. aan de raad in het hoofdstuk „Sport en Ontspan ning" van de Memorie van Antwoord bij de begroting 1964. B. en W. over wegen echter maatregelen om een spoedige bespeling van de velden mo gelijk te maken. Ter vervanging van Pomona zullen drie voetbalvelden in het gebied Mors- kwartier Leiden - Oegstgeest worden aangelegd. Ze liggen wel iin Oegstgeesit r er zal gezien hun plaats geen strijd ontstaan met betrekking tot het uitbrei dingsplan van deze gemeente. Bovendien "e grond eigendom van Leiden. De directeur Gemeentewerken kreeg vanB. W. de opdracht op korte termijn een plan in te dienen. Sportveld Verdamstraat wordt later plantsoen veld Burggravenlaan - Verdamstraat is dat dit terrein bestemd is voor plant soen. Het gebouwtje mag dan ook niet afwijken van de bij het uitbreidingsplan behorende bebouwingsvoorschriften. Een plan voor een dergelijk kleed gebouw verwachten B. en W. binnenkort van Gemeentewerken Uitbreiding van het tennispark Leidse Hout met één baan is mogelijk. Een voorstel van de Sportstichting wordt te- gemoetgezien. Als het korfbalveld is verplaatst naar de Kikkerpolder, kan verdere uitbreiding van het tennispark worden voorbereid. Het plan om een sporthal in Zuid- West te bouwen die door een verschuif bare wand in twee lokalen zou kunnen worden verdeeld is losgelaten. Door ver andering van de inzichten op dit punl is een volledige herziening van het pro gramma van eisen noodzakeiyk gewor den. Dit herziene programma zal B. en W. binnenkort bereiken. Zü zullen dan zo spoedig mogelijk opdracht geven een plan gereed te maken. In universitaire kringen bestaan plannen voor een sport hal. Deze zal primair aan de eigen sport verenigingen in gebruik worden gege ven, voornamclyk in de avonduren. Ol andere verenigingen er gebruik van kunnen maken, is nog niet te voorzien. Er is een herziening van de tarieven voor het gebruik van gemeentelijke gymnastieklokalen in voorbereiding. Speeltuin achter Nieuweroord IN een schetsplan tot wijziging van het uitbreidingsplan Pesthuispolder is een nieuwe speeltuin Vogelenwijk ge projecteerd op het achitertenreimi va buitenplaats Nieuweroord. B. en W. hebben een ambtelijke missie ingesteld om hen te adviseren over de vraag op weilke wijze in de grote behoefte aan vrije speelgelegenheid voor de jeugd kan worden voorzien. Het rap port komt binnenkort klaar. Een van de conclusies is dat op enkele openbare speelplaatsen sportattributen, zoals bas ketbalsets, kunnen worden gezet Het subsidiepercentage voor de jeugd zorginstellingen is bepaald op 32%, Daarmee dient, volgens B. en W.. vooi 1964 te worden volstaan. Voor 1963 heb ben tot dusverre 52 verenigingen eer. verzoek ingediend om jeugdsportsubsidie, waarvan 1 vereniging niet voor subsidie in aanmerking komt omdat zij minder dan 25 jeugdleden telt. Nog meer volkstuinen in de Oostvlietpolder TJINNENKORT zal de raad een pla -L' worden aangeboden voor dc aanleg van een wykpark in de Fortuinwyk langs de noordzyde van de Voorschotcr- weg. waarin onder meer zyn opgenomen speelweiden, wandelpaden en speelplaat- Een verdere uitbreiding van het volks tuinpark in de Oostvlietpolder te Zoe- terwoude vinden B. en W. noodzakelijk. Zij hebben de directeur Gemeentewer ken opdracht gegeven een voorstel te doen. Over de oprichting van volkstuin- dershuisjes in dit park zyn besprekin gen met B en W. van Zoeterwoude ge voerd, die zich over dit verzoek nog be raden. B. en W. zeggen toe een aanvraag vooi een wielerronde ook in 1964 in welwil lende overweging te zullen nemen, mits de organisatoren aan een aantal voldoen. Naar aanleiding van een verzoek de Leidse Rij- en Jachtclub om mede werking voor de stichting van een tenmanege gaan B. en W. in overleg met deze club in een nabuurgemeente na of in deze behoefte kan worden voorzien Verkoopdag Morschkwartier Ook morgen wordt van 2—5 uur in clubhuis Lage Morsweg een verkoop allerlei soorten handwerken gehouden ten bate van de speeltuinvereniging Morschkwartder, Voor grammofoonplaten Vacatures bij politie en brandweer Het aantal vacatures bij het Leidse politiekorps bedroeg op 1 oktober 1963 22. Er hebben zich ook hier enige sollicitanten van 17 a 18 jaar aange meld. B. en W. merken in de Memorie van Antwoord bij de begroting 1964 op dat hun ontwikkelingspeil niet hoog bleek te liggen. De kennis van Neder lands was bij de meesten zeer gering. Twee sollicitanten in deze leeftijds groep konden worden geworven. Vrou wen solliciteren weinig of niet bij de politie. In het hoofdstuk over de handhaving van orde en rust geven B. en W. toe, dat de maximum-snelheden regelmatig worden overschreden, in het byzonder door brommers. Tegen overtreding van 't wachtverhod Breestraat wordt regel matig opgetreden. Tal van processen- verbaal zijn al opgemaakt. Bij de brandweer zijn vijf vacatures. B. en W. Leiden zien geen behoefte aan ombudsman B. en W. van Leiden menen, dat, a' de in ons land bestaande mogeiykhedc- tot rechtsbescherming ten volle worder benut, er aan een gemeentelijke ombuds man nauwelyks behoefte bestaat. In eer tijd van toegenomen overheidsbemoeiing leeft er een verlangen naar ..verhoogde rechtsbescherming". Maar grote behoed zaamheid is geboden by het overplanten van een „vreemde" rechtsfiguur in het eigen nationale stelsel. Dit geldt temeer als in het eigen systeem een veelsoor tige bescherming tot ontwikkeling is ge komen die ten dele In de Scandinavische landen wordt gemist. Aldus B. en W. van Tentoonstelling over Napoleon in Lakenhal Ter gelegenheid van de Koninkrijks- herdenking wordt van 16 november tot 16 december in De Lakenhal een tentoon stelling gehouden over: Napoleon vóór de drempel van het Koninkrijk der Nederlanden. Vrijdagavond 15 november om acht uur hoopt burgemeester Van Kinschot de expositie te openen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3