D Geen monopoliepositie voor de omroeporganisaties V er zor gingsbor ing opnieuw mislukt Rapport van de commissie-Scholten Kamervragen over Ylaardingse brand Amerikaans konvooi mocht doorrijden Vrouwen in Werkendam stemden niet KASTEN Franse openbare vervoer verlamd door staking Door een staking van het personeel ran de openbare bedrijven is vandaag het Franse openbare vervoer, vooral in Parijs en de grote steden, groten deels verlamd. De vakbonden hadden een staking uitgeroepen tegen de be- zuinigingspolitiek van de Franse re gering. De Parijse Metro rijdt niiet omdat de stroom/voorziening is uitgevallen. Ook elektrische treinen rijden niet meer. In sommige gebieden rijden nog enige stoomtreinen, elders ligt het gehele Spoorwegverkeer stiL Het verkeer in Parijs ondervond r Üjkiheden door het uitvallen van de keersliohten. Scholieren hebben een vrij, de post wordt niet besteld en alleen de automatische telefoon werkt nog. Alle rijakkantoren zijn gesloten. De gasdruk vermindert. Het personeel dat het luchtverkeer geit, ging vanochtend eveneens in sta king. Hun werk werd door militaire tedhnid overgenomen. Verschillende bin nenlandse lijnvluchten werden afgelast en veel buitenlandse vluchten werden van Orly naar Le Bourget overgebracht Het internationale luchtverkeer gaat nor maal door. Het hoger beroep in de zaak N.V. Spanjaard contra Mies Bouwman gaat niet door. De twee partijen zijn tot schikking gekomen. Oorzaak was het feit dat de textiel onderneming uit Borne de naam van de televisie-omroepster tijdens een recla meactie had gebruikt. Anderen moeten eveneens zendtijd kunnen krijgen (Van onze parlementsredactie) Het rapport van de commissie radio- en televisiewetgeving is thans aan de Tweede Kamer aangeboden. De commissie is voorstandster van een open bestel, waarmee zü bedoelt dat behalve aan de omroeporganisaties, kerkgenootschappen en politieke partijen ook aan andere gegadigden zendtijd moet kunnen worden toegewezen. In dit verband spreekt zij o.a. van genootschappen op geestelijke grondslag. De commissie adviseert voorts: samenstelling van een eenvoudige programmagids, waarop ni et- leden van omroepverenigingen zich kunnen abonneren; invoering van het recht van we derwoord; instelling van een samenwerkings- lichaam voor N.R.U., N.T.S. en W ereldomroep; indiening van één raamwet voor radio en t.v.; verplichting van de omroeporga nisaties tot het publiceren van jaarverslagen, die een duidelijk inzicht 'in de financiële positie geven. Over toelating van reclame-uit zendingen spreekt de commissie zich niet uit, omdat dit haars inziens een zaak van regeringsbeleid is. De commissie wil de toewijzing van zendtijd toevertrouwen aan de minister van O. K. en W. met de radioraad als adviseur. Toelating tot het omroepbestel mag niet uitslui tend openstaan voor massa-organisa- Vandaag redding mijnwerkers (Van onze speciale verslaggever Lank van Bruggen) LENGEDE, woensdagmorgen TTOE klein de ruimte is, waar de elf ingesloten kompels zich in bevinden, en hoe moeilijk het is de spelonk nauwkeurig te lokaliseren, bleek vannacht uit het mislukken van de tweede verzorgingsboring, waarvan de buis een grotere diame ter heeft Na meer dan een half et maal aan deze boring te hebben ge werkt, merkten de redders na een uur van grote spanning tot hun te leurstelling en schrik dat de boor niet in de ondergrondse verblijf plaats van de mannen wilde uit monden. De conclusie was voor de hand lig gend. Men had ernaast geprikt, ruim een meter, zoals directeur Stein ge deprimeerd opmerkte. De oorzaak? Afwijkingen bij het boren, ontstaan door een grote druk, die op de be trekkelijk dunne stang was uitge oefend. Dit mislukken van de tweede, gro tere verzorgingsboring betekent dat de mijnwerkers, die nu al de dertiende In één oogopslag Ramp in Lengede heeft geen mijnbouwkundige oorzaak: gevraagd commentaar op pag. 5. Diem kreeg vrijgeleide van twaalf generaals pag. 5 Eisenhower fel tegen atoom bom op Hiroshima pag. 5. Brand in Vlaardingen: oor zaak en uitwerking pag. Financiën in Tweede Kamer pag. 9 „Honorering van commissa rissen valt mee" pag. 9 Frau Courage in Lengede Pag- 9 Amerikaanse vice-president in ons land pag. 9 Jong Oranje slaat Jong Koorwegen pag. 11. dag van gedwongen verblijf onder aarde zijn ingegaan niet voorzien kun nen worden van zwaarder materiaal in de vorm van stempels en stutten, van een persluchtapparatuur en an dere gereedschappen, zomedp van vas ter voedsel. (Voor vervolg zie pag. 9J ties, omdat het aantal aanhangers voor de beoordeling van de waarde een culturele stroming niet de enige maatstaf kan zijn. Het is van groot belang, dat ook instellingen op het gebied van wetenschap en kunst bijvoorbeeld van de maatschappe lijke zorg een bijdrage leveren aan de vorming en voorlichting van publiek. Als gebruikers van de zendtijd noemt het rapport omroeporganisaties, N.R.U. r.T.S., kerkgenootschappen, politie ke partijen, genootschappen op geeste lijke grondslag, overheidsorganen er andere gegadigden, die de omroep slechts als nevenactiviteit bedrijven. De. bestaande omroeporganisaties moe- "n het nieuwe bestel een plaats in nemen, die gelijkwaardig is aan hun huidige positie. Als criteria bij de beoordeling van >n aanvraag worden genoemd: het aantal leden van de aspirant-concessio- i, het behoefte-element, het doel de aanvragende organisatie, de tekenis van de personen, die daarin optreden en haar betrekkingen tot dere instellingen op cultureel, sociaal of staatkundig gebied. De bestaande omroeporganisaties moeten zonder der onderzoek zendtijd krijgen. Iedere belanghebbende dient het recht te heb- om van de besluiten van de n n hoger beroep te gaan bij de Kroon, die een beslissing neemt nz raadpleging van de Raad van state. Nieuwe gids Iedere luisteraar of kijker heeft het recht om vooraf van de programma- opgaven kennis te nemen. Daarom moet voor degenen, die geen lid omroepvereniging wensen te zjjn derhalve geen programmablad ont vangen, een eenvoudige gids worden samengesteld, waarop men zich kan abonneren. De luisteraars-kijkers ten het programmablad van hun keu zonder verdere betaling ontvangen. Dit kan alleen als de luisterbijdrage wordt verhoogd. Elke omroeporganisa tie ontvangt uit het luistergeld een bij drage in de exploitatiekosten van het uit te geven omroepblad, evenredig het aantal abonnees. Zo komt er einde aan de „onafgebroken leden- Het is nu wel zeker, dat niet mag worden verwacht dat er behalve de elf nog gevonden mannen nog meer overlevenden zijn van de ramp mijn in Lengede. De derde boring bij het kerkhof van Broistedt heeft niets opgeleverd. Leden van een reddingsploeg bekijken hier de voedselcapsule, welke in de holte bij het kerkhof was neergelaten, doch onaangeroerd terug kwam naar de oppervlakte werfacties" en kan ook de pers dc radio- en t.v.-programma's geheel pu bliceren. Voor toekenning van het recht van wederwoord (droit de réponse) moet arbiter worden aangewezen. De be trokken omroepinstelling is verplicht het wederwoord binnen een nader te bepalen tijd uit te zenden en mag op de dag van uitzending geen commen- op geven. Men mag slechts op komen tegen feitelijke beweringen. Samenwerking ontraadt samensmel- N.R.U. en N.T.S., maar be veelt een permanent samenwerkingsor gaan tussen beide instellingen waarbij ook de Wereldomroep dient te worden betrokken. Een grotere pro gramma-coördinatie is van groot be lang. Ook als zendtijd wordt toegewe- lan „kleine gegadigden", zal ei gezorgd moeten worden, dat de totale „inbreng" een harmonisch geheel Raamwet Aan het rapport van de commissie een „proeve van een wetsontwerp" toegevoegd. De commissie acht het mogelijk en gewenst de radio en tele- in één wet te regelen, mits dit raamwet is, die alleen de hoofd lijnen vastlegt. Het rapport dringt aan op een dui delijke bepaling in de wet, die een ein de moet maken aan de onzekerheid de omvang van het controlerecht de regering op de inhoud van de uitzendingen. Een permanente vooraf gaande controle sluit de commissie uit Ten slotte wordt voorgesteld, dat de omroeporganisaties verplicht worden jaarverslag te publiceren met op gaaf van alle inkomsten en uitgaven de financiële positie bij afslui- het verslag. Volksgezondheid in gevaar? Vanmiddag heeft het Tweede-Ka merlid P. C. Elfferich (a.r.) in de Kamer de volgende mondelinge vragen gesteld over de brand in Vlaardingen: 1. Zijn de bewindslieden van mening dat de recente brand te Vlaardin gen reden geeft tot bezorgdheid: Na duidelijke waarschuwing Nadat van Amerikaanse zijde te verstaan was gegeven, dat de kwes tie tot egn „ernstige confrontatie" aanleiding zou kunnen geven, heb ben de Russen onverwacht snel het Amerikaanse militaire konvooi doorgelaten, dat sinds maandagoch tend bij Marienborg werd vastge houden. Het is vanochtend vroeg in West-Berlijn gearriveerd, nadat het ongehinderd de laatste Russische controlepost had gepasseerd, on danks de weigering van de Ameri kaanse commandant, zijn mannen te laten uitstappen om geteld te wor den. President Kennedy wist enkele uren m tevoren, dat het Amerikaanse kon- 3oi toestemming zou krijgen, door te rijden. De speciale telexverbinding Wash- ington-Moskou is echter niet in bedrijf gekomen. Kennedy had laten weten, dat de Russen zich vergissen als zij denken zich veilig te kunnen verschuilen ach- de ontspanning in de verhouding tus- oost en west om concessies aangaan de Berlijn te verkrijgen of het westen te dwingen tot onderhandelingen op hun eigen voorwaarden. Minister Rusk vertelde de Russische ambassadeur, dat de Russen de mogelijkheid van verdere akkoorden zoals het beperkte kern- stopverdrag in gevaar hadden ge bracht. Vorige week was de Russen te ver staan gegeven, dat indien een konvooi dan dertig man telde (de chauf feurs en bijrijders van elk voertuig niet meegeteld) de mannen zouden uitstappen opdat zij door Russische officieren ge teld zouden kunnen worden. Maandag hebben de Russen blijkbaar willen con troleren, of de Amerikanen voet bij stuk houden. Zij weten dat nu. Gisteravond laat kwamen de Russische autoriteiten plotseling bij de konvooileider en deelden hem mede, dat het konvooi verder kon gaan, zodra hij zijn papieren liet zien- De commandant weigerde zijn papieren te laten zien, voordat de Russische pant serwagens rondom het konvooi waren verwijderd. Hetgeen gebeurde. De Britse en Franse strijdkrachten in Berlijn heb ben gisteren een proefkonvooi naar West- Duitsland gezonden. Zij ondervonden betrekkelijk weinig moeilijkheden, hoe wel zij te Babelsberg korte tijd dooi de Russen werden vastgehouden. Gisteravond passeerden zij het Ameri kaanse konvooi te Mariënborg, zonder te stoppen. De Amerikanen behoefden het gister avond overigens niet zonder een warme hap te stellen. Z|j werden door de mili taire keuken voorzien van versterkingen voor de „inwendige soldaat". Om de tijd te doden, legden zjj een kaartje, deden zjj lichaamsoefeningen of knutselden zij wat aan de voertuigen Het konvooi be stond zoals men weet uit 12 voertuigen en 44 manschappen. a. Voor de gezondheid van de be volking van het Waterweggebied en het daaraan grenzende West- land; b. Voor de toestand van de gewas sen in het hierbij betrokken tuin bouwgebied; c. Voor het vee in deze weidestreek? 2. Zijn de bewindslieden bereid om, zo vraag 1 in bevestigende zin wordt beantwoord, zodanige na dere maatregelen betreffende de voorzorg verplicht te stellen c.q. daartoe de benodigde stappen te ondernemen, dat bij onver hoopte herhaling een naar menselijk vermogen maximum aan veiligheid is gewaarborgd? (Advertentie) AVO E WIT Drie arrestaties na vergiftiging De politie in Tilburg heeft gister middag medegedeeld, dat de vorige week drie mensen zjjn aangehouden die worden verdacht van vergiftiging van de 55-jarige spoorwegarbeider C. Haneveer uit Tilburg. Onmiddellijk na de dood van de op 11 oktober deden geruchten de ronde dat de heer Haneveer niet op natuur lijke wijze was gestorven. Sectie heeft uitgewezen dat van vergiftiging moet worden gesproken In het lichaam van de overledene werden sporen gevonden van een levensgevaarlijk bestrijdings middel van insecten. Hetzelfde middel werd ook aangetroffen in het lichaam van de 69-jarige W. K. van Nuenen uit Goirle, die vier dagen later na een slok koffie uit een kruik te hebben genomen overleed VOLMAAKTE RUST OP DRAKACEL DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" Dikke, vuil-oranje rookwolken met giftige dampen erin kolkten giste ren uit een loods van de N.V. Delta- Chemie te Vlaardingen. Mede door de gunstige weersomstandigheden de oostenwind en het verbe ten gevecht van de brandweer zijn Vlaardingen, het Westland, wel licht ook Den Haag voor een ramp behoed. Het uitgebreide net van maatregelen, snel en efficiënt ge troffen, kon gistermiddag en -avond geleidelijk weer worden opgerold; het gevaar was geweken. Over de oorzaak van de brand en andere kwesties er omheen zie men pagina 7 (Luchtfoto Aero Camera) De Gorkumse kantonrechter mr. J. van Gulik heeft gicteren en bloc hon derd inwoners van de gemeente Wer kendam veroordeeld tot geldboetes va riërend van f 2,50 tot f 5. Hun werd ten laste gelegd dat zij niet op het stembureau waren verschenen bij de Tweede-Kamerverkiezingen van 15 mei. Van het grote aantal gedagvaarden verschenen slechts zeven verdachten voor de kantonrechter. Het waren voornamelijk de vrouwen in Werkendam die de oproep om ter stemming te verschijnen hadden gene geerd. Zij zouden dit gedaan hebben uit godsdienstige overwegingen. Op eer vraag van de kantonrechter aan een del aanwezige verdachten, waarom zij niet op het stembureau was verschenen, ant woordde zij: Omdat het tegen Gods woord is, dat een vrouw moet kiezen. „U moet verschijnen", riposteerde de kantonrechter. „Er wordt aan uw geloof in geen enkel opzicht getornd". De verdachte, de winkeljufrouw J. v. d. S. dacht er echter anders over. „Het is tegen Gods Woord, een man is toch boven de vrouw gesteld", luidde haar verweer. De kantonrechter vroeg daarop waar om zij dan wel ter zitting was versche nen. „Ik ben toch opgeroepen", ant woordde de verdachte hoogst verbaasd. „Dan hal u op 15 mei ook moeten ver schijnen, want toen bent u ook opgeroe pen", aldus mr Van Gulik. De verdachte was echter van mening dat dat geheel iets anders was. „U moet hier niet schermen met Gods Woord", zei de officier van justitie W. A. de Saint Aulaire nadrukkelijk. Hij eiste een geldboete van f 5 of een Verdachte probeerde zich nogmaals te vrweren door een beroep te doen op de vrijheid van godsdienst „U had daar moeten verschijnen", luidde het laatste woord van de kanton rechter die conform de eis vonniste. Een boete van honderd gulden eiste de officier van justitie by de Rotter damse rechtbank dinsdagmiddag tegen de 42-jarige handelaar in tweedehands boeken en tijdschriften J. A, die vooi het in voorraad hebben van fotobladcf met een pornografisch karakter terecht moest staan. De officier vroeg voorts verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen tijdschriften. Woensdag 6 november 1963, 44ste jaargang Iels minder zicht Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen. Matige wind. aanvan kelijk uit oostelijke, later uit zuidelijke richt!»—rr, iets minder zacht. (zie voorts pagina 7) Commentaren T700R ZOVER wij het nog niet mochten weten, heeft de brand te Vlaardingen bewezen in welk een vreemde wereld wij leven. De mens grijpt diep in de schepping in. Hij roept krachten op, die hij noch tans slechts ten dele kan beheersen. Intussen is de vraag gewettigd, of hij niet de grens bereikt, ja deze mogelijk reeds heeft overschreden, waarbuiten de nog natuurlijke harmonie binnen het geschapene wordt verstoord. Hoe anders te verklaren, dat, als resultaat van menselijke inspan ning. het juist de gezondheid van de mens is, ja ook dier en plant, die kunnen worden bedreigd. Toegegeven: het ging hier om een brand. Wil men: om een uitzonderlijk iets. Maar ligt wat te Vlaardingen is gebeurd toch niet min of meer in het verlengde van heel die merk waardige ontwikkeling die wij ook zonder het woord luchtverontreini ging zijn gaan vatten een woord waaraan wij, ook al weer merk waardigerwijs, reeds zijn gaan wennen? De brand te Vlaardingen zal de uit werking hebben van een schok effect. Wat gebeurd is, was dus mogelijk. En het is alleen door om standigheden waarvoor ons slechts dankbaarheid past, dat de gevolgen zozeer beperkt konden blijven. Het is goed. dat vragen uit de Tweede Kamer vandaag reeds de regering in de gelegenheid hebben gesteld, ook harerzijds opening van zaken te geven. TJET NU DAN verschenen rap- port van de commissie-Scholten over ons radio- en televisiebestel zal nog ruimschoots aanleiding ge ven tot discussie. Onze eerste indruk is er een vau teleurstelling. Het is niet recht duidelijk waarom het toch altijd noodzakelijk is, aan het ten onzenl bestaand stelsel te morrelen. Dat stelsel is historisch gegroeid. Niet toevallig bovendien, want het strookt geheel met karakter en ge aardheid van ons volk. Dat volkt pleegt de dingen ernstig te nemen. Het denkt principieel. Het heeft zijn levens- en maatschap pijbeschouwingen. Het zoekt naar achtergronden De resultaten daarvan vindt men terug in de geschakeerdheid van ons verenigingsleven, van onze parflj- formatie, van onze pers. Men vindi haar ook terug bij radio en televisie. We mogen dankbaar zijn. idat ook daar. evenals bijvoorbeeld bij de pers, reeds bij de aanvang mannen zijn geweest die begrepen hebben dat de levensbeschouwing beslissen de woorden spreekt. Er zijn mensen die het anders wil len. Zij prefereren de algemeenheid, zij willen alles op een hoop gooien, zich niet bewust hoe verschralend en verarmend dit moet werken. Het rapport-Scholten had erger kun nen zijn. Het behelst duidelijk een compromis. Maar reeds als zodanig doet het afbreuk aan het bestaande. pAARNE vragen wij de aandacht voor het adres met betrekking tot Zuid-Afrika, dat een aantal ge zaghebbende medeburgers aan onze regering heeft gezonden. Dc lezer vindt het in de krant van vandaag, liet Is goedkoop, de gang van zaken In Zuid-Afrika zonder meer te kri tiseren. Even goedkoop is het, zich zonder meer te stellen achter de gang van zaken ginds. In Zuid-Afrika raakt men geprik keld door de kritiek die men onder vindt een kritiek waarop soms in derdaad veel valt te zeggen. Ook wij hebben tegen de Zuidafrl- kaanse politiek onze ernstige beden kingen. Deze bedenkingen worden niet weggenomen door ons onmis kenbaar begrip voor de problemen waarvoor men daar staat. Het Nederlandse broedervolk lijkt aangewezen om het volk van Zuid- Afrika van advies en mogelijk ook van vermaan te dienen. Er zijn hier voorwaarden voor toenadering aan wezig die elders worden gemist. Daarom ligt hier voor ons een mo gelijkheid die tegelijk een taak is. Om vele redenen is het te wensen, dat bereikt zal worden hotgeen door adressanten wordt beoogd. Dr. Berghuis moet rust houden (van onze parlementsredactie) Dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de Anti-revolutionaire partij, moet op medisch advies enkele weken rust hou den. Daarom zal het hem niet moge lijk zijn om zaterdag 16 november het najaarspatij-convent te presideren.Even- min zal hij in de gelegenheid zijn om over drie weken in de Eerste Kamer de algemene beschouwingen te houden. Bij die gelegenheid zal hij worden ver vangen door de heer H- Algra, waar nemend -fractieleider. hang-, leg- en keukenkasten Ho ..r,WOERD 99 - TEL. 22536

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1