Magnifiek toneelspel in Huis Clos van Sartre ligtvoet Bouw Cultureel Centrum en gebouw REUVENS Over een koekelénd stel en smeltend ijs Lezing over het Franse Albert Schweitzerdorp Reconstructie Houtlaan NIEUWE LEID5E COURANT DINSDAG 5 NOVEMBER 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Wijkgebouw Levendaal, 7 tot 9.30 uur: bazaar handwerkclub Vereniging van vrij zinnig-Hervormden. Museum Oudheden, 8 uur: dr. H. I Roosens uit Brussel over „Grafvond sten bij de overgang van de Romein se naar de Frankische tijd". Schouwburg, 8 uur: voorstellingen toneelgezelschap Centrum. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Het Eigen Huis (r.k. studentenver eniging, Rapenburg), 8 uur: Christen- Studentenraad, prof. Hidding en ds. Toornvliet. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O.-cursus „Bijbelse verkenningen", door ds. B. van Gelder. Zaal bij Petrakerk, 8 uur: afdeling Leiden-Noord Ned. Christen-Vrouwen bond, ds. L. S. den Boer van Sassen heim over „Wat zegt de Bijbel ons over de vreugde?" Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met Freule Julie (besloten voorstelling). Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Zuid hollands Orkest o.l.v. Jan van der Waart, m.m.v. Anner Bijlsma cello. Woensdag Clubhuis Lage Morsweg, 2 tot 5 uur: speeltuinvereniging Morskwartier, ver koop handwerk enz. Wijkgebouw Levendaal, 2.30 tot 5.30 uur en van 7 uur af: bezaar handwerk club Vereniging vrijzinnig-Hervormden. Museum Volkenkunde, 8 uur: Ver eniging van vrienden van het rijks museum voor Volkenkunde, specimen meeting. Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avond gebed. Restaurant Van der Heijden, 8 uur: voorlichtingsavond Israël-reizen (Stich ting Thacir, reisbureau Lissone-Linde- Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum, opvoering van „Dertig seconden lief de". Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O.-cursus „Het zelfportret door de eeu wen heen", door mevr. drs'. O. L. Bouma. Zomerzorg, 8 uur: Vereniging oud- leerlingen Ambachtsschool, filmverto ning. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „Antonius en Cleopatra". Den Haag: Gebouw K. en W-, 8.15 uur: Residentie-Orkest, mm.v, Willem Noske viool. Den Haag: Kurzaal, 8 uur: Mann- heims Kamerorkest Donderdag Clubhuis Lage Morsweg, 2 tot 5 uur: speeltuinvereniging Morskwartier, ver koop handwerk enz. Gebouw Prediker, 8 uur: afdeling Lei den van de Geref. Bond, dr. H. Schro ten te Rotterdam over „Twaalf-en-een- half jaar nieuwe Kerkorde, een nade re analyse en beoordeling". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Reiziger zonder bagage". Den Haag: Diligentia, 8 uur: Jane Carlson, piano. Vrijdag Zaal bij Koninskerk (hoek Koning straat - Willem de Zwijgerlaan), 7.30 uur: ruilavond voor verzamelaars. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O.-cursus „China, een grote onbeken de". Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Ned. Ma drigaalkoor, Messe Solemnelle en Ope ra Die Kluge. Doopsgezinde kerk, 8 uur: afdeling Leiden Kerk en Vrede, mr. A. H. Ha ring over „Weerbaar zonder wapenen" Zaal Zuiderkerk, 8 uur: Arjos, A. Dron- kert over „Waarom chr. politiek?" Leiderdorp: Dorpshuis, 8 uur: jubi leumuitvoering toneelvereniging Ons Genoegen, opvoering van „Liefdes- Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Macbeth (besloten voorstelling). Zaterdag In de Moriaen, ingang Moriaansteeg 2, 7.30 uur: Hervormde Jeugdraad, so ciëteitsavond met songfestival. Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Geref. Jeugdverband, creatief speL Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum, opvoering van „Dertig seconden lief de". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Macbeth Den Haag: Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Residentie-Orkest, m.m.v. Yi- Kwei, bas, en Haags Toonkunstkoor. Apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. Firms Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De doll* generaal (alle leeftijden); donderdag: Het begon in Napels (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Mannequins van Scotland Yard (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Als de slaapkamer kon spreken (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Het mooi ste meisje van de wereld (18 jaar); woensdag en donderdag: De onverzoen lijk en. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): La com- mare Vecca (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Eerst de vrouwtjes (14 jaar). Tentoonstellingen Boerhaavezaai: werk van Rein Dooien Chris Tonbreeker (van 19 okt—8 aov.) dagelijks van 3—5 en van 7—9 uur (ook Academiegebouw; foto- en gravureten- Centrum in Leidse schouwburg „Huis Clos" weer op het repertoire genomen en daarmee enkele vragen opgeworpen. Is het verantwoord een oud stuk van iemand als Sartre na jaren weer te gaan spelen? In een interview, dat in 1959 Jose phine van Gasteren met de schrijver heeft gehad, heeft hij zich in feite van dit stuk gedistantieerd. Het is te abstract. Ah nonen dan die onzin met de helNee, nee! Je moet de symboliek kunnen scheiden." Daar zitten we dan. Sartre is veranderd zegt men. Niet politiek. Hij is nog vol bloed communist. Het uiterlijk, de vor- zijn wat veranderd bij hem, en hij heeft niet gegeven wat men van hem verwachtte. menen, dat hij over het toppunt zijn roem heen is. Misschien, is hij belangrijker gemaakt, dan hij in werke lijkheid is. Dat komt ook door de oorlog. De ge heime en geheimzinnige wegen, die in die jaren nog land met land verbonden, n politieke voorrangswegen, de cul tuur moest wachten. Daardoor ging de hernieuwde kennis making na de oorlog met een schok (je). Men werd een beetje overdonderd, door het vele dat men tegelijk te horen kreeg Toen men de zaken eens rustig kon be kijken, bleek, dat toch eigenlijk Sartre k weer niet zo'n baanbrekende figuur is, zoals velen dachten. De filosofie van zijn existentialis me was geen uitvinding van hem; als toneelschrijver was hij eerder conventioneel, gebonden aan de Franse toneelcultuur, dan een nieuw lichter. En de vorm van zijn stukken en met name „Huis Clos" zou men een exponent kunnen noemen van Ibsens gedachten over toneel. Nu we gisteravond door de abonne mentsvoorstelling die Centrum gaf, op- v met het stuk kennis maakten, viel >p, en erger dan een vorig keer, hoe Sartre in- en uitpraat en daardoor alle kanten op kan, zonder dat men ergens houvast krijgt. Hoofdthema bij Sartre is altijd het niet-vrij zijn van de mens "s overal en door alles en nog wat gebonden. Gebonden door zijn medemensen, die duivels voor hem zijn. Ze zitten in de kamer met de gesloten deuren met z'n drieën. Ieder is voor de twee anderen duivel en ieder is gebonden aan de RADIO TELEVISIE toonstelling „Hellas, verlucht en be licht" (van 119 november). Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree- straat 27, maandag en woensdag van 9 tot 530 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van i tot 5 30 uur: vrijdag van 10 tot 6.30 en van 7 tot 9 uur: zaterdag van 105 30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en bibllo meek Reuvens Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5-30 uur, woena dag en zaterdag van 12 tol 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Lakenhal, tentoonstelling tekeningen van Joseph Teixeira de Mattos (tot 11 november Jeugdihotel De Ruif (Janvossensteeg 59): tentoonstelling wandlappen (tot november) ander. Tenminste dat probeert Sartre met veel geredeneer aan te tonen. Toch als de deur plotseling opengaat, blijft men, want men kan, zegt Sartre, niet zonder elkaar, men is gedwongen bij elkaar te blijven. Ja, dat is wel aardig gevonden, maar het volkomen waar maken, kan hij ook niet Men kan bij de redenering telkens vraagtekens zetten, maar goed, op gezag van Sartre nemén we het voor dit gezelschap aan. Ze blij ven dus bij elkaar, en kunnen met hun tiranniseren opnieuw beginnen. Het stuk werd cachet gegeven door het prachtige spel van Elisa beth Andersen, die hiermee een schitterende rentree maakte, het su blieme spel van Ann Hasekamp en de overtuigende manier waarop Guus Hermus speelde. Zo werd een kwasl-wijsgerig stuk van Sartre gebruikt voor magnifiek toneelspel, zodat we niet vaak een ovatie meegemaakt hebben ais gister- Vóór de pauze speelde men een stuk in Tennessee Williams „De Luizenbaro- 2s". Een stuk naar het bekende recept Tropenkolder-drankontluistering var en het leven. Het duurde goed tien minuten, maar in die korte tijd gaven Ellen de Thouars, Nell Knoop en Jan Grefe een goede milieu-tekening van dit naargeestige gedoe. Beide stukken werden door Walter Kous goed vertaald en zorgvuldig gere gisseerd. A. C. Bouwman. TTET terrein aan de Pieterskerkgracht, waarop thans het gebouw i het koninklijk genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix staat, dat, ingevolge het raadsbesluit van 27 februari 1961, is bestemd voor een nieuw gebouw voor de openbare leeszaal en bibliotheek Reuvens. Om tot verwezenlijking van dit gebouw, waaraan dringend behoefte bestaat, te komen, hebben B en W. contact opgenomen met de Stichting Burgerij fonds van Leiden, die het cultureel centrum voor haar rekening gaat bouwen, de Stichting Leidse Volksuniversiteit K. en O., die als hoofd- gebruikster van het centrum zal optreden en het bestuur van de Vereni ging Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens". Gebleken is, dat alle genoemde instellingen het plan om beide gebouwen op bovenvermeld ter rein te doen verrijzen, volledig ondersteunen. Het komt B. en W. gewenst voor het gebouw voor Reuvens wordt ge bouwd door en voor rekening van de ge meente. Het gebouw blijft dan eigendom van de gemeente en kan door Reuvens in beheer en exploitatie worden gegeven. Zowel B. en W. als de Stichting Bur- Wat de Leidse ontvanger niet binnenkreeg In de loop van het dienstjaar 1962 is gebleken, dat de gemeenteontvanger van Leiden een aantal bedragen, tot een to- van f 523,37, niet heeft kunnen in vorderen; Bovenvermeld bedrag, waar de ontvangst in de gemeentereke ning zou moeten worden verantwoord, heeft betrekking op: Rechten ter tegemoetkoming in de kos- n van vervoer met de gemeentelijke ziekenauto f203,95 Precariorechten f 25,— Straatbelasting f 29,52 Rioolbelasting f 12,40 Vergoedingen betreffende de Haarlemmertrekvaart f 18, Schoolgelden f 107, Hondenbelasting f 127,50 Totaal: f 523,37 Tevens moeten als oninbaar worden beschouwd: a. diverse vorderingen van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit, tot een totaalbedrag van f 750,93; b. diverse vorderingen van de Gemeen, telüke Reinigings- en Ontsmettings- dienst, tot een totaalbedrag van f 197,47; c. een vordering van de Gemeentelijke Werkplaats, tot een bedrag van f 717,53. Ontslag Leidse onderwijzeres en benoeming docente Mejuffrouw G. C. de Hart verzoekt eer vol ontslag uit haar betrekking van onder wijzeres aan de Du Rieuschool (openbare school voor g.l o. aan de Du Rieustraat) te Leiden, Het ter inzage gelegde voorstel van het college van curatoren van het gymnasium te Leiden inzake aanstelling van mejuf frouw W. Teyn tot tijdelijk lerares in de lichamelijke oefening, heeft de instem- ming van B. en W. gerijfonds achten het gewenst, dat beide gebouwen worden ontworpen door één architect. De keuze is gevallen op de ar chitect de heer Ir. M. P. Schutte alhier, die reeds heeft bericht bereid te zijn bei de opdrachten te aanvaarden. Voor het bovenomschreven plan is thans nodig de beschikbaarstelling van een krediet van 4.000,teneinde de ar chitect te kunnen opdragen een schets ontwerp in te dienen voor het gebouw voor Reuvens. Het krediet ware ten laste van de kapitaaldienst te brengen en in één jaar af te schrijven. De Stichting Bur gerijfonds zal de architect een zelfde opdracht geven voor wat betreft het cul tureel centrum. Indien de raad zich met het boven staande kan verenigen, dient nog te wor den besloten, dat het terrein, bedoeld in hierboven genoemd besluit van 27 febru ari 1961, tevens is bestemd voor een nieuw gebouw voor Reuvens. Het besluit van 1961 kan dan worden ingetrokken. Huisvrouwen en de eonsérvenblikjes Oip de voohijchtingsmiddag (aangebo den door de blikemiballagefaibriék Tho massen Drijver) van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Leiden, sprak gisteren mevrouw R. Lott- gering-Hildetorandt in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. Zij 'hield een inlei ding op een kleurenfilm, waarin de nut tige eigenschappen, de vervaardiging en de historische ontwikkeling van het conservenblik werden uiteengezet. In 1960 vierde 'het conservenblikje zijn 'nonderdvijftigste verjaardag, een feit dat over de gehele wereld werd gememo reerd. Geen wonder, want in vele lan den kan het blikje zelfs het verschil tussen leven en dood betekenen. In rampgebieden, waar gedurende korte of lan'ge tijd gebrek aan voedsel ia kunnen nensen voor de hongerdood worden gespaard dank zij de geconserveerde voedingsmidd-len,, drie elders in de we- in overvloed aanwezig zijn. Huis- vrouwen, alleenstaanden. Kampeerders, zeevarenden, ontdekkingsreizigers, ho- tela ziekenhuizen en het Roode Kruis iedereen kan of moet van tijd tot tijd gébruik maken van de uitvinding, die anderhalve eeuw geleden door de Fran se kok Appert en de Engelsman Peter Durand deden. In zeer veel gevallen blijft de inlhoud van een blik maanden lang rijker aan vitaminen, dan wanneer de huisvrouw het artikel „vers" van de leverancier koopt en bereidt. De voorlidhtóngsmiddag, dde onder lei ding stond van. presidente H. A. van Herwaarden-Wildehoer, werd voorts ge vuld met kleurendia's di eaantoonden men met blikgroenten kan doen discussiëren en proeven. Dameskapsalon geopend aan Stationsweg De jonge dameskapper Hans van Bel len (28), die ruim drie jaar aan de Ma- riënpoelstraat te Leiden een dameskap salon heeft gedreven en daar, wat de zaak betreft, uit z'n jasje was gegroeid, opende gistermiddag met zijn vrourw aan de Stationsweg te Leiden, in hei nieuwe flatgebouw aldaar, een bijzonder luxeuze dameskap- en schoonheidssalon met parfumuriehandel. Het interieur is geheel in de empire-stijl ingericht en ten opzichte van de vroegere zaak is het aantal stoe len uitgebreid van 12 tot 25. De zaak telt thans 14 personeelsleden. Kantongerecht LEIDEN GISTEREN kreeg de Leidse kantonrechter vooral overtredingen van de maximumsnelheid te behandelen. De verontschuldigingen die soms werden aangevoerd, zijn ronduit belachelijk. Een 18-jarige Leidse scholier bijvoorbeeld had op de Rijnsburgerweg een snelheid van 40 kilometer uit zijn brommer gehaald. Hij gaf het feit toe, maar hij reed zo hard omdat hij ijs had gehaald en bang was, dat het zou smelten voordat hij thuis was. De officier van justitie eiste f 25 boete. Het vonnis luidde f 20. TN HET kader van de adoptie-actie van de gemeentelijke Bedrijfstech- -1- nische School te Leiden ten bate van het Dr. Albert Schweitzerdorp in Vaudine Paunat (Zuid-Frankrijk) heeft mevrouw dr. G. Barthélemy- Van der Kreek gisteravond in de foyer van de stadsgehoorzaal voor aandachtig gehoor een lezing gehouden over het doel van en werk ir. dorp. Mevrouw Barthélemy werkte drie jaar als chirurge in het Albert Schweitzer-hospitaaldorp te Lambarene en werd door het menslievende ideaal van dr. Schweitzer dermate geïnspireerd, dat zij samen met haar Franse echtgenoot het initiatief nam tot de stichting van een Dr. Albert Schweitzerdorp in de omgeving van het Fransje dorpje Paunat nabij de rivier Dordogne ten oosten van Bordeaux. Onder haar gehoor bevonden zich wethouder S. Sannes, de directeur der genoemde school, de heer F. C. Mabesoone, de leraren en de lerlingenploeg, die in juli j.l. actief heeft Mabesoone, de leraren en de leerlingenploeg, die in juli j.l. actief heeft Franse dorpje. De avond werd geopend door de heer J. G. Fokkema, secretaris van de GBTS- adoptie-actie, die een kort overzicht gaf de actieresultaten. Hfj schetste e op welke wijze de leraren ei leerlingen tot het besluit waren gekomen in Paunat aan de bouwwerkzaamhe den te gaan deelnemen. Door een minder soepele medewerking van de „hoge auto riteiten" hebben zij vrijwillig en spon taan een deel van hun vakantie opgeof ferd. Tot slot bracht spreker de „GBTS- werkploeg" hulde voor hetgeen in 14 dagen ttjds te Paunat werd gepresteerd. Mevrouw Barthélemy vertelde in haar inleiding allereerst tal van wetenswaar digheden aangaande het Dr. Albert Schweitzer-hospitaaldorp in Lambarene "et via een serie kleurendia's en film zien welk een menslievend werk daar dagelijks door vrijwilligers onder leiding van dr. Schweitzer persoonlijk wordt verricht Na zelf drie jaar aai werk te hebben deelgenomen, stichtte zij samen met haar echtgenoot in 1961 het Franse Dr. Albert Schweitzerdorp, dat geheel los staat van het oorspronkelijke dorp in Lambarene en in doelstellingen ook hiervan geheel afwijkt. In tegenstelling tot de nederzetting in Lambarene waar, zoals bekend, de zieken onder de negerbevolking genezing kun- vinden, heeft het Franse dorp voor namelijk tot doel hulpbehoevende vrou- kinderen en ontheemden in de ruim- in van het woord op te nemen, derdak te verschaffen en nieuwe levens moed te geven, zodat zij weer in het levensproces kunnen worden opgenomen. Ook houdt de Franse nederzetting zich bezig met bepaalde revalidaties, waartoe De raad van Leiden heeft in de zitting van 11 mei 1959 in het kader van de kre dietregeling voor het bouwrijp maken van terreinen in het Houtkwartier-noord o.m. een bedrag van f 380.780 beschik baar gesteld voor de reconstructie van een gedeelte van de Houtlaan, inclusief de kosten van de daarvoor nodige grond het leggen van een gedeelte stamriool en de bouw van twee brnggen over de Poelwetering. Voor de reconstructie van het gedeelte Houtlaan was een bedrag van f 125.000 opgenomen. In verband met de voortgang van de bebouwing in de omgeving bleek het echter nodig het tijdstip van het ter hand nemen van de reconstructie op te schor ten. De grondslag van de Houtlaan ij door de opspuitwerken in het Houtkwar tier sterk gezakt, waardoor thans een be langrijke ophoging nodig is. Verder zijn de materiaalprijzen en de loonkosten in de afgelopen vier jaar aanmerkelijk ge stegen. Het gevolg van een en ander is, dat het voor de reconstructie van de Houtlaan toegestane krediet niet toerei kend is en met f 68.000 moet worden ver hoogd. In genoemd bedrag ad f 380.780 was mede begrepen een bedrag van f 43.000 voor de aanleg van een gedeelte stam- Het bedrag ad X 380.780 is gebracht ten laste van de kapitaalsdienst Ingevolge de wens van Ged. Staten dezer provin cie, dient van de kosten van reconstruc tie van de Houtlaan een gedeelte (f 13.000) en dienen de kosten van het leggen van een gedeelte stamriool geheel te komen ten laste van de bouwrijp te maken terreinen. Derhalve zullen de be dragen ad f 13.000 resp. f 43.000 ten laste van het grondbedrijf dienen te worden gebracht Voor de bouw van twee bruggen over de Poelwetering werden de kosten be groot op f 207.000. Dit bedrag was mede in het bedrag ad f 380.780 begrepen. Eveneens overeenkomstig de wens van Ged. Staten is intussen bij de algemene begrotingswijziging de helft der kosten, of 103.500 ten laste van het grondbedrijf gebracht. Op grond van het vorenstaande ware. thans het voor het bouwrijp ma ken van terreinen in het Houtkwartier- Noord beschikbaar gestelde krediet te verhogen met de bedragen f 13.000 en f 43.000 in totaal f 56.000 en dit bedrag af te voeren van de kapitaalsdienst der gemeentebegroting. Mitsdien geven B. en W. de raad in overeenstemming met het advies van de commissie voor de openbare werken en van de commissie voor de financiën, in overweging het besluit te nemen. een werkplaats werd ingericht en w: thans een aantal invalide mannen met de fabricage van elektriciteits-isolatie materialen in him eigen onderhoud i ziet. Filmbeelden Aan de hand van kleurendia's en film schetste spreekster de totstandko ming en de voortdurende uitbreiding het Franse „Albert Schweitzerdorp", dat oorspronkelijk bestond uit een door haar man aangekocht oud en vervallen kas teeltje met even vervallen bijgebouwtjes en stallen. Dank zij de vrijwillige hulp uit praktisch alle delen van Europa kon den de bestaande bouwvallen niet alleen worden gerestaureerd, doch onderging „het dorp" en ondergaat het nog steeds de nodige uitbreiding. Daar „hun dorp" geen enkele subsidie geniet sprak mevrouw Barthélemy mede namens haar man haar erkentelijkheid uit voor vele acties, die voor dit werk werden worden ondernomen. Tot grote voldoening van de aanwezige GBTS-bouwers deelde zij onder meer nog mede, dat een GBTG-ploeg in Groningen in navolging van de Leidse GBTS dezer dagen heeft aangeboden in de komende kerstvakantie de reis naar Paunat te maken, ten einde aldaar eveneens aan de uitbouwing deel te nemen. Het behoeft nauwelijks vermelding, dat de filmbeelden, die de bouwactiviteiten van de Leidse GBTS-ploeg weergaven, door de aanwezige GBTS'ers met genoe- gen werden beschouwd. Tot besluit van haar lezing sprak mevrouw Barthélemy nog een kort op wekkend woord voor de adoptie-actie voor het Franse Dr. Albert Schweitzer dorp. Lening voor bejaardencentrum „Rijn en Vliet" te Leiden Bij raadsbesluit van 21 december 1959, werd aan de Stichting tot Exploitatie van Bejaardencentra te Leiden een hypothe- geldlening verstrekt voor de stich ting van een bejaardencentrum op eer perceel bouwterrein aan de Churchilllaan de Cornclis Schuytlaan tot het bedrag der grond- en bouwkosten, met inbegrip de kosten der door de gemeente te sluiten geldleningen, geraamd op 2.020.000,— Het gebouw, dat huisvesting biedt aan 180 bejaarden, is op 1 november 1962 in gebruik genomen. Hoewel nog niet alle stichtingskosten nauwkeurig bekend zijfl met name dienen nog het renteverlies tijdens de bouw en do kosten van het sluiten van geldleningen te worden be rekend dienen deze thans nader te worden gesteld op f2.214.400,ofwel f 194.400,hoger dan het in 1959 beschik baar gestelde bedrag ad f2.020.000, Zoals bekend is, is voor de financiering m dit object een 4V4 geldlening ad 1.020.000,ontvangen van de Leidsche Spaarbank. Aan het verzoek van B. en W. ook het resterende bedrag van de stich tingskosten te financieren kon de Leid sche Spaarbank evenwel niet voldoen, zodat hiervoor moest worden geput uit de in 1962 en begin 1963 gesloten 4V4 geldleningen. Een 20-jarige student had op de Herenstraat nog 2 kilometer sneller ge reden dan de vorige bromfietser. Hij was bang. dat zijn moeder ongerust zou worden en om gauw thuis te zijn, had hij zijn snelheid maar wat opge voerd. De eis was f30. De student vond dat een heel bedrag, gezien het feit, dat hij maar f5 zakgeld per week krijgt. De kantonrechter maakte er f25 Een 33-jarige Amsterdamse monteur had op 4 oktober met een auto gere den over de Zeeweg te Katwijk en daar binnen de bebouwde kom een snel heid van 60 kilometer per uur weten te halen. Verdachte Verklaarde ter plaatse niet bekend te zijn. Welk ver schil dit maakt is niet duidelijk, daar op verscheidene plaatsen op grote re flecterende borden 50 staat te lezen, ter wijl dit getal bovendien met grote wit te cijfers op enkele plaatsen op het wegdek is aangebracht. Na de eis van f25 boete, veroordeelde de kantonrech ter tot f 15 boete. Een 18-jarige Leidse metaalbewerker had op een bromfiets in de Brouwer straat te Rijnsburg binnen de bebouw de kom gereden met een snelheid van 55 kilometer. Verdachte gaf de over treding toe, maar daar er ter plaatse weinig verkeer was, meende hij deze snelheid wel te kunnen rijden. Eis f 60, vonnis f 50. Geen kaartje In de middagzitting stond een 51-ja- rige Rotterdamse constructieschilder te recht, die zich zonder geldig plaatsbe wijs in een trein had bevonden. Ver dachte, die een kaartje had tot Rotter dam, was tot Haarlem blijven zitten. Ter zitting verklaarde hij, dat hij Rot terdam niet heeft horen afroepen. Als Rotterdammer passeer je soms onge merkt zo'n onbetekenende plaats.De eis tegen hem werd f 5. Verdachte begon uitvoerig betoog over de afschu welijke achtergrond en hij bracht hier- :en ten onrechte uitgesproken echt scheiding ter sprake, maar de kanton rechter moest hem teleur stellen met de mededeling dat dit niet ter zake deed. Het vonnis werd f 1 boete. Voor een komische noot zorgde een Katwijkse vishandelaar. Als bestuurder een driewielige motorcarrier had hij gereden over de Secretaris Varke- visserstraat in zijn woonplaats. Toen hij de inrit van zijn links van de weg gelegen woning wilde inrijden, verleen de hij geen voorrang aan een hem ach terop komende scooterbestuurder. Ter zitting verklaarde hij wel te hebben gezien, dat iets hem van achteren na derde maar dat hij in de mening ver keerde dat dit een fiets was. Volgens zijn lezing was hij reeds met de kop lampen van zijn voertuig boven het trottoir, toen de scooterrijder tegen het trottoir reed en daarbij ten val kwam. Hij meende dat de scooterbestuur der hem niet gezien heeft, doordat deze een duikerbril droeg, die van binnen beslagen was, terwijl de bril aan de buitenkant door de re gen slechts beperkt uitzicht bood. Bovendien aldus verdachte, zat de scooterbestuurder met zijn meisje, dat achter op de duo zat, te koeke len. De scooterrijder verklaarde niet te hebben gezien dat verdachte richting heeft aangegeven. De officier meende dat het ten laste gelegde bewezen was en hij eiste f50 boete. Nadat verdachte nogmaals had betoogd, dat de schuld bij de scooter berijder lag sprak de kantonrechter als zijn oordeel uit dat verdachte een ver keerde manoeuvre heeft uitgevoerd. Hij vond echter termen om de boete te verlagen tot f20 of 4 dagen hechtenis. een: „Dankuwel, mijnheer de voor zitter. Dertig gulden verdiend", verliet de Katwijker welgemoed de zaaL Aan de tank Een 24-jarige chauffeur uit Lelden stond terecht omdat hij, toen hij met door hem bestuurde trekker met oplegger reed over Rijnmond te Kat wijk, bij het rechtsaf gaan om de Bin- nensluizen over te rijden, geen voor rang had verleend aan een over het naast de weg gelegen rijwielpad rijden de bromfietser. Verdachte verklaarde normaal te hebben gespiegeld, voordat hij rechtsaf ging en geen bromfietser te hebben gezien. Ook zijn bijrijder had verklaard niemand te hebben ge- De bromfietsbestuurder verklaarde an de politie, dat hij naast de trekker reed, toen deze plotseling naar rechts kwam. Zijn bromfiets werd gegrepen zelf had hij het geluk de luchttank t de vrachtauto te pakken te krij gen, zodat hij kon voorkomen dat hij de wielen van de oplegger terecht De officier meende dat de onvoor zichtigheid bewezen is en de eis luidde of 12 dagen hechtenis. Hoewel ver dachte nogmaals betoogde dat hij tevo- niemand heeft gezien, meende de kantonrechter dat hij niet goed heeft opgelet. Pas na de klap stopte hij en toen zag hij de bromfietser aan de tank hangen. Het vonnis tegen hem werd f40 boete of acht dagen hechte- v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 207 beeft bet. De beste merken. JUNGHANS. KIENZLE, MAUTHE Onkruidbestrijding op Leidse sportvelden De Leidse Sportstichting verzoekt be schikbaarstelling van een krediet voor de aanschaffing van een motorspuitma- chine teneinde het onkruid op de haar in beheer gegeven sportterreinen doel matiger te kunnen bestrijden. De tot op heden gevoerde methode is verouderd Inwilliging van het verzoek komt B. en W. verantwoord voor. De kosten van aanschaffing van de hierbedoelde motor- spuitmachine bedragen X 4.375.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3