GASWOLK BOVEN ZD.-HOLLAND Monotoon getik in mijn: slechts druppels water Brand in opslagloods met mengkunstmest maatregelen om Tal van gevaar te beteugelen Vergeefse poging naar Berlijn door te stoten Russen snijden Amerikanen de pas af Andere vijf kompels niet gevonden Grote redding van elf pas donderdag Wurgpoging op jonge vrouw (17) mislukt De elf moeten zelf houwen Kabinet-Pengel treedt af Commentaren Marokkaans-Algerij ns bestand nu van kracht Din»jag 5 neverobCT^63j_44ste_jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Leiden Steenstraat 37 1Postbus 76 Telefoon 31441 Zacht weer Zacht weer met opklaringen en slechta hier en daar enige regen. Matige ooste lijke wind. (z\e voorts pagina 7) p.frw. 9,45 Klachtendienst bezorging 18 Arrestatie in verband met wurgmoord Verdacht van de wurgmoord op de 65-jarlge mevrouw F. Peenstra-Vel- linga te Oldeboorn is aangehouden de 24-jarige J. K., afkomstig uit Broek bij Joure. De man is sedert twee weken in de kost bij de familie Steenstra, buren van de familie Peenstra. Hij werkt bij de houtbewerkingsfabriek Halbertsma in Grouw. Over de aanwij zingen, die tot de arrestatie van K. hebben geleid, kon de officier van jus titie te Leeuwarden nog geen mede deling doen. Uitkering Nazi- vervolgden verruimd Bij Koninklijk besluit is enige uitbrei ding gegeven an de groep personen, die op grond van de regeling uitkeringen aan nazi-vervolgden aanspraak kunnen maken op uitkering wegens invaliditeit Thans kunnen ook personen, die ten minste 40% invalide zijn geweest gedu rende ten minste vijf aangesloten jaren, of wel op 1 novemiber 1963 ten minste 40% invalide waren, tot en met 1 de cember een aanvraag voor uitkering in dienen. Tot dusverre was dit 70%. (Van een onzer verslaggevers) T^EN gigantische gaswolk, die is vrijgekomen na een brand die gen om vijf uur is uitgebroken in een opslagloods van de N.V. Delta- chemie in Vlaardingen, drijft op het ogenblik boven westelijk Zuid-Hol land. De wolk bestaat uit rook die afkomstig is van vierduizend ton meng kunstmest, die vermoedelijk door zelfontbranding in vlam is geraakt. Daarbij is later op de morgen nog bijgekomen dat het vuur oversloeg naar een zwavelloods, waardoor de wolk zwarter werd. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft de territoriale commandant van Zuid-Holland gevraagd hem mede te delen welke moge lijkheden er zijn om militaire bijstand te verlenen. Ook is gevraagd of er eventueel gasvèrkenners beschikbaar zijn. Aan de luchtmacht is verzocht elk uur een luchtfoto van het betrokken gebied te maken, opdat kan wor den nagegaan in welke richting de oranjekleurige gaswolk zich beweegt. Zij ging aanvankelijk in westelijke richting. Een fotovliegtuig is inmiddels bijna constant in de lucht. Verder hebben de militaire autoriteiten achthonderd diverse garnizoenen (onder Leiden en Schoonhoven) ge consigneerd met transportroaterieel. De brand ontstond in mengmest, waardoor ammoniumhoudende nitreuze dampen vrijkwamen, die voor astma- bronchitispatiënten een gevaar kunnen betekenen en die op zjjn minst ongezond genoemd kunnen worden. Om tien v werden daarom boerderijen aan Zuidbuurtseweg en irt de Sluispolder Vlaardingen ontruimd. Aanvankelijk kwam de bedrijfsbrand- eer alleen in actie. Ondanks haar uit stekende uitrusting had zij toch tentie nodig die verkregen werd van de brandweren van Vlaardingen en Rotter- Amerika is ernstig bezorgd over het feit dat de Russen op de auto snelweg naar Berlijn opnieuw een militair konvooi van de V.S. hebben tegengehouden. Russische pantser wagens en Duitse personenauto's versperden het konvooi gisteravond dc weg, toen het poogde naar Ber lijn door te breken, na sinds de vroege ochtend te zijn vastgehou den. Men spreekt in Washington van een incident van ernstige afmetingen, hoe wel het Witte Huis en het departement van buitenlandse zaken eerder op de dag hadden verklaard, niet al te veel aandacht aan het incident te willen schenken. De zaak is thans onderwerp van diepgaand overleg tussen Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duits- land. Het konvooi had tegen middernacht bij Marienborn ongeveer 400 meter af gelegd, toen de Russische pantserwagens dwars over de weg werden geplaatst Een Amerikaanse militaire woordvoerder noemde deze daad een flagrante schen ding van het onbeperkte recht van toe gang tot Berlijn van de Westelijke mo gendheden. .,Voor deze daad moeten de Russen de volledige verantwoordelijkheid voor alle consequenties dragen", zo ver klaarde hij. Eerder op dag had de Amerikaanse minister Rusk telefonisch tegenover de Russische zaakgelastigde in Washington zijn bezorgdheid uitgesproken over het In één oogopslag Politieke interesse groot in Indonesië pag. 2. Politiek in Griekenland; be schouwing van een onzer re dacteuren pag. 5. Stikker: „Verwijdering tus sen Amerika en Europa een ramp" pag. 5. Vals geld in het Toplitz- meer pag. 5. Burgemeester en vodden koopman pag. 7. Schirra's capsule in Amster dam pag. 7. Beschuldigingen in Lengede pag. 9. Na Adenauer Erhard: rook verbod opgeheven pag. 9. aanhóudèn dóór de Russen vgn het kon vooi van 44 man. De Russen hadden ge- eist dat de mannen zouden uitstappen om geleld te worden. Ru3k gaf te ken nen, dat de Russen blijkbaar de sinds jaren gevolgde praktijk ten aanzien van militaire konvooien willen wijzigen. De oefening die de Amerikanen giste ren zouden beginnen in het Berlijnse Grünewald is in verband met het op houden van het konvooi uitgesteld. In de desbetreffende mededeling stond, dat niet de Russen, maar de geallieerden tezamen uitmaken, hoe het verkeer van en naar West-Berlijn wordt geregeld. Mislukte aanslag op premier Ikeda De Japanse premier, Ikeda, is vandaag na een verkiezingstoespraak in Koe- rijama in de provincie Foekoesjima aan gevallen door een 24-jarige man die ge wapend was met een dolk. De politie kon de aanvaller grijpen en de premier, die geen enkel letsel opliep zette zijn bezoek qan de Noordjapanse stad voort. De aanvaller, die de premier bena derde toen deze van het podium was gestapt, verklaarde tegenover de politie dat hij de voorzitter was van de Liga van jeugdige patriotten van Groot-Ja pan. Hij had bij zijn arrestatie een witte enveloppe in zijn hand. Daarop stonden de woorden „hemelse straf" Dit is een formule die voor de oorlog door ultra nationalisten werd gebruikt om hun po litieke aanslagen te rechtvaardigen. Ikeda is de zevende Japanse premier op wie een aanslag werd gepleegd. Van de zes vórige werden er drie gedood en een gewond. dam. By het blussen werden vier brand weerlieden licht gewond toen een muur tje omviel. Met gasmaskers voor ver richtten hun collega's hun moeilijke taak. Zij richtten vijftig stralen op d6 vuurhaard om deze te „verdrinken". Ramen dicht Inmiddels waren reeds enkele boe ren bij het melken onwel geworden. Al spoedig zag mm mensen met natte doeken voor het gezicht om de kwa lijke dampen zo goed mogelijk te we ren. De burgemeester van Vlaardin gen heeft het bevel gegeven dat de bewoners van het westelijk stadsdeel hun ramen en deuren gesloten moe ten houden. Aan de Spoorwegen werd gevraagd de treinen die Vlaardingen en Maassluis passeerden goed af te sluiten; Het zich bedraagt soms niet meer dan vijftig meter. De bevolking van het getroffen ge bied wordt —et geluidswagens op de hoogte gehouden. Onder meer heeft men daarvoor uit Den Haag een wa gen ter beschikking gekregen. (Voor vervolg zie pag. 9i Een autowrak langs de rijksweg bij Borger: triest en stil getuige van het verschrikkelijke ongeluk, waarbij gisteren acht jonge men sen om het leven kwamen. In de mist vloog een zware vrachtauto bij een inhaalmanoeuvre op het busje, waarin tien leerlingen van de Chr. kweekschool uit Gronin gen onderweg waren naar Em- men. Zes waren op slag dood en van de drie zwaargewonden be zweken er twee in het ziekenhuis. (Zie voorts pag. 7) LENGEDE, dinsdagmorgen TNE eerste proefboring bij kerkhof van Broistedt heeft niets opgeleverd. Vannacht tussen Echtgenoot in arrest (Van on%e correspondent) Tot in de loop van gisteren heeft de !l-jarige schilder W K. uit het Bra bantse plaatsje Eoxtel in de veronder stelling geleefd dat hij zijn 17-jarige echtgenote S. K-C vermoord had. De politie wist al eerder dat zulks niet het geval was, doch liet K. in ver band met het onderzoek een tijdje in die veronderstelling. Toen de zich in arrest bevindende K gisteren werd medegedeeld dat zijn vrouw nog leefde, was hij nauwelijks blij ep toonde hij zich niet eens opge lucht dat zijn poging was mislukt. Het echtpaar K-C. had drie jaar geleden reeds reden om te trouwen, doch de wet liet dit niet toe. Mej. S. C. bleef daarna met h^ar baby inwonen bij haar ouders in Best, terwijl de vader van haar kipd ook bij zijn ouders bleef in wonen. Verleden jaar in september huw den zij nadat de huwbare leeftijd van het meisje was bereikt. Het paar ging inwonen bij de ouders van de vrouw Het ging een hele poos goed. doch toen er moeilijkheden van ernstige aard kwa men, ging K. weer terug naar zijn ouders in BoxteL Hy kreeg echter heimwee naar zijn jonge vrouw en trachtte haar op allerlei manieren te benaderen. Via een vriendin van haar maakte hij een af spraakje. Hy haalde haar zaterdagavond van de trein om te trachten de bestaande moeiiykheden uit de weg te ruimen. Het paar heeft toen van half negen tot half twaalf 's avonds op en neer gelopen in een donker laantje. Men heeft niet al leen gepraat en gewandeld, doch er ie toen ook nog stevig gevryd. De bestaan de moeiiykheden konden echter biyk- baar niet uit de weg worden geruimd en toen zulks duideiyk vststond, heeft K zyn vrouw by de keel gegrepen en net zo lang vastgehouden, totdat ze bewuste- U os op de grond neerviel. Daarna be gaf K. zich naar de politie en deelde daar lakoniek mede dat hy zyn vrouw gewurgd had. De man gaf duideiyk dc De situatie bij Lengede: op de kaart boven staat bij punt 1 de plek waar vorige week drie mijnwer kers werden gered. Bij punt 2 is de plek waar de elf zijn opgesloten. Bij de pijl stuat het bassin waar de instorting is geschied. De doorsnee tekening onder laat zien hoe hoog de waterstand in de mijn is. In hef midden (boven het water) bevin den zich de elf mannen. Hierboven is de twedselbuis aangegeven. Links onder een mijngang op 70 meter diepte plaats op waar hy zyn daad had verricht i en werd toen ingesloten. De politie kon echter geen lyk vinden en schakelde tenslotte een speurhond in. Ten langen leste begaf men zich naar de ouderiyke woning van het slachtoffer. Daar trof de politie de gezochte aan met een zeer ernstig gekneusd strottenhoofd en diverse bloeduitstortingen. Zy werd meteen naar een ziekenhuis overge bracht. De jonge vreuw die drie kwar tier lang bewusteloos op de grond heeft gelegen, was, toen zy weer by haar posi tieven kwam. naar huis gestrompeld. Zy weigerde echter by de politie aangifte te doen tegen haar echtgenoot. De dader die zegt veel van zyn vrouw te houden, heeft ccn volledige bekentenis afgelegd. Hy zou tot zyn daad gekomen zyn door wanhoop. Hem zal poging tot doodslag c.q. zware mishandeling ten laste worden gelegd. Zyn vrouw is er ernstig aan toe en zal voorlopig in het ziekenhuis moeten biyven. (Telefonisch van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) half drie en half vier hadden dc redders een diepte van 80 meter be reikt, ruim voldoende om een mi crofoon naar beneden te laten zak ken. Het ingespannen luisteren le verde slechts een monotoon getik op. Het bleken droppels water te zijn, die in de mijngang, die was aangè- boord, van het plafond naar bene den drupten. Niet lang daarna werd een wekker omlaag gebracht die enkele minuten later afliep. Ook op dit, zich kilome ters ver voortplantende geluid, Werd geen reactie vernomen. Vanmorgen ouden de redders nog sterke lampen xaar beneden laten zakken. Ook zou men het beeld van de aangeboorde mijngang door een kleine televisieca mera laten registreren. De proefboring, die zonder succes bleef werd zondag nodig geacht omdat een van de elf opgesloten mijnwerkers had ge meld dat hij op de dag van de ramp inmiddels al weer twaalf dagen geleden n zijn kameraden tot aan de et water naar de betreffende hoek had zien vluchten. Men hoopte op luchtzak, evenals dit het geval is geweest met de drie kompels, die de vorige week uit hun ondergrondse ge vangenis werden gered. Om dezelfde re ien een paar honderd meter verder met nog een proefboring bezig, die thans op 60 meter diepte is gevor derd. In de loop van de middag hoopt op deze plaats de mijngang te be- De grote reddingsboring is vanmorgen oor enige tijd stopgezet. De redders zijn op hardere steenlagen gestuit, en hebben andere apparatuur nodig om hier door heen te komen. De diepte, die sinds gis termorgen werd bereikt, bedraagt 41 ter. Zoals bekend bevinden de elf kom pels, die hun twaalfde dag onder de grond zyn ingegaan, zich op een diepte van 62 meter in een spelonk, die als ge volg van een instorting in een niet meei gebruikte mijngang is ontstaan. Voorbereiden De elf ingesloten mijnwerkers In Lengede weten nog niet, dat de boor niet in hun ruimte terecht zal ko men maar daarnaast, zodat zij zich er een weg naartoe zullen moeten hou wen. Men heeft dit met opzet verzwe gen om te voorkomen dat zij zich on nodig zorgen maken en op het beslis sende ogenblik in verwarring raken. Wanneer het zover is zullen zij aan wijzingen krijgen hoe precies te han delen. op het eigenlyke moment van de redding aanvankelijk vanmorgen gepland, maar door het oponthoud mogelyk uit gesteld tot donderdag heeft man be sloten nog een tweede verzorgingsboring met een bredere buis naar de spelonk te beginnen. Stempels en stutten van een grotere omvang kunnen dan naar beneden wor den getakeld, daar de versterkingen, die de ingeslotenen tot nog toe hebben kun nen aanbrengen met dunnere con structiebuizen, die men door het reeds bestaande verzorgingsgat heeft laten zakken toch wel miniem worden ge acht Zoals reeds eerder gemeld, worden de laatste meters van de grote reddingsbo ring het moeilykst geacht, in verband met het groter instortingsrisico. Zie verder pagina 9 Premier J. A. Fengel heeft gisteravond m de Surinaamse Staten medegedeeld dat hy en de overige ministers van de Nationale Party Suriname hun porte feuilles ter beschikking zullen stellen De ministers van de Verenigde Hindoestaan- se party zullen dit voorbeeld volgen, ecenals minister mr. C. D. Ooft. "I7ANDAAG en de komende dagen geniet ons land de eer van hoog buitenlands bezoek. Immers zullen de vice-president van de Verenigde Staten en zijn echtgenote onze gas ten zijn. In de wereld van heden, zeker in de westelijke wereld, neemt Amerika de bij uitstek leidende positie in. Ook wanneer de regering der Ver enigde Staten zich beijvert, haal bondgenoten in de belangrijke we reldproblemen te raadplegen, blijft dit onverminderd het geval. In dat leidinggevende Amerika neemt onze hoge bezoeker na de president zelf de tweede plaats in. Zijn aanwezigheid, met die van zijn echtgenote, mag ons alleen een voor recht zijn. WJj mogen er een bewijs temeer in zien, hoe het machtige Amerika zich ook aan zijn kleinere bondgenoten gelegen laat liggen. In dat bondgenootschap van groten en kleinen mag trouwens naar de mens gesproken een waarborg worden gezien voor de bestendiging van ons aller vrede en vrijheid. termorgen in Drentse land. Jon ge levens, blij op weg naar een schoolfeest, op de meest plotselinge wijze afgesneden. Wie denkt hier niet aan de vrienden van Job, die aanvankelijk slechts konden zwijgen bij de smart waarop zij stuitten? En toen zij gingen spre ken. bleken zij nog niet anders dan moeilijke vertroosters. In eerbied om hun verdriet behoort onze deernis uit te gaan naar de ouders en de andere verwanten. Naar de schoolgemeenschap ook. waarin straks zovele plaatsen leeg blijven. Wat kunnen wij machteloze mede mensen overigens meer doen dan schuchter heenwijzen naar Hem die zijn enig Kind afstond opdat wij het naast ons zouden vinden in de raad selen van het leven? Zou het niet zo zijn, dat hier een ander feest was bereid? QP ZICHZELF is het een loffelijk streven, dat de studentendelega tie, die een bezoek aan Indonesië heeft gebracht, alles in het werk wil stellen om de verhoudingen tussen de republiek en Nederland te ver beteren. Onze lezers weten, dat wij ons hebben uitgesproken voor het maken van een nieuw begin en er allerminst behoefte aan hebben over onaangenaamheden in het veriedèn na te wrokken. Overschatten de studenten echte» hun belangrijkheid niet, wanneer zij verwachten door de minister-presi dent en de minister van buitenlandse zaken in gehoor te worden ontvan gen om hen duidelijk te maken wat de regering moet doen en laten? Zij hebben een belangwekkende reis achter de rug, maar zijn daardoor nog geen Indonesië-kenners gewor- Kritische zin zouden we hen geens zins willen ontzeggen, maar wel heb ben we de indruk gekregen, dat zij nogal suggestibel waren ten aanzien van de Indonesische benadering. Opgevoed als zij zijn in de westerse denkwereld, aanvaarden zij de juistheid van de regel „pacta sunt servanda", verdragen moeten gehou den worden, maar in hun hart zou den zij het liefst zien, dat er geen „drukte" werd gemaakt over het na komen van de bepaling dat de be volking van West-Irian zich in 1969 over haar staatkundige status zal dienen uit te spreken. De overeen komst van New York zou kunnen worden herzien of als een pure for maliteit kunnen worden beschouwd. Het is een gedachtengang die wij niet vermogen te volgen. ZESENDERTIG UUR OVER TIJD Voor het eerst sinds op 8 okt. de I verzocht van de ministers van buiten- Marokkaans-Algerijnse grensoorlog 'a°d® aaken Van d« «reanisatie uitbrak, is het rustig langs het ge hele front. Twee Malinese officieren die deel uitmaken van de gemengd- Malinees-Ethiopische bestandscom missie hebben het gebied rondom de Marokkaanse oase Figuif bereikt en houden toezicht op naleving van de overeenkomst van Bamako. Het bestand is dus werkelijkheid geworden ruim zesendertig uur na de gestelde tijdslimiet. De Ethiopi sche leden van de commissie wer den vandaag verwacht. Zowel van Marokkaanse als van Al gerijnse zyde is bevestigd dat er niet meer geschoten wordt, hoewel beide partyen de schending van het bestand wyten aan de tegenstander. Het is wel zeker dat de Algerynen Figuif aange vallen hebben en de Marokkanen Benj Oenif hebben beschoten. Wie begonnen is, is niet uit te maken. Inmiddels worden de pogingen om het bestand doorgevoerd te krygen met ver- dubbelde kracht langs diplomatieke weg voortgezet. Keizer Haile Selassie heeft met Tito besprekingen gevoerd over dezt kwestie en is gisteren in Cairo aange komen voor een gesprek met president Nasser. Dit gesprek zal ongetwyfeld ook gaan over de grensoorlog. De Marokkaanse minister van buiten landse zaken heeft om een byeenkomst Afrikaanse eenheid die de oorzaak van het conflict zullen moeten vaststellen. Enige van hen zullen vandaag naar Ra bat komen voor besprekingen met Ko ning Hassan. Uit Rabat werd bericht dat Marokko niet van plan is een byeenkomst van dc Veiligheidsraad der V.N. te verzoeken. Kinderen Nhoe naar Rome De kinderen vanmorgen vroeg van Bangkok naai Euro-pa vertrokken. Zij kwamen gisteravond uit Saigon in Bangkok aan aan boord van een speciaal Amerikaans militair vliegtuig. Officiële bevestiging dat zij vertrok ken zyn, was niet te krygen. Zegslieden hebben meegedeeld, dat het vervoer van de kinderen strikt geheim gehouden wordt. Later werd meegedeeld, dat de kinde ren met hun moeder herenigd zullen •vorden in Rome. De kinderen bevonden zaeh in Dalat een badplaats in de bergen, 225 kilome ter ten noordwesten van Saigon toen de opstand uitbrak. Zy werden vandaag overgebracht naar de kuststad Phong Rang en daarna naar Saigon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1