Erliard: wij kunnen geen eigen koers aangeven Verwoerd: ik ben liever van graniet dan klei Jokinen verlaat zonder rancune ons land Buitenlandse concurrentie drukt meubelindustrie HONDEVLEES MAANDAG 4 NOVEMBER 1963 „Te zwak voor Chroesjtsjef iket Het vraagstuk van de hereni ging van Duitsland kan niet door onderhandelingen tussen de Sow jetunie en de Bondsrepubliek al leen worden opgelost, zo heeft bondskanselier Erhard gisteren in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie verklaard. „Wij zijn te zwak om Chroesjtsjef tegemoet te treden. Wij kunnen slechts wensen uiten en onze op vattingen kenbaar maken, maar wij kunnen geen politieke koers aangeven", zo zei Erhard. Op een vraag of en wanneer hy een ontmoeting zal hebben met Chroesjtsjef zei Erhard niet te kunnen antwoorden. Hy was van mening dat men eerst moet sfwaehten wat voor resultaat de bespre kingen tussen Kennedy en Chroesjtsjef zullen opleveren. Overigens was de nieuwe bondskan selier het niet eens met zijn voorgan ger, dat de status quo betreffende de deling van Duitsland door gesprekken met de Sowjetunie behoeft te worden bestendigd. De bondsrepubliek was zijns inziens bereid een grote prijs voor de hereniging te betalen. In het bijzonder zou men in Bonn niet terugschrikken voor een groot materieel offer. Centrum Partij in Griekenland wint verkiezingen t jas' droue heeft tijdens de Griekse parle mentsverkiezingen een overwinning be haald op oud-premier Constantine Kara- manlis en zijn rechtse Radicale Unie. Uit de bijna volledige uitslag blijkt dat de Centrum Partij van Papandroue, de voornaamste oppositie-party, een ruime voorsprong heeft In de verkiezingsstrijd om het «it 300 zetels bestaande parle- De oud-premier verkfaarde na het be kend worden van de voorlopige uitsla gen, dat hij zich voorgoed uit de politiek zou terugtrekken. „Ik voel dat ik het Griekse volk niets meer te geven heb", aldus Karamanlis. De 56-jarige Karamanlis heeft, toen hij nog minister van openbare werken was in het kabinet van de in 1955 overleden maarschalk Papagos, grote wegen laten openleggen om het toerisme in zijn land te bevorderen Tijdens zijn regime asso cieerde Griekenland zich met de EEG. Karamanlis trad in juni van dit jaar af, na een verschil van mening over de opportuniteit van het staatsbezoek van het Griekse koningspaar aan de Britse hoofdstad. De einduitslag wordt niet voor dins dag verwacht. Lege gereserveerde zitplaatsen in trein onbillijk? Het Tweede-Kamerlid de heer Neder- horst (PvdA) ergert er zich over dat in de eerste klas afdeling van de trein Rot- terdam-Roosendaald-Antwerpen steeds een compartiment van zes personen de douane wordt vrijgehouden terwijl meestal maar twee douanebeambten daar van gebruik maken. Hij heeft de ministers van verkeer en waterstaat en van finan ciën schriftelijk gevraagd of deze zich de wrevel kunnen indenken van reizigers die zelf moeten staan omdat ze geen zit plaatsen kunnen krijgen. De heer Neder - horst informeert of de bewindslieden in overleg het hun Belgische collega's aan deze situatie een eiiide kunnen maken. 5,Brommerwilde niet zitten De 22-jarige bromfietser A. D. uit Tilburg heeft het zaterdag op een vecht partij met vier agenten aan laten komen voor hij gedwongen werd mee naar het bureau te gaan. Hij werd aangehouden in een straat die voor alle verkeer was afgesloten. Hij weigerde een schikking en wilde evenmin zijn naam opgeven. Toen de agent hem wilde aanhouden, volgde op een scheldpartij de vechtpar tij. Met veel moeite gelukte het de agent met hujp van drie toevallig passerende collega's de knaap te overmeesteren en op te sluiten. Botsing met Deense duikboot? De Britse vissersboot Ron a Nelson is zondag in de Noordzee gezonken na een botsing, waarvan de driekoppige beman ning de schuld geeft aan een onbekende duikboot De kapitein van de Rona Nelson, de 42-jarige Harry Hansen, zei: „Ik heb die wateren gevist sinds ik 18 jaar ge leden schipper van de Rona Nelson werd en voor zover ik weet zijn daar nooit gevaarlijke wrakken geweest. „Ik weet dat er op het ogenblik de botsing een Deense duikboot ii buurt was. Misschien is die het geweest". Hansen en zijn bemanning werden ge red door het 6.670 tons metende Noorse passagiersschip Leda, dat hen op rubbervlot zag ronddrijven. De kans op een uitbreiding van het handelsverkeer tussen Oost en West achtte hij niet groot Weliswaar hadden j de Russen vele wensen, maar zij hadden slechts weinig te bieden. De graanleveranties van het Westen m de Sowjetunie vond Erhard niet ge schikt om in ruil er voor politieke con- fs te verlangen. zou bij zijn komende besprekingen met westelijke politici zijn mening van de economische en politieke eenwording i Europa ontvouwen. De kwestie van toetreding van Engeland tot de EEG j s z.L niet actueel, omdat men eerst nieuwe parlementsverkiezingen in Engeland moest afwachten. Hoewel er wellicht verschillen zouden zijn tussen de persoonlijke houding en het optreden van Adenauer en die van zijn opvolger zouden er zeker geen ele mentaire wijzigingen in de Westduitse politiek komen. Morgen in VS verldezingen In vele delen van de Verenigde Staten gaan morgen de stemgerechtigden naar de stembus om twee gouverneurs, van Kentucky en Mississippi, enige honderden burgemeesters en leden van vier staats- parlementen te kiezen. De rassenkwestie zal vooral een rol spelen bij de gouverneurskeuze in Ken tucky en Mississippi en bij de burge meestersbenoeming in PhiladelphiaIn Mississippi gaat de strijd tussen de repu blikeinse advocaat Phillips en de demo cratische luitenant-gouverneur Johnson, die beiden voorstander zijn van suprema tie van het blanke ras en tegen president Kennedy zijn gekant. De tegenwoordige gouverneur, Ross Barnett, die een te' voorstander van rassenscheiding is, is niet herkiesbaar. Luchtroute Toldo via Moskou? Ligt een nieuwe en kortere lucht- verbinding van West-Europa naai Tokio en wel via Moskou in het ver schiet? Uit Tokio komt het semi-offi- ciële bericht, dat de Japanse regering binnenkort de Russen zal voorstellen een Tupolef als chartertoestel aan Ja pan Airlines uit te lenen. Dit vlieg tuig zal dan beschilderd worden met de kleuren van de J.A.L., doch gevlo gen worden door een Sowjet-beman- ning met uitzonderin'g van Japanse navigators en stewardessen. Met dit toestel zou dan een lijndienst tussen Tokio en Moskou worden onder houden, hetgeen dus ook aan reizigers uit West-Europa de gelegenheid zoi bicden via de Russische hoofdstad naai Tokio te vliegen. Men zou dan met d« reeds bestaande verbindingen (o.a. d« K.L.M. en Aeroflot) naar Moskou kun- reizen en daar overstappen in d« T"polef. Soekarno naar W.-Duitsland President Liibke van West-Duitsland, die met zyn vrouw een officieel bezoek aan Indonesië heeft gebracht, is gisteren in Hongkong aangekomen. Hy zal hier drie dagen verbleven. De Westduitse president nodigde voor zyn vertrek president Soekarno uit het volgende jaar een bezoek aan West-Duitsland te brengen, welk aanbod werd geaccep teerd. In Djakarta werd voor het vertrek :n gezamenlyk communique van de beide staatslieden uitgegeven, waarin werd verklaard, dat Indonesië de Duitse hereniging ten volle steunt en dat dergelijke hereniging beslissend zal zyn jor een vermindering van de spanning de wereld. Indonesië wil met alle landen bevriend blijven. Zijn vriendschappelijke betrek kingen met het Oosten zal de nauwe betrekkingen met de vrienden in het Westen niet beïnvloeden. Beide landen sr van overtuigd, dat de kunstmatige vèrdelin van landen een van de grootste oorzaken van internationale spanning aldus hel communiqué. Geen seinen meer van Russische satelliet Het Westduitse observatorium in Bo chum heeft zaterdag reeds geen seine: meer kunnen opvangen van de jongste bestuurbare Russische aardsatelliet. Vol gens de deskundigen kan dit drie oor zaken heben: 1. Het besturingssysteem functioneert niet goed, zodat de satel liet is teruggevallen en verbrand. 2. De radiozender is uitgevallen. 3. De proef is voltooid en de satelliet is veilig naai de aarde teruggebracht. President van Jemen had hartaanval Naar het Egyptische persbureau Mena heeft gemeld heeft de president van Je men, Sallal, zaterdag in zyn land een hartaanval gehad. De 41-jarige president Is gisteren in een vliegtuig naar Cairo overgebracht, waar hy in een ziekenhuis van de luchtmacht is opgenomen. De art sen hebben hem algehele rust voorge schreven. Vandaag begint groot proces De Zuidafrikaanse premier, dr. Verwoerd, heeft op een bijeen komst van zijn nationale partij in West-Trans vaal gezegd dat de leider van de verenigde partij, de oppositiepartij, sir De Villiers Graaff, voorgesteld had enige concessies te doen aan de niet blanken, waaronder ihet benoe men van hun eigen parlements leden. „Concessies doen klinkt leuk. Maar wanneer men een maal inbreuk maakt op eigen principes, graaft men zijn edgen graf. Wanneer men dat van mij verwacht, kan men mij ervan blijven beschuldigen dat ik een granieten rots ben. Ik ben liever een granieten rots dan zachte klei". stand wordt gebracht en waarschuwde ervoor dat Afrikaanse en Aziatische landen westelijke mogendheden chante- teren om hen Zuid-Afrika te doen aan- KLM-vliegtuig had storing Teneinde enig onnodig risico te ver mijden, is gistermorgen een K.L.M.-Vis count op de dienst AmsterdamGenève, kort na de start om 10.50 uur. naar Schiphol teruggekeerd, omdat een indi catie op het instrumentarium wees op een onregelmatigheid aan het landings- gesteL Na een vlucht over de verkeers toren bleek alles normaal te functio neren, zodat gezagvoerder L. Lamers ziin vlucht naar Genève voortzette. Na een half uur trad er een storing in de druk- cabine op, zodat de gezagvoerder ander maal besloot naar Schiphol terug te ke ren. Na een tijd lang boven de verkeers toren te hebben gecirkeld voor een tech nisch contact tussen K.L.M.-experts op de verkeerstoren en de stuurhut, is de Viscount circa 13 uur normaal op baan 19 geland. De vlucht is omstreeks 14 uui met een ander vliegtuig, maar met de zelfde bemanning uitgevoerd. „Beslissingen komen te traag „De Nederlanders kunnen ge makkelijk samen ergens zijn, maar het gaat ze moeilijk af samen ergens voor te zijn", zo meent de jonge Amerikaanse planoloog en verkeers-deskundige David Andrew Jokinen. Voor zich zelf heeft hij uit deze uitspraak de conclusie getrokken om terug te gaan naar zijn vaderland. Op 13 december zal hij ons land ver laten, na een verblijf van vier jaar. De heer Jokinen, die op 15 december 1959 in ons land aankwam, is hier aan vankelijk verbonden geweest aan de Ryksdienst voor het Nationale Plan. Daarna kwam hy te werk by de Provin ciale Planologische Dienst van Zuid-Hol land, waar men hem het toen bestaande plan voor de sanering van een deel van het Bezuidenhoiit.kwartier en de omge ving van het Staatsspoor voorlegde. Dit was voor hem aanleiding een ander plan te maken, dat nogal publiciteit heeft ge had. Naar de heer Jokinen meedeelde i: dit plan ook voorgelegd aan de toenma lige minister van volkshuisvesting bouwnyverheid. Het plan is echter nooit in een officieel stadium gekomen. De heer Jokinen, die vorig jaar decem ber de planologische dienst van Zuid-Hol land heeft verlaten, is daarna voor ge meenten in verschillende delen van ons. land opgetreden als adviseur op plano logisch gebied en als verkeersdeskundige. Hij heeft hiervoor voorts opgericht het bureau „Jokinen and Partners N.V.", maai hy vindt het werken hier te moeilyk, om dat men vooral in de overheidssfeer slecht beslissingen kan nemen. „In de V.S. is een plan goed of slecht, waarna dan direct beslist wordt", aldus deze 27- jarige Amerikaan, die overigens zonder rancune over Nederland en de Nederlan ders is. vallen. Hij zei tevens ervan overtuigd te zijn dat de communisten achter een wereldomvattende organisatie staan, die Zuid-Afrika op ieder mogelijk gebied wil aanvallen. Verscheidene organisaties, zelfs kerken, steunen deze beweging. Zij dragen bij tot de ondergang van de wes telijke beschaving door het voorstaan van rassenintegratie, aldus Verwoerd. Vandaag is in Kaapstad het tweede grote „sabotageproces" van Zuid-Afrika begonnen waarin ditmaal elf personen tien kleurlingen en een Afrikaan te recht zullen staan op beschuldiging van samenzwering om de regering-Verwoerd met geweld omver te werpen. De voor naamste beklaagde is dr. Neville Alexan der, een doctor in de filosofie die wel als een van de meest begaafden wordt beschouwd die ooit aan de universiteit van Kaapstad zyn afgestudeerd. Televisie vanavond NTS: 19.30 A royal Rumpus (Kabaal c oog niveau), filmklucht; 19.45 Openbaj ..unstbezit; 20.00 Journaal en weeroverzich 20.20 Zendtijd politieke partijen GPV. 20.30 Commentaar Drukke komedie Nadat de laatste beelden van de drukke televisiekomedie ,£en ster valt" zaterdagavond van het scherm waren verdwenen, hebben wij even gedacht: „Wel, wel, was dat nu de NCRV?" Niet dat deze voorstelling, bedachte geschreven, geproduceerd en geregisseerd door Willy van He- mert, nu zo onstichtelijk was. Met haar Driestuiversopera viel zij echter wel buiten de bekende sfeer, waarin de NCRV amusementsprogramma' pleegt te brengen. Het geval speelde zich af „op de va derlandse kermis", in de salon van een operazangeres en haar manager in de wereld van tieners, bezeten him zing-twist-idool. Wij moeten zeggen, dat er kosten noch moeite waren gespaard, om komedie zo rijk en volledig mogelijk op het scherm te krijgen. Een keur van acteurs en actrices, grote of klei ne K dienende, was aangetrokken en ieder kreeg zijn kans. Er was kwistig gewerkt met figuranten en buitenge woon handig gewerkt met filmflitsen. Werkelijk een „dolle boel", zoals Wil ly van Hemert die meesterlijk kan opzetten en regisseren. Over de kwaliteit van de voorstel ling op zichzelf dus niets dan lof: die was beslist zoals zij wezen moest, al zal zij ongetwijfeld niet in alle huiska mers evenveel plezier hebben teweeg gebracht. De teenagers zullen er ze ker van hebben genoten: hen gaat immers geen zee te hoog! Bovendien was er nog een lief sentimenteel ver haaltje ingeweven. Maar of dit nu direct NCRV-amu sement was? Daarbij zouden wij wel een vraagteken willen zetten. Stelt men deze opvoering naast de brave radioster avond als het hoogste a sement dat de radioluisteraars va NCRV krijgen, dam mogen we zeggen dat er toch een enorm verschil bestaat tussen radio en televisie. Het programma van George Noord- hoff over de vuur-eter was bepaald minder aantrekkelijk dan dat over de koorddanser aan het begin van de se rie, maar in een reeks kan niet elke aflevering even best zijn. De geschiedenis van de Hillbillies kan ons nog niet zo erg verrukken. Een zwakke strip om de amusements avond mee te besluiten. Wij hebben nu kennisgemaakt met de beide terdagavondprogramma's van NCRV, die afwisselend op het scherm zullen komen, maar wij prefereren tot nu toe het andere. Jjh een. doftfce Kij, I Een zakenman uit Ham burg is tot een geweldig grote boete veroordeeld omdat hij op de autoweg Hamburg-Bremen in zijn sportwagen een wat lang zamer rijdende auto lang durig met getoeter en lichtseinen had bestookt. Hij wist niet dat zijn voorligger werd bestuurd door een politieman in burger. De jaarlijkse wedstrijd London-Brighton voor an tieke auto's is gewonnen door de Brit Davenport met een „Progress Flesh ing" uit 1901. Er waren in totaal 218 deelnemers die de 85 kilometer met een gemiddelde van 25 kilometer per uur afleg den. I De Italiaanse luchtvaart maatschappij Alitalia heeft als eerste buiten landse maatschappij be stellingen geplaatst voor het Amerikaanse Mach-3 vliegtuig, dat driemaal de snelheid van het geluid zal kunnen vliegen. Het is nog niet bekend hoe duur de toestellen zullen worden. I De weersverschillen in Italië zijn zo enorm groot, dat er 40 personen in de sneeuw vastraakten op een pas in de Alpen bij de Zwitserse grens, ter wijl honderden baders in Sicilië een duik in de branding namen tijdens een ongewoon warme pe riode in Palermo. Bij Triëst was het nog weer anders. Daar stormde het zo hevig dat in een dorp je het dak van het ge meentehuis werd afge rukt. I Een première van de opera La Bohème in de Weense Staatsopera is gisteravond afgelast, om dat de staf in staking was gegaan. Het personeel wilde daarmee proteste ren tegen het besluit van dirigent Herbert von Ka- rajan een Italiaanse souf fleur te nemen die tevens als assistent-regisseur zou fungeren. Volgens de operadirectie zou nie mand van het personeel de bekwaamheid hebben van de Italiaan. Het per soneel is echter bevreesd voor „italianisering" van de Weense Opera. Bij een gemengd Duits- Nederlandse brandweer- oefening ter hoogte van Venlo was de Duitse brandweer in de veron derstelling dat het een heuse bosbrand betrof. Er werd zo hard gereden dat een brandweerwagen een Britse personenauto volkomen in elkaar druk te, waarvan de bestuur der ernstig werd gewond. Sigaret voor de vijand 71MAROKKAANSE soldaten ge- ven een sigaret aan Alge rijnse gevangenen (links). De vrede tussen Algerije en Ma rokko is getekend. Maar de strijd is niet gestaakt. Misschien dat deze sigaret dan toch een gun stig voorteken is. Anderhalve eeuw Nederlandse orgelmuziek De NCRV gaat in haar radioprogram- ma van donderdag 7 november a.s. dacht wijden aan anderhalve eeuw derlandse orgelmuziek. Zy vertelt 3 hierover het volgende. De geschiedenis van de Nederlandse orgelmuziek beleefde in de 16e. 17e en 18e eeuw een hoogtepunt. Daarna en in het begin van de 19e eeuw daarentegen kwam het tot een dieptepunt. De orgel muziek geraakte toen op de achtergrond hij de hoog ontwikkelde symfonische kunst van de Weense classici. Uit deze neergang is onze orgelkunsi oas weer omhoog gekomen, nadat de in Duitsland ontwikkelde Renaissance ook tot Nederland was doorgedrongen. Maar pas sinds 1917 kan men In de Nederlandse orgelkunst een eigen ge luid vernemen. In dat jaar begon Jan Zwart met zyn fantasie „Een vaste burcht is onze God" de uitgave van Nederlandse orgelmuziek. Hendrik An- driessen schreef toen ook zyn prachti ge Toccata. In het programma, dat donderdag avond om 10 uur in de ether komt. wordt de luisteraar attent gemaakt op muziek van vroeg- en midden-19e e se organisten. Schrij f stersdebuut in jeugdhoorspel In het jeugdprogramma De Tovercir kel gaat de AVRO op dinsdag 12 novem ber a.s. beginnen met een nieuw ver- volghoorspel voor de jeugd, getiteld ,.D# kinderen, die in een schuur woonden". Dit spel, bestaande uit twaalf afleve ringen, is door Irene Poorter, een jong actrice van de hoorspelkern van de NRU, geschreven naar de Engelse best seller van Eleanor Graham „The chil dren, who lived in a barn", Irene Poorter maakt hiermee haar schrijfstersdebuut. Emile Kellenaers re gisseert de opvoering van het hoorspel. v«n«vorwij De stad New York heeft nu ook eigen jaarlyks televisiefestival. Van 19 tot 27 oktober j.l. is het voor de eerste maal gehouden. Het werd georganiseerd door de televisiezender Channel 13, en uitsluitend gewijd aan buitenlandse films van en over landen, die men in de Ver. Staten niet zo goed kent. Er kwamen inzendingen binnen uit Engeland, West-Duitsland, de Sovjet unie, Japan. Finland, Polen, Tsjechoslo- wakije, India, Oostenrijk Frankrijk, Italië en Mexico. De belangstelling van het kijkend pu bliek was zo groot, dat er onmiddellijk v/erd besloten, van het experiment een jaarlijks terugkerend festijn te maken. e; ihington; 22.15 Pianorecital: klassieke mu ziek. 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking; 23.05 Muzikale vraag- Overweging bij 9e Vakbeurs De handelsbalans voor meubelen heeft binnen twee jaar tyds elf miljoen ver loren aan de buitenlandse concurrentie en afgaande op de cyfers over het eerste halfjaar 1963 kan voor dit jaar op een verder verlies van 7 miljoen gulden wor den gerekend. Deze weinig opwekkende mededeling heeft de heer Ht. Kempkes jr., voorzitter van de Vereniging Vakbeurs Meubelen en Woningtextiel, zaterdag gedaan aan de pers, welke voorafging aan de ope ning van de tweejaarlijkse Vakbeurs op dit terrein. Deze beurs is vanmorgen in Utrecht geopend en zal de gehele week duren. Zij is ondergebracht in alle hallen op het Croeselaanterrein en zal tot en met vrijdag a.s. uitsluitend toegankelyk zyn voor zakenlieden. Zaterdag 9 november echter zal ook het publiek toegang heb ben en dan van 9 tot 5 uur een kykje kunnen nemen in meer dan 2000 keurig ingerichte toonkamers, waar het nieuw ste in stijl, kleur en uitvoering is samen gebracht. Dit jaar nemen aan de tweejaarlykse manifestaties 284 firma's deel, dat is iets minder dan in 1964 (302), maar dat be tekent tevens, dat de standruimte per deelnemer dus iets ruimer is. Dat komt het aanzien van de inderdaad smaakvol ingerichte beurs ten goede. Bijna alle deelnemers kunnen nu in passende om geving exposeren. De heer Kempkes is van mening, dat bij geen enkele andere Europese meubelbeurs zoveel aandacht wordt besteed aan standopbouw en -in richting. Het publiek dat op 9 november eens wil gaan zien hoe het nu staat met de mogelykheden voor moderne en traditio nele woninginrichting, zal te kust en te keur kunnen gaan op deze aantrekkelijke expositie. Levertijd Om nu nog even te blijven bij de op merkingen van de heer Kempkes: in of ficiële documentatie staat te lezen dat als voornaamste oorzaak van de ongun stige handelsbalans voor meubelen de lange levertyden tengevolge van de hoog conjunctuur worden genoemd. De heer Kempkes is het daar niet mee eens, want de gemiddelde levertijden van de meubelindustrie is minder dan twee maanden en daarmee korter dan van de meeste andere industrieën. Hij meent dat de werkelyke arbeidsproduktiviteit min der hoog ligt dan in de ons omringende landen, maar dat dit een gevolg is van de geleide economie, die lonen, prijzen en huren in de hand houdt Wanneer men een vry loon- en prijs beleid zou kunnen voeren, aldus de heer Kempkes, zou het arbeidstempo, uit welk oogpunt ook bezien, met 20 tot 50 pet kunnen worden opgevoerd, zodat er meer en betere artikelen te gen dezelfde of lagere pryzen kunnen worden geproduceerd, de arbeiders ho gere lonen verdienen en er een eind komt aan het woningschandaal. Gelukkig echter is het bezwaar van twee jaar geleden, dat voornamelyk uit ging naar de weeldebelasting op een aan tal meubelen (o.m. die, waaraan teakhout was toegevoegd) nu opgeheven. Veel te zien Er is op deze 9e Vakbeurs veel te zien. Behalve de reeds genoemde 2000 toon kamers zyn er zeker nog wel 50.000 af zonderlijke meubelen te bezichtigen, plus een complete collectie matrassen, dekens, gordijnen, vloerbedekkingen en was dies meer zij op het gebied van woningtextiel. Bijzonder veel aandacht wordt op het ogenblik geschonken aan zgn. aanbouw- meubelen, hetgeen een duidelyke en prak tische aanpassing by het kleine interieur betekent. Listig-ingedeelde bergmeube len wyzen evenzo daarop, evenals een sortering bankbedden, kantel- en stapel bedden en andere weggewerkte slaap plaatsen. Opmerkelijk is. dat het moderne meu bel toch nog altyd niet het traditionele echt heeft verdrongen. De fabrikant weet te goed, dat de Nederlandse smaak op het gebied van woninginrichting veel va riatie toelaat cn de Nederlander zich nooit In één richting laat stuwen. Herfsttinten Het heeft niets te maken met het sei zoen waarin de beurs valt, dat de meu belstoffen over het geheel veel minder uitbundig zijn dan enkele jaren geleden. Ook de extreme stoffen raken meer op de achtergrond; men ziet veel platgewe- ven stoffen, soms ook met zijden draad verwerkt zodat er een mooie glans over ligt, maar er wordt ook veel gewerkt met kunstleer, nu op een soort schuim- plastic aangebracht, zodat het zitmeubel warm en mollig aanvoelt. De gordijnen blijven een vrolijke noot in de kamer brengen, zy zyn nog kleur rijk en vertonen ook nog veel bloem- dessins. Ook de diverse vloerbedekkin gen hebben niet veel verandering onder- Veel werk wordt nog steeds gemaakt van matrassen. Een van de nieuwtjes is een anti-reumamatras van schuimplas- tic, waarop aan de ene zijde (winter- kant) een wollen deken is aangebracht. Over dit geheel sluit het tyk. De matrasstoffen zijn minder zoetelijk van dessin en vertonen nogal eens druk ke patronen. Ook de traditionele kapok matrassen worden, o.a. door nieuwe vul- methoden. voortdurend gemoderniseerd. Evenzo winnen de binnenveringsmatras- sen telkens aan kwaliteit Andere nieuwtjes zijn: slaapbanken die in verschillende standen omhoog kunnen worden gezet aan het hoofdeinde, een elektrische gordynopener, een compleet ingerichte verpleegstersflat, een keuken die geheel is ingericht uit aanbouwmeu- belen en kastjes met plastic-deurtjes be zit een bankstel met verende voorregel, zodat die harde rand niet meer hindert, Hollandse Smyrnatapijten in zes nieuwe kleuren, naadloze tapijten en een tafeltje dat hetzelfde landschap vertoont op het blad als een bybehorend wandkleed aan de muur (voor de liefhebbers!). Alles tezamen genomen valt er op deze beurs veel te zien van de prestaties van de Nederlandse meubel- en wonlngtex- tiel-industrie, die zich uitstekend mani festeert. AVRO: 18.00 Nieuws: iel; 18.20 Lichte orkest- iteursprogramma. 19.00 •lek (gr.); 20.00 Nieuws: 20.05 De ieerd programma; 22.30 lingen; 22.40 Actualiteiten 23.00 Jazz en swlngmu- 3.55-24.00 Nieuws. NCRV: 19.00 Nieuw* oudé 'hand (ïïf);" Ï9 3Ö Radiokrant: 19.50 Lich- lofoonmuziek; 20.20 Adam wie zijt kbeeld; 21.05 Radiophllharmonisch ik; 23.40 Het Evangelie l&a&U'c/ cht. Aansluitend: Lichte grammofoonmu- ek; 9.00 Gymnastiek; 9.10 De groenteman: 9.15 Klassieke grammofoonmuziek (gr.): 9.35 9.40 Morgenwijding: 10.00 Ar- m; 10.50 Voor de kleuters. 11.00 _..ken; 12.00 Licht instrumentaal 12.20 Regeringsuitzending: Voor de 3.15 Mededelingen, sum n. 298 m. KRO: 7.00 Nieuw, rgengebed; 7.15 L 7.30 Strip voor de weging; 8.00 Nieuws: 8.1! foonmuziek; 8.50 Voor de nuisvrouw; u.w Lichte grammofoonmuziek: 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Moderne grammofoonmuziek; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte grammo- 'tl luziek; 11.50 Volaan... vooruit. 12.00 Angelus: 12.04 Lichte muziek (opn.); 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Voor de boeren; 12.45 Platennieuws: 12.55 Katholiek nieuws en actualiteiten; 1300 Nieuws; 13.15 Draaien maarlll: lichte gram mofoonmuziek; 14 00 Voor de plattelandsvrou wen; 14.10 Wissewassen...: licht programma; 14.30 Als de dag van gisteren, klankbeeld; 15,00 Volksmuziek (gr.); 15.20 Voordracht: 15.40 Lichte grammofoonmuziek: 16.00 Voor de zieken; 16.30 U hebt voorrang, godsdien stig programma; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Lichte grammofoonmuziek; 17.50 Regerings- Nederlandse An- sndzing: Nieuws Tot U spreekt de heer H. Koekoek, voorzit ter van de Boerenpartij; 18.30 Licht ensem ble met zangsoliste; 18.50 Van klanten en wanten weten: vragen beantwoording. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP 1. Nicolal Rimsky Korsakov 1. Sadko op 5 Orchestre de la Suisse Romande o.l.v. Er- nest Ansermet. 2. Scheherazade op.35 Largo e maestoso Allegro non troppo Lento - An- iolto Andantino quasi Al legretto Allegro molto Ore se Romande o.l.v. Ernes' jrkest o.l.v. Aram Khatchat Aram Khatchaturi Kennissen van ons wisten In de laatste oorlog wel eens een stukje vlees te bemachtigen, waarvan de herkomst niet helemaal duidelijk was. Insiders behoeven we natuurlijk niet te verzekeren, dat de onduidelijk heid in dit geval niet school in de bewandelde distributiewegen, die niet helemaal parallel liepen met de voor geschreven paden, maar dat het de termineren van het vlees moeilijk heden opleverdf. De duistere leverancier had de verzekering gegeven, dat een schaap deze lap had afgestaan, maar ern stige twyfel weer hield onze kennls- haaste maaltijd. Een te hulp geroepen vriend stond vervolgens lange tyd in ernstig gepeins naar het vreemdsoor tige vlees tc staren cn verklaarde na denkend, dat het hem niet zou ver bazen als het de restanten waren van een dier dat regelmatig blafconcerten had gegeven Of deze deskundige ervaring met hondenvlees had opgedaan, zouden we niet durven beweren, maar een feit is het in ieder geval, dat alleen al het uiten van een dergelijke ver onderstelling voor de adspirant-smul- papen aanleiding te over was om bleek om de neus te worden en af te zien van de consumptie van dit vlees. Een verschUnsel waaruit we kunnen afleiden, ten eerste dat vlees beter van erkende slagers kan wor den betrokken, en ten tweede dat hondevlees In onze samenleving niet gewaardeerd wordt. Toch zyn er verschillende volken die graag hond eten. By de Eskimo's is in dit opzicht geen vaste lijn te trekken. De hond speelt in hun my- tologie een belangrijke rol, zodat we ons best kunnen voorstellen dat do den van dit dier by sommige stam men taboe is. Daar staat echter weer TOCH IS HET ZO? tegenover, dat de Eskimo's in den re gel vrij slecht voor hun sledehonden zorgen en dat enkele stammen er ook echt niet tegen op zien de hond op te eten als dat zo uitkomt. Erg hard moeten we die Eskimo's hierom niet vallen, want dit gebruik kan best geboren zyn in tyden van grote nood. En eenmaal geleerd is (wellicht ook ten opzichte van hondevlees) altyd begeerd. By de Chinezen, die erkende fyn- proevers zyn al zal hun smaak niet altyd met de onze overeenstemmen ligt de zaak wat an ders. Hoewel China veelvuldig door hongersnoden Is ge troffen, behoeven we hier toch niet te verondersteUen, dat honger de bewoners tot het eten van honden heeft genoopt. De chow chow, welke hond pas in 1870 voor het eerst ln Europa werd ingevoerd en vooral de laatste tientallen jaren hier erg In de mode is gekomen, werd vöör het westen met dit dier kennismaakte al meer dan 1000 jaren lang gefokt ln de Chinese kloosters. Niet vanwege de eigenaardige blauwe kleur van de tong en raondsiymvlies, die zeker een nadere studie waard zyn, maar om met veel smaak te worden geconsu meerd Tsjau betekt in het Chinees trouwens „eten". Zodat de zin: „roep chow chow eens binnen" ln het Chi nees niet# anders betekent dan „roep het eten eens binnen". Beland by de culinaire genoegens, hebben we een mooie gelegenheid te antwoorden op de vraag van een le zer, die ons naar aanleiding van de onlangs besproken Kamper uien vraagt, hoe Kampen aan die uien is gekomen. Wel, die zyn voor de af wisseling nu eens uit Duitsland ge ïmporteerd. Nadruk verboden H. Pétillon

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5