simca 13001 J „Dertig seconden liefde zeer de moeite waard p n Sierlijke wandlappen in jeugdhotel „De Ruif' De heer M. H. de Reede sr. ter ruste gelegd Blijspel Tinus de tiran werd vlot opgevoerd RIJVEN ONS: 1EUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 4 NOVEMBER 1963 ^Agenda voor Leiden en Den Haag Kle Idopi ■CreeV Maandag Kleine 2aal Stadsgehoorzaal, 8 idoptie-actie Centres Albert Schweit- l de gemeentelijke bedrijfstech- school, lezing met dia's door iv dr. G. Barthélemy-Van der over het dorp in Vaudune. Schouwburg, 8 uur: voorstelling toneelgezelschap Centrum. Lakenhal, 8 uur: Vereniging belang stellenden Lakenhal, prof. dr. H. Ie Waal over „Fotografie en kunstge- I jchiedenis". Den Haag: Kon. Schouwburg, |ur: Nieuw Rott Toneel met „Ratel tan een simpel man". Den Haag: gebouw K. en W., 8 jien R. K. Residentie-Koor met „Die Jahres- aariteiten. veld Den Haag: Diligentia, 8 uur: Hans- "'npteinz Schneeberger, viool. Dinsdag rust Wijkgebouw Levendaal, 10 tot 12.30 reen tot 530 en 7 tot 9,30 uur: bazaar ket|andwerkclub Vereniging van vrijzin- pas|iig-Hervormden. ar-[ Museum Oudheden, 8 uur: dr. H g isfeoosens uit Brussel over „Grafvond- hftjten bij de overgang van de Romein- "®je naar de Frankische tijd". Schouwburg, 8 uur: voorstellingen urg toneelgezelschap Centrum. Sta- Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- eeftlonds Ned. Gemeenten, zul- Het Eigen Huis (r.k. studentenver- aarSniging, Rapenburg), 8 uur: Christen- Studentenraad, prof. Hidding en ds Toornvliet. Wijkgebouw Rehoboth, 2 uur: ver koopmiddag Herv. wijkgemeente Rem- prandtwijk. ion- Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. er tza-h.-cursus „Bijbelse verkenningen", «sljfoor ds. B. van Gelder. F®, Zaal bij Petrakerk, 8 uur: afdeling eiden-Noord Ned. Christen-Vrouwen- lond, ds. L. S. den Boer van Sassen eim over „Wat zegt de Bijbel ver de vreugde?" Den Haag: Kon. Schouwburg, denffr: Ned. Comedie met Freule Julie het (besloten voorstelling). Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Zuid- hollands Orkest o.l.v. Jan van dei Anner Bijlsma cello. 's D« dep Woensdag 8.15 Willem Clubhuis Lage Morsweg, 2 tot 5 uu aat Speeltuinvereniging Morskwartier, ve koop handwerk enz. ar_ Wijkgebouw Levendaal, 2.30 tot 5.) '0X2 aur en van 7 uur af: bezaar handwerk- eel Üub Vereniging vrijzinnig-Hervormden, uk- Museum Volkenkunde, 8 uur: Ver tin- miging van vrienden van het rijks- ich huseum voor Volkenkunde, specimen- meeting. "j1" Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avond- Ch- *ebed- »en Restaurant Van der Heijden, 8 uur: ïse voorlichtingsavond Israël-reizen (Stich ten ting Thacir, reisbureau Lissone-Linde- man). Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum, "Pvoerlng van „Dertig seconden lief- de". ijn Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. er len D.-cursus „Het zelfportret door de eeu- Idt fc-en heen", door mevr. drs. O. L Bouma. Zomerzorg, 8 uur: Vereniging oud leerlingen Ambachtsschool, filmverto ning. kDen Haag: Kon. Schouwburg, Uur: Ned. Comedie met „Antonius Cleopatra". Den Haag: Gebouw K. uur: Residentie-Orkest, r Noske viooL ns Den Haag: Kurzaal, 8 uur: Mann- n- heims Kamerorkest Donderdag Clubhuis Lage Morsweg, 2 tol 5 uur Speeltuinvereniging Morskwartier, ver- koop handwerk enz. Gebouw Prediker, 8 uur: afdeling Lei- ir den van de Geref. Bond, dr. H. Schro- et len te Rotterdam over „Twaalf-en-een- 'n half jaar nieuwe Kerkorde, een nade- te analyse en beoordeling", id Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 ia Uur: Haagsche Comedie met „Reiziger t- zonder bagage". Den Haag: Diligentia, 8 uur: Jane Carlson, piano. Vrijdag Zaal bij Koninskerk (hoek Koning- Straat - Willem de Zwijgerlaan), 7.30 Uur: ruilavond voor verzamelaars. Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O.-cursus „China, een grote onbeken de". Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Ned. Ma drigaalkoor. Messe Solemnelle en Ope ra Die Kluge. Doopsgezinde kerk. 3 uur: afdeling Leiden Kerk en Vrede, mr. A. H. Ha- (ring over „Weerbaar zonder wapenen" Zaal Zuiderkerk, 8 uur: Arjos, A. Dron- !kert over „Waarom chr. politiek?" Leiderdorp: Dorpshuis, 8 uur: jubi leumuitvoering toneelvereniging Ons Genoegen, opvoering van „Liefdes duel". Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met Macbeth (besloten voorstelling). Zaterdag In de Moriaen, ingang Moriaansteeg 2, 7.30 uur: Hervormde Jeugdraad, so- 'ciëteitsavond met songfestival. Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Geref. Jeugdverband, creatief spel. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum, opvoering van „Dertig seconden lief de". Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Macbeth. Den Haag: Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie-Orkest, m.m.v. Yi- Kwei, bas, en Haags Toonkunstkoor. ln het spel van het wonen dreigen we onder te gaan in al die nuttige, zakelijke dingen als elektrische huishoudapparaten, radio, t.v., enz., waar mee de huizen vol staan, zei zaterdagmiddag in „De Ruif" aan de Jarwos- sensteeg de heer A. Bueno de Mesquita, toen hij een kleine expositie van wandlappen, gemaakt door Lya Wolkowiski, opende. Deze kleurige lappen hebben in-al hun bescheidenheid een feestelijkheid en verfijning met een achtergrond van charme, vond De Mesquita, die voorts van mening was dat er in deze tijd i>an statussymbolen méér moet worden gespeeld in de woninginrichting. De kunstzinnige werkstukken van Wolkowiski, die tot 30 november in Ruif' zijn te zien, zijn geen gobelins of luxueuze muurbekledingen. Een kleurige ooi gestructureerde lap van een ter of minder in oppervlakte, biedt de dertig jaar geleden in Duitsland geboren Russin voldoende inspiratie voor vervaardigen van een eenvoudige, tistieke wandversiering. Met kleine lapjes van allerlei stoffen 1 kleuren appliceert zij op de onder grond haar ontwerp: een Perzisch stadje kerkhof (zie foto), carnaval, witte paarden. Origineel van opzet, verzorgd (Advertentie) NU LEVERBAAR Off. dealer voor Leiden, omgeving en de bollen streek BIERMAN'S I Automobielbedrijf Leiden N.V. Oude Singel 66 Leiden Tel. 34403. Apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel- 20502. Klims Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): De dolle generaal (alle leeftijden), donderdag: Het begon in Napels (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Manneauins an Scotland Yard (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Als de slaapkamer kon spreken (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Het mooi- e meisje van de wereld (18 jaarR woensdag en donderdag: De onverzoen- lijken Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): La com- lare Vecca (18 jaar) Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Eerst de vrouwtjes (14 jaar). Tentoonstellingen Boerhaavezaai: werk van Kein Dool en Chris lonbreekei (van 19 okt -6 aov dageluks van 35 eD van 7—9 uur (ook zondags). Academiegebouw: foto- en gravureten toonstelling „Hellas, verlucht en be licht" (van 119 november). Leeszaal en bibliotneek Reuvens Bree straat 27. maandag en woensdag van tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. dinsdag var. tot 530 uur: vrijdag var, 10 tot 530 er. in 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 u Jeugdbibliotheek, leeszalen en bibtio tneek Reuvens Plantage 6: maandan öd dinsdag van 4 tot 5.30 uui. woens :n zaterdag van 12 tot 4 30 uur en irüdag (speciaal voor de grotere jeugd- n 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Lakenhal, tentoonstelling tekeningen m Joseph Teixeira de Mattos (tot 11 november Jeugdihotel De Ruif (Janvossensteeg 59): tentoonstelling wandlappen (tot 30 november) in afwerking en kunstzinnig in de ge bruikmaking van de stofsoorten. Het ge heel maakt een indruk van een sierlijk ongedwongen spel met kleur, materiaal structuur en ontwerp. „Ik ga voor het idee van de stof zelf uit", vertelde Lya Wolkowiski ons. kleur of samenstelling ervan brengen mij op het idee voor het onderwerp, dat ik erop en ermee wil uitbeelden". Uit een stukje witte zijde ontstond de weemoedig-zachte hertekop, stukjes goudkleurige kant werden verwerkt de Chinese tuin, sombere en heldere kleuren vormden het kerkhof. Lya Wolkowiski door haar huwelijk met de Amsterdamse fotograaf Jan de Ruiter Nederlandse heeft nooit der geëxposeerd. Aan de Amsterdamse Academie volgde zij lessen in schilderen. In de kunst van het wandlappen-ver- vaardigen is zij echter autodidact. Een jaar of vier geleden begon zjj haar appli- ceenverk, met als resultaat de tien ver- fijde kunststukjes (waaronder één hand geknoopte lap met als titel „kermis") in „De Ruif". Groot succes voor musicerende Leidse politiemannen Het Leidsch Politie Muziekgezelschap heeft zaterdag in Aalsmeer een bij zonder mooie prestatie geleverd dooi op het concours van de Kon. Ned. Fe deratie van Harmonie- en Fanfarege zelschappen de eerste prijs in de Vaandelafdeling (dit is de hoogste af deling) in de wacht te slepen met 105 punten. Een blijde dirigent Dick Anderson kon daarop het Federatie- vaandel in ontvangst nemen, een tro fee. die tot nu toe door slechts drie van de 24 pplitiemuziekgezelschappen van ons land werd veroverd. Het blijde gerucht was de musice rende Leidse politiemannen al voor uit gesneld en toen het korps onder vrolijke klanken Leiden binnenkwam werd het bij de Stadsgehoorzaal opge wacht door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en commissaris J. Dreeuws, die hun gelukwensen aanbo den met dit mooie succes. Ds. Smit Duijzentkunst 25 jaar predikant Ds. J. H. Smit Duijzentkunst zal zon dagmorgen 10 november om 10.30 uur in de Oude Kerk aan het Spui in Amster dam een herdenkingsrede uitspreken gelegenheid van het feit dat hij 'n kwart eeuw geleden als predikant in de Ev; gelisch Lutherse Kerk werd geordend intrede deed in zijn eerste Gemeente Van maart 1946 tot juni 1951 diende ds. Smit Duijzentkunst de Evangelisch Lutherse Gemeente van Leiden. De heer Smit Duijzentkunst werd in 1936 aangesteld tot proponent in de Evan gelisch Lutherse Kerk. Als hulppredikei was hij twee jaar in Amsterdam-Oosl werkzaam. Prof. dr. P. Boendermaker, toen nog predikant te Hilversum, stelde ds. Smit Duijzentkunst op 6 november 1938 voor als predikant van de Evangelisch Luther se Gemeente te Wildervank, waar ds. Smit Duijzentkunst bleef tot hij in 1946 naar Leiden kwam. Sinds 1951 dient hij de Gemeente van Amsterdam. Voetballer brak been Zaterdagmiddag om half vijf brak de 30-jarige opperman P. Visser tijdens een voetbalwedstrijd tussen VWS 2 en Quick Boys 5 op het terrein van Van Wijk aan de Kanaalweg te Leiden zijn linker on derbeen toen hij samen met een andere speler naar de bal trapte. Speeltuinnklêuters vierden feest In het kader van de festiviteiten rond om de herdenking van het 25-jarig be staan van de Leidse Bond van Speel tuinverenigingen hebben zaterdag ook de kleuters van de onderscheidene speel tuinverenigingen (leeftijd van 4 t.m. 6 jaar) een weliswaar wat verlaat doch niettemin alleszins geslaagd feestpro gramma toebedeeld gekregen. Verdeeld over vier voorstellingen genoten ruim 600 kleuters in de grote zaal van Den Burcht zichtbaar en hoorbaar van een kostelijk amusementsprogramma, dat werd verzorgd door de bekende Leidse goochelaar Anverdi. die met assistentie van tante Tonny veel succes oogstte als de goochelende clown Toto, alsmede door de Rile Brothers. Na afloop van de voorstellingen ont vingen de feestgangertjes een plastic herinneringsbeker gevuld met snoepjes H. Briër dirigent De heer H. Briër te Leiden is met gang van 1 november benoemd tot diri gent van De Stem des Volks. Goede vertolking Litteris Sacrum 99 OM voor dertig seconden liefde een hele avond in de Schouwburg te zitten lijkt misschien een wanverhouding, de werkelijkheid is. dat we ons, ook buiten die dertig seconden, geen seconde hebben verveeld. Dit is te danken aan de schrijver Aldo de Benedetti, die met zuidelijke fantasie een plot heeft verzonnen en verrassend heeft uitgewerkt, maar ook aan de manier, waarop Litteris Sacrum zaterdagavond dit blijspel heeft ge speeld. De regisseur Bob Hageman heeft er vaart in weten te brengen. Generaal Cesare Sariani en zijn vrou Giovanna hebben langdurig bezoek v: Cesare's zwager Gustavo Aguszi en zi vrouw Eleonora, die hun zilveren huw lijksfeest vieren met het zien van Rome en zijn oudheden. Voor de generaal het een matig genoegen en in de bouw van het stuk en voor de intrige zijn overbodig. Maar goed ze zijn er en v men in ieder geval een humoristische noot in het geheel. Dan zijn er verder de zoon van de generaal dr. Tullia Siriani, tandarts van beroep en getrouwd met Grazia, de hoofdpersoon en Piero Guardini. die zonder mandoline of ander muziekin strument stomweg een maand staat te staan tegenover het huis der Siriani's en maar wacht op zijn geliefde. Helaas ze heeft hem nooit gezien, zelfs niet als ze hem met een auto onders boven rijdt. Dat geeft allerlei moeilijk heden. Er dreigt een proces, zelfs het vang. en de keuze wordt vijftien miljoen lire of een kus. Dertig seconden lang. En hoe het afloopt vertellen we niet. Wie het weten wil kan het gaan zien, maar het derde bedrijf zou tot motto kunnen hebben: Vrouw blijft vrouw. We hebben ons uitstekend geamu. seerd, doordat er geen slechte plekken waren. Er waren een paar vervelende rollen en daar willen we mee beginnen omdat het goed spelen hiervan naar onze mening de grootste prestatie was. In de eerste plaats de rol van de wat onsym- oathieke dochter Paola, uitstekend ge speeld door Anneke Zwartjes Het is rol met niet veel 'ekst en toch is langdurig in het spel betrokken. De nier waarop ze dit volbracht heeft, dient alle lof. Door haar expressie gaf ze er blijk van er nooit uit te zijn. Een soortgelijke rol had Jan Bar- *elsman, als de zwager. Hij had ech ter het voordeel, dat hij zich met zijn plattegronden en Baedeker onledig koA houden. Hij wist van deze Rome- doener een zeer geslaagd type te ma ken. Rietje Cool-van Stek, de zilve- Voor grammofoonplaten ONDER grote belangstelling is zaterdagmorgen op de begraafplaats Rhijnhof het stoffelijk overschot ten grave gedragen van de heer M H. de Reede sr., die dinsdagavond op de leeftijd van 82 jaar overleed, twee dagen na het plotselinge overlijden van zijn zoon de heer M. H de Reede jr. Onder de talrijke belangstellenden merkten wij op ds. J. de Wit, mevrouw I. Geelkerken-Brusse, de heren J. J. van Kooperen, P. Guleij en I. Selier, bestuursleden van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs, oud-wethou der Jac. Wilbrink, de oud-hoofden van scholen voor christelijk onderwijs, de heren A. F. Zeelen, J. Kalsbeek en G. van Putten, enkele hoofden en onderwijzers van genoemde scholen, alsmede vele persoonlijke vrienden van de overledene. Er werden op uitdrukkelijk verzoek geen toespraken gehouden. Alleen de wijkpredikant, ds. D. J Vossers, sprak in de aula een overdenkingswoord gebaseerd op Psalm 27 1 „God is mijn licht, mijn heil, wien zou ik vrezen? Hij is de Heer, die hulp verschaft in nood, mijn levenskracht: 'k heb niet vervaard te wezen". De predikant herinnerde aan de grote plaats, die de heer De Reede heeft in genomen in het hart van allen, die hem van nabij gekend hebben en op welke wijze dan ook met hem mochten sa menwerken. Hij schetste de heer De Reede als een man met een scherpe intelligentie, die uit een goed gelovig gezin was voortgekomen en mede daar door de grote gaven hem door God toe vertrouwd met hart en ziel in dienst van het christelijk onderwijs stelde. „Ruim 30 jaar was hij penningmeester van onze vereniging en aan de vele persoonlijke gesprekken, die ik met hem mocht voeren, bewaar ik een dankbare herinnering", aldus ds. Vossers. die voorts gewag maakte van het feit, dat de heer De Reede zich moeilijk kon neerleggen bij de aftakeling van lichaam en geest, gepaard gaande met zijn hoge leeftijd Met een enkel woord releverde ds. Vos sers de tragische dag in het leven van de ontslapene door het olotselinge over lijden van zijn oudste zoon, die altijd om hem heen was en steun gaf in moei lijke uren. Onder verwijzing naar de psalm- regel „God is mijn licht, mijn heil, wien zou ik vrezen", zei de predikant dat de heer de overledene zacht had doen inslapen en wel in Zyn Genade ndachtig Je innige wens, die de overledene steeds had gekoesterd. In het slot van zijn troostwoord wees de predikant er op, dat God de heer De Reede een mooie tijd had toege- Voor grammofoonplaten Kerk en Vrede Leiden De geloofsgemeenschap Kerk en Vrede afdeling Leiden houdt op vrydag 8 no vember een openbare bijeenkomst in de Doopsgezinde kerk aan de Pieterskerk - straat, waarin mr. A. H. Heerirag uil Den Haag. lid van het hoofdbestuur, zal spreken over „Weerbaar zonder wape- De toegang is vrij Er 's gelegen heid tot het stellen van vragen. wezen en het steeds goed met hem had gemeend Hierna zongen de aanwezigen Psalm 277 „Zo ik niet had geloofd, dat in het leven mijn ziel Gods gunst en hulp genieten zou". Toen de kist met het stoffelijk overschot werd uitgedragen, speelde de organist de melodie van ge zang 282: „Blijf bij mij Heer. want de avond is nabij" Aan de groeve bad ds, Vossers het Onze Vader. Een zoon van de overledene dankte namens zijn moeder en naaste familieleden voor het medeleven en de belangstelling. ren bruid, en Anny Beerbaum- Meyer, de generaalse, hadden elkaar om zich bezig te houden, maar ook zij waren nooit uit het spel. We vin den dat een knappe prestatie voor amateurs, die toch geen geroutineer de spelers of speelsters zijn. De rol van Grazia werd prima ge speeld door Lieke Mutal-Vermeulen. Bij deze rol moeten de accenten goed ge legd worden, evenals in de rol van de ongelukkige minnaar, uitstekend ge speeld door Albert Labordus. Ze hielden het binnen de grenzen van het blijspel zonder er een dwaze klucht van te ma- Bram Harteveld zette een stoere gene raal op het toneel, waarbij grote woor den een grote mate van lafheid moesten camoufleren. Hij deed dat goed, al Jan van Rooyen, die als gast mee speelde, maakte van de zoon, wat de schrijver wilde, een *zoon die lijkt op zijn vader. Laf en bang, grote woorden als er niets aan de hand is. En als we een tandarts nodig hadden zouden we zeker niet naar hem gaan. Hein Mol was het type van een advo caat, die zich door niets en niemand uit het veld liet slaan. Hij wist overal raad op. Ook de kleinere rollen waren behoorlijk bezet, zodat het een uitstekende opvoering werd, waarmee Litteris zeker succes zal hebben. Zoals we dat van deze groep gewoon zijn waren de de cors smaakvol verzorgd en graag brengen we hulde aan degene die de schilderkwast hanteerde, een leerling van de Ifaagse Academie, wiens naam niet in het program ma genoemd werd. Tot slot waren er veel bloemen en was er veel verdiend applaus. A. C. BOUWMAN D D.O.B. was goed op dreef iE toneelvereniging Door Oefening Beter heeft zaterdagavond in Den schreven door de jonge auteur Jan de Beer van Belver, dat tot thema heeft: de grootste tirannen worden soms zelf getiranniseerd. Het stuk is gesitueerd op een kapitale boerderij en rond boer Bart Dijkstra, die tot zijn schade en teleurstelling ondervindt, dat kinderen opvoeden en stieren fokken geen van tweeën meevalt. De boerderij davert dan ook geregeld van zijn gebulder, temeer als blijkt, dat zoon Toon, die niets uitvoert en vaders geld verboemelt, het aanlegt met Els, een knap doch arm dienst meisje, dochter Leentje haar studie voor veearts opgeeft en de nazaat van fokstier Tinus, Dijkstra's oogappel en troetelkind, een stierkalf met een ontsierde pootvlek is. hij het beseft het beest 1 nog altijd 1500) van de hand gedaan aan zijn knecht Dries, die heel wat min der dom is dan hy er uitziet- Dries' ster begint te rijzen als Tinussie, on danks zijn pootvlek, toch in het stam boek komt. Bart probeert het beest te rug te kopen, doch Dries slaat geld af er bedingt een flink stuk land om zelf eer boerderij te beginnen. Met dit land, ge voegd aan het stuk dat hij pachtte var buurman Dirk Vos, Els pleegvader er voogd, ontwikkelt Dries zich tot eer boer van aanzien, die niet tevergeefs Els een huwelijksaanzoek doet- Als Dirk Vos. al"een oud man. Els tot zijn erfge name maakt, zien vader en zoon Dijk stra te laat in, dat Els toch een goede partij zou zijn geweest. Goede afloop Uiteraard ontbreekt de happy-ending niet. Zoonlief blijkt achteraf, nadat hii wat meer armslag op het bedrijf heeft 'ekregen, toch wel een flinke kerel te zijn. Leentje geeft haar jawoord aan de jonge veearts Donker dus toch nog veearts in de familie t.b.v. stier Tinus en Bart. vele ervaringen rijker "eworden. is gelukkig, dat naast Tinus zijn ongewilde tiran nu ook Tinussie als een veelbelovende fokstier weer op stal staat. Hoewel het verhaal op geloofwaardig heid de toets van de kritiek niet over al glansrijk kan doorstaan, biedt het ruimschoots gelegenheid tot komische tafrelen en vlotte dialogen Onder de bekwame regie van Davis Vijlbrief ga- alle DOB-tonelisten zonder uitzon dering ervan blijk, dat zij zich uitste kend in de hun toebedeelde rol hadden ingeleefd, al kwam het spel aanvankelijk enigszins traag over het voetlicht. Het geheel werd geschraagd door gastspelei Carel Wijdeveld (van de Roodenburgtoneelgroep), die een uitstekende typering van de in we- goedhartige, doch aan een kam- pioensstierenfok-complex lijdende Bart Dijkstra gaf. Hij werd hierbij goed bijgestaan door DOS's „oud gedienden" en beproefde krachten, LEZERS SCH Dr. Schroten in Leiden over de Kerkorde Op 1 november was het 1214 jaar ge- leden, dat in de Herv. Kerk een nieuw kerkorde in werking trad. In de jaren na het einde van de tweede wereldoor log is de komst van deze kerkorde lange tyd in de publiciteit geweest. Zij neerslag van de enorme omwenteling die zich in deze kerk had voltrokken sinds onder de bezetting de toenmalige Alge mene Synode gedwongen werd te spre ken over zaken van geloof en leven. Daarmee was de ban waaronder de Her vormde Kerk meer dan 100 jaar had ge leefd, gebroken: dc kerkorde bracht de bevestiging ervan, dat de Kerk een gron dige vernieuwing had ondergaan. Nu is dit 12',i jaar geleden, en alom A'ordt de balans opgemaakt vai werk dat is geschied en de r vraagstukken die _yn opgeliome waarvoor deze kerk thans gesteld i het opmaken van de balans niet een zuiver Hervormde aangelegenheid is, wordt duidelijk wanneer erop gelet wordt, hoezeer na de tweede wereldoor log de interkerkelijke contacten zijn uit gebreid en hoe nauwkeurig de ontwikke ling der verscheidene kerken onderling wordt gevolgd. In Leiden wordt over deze zaak a.s donderdagavond een lezing- en discus sie-avond gehouden, waarvoor ongetwij feld grote belangstelling zal bestaan, om dat deze avond voor iedereen toeganke lijk is. Dr. H. Schroten, Herv. predikant te Rotterdam, jarenlang praeses van de Prov. Kerkvergadering van Zuid-Hol land en tevens een autoriteit in het na oorlogse kerkelijke leven (hij was en is lid van tal van kerkelijke raden en col leges en was secretaris van de interker kelijke commissie voor de nieuwe psalm berijming) spreekt over het onderwerp: „12Vj jaar onder de nieuwe kerkorde; nadere bezinning en oriëntatie". Daar mee zullen tal van actuele vraagstukken aan de orde komen. Bovendien is het de bedoeling, met predikanten, kerkeraads- leden en gemeenteleden (Hervormd zo wel als niet-Hervormd) van gedachten te wisselen. De avond wordt gehouden in gebouw Prediker aan de Jan Vossensteeg en be gint om 8 uur. Hij is belegd in hel kader van de jubileumviering van de Geref Bond, afdeling Leiden. Opbrengst collecte De huis-aan-huis-collecte voor het ge handicapte kind heeft f2800 opgebracht, de straatcollecte f 1800. In totaal dus een bedrag v i). G. B. Snow (Hulzen. N.H.) en J. J. n Zanten (Den Haag). Poel uit Den Haag >r r~* J--' h Westerse sociologie Rie Winter (vrouw Dijkstra), Aafje Coster (Leentje), Sam Fuchs (Toon), Wim de Graaf (Dries), Chris de Graaf Sr. (Dirk Vos) en Nico de Graaf (veearts Herman Donker). Debutante Nel Vink (dienstmeisje Els) ontpopte zich als een veelbelo vende aanwinst met talent. Rest nog een compliment aan de auteur, die er enkele onvolkomenheden daar gelaten in slaagde naast de reeks van tot dusver verschenen veelal vrij ongenietbare „boerendrama's", eens een vlot en geestig „boerenblyspel" te creëren. Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 30 - en f 40— Of het allerbeste van f 200 - en f 400 Horloger v d Water - Haart.str 207 heeft het Eterna - Certina - Prisma - Junghans - Ewe - Anker Geref. jeugd Gouwe- en Rijnstreek bijeen Uit de streek van RUn en Gouwe kwa men zaterdagavond zeer veel Gerefor meerde jongens en meisjes naar de beurshal „Florida" in Boskoop voor de 26e jeugdappclbijeenkomst (georgani seerd door de afdeling Moordrecht), die in het teken stond van „Wees een chris ten in woord en daad". Dr. A. Verkuijl confronteerde de aan wezigen in een referaat met de vraag of Eros, de liefde, onze vriend of onze vij and 'is. Hij kwam tot de conclusie dat de liefde als een vriend is bedoeld, maar gemakkelijk een vijand kan zijn. Het leven van jonge mensen wordt veelal be heerst door hartstocht, goede en ver keerde. „Dat er bij jullie een hartstocht moge zijn naar God", beslooit dr. Ver kuijl zijn voordracht. Frannie Faassen uit Vlaardingen ge tuigde op vocale wijze van haar liefde tot Christus, waarna de „Spiritual sis ters" uit Zeist voor hun prestaties aan dacht kregen. Het Spaargaren-kwartet uit Lisse zong o.m. „Er is zonneschijn" (het lied dat bij de begrafenis van konin gin Wilhelmina is gezongen) en Pim Vink vertolkte op de trombone (met pianobegeleiding van C orrie van Dijk) „The holy city". oTt slot beleefde men veel genoegen met het toneelstuk „Ik heb een huis voor u", dat mej. Van de Panne (Marie) en de heer Plak (Manus) tot een succes maakten. De heer J. J. Spek jr. had de leiding van de bijeenkomst. NOORDWIJKERHOVT Schoolhoofd Arends overleden De heer P. J. Arends Is gistermidddag in een ziekenhuis te Haarlem op 64- jarige leeftijd overleden. In Noordwlj- kerhout was de heer Arends een bekende figuur. Vele jaren diende hij de Herv. school (Ireneschool) aan de Viaductweg. Reeds enkele jaren was de heer Arends met ziekteverlof. Op 1 april 1956 was de heer Arends een kwart eeuw hoofd van de Herv. school en bij die gelegenheid werden veel woorden van dankbaarheid voor z*ln werk gesproken. Op achttienjarige leeftijd was de heer Arends bij de Ned. Spoorwegen te Am sterdam in dienst getreden. Door ijver en doorzettingsvermogen wist hij het on derwijzersdiploma te halen, waarna hij zich te Marken vestigde. Daar was hij lid van de jeugdkerk, waarbij hij ook spreekbeurten vervulde. Na een jaar ver huisde hij naar een school te IJmuiden, negen jaar later kwam zijn benoemii^ tot hoofd van de school in Noordwijker- hout af. Enkele jaren was hy bestuurslid van de Oranjevereniging, speciaal belast met de leiding van de kinderspelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3