LENGEDE WACHT OP HET WONDER Boor nadert elf doodgewaande kompels in ijzermijn We hebben tien dagen lang om beurten geklopt Zes scholieren in mist omgekomen Verf met voldoening Behalve cle elf nog vijf Diem en Nhoe werden om 't leven gebracht BRUIDJES WACHTTEN OP WALJA Commentaren KASTEN Maandag 4 november 1963. 44slc jaargang r Aanhoudend zacht Aanhoudend zacht weer met af en toe wolkenvelden en hier en daar enige regen en in de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist. Overwegend ma tige wind tussen zuid en oost. (Zie voorts pagina 6) CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w J 0,73. p.m. 3,15, p.kw. 9,45 Klachtendienst bezorging ïrslaggever Link van Bruggen) De oudste van de elf nog in leven zijnde mannen, die reeds elf dagen blijken te zijn opgesloten in de rampmijn Mathilde bij Lengede, is Fritz Baer, hier op een foto uit 1957 met zijn vrouw Else. Van Groningse kweekschool Vier jongelui in levensgevaar Bij een botsing op rijksweg 34 onder Borger (Dr) zijn vanmorgen zes kweekschoolleerlingen uit Groningen om het leven gekomen, terwijl vier zwaar werden gewond. De bestuurder van de vrachtauto, waarmee het bus je waarin zij zaten, in botsing kwam, liep een shock op. De scholieren, leerlingen van de i Kweekschool met de Bijbel aan de H. W. Mesdagstraat in Groningen, in leef* j tijd variërend van 17 tot 22 jaar, waren met vier busjes op weg naar een sport dag in Emmen. Het ongeluk gebeurde in dichte mist. Bij een inhaalmanoeuvre kwam de vrachtwagen, die afkomstig was uit Brummen en die werd bestuurd door de 24-jarige H. R. uit Eerbeek, op de linker rijbaan. Bij de botsing met het busje werd dit verpletterd. De gevolgen waren verschrikkelijk. Zes inzittenden waren vrijwel op slag dood. terwijl de vier overigen levens gevaarlijk gewond in een ziekenhuis zijn opgenomen. Het busje werd he- (Telefonisch van onze speciale LENGEDE, maandagmorgen "C^EN BUIS MET EEN DIAMETER van slechts 15 cm vormt sinds gister- morgen de enige verbinding met elf verzwakte, maar overgelukkige mijnwerkers, die tien dagen en nachten hebben gehoopt en gebeden. Een stalen driepoot is er overheen gebouwd en mannen met witte, blauwe en gele helmen hebben de hele nacht dunne construotiepijpen naar beneden getierd. Ze dienen ter stutting en versteviging van de spelonk, waarin de reeds doodgewaande kompels een schuilplaats hadden gezocht, toen de ertsmijn, waarin ze werkten, op donderdag 24 oktober door watergeweld onderstroomde. Op 62 meter diepte, in het aardedonker, met hun eigen gedachten en zonder voedsel hebben ze 250 uur achtereen een ruimte met een oppervlakte van twaalf vierkante meter met elkaar gedeeld. En het duurt op z'n minst nog eens 50 uur, voordat ze uit hun benarde positie kunnen worden verlost. De boorinstallatie, 32 meter hoog en in het vlakke land tussen Peine en Salzgitter tot op grote afstand te zien, werkte vanmorgen op volle toeren. Vannacht om drie uur was reddende gevaarte met zijn werkzaamheden begonnen: het gra- van van een gat met een doorsnee van een halve meter met een snel heid van 2% cm per minuut. s dezelfde boorinstallatie, die vorige week, is gebruikt om drie ka meraden van de ingesloten kompels boven te brengen. Hoewel er thans geen overdruk-moeilijkheden de mijnwerkers bevinden zich niet in een luchtzak, maar in een door instortingen gevormd hol in een niet meer gebruikte gang boven de water spiegel, doen zich tal van andere problemen voor. Men zal met een zo danige precisie moeten boren dat „de bom'' zoals de dwangbuis wordt ge noemd die voor de eigenlijke inveilig- heidstelling is gemaakt, precies in de schuilplaats moet kunnen dalen. Men Pakistan: 139 doden door Cholera In het district Rangpoer (Oost- Pakistan) zijn 139 mensen omgeko men als gevolg van een cholera-epi- demie, zo heeft het Pakistaanse pers bureau vandaag gemeld. Een produkt van de Sikkens Groep In één oogopslag Dr. Van Deursen geëerd pag. 2. Aan „voorlichting" man keert nog alles pag. 2. K.A.B. over de sociale si tuatie pag. 2. Erhard: Wij geven geen eigen koers aan pag. 5. Verwoerd: liever van gra niet dan van klei pag. 5. Buitenlandse concurrentie drukt meubelindustrie pag. 5. Strijd in Marokko gaat voort ondanks bestand pag. 6. SPORT op de pagina's 7, 9 en 11. stuurd door een der leerlingen, die ook is omgekomen. De vrachtwagen werd zwaar bescha digd. Het verkeer moest over een rijbaan worden geleid. De namen van de omgekomen leer lingen zijn nog niet vrijgegeven, daar hun familie nog niet op de hoogte is gebracht. Zwaargewonden Zwaar gewond werden Hitske Koksma uit Haren (Gr.), Lies Everts, Johnny Mooibroek, Hennie Swieter, allen uit Groningen, leerlingen van de tweede klas. Ze zijn opgenomen in het Acad. ziekenhuis te Groningen. De chauffeur van de vrachtwagen heeft verklaard, dat het busje stads lichten voerde. Roofoverval in Venlo op vader en dochter buit: 250 gulden Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag de 44-jarige H.. Schumacher en zijn vijftienjarige doch- ter overvallen op een onverlichte bin nenweg in Venlo, waarlangs ze tegen half drie huiswaarts keerden. De man het meisje hadden in Venlo een pata- tes-friteskraam bediend. Hiervan zijn de daders vermoedelijk op de hoogte ge weest. Menend, dat de heer Schumacher veel geld bij zich zou hebben, zijn ze kennelijk het tweetal gevolgd. Ze liepen eerst de heer Schumacher en zijn dochter voorbij en wierpen zich toen onverwacht op hun slachtoffers. Met een hard voor werp sloegen ze de man en het meisje op hoofd en hals. Daarbij werd de heer Schumacher uitgeschakeld, maar zijn dochter kon nog om hulp roepen, totdat ook haar de mond gesnoerd werd. In middels had toch iemand het hulpgeroep gehoord en waarschuwde de politie. De- trof de heer Schumacher aan met twee gapende hoofdwonden. Hij had ook hersenschudding. Bij onderzoek is gebleken, dat de overvallers ongeveer f 250.— (de opbrengst van de verkoop die dag) hadden meegenomen. Ook de portemonnaie van het meisje was geroofd. Jonkheer ir. P. F. O. R. Sickinghe, die dezer dagen afscheid nam als intendant i het koninklijk paleis te Amsterdam als directeur van het koninklijk huis archief te 's-Gravenhage, is benoemd tot grootofficier in de Huisorde van Oranje. De directeur van de ongeluksmijn in Lengede, die zaterdag heeft ver klaard dat er niemand meer aanwezig kon zijn, neemt nu het zekere voor het onzekere. Op dit moment worden twee proefboringen gemaakt bij het kerkhof, ongeveer twee kilometer van het hoofdgebouw. Er zou zich daar een luchtzak kunnen bevinden aan het eind van een ondergrondse gang. Een van de ingesloten elf kom pels heeft gemeld dat hij vijf van zijn kameraden in de desbetreffende rich ting had zien vluchten, zij het reeds tot aan de nek in het water. zal bovendien uiterst voorzichtig moe ten zijn, omdat instortingen, die voort durend dreigen, de als haringen in een ton zittende mannen alsnog zullen kunnen doden- Er zijn dan ook velen, die een hard hoofd in de reddingswerkzaamheden hebben. De opgesloten mijnwerkers kunnen zelf bijna niets doen, daar ze geen gereedschap en bijna geen krachl meer hebben. Armslag bezitten ze al evenmin. Hun voeten zijn dik gewor den van het vele staan. Slechts oro de beurt kunnen ze zitten of slapen Vele vragen Groot is de vreugde in Lengede. Groot is ook de verbijstering. Niemand had dit verwacht. Niemand had kunnen denken dat elf mensen op niets meer dan een beetje water tien dagen lang in leven konden blijven. Nog zaterdagavond had de mijndirectie categorisch verklaard dat er niet langer hoop op leven was. De vragen stapelen zich dan ook op. Waarom heeft de leiding geen moment stil gestaan bij een reeds lang bekend en boven de waterspie gel liggende spelonk Waarom zijn niet meer proefboringen verricht-? Zijn de tekeningen wel goed bestu deerd of waren ze soms onvoldoende bijgewerkt Is de hoop op redding van de ingesloten kompels niet veel te gauw opgegeven Men praat er niet te luid over, nog niet althans. Alle krachten zijn thans ingezet om de afgezwakte en op het topje van hun ze nuwen geleefd hebbende mijnwerkers zo gauw mogelijk boven te brengen. De plaats, waar de kompels zich be vinden, ligt vijf kilometer van het veid vandaan, waar de vorige week drie van hun kameraden naar boven zij gekomen. Hij bevindt zich slechts op 300 meter van het hoofdgebouw, in de Mathildeschachl, by een oud spoorwegemplacement. Ter- wyi honderden mannen en vrouwen zwij gend toekeken, is men daar tot diep in de nacht bezig geweest met het wegbreken van rails en bielsen, met het storten vaa een betonnen platform en met het op richten van de gigantische boortoren. (Voor vervolg zie pag. 6i Meeste Alpenpassen zijn tlians gesloten De meest Alpenpassen tussen Zwitser land en Italië zijn zaterdag wegens sneeuwval gesloten. Op de grote Sint- Bernard ligt «en halve meter sneeuw en op de andere in het oosten 20 tot 30 centimeter. De Siroplonpas is nog open voor het venkeer. Y.'.N v f Mi Zondagochtend bleken in de rampmijn Mathilde bij Lengede nog elf mensen in leven te zijn. Mevrouw Irene Wolters (rechts) is één van de elf mijnwerkersvrouwen die al tien. dagen lang aannamen dat haar ren omgekomen. Zij wordt getroost door een vriendin. Sterke vermoedens in Saigon: Te oordelen naar de aard van de verwondingen die de lijken vertonen, is het onwaarschijnlijk dat president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam en zijn broer Ngo Dinh Nhoe de hand aan zichzelf hebben geslagen, zoals za terdag officieel was verklaard. Het nieuwe bewind heeft verklaard, dat de gebroeders Ngo Dinh niet meer in leven zijn. maar het weigerde gisteren iets uit te laten over de omstandigheden, waaronder zij waren gestorven. De AP.- EKLEED in een kostbare bontjas arriveerde Valen- tina Teresjkowa bij het trouwpaleis van Moskou, een villa die in de Tsarentijd ge bruikt xverd voor grote fees ten. De 26-jarige astronaute kwam daar gelijktijdig aan met majoor Andrian Nikola- jef, Ruslands derde ruimte vaarder, Het ruimtepaar zou door de burgemeester van Moskou in de echt worden verbonden. Zo gemakkelijk als deze twee mensen hun miljoenen kilometers door de ruimte hadden afgelegd, zo moei lijk was het voor hen om de paar meters, die hen scheidden van de auto naar het bordes van het trouw paleis te „nemen". Honder den belangstellenden waren samengestroomd en dron gen in hun enthousiasme in op het bruidspaar. Maar uiteindelijk kwam de ruimtevaartkolonie toch be houden en ongedeerd in het gebouw. Getuigen waren ruimtevaarder Valeri Bikof- ski en de echtgenote van- Joeri Gagarin. Ook de ande re astronauten gaven acte de présence, Titof, Popovitsj en Gagarin. Tol grote ergernis van en kele andere bruidsparen die te horen kregen dat hun hu welijksvoltrekking enkele uren uitgesteld zou moeten worden, want dit ruimtevaar dershuwelijk moest voor- gaan. Een van de bruidegom- men wilde protesteren, maar werd al gauio tot zwijgen ge bracht. Het huwelijk van Walja en Nikolajef zou na melijk eerst zaterdag voltrok ken zijn, maar werd om ver schillende redenen een dag uitgesteld. De blonde bruid, die 49 omwentelingen om de aarde heeft gemaakt, droeg een driekwart witte bruidsjapon. Nikolajef, met 64 omwente lingen op zijn naam, droes een zwart burgerkostuum. Na afloop van deze plech tigheid vertrok de stoet naar de Leninheuvels, waar de re ceptie zou worden gehouden. Daar boden de premier en mevrouw Chroesjtsjef hun gelukwensen aan. Volgens de kenners was het een van de Foto: Terwijl collega Joeri Gagarin toekijkt, worden de pasgetrouwde ruimtevaarders Valentina Teres jkova en Andrian Nikolajev gelukgewenst door premier Chroestjef. uitbundigste feesten sinds ja ren. Chroesjtsjef was in eer uitnemende stemming er bracht de ene heildronk m de andere uit Het viel op dat ook Worosjilof, oud-president van de Sowjetunie, naast de premier stond en kennelijk met hem op goede voet stond. Worosjilof werd destijds ge noemd in verband met de activiteiten van de party groep van Molotof. verslaggever Roy Essoyan heeft onoffi ciële foto's gezien van lijken, die werden geïdentificeerd als die van Diem en Nhoe, Dat van Diem was doorzeefd met kogels. Het was duidelijk, dat hy in het hoofd was geschoten. Het lijk van Nhoe was overdekt met builen alsof hij was afgeranseld. Van andere zyde is ver klaard, dat de broeders werden neerge schoten in een pantserauto, waarmede zy na hun vlucht uit het presidentiële paleis werden weggevoerd. Priesters in een kliene rooms-katholieke kerk in het uiterste westen van de stad Saigon hebben verklaard, dat de gebroe ders Diem daar zaterdag zyn geweest, maar weigerden verder iets te vertellen. Intussen ontkende in Los Angeles (VS) mevrouw Nhoe. dat haar man en haar zwager Diem zelfmoord zouden hebben gepleegd. .Het waren moorden, al of niet met de officiële zegen van de Ameri kaanse regering." (Zie vervolg op pag. 6 Ned. kolonie Saigon in goede welstand Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag is zaterdag be richt van de Nederlandse vertegen woordiging in Saigon ontvangen, dat voorzover was na te gaan, de Neder landse kolonie in Saigon in goede wel- (Advertentie) OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Cr Zn FLEXA verkrijgbaar bij ■■■■■Hertnstraat 34 ffiHyraNicuwe Rijn 49. TAE LIBERALEN nemen tegenover de defensiepolitiek van de rege ring een weifelende houding aan. Zi] aarzelen duidelijk tussen steunen en niet-steunen. Deze houding is niet nieuw. Het is de houding van erbij-horen en tege lijk afstand-nemen. Het is een hou ding die voor het regeringsbeleid als zodanig nadelig is en die de liberalen zelf in feite ook geen winst kan op leveren. Want de kiezer wil klaar heid. Het schijnt, dat de V.V.D. zich nu toch achter het regeringsbeleid gaat plaatsen. Het zoeken is alsnog naar een staatssecretaris oh haar kring. Zoals men weet is de minister van defensie met zijn eerste keus niet gelukkig geweest. Hij had iemand aangezocht die wel opmerkelijk laat de liberale partij was gaan aanhan gen. Al met al komt de hogere per soneelsbezetting van dit ministerie wel erg laat op gang. TAE OMWENTELING in Zuid-Viet- nam heeft nu wel haar beslag gekregen. Gewoonlijk verdient het geen aanbeveling, wanneer midden in de stroom van paarden wordt ver wisseld. In dit geval leken de om standigheden daartoe te dwingen. Al heeft de regering van de Ver enigde Staten in deze omwenteling niet de hand gehad, zij is haar zeker welkom. Vereenzelviging met het vorige bewind kon zij slechts duch ten. Wat nu gehoopt mag worden, is dat het land niet alsnog door burger twisten zal worden verscheurd. Dan immers wordt het een te gemakkelij ker prooi van de communisten die nu reeds aan de grenzen staan. Men mag zich afvragen, wat van het gebeurde de gevolgen kunnen zijn voor zending en missie. De heersen de groep had getracht, met dwang haar r.k. overtuiging door te voeren, iets wat tot in het Vaticaan niet zon der bezorgdheid was gevolgd. Ook daar was men voor vereenzelviging bevreesd, en zulks terecht. TN DE onderwijswereld is, zoals men ook in onze krant heeft kunnen lezen, aandacht gevraagd voor de po sitie van het schoolhoofd. Tezeer wordt de hoofdonderwijzer in be slag genomen door allerlei besognes dan dat hij zich in genoegzame mate kan geven aan zijn eigenlijke taak: het leiding geven aan de schoolge meenschap. Inderdaad is de functie van het schoolhoofd in de loop van de laatste tientallen jaren ingrij pend gewijzigd zonder dat hem voor de uitoefening daarvan de no dige ruimte is gegeven. Destiids was de opvatting dat de hoofdonderwij zer vooral ook klasseonderwijzer behoort te zijn. Maar zijn werkzaam heden veranderen mee ook door de zich wijzigende nlaats van de school in het maatschappelijk leven aanzienlijk, zonder dat de wense lijke conseouenties genoegzaam worden getrokken. De materie ver dient wel de belangstelling, van het betrokken departement niet in de laatste plaats. "YTILJOENEN overal ter wereld leven mee in de pogineen om nog anderfe alsnog overlevenden van de mijnramp naar boven te halen. Een mensenleven is kostbaar en ver dient voor ziin redding alle inspan ning. De blijdschap om de jongste ontdekking is er intussen een met beving om de enorme risico's waar mee voor de mannen zelf de red dingspogingen gepaard gaan. Zal men slagen? Wij vermoeden zo, dat er in deze uren in de omgeving van het ramp gebied vurig voor het welslagen van de aslnog ondernomen actie zal wor den gebeden. Niemand, waar ook ter wereld, wordt verhinderd daaraan mee te doen. Het meeleven in dit diepmenselijk gebeuren achten wij zo vanzelfspre kend, dat wij voorzieningen hebben getroffen om onze lezerskring door een van onze eigen reporters recht streeks op de hoogte te houden. liang-, leg- en keukenkasten

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1