Zeker 75 doden door ontploffing in V.S. Vanmiddag werden drie mijnwerkers gered mm Vreselijk einde van ijsrevue In zes ziekenhuizen 339 zwaargewonden OVERHEID BEPERKT INVESTERINGEN MET 200 MILJOEN GLD. Na lange week weer daglicht Geen uitkering ineens IEMCO N.V. Staatsgreep in Vietnam Commentaren Rotterdamse agent werd neergeknald Abonnementsprijzen p.w 0,73, p.m. f 3,15, Vrijcla^^jiovembe^963^44«t^jaMgan|| „St«ntv«stigh w ghebleva mijn hert fn teghenspoet Rustig weer Veel bewolking: met hier en daar wag lichte regen en ook plaatselijk mist Overwegend zwakke wind tussen oosg en zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. (Zie vervolg pagina 11) Kantoren Leiden - Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 UBN vlammende ontploffing heeft gisteravond achttien meter rijen met toeschouwers de lucht in geblazen, drie minuten voor dat de pre mière van een Holiday-on-Ice-revue moest eindigen. Dit gebeurde in Indianapolis in de Verenigde Staten. De autoriteiten, van wie er velen onder de 4100 toeschouwers waren, hebben meegedeeld dat het aantal doden reeds tot 68 gestegen is en dat 339 zwaar gewonden in zes ziekenhuizen verpleegd worden. „Wij weten niet wat er precies gebeurd is", zei oppei-brandmeester Ira Anderson. Na de ontploffing schoten 128 loge plaatsen de lucht in. Zij kwamen terecht op een tribune van 240 ringplaatsen er precies onder. Lichamen werden hoog de lucht in- geslingerd en kwamen op het ijs te recht tussen de balletmeisjes. De ster ren van de revue wachtten opzij om op te komen voor de finale van de grootse show. De band speelde Dixie- land-jazz en bleef doorspelen. De schaatsers maakten snel baan voor de reddingsploegen. Er ontstond geen paniek. Daar honderden mensen beklemd zaten in stoelen en onder stukken beton, liet men de doden die op het ijs lagen, met rust. Verminkte mensen lagen, naar het scheen eindeloos, te wachten, terwijl de paar artsen en verpleegsters die ter plaatse waren hun uiterste best deden. Alle ambulance-auto's in Indianapolis en omgeving werden opgeroepen. Ten slotte hadden de honderden brandweer mannen, politie-agenten en mensen van de Bescherming Bevolking tijd voor de doden. Deze werden in rijen neergelegd op het ijs tegenover het gapende gat in de arena. halve de stoelen was er niet veel brand baars in het verwoeste deel. Een geluk i: geweest dat de kracht van de ontploffing recht naar boven zich een uitweg gebaand heeft, waardoor de wrakstukken recht naar beneden vielen. De ontploffing heeft zich voorgedaan in een consumptiesta] onder de loge, waar popcorn en drankjes verkocht worden. Wilburg Gathier (55), die daar werkte, vertelde: „Ik heb geen idee wat er ge beurd is. Ik was onder de tribunes. Het werd plotseling donker en toen lag ik met beton en stukken hout op de grond. Ik probeerde mij vrij te maken. Ik moet echter bewusteloos geweest zijn. Want het volgende dat ik mij herinner is, dat er een verpleger bij me was". Burgemeester Albert Losche zei: „Er was een geweldige klap en de lichamen vlogen door de lucht tegen het ys. Dit is de ergste catasstrofe die Indianapolis ooit getroffen heeft". Het Coliseum, dat voor ijshockey, hip pische en andere sporten gebruikt wordt, is voor onbepaalde tjjd gesloten voor grondig onderzoek of de ontploffing het verband in het gebouw aangetast heeft. Bij overwerk geen fiscale verlichting (Van onze parlementsredacjie) Minister Witt^/een heeft na een ge sprek met de fihanciële commissie van de Tweede Kamer afgezien van zijn voornemen om via een vervroegde inwer kingtreding van bepalingen van de wets ontwerpen op de algemene belastingher ziening te bereiken, dat bestaande fiscale remmen op de bereidheid om overwerk te verrichten worden weggenomen of verzacht. ..Ik ben inmiddels tot de con clusie gekomen dat deze weg niet moet worden ingeslagen", zo deelt hij thans de Tweede Kamer mee. Bij wijze van troost voegt hij eraan toe. dat hij zich op deze materie blüft beraden. Een beeld xan de laatste fase ■van het reddingswerk in Leng ede W erkgeversbon den Autoslopers waren spoedig met kraan wagens op het ijs bezig om de stukken beton, sommige zo gi-oot als piano's, op te ruimen. Ten slotte verscheen een zeer zware kraan die de laatste van de be dolven rijen bloot legde. Verkoold Veel van de lijken waren verkoold door de vlammen die bij de ontploffing zeven entwintig meter hoog de lucht inschoten tot het dak van het geweldige Amfithea ter. De brand zelf werd snel geblust. Be- Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES A .E.G. - IGNES - INDESIT - ERRES - SIEMENS - BICO (Van onze Rotterdamse redactie) Om vier uur vanmorgen is de an ders 's nachts zo rustige omgeving van de Schiedamsedijk te Rotterdam op geschrikt door een schietpartij, waar bij de politieagent B. Nijenhuis, 26 jaar oud, ernstig in de keel werd ge- Tezamen met de agent J. H. Kraaye- veld vormde agent Nijenhuis de beman ning van een surveillancewagen. Agent Kraayeveld bestuurde de wagen en reed op een normale patrouille de vlak ach ter de Sdhiedamsedijk gelegen 1ste Ble- kerhof in, een expeditiestraat, omringd door pakhuizen, bedrijven en magazijnen van handelsondernemingen. In één oogopslag Driehonderd jaar kerk in Terheyde pag. 2. Draadtelevisie kan met suc ces beginnen pag. 7. Eén procent kost f 40 mil joen pag. 9. •'Toplitzmeer pag. 9. Koningin en Prins op ten toonstelling van Siamese kunst in Den Haag pag. 11 Nederlandse expeditie naar de Zuidpool pag. 17. Minister Bogaers vreest spe culaties met grond en hui gen pag. 17. DE 34-jarige Emil Pohlay is van middag als eerste van de drie ingesloten mijnwerkers van de Duitse ertsmijn „Mathilde" naar de oppervlakte gebracht. Hij bereikte behouden de hogedrukcabine. De twee anderen, de 36-jarige Fritz Le der en de 43-jarige Gerhard Ha- nusch volgden spoedig. De patrouille trof in de 1ste Rlekerhof twee mannen aan. die aan het slot van een magazijn van de technische handel maatschappij Romabo zaten. Agent Kraayeveld stopte, agent Nijenhuis wil de de hem nogal verdacht voorkomende mannen aanspreken en stapte uit de wa gen. Toen hij het portier opende en een voet op de straat had. trok een van de mannen plotseling een pistool, waarmee hij twee schoten loste. Agent Nijenhuis werd in de keel getroffen en bloedde hevig. Een derde schot in de richting van agent Kraayeveld miste zijn doel. Beide mannen gingen aan de haak de schutter in de richting van de Bleker- straat, de ander naar de tegenoverge stelde kant. De tweede hollende man loste tijdens zijn vlucht nog een vierde schot, dat evenmin als het derde doel trof. Agent Kraayeveld sloeg onmiddellijk via zijn mobilofoon-installatie alarm. Binnen vier minuten was er een ziekenwagen. Agent Nijenhuis werd naar het Dijkzigt-zieken- huis gebracht. Voor zover vanmorgen be'kend is hij niet in levensgevaar, al is zijn toestand hoogst ernstig. Hij werd ogenblikkelijk geopereerd. Onmiddellijk na de ziekenwagen arri veerde een uitgebreide politiemacht, die er echter met in slaagde de beide man nen op te sporen. Omstreeks half negen vanmorgen, ruim vier uur dus na de aanslag, kreeg de Rotterdamse politie een spoor, dat ech ter nog niets heeft opgeleverd. Een werkster trof op het toilet van een nog gesloten kantoor van een firma in de Schilderstraat een haar onbekende man aan, die direct op de vlucht sloeg. Door de gangen van het gebouw, waarin ver schillende kantoren zijn ondergebracht, bereikte de man het dak. De politie heeft kunnen nagaan, dat hij via dat dak een aangrenzend perceel heeft bereikt, welk pand hij via de kelder weer heeft ver laten. Om precies 11.59 uur daalde van morgen de mijnwerker Horst Sys- kan in de reddingsschacht af om de drie mannen te helpen naar de op pervlakte te komen. Vijf minuten later bereikte hij de bodem van de zojuist voltooide schacht. Vooraf was de capsule bij wijze van proef met een lading zandzakken neergelaten. Deze proef was gunstig verlopen. De montering van de decompressie- kamer, waarin de drie mijnwerkers zich onder dokterstoezicht geleidelijk zouden moeten aanpassen, aan de nor male atmosferische druk was precies om elf uur voltooid. Een arts en an dere deskundigen die de leiding van de laatste fase van het reddingwerk had den, zijn er toen ingegaan; achter hén werd het zware stalen luik aan het ene einde van de cilindrische kamer stevig gesloten. Compressors begonnen toen reeds de druk binnen de kamer op tc voeren tot deze gelijk werd aan de druk in de mijningang, waar op dat moment de drie ingesloten mannen zich nog steeds bevonden. Een klein uur later zou de eerste de oppervlakte hebben bereikt, vroeger dan men aanvankelijk had ver- De mijndirecteur, Rudolf Stein, had namelijk 's morgens vroeg, toen bekend werd, dat de boor de schacht voltooid had, meegedeeld, dat de mannen niet voor drie uur 's middags het daglicht zouden aanschouwen, nadat ze een week opgesloten hadden gezeten in een lucht zak, die hen behoedde voor het kolken de water, dart de mijn was ingelopen. Pohlay, vader van twee kinderen werd aangewezen om als eerste naar boven te worden gebracht, omdat hij op het ge bied van ontsnapping uit mijnen niet als deskundige werd beschouwd. Om precies 12.18 uur werd hij met de reddingskoker in de hogedrukcabine gebracht. Koorts achtig werd intussen gewerkt aan de voorbereidingen voor het opvangen van de andere twee, die even later behouden boven kwamen. Vanmorgen vroeg is de boor, die de reddingsschacht maakt door de aardkorst gebroken en heeft de drie mannen be reikt. Beneden is alles in orde, meldden de drie mannen, Later bleek echter, dat dit niet betekende dat de boorpunt nu werkelijk is vrijgekomen, maar dat het koelwater rond de boor gespoten is. De boorpunt was nog steeds twee meter bo ven de „zolder" van de mijningang. Op het ogenblik van de doorbraak werd de rubbermanchet, nodig om de omhoog loeiende samengeperste lucht tegen te houden, om de top van de boor- schacht gesloten. „Het kritieke ogenblik is nu voorbij" zo zei een woordvoerder van de mijn. „Al is de boorpunt dan nog niet werkelijk vrijgekomen, het gat is er en het ergste is voorbij. Nu moet men met de boor het gat nog groter zien te maken, opdat de reddingsbom er door kan". Mijndirecteur Rudolf Stein zei: „Er is zelfs geen liter lucht bij de doorbraak ontsnapt. Het peil van het water in de mijn is kennelijk ongewijzigd gebleven". Men had slechts tien seconden de tijd om de boorschacht af te sluiten. Rond 't paleis van president Ngo Dinh Diem zijn vanmiddag zware gevechten uitgebroken. Volgens een onbevestigd bericht heb ben (waarschijnlijk zeer linkse) dissi dente elementen van de Vietnamese vloot en marine een poging gedaan om de regering Diem omver te werpen. In dit bericht werd gemeld, dat de rebel len hebben geprobeerd, de steun van de luchtmacht te krijgen. Mariniers in gevechtstenue met zwa re wapens en artillerie hebben het hoofdbureau van de rijkspolitie omsin geld. Andere politiebureaus in Saigon zijn, naar het schijnt zonder verzet, door mariniers bezet. Luchtdoelbatterlje* bij het hoofdkwar tier van de marine hebben gevuurd op vier hoog vliegende vliegtuigen. Soldaten in de straten en op daken nabij 't bureau van The Associated Press zeiden, dat zij op twee vliegtuigen hadden gevuurd en er een van hadden neerge schoten, maar dit is niet bevestigd. In verschillende wijken van de stad werd schieten gehoord. De gen.-maj. van het dienstvak van de intendance staf, C. L. de Jong, in verband met het hem te verlenen eervol ontslag uit de militaire dienst, per 1 no vember 1963 eervol ontheven van zijn functie van inspecteur der intendance, tevens hoofd van het dienstvak van de intendance staf. Hij wordt opgevolgd door de kolonel van het dienstvak van de intendance staf C. F. J. W. Hafkemeijer. Op de Dorpsweg in Wadway (ge meente Wognum) is het 5-jarig jongetje C. Laan gisteren aangereden door een auto. Het kind was op slag dood. (Van onze parlementsredactie) HET bedrag waarmee het Rijk zijn directe en indirecte investerin gen zal beperken, omvat ruim f 100 miljoen. Door toepassing van de Wet kapitaalsuitgaven publiek rechtelijke lichamen wil de regering De centrale werkgeversorganisaties hebben in een circulaire de bij hun bon den aangesloten leden dringend verzocht niet over te gaan tot een tussentijdse wijziging van de arbeidsvoorwaarden die afwijkt van de algemene loonronde die na nieuwjaar plaats vindt. Met nadruk wijzen de organisaties erop dat overeen gekomen is geen uitkering ineens te verstrekken. De werkgevers dienen zich dan ook te houden aan deze duidelijke afspraak. .Hierbij dienen," zo menen de werk geversbonden, „uitlatingen tegenover werknemers, dat men wel tot extra uit keringen of vervroegde verhogingen zou willen overgaan indien deze maar door de centrale organisaties waren toegestaan, achterwege te blijven. Het gaat geheel tegen de afspraken in om bij eventueel uitbreken van wilde stakingen de niet- gewerkte uren te honoreren," aldus de werkgeversorganisaties. Ten slotte worden de werkgevers in de circulaire opgewekt tijdens de bespre kingen over de nieuwe cao nauw contact met de centrale organisaties te onderhou den. In het bijzonder geldt dit voor voor lopige gedachtenwisselingen over de uit werking van de ondernemingsgewijze differentiatie en de wijze waarop met een minimuminkomen van f 100,zou moeten worden rekening gehouden. De vierjarige Pieter Prins, wonende in c woonwagen te Jubbega. is gisteren overleden nadat hij onder een auto was geraakt. Het kind stak plotseling de weg voorts bereiken, dat ook gemeenten, provincies, waterschappen e.d. hun investeringen voor f 100 miljoen uit stellen. Dit deelt minister Witteveen (finan ciën) aan de Tweede Kamer mee in de memorie van antwoord op de alge mene financiële beschouwingen over de rijksbegroting. Zoals bekend heeft de temporisering betrekking op de rechtstreekse investeringen én op de subsidies, garanties, leningen e.d., die het rijk en de lagere organen verstrek ken. Een uitzondering is gemaakt voor de woningbouw. Bij het rijk zal de temporisering be trekking hebben op f 1 miljoen voor TNO, f 2,3 min. voor de civiele verdedi gingsvoorbereiding, f 10.000 voor Alge mene zaken f 100.000 voor Buitenlandse zaken, f 660 000 voor Justitie, f 30.000 voor Binnenlandse zaken, f 25 min. voor Onderwijs, kunsten en wetenschappen, f 1.060.000 voor Financiën, f 28 min. voor Defensie, f 8 min. voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, f 10.700.000 voor Ver keer en waterstaat, f 15 min. voor Eco nomische zaken, f 15 min. voor Land bouw en visserij, f 5 min. voor Sociale zaken en volksgezondheid, f 170.000 voor Maatschapppelijk werk. Het totale be drag is dus f 102.090.000. Bij O., K. en W. gaat het om beperking dan wel verschuiving naar een later tijd stip van verschillende aanschaffingen en investeringen in gebouwen. Bij Defensie betreft het een opschorting van nieuw bouw en onderhoud van gebouwen, uit stel van bestelling van oorlogsvoorraden en uitstel van de bouw van een loods- vaartuig, terwijl voorts door een verkor ting van de diensttijd en door beperking van herhalingsoefeningen een bijdrage wordt geleverd tot ontspanning van de arbeidsmarkt. Bij Verkeer en waterstaat zal de be perking voornamelijk betrekking heb ben op waterbouwkundige werken, bij Volkshuisvesting op investeringen van de Rijksgebouwendienst in nieuwbouw, exploitatievoorzieningen en onderhouds werken. Bij Landbouw wordt de tempo risering op alle landbouwuitgaven toege past, met uitzondering van die voor het Landbouw Egalisatie Fonds en de cul tuurtechnische werken. De f 15 min. van Economische zaken hebben betrekking op: Uitstel van enkele gesubsidieerde pro jecten voor de bevordering van toerisme; Opschorten van enkele subsidies voor projecten ter bevordering van regionale industrialisatie: Niet beginnen met de bouw vóór 1 juli 1964 van het Haagse congresgebouw; Temporisering van de aanschaffingen: Mogelijk uitstel van in vesteringen van de staatsmijnen. Effect Minister Witteveen geeft in zijn me morie nog eens een overzicht van alle maatregelen, die de regering wil nemen om de spanningen in onze economie het hoofd te bieden. Wat het effect van die maatregelen betreft, tekent hij aan, dat het reële nationale produkt weinig min der zal zijn dan de oorspronkelijke ra ming. De loonstijgingen zullen op korte termijn vermoedelijk geen wezenlijke wijziging brengen in de verhouding tus sen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. De ontspanning, die het doel is van de regeringsmaatregelen, zal meer tot uiting komen in een vermindering van de vraag naar arbeidskrachten dan in een verruiming van de arbeidsreserve. De minister verwacht dat de loonstij gingen en de kredietbeperkende maat regelen de investeringsneiging bü het bedrijfsleven ongunstig zullen beïnvloe den. De woningbouw zal daarvan geen nadeel ondervinden. Eerder zal voor de bouwsector door de ontspanning in onze economie ruimte kunnen vrijkomen. Belangrijke loonstijgingen zullen het saldo op de lopende rekening van de be talingsbalans naar verwachting sterk doen dalen. Het complex van regerings maatregelen zal tegen deze ongunstige ontwikkeling een tegenwicht vormen. Op de Amersfoortseweg in Zeist is gisteren de 62-jarige stukadoor G. V. Egdom uit Soest met zijn bromfiets ge grepen door een auto. Hij werd zo zwaar gewond, dat hij 's avonds in het zieken huis is overleden. Gisteren hebben de Koningin en prins Bernhard de tentoonstelling „Kunst uit Thailand" in het Haagse Gemeentemuseum bezocht. Vol bewondering was het konink lijk paar voor een veertiende eeuws boeddhabeeld. IVoor verslag zie pag. 11 TAE overheid is bereid, haar bijdrage te leveren aan de zo nodige ont spanning binnen ons maatschappelijk leven. De matiging in de investeringen wel ke zij zichzelf oplegt, levert daarvan een sprekend bewijs. In onze tijd is het rijk een uitzonder lijk groot werkgever geworden. Schier geen levensgebied, of de over heid heeft er, hier meer, daar minder, haar bemoeienis mee. De zelfbeperking in de bouwplannen toont aan, dat de regering zich niet wenst te onttrekken aan de plicht tot ingetogenheid zoals deze op heel ons volk rust. Alleen indien wij allen de nodige wijseid opbrengen, zal de welvaart die wij als volk mogen beleven niet in het tegendeel omslaan. De 'over heid kan ons daarbij tot een voor beeld zijn. TJET dringend beroep dat de werk- geversorganisaties op hun leden hebben gedaan om toch vooral de noodzakelijke discipline te bewaren, verdient ons aller instemming. Het resultaat van de moeizame on derhandelingen op loongebied draagt het karakter van een diepgaande operatie. Nimmer zijn in één keer de lonen in zulk een mate omhoog ge gaan. Men behoeft zich niet te verhelen, dat aan zulk een ingrijpende operatie ook risico's zijn verbonden. Zoals wij deze week hebben gesteld, het moet mogelijk zijn dat „het" eruit komt, niet alleen bij die ondernemin gen waar de winst duidelijk is, maar over de brede linie. Sociaal en economisch bezien kan men zich nauwelijks groter ramp denken dan dat het maatschappelijk leven uiteenvalt en ieder gaat doen wat goed is in ziin eigen ogen. Het dringende beroep behoort te worden gehoord. T")E minister voor de bouw heeft niet te klagen over de ontvangst van zijn voornemens binnen ons parle ment. Had zijn nota reeds een goede pers gekregen, de ontvangst bij de volksvertegenwoordiging, bij rege ringspartijen alsook bij oppositie, liet al evenmin te wensen over. Het moet voor de bewindsman een aanmoediging betekenen, voor zoveel hij deze nog behoeft. Hij heeft zich immers met opmerkelijke energie ge worpen op zijn gigantische taak en men mag van harte wensen, dat hij slaagt. De woningnood is een nationale vijand, onder wie wij als volk reeds te lang hebben gezucht. Ook bij een enorme inspanning van alle beschik bare krachten, zal de nood zich nog .geruime tijd doen gevoelen. TJET stemt tot blijdschap, dat ook de Nederlandse kerken zich bij zonder inspannen om hulp te bieden bij het wederopbouwwerk in Perzië en elders. In onze eeuw is de kerk meer dan ooit een kerk in de wereld geworden en dit tot in de letterlijke zin van het woord. Onder de zegen des Heren kunnen door de hulpverlening en de daaruit, ook geheel onnadrukkelijk, voort vloeiende menselijke contacten niet alleen deuren, maar ook harten voor het evangelie worden geopend. Het zendingswerk in mohammedaan se landen is moeilijk. Maar in smarte lijke omstandigheden is de mens dikwijls meer dan anders ontvanke lijk voor de boodschap van troost en opbeuring. Onze eeuw geeft ons kansen te over. zakdoeken Om nooit te vergeten Ongeliuwdentarief niet gewijzigd De regering heeft ten aanzien van de verhouding tussen gehuwden en. onge- huwden dn de loon- en inkomstenlbelas- tinig geen voornemens, welke gericht zijn op een wijziging. Bedacht moet worden dat het ongeliuwdentarief nog in het recente verleden is verlaagd. Wat er van de vraag of de verhouding van de tarie ven voor beide groepen in alle opzichten juist is. in ieder geval staat een verdere verlaging van liet ongeliuwdentarief in prioriteit aahter bij een afzwakking van de te steile progressie en een verhoging van de belastingvrije voet, zowel voor gehuwden als voor ongehuwden. Aldus deelt minister Witteveen in de memorie van antwoord op dte algemene financiële beschouwingen mee. Bij betrappen van twee mannen

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1