EERSTE Nederlanders vaste voet op Zuidpool Belgisch-Nederlandse expeditie Zorg over prijsstijging onroerend goed van Binnenkort beslissing Puzzelhoek Minister Biesheuvel stelt eis voor melktoeslag Melkwinning in Randstad op een keerpunt Da Vinei VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 Raad voor luchtvaart: „Ongelukkige daling lag aan captain" De Raad voor de luchtvaart heeft uit spraak gedaan inzake het ongeval op 28 december 1962 met een vliegtuig van de British United Air Ferries Ltd op het vliegveld Rotterdam. Bij dit ongeluk kwam de gezagvoerder, de 38-jarige Brit John T., om het leven en liepen de overige drie bemanningsleden lichte ver. wondingen op. Van de veertien passa giers kreeg niemand letsel. Het ongeval is veroorzaakt doordat de gezagvoerder het laatste deel van de na dering beneden de normale dalingslij n heeft uitgevoerd met een te gering mo torvermogen. Hierdoor was de daalsnel heid te hoog met betrekking tot de nog af te leggen horizontale afstand tot het begin van de landingsbaan. Als gevolg hiervan is het vliegtuig met grote verti cale snelheid tegen de dijk gebotst, waar na de rechtervleugel afbrak en het vlieg tuig op de rug sloeg, met de neus in de richting van waaruit het was gekomen. De Raad is van oordeel, dat ook indien er ter plaatse geen dijk een obstakel van geringe hoogte was geweest, het vliegtuig toch op geruime afstand voor de baandrempel de grond zou hebben geraakt, zij het dan wellicht met minder fatale gevolgen dan thans. Drie maanden voor directeur van R'dams havenbedrijf Drie maanden gevangenisstraf en de maximum boete van ƒ26.600.— zo luidde gisteren de eis van de procureur-gene raal bij de Haagse gerechtshof tegen twee directeuren van een Rotterdams havenbedrijf: de 63-jarige W. B. de B en de 74-jarige C. S. Daarnaast eiste hij een maand gevangenisstraf en ƒ26 600.— boete tegen de 39-jarige zoon van laatst genoemde verdachte. Aan de drie ver dachten werd venveten het doen van on juiste belastingaangifte. Zij waren in eerste instantie door de Haagse recht bank veroordeeld respectievelijk tot een maand gevangenisstraf en een maand voonvaardelijk plus de genoemde maxi- De béide oudste verdachten hadden hoger beroep aangetekend en de offi cier van justitie was van het vonnis tegen de jongste verdachte in hoger be roep gegaan. Verdachten zijn medeven noten van een havenbedrijf in België en hadden nagelaten hun inkomen uit dien hoofde bij de belasting op te geven, om dat zij het onbillijk vonden voor dat in komen in België belasting te betalen en dat ook nog eens in Nederland te moeten doen. De verwezen bedragen beliepen voor de drie verdachten resp. 133.000, ƒ118.000,— en ƒ66.000,—. Zij hadden een verbeterde belastingaangifte gedaan, na dat de belastingrecherche een onderzoek in België was begonnen. Om die reden was de procureur-generaal van oordeel dat die nadere aangifte hen niet meer vrijuit deed gaan omdat men de fraude reeds op het spoor was. De verdediger bestreed dit laatste en bepleitte voorts te volstaan met een geldboete. TAE voorbereidingen voor de Bel- gisch-Nederlandse Zuidpool expeditie zijn in het laatste stadium. Uit de ruim tweehonderd gegadig den, die zich hebben aangemeld, zijn nu dertig geselecteerd. Het woord nu aan de Belgische expeditielei- r, de 56-jarige Antwerpenaar en Zuidpool-veteraan ir. Lucien Cabes, die uit deze selcctiegroep vier man nen zal moeten kiezen, die als eerste Nederlanders vaste voet op het Zuid- pool-ijs zullen zetten. Deze of de volgende week zal de be slissing vallen en op 8 december zullen de Nederlanders (o.w. twee marine-man nen) zich samen met negen Belgen in Antwerpen inschepen op de Deense ijs- breker Magga Dan, die hen voor een jaar naar het koude zuiden zal brengen. Twee meteorologen, een arts en een radiotelegrafist zullen de Neder landse deelname vormen aan deze expeditie. Het is een zuiver weten schappelijke onderneming, zegt kapi tein ter zee ir. W. Langeraar, hoofd van de dienst hydrografie der Ko ninklijke Marine en vice-voorzitter van de Belgisch-Nederlandse com missie. die de expeditie voorbe reidt. De dertien mannen zullen zich o.m. bezig houden met waarnemin gen op het gebied van de weerkunde, de hogere luchtlagen, het aardmagne tisme en de zonne-energie.. Voorts zal de omtrek van de pool in kaart worden gebracht en het poollicht wor den geobserveerd. Een kleine twee miljoen gulden zal de expeditie gaan kosten. Tweederde daar van wordt door België op tafel gelegd, de rest door de Nederlandse organisatie Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. „IJSKAST" Basis voor de expeditie zal een ijs vlakte zijn in de buurt van het oude kampement „Koning Boudewijn" (een slordige 4000 kilometer van Kaapstad), dat in 1958 werd verlaten. Daar moeten zich nog ruime voorraden voedsel en technische apparatuur bevinden, die de Belgen vijf jaar geleden achterlieten. Luchtfoto's hebben aangetoond dat het kampement er nog steeds staat, maar onder een acht meter hoge sneeuwlaag is bedolven. Gebruik zal men er daarom niet van kunnen makende optrekken naar alle waarschijnlijkheid door de Drs. Bogaers over speculatie (Van onze parlementsredactie) MINISTER Bogaers is met grote zorg vervuld over de speculatieve prijs opdrijving van grond en huizen. Hij zei dit gistereen in de Tweede- Kamercommissie voor volkshuisvesting en bouwnijverheid. Zijn ongerust heid bleek echter niet zó groot dat hij een ingrijpen van de centrale over heid reeds nu noodzakelijk achtte. Bij het tegengaan van de speculatie met onroerend goed hebben naar zijn mening in de eerste plaats de. gemeen ten een taak. Zij kunnen al veel doen door bij het afgeven van vestigings vergunningen aan kopers van huizen en grond er scherp op toe te zien, dat er sprake is van economische bindingen van die kopers aan de ge meente. Hierop zal nog eens deaandacht van de gemeentebesturen worden gevestigd. Overigens zal ook het nieuwe, expan sieve bouwbeleid, dat gericht is op goed en goedkoop bouwen en dat de oorzaken van de enorme prijsstijgingen tracht weg te nemen, een rem zijn op de speculatie drift De onvermoeide (kettingrokende) mi nister en de moegepraate Kamercommis sie hebben gisteren het voorberaad over de begroting-1964 voor volkshuisvesting en bouwnijverheid afgesloten. De bouw- nota was woensdagavond al afgehandeld. Op de laatste vergadering zijn in ij tempo een aantal uiteenlopende zaken besproken. Bij de behandeling van huur- aangelegenheden pleitte de socialist Bom- mer voor subsidie aan op te richten bu reaus van verenigingen van kamerhuur ders en onderhuurders. Dergelijke bu reaus zouden zeer nuttig werk kunnen doen bij het tegengaan van overvraging bij kamer- en onderhuur. Zoals bekend hebben zich in dit opzicht met name in Den Haag ergerlijke gevallen voorge daan. Minister Bogaers zei dat zijn de partement zeker morele steun en voor lichting wil geven, maar voor het verle nen van subsidie bleek hij toch wel wat huiverig. De heer Bommer klaagde voorts over de te hoge onteigeningsvergoedingen, die sommige rechtbanken vaststellen. De ene rchtbank legt de maatstaf van markt waarde aan, maar de andere verdiscon teert in de vergoeding naast de markt waarde ook een zekere mate van ver wachtingen over de toekomstige waarde. Kan daar niets aan worden gedaan? Neen, zei de minister. Hij beriep zich om een oud voorontwerp van wet over de onteigeningsmaterie op opnieuw in studie te nemen. Ruimtelijke ordening Bij de discussie over de ruimtelijke ordening zegde de minister toe een po ging te zullen doen om het nog geheime rapport van de commissie-Drees over de spreiding van rijksinstellingen gepubli ceerd te krijgen. Het vorige kabinet heeft aan een interdepartementale com missie opgedragen de suggesties van het rapport nader uit te werken. Terloops deelde de minister mee dat, in tegen stelling tot vorige berichten, het niet de bedoeling is om een afdeling van T.N.O. in Arnhem te vestigen. Overigens achtte de bewindsman het wenselijk, dat voor genomen vestigingen van industrieën, kantoren en instellingen voorzover niet specifiek aan het westen des lands gebonden in ..overig" Nederland wDtrden gerealiseerd Het nemen van maatregelen tegen ongewenste vestigin gen in de Randstad wordt door de re gering bepaald niet afgewezen. De op de voor 1964 uitgetrokken be- grotingsgelden voor realisering van ob jecten in de Maasvlakte zijn. naar de minister meedeelde, bestemd vdor de uitvoering van niet-omstreden projecten en voor de bestudering van de wél-om streden plannen. zware sneeuwlast geheel In elkaar ge drukt. Alleen de observatiekoepel, steekt nog boven het ijs uit en zal nog zijn dien sten kunnen bewijzen. Waar de mannen wél gebruik van zullen kunnen maken, dat zijn de voorraden. Die zijn in de grote ijskast die de pool vormt uitste kend geconserveerd gebleven. WINTERVERBLIJF Overigens nemen de dertien ook grote eigen voorraden mee. Vierhon derd ton zal aan boord gaan van de gecharterde Magga Dan. Daaronder bevindt zich ook het geheel geprefabri ceerde winterbedrijf. Het zal zo gefun deerd worden dat het enkele seizoenen mee zal kunnen. Want al blijft de ex peditie zelf een jaar weg, het is niet onwaarschijnlijk dat na haar thuis komst een nieuwe expeditie zal uitruk ken om de onderzoekingen voort te zet ten, als dit nodig mocht blijken. Ieder expeditielid zal in dit winter verblijf een eigen kamertje krUgen. Voorts is in het kampement een ge meenschappelijke „huiskamer" gepland en een laboratorium voor het weten schappelijk onderzoek. Een lange gang verbindt deze belde gedeelten, zodat de mannen zich niet aan de enorme kou (niet zelden 50 graden onder nul bij windsnelheden tot 200 km per uur) sul len hoeven bloot te stellen. 8000 CALORIEËN Voorts bevinden zich aan boord v de Magga Dan vier rupsvoertuigen drie driewielige jeeps, die speciaal voor dit doel in België zijn geconstrueerd. Met hun brede wielbasis en brede zachte banden zullen de voertuigen, die hel lingen tot zestig graden kunnen nemen goed diensten bewijzen. Naast deze ge motoriseerde vervoermiddelen zullen echter ook weer een groot aantal sleden en honden meegaan. Wat de levensmiddelen betrefthet grootste deel van de voorraden is diep vries. Het Zuidpool-menu zal niet zoveel met dat van thuis verschillen, alleen zal het een extra dosis eiwit en vet bevatten. Dagelijks zullen de mannen daardoor 8000 calorieën voortgezet krijgen. Die ex tra voeding zullen zij hard nodig hebben. Want het kwik staat er ver onder nul. Bovendien zullen z(j in Juni en juli een periode van zes weken meemaken, waar in de zon niet zal schijnen. Door deze kou zal het dan ook niet mogelijk zijn de basis verder dan twin tig kilometer te verlaten. Voor buiten hebben de mannen Noorse pooluitrusting voornamelijk van nylon, en bont gemaakt. De mannen zullen er in eenzaam heid werken, ondanks het feit dat op dit antarctische continent dat even groot is als de V.S. en Aus tralië samen. 36 andere waarne mingsposten van allerlei nationali teit zijn gevestigd. Het dichtsbijzijnd station is een Russische post. die 500 kilometer van de Belgische-Ne- derlandse basis is verwijderd en dus onbereikbaar zal zijn. Om zich heen zullen de mannen slechts verlaten ijsvlaktes aantreffen en hun enig gezelschap zullen de zeerob ben en pinquins zijn. ZOMER In januari zal de Magga Dan in het Zuidpoolgebied arriveren. Dat is meest gunstige tyd van het jaar dat het in het zuiden dan volop z< is. al zal ook dan het kwik een heel eind onder nul staan. Het schip zal ongeveer 25 kilometer van de basisplaats aanleggen, i voordat het zover is zal nog een w schijnlijk enerverende reis moeten den gemaakt. Gevaarlijke ijsbergen 200 meter hoog en tien kilometer lang zal de Magga Dan op zijn weg ontmoe ten. Het schip is echter speciaal voor het maken van >een dergelijke ijs-reis uitgerust. Zo kan het bijvoorbeeld van uit een kraaiennest worden bestuurd Tot begin februari zal de Magga Dan op de Zuidpool blijven. Dan keert het schip huiswaarts. De mannen zullen blijven. Een jaar lang zal hun enig tact met de bewoonde wereld de radio zijn. via welke zij iedere drie uur wt kundige gegevens zullen doorseinen af en toe ook eens met thuis kunnen spreken. Voor de rest van de dag zijn zij op elkaar aangewezen, in een kam pement dat een jaar lang hun thuis zal zijn. Midden in een vreemde barre omgeving, waar straks voor het eerst ook de Nederlandse vlag zal worden geplant. Invul-puzzel 1 13 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Vul hor. in: I. greppel, 2. grondslag. 3. klein kind, 4. medicinaal gewicht. 5. lichaamsdeel, 6 medeklinker, 7. klinker, 8. gravure. 9. bedelaar. 10. zijde van het voorhoofd, II. stuk geschut. 12. korter. Bij juiste oplossing leest men vert. 13 de naam van een provincie in Zweden. Oplossing vorige puzzel. Hor. 1. mokka. 4, broek. 8. eb, 10. Mo. 12. tol, 15. Isère, 17. elite, 19. sté. 20. rog, 22. por. 23. abeel, 24. ark, 26. oir. 27. are. 29 Amoer. 30. eland. 31. Gen. 33 dm. 37. dl, 38. eerst, 39 moede. Ver>t. 1. melis, 2. Ob. 3. ka, 5. re, 6. Em. 7. koter, 9. do, 11. wee, 12. Ter- borg. 13. legeren. 14. sip. 16. storm, 18. toorn, 21. oei. 24. sarde, 25. kol, 27. aak, 28. edele. 32. e k 34. me, 35. os, 36 ho. 37. d d. Engeland schorst hulp Indonesië Engeland heeft zijn hulpverlening c krachtens het Colombo-plan aan Indo- c nesië geschorst totdat de betrekkingen f verbeterd zullen zijn. Een en ander werd bekend gemaakt door de regering van Maleisië op grond van een uitspraak van de Britse staatssecretaris voor tech- nisclie samenwerking. Reeds begonnen 1 projecten zullen niet onder de schor- sing vallen. Kaarslicht verzacht, verinnigt GOUDA KAARSEN Aansluiten bij orgaan melkhygiëne De minister van landbouw en visse- ruimste zin. zowel in het stadium van rij, mr. B. W. Biesheuvel, heeft be- de voortbrenging als van de verwerking sloten, in de nieuwe regeling van het en de afzet. „Mede aan de hand van een melkprijsbeleid de bepaling op te ne- dergelijk advies zal beraad moeten plaats- men, dat een melkprijstoeslag slechts i hebben over opzet en inhoud van een wordt verleend aan zuivelfabrieken, meer duurzame en uitgewerkte regeling! die zijn aangesloten bij een orgaan van het vraagstuk der uitbetaling voor melkhygiëne, dat op zijn beurt is melk naar hygiënische kwaliteit aangesloten bij en zich onder toezicht heeft gesteld van de Stichting Cen- VPRO: „AVRO-plan onuitvoerbaar" De eerste reactie van de omroep organisaties op de AVRO-brochure welke toelichting op het AVRO-streven inhoudt lezen wij in 't juist verschenen programmablad Vrije Geluiden van de VPRO. De voorzitter van deze omroep vereniging, dr A. de Koning, wijdt er een hoofdartikel aan, waarin hij de brochure „een van bloemrijke beelden en indrukwekkende citaten geladen ge schrift waaruit men de stijl van Willem Vogt proeft", noemt. Vooropstellend dat de VPRO „het ernstige uitgangspunt van de brochure, nl. dat het bestel ingrijpende verande ringen behoeft" duidelijk aanvaardt, en dat zij ook instemt met de afwijzing van commerciële televisie ,,in reincul tuur", constateert dr De Koning dat het „vitale punt" in het plan de onuit voerbaarheid van het geheel verraad. Dat vitale punt is de instelling van een programmacommissie, waarin alle levens- en maatschappelijke beschou wingen van het Nederlandse volk in vertegenwoordigd zijn. .,Het is en blijft onuitvoerbaar", aldus dr De Koning, „om welk college dan ook van eenlingen van verschillende levensovertuiging te verheffen tot een nationaal representatief orgaan, dat gezag, door ons volk aanvaard, zou hebben. Het aangehaalde voorbeeld van de zgn. commissie-BiJleveldt is derhalve inplaats van een argument vóór het plan juist een bewijs tégen zijn uitvoerbaarheid. Immers was deze commissie tot onmacht gedoemd. Daar na is deze by enkele andere gelegen heden ook beproefd en evenzo mislukt Het is een onbegaanbare weg". „Zuilen" bedreigd? Mr. Roos jen dringt aan op publikatie rapport-Scholten In de Omroepgids van de NCRV, welke deze week verschijnt, schrijft de voorzitter mr A. B. Roosjen dat spoedige publikatie van het rapport- Scholten thans dringend gewenst is, aangezien er ook nu weer „vogeltjes zijn geweest, die al het nodige van het tot nu toe geheim gehouden en binnenskamers gesproken woord naar buiten hebben gedragen". „En wat wy daarvan hebben opge vangen", aldus mr Roosjen, „veront rust ons in sterke mate. Het heeft nl. de indruk gewekt dat de tegenstanders van de omroeporganisaties door hun .zuilen-geroep" invloed hebben gehad. Volgens de verstrèkte opdracht diende de commissie Scholten uit te gaan van het bestaan der omroepverenigingen. Met dit uitgangspunt heeft de com missie zich verenigd en eigener bewe ging een aantal argumenten genoemd, welke haar tot de slotsom brengen, dat deze organisaties ,,een grote positieve bydrage aan de volkskracht leveren". Mr Roosjen gaat verder: „Het spijt ons dat dit in de conclusies van het rapport, voorzover deze tot onze kennis kwamen, niet tot uitdrukking komt- Integendeel, wij voelen onze omroeporganisatie door hetgeen wij vernamen ernstig bedreigd- Bij pu blikatie van het rapport zal blijken, of deze dreiging bestaat". Radio-amusement zaterdagavond Zaterdagavond a.s. zal de VARA twee nieuwe amusementsprogramma's lan ceren. Ten eerste keert tussen half ze ven en zeven uur de Muziekkiosk na enkele seizoenen afwezigheid weer te rug. Dit programma met nieuws-flitsen uit de wereld van de lichte muziek wordt nu geleid door Willem Duys, die by de VARA de O' voor zyn naam heeft laten varen. Tussen 9.15 en 10 uur is er tyd voor de nieuwe Ramblers Bansshow, een programma met allerlei dwaze zaken, die niet zoals vroeger een door-lopend verhaal vormen, maar elke ultzend- avond een apart geheel brengen. De teksten worden geschreven door Jan de Cler en Emile Lopez, ook al weer geen onbekenden in de ether. Tot de vaste gasten in dit programma behoren Tonny Muurdeman (die tel kens een „smartlap" zal zingen) en Piet Römer. Ook zyn er de Wama's in de gedaante van Kid Lambert de bok ser en zijn manager Gérard Patrijs, en tenslotte treden op Greetje Mona en Rob de Nys met zyn Lords. Eurovisiequiz in voorbereiding De Hessische en de Noorddnitse om roep houden zich bezig met de voorbe reiding van een „Europa-quiz", welka zij nog deze winter in Eurovisie op het scherm willen brengen. De titel van dit programma is „Einer wird gewinnen" en er zullen deelnemers uit acht Eurovisielanden aan meedoen. Een bijzondere aantrekkelijkheid noemt men het feit, dat Hans Joachim Kulen- kampff als spelleider zal optreden. Voor de kijkers zal er een aparte quiz in het programma zijn en als prij zen worden vakantiereizen aangeboden. Duizend mark voor 40 jaar luisteren Een van de Westduitse omroepen heeft uitgerekend, dat de luisteraars die van het begin af luistergeld hebben be taald, nu duizend mark daaraan kwijt zijn. Aangezien de Duitse overheid in 1923 al begon met het heffen van luister geld, hebben zij voor die duizend mark juist veertig jaar plezier gehad. Kerstliedjes van Anneke Grönloh Nader laat de VARA ons weten, dat het kerstprogramma waarin Anneka Grönloh zal optreden, niet op de twee de, maar op de le Kerstdag 's avonds wordt uitgezonden. Hert wordt een uit zending van een kwartier, onder de titel „Anneke alleen". Zy zal de enige soliste zyn en by een klein orkest En gelse kerstliederen zingen. traal Orgaan voor melkhygiëne. De mi nister antwoordt dit op vragen van het C.H.U.-Tweede-Kamerlid H. Tolman. Volgens de minister vormt een der gelijke bepaling als het ware een „sluit stuk" op de thans bestaande opzet, waar- by het niet mogelijk is gebleken deel neming door alle zuivelfabrieken te be reiken. De maatregel komt slechts tege moet aan minimale eisen. Zy moet ge zien worden als een voorlopige, ten einde reeds met het in april aanvangende melk prijsjaar de uitbetaling van melk naar hygiënische kwaliteit te stimuleren Het ligt in het voornemen van de minister, in overeenstemming Hoe gaat het nu met de melkvoor- ziening in de Randstad Holland nu deze zich snel uitbreidt, zodat het mensental toeneemt en het grasland minder wordt? Dit was de interes sante vraag, die de heer G. E. van advies van de door de directeur-generaal I der Werff opwierp op de jaarverga- van de landbouw ingestelde werkgroep, j dering van de N.V. Nederlandse SLTSSuta&lïS Witte Brug genwoordigd en welk tot taak zal heb- 'e s-CJrav enhage, en die van achter ben van advies te dienen over het vraag-1 de bestuurstafel uitvoerig werd be stuk van de kwaliteit van de melk in de j antwoord 64 „Eigenlijk komt het er dus op neer, dat dat jongmens allerlei belastende bijzonderheden over zijn vriend eruit geflapt heeft", zei commissa ris Van Waveren. „Of was er misschien geen sprake van uitflappen? Was het eerder een weloverlegde poging alle schuld op Limestone alleen te schuiven?" Hoofdinspecteur Perquin haalde de schouders op. „Misschien", zei hij, „maar dan toch groten deels onbewust. Altringham koestert nog altijd grote bewondering voor zijn vriend. Hij doet dan ook al zijn best de gedachte te verdrin gen, dat er werkelijk onherstelbare dingen zijn gebeurd. Hij spreekt over die moorden dan ook in vage termen zoals: Vervelende dingen, en: Wat er met hen gebeurd is. En natuurlijk is het alles de schuld van anderen. Zij, en speciaal Limestone, zijn alleen de slachtoffers, de speel bal van een boosaardig lot. Als het dan tot moord is gekomen, dan is het omdat Limestone geen andere keus werd gelaten. „Maar aan de andere kant heeft Altringham dagen lang onder een vreselijke druk, in een ontzettende angst geleefd. En daardoor heeft hij een grief tegen Limestone, die hij ziet als de schuldige daaraan. Maar daarvan is hy zich, geloof ik, al evenmin bewust. Hij is in de grond geen gewelddadige natuur en wat hij heeft meegemaakt heeft hem volkomen uit zijn even wicht gebracht. Ik krijg de indruk, dat hy in het plan van Limestone in de eerste plaats een goeie mop zag. Hij was er in het geheel niet op voorbereid, dat het zou uitlopen op een tra gedie. Toen het eenmaal zover kwam, heeft hij niet beter weten te doen dan de ogen stijf dicht te knijpen". „En Limestone? Wat denk je van hem?" „Dat is een vraag, die niet gemakkelijk te beantwoorden valt .commissaris. In ieder geval is hy een van die mensen, die zich altyd te kort gedaan voelen en de schuld van hun te genslagen en mislukkingen steevast op anderen schuiven. Als je daar een gewoonte van maakt, het recht te hebben jezelf op alle manieren te gen die anderen te verdedigen. Hy is intelligent genoeg, maar vluchtig en hij heeft er het land De verdwenen door MARTIN MON8 aan zich moeite voor niets te moeten geven. De gebraden duiven moeten voor de honorable Robert Limestone zo in de mond vliegen. Als dat niet gebeurt, is het de schuld van die an deren. Daarbij lijkt het me, in tegenstelling met Altringham wel een gewelddadige natuur. Maar ten slotte kan ik zo'n ooordeel alleen baseren op wat Altringham over hem vertelt en op wat hij de laatste tijd heeft gedaan". „De manier, waarop hij die beide moorden heeft gepleegd Ik begrijp werkelijk niet, hoe iemand zoiets in zijn hoofd haalt" zei commis saris Van Waveren hoofdschuddend. „Volgens Altringham had het z'ien van bloed een zekere fascinatie voor hem". „Dat kan de keuze van het wapen verkla ren, maar toch „Misschien heeft hy de eerste keer dat scheer mes alleen gebruikt omdat het het beste wapen was. dat hij bij de hand had", weifelde Perquin „Maar ik geloof wel, dat die eerste moord bij hem alle remmen heeft losgegooid. Uit dat verhaal van Altringham, hoe Limestone het scheermes hem op de keel zette, krijg ik de in druk. dat hij eigenlijk verlangde naar een excuus voor een herhaling. Als men dan van een excuus voor zo'n moord spreken kan". „Een prettig heerschap". „Ik ben ervan overtuigd, dat hij een heel ge vaarlijk heerschap is. In de loop van de ge beurtenissen is hy hoe langer hoe gevaarlijker geworden. Dat is tenminste myn indruk. Die eerste moord heeft hem waarschijnlijk nog wel een zekere zelfoverwinning gekost, maar de tweede moet hem al een zekere aangename sen satie hebben gegeven. Het is een geluk, dat me vrouw Tergaard geen kik heeft gegeven, toen hij de nacht van die inbraak in haar kamer „Zo, je gelooft dus, dat hij de inbreker was?" „U dan niet?" „Ja, ik zou ook niet weten, wie dan anders geweest zou kunnen zijn. Tenzij Altringham „Neen, ik ben er zeker van, dat Altringham in de hele historie een passieve rol heeft ge speeld. Hij was, om zo te zeggen, alleen maar nodig als sleeping partner. Het enige, dat van hem werd verlangd was ervoor te zorgen dat en de Stokeley Da Vincy en de kopie naar Am sterdam kwamen. En ook, dat het origineel niet dezelfde dag al in handen van Tergaard en Rap- paport kwamen". „Ik zie niet in. wat Altringham had kunnen doen, als ze daar hadden gezegd, dat ze het schilderij onmiddellijk zouden laten halen," meende Van Waveren. „Zy wisten, dat Tergaard en Rappaport de handen vol hadden met die grote veiling. In zulke omstandigheden neemt iemand niet graag ook nog de verantwoording voor een zo waar devol stuk als de Stokeley Da Vinei noch een van de firmanten noch iemand van het per soneel kon daarbij gemist worden. En het had er alle schijn van, dat het doek daar in de Gior- gionestraat volkomen veilig was. Niemand wist immers, dat het zich daar bevond". „Behalve dat meisje Buurman toch". „Ja, en ik weet nog niet, of dat een slimmig heidje van Limestone is geweest om de schuld van het uitlekken van de aanwezigheid ervan later op haar te kunnen gooien. In dat geval, is hij juist een beetje te slim geweest en heeft die slimheid gewerkt als een boemerang". (Wordt vervolgd). Tot dusve i dc melkwinning toe hoewel het grasland snel afnam dus minder ruimte was voor koeien. Deze is zelfs meer dan verdubbeld van 500 miljoen onmiddellijk na de oorlog j tot 1050 miljoen kg in 1962. Dit was te danken aan de betere bemesting, het betere veevoer en de verbetering van het melkvee dank zy de K.I. Men kon meer koeien per hectare houden en de melkgift van de koe verbeteren. Dit jaar echter zag men een sterke daling met 110 min. kg of bijna 10 pet in het Westen. Is dit een tijdelijk verschijnsel, samenhangend met de strenge winter, waardoor de veevoe- derkosten hoog werden en dc grasmat geschaad werd of is dit een langdurig verschijnsel mede in verband met de arbeidsschaarste? Dit moet nog wor den nagegaan. Ook de vleesprijzen spelen een rol. Het aantal koeien is vooral in het westen afgenomen. Wat de voorziening van consumptie- melk betreft, is de produktie voldoende, omdat een derde van de melk tot con- sumptiemelk verwerkt wordt, maar bij de prijs moet men rekening houden met de onttrekking van melk aan de industrie en de hogere aanvoerkosten. Dalend verbruik Prijsvergelijking in dc Euromarkt is moeilijk te geven. De prijzen in Ne derland behoeven door de Euromarkt niet veel hoger te worden. De huidige prijsverhoging van 2 cent zal de pro duktie niet direct beïnvloeden maar kan deze wel aanmoedigen. De in vloed op het verbruik hangt groten deels van dc wijze van voorlichting af. Het verbruik per hoofd is in 10 jaar van 210 tot 180 kg gedaald, maar daarbij is geen rekening gehouden met de koffiemelk. Ook de TV Is van invloed, omdat men in plaats van het kopje koffie daarbij op andere dran ken overgaat. Het laat zich aanzien dat de midde len voldoende zijn voor de investerin gen in 1964 en 1965. Uit de vergadering bleek grote waar dering voor het beleid en de dividend verhoging ondanks lagere winst laat men byzondere omstandigheden buiten beschouwing, dan komt de winst onge veer op hetzelfde uit. De jaarstukken werden goedgekeurd en de aftredende commissaissen werden bij acclamatie herbenoemd. vanavond j: klass en moderne Déérom. praatje 20.00 Nws wetenschappelijk nws 20-20 tropole-orkest. ko< 22.30 Nws 22.40 irimba 23.10 Lichte gram 23.45 Soclalls- :h nieuws in Esperanto 23.55—24.00 Nws. JUversum II, 298 m. 19.00 Nws en weer- latje 19.10 Van horen s jziek 21.15 Lichte gram 21.30 Klass gram 22.00 Commentaar en dis cussie 22 10 Kiass liederen voor bas en piano 22.30 Nws 22.40 Wijd als de wereld, lezingen 23.00 Kerk en muziek: inleiding op het progr; 23.10 Klass g: zang solisten TELEVISIE RKK: 18.00—19 15 Plechtige Hoogmis uit de kerk von de H. Bavo te Harmeien. AVRO 19.30 Rooster, programma voor de rijpere jeugd. NTS: 20.00—20.20 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 In AVROs Televizier 20 45 Programma over Richard Boone 21.35 Voor dc vuist weg. amui pro gramma. NTS: 22.35—22.40 Journaal. Programma voor morgen Hilversum l, 402 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Ochtcndgym 7.20 Socialistisch strijd lied 7 23 Lichte gram (7.30 Van de voor pagina, praatje) 8.00 Nws en socialistisch strijdlied 8.18 Lichte gram 9.00 Loon naar werken lezing 9.10 Voor-r(ot)onde, licht Samen thuis, praatje. VARA: 12.33 Sport- Tijd -- twintigers 14.45 Artistieke staal kaart 15.15 Radio Jazzclub 15.45 17 jaar HWG, toespraak 16.00 Radio Filharmonisch orkest en soliste: Moderne en klass muziek. In de pauze: 17.1017.30 Boekbespreking 18.00 Nws en commentaar 18.20 Lichte gram 18.30 Nieuwe lichte gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Morgengebed 7.15 Klass gram (om 7.30 —7.35 V d jeugd) 7.45 Geestelijke liederen 7.55 Overweging 8.00 Inleiding Hoogmis 8.20 Plechtige Requiemmis 9.30 Klass gram 9.45 Djinn, gevar progr 12.00 Angelus 12.04 Lichte gram 12.25 Sportperiscoop 12.30 Mo- ded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Licht ensemble en licht vocaal en semble 12 55 Katholiek nieuws 13.00 Nws 13.15 Musicerende dilettanten: Opera-koor 13.40 Franse les 14.00 V d jeugd 15.00 Ver bonden in één koers, gesprek over ge zamenlijk aktie-programma van NVV en KAB 15.15 Metropole orkest en zangsolist 15.80 Populaire gram 18.00 V d Jeugd 18.15 Jazzmuziek met comm 16.40 Licht Instru mentaal trio: Jazzmuziek 17.00 Leiding ge ven lezing 17.10 Lichte gram 17.30 Boek bespreking 17.40 Roulette: veertiendaags spelletje met grammofoonplaten 18.00 Kunstkroniek 18 30 Licht orkest 18.50 V d gedeelte uit de In zwart muzikale tekenfilm Fantasia 15.29 Onder de loup. filatelistisch allerlei 15.48 Muziek v d teenagers 16.00 Alles draait om moe der: Rijles. TV-feulilleton 16.25 Habatales. tekenfilm 16.30 Dier ln 't vizier, program ma over dieren 17.00—17.45 V d kinderen 19.30 Lassie: Storm. TV-fllm 19.55 Het Manneke. NTS: 20 00 Journaal en weer overzicht. NCRV20.20 Memo, actualiteiten 20.35 Er valt een ster. Televisie musical 21 35 Hoe bestaat het. populair wetenschap pelijk programma 22.05 De Beverly Hill billies: De Claompetts in hun nieuwe huls. TV-film 22.30 Morgen ia het zondagé NTS: 22.40—22.45 Journaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 17