Nieuwe Leidse Courant Nieuw offensief van de Marokkanen Oprukken om Hassans positie te versterken Douglas-Home wil in juni verkiezingen Schandaal in Washington College te laat over de toestand van oven in kennis gesteld Mijnwerkers wachten op redding: nog één dag Akkoord in Stichting? Voor 35.000 gulden horloges gevonden Dinsdag 29 oktober 1963, 44ste jaargang Overwegend droog Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of lage wolken en slechts verspreid voorkomende opklaringen. Meest zwakke wind uit zuidelijke rich tingen. In het algemeen weinig veran dering in temperatuur. (zie voorts pagina 7) CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen Aan vooravond van topconferentie Chirurg opereerde verkeerde patiënte In Brussel is gisteren een proces be gonnen tegen drie artsen, die in maart van dit jaar in een zidkenlhuis in Brussel een verkeerde patiënte opereerden. Zij was opgenomen voor het laten trekken van een aantal tanden onder narcose De vrouw onderging echter een ingrij pende buikoperatie, doordat haar naam was verwisseld met diie van een andere patiënte. De officier van justitie noemde de ver gissing een gevolg van een ongelukkige samenloop van omstandigheden en eiste een principiële straf tegen de chirurg en de narcotdteur. Vrijspraak werd ge vraagd voor de derde arts. een assistent. De verdediging voerde aan. dat niet de artsen, maar de verpleegsters verant- I woordelijk dienen te worden gesteld voor I de vergissing. Het ziekenhuis had de patiënte, die in de rechtszaal aanwezig was. na haar gedwongen veertiendaagse verblijf in de kliniek voor herstel en een drieweekse antie aan zee een schadeloosstelling uitgekeerd. A AN de vooravond van de topconferentie in Bamako is de toestand aan de Marokkaans-Algerijnse grens weer gespannen geworden. De Ma rokkaanse regering deelde gisteren mee dat haar troepen zijn doorgedron gen in de Algerijnse Sahara en zich nu dertien kilometer van het door de Algerijnen bezette Tindouf bevinden, een belangrijk reservoir van ijzererts en steenkool. Tweehonderd Algerijnse soldaten zouden gevangen zijn genomen. In diplomatieke kringen wordt dit op rukken gezien als een poging om koning Hassan II op de vredesbe sprekingen, die vandaag zijn begon nen sterker te doen staan. Zoals be kend nemen aan deze onderhande lingen behalve koning Hassan en president Ben Bella van Algerije ook keizer Haile Selassie van Ethiopië Eerst strijd in Kinrose Wanneer alles volgens de plannen gaat zijn de Britse conservatieve partij en sir Alec Douglas-Home, de nieuwe premier, van plan tussen 15 mei en 30 juni 1964 algemene ver kiezingen te houden, zo is uit welin gelichte bron in Londen vernomen. I Volgens de grondwet moeten de ver- I kiezingen uiterlijk in oktober gehou- den worden. Douglas-Home zou zo lang willen wachten om zijn minister van handel, Edward Heath, en de minister van financiën, Maudling, gelegenheid te geven zich aan het Britse publiek te presenteren. Heath zal het de komende winter moei lijk krijgen met de seizoenswerkloosheid, De coommissie voor de reglementen van de Amerikaanse senaat is vandaag begonnen met een onderzoek naar de handel en wandel van een voormalig lid van het senaatspersoneel, dat genoemd is in persberichten over een knappe Duitse vrouw die in augustus plotseling uit Washington naar Bonn werd terug gestuurd. De republikeinse afgevaardig de H. R. Gross had maandag in het huis van afgevaardigden al om inlichtingen verzocht in verband met een krante-ar- tikel waarin de vrouw een kennis werd genoemd van Robert G. Baker, voorma- lig secretaris van de democratische fractie in de Senaat. Gross wilde weten, of de veiligheid van de staat in gevaar is gebracht. In het bewuste artikel in Des Moines Register staat, dat de Duitse vrouw die Ellen Rometsch heet en echtgenote is van een Westduitse sergeant die ver bonden was aan de Westduitse militaire missie in Washington een huis had bezocht waarvan Baker de eigenaar was. Zij werd kort nadat de FBI een onder zoek was gaan instellen naar haar ac- I tiviteit teruggezonden naar Duitsland. Volgens het blad onderhield zij relaties met hoge ambtenaren en Congresleden en was zij bevriend met enige hoge fi guren van het Witte Huis. In één oogopslag Russen verleggen accent in ruimtevaartprogramma: geld kan de economie ten goede komen pag. 5. Publiek bij stierengevechten bestaat uit niet-Spanj aar den pag. 5. China zal kernproeven spoe dig hervatten pag. 5. Nieuwe Breguet op Ypen- burg pag. 7. Prof. De Gaay Fortman geeft belangwekkend preadvies over de arbeider in de on derneming pag. 11. Maudling zal niet voor begin april vol gend jaar de begroting 1964-'65 kunnen indienen. De conservatieven hopen met deze begroting de kiezers zonder vaste politieke binding aohter zich te krijgen. Premier Douglas-Home is intussen begonnen aan zijn verkiezingscampagne in het Schotse district waarin hij zich kandidaat heeft gesteld voor het Lager huis De 60-jarige premier heeft laten weten dat hij zijn deelneming aan de tussentijdse verkiezing in Kinrose ernstig neemt. Behalve de premier zijn er nog zeven kandidaten. Bij de vorige verkie zingen behaalden de conservatieven een meerderheid van ruim 12.000 stemmen. Een van de tegenkandidaten is de Britse televisiester van het satirische programma „That was the week that was", William Rushton. De 26-jarige Rushton verklaarde tegenover verslag gevers: ,,Als ik een paar duizend stem men op mij kan verenigen, zal de premier een schop hebben gekregen. Dit is een prachtige gelegenheid om Home de waarheid te zeggen". Douglas-Home verslaan zal echter bij zonder moeilijk zijn. Op zijn reis door Schotland legt hij herhaaldelijk de na druk op zijn Sohotse afkomst. Hij maakt een zeer gedecideerde indruk. En hij spreekt met het gezag van de premier. Zo stelde hij met enkele woorden Labour- leider Wilson in dergelijk daglicht dat het wel leek of Wilson de teksten van de verschillende verdragen nog maar eens moest nalezen. Het ging over het al oi niet onafhankelijk zijn van een Britse kernmacht volgens de overeenkomst van Nassau. Wilson blijft volhouden, dat in de praktijk de Britse kernmacht van de VS afhankelijk zal zijn, een opvatting die door Douglas-Home wordt bestreden. Met ingang van 16 november is be noemd tot burgemeester van Doniawer- stal, de heer J. J. C. Cavaljé, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van IJlst. De heer Cavaljé is 49 jaar, gehuwd, hervormd en lid van de C.H.U. Tot burgemeester van Veendam is per 16 november benoemd de heer A. N. Nap, gemeentesecretaris van Emmen. De heer Nap is 52 jaar, gehuwd, her vormd en lid van de P.v.d.A. en president Modibo Keita van Mali deed. Een van de belangrijkste punten op de agenda vormt de streek rond Tin douf, die indertijd kunstmatig door Frankrijk bij Algerije is gevoegd toen beide landen nog onder Frans beheer stonden. Marokko heeft sinds lang aanbraak gemaakt op dit gebied, dat rijk is aan mineralen. De ijzerertsre serves, die nog maar nauwelijks wor den geëxploiteerd, zijn naar verluidt de grootste ter wereld. De Marokkaanse minister van voor lichting, Abdel Hadi Boutaleb, heeft tegenover de pers verklaard dat zyn land niet van plan is Tindonf met wapen geweld te veroveren, doch „door middel van onderhandelingen". Hoewel Hassan en Ben Bella beiden hebben verklaard optimistisch te zijn ten aanzien van de afloop van de vredes conferentie in Bamako neemt onder westerse diplomaten de vrees toe dat de grensoorlog zou kunnen uitgroeien tot een gevaarlijk conflict tussen oost en west. Westerse ambassades in Noord - Afrika hebben alarmerende berichten verzonden over omvangrijke ladingen Russische wapens die aan boord van Cubaanse en Egyptische schepen in Al gerijnse havens zijn aangekomen. De Amerikaanse ambassadeur in Ma rokko John Ferguson, is gisteren door koning Hassan in diens winterpaleis in Marrakesj ontvangen. De Amerikaanse diplomaat heeft uitdrukking gegeven aan de hoop die zijn regering koestert op een snelle sluiting van een wapenstilstand. Marokkaanse functionarissen hebben zich echter weinig optimistisch uitge sproken over het tot stand komen van een akkoord. Op zijn hoogst verwachten zij een wapenstilstand zonder oplossing van de problemen. Inmiddels is gemeld dat ook Spaanse troepen in het naburige Spaanse grond gebied in staat van alarm zijn gebracht. Dit waarschijnlijk naar aanleiding van gevechten tussen Marokkaanse en Alge rijnse troepen in de buurt van de Spaanse enclave Ifni De speciale afgevaardigde bij de V.N van Ben Bella Mohammed Yazid, heeft gisteren verklaard dat Marokko probeert de V.S. in de Marokkaans-Algerijnse oorlog te slepen. Hij zei echter de indruk te hebben dat Amerika neutraal zal blij- Vader liet zoon zonder rijbewijs rijden - dodelijk ongeluk het gevolg Tussen Winterswijk en Aalten is gis teren een personenauto tegen een boom gebotst en in tweaën gebroken. Van de beide inzittenden een vader en zijn zoon kwam de zoon om het leven Zijn 41-jarige vader werd niet ernstig gewond. De jongeman, de 19-jarige A. J. O was niet in het bezit van een rijbewijs Hij reed onder toezicht van zijn vader Het ongeluk is gebeurd bij een inhaal manoeuvre. Volgens de politie reed ie bestuurder met grote snelheid. Bij di botsing werden de inzittenden uit oJ auto geslingerd (De foto toont de plaats van het ongeluk). Een beeld van het bezoek van de nieuwe Westduitse kanselier dr. Ludwig Erhard aan Berlijn. Erhard wuift naar een grote menigte Berlijnersterwijl hij op de trappen voor het stadhuis Schoeneberg staat. Op de voor grond de hand van een man, die de veel rokende kanselier een sigaar aanbiedt. „Laatste kans" voor Finsterwolde Sinds gisternacht zijn de drie plaatsnaamborden aan de toe gangswegen in Finsterwolde, alsmede het gemeentelijk publi- katiebord aldaar, spoorloos ver dwenen. De daders, eerste jaars leden van de rooms-katholieke studentenvereniging „Albertus Magnus" te Groningen, hebben deze borden weggehaald. Zij zijn namelijk verontwaardigd over het feit, dat Finsterwolde zich afzijdig heeft gehouden bij de actie voor de vluchtelingen „Hun laatste kans". De borden zullen prompt worden terugge bracht en eventuele schade zal daarbij worden vergoed, indien Finsterwolde alsnog een bij- draae stort voor de actie. In een schrijven aan de gemeenteraad willen de studenten toestemming vraaen om in Finsterwolde te mogen collecteren voor de vluchtelingenhulp. Wethouder over Haags gasbeleid: (Van onze raadsverslaggever) 1 DE wethouder van economische za ken, mr. R. M. van Reenen, heeft de Haagse gemeenteraad gis teren desgevraagd volledige opening van zaken verschaft over het beleid, zoals dat de laatste jaren met betrek king tot de gasvoorziening is ge voerd. De wethouder wist dat beleid met succes te verdedigen en ver strekte de raad over vele punten een duidelijke opheldering. Enkele van de belangrijkste conclu sies, die mr. Van Reenen aan het slot van zijn feitenrelaas trok, waren: 1. De vroegere directeur van het gasbedrijf, ir. E. H. Berkhuijsen, heeft het college te Iaat in kennis gesteld van de deplorabele toestand, waarin zich het onlangs uitgevallen ovenblok D bevond. 2. De staf va hoewel daarom De schacht die wordt geboord naar de drie Duitse mijnwerkers, die op gesloten zitten in de Nedersaksische ijzermijn van Lengede, nadert de helft. De mannen zitten reeds meer dan 125 uur onder de grond, sedert zij donderdagmiddag de mijn ingin gen met de tweede dagploeg. Zes uur later stortten honderden tonnen water in de mijn Vanmorgen was de schacht door de gele, ertshoudende aarde 34 m diep. De afstand tot de mijnwerkers was toen nog 45 m naar de doodlopende gang, waar een luchtzak het water tegenhoudt. De oudste van de drie mannen, de 45-jarige Gerhard Ha- nusch, treedt als woordvoerder op. Hij onderhoudt contact met de boor- ploegen door een telefoon, die is neerge laten door een 15 cm brede koker. Van morgen vroeg ontstond een kleine pa niek, toen hij al in een kwartier geen antwoord had gegeven. Hanusch zei later dat de drie mannen beneden op inspec- "e waren geweest in de gang. Het moreel van hem en zijn twee ge- zbellen is goed, zo deelde hij mee. Ze ver trouwden op hun redding. Op de vraag of ze nog iets nodig hadden antwoordden hij „Laat maar niet teveel rommel zak ken straks moeten we het allemaal weer naar boven brengen. De vraag wanneer zij zullen worden gered, wordt niet besproken. De psycho logische druk zou te groot zijn, wanneer men een definitieve t(jd noemde. Men verwacht morgen de mannen te berei ken en naar boven te halen. De mannen slapen in de gang op rubber luchtbed den. Zij krijgen geen kranten, om het nieuws van het omkomen van hun 40 col lega's voor hen te verzwegen. Sedert vanmorgen werkt men met een uit Noord-Duitsland aangevoerde boor machine. die drie meter per uur kan bo ren. De mijndirectie heeft echter ge waarschuwd voor een te groot optimisme Als een held Rudolf Stein, directeur van de mijn vertelde: „Karl Eul (45) een vai veertig slachtoffers, vader van twee dochters, is als een held gestorven. Hij had van de mannen in de luchtzak ge hoord, dait Eul, in plaats van met hen dekking te zoeken in de luchtzak, hij in de richting van het binnenstromen de water was gerend om de andere mijn werkers voor het dreigende gevaar te waarschuwen. Toen hij wegholde, had hij geroepen: „Ik moet mijn mensen waarschuwen". Inmiddels spelen de drie kompels een spelletje „Mens erger je niet" of Halma, enkele van de attributen die naar bene den zyn gelaten De reddingsoperatie wordt door mündeskundlgen uniek ge noemd. Aan het werk is tot nu toe reeds meer dan een miljoen gulden besteed. De 63 man. die in Zuid-Afrika een goudmijn bij Johannesburg in lift naar beneden gestort zijn, zijn allen gered. Ze waren ongedeerd. Pas twaalf uur na het ongeval slaagde men er de mijnwerkers naar boven te halen. Aan het eind van de morgen werd vernomen dat partijen in de Stichting van de Arbeid vanmiddag tot stemming zouden komen. itudie willen maken van eventuele over gangsmaatregelen, die de periode tot de overschakeling op aardgas zouden kunnen overbruggen zonder dat daar- aor grote investeringen nodig waren. 3. De nooit aanvaardde visie van ir. Berkhuijsen, dat met de overschake ling op aardgas een lange reeks van 'jaren zou zijn gemoeid, is onwerkelijk gebleken en wordt door de ontwikke ling gelogenstraft. 4. Dat de vroegere administrateur van het gasbedrijf, de heer B. Boer, achter de rug van zijn directeur om zou hebben geadviseerd de rapporten van ir. Berkhuijsen niet serieus te men, is een legende, die nodig de re ld uit moet. De wethouder begon zijn verdediging met er op te wijzen dat nooit iemand het zo plotseling uitvallen van oven- blok D heeft kunnen voorspellen. Alge- was de verwachting dat de oven kamer voor kamer zou uitvallen en daarom de komende winter nog wel gedeeltelijk in bedrijf zou zijn. Eerst op 18 mei 1962 heeft het college een voorstel van de toenmalige directie be reikt tot inbouw van ovenblok E (een oude, reeds vroeger buiten gebruik ge stelde oven) ter vervanging van blok D. Aan dat voorstel was een anderhalf iaar durende studie door het gasbedrijf voorafgegaan. Voo» vervol» rie pagina I I „Honrls lawaai" toelaatbaar De president van de Amsterdamse rechtbank in Amsterdam heeft vanoch tend in een door een psycholoog uit de hoofdstad tegen een buurman aangespan nen kort geding, waarbij het „hinderlijk geblaf' van een zesenhalfjarige poedel de inzet -was, beslist dat het beest ndet een zodanige overlast bezorgt, dat een noodtoestand is ontstaan. Hij weigerde dan ook in te gaan op de eis van de -'sybholoog tot verwijdering van de hond binnen aoht uren na het vonnis. Commentaren T7ANDAAG VIERT de internatio- nale organisatie van het Rode Kruis haar eeuwfeest. In zoverre dan een organisatie a's deze feest kan vieren. Want juist haar bestaan be paalt ons wel bij de ernst en de ge brokenheid van het leven. Wat wij vandaag mogen doen ls dankbaar terugdenken aan hetgeen gedurende deze honderd jaar mocht worden gedaan in leninging van nood onder oorlogsgewonden, in ver zachting van het lot van krijgsgevan genen, in bescherming ook van met- militairen in tijden van oorlog. Beter ware het, indien er in het ge heel geen oorlog zou zijn. liet wach ten is op het omsmeden van het oor logstuig tot spade en ploeg. Zolang het ons mensen niet gelukken mag de oorlog te bannen, zolang is ook een organisatie als van het Rode Kruis onmisbaar. TAE RUSSEN hebben dus voors- hands afgezien van een reis naar de maan. Een verstandig besluit, al zal het misschien niet alleen door verstandige overwegingen zijn inge geven. De Russische leiding heeft het ver gebracht in adembenemende presta ties. Maar deze prestaties steken als eenzame pieken uit boven het niveau waarin het volk nog veroordeeld is te leven, ook wanneer men daarbij in aanmerking neemt de vorderingen die stellig zijn gemaakt. Voor zijn koren is het Russische volk nu weer op de Verenigde Staten aan gewezen. Er kan ook teveel geld en teveel energie worden gestoken in onderne mingen die weliswaar tot de ver beelding spreken, maar die de natio nale economie niet verder helpen. Chroesjtsjef, die al meer bewezen heeft dat het hem aan wijsheid niet ontbreekt, heeft het begrepen. houden van een communistische we reldconferentie. Ook dit besluit laat zich begrijpen. Op zulk een conferentie zou duide lijker dan ooit de splijting binnen de communistische wereld aan de dag treden. De ene groep zou de andere veroordelen. Aan het bezwerende roepen vanuit China, om terug te keren van zijn toenadering tot de westelijke wereld, heeft Chroesjtsjef geen gehoor willen geven. Hij heeft er geen behoefte aan, deswege op een internationale conferentie spitsroe den te moeten lopen. Aan de andere kant wil hij het kennelijk nog niet laten aankomen op een definitieve breuk, zoals op zulk een conferentie wellicht onvermijdelijk zou worden. China zou dan in het vervolg voor vele jonge staten de communistische leider zijn. Een vreemde situatie is het. Men stoot elkaar af en houdt elkaar vast Hoe zal de nadere ontwikkeling zich voltrekken? van het leven beroofd. Een nieuwe poging om de aandacht te vestigen op de moeilijke omstandigheden waaronder naar hun gevoelen de ^oeddhMen z»ch aldaar bevinden. De wereld wordt nu toch ongeduldig. Internationaal bez'en is de toestand van het land précair. De communis ten dringen op. In het land zelf is een beperkte groep aan het bewind en legt met geweld haar maatregelen op. Reeds bemoeien zich de Verenigde Naties met het geval, maar zij ge nieten van het bewind zelf weinig medewerking. De jongste zelfmoord, de zevende reeds, zal haar echter te ctorker van de ernst overtuigen. Helaas heeft de vermaarde mevrouw Nhoe ook in dit geval aanle»d:ng ge zien tot hef. doen van uitlatingen, over welker liefdeloosheid men zich moet verhazen. Tn zoverre althans ook aan de verbazing geen grens meer is. JUWELENJACHT HAD STAARTJE De succesrijke juwelenjacht in Am-,volkomen i■terdam de vorige week wist de oolitie de hand te leggen op sieraden '.er waarde van tweehonderdduizend qulden, die van de Wiesbadense juwe- 'ier Roth gestolen waren heeft eet 'to3tbaar staartje gehad. De Amster damse recherche is er tn geslaagd eet oartij horloges te achterhalen, die van diefstal uit een magazijn van V. en D. afkomstig is en die een bedrag van vijfendertigduizend gulden vertegen woordigt. De slag werd geslagen na een overval met getrokken pistolen op een pand aan de Oudeschans. Omdat aan de Wiesba dense schat enkele halssnoeren ter waarde van dertigduizend gulden ontbreken, dacht de recherche deze in de verdachte woning aan te treffen. In plaats daarvan kregen de mannen van hoofdinspecteur J. B. Schreuder de partij horloges in han den (1300 stuks), zomede een half ons marihuana, dat open en bloot op een kast De hoofdbewoner van het pand, de 34-jarige A. A. D„ is een goede bekende van de politie. Hij beweegt zich veel vuldig in kringen van handelaren in ver dovende middelen. Behalve hij werden nog vijf andere personen gearresteerd, die zich in het perceel bevonden en die door de inval verrast. Het zijn een riend van D., de 29-jarige Surinaamse 'ekenaar I. L. H., de 27-jarige Surinaamse nusicus H. J. P., de 20-jarige nachtportier H. A. J. M., de pianist A .A. M. J. en de 19-jarige Engelse M W. Naar verluidt hebben de beide laatsten weinig met de -aak te maken. Meer arrestaties worden verwacht Vondeling geen prof. meer De fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer is „prof." af. Van nu af aan zal men dan geen prof. dr. A. Vonde- 'ing meer schrijven, maar dr. A. Vonde ling. De leider van de oppositie in onze volksvertegenwoordiging is voor een en inder zelf verantwoordelijk. Mede in verband met zijn politieke werkzaam heden heeft hij dezer dagen zijn ambt van hoogleraar opgegeven. Dr. Vondeling was buitengewoon hoog leraar in de leer van internationale orga nisaties in verband met de landbouw en de voedselvoorziening aan de universiteit •-•an Groningen. Het is niet de gewoonte dat een buitengewoon hoogleraar, na zijn ontslag, de titel „professor" blijft voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1