Lonalile iers: maandag „top" in Tunis kAlg Hoe kwam NAM die grote gasvoorraad te weten? Sisoeloe en Mandela van hoogverraad beticht BPVisco-Slntic een nieuwe motorolie mei vee! tengere levensduur Home verovert kleermakers wereldmerk „Be/ hébben ze niet in Slochteren j Amerikaanse verklaring stelt Bonn gerust WAT IS MELK? ZATERDAG 26 OKTOBER 1963 Libië: het kan niet in Tripoli les alle Hassan wil eerst ministers bijeen laten komen Zowel in Algerije als in Maro' ko heerste gisteravond veel ve. warring over het al dan niet door gaan van een topconferentie ter beëindiging van het grensconflict. Uit Libië kwam het bericht dat koning Hassan en president Ben Bella geen gebruik mochten ma ken van de hoofdstad Tripoli als ontmoetingscentrum. Onmiddellijk daarna werd in Algiers bekendgemaakt dat de topconferentie van acht Afrikaanse leiders maandag in Tunis zou worden gehouden. In Ma rokko bleek men daarvan echter niets te weten. Men stemt in met een „Top", maar dan moet deze voorbereid wor den door de ministers van buitenlandse zaken om een mislukking te voorko- Het enige positieve in deze ver warring is echter, dat beide landen geen voorwaarden vooraf stellen. Er wordt dus niet eerst staken van het vuren of terugkeer tot oude posities geëist, alvorens de onderhandelaars om de conferentietafel gaan zitten. Gisteravond laat werd in Algiers nog druk beraadslaagd. Aan de topconferentie moeten deelne men: Ben Bella van Algerije, koning Hassan van Marokko, keizer Haile Se lassie van Ethiopië, president Bourguiba van Tunesië, koning Idriss van Lybië, president Nasser van Egypte, president Keita van Mali en president Sekou Tou- I ré van Guinee. Sekou Touré en Bourguiba maakten in eerste instantie geen deel uit van de on- derhandelaarsploeg. Algerije had eerst nogal bezwaar tegen deelname van Bour- Iguiba. Later zou men echter over- j eenstemming hebben bereikt over bezet ting van de topconferentie. Koning Hassan heeft gisteren ook nog en commissie van de Arabische Liga ïtvangen. De Liga had enige voorstel- n die door Hassan zijn verworpen, on- r terugtrekken op oude posities. De Libische afwijzing werd meegedeeld in keizer Haile Selassie en dit besluit as genomen op grond van materiële redenen. Onmiddellijk stelde toen Mali zijn kandidatuur voor het houden van de conferentie, maar Tunis lijkt de meeste kans te hebben. Over de oorlog is weinig n tellen. Beide landen zeggen boeken. Marokko verklaart dat infante- vluchtende Algerijnen achtervolgt in de omgeving van Hassi Beida. Dit lijkt het meest waarschijnlijk aangezien de Algerijnen dit bericht niet tegenspreken. Na de gevechten van de afgelopen 48 uur zouden de verliezen aan beide kanten ongeveer 250 doden en gewonden bedra gen. Van een geregelde strijd is echter geen sprake meer. Sir AIcc Douglas-Homc heeft gisteren een hartelijk votum van vertrouwen gekregen van „Tailor and Cutter", het Engelse kleermakersvakblad. „Tailor and Cutter" heeft herhaaldelijk kritiek geoefend op sir Alec's voor ganger, Harold Macmillan, die rond liep in slobberige tweedjasjes over dito wollen vesten en er vaak uitzag als een niet opgemaakt bed. „We zijn niet al te bedroefd, dat hij weg is" aldus het blad grimmig. Maar sir Alec is de blonde lieveling „Tailor and Cutter" althans totdat hij wordt betrapt op het dragen van bruine schoenen bij een blauw pak. „Dat we nu een premier hebben, die er tenminste als een premier uitziet, is althans een stap in de goede rich ting" aldus het kleermakersorakel in een hoofdartikel. „Sir Alec bezit de essentiele fundamen tele elegance, die men verwacht een leider van een land, dat Saville Bow binnen zijn grenzen heeft." Sa ville Row is de Londense buurt, die zichzelf beschouwt als het herenmode- centrum van het heelal. „Tailor and Cutter" waarschuwde sir Alec, dat hij niet moet proberen, het volk te doen vergeten dat hij zijn erf- Tunis Rebellen De leider van het verzet in Kabylië, Ait Achmed, heeft verklaard dat hij zijn rebellie tegen Ben Bella zal voortzetten zodra de souvereiniteit over het Algerijn- grondgebied zal zijn hersteld. Zoals bekend helpen de Berbers Ben Bella in zijn strijd tegen Marokko. l (Van een onzer redacteuren) ie bijzonder omvangrijke aardgasvoorraad die in de bo dem van ons land aanwezig blijkt te zijn, waaruit we maar liefst gedurende 30 tot 40 jaar zullen kunnen putten en waar over we de afgelopen dagen weer uitvoerig in de krant heb ben kunnen lezen, kan menigeen nieuwsgierig maken naar het antwoord op allerlei achter- grondsvragen. We noemen er een paar: Zit het aardgas in derdaad als grote „bellen" in de grond? Hoe onstond het? Hoe komt men erachter waar het er gens in de grond aanwezig moet zijn? Hoe kan men eigenlijk zo onder het aardoppervlak de hoeveelheden bepalen? En zo zouden we nog wel even door kunnen gaan. Om dan de koe maar meteen by de horens te vatten: de veelgebezigde term v gasbel", die_ suggereert alsof er zich dekt is meTwat de vakman noemt: jonge "yOLGENDE week dinsdag begint in Pretoria het grote proces tegen elf mannen onder wi leiders Walter Sisoeloe Mandela die zich zullen moeten verantwoorden tegen beschuldigin gen van sabotage en samenzwering teneinde de regering-Verwoerd op gewelddadige wijze omver te werpen. Van vele zijden is geprobeerd de Zuidafrikaanse regering ertoe te bren gen dit proces het grootste sinds het hoogverraadproces van 1961 dat vier jaar heeft geduurd en waarbij Albert Loethoeli was betrokken niet te doen doorgaan. De V.N. hebben een resolutie gewijd aan deze zaak en een „U11 I V.N.-vertegenwoordiger willen af- iijke "adeïdöm heeTt a*fgèschud'**„doorj vaardigen om er op toe te zien dat zich in kleren te hullen, die er het alles volgens de spelregels van de meest toe zouden bijdragen hem gelijk internationale rechtsorde zou verlo- Dinsdag begint proces in Pretoria V.N. slaagden <j?F niet in opzet JNelson 1 te maken aan de gew „De gewone man, in de oude betekenis van de term, bestaat niet meer", aldus het tijdschrift, „en waarschijnlijk zul len In de toekomst maar weinig den kende mensen zich laten imponeren door een man, die er uit eigen belang Brown Uit Engeland komt het bericht datüe plaatsvervangend leider van Labour, George Brown, bij zijn terugkeer uit de V.S. heeft gezegd, dat het „onrealis tisch" zou zijn niet te denken, dat een Amerikaanse president eens wellicht „enige troepen" uit Europa zal terug trekken uit bezuinigingsoverwegingen. Brown heeft met Kennedy gesproken over de politiek binnen de NAVO. nen vier blanken, zes Afrikanen en een Indiër betrokken geweest bij een plan voor een gewapende inval in Zuid- Afrika, gekoppeld aan een gewelddadige revolutie. Zij zouden verder verantwoor delijk zijn voor 222 daden van sabotage, gepleegd over een periode van twee jaar. Als zij schuldig worden bevonden kun nen de beklaagden worden veroordeeld tot de strop of minimaal vijf jaar gevan genisstraf. Bij het proces van 1961 werden alle 26 beklaagden vrijgesproken van de aan klacht dat zij hadden samengezworen te gen de staat. Albert Loethoeli, de latere winnaar van de Nobelprijs voor de vre de, is verbannen naar een afgelegen re servaat. Hem werd ook niet toegestaan Zuid-Afrika te verlaten om een functie als rector van de universiteit van Glas gow te aanvaarden. Bij het indienen van de aanklacht ge tijd geleden, is het proces twintig da- De Zuidafrikaan.se regering heeft dit echter opgevat als een belediging en p aangekondigd dat een dergelijke figuur I gen uitgesteld op verzoek van de vërde- in Pretoria t^dens het proces niet wel- j diger. Officieel heet het dat dit gebeurde kom was. Een eventuele bezoeker van om de verdediging in staat te stellen de het proces, die door de V.N. afgevaar- rechtzaak voor te bereiden De advo- digd zou ztfn, zou niet kunnen rekenen i caat had echter laten weten dat zijn tegemoetkomende houding. Even-cliënten althans sommigen van hen w de in- niet in staat waren terecht te staan. Zij m een I hadden enkele maanden in eenzaamheid I opgesloten gezeten. op zo verging het ternatlonale orde van jurist waarnemer te mogen sturen. 1353) De Duitse geleerde Virchow was een van de grootste figuren van de 19de eeuwse geneeskunde. Maar ook op andere gebieden ont plooide hij een grote werkzaamheid, zoals bijv. op dat van de anthro pologic en dc prehistorie. Daarom is het zo jammer van deze grote figuur dat hij ons met enkele uit spraken heeft opgescheept die tot op de dag van vandaag worden ge hanteerd om de mechanistische op vattingen over allerlei levensver richtingen aan de man te brengen. In 1855 vergeleek hy, zoals we de vorige maal heb ben verteld, de melkvormlng bij zoogdieren met de vorming van huid- smeer. De primi- tiefste vormen van zoogdieren zouden dan zijn ontstaan doordat het jong willekeurig een beetje ging likken aan de moeder huid, die door deze prikkel een steeds grotere hoeveelheid huid- smeer zou zijn gaan afscheiden en daaruit zou in de loop der evolutie de melkgift zijn ontstaan. Virchow stelde zich voor. dat epitheelcelletjes door vettige ontaarding afsterven en haar inhoud in de klierbuisjes stor ten. Om het maar eens ronduit te zeggen: melk zou dus in hoofdzaak bestaan uit vloeibare stoffelijke res ten van epltheelcellen. De ontaarde cellen zouden vervangen worden door andere, ontstaan door krachti ge vermenigvuldiging van de overi ge cellen, en aldus zou de ontwikke ling van de zoogklieren in haar werk zijn gegaan. Nu zijn er altijd mensen die na het aanhoren van een theorie pot lood en papier pakken en de zaak TOCH IS HET ZO' willen uitrekenen. Dat Is ook met de theorie van Virchow gebeurd en de gevolgen bleven niet uit. Want Lndicn de melk van een koe werke lijk uit afgestorven (gedegenereer- ie) klier cellen bestond, zou de hele dier minstens tweemaal per dag te gronde moeten gaan en ook min stens tweemaal per dag ook weer helemaal nieuw moeten worden op gebouwd (geregenereerd). De op vatting van Virchow is tegenwoor dig dan ook grotendeels verlaten. Men neemt thans aan, dat de klier- cellen aan het bloed, dat In de fyn vertakte bloed- buisjes door de klier stroomt, de noodzakelijke stof fen onttrekken en die in de klierbuis jes lozen. (Daarby kan het wellicht voorkomen dat enkele kliercellen zich delen en dat een afgestoten cel met celkern in de klierbuisjes belandt, waardoor in melk vaak celkernen te vinden zyn, maar dit verschynsel stelt Virchow nog niet in het gelyk). Nu kan er natuurlijk getwist wor den over de vraag, hóe de kliercel len de specifieke bestanddelen aan het bloed onttrekken, of over de op vatting dat de vorming van melk al leen zou kunnen worden verklaard door aan te nemen, dat de kliercel len uitsluitend als fHter werken, maar dit gaat ons werkelijk te ver, We willen alleen nog maar aan tonen, dat melk heus wel iets anders is dan een veredelde huidsmeer en dat voor al dit soort verschynselen een organisatie nodig is die voort durend over het hoofd wordt gezien. Nadruk verboden. H. Pétillon De kwestie van de verminde- rnig van de Amerikaanse troe pensterkte in Europa schijnt te zijn opgelost nu de Amerikaanse minister voor het leger, Vance, op een persconferentie in Frank furt heeft verklaard dat de V.S. er niet aan denken om een van de zes divisies terug te trekken die in Europa zijn. Er bestaat ook geen enkel plan in die richting. Met deze verklaring heeft de Duitse regering, die nogal on gerust was geworden naar aan leiding van speculaties die de operatie Big Lift begeleidden, ge noegen genomen. Ook minister van buitenlandse za ken Rusk is naar Bonn gereisd. Hij heeft gesproken met bondskanselier Erhard en had later een ontmoeting met oud-bondskanselier Adenauer en minister van defensie von Hassel. Dei besprekingen die voornamelijk gingen I over de jongste Oost-West-peilingen en I de vermindering van de troepensterk-1 te, hadden een bijzonder vriendschap pelijk en prettig karakter. In het communiqué dat later werd uit gegeven, kwam tot uiting dat de Bonds regering erop had gewezen dat de troe pen in Europa op peil dienden te blij ven en dat Amerika zich niet mocht onttrekken aan eerder aangegane NAVO- verplichtingen. Op alle punten waren de staatslieden het eens geworden, ook over de gemeenschappelijke verdedigingspoli- tiek. Daarmee werden de woorden van de minister voor het Leger, Vance, vol ledig onderstreept. De Amerikaanse minister voor de luchtvaart, Zuckert, die zich ook al op Westduitse bodem bevindt, zei, dat in vredestijd in veertig uur een volledige divisie van de V.S. naar Europa kan worden gevlogen. In oorlogstijd zou dit slechts 36 uur vergen. De oefening Big Lift, die een pantserdivisie betrof, werd in 63 uur en 40 minuten voltooid - ruim 8 uur sneller dan was voorzien. De openbare aanklager maakte echter bezwaar tegen te lang uitstel omdat hij vreesde voor het leven en de veiligheid van enkele getuigen voor de staat. Mevrouw Goldreich, in wier wo ning de meeste beklaagden zijn gear resteerd en de vrouw van degene, die volgens de politie de voornaam ste beklaagde zou zijn, indien hij nog in het land was, schijnt een voor de beklaagden belastende verklaring te willen afleggen. Zij is drie den vastgehouden en verhoord Uit de goede oude tijd... Nu we byna allemaal binnen afzienbare tyd lot de aardgasaf nemers zullen gaan behoren, alles vanwege onvermoede rijkdommen in onze bodem, wordt het interes manier waarop aardgasarealen worden ontdekt, hoe de grootte van „gasbellen" (maar dat woord mag u nóóit meer zeggen) wordt bepaald en wat dies meer zij. Énkele deskundigen op dit boeiende vakgebied alsmede lite ratuur over het bewuste onder werp hebben ons (en hopelijk 6traks ook wat meer wegwijs gemaakt. Hetgeen ons nuttig lijkt, ondergronds langs natuurlijke weg me „tanks" hebben gevormd, waar: aardgas netjes zou zijn opgeslagen, 'olkomen misplaatst, uitgedacht door toestand, die in ons land het ais gebruikelijk dient te worden geken schetst. moet men zich hier van andere dige die hebben gevonden. Want het aardgas vindt zich niet in grote hólle ruimte, i in allerlei spleten e openingen, die met elkaar staan en zich uitstrekken leuk woord moet seismische onderzoek, n Groningen be- sen ondergrondse aar is opgeslagen kleinere poreuze Eerst globaal indruk te geven van de wijze hoe des kundigen in dit opzicht te werk gaan. Een werkwijze die ook bijzonder veel tijd vergt. Het spreekt vanzelf dat een aardolie maatschappij met inhoudsschattingen al tijd aan de uiterst voorzichtige kant blijft. Maar men kan er dan ook van op aan. dat indien de N A M over een aardgasvoorraad van 1100 miljard ku bieke meter gaat spreken, zoals dat de afgelopen week het geval was, dit dan ook beslist waar is. Deze voorzichtige houding is te ver gelijken met de gesteldheid van de ge middelde belastingbetaler, die óók aan de inspecteur niet gaat opgeven wat hfj het komend jaar mogelykerwyze hoopt te verdienen. Zo ooit, dan houdt de belastingplichtige zich angstvallig 'en terecht aan de nuchtere feiten. Kan tenslotte tot afgifte aan de ge bruikers worden overgegaan, dan moe ten er bovengronds nog heel wat voor zieningen worden getroffen. Zo dient om te beginnen op zo'n commerciële „put" een z.g. spuitkruis te worden ge plaatst, door de mannen die ermee wer- .ken ook wel de kerstboom (Christmas treei genoemd. Een spuitkruis is een verdeelstuk met aftakkingen die o.a. voorzien zijn van hogedrukafsluiters; het is in feite de kraan waarmee de „put beveiligd en de produktie ervan geregeld wordt. Andere voorzieningen zyn het bou wen van een drooginstallatie inclusief fornuis om het gas te kunnen ontwate ren en verwarmen. Dit is nodig om te voorkomen dat water en andere stof fen In het gas tot bepaalde chemische verbindingen kunnen lelden welke aan leiding zouden kunnen geven tot ver stopping in de pypleiding. rDe gravimetrische methode is zeer verbinding globaal: met fijngevoelige instrumenten, ------ de gravimeters, kan de zwaartekracht gebreid ondergronds gebied dat omsloten of aantrekkingskracht wordt door ondoordringbare gesteenten, (die minder wordt nas zodat het goed bewaard kon blijven, ten zich dieper in de a Men noemt dat omsloten gashoudende den) worden gemeten: de verschillen gebied daarom geen „bel", maai Instortingen? duiden dan de „welvingen" der gesteen ten aan. In ons land zyn al ruim 30.000 van die metingen uitgevoerd. Na dat globale onderzoek wil de on derzoeker natuurlijk wel graag een ver fijnder inzicht hebben. Dit kan hem de seismische research geven, waarvan het beginsel het volgende is. In enkele ondiepe gaten welke in de bodem ge- explosieven ont- 'n reservoir maakt zyn laat branden. De daardoor veroorzaakte trillingen worden weerkaatst op de scheidings- Nu wordt wellicht meteen een andere vaak verkondigde misvatting ontzenuwd: zelfs als men honderden miljarden ku bieke meters aardgas aan zo'n reservoir onttrekt, dan nog bestaat er geen enkel ondergronds „instortingsgevaar", even min als dit trouwens het geval is indien olie aan de bodem wordt onttrokken, vlakken denverschiuende"gesteenten' Gas noch olie vervullen in de diepte vervolgens opgevangen door immers een dragende functie; het een en het ander wordt alleen tussen de poriën weggezogen, om het eens heel simpel te zeggen, en in de dragende functie van die ondergrondse lagen komt daarom geen enkele verandering. Men zou dit kunnen vergelyken met een be tonnen bouwskelet, dat dan kanten open mag zijn, u niet minder stevig dan een massief be inblok van dezelfde grootte genoemd behoeft te worden. nadat zij uit de gevangenis kwam nog niet legde zij tegenover de staat een ver klaring af. Zij wilde zich niet b; haar man voegen die in Engelan verblijft. Het lijdt geen twyfel dat dit proc< waarschijnlijk duurt het zes weken - de gemoederen in Zuid-Afrika en daa buiten lange tyd zal bezighouden. Ve schillende vooraanstaande figuren staa terecht, waaronder vooral mannen als d negerleiders Sisoeloe en Mandela tot d> verbeelding spreken van de Zuidafri- jaren kwam dit „organisatie Op deze wyze kan de selmoloog zich een al veel duideiyker beeld vormen van het verloop der gesteentelagen, waaruit het mogeiyk aanwezig zyn van gas of olie kan worden afgeleid. De daarom nog selsmografle vermag te pellen tot dlep- ten van wel 4 kilometer. Evenwel: hoe vernuftig genoemde op sporingsmethoden ook mogen zijn het is ten slotte de harde boorbeitel die pas kan vertellen of er wérkelijk aard de bodem zit. Dat boren is het irste werk van alles. _J«P Eén boring vergt een bedrag dat zich, diertjes die naar gelang de diepte waarin door bezonken. gedrongen moet worden, beweegt tus- de één entwee miljoen gulden. En Hoe aardgas moet zijn ontstaan weet eliswaar zo ongeveer maar be- g niet in detail te verklaren. Aan- :n wordt dat aardgas is ontstaan kostbaarste werk it resten van in zee levende isch kleine plantjes gelijkertijd met slib ii als r i dan bedenkt dat tientallen leidelijk al dieper te liggen, waarbij die boringen zonder resultaat hebben temperatuur toenamen. Daar- or kon in allerlei poriën van onder- ondse gesteenten, ook bacteriën schij- plaats gegrepen vóór Slochteren, dan krijgt men al een aardig idee welke bedragen ,met het zg. exxploratierisico n daarby een rol te hébben gespeeld, gemoeid kunnen zijn. ardjgas ontstaan. Een proces dat ui ter- 1-1 U!!4J iard nog altijd doorgaat. AOSRAM De diepte waarop aardgas in Gronin gen werd gevonden was niet mis: 2700 wel: meter of wel byna 3 km grondinwaarts precies te zijn Daarby moeten dan nog worden ge teld de kosten van o.m. het seismische onderzoek dat ongeveer anderhalf a tweeduizend gulden per km vergt. Let i. Gr0ningen en Friesland zijn om 1200 km seismisch Boortoren Hoe het seismisch onderzoek ge schiedt: in het midden ziet men de explosie in beeld gebracht, waardoor trillingen de onder grond indringen om vervolgens teruggekaatst te worden naar het aardoppervlak. Hier worden de trillingen opgevangen door seis mometers en naar de meetauto „geseind", waar er op papier een „verzamelstaat" van wordt ge maakt, het z.g. seismogram. trof men het aardgas aan! Opzienbaren- bewerkt! der Is misschien nog wel de ouderdom van het „gasveld" te Slochteren, name lijk ca. 250.000.000 jaar. Maar hoe komt men er nu achter dat Maar goed, terug naar de boortoren, ergens in de bodem aardgas aanwezig die inmiddels is opgericht, nu het seis- is? Dat is een omvangrijke en kostbare mische onderzoek (we gaan van hel procedure, die begint met het opsporen gunstigste geval uit) de waarschijnlyk- en verkennen van die aardkorstgedeel- heidsgraad van de aanwezigheid van de structuur zodanig is „dat aardgas zodanig heeft verhoogd, dèt dit liet er wel eens In gebieden u oppervlakte liggen kunnen zitten", gesteentelagen aan Zuid-Lim burg kan de velgeoloog „met blote komen of zowel de kwaliteit gas als de hoeveelheid tot het exploita bel maken van zo'n reservoir zullen ht eeft &ontc lij, Niet alleen Nederland wordt door de loonkoorts bevangen. Zelfs het Va- ticaan 'heeft met deze moeilijkheden te maken. Nu is het daar niet ge paard gegaan met stakin gen. Paus Paulus heeft het zien aankomen en heeft last gegeven tot een salarisverhoging van zo wel geestelijken als leken. Personeel met een maand salaris van minder dan 580 gulden, krijgt een ver hoging van 20 procent. Voor degenen, die meer verdienen, bedraagt de verhoging tien procent. I Er zijn al vele ingenieuze lieden geweest die de si garetten een ander smaak- je hebben willen geven. In Zweden is er een inge nieur die patent heeft ge kregen op zijn methode om sigaretten te aromati seren. Volgens dit systeem kunnen sigareten smaken naar citroen, honing of whisky. I Ook in de wereldpolitiek worden grapjes gemaakt. Vele Amerikanen hebben zich ongerust gemaakt over het feit, dat de Rus sische vissersvloot zo dichtbij de Amerikaanse kust patrouilleert. Een admiraal echter beziet deze zaak van de zonzij. Hij zegt dat de Russische treilers zijn trouwste toe schouwers zijn, als er NAVO-manoeuvres wor den gehouden. Tijdens de jaarlijkse herfstoefenin- gen waren ze er al weer. Frankrijk is de Duitse stad Heilbronn nog heel wat geld schuldig. Uit ver geelde oorkonden is ge bleken dat deze stad in 1591 een oorlog gesteund heeft van de Franse ko ning Hendrik IV met de ronde som van 2000 „gul den". Er is nu uitgerekend dat het geleende bedrag bij vijf procent rente is kostbare werk kan worden aangepakt. Wordt by dat boren een gaslaag aan getroffen. dan is het zaak te weten te ^FlmT - reservoir zullen fotografie een goed beeld kan geven kunnen leiden. Dat laatste: het bepalen Hg- ""~i :'~ivan de omvang van de reservoirs is op nieuw een vak op zichzelf dat door z.g. reservoir-ingenieurs wordt beoefend. Over het beginsel van het zo diep onder de grond de inhoud kunnen be- palen van een gasreservoir kan wel iets gezegd worden. Diep onder de grond heerst er in het aardgasreservoir een bepaalde, zeer hoge, druk. Wordt daar nu een bepaalde, niet eens zo grote, hoeveelheid gas van afgetapt via de boortoren, dan wordt door die afgeno men hoeveelheid gas een zekere, inder daad zeer minieme, daling van de druk in het reservoir bewerkstelligd. Met de aldus verkregen twee facto- I ren, namelyk de afgenomen gashoeveel- heid en het (minieme) drukverschil In het ondergrondse gasreservoir voor en na de afname, welke „vry eenvoudig" kan worden gemeten, is met behulp van een bepaalde formule de Inhoud, of liever: de vermoedeiyke Inhoud, want het blyvcn natuurlijk altyd schattingen, van dit gasreservoir te be palen. Uiteraard is dit beginsel wel zéér ge- I populariseerd weergegeven en schui- len er bovendien nog tal van addertje; onder het gras bij dit soort inhoudsbe- palingen. Zoals bijv. het rekening moe- ten houden met het poreus zijn der re- servoirwanden, daar heel ver in de diep te. Maar de bedoeling was alleen /rrUl4 Jx otit- opgelopen tot 37.200 „gul den", een som die men op 100.000 mark heeft ge steld. Of generaal De Gaulle echter over zal gaan tot uitkering aan deze stad, ook al zijn de betrekkingen tussen bei de staten nog zo goed, valt te betwijfelen. I Utrecht heeft de schrik te pakken. B. en W. heb ben voorgesteld voor 233.000 gulden materiaal te kopen voor sneeuwrui men en gladheidsbestrij- ding. De strenge winter van dit jaar heeft de vroe de vaderen van Utrecht iets geleerd. Neutraal Onderzoek van internationaal-bekend Instituut BP steeds 'n stap vóór vyf maanden lang heeft de EMPA (Zwitserse T.NO) 7 typen auto's onder extra zware weg- en weersomstandig heden getest. Elke w agen reed tweemaal zolangraetBPLongUfe.alsmet normale olie gebeurd zou zt(n. „Na 40.000 km. kouden wy vaststellen dat siytagc aan cylinders, zuigers, lagers, etc. te ver waarlozen was en soms zelfs niet meet baar", verklaart de neutrale EMPA. ploffing voorgedaan die aan een man het leven heeft gekost en een ander zwaar heeft gewond. De ontploffing deed zich voor in de electriciteitscentrale en bracht de ge hele omgeving in opschudding. Prins Bernhard zou het bedrijf, dat nog slechts gedeeltelijk werkt, in december openen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5