TSJECHO-SLOWAKIJE twee maal door westen in de steek gelaten mocht vaak oogsten wat de kerk zaaide DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD Vrede van Munster voor ons vrijheid voor hen verdrukking Tsjechoslowakije omvattvat het grootste, het Tsjechische gedeelte betreft, het gebied van het oude koninkrijk Bohemen, dat in de Middeleeuwen een korte tijd zelfstandig geweest is en zich in alle richtingen uitbreidde, maar dat daarna vele eeuwen lang tot het Duitse, later het Oostenrijkse keizerrijk heeft behoord. Wanneer wij dit land bereizen en ons over de situatie een oordeel willen vormen, zullen wij er goed aan doen de tegenwoordige situatie niet al te direct met die bij ons thuis te vergelijken, want dit land heeft een zó andere geschiedenis dan het onze, dat een te voor barige vergelijking beslist tot verkeerde resultaten moet leiden. Bohemen is het gebied, ivaar vijf eeuwen geleden de Hussitische reformatie plaats vond, met haar verschrikkelijke afloop. Deze vormt nog altijd in grote mate de historische ach tergrond, die men moet kennen om zich een juist begrip te vormen over het geestelijke en politieke leven, over de mensen en de verhoudingen in het heden. Be Hussitische reformatie be gon meer dan 100 jaren eerder aan de Lutherse in Duitsland. Zij had verwantschap en vrij in tensieve contacten met de Wicli- fitische beweging in Engeland en ook met de reeds oudere Wal denzen; er waren ook elders in Europa, niet het minst in de Ne derlanden, geestverwante Schrift en tot een eenvoudig gelisch leven volgens de geboden van Christus. De prediking in de volkstaal trok grote scharen toe- sterk nationaal besef en er werkten onder hen ook tendensen van so ciale omwenteling tegen de feo dale machten van de adel. Zo als men weet werd Johannes Hus in 1415 volgens besluit van het Concilie van Konstanz op de brandstapel gebracht; hierna raakte het hele land in opstand tegen de door zijn woordbreuk mede verantwoordelijke keizer Sigismund. De radiikaalste groep onder de opstandige Tsjechen wa- de Taborieten. die onder lei- Hun enthousiasme, de verwach ting van het duizendjarige rijk en een soort radicaal-socialisme had den veel gemeen met de latere Wederdopers. De meerderheid van de Hussie- behoorde. was veel gematigder en streefde naar een compromis met de paus en de keizer. Deze groep noemde zich de Utraquis- ten (van het Latijnse sub utraque onder beiderlei gestalte, een aanduiding van hun wens inzake de avondmaalsviering). In 1434 werden de radicale Taborieten vernietigend geslagen en na nog vele jaren van strijd kon men aan het eind van de eeuw rekenen, dat een grote meerderheid van het volk Hussitisch was. Zij kre gen een eigen Tsjechische bijbel vertaling; hun kerkliederen en religieuze geschriften werden ook ver buiten hun land van beteke nis.- Nieuwe impulsen In het midden van de eeuw ont stond toen nog een andere groep, de z.g. Broederuniteit. onder lei ding van Peter Cheltsjitsky. De ze wilde zich radicaal aan de berg rede houden en had een afkeer van de wereld en alle gewelddadig heid. In 1457 ontstond haar eerste Éemeente; in 1467 kregen zij een erkelijke organisatie, die zich ook verder in het land verbreid de. In de 16e eeuw kregen de bei de groepen van Tsjechoslowaakse protestanten, de Utraquisten en de Broederuniteit sterke nieuwe impulsen van de lutherse en cal vinistische reformatie, zodat zij aan het eind van de eeuw 85 a SO pet. van de bevolking omvat ten. Het zag er dus alles zeer gunstig uit. temeer toen beide ker ken zich in 1609 verenigden en de roomse Duitse keizer Rudolf aan de protestantse meerderheid in Bohemen gelijkgerechtigdheid met de rooms-kathoiieken verleen de. Maar het getij keerde volko men onverwachts. De contrarefor matie en de Habsburgers spanden samen en in het begin var. de 30- jarige oorlog, die geheel Europa in vuur en vlam zette, werd (in 1630) de protestantse keurvorst Frederik van de Paltz, op wie de Erotestanten hun hoop gevestigd adden. verslagen. Terstond kon in Bohemen de contra-reformatie haar slag slaan. Protestantse kerken werden in be slag genomen; de protestantse la gere adel werd door goederencon fiscatie tot de bedelstaf gebracht, de grote massa der bevolking met de strengste en wreedste maat regelen tot terugkeer m de room se kerk gedwongen. Vele tiendui zenden verlieten als ballingen hun land. onder hen Jan Amos Co- menius. de laatste bisschop van de protestantse Kerk in Bohemen. een man van grote betekenis als theoloog en pedagoog, die ook in zijn tijd al een voorstander was van wat wij tegenwoordig oecu menisch besef zouden noemen. Na lange omzwervingen bracht hij zijn laatste levensjaren in Amster dam door. Hij ligt in Naarden begraven. In 1648 werd de ons welbeken de vrede van Milnater gesloten, die tegelijkertijd aan de SÓ-Jarlge oorlog een einde maakte. Hier is nu een punt, dat wij nooit mogen vergeten: deze vre de bezegelde voor ons land de nationale en geestelijke vrijheid, maar draelfde vrede en dezelf de onderhandelaars maakten voor Bohemen aan die vrijheden een einde. De laatste resten van pro testantisme werden nu spoedig uitgeroeid; alleen in afgelegen bergstreken, in Moravlë en Wa- lachije, konden vrijheidslievende protestanten zich in het verbor gen enigermate handhaven. Tolerantiepatent Pas na 130 jaren, in 1781. gaf de Oostenrijkse keizer Josef II door het z.g. tolerantiepatent eni ge vrijheid. De keizer erkende alleen het lutherse en calvinis tische protestantisme. Onder deze naam mochten protestanten ge meenten stichten en eenvoudige kerken zonder torens of Mokken ondanks ontstonden er. tot verba' zing van de autoriteiten, binnen enkele jaren een 70 gemeenten met 85.000 zielen, voornamelijk in de dorpen van het Walachijse bergland. Eerst honderd jaar later kre gen de protestanten wat grotere bewegingsvrijheid, maar werke lijke gerechtigdheid kregen zij pas in 1918. toen de Boheem se en Slowaakse landen uit de Oostenrijks-Hongaarse monarchie werden losgemaakt en tot de Tsjechoslowaakse republiek wer den samengevoegd. Nu pas kon den de protestanten zich weer verenigen onder de naam. die aan hun Hussitische oorsprong herinnerde: Evangelische Kerk van de Tsjechische Broederen. Deze telt tegenwoordig onge veer 325.000 zielen. Daarnaast ont stond uit een los-van-Rome-bewe- ging de Tsjechoslowaakse kerk, die op een merkwaardige wijze een rooms-katholieke liturgie met een voor onze begrippen zeer vrijzin nige theologie verbindt en een 800.000 zielen telt. Voorts zijn er een aantal kleinere kerken, zoals een orthodoxe en een Lutherse, voornamelijk onder buitenlandse invloed ontstaan. Zij werken sa men in de in 1955 gestichte Oecu menische Raad van Kerken in Tsjechoslowakije. De meerderheid van de bevolking, omstreeks 701 is nog steeds Rooms Katholiek; tot geen kerk behoren ongeveer 181De communistische omwen teling in 1948 heeft enerzijds de religieuze vrijheden ingeperkt: maar anderzijds bestaat er nu geen bevoorrechte kerk meer. bewustxljn en zijn nog altijd ge lukkig met hun nationale onaf hankelijkheid, na zoveel eeuwen voor het eerst verworven. Zij zijn ook trots op hun geliefde Praag, het gouden Praag, de stad met honderd torens, en op zoveel an dere oude en beroemde steden. Maar wanneer ik met mijn Tsje chische vriend langs de barokke St. Nlkolauskerk in Praag loop of de laat-gotische-barokke kerk van de Heilige Barbars in de oude zilverstad Kutna Hora bezoek, dan is het geen wonder als hij mij zegt: ik kan die kerken die hier door de Jesuïten gebouwd zijn eigenlijk niet uitstaan. tolerantiekerk in Hruba Lhota, die er van buiten meer als een boer derij uitziet en waarvan het in terieur eenvoudig beschilderd houtwerk is in landelijke stijl. We bezochten in Kunwald het enkele jaren geleden gerestaureerde huis je, waar in 1457 de Broederuni teit van Peter Cheltsjitsky ge sticht is en stonden voor de spar, die bij Rychnov tien jaren later geplant werd ter herinnering aan de benoeming van haar eerste bisschoppen. We zagen de eerste druk van de Kralitzer bijbel, „on ze grootste schat", zei ds. Novot- ny: de eerste vertaling uit de grondtekst, die evenals onze sta tenvertaling zo enorm veel bete kend heeft voor het geestelijk le ven der gemeente en voor de ont wikkeling van de eigen volkstaal. We staan voor het Jan Husge- Hus placht te preken, in 1953 uit spaarzame resten ge restaureerd; we bladeren in het gedenkboek aan Jan Amos Co- menius, in 1958 uitgegeven. De Marxisten maken uit nationaal be sef ijverig studie van Johannes Hus en van Comenius; nieuwe edi ties van hun werken worden voor bereid, daaronder ook hun theo logische werken en geestelijke lie deren, want men weet wel dat hun nationale en sociale beteke nis niet te scheiden is van hun theologische denken, hoever men daar overigens ook van af staat. Pijnlijke vragen Als je tiit het Westen komt, dringen zich allerlei vragen aan je op- Hoe staat het nu met de vrijheid bij jullie? Dat is wel het eerste dat men vragen wil. Er is toch zoveel gebeurd na 1948 dat ons verontrust. Hebben onze vaderen niet eenmaal tachtig jaar voor de vrijheid gevochten en ligt de bevrijdingsoorlog te gen het nationaal-socialistische Duitsland ons niet nog vers in het geheugen? Een Tsjech ant woordt mij: vraag je mij naar onze nationale zelfstandigheid, naar de mogelijkheid een eigen nationale politiek te voeren tus sen de grote volkeren? In 1938 hadden wij een eigen nationale politiek willen voeren, wij had den ons willen verzetten tegen de eisen van Hitier, maar het Westen heeft ons door het ak koord van München daarin ver hinderd. We hebben ons door het Westen verlaten en verraden ge voeld toen Hitier eerst de ver sterkte randgebieden en na een half jaar ons heleland bezette en op alle manieren ons tot een tweede-rangs volk degradeerde. We werden van de Duitsers be vrijd door de Russen en dat zijn De Tsjechische kerk heeft een geschiedenis die met bloed beschreven is. Plotse ling is deze kerk echter inter nationaal van belang gewor den. In Praag is immers de zogenaamde Praagse vredes conferentiebeweging gebo ren. Juist deze kerk die uit ervaring weet wat verdruk king betekent, heeft zich op geworpen als een spreekbuis voor het verlangen naar een werkelijke vrede. Het was vooral de Leidse hoogleraarprof. dr. A. J. Rasker, die contact heeft ge had met deze kerk en dit land. Sedert de oorlog heeft hij Praag een achttal malen bezocht. Hij is lid van het hoofdbestuur van de Praagse Vredesbeweging en sinds kort zelfs een van de vice-voorzit- ters. In dit artikel geeft hij een overzicht van de geschiedenis van deze kerk en dit volk, om te komen tal een beter begrip voor de situatie waarin de Tsjechische christenen leven. Volgende week publiceren we een tweede artikel van zijn hand waarin hij een overzicht geeft van de huidige situatie. tenslotte toch met ons nauw ver wante Slaven. We hebben inder daad oude culturele bindingen met het Westen en die willen we graag weer vruchtbaar maken, maar dat dit nu niet meer zo ge makkelijk gaat als voor dertig en veertig jaren moet je echt niet aan ons verw'jten. En vraag je naar onze kerkelij ke en geestelijke vrijheid? Stel je mij een beetje triomfantelijk voor ogen. dat jullie een Hervormde Kerk en een synode hebben die openlijk tegen de politiek van jul lie regering kan protesteren, of het nu over Nieuw-Guinea of over de kernwapenen gaat? Inderdaad, jullie hebt je driehonderd jaar in calvinistische vrijheden kunnen verheugen en je in het politieke spreken der kerk kunnen oefenen. Maar vergeet je niet, dat die driehonderd jaar met de vrede van Milnster begonnen, dezelfde vrede die voor ons Tsjechen een erbarmingsloze uitroeiing van het protestantisme betekende; dat on ze voorouders zover zij trouw durfden blijven dat als onderdui kers moesten doen. honderd en dertig jaren lang, en dat ze toen als bijzondere gratie nog niets meer kregen dan een zeer be perkte tolerantie, te vergelijken met de tegenwoordige retiratie van het protestantisme in Spanje. Pas in 1918 kregen we volledige gelijkgerechtigdheid en die heb ben we ook na 1948 behouden. On ze vrijheden zijn nu weliswaar be perkter dan in 1918. maar onze vaderen hebben onder de contra reformatie heel wat ergere din gen meegemaakt. Overigens, onze socialistische regering heeft een zekere sympathie voor onze gees telijke voorvaderen, zoals Hus en Comenius, en dat geeft altijd nog weer aanknopingsmogelijkheid voor een gesprek. Zo zegt onze Tsjechische vriend als antwoord op onze vraag. Hiermee Is het gesprek natuur lijk nog niet afgelopen. Maar wat men wel spoedig afleert is: altijd onze westerse, Nederlandse vrij heden als norm en voorbeeld te stellen en die een beetje triom fantelijk onze gesprekspartner voor te houden. Tact nodig Kijk. we komen daar in een land. dat een heel andere geschie denis heeft dan het onze: de jaar tallen 1648 en 1938, waarin het oude Bohemen twee keer door het Westen verraden is. moesten we niet vergeten. Sedert 1948 is er een nieuw element in de ont wikkeling bijgekomen en we zijn nu zo ver, dat we in Oost en West elkaar door opvoeding en propa ganda in levensvorm en denkwij zen. zelfs in woordgebruik vreemd zijn geworden. Ook het wederzijds begrip tussen christenen uit beide landen wordt hierdoor bemoei lijkt. Wij zijn in dat vreemde land, men heeft ons een visum willen geven en een zeker wan trouwen. dat er onvermijdelijk is. opzij willen zetten. Men schenkt ons vertrouwen, dat wij ons tact vol zullen gedragen. Tact betekent in dit geval, dat we eerst zullen proberen het le ven daarginds een beetje mee te leven, de hele atmosfeer niet van buiten af, maar van binnen uit aan te voelen, dat we vooreerst veel willen luisteren en weinig praten, dat we over het gehoorde en geziene veel nadenken en wei nig naar huis schrijven; dat we ook b.v. niet triomfantelijk zeg gen: zie je wel, het is er veel be roerder dan bij ons. maar beden ken, hoeveel dit land door de oor log geleden heeft en hoe de op bouw eigenlijk eerst sedert 1956 heeft kunnen beginnen op een ni veau, dat niet beter lag dan het onze tien jaar tevoren. Het is b.v. heel gemakkelijk aan te tonen, dat schoenen en wollen Meren in Tsjechoslowakije duur zijn, dat verse groenten en vruchten er bij tijden moeilijk te krijgen zijn en dat er soms schaarste aan vlees is. Maar men moet dan ook billijk zijn en er bij zeggen, dat de huishuur veel la ger is dan bij ons, dat de medi sche verzorging en het onderwijs, die op een goed peil staan, geheel kosteloos zijn. Ik heb een paar jaar geleden eens met een Tsjech samen uitgerekend, hoe de levens standaard in vergelijkbare beroe pen was, wanneer men naar bes te weten alle factoren mee in re kening bracht, en wij kwamen toen op een gemiddelde levens standaard voor Tsjechoslowakije die ongeveer 80 pet. van onze Nederlandse uitmaakte. Als men daarbij echter bedenkt, dat de grote meerderheid van de ge trouwde vrouwen buitenshuis werkt en een eigen inkomen ver dient. dan kan het gezinsinkomen vrij wat hoger zijn dan bij ons. Verder moeten we het maat schappelijk ideaal dat men daar heeft goed proberen te begrijpen en niet alleen de nadelen, maar ook de voordelen, vergeleken met ons ideaal. proberen te- zien. Daarvoor is meer zelfbeheersing nodig dan we dikwijls geneigd zijn op te brengen. Het is gemakkelijker en verlei delijker erg flink te doen en daar in dat vreemde land een beetje koude oorlog te spelen; erg nobel is het niet. omdat je als gast ta melijk onkwetsbaar bent. Erg hu maan is het ook niet. Zouden we die mensen niet meer respecteren als we niet probeerden hen te ra ken op punten, waar zij stellig kwetsbaar zijn? Een beetje zelfkritiek is ook bij ons gewenst. Er is wel reden om ook eens te luisteren naar de kri tische vragen, die zij aan ons stel len. Er is ook wel eens reden om door de propaganda heen het waarheidselement in het commu nisme aan te hofen. Zou dat waarheidselement misschien ook kunnen bestaan in het feit. dat het nog betrekkelijk jonge communis me een antwoord is op gebreken e'n misstanden in een vele eeuwen oudere christelijke cultuur; dat wij geen recht hebben over zijn hardheden te oordelen als we niet eerst oordelen over de hardheden Predikanten en enkele kerkeraads- leden met hun dames voor de kerk van Nasle (Praag). waarop het een reactie is ge weest; dat wij ons over zijn theo retisch atheïsme niet mogen be klagen als we de practische god deloosheid in onze eigen wereld niet inzien en bekennen. Het is opmerkelijk hoe gast vrij en hartelijk men als bezoe ker uit het Westen in commu nistisch geregeerde landen dik wijls ontvangen wordt; men verheugt zich over deze contac ten, men verlangt naar alles wat als een soort vooroefening in de zozeer begeerde vreedza me coëxistentie beschouwd kan worden. Het is vanzelfsprekend dat wij dan proberen deze gast vrijheid als een goede gast te aanvaarden. Vijf en dertig jaar evangelist (Van onze kerkredactie) „Ik weet eigenlijk niet goed waar ik u moet plaatsen", «ei onlangs een wat kerkelijk den kende bezoeker tegen hem: „U bent geen pinksterman, geen gebedsgenezer, geen adventist, geen. Er volgden nog een paar eti ketten waaraan ons godsdien stig leven zo rijk is. Jan Kits, de directeur van het conferen tieoord het „Brandpunt", glim lachte. „Ik ben lid van de Broedergemeente in Zeist", was het antwoord, maar zijn bezoe ker vond het eigenlijk geen ant woord. Het bewijst in ieder ge val de bijzondere plaats die Jan Kits nu reeds 35 jaar in het Nederlandse kerkelijk leven in neemt. In zijn werk is hij nim mer met een bepaalde kerk of gemeenschap verbonden ge weest. Maar ook heeft hij in al die jaren geen eigen kerk of ge meenschap gesticht. Mensen komen op zijn Brandpunt in Doorn voor een conferentie, voor een vakantie of een jeugd kamp; zij luisteren er naar het evangelie dat hij en zijn mede werkers brengen en dan gaan zij weer naar huis, naar hun eigen kerk terug. Het begon allemaal 35 jaar ge leden. Jan was toen nog jong. enthousiast en een brandend ge loof dwong hem op zijn manier er van te getuigen. Hij hield er van om op de hoek van een straat in Arnhem, waar hij woon de. te vertellen van zijn Heer en Heiland, die zoveel voor hem be tekende. En toen kwam ineens die vraag uit Engeland of hij zijn kantoorbaan er aan wilde geven en in Nederland wilde gaan wer ken voor de Open Air Mission, een interkerkelijke Engelse or ganisatie die het evangelie vooral m openluchtbijeenkomsten wilde uitdragen. Van opanluebtpradikar lot vormingslaidar Daar zat een merkwaardige geschiedenis achter., In, de vori ge eeuw had een van de men sen van deze organisatie in Ne derland de plaat gezien' van „de brede en de smalle weg". Hij had het recht gekregen de plaat tn Engeland te drukken en te verspreiden en deze plaat zette honderden zo niet duizenden aan het denken. En steeds weer zei den de bestuursleden: Eigenlijk moesten we iets terugdoen voor Nederland, om onze dankbaar heid te tonen voor wat die plaat voor ons betekent. En eindelijk kwam daar het voorstel: Laten we ook in Nederland het open- luchtwerk stimuleren. Zo kwam men bij Jan Kits, die zijn kan toorbaan opgaf en op 1 novem ber 1928 in opdracht van de En gelse Open Air Mission in de openlucht ging evangeliseren. Katendrecht Hij begon in het Rotterdamse Katendrecht. Het opmerkelijke is dat hij de volgende week terug zal keren naar deze havenwijk om voorlopig eenmaal in de maand, maar in de toekomst misschien om de veertien dagen evangelisatiesamenkomsten te be leggen. Op hoeken van straten en in Meine. vaak benauwde zaal tjes verkondigde hij daar inder tijd het evangelie aan" wie het maar horen wilde. En altijd weer klonk in zijn prediking die vraag: ..Wilt u ook niet uw hart aan de Heer geven?" Gemakkelijk was het niet. Nau welijks was hij aan het werk of het Engelse pond zakte en daar mee verminderde zijn inkomen, zodat hij niet eens in staat was de huur van zijn huis te betalen. Enkele maanden huisde hij maar met zijn jonge vrouw in de gro te auto die zij voor hun open- luchtwerk gebruikten. Toen kwam plotseling die vraag van zijn zwager, de hervormde predikant van Oudehaske, da. H. J. Labberté. Deze was een evan gelisatiewerk begonnen In Fries land In de classis Heerenveen dat bijzonder gezegend werd. HIJ stierf echter heel, jong en op zijn sterfbed vroeg hij Jan Klta het werk te helpen voortzetten. Het gevolg was dat deze van zijn Engelse organisatie vergun ning kreeg zijn arbeidsveld naar het noorden te verleggen. Dat was in de jaren van de grote crisis. Friesland was open voor het evangelie. In Leeuwarden werden door Johannes de Heer conferenties georganiseerd die duizenden trokken. Het thema ook zijn eigen werk ging door. niet alleen meer in de open lucht, maar ook in een tent. die hij mét hulp van vrienden had kunnen kopen. De oorlog maakte aan dit werk grotendeels een einde. Engeland kon geen geld meer zenden, maar vrienden, die dit alles hadden zien aankomen vormden de stich ting Morgenster en hielpen de heer Kits en zijn vrouw door de oorlog heen. Zo kon hij zijn werk blijven doen, dat toen vooral be stond uit het houden van studie- karripen voor jongeren onder de leus „Jong Nederland voor Chris- Brandpunt En na de oorlog kon hij plot seling dat grote kasteelachtige gebouw in de bossen net buiten Doorn huren. Hij noemde het ,JIet Brandpunten begon er conferenties te beleggen en toen hij besefte dat velen een vakan tie zochten in een christelijke omgeving begon hij pensiongas ten aan te trekken. Maar het doel was hetzelfde gebleven, zo- Moskou strijdt weer tegen de kerk - Anti-religieuze campagne met ernstige achtergrond DRIE bUzonder grote flessen met het opschrift „Wodka" en daar boven een uivormige toren met kruis, die de achter grond vormen van een dronk aard en een in gebed verzon ken priester, die een glas tus sen de gevouwen handen houdt: dat Is het „Gebed om de kelk". Deze karikatuur verscheen on langs ln het Russische tijd schrift Krokodil met als onder schrift. dat alle christelijke feesten alleen maar een voor wendsel zijn om niet te wer ken en „tot ln het stompzinni ge te zuipen". Deze tekening vormde geen uitzondering. In hetzelfde nummer van het Mos- kouse blad waren vyf andere karikaturen met eenzelfde weerzinwekkende inhoud te vinden. Dit ls echter niet alleen in dit tijdschrift het geval. Bedriegelijk Gedurende de laatste maan den speelt de strijd tegen de kerk weer een belangrijke rol in de communistische propa ganda. Het feit dat de beide opperherders van de Orthodoxe kerk van Rusland, patriarch Alexis en de metropoliet, re gelmatig voor officiële ont vangsten in het Kremlin uitge nodigd worden en dan samen naast een glimlachende minis ter-president Chroesjtsjef ver schijnen, diet hieraan niets af. Dat is slechts de facade, waar achter een verbitterde strijd geleverd wordt. De „coëxisten tie" tussen staat en kerk in de Sowj et-Unie is daarom bedrie gelijk. men wordt en de hele felheid van de wet tegen de ..broed plaatsen van de rechtsver krachting" aan te wenden en als sluitstuk processen tegen vertegenwoordigers van de kerk. waarbij reeds hoge vrij heidsstraffen geveld werden. Volgens deze procedure wor den politieke tegenstanders door de Sowjets uitgeschakeld op deze wijze moeten thans de de Opruimen Zoals alles wat de Sowjet- russische agitators onderne men, is ook de hernieuwde campagne van Moskou tegen de kerk zorgvuldig voorbereid en volgens de praktijk van een ervaring van tientallen jaren op touw gezet. Alles hangt nauwkeurig berekend met el kaar tezamen: de publicaties, waarin woest tegen de kerk van leer getrokken werd; ..Brieven van lezers", waarin geëist wordt dat de „agressie ve popen aan banden gelegd worden", de kerken en gebeds huizen eesloten worden, gelo vige ouders het recht om hun kinderen op te voeden ontno- kerk opgeruimd worden. Groot succes De achtergrond van de nieu we anti-religieuse campagne in de Sowjet-Unie is de om standigheid dat de Orthodoxe kerk en de andere christelijke gemeenschappen in de Sowjet- unie zich de laatste tijd bijzon der hebben ingespannen om de mensen van Rusland van het atheïsme af te brengen. Hier mee hadden zij succes, groot succes zelfs. Dit wordt door de communistische propaganda zelf toegegeven wanneer zij bij voorbeeld zegt dat het „helaas niet verzwegen kan worden" dat kerk en sectes permanent aan invloed winnen. Volgens de communisten komt het tegen woordig weer voor dat jonge mensen zich kerkelijk laten trouwen en hun kinderen la ten dopen. In talrijke plaatsen is het al zo ver gekomen dat de door de partij ingerichte bibliotheken, clubgebouwen en „Rode Hoeken" door de bevol king gemeden worden, terwijl de diensten in de kerken goed bezocht worden. Ongelooflijk Een groep Russische functio narissen gaat als volgt in de „Prawda" te keer: „Voor de oorlog bestond er in het cen trum van Odessa geen enkele kerk en geen enkel gebedshuis. In de vroegere kerkgebouwen waren musea, gymnastiekzalen en clubruimen gehuisvest. Tij dens de Duitse bezetting wer den de kerken en kapellen weer vrijgemaakt voor gods dienstige doeleinde. Deze toe stand is tot op de dag van van daag niet veranderd. In Odessa zetelt een actief centrum van religieuse propaganda. Zelfs de voormalige kinderkliniek op het Plein van de Januari-op- stand heeft de kerk onder haar hoede genomen. Het is onge- Verwijto. Deze klachten gaan gepaard met drastische verwijten tegen de partijfunctionarissen in eigen gelederen, die „te weinig tegen de kerk strijden". Dit wordt duidelijk gemaakt met een karricatuur, waarop een Sowjetrussische functio naris te zien is, die met een actetas vol manuscripten van redevoeringen in de hand door twee engelen gedragen wordt. ..Waarom heffen jullie mij om hoog naar de hemel?", vraagt de functionaris en het ant woordt luidt: „Voor het houden van slechte atheïstische rede voeringen!" Te flauw, te ver velend. te verdraagzaam en te onverschillig en zonder dyna miek. dat zijn de verwijten die de functionarissen door de Moskouse propagandisten aan gewreven worden. Zij krijgen zelfs te horen, dat zij mogelijk zelf „in de netten van de gods dienst" gevangen zijn! Grote aanval De campagne, die in de Sowjet-Unie sedert enige tijd dag in, dag uit tegen de kerk en zijn vertegenwoordigers ge voerd wordt, is niet een van de regelmatig terugkerende anti- religieuse acties. Zonder enige twijfel is dit de grootste aan val op dit gebied sedert de Tweede Wereldoorlog en dit maal is de campagne op bijzonder grootscheepse wijze van start gegaan. De toon van de berichten in de dagbladen en van de ideologisch-theoreti- sche onderzoekingen in de voornaamste organen van de partijpers is meer dan offen sief. Men dreigt en gebruikt termen, die men alle in de doelbewuste campaignes van Uitgekreten Dit is het geval met het ver wijt tegen de geestelijken en sectariërs dat zij de zielen van jonge mensen besmeuren en verkrachten en ook met de be weringen. die praktisch in de toon van show-processen ge spuid worden, dat de priesters vooroordelen, onwetendheid en duisternis verbreiden en dat zij tegenstanders van elke voor uitgang zijn. Voorts heet het dat zij arbeiders oproepen zich van deelname aan het openbare leven in de Sowjet-Unie te onthouden, hen tot ledigheid en dronkenschap verleiden.en dat zij parasieten en bedriegers zijn, die zich onrechtmatig aan hun religieuse slachtoffers ver rijken. Tenslotte worden de priesters uitgekreten voor mis dadigers. die zich onder een masker van vroomheid vijandig tegenover de staat gedragen Bedoeling Er zijn talrijke aanwijzingen voor deze taal en de omvang van de campagne in het gehele gebied van de Sowjet-Unie dat hieraan een bepaalde bedoeling ten grondslag ligt. De huidige aanval onderscheidt zich nau welijks van de wijze, waarop het vorige jaar de propaganda campagne tegen „uitknijpers, egoïsten en corrupten in de Sowjet-Unie" ontketend werd. Ook deze was zorgvuldig ge- ensceneerd, want hierop volg den na enige maanden tijdens dit voorjaar verordeningen van de Opperste Sowjet betreffende uitgebreide volmachten voor de militie en een aanzienlijk ruimere toepassing van de doodstraf Kerken dicht? Het is mogelijk dat derge lijke harde maatregelen ook tegen de Orthodoxe kerk en de christelijke gemeenschappen genomen zullen worden. De „stem van het volk" in de vorm van „brieven van lezers" stelt eisen, die onmiskenbaar de hand verraden van de voor de kerkvervolging verantwoor delijke instanties in Moskou. De sluiting van kerken en harde maatregelen tegen de geestelijken zijn kennelijk de pijlen, die Moskou weer tegen de kerk wil afschieten om het atheïsme in de Sowjet-Unie niet het onderspit te laten de hoogte zijn wanneer het Oosten binnenkort luidkeels en met gespeelde verontwaar diging zal verkondigen dat tegen de mannen van de kerk als „staatsvijanden" met dc gehele „gestrengheid van de wet" ln gegaan dient te wor den. Het Westen zal zich dan ook de woorden herinneren van de Aartsbisschop van Can terbury, die dezer dagen na een bezoek aas Moskou rel dat de Russische regering er niet in geslaagd is het religieuse geloof van het Russische volk te verstikken. als vroeger in de openlucht en later in de tent, verkondigde hij ook nu dat Christus heel per soonlijk de leiding over ons le ven wil overnemen. Er kwamen jongeren tot ge loof, ouderen tot de blijdschap van het geloof. Zelfs ouderlingen kwamen, als Abraham Kuyper door het getuigenis van Pietje Baltus, tot-die wonderlijke ze kerheid dat Christus ook voor hen gestorven was. Kits heeft ze niet opgevangen in een eigen gemeen schap. Hij heeft ze teruggestuurd naar hun eigen kerk. Hij weet uit ervaring dat zij daar thuis horen. Hij heeft ontdekt dat als zij in hun geloofsenthousiasme de kerk om haar fouten gingen ver oordelen en de rug toekeerden, zij meestal het geloof verloren, of bij de een of andere extreme sekte terecht kwamen. Maar Kits heeft wel het ge voel dat hij een eigen taak heeft. Hij brengt geen nieuwe bood schap met een bepaald accent daarom juist is hij zo moeilijk onder een etiketje t« vangen. Maar hij wijst de mensen met wie hij in aanraking komt op de noodzaak om zich heel bewust, persoonlijk over te geven aan Christus. Velen van buiten de kerk vonden zo het geloof, maar ook velen Van binnen de kerk kwamen tot overtuiging dat zij wel trouw waren in hun kerk gang, maar toch echt nimmer die innerlijke zekerheid hadden gehad dat zij deel hadden aan de verlossing van Christus. En vanuit zijn eigen ervaring zegt hij: De predikanten zouden vaker tijdens de kerkdienst de mensen er op moeten wijzen dat zij na afloop van de preek bij hen kunnen komen om hun hart uit te storten. Zij zouden dan persoonlijk met deze mensen moeten neerknielen. Te vaak wor den de mensen in de kerk als ..gemeente Gods" aangesproken, terwijl velen juist die innerlijke zekerheid missen dat zij er bij behoren. Nu, na 35 jaar. beseft Kits dat hij in vele gevallen al leen maar de oogst heeft mogen binnenhalen van wat de kerk heeft gezaaid, bewaterd en ver- Natuurlijk konden we het niet laten om hem te vragen wat er op het evangelisatie-erf in de laatste tientallen jaren is veran derd. De tijd is nu anders dan ln 1928, voor dc laatste wereld oorlog en voor de crisis. Kits knikt. Ik geloof, zegt hij, dat op het moment dc tijd voor massa samenkomsten voorbij ls. Het le ven vraagt zoveel dat er vaak geen tijd is voor allerlei bijzonde re diensten. Daarom moet nu vooral de nadruk liggen op het persoonlijk getuigenis van de mensen. Het evangelie moet meer en meer van mond tot mond gaan. Vorming Daarom stichtte hij indertijd het Nederlands Bijbelinstituut dat deze week zijn derde lustrum viert. En toen hij zag dat niet iedere jongen of meisje drie jaar van zijn leven kan geven voor een dergelijke opleiding, organi seerde hij op zijn conferentieoord, maar ook In Goes cn Zwolle een soort van avond-bijbelcursus om jonge mensen te helpen voor Christus te leven en te spreken. De belangstelling voor deze cur sussen is zo groot dat besloten werd binnenkort ook in Rotter dam te beginnen. Zo werd hij van openlüchtprediker vormings leider. Zaterdag 2 en zondag 3 no vember komen mensen van heinde en ver naar Doorn. Zij komen voor een conferentie. Zij komen echter vooral om te la ten blijken dat zij de directeur van het Brandpunt en zijn vrouw niet vergeten zijn. Zij ko men om zo hun dankbaarheid te tonen voor wat zij door zijn prediking ontvangen hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 14