Raad van Alphen kocht de boerderij in Aarlanderveen na discussies rans Alle leden verontwaardigd over speculaties WERELDSPAARDAG 1963 NUTSSPAARBANK Fabriek van Wernink in Koudekerk geopend Koninklijk brons in Alphen aan den Rijn NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 26 OKTOBER 1963 De grote belangstelling op de publieke tribune in Alphens raadszaal gold gisteravond de aankoop van de boerderij Noordeinde 50 te Aarlander veen van de heren C. P. Vergouwen te Voorhout en T. W. Verboef, Alphen. Men kent de geschiedenis: genoemde heren kochten de boerderij van de veehouder Pennings voor f 160.000; het voorstel dat de raad bereikte noem de een bedrag van f 235.000, een zacht winstje van f 75.000. Daar is de heer Pennings tegen in het geweer gekomen, hoewel hij aanvankelijk met de door hem te ontvangen f 160.000 zeer content was. Het ging hem dus niet om zijn eigen bedrag maar om de winst van de andere heren, die hem daarvan nog f 10.000 extra geboden hebben, na een bemiddeling van de zijde van het gemeentebestuur. Wat moest de raad doen: het accepta bele voorstel van B. en W. aanvaarden of zich stellen tegenover het stelsel van de speculaties, zoals die, naar verschei dene srpekers stelden, in ons land ont stellende vormen hebben aangenomen. De specialisatie veroordeelden allen scherp, maar de meerderheid (137 stemmen) was toch van oordeel dat het geschil tussen de heer Penning enerzijds en de heren Vergonnen en Verhoef an derzijds. buiten de raad stond,en dat hier het belang der gemeente prevaleerde. Acceptabel De Aarlanderveense afgevaardigde, de heer Van Leeuwen, sprekende namens de AR-fractie, zei dat deze zaak publiek 1 is beïnvloed. Het voorstel als zodanig is I zeer acceptabel, want men kan hier een koop doen voor nog geen gulden per vierkante meter pachtvrij. Spreker zei. I zich geen reden te kunnen indenken, dit voorstel niet te aanvaarden. Reeds in 1061 kreeg het gemeentebe stuur van de heer Pennings zijn eigen dommen tc koop aangeboden voor de ka pitale som van f 300.000. Men is daar toen niet op ingegaan en daardoor, conclu deerde spreker, heeft men thans de ge meente een voordel van f 65.000 kunnen bezorgen. De heer Van Leeuwen noemde, zoals het gegaan is voor de gemeente, volkomen zakelijk. Hij betreurde wel, dat door de heren Vergonnen en Verhoef een grote winst is gemaakt. De heer Klien, sprekende namens de fractie van de partij van de arbeid meende, dat deze zaak van verschillende i kanten te benaderen is. Spreker wilde er I van uitgaan, dat B. en W. bij hun onder handelingen met de heren uit het voor- stel niet wisten, voor welke prijs zij kochten van de heer Pennings. En omdat 1 het voorstel verder, wat de prijs betreft, ui overeenstemming is met andere soort gelijke aankopen, is B. en W. geen groot verwijt te maken. Beslissen I Maar nu moet de raad beslissen, die I wel weet van de gang van zaken. We staan voor het naakste feit, dat hier een woekerwinst gemaakt is van f 75.000. Spr. zei voorlop'ig nee tegen het voorstel. Deze zak heeft veel dieperen achtergronden, waar de raad overigens niets aan kan doen, nl. de grondspeculaties. Door hier duidelijk „neen" te zeggen, doet de raad een veroordelende uitspraak tegen za- ken. waar van hogerhand niets tegen ge- I daan wordt. De heer J. de Ruiter recapituleerde de I gang van zaken en als landbouwspecialist was hij van oordeel dat, voor de gemeen telijke doeleinden de voorgestelde prijs gunstig lag. Wat vorig jaar gebeurde tus sen de heer Pennings enerzijds en de andere partij was vrije handel. Over het geen daar afgesproken is. heeft de raad niet te beslissen, maar zal wellicht juri disch opgelost moeten worden. De verko per was in elk geval zeer content met de j prijs van genoemde heren. En nu heeft de raad alleen te maken met het voor stel. Accepteert men dit niet, laat men dan wel bedenken dat de boerderij zal wor den gekocht door een andere gemeente, want men zoekt in industrialiserende ge meenten deze vervangingsobjecten voor agrariërs. Deze dingen gebeuren regel matig. De heer J. J. van Capel (kvp) was van mening, dat, wanneer men zegt: wU staan buiten het geschil,'men de weg de minste weerstand kiest. Na wat hier bekend geworden is wilde spreker zich van dit voortel distanciëren. We moeten hier een voorbeeld stellen. Hier hebben de gemeenten een taak. De heer v. d. Meent (vvd) zei, dat het voorstel op 16 april in de commissiever gadering was geweest en hij had die toen gezien als een normale transactie, hij met mee kon gaan. Na die datum, is hem gebleken, zijn er nog besprekingen geweest Was hij daarmee in kennis ge bracht dan had hy er soms anders over gedacht. Naar zijn mening, hadden B. W. van de prijs moeten weten, die de heer Pennings ontving, anders zijn zt door de ambtenaren die de onderhande lingen met de heren Vergonnen en Ver hoef voerden, niet goed voorgelicht. Te buigzaam De heer Slootjes (onafh.) verklaarde zich tegenstander van de prijs en het doel van het voorstel. Hij nam fel stelling genover de winst van f 75.000 door tussenpersonen, schonk aandacht aan publieke opinie en was van oordeel dat Alphens raad altijd te buigzaam was. Spreker wilde uitgebreid op de zaak ingaan, mar er ontstond een incident toen de voorzitter de heer Slootjes er op at- tenteerde dat hij mededelingen die trouwelijk verstrekt waren, aanroerde. Dit leidde ertoe, dat de heer Slootjes er verder verbolgen het zwijgen toedeed. Burgemeester Bruin Slot beantwoordde sober de sprekers. Was het gemeentebe- R1J1SSBVRG Kanaalstraat vierde feest In gezellige sfeer hield gisteravond de buurtvereniging Kanaalstraat de feeste lijke jaarvergadering in de grote zaal van de Jeugdhaven. Voorzitter H. de Mooij heette in 't bijzonder de afge vaardigden van de Oranjevereniging en de zusterverenigingen en in de loop van de avond burgemeester Koomans wel kom. Tot slot bracht hij dank aan en kele leden, t.w. de heren L. van Egmond en Jac den Haan voor hun gastvrijheid, bij het klaarmaken van de versieringen en de heer W. van Iterson die palen ter beschikking stelde. De nieuwe secretaris, de heer M. A Bonnet las het jaarverslag voor. Het ledenaantal bedraagt 93 een achteruit gang van 5. Vervolgens bracht penning meester D. van Iterson verslag uit. Bij de bestuursverkiezing werden de aftreden de heren herbenoemd, terwijl voor de heer J. v. d. Gugten de heer J. Lindhout werd gekozen. Het feestelijke gedeelte werd verzorgd door het plaatselijke toneelgezelschap O.B.K. onder leiding van de heer T Kralt met het blijspel „0> die oom Albert tooh". Vluchtelingenhulp De collecte voor vluchtelingenhulp Rijnsburg f 4600 opgebracht. heeft Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 19-20 - Rijnsburg stuur bekend wat de prijs was die de heer Pennings kreeg? Wethouder v. d. Berg (grondbedrijf): Dit was niet het geval. Is het oirbaar te achten aldus de bur gemeester, als men met iemand handelt, achter zyn rug om te weten trachten te komen, waarvoor hy zelf kocht? Spreker meende van niet. Zou liet college het voorstel hebben gedaan, als men van de grote winst geweten had, was gevraagd. Voor beantwoording hiervan zag spreker geen reden. U als raad en wy als college hebben een eigen verantwoordelijkheid, mar samen de taak de gemeente te die- Allesprekers gaven toe, dat het voor de gemeente geen gekke koop is. Spr. stond er bij stil dat te Aarlanderveen reeds 4 boerderijen zijn gekocht Misschien was daar ook wel een aankoop bij van iemand met speculatiedoeleinden. Spreker herin nerde aan de voorgeschiedenis van de betreffende aankoop. En nu is er ergens verzet gekomen. Gemeentebelang ten we goed beseffen, aldus spreker dat we hier niet zitten voor de enkeling, maar voor het algemeen belang. Hoe het bedrag dat in geding is wordt verdeeld is een zaak, waar de gemeente op zich zelf buiten staat. Het belang van de ge meente is, dat men die boerderij koopt Wethouder v. d. Berg ging nog in een opmerking dat de gemeente contact zocht met de heren Vergouwen en Ver hoef. Die opmerking is niet fair. Uiter aard tracht men op de voordeligste nier tc kopen. Maar de heer Vergouwen deed zelf een aanbod by de onderhande lingen over een andere boerdery. De prijs die de heer Pennings in 1961 van de ge meente vroeg, was veel te hoog. Wethouder Deerenberg (openbare wer ken) nam scherp stelling tegen de heer v. d. Meent betreffende de opmerking dat de ambtenaren hadden kunnen we ten. dat er iets aan de hand was. Waar om heeft de heer v. d. Meent zelf niet ge- informerd in.de commissie van bijstand" Tegen het voorstel stemden de heren v. d. Akker, Duin. Trouwehorst en Win- gelaar, allen partij van de arbeid (hun partijgenoot wethouder Royaar voor); de heren van Capel, v. d. Meent en Slootjes. Dertin stemmen (de prot- chr. en drie vvd) waren voor. De heer Slootjes zei tegen de uitspraak va raad in beroep te zullen gaan bij Ged Staten. (Ongecorrigeerd; Arjos over de tv. Gisteravond hield de Arjos de maan delijkse vergadering in gebouw „Con cordia" te Alphen. Na het openings woord van voorzitter M. Paats, sprak de heer Jac. Bijl over het onderwerp ..Politieke aspecten van de commerciële televisie". Spreker begon met een historisch overzicht, waarin hij ook de radio be trok De radio-uitzendingen waren na melijk in de beginperiode op commer ciële leest geschoeid. Pas na enikele ja ren, na het oprichten van de omroep verenigingen. kwam het huidige roepbestel (met de .zuilen") tot stand. De televisie werd in de beginperiode geheel door het rijk in handen gehouden, dat. blijkens de eerste televisienota. de mogelijkheid had om zendtijd aan stanties weg te geven. De omroepvereni gingen zijn daarvoor de gegadigden ge weest en in de loop der jaren hebben die steeds meer te zeggen gekregen. Het vraagstuk van de reclame-t.v is pas gaan spelen na 1961. toen Nederland de mogelijkheden van een tweede en eventueel een derde programma kreeg. Deze reclametelevisie is te ondersohei- ?n in commerciële televisie (reclame tijdens de programma-onderdelen) en reclame in de televisie (tussen de pro gramma-onderdelen door). Met de televisienota 1961 toonde de regering zich voorstander van de com merciële tv., aanvankelijk gemotiveerd ads economische eis. later als voorbeeld van vrije meningsuiting. Tot tweemaal toe heeft de commerciële televisie het in de Tweede Kamer niet gehaald. Ook bü de kabinetsformatie werd geen overeenstemming bereikt. Men riep een pacificatie-commissie in het leven. Op dit referaat volgde een levendige scussie. Tot slot gaf Piet Geerlof een politiek maandoverzicht, waarbij hij vooral aan het loonbeleid aandacht schonk. 30 OKTOBER Te beginnen op 28 oktober a.s. zal zolang de voorraad strekt de bijzonder mooi uitgevoerde SPAARBANKKALENDER VOOR HET JAAR 1964 worden uit gereikt aan: elke nieuwe inlegger van de SPAARBANK; ook aan jeugdspaarders van de ZILVERVLOOT-AKTIE; elke inlegger, die een bedrag op een reeds bestaand spaar bankboekje laat byschryvcn. Schoolspaarders ontvangen speciale drukwerk-attrakties op school en de deelnemers aan de afhaaldienst ontvangen uit sluitend een kalender, indien zy een bedrag laten boeken naar de Spaarbank). TE ALPHEN AAN DEN RIJN DE SPAARBANK VOOR HET HELE GEZIN ZITTING: AARLANDERVEEN: Gebouw Jeugdhaven, elke woensdagmiddag van 4—5 ZITTING: NIEUWKOOP: Noordenseweg 1, elke woensdagmiddag van 5.306 30 uur. Onder grote belangstelling had gistermiddag de officiële ingebruikne ming plaats van de nieuwe fabriek voor de vervaardiging van materialen voor de aanleg van tenndsvloeren en sportvelden van de firma Wernink's tennisvloeren en sportveldecn aan de Hogewaard in Koudekerk. Onder de aanwezigen bevonden zich de directeur en commissarissen van genoemde firma, burgemeester en mevrouw Waverijn, de beide wethouders van Kou dekerk aan den Rijn, de directeur van gemeentewerken, de heer Kuiper en figuren uit de sportwereld. Nadat de genodigden zich hadden vei zameld in Avifauna te Alphen aan de Rijn, werden zij welkom geheten door de directeur van Wernink's tennisvloeren sportvelden te Leiden, de heer C. C. J. Wernink. Nadat deze uitvoerig de ontwikkeling had geschetst van het bedrijf grondstoffenfabricage vertrok het gezel schap met een drietal boten. Op het ter rein van de fabriek aan de Hogewaard stond het fanfarekorps Kunst na Arbeid klaar om met marsmuziek de aanko menden te verwelkomen. In de met vlag gen versierde fabriek werden aan mevr Waverijn door mej. M. J. Wernink bloe men aangeboden. Blijde da< Hierna gewaagde burgemeester Wave- jn ervan dat het ook voor de gemeente >n blijde dag was. „Verheugd zijn wij, at er aan de in deze gemeente geves tigde, vrij grote industrieën, weer eer belangrijke is toegevoegd. Een industrie, 'n meer dan één opzicht van d< dere aanwezige of vroeger hier geves tigde afwijkt". Spreker wees erop, dat het in de lijn van de verwachting ligt. dat met de verdere mechanisatie voor grote Burgemeester Bruins Slot heeft gistermorgen in de nieuwe kantine van de sclieepsbouwwerf „De Industrie" van D. en Joh. Boot aan de Wilhel- minalaan zowel aan de heer W. Dirkzwager als aan de heer J. van der Ham een medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt. Zowel de heer Dirkzwager, die voorman ijzerwerker is, als de heer Van der Ham, die het uitstervende vak van scheepssmidse nog uitoefent, ont vingen deze onderscheiding omdat zij eerder 40 jaar werkzaam waren ge weest in het bedrijf. Beide getrouwen werden toegesproken door adjunct-directeur Th. G. Boot, die wees op het grote vakmanschap van beide werknemers. Het deed spreker goed bij deze ingebruikneming van het nieuwe kantoorgebouw met timmerloods en kan tine, twee oude getrouwen voor het voet licht te halen. De heer Dirkzwager kwam op 18 juli 1918 in het bedrijf en wist o.m. in de bedrijfskern en later in de onder nemingsraad de belangen van directie zyn collega's te behartigen. Omdat reeds geschenken bij het 40-jarig jubileum ren aangeboden, bleef het nu bij een sigaren en een bloemstuk Dirkzwager. De heer J. v. d. Ham, die twee jaar later (op 15 juli 1920) op de werf begon, werd eveneens geprezen en de „koning van de smederij" genoemd. Ook hij ont- ftf¥ PIB. ving sigaren en zijn echtgenote een bloemstuk. Vervolgens sprak de burgemeester, die vergezeld was van secretaris A. Vcen- huysen. Na zijn persoonlijke kennis over de scheepsbouw nog eens te hebben ge test, speldde Alphens burgervader d« beren het Koninklijk brons op. De heer J. Boer, bedrijfsleider, sprak namens de bazen en voormannen cn na mens de ondernemingsraad sprak de heer J. v. d. Linden. Tos slot dankte de heer Dirkzwager, mede namens de heer Van der Ham. voor de woorden en de geschenken. Nadat de heren Dirkzwager (links) en Van der Ham (rechts) de koninklijke onderschei ding was uitgereikt, werd een heildronk op hen beiden en op het bedrijf uitge bracht, waaraan de beide echtgenoten meededen. Mevrouw Bruins Slot opende bazaar De speeltuinvereniging Kindervreugd aan de Jan van Nieuwenhuizenstraat heeft dringend een nieuw clubhuis op de 'tuin nodiig, maar daarvoor ontbreken de nodige gelden. Reeds eerder werd met succes een bazaar gehouden en leverden enkele andere acties resultaten op. Gisteravond stond opnieuw gebouw Bethel in het teken van het speeltuin werk. Opnieuw heeft de commissie de schouders eronder gezet en een bazaar gehouden. Mevrouw Bruins Slot opende gister avond mot een ruk aan het rad van avontuur deze bazaar. Zij sprak daarbij haar waardering uit voor het wenk van de bestuursleden van de speeltuinen, waarbij ook de dames werden betrekken. Direct na de opening kregen de stand houders al druk bezoek en werden er goede zaken gedaan. De bazaar is vanavond nog tot 11 uur groepen van de bevolking meer vrije tijd beschikbaar zal komen. Dit zal de eis stellen dat deze tijd, na inspannende ar beid. benut zal moeten worden voor ont- spannnede activiteiten. Daarom dienen mogelijkheden te worden geschapen de zich ontspannende mens. In dit band wees spreker op de behoefte die er bestaat ook in kleine gemeenten aan meer differentiatie in de sportmogelijk heden. Door het omdraaien van een knop stelde hy de installatie in werking. In de fabriek was een kleine tentoon stelling ingericht over de mogelijkheden die thans ten aanzien van de vervaar diging van topspecië tennisbanen en van halfverhardc sportvelden en atletiekba nen zyn geschapen. Na de bezichtiging werd teruggevaren naar Avifauna. Als eerste voerde daar ir. Sitsen het woord, die namens Wer- ninks Beton en Aanneming Maatschappij N.V. gelukwensen aanbood vergezeld van een ameublement voor het kantoor te Koudekerk aan den Rijn. De heer Kuijl sprak namens de Contactraad voor Gemeentelijke Bemoeiingen met Licha melijke Opvoeding. Nadat nog enkelen het woord hadden gevoerd» dankte de heer Wernink grote belangstelling en voor de vele medewerking bij de bouw en installatie van dit bedrijf. Het Bybelhuis komt Door het Nederlandse Bijbelgenoot schap wordt van 1954 af een tournée gemaakt door ons land met twee „rij dende bij<belhuizen", tot bij-belwinkels ingerichte auto's. In deze bijbelwinkels is een grote verscheidenheid van bijbel uitgaven te "bezichtigen en eventueel te kopen. Op 28 en 29 oktober komt een bijbel- huis te Hazerswoude (Rijndijk) en Kou dekerk aan den Rijn. Het ligt in de be doeling in de morgen- en middaguren een rondrit door de gemeente te maken Op maandag- en dinsdagavond van 7 tot 8 uur is het 'bijbelhuis voor ieder te be zichtigen. De standplaatsen zijn dan: maandagavond hoek Rhijnenburcherlaan Helena Swartsplantsoen; dinsdagavond Koningin Wdlhelminastraat bij de Vijver. Vogeltcntoonstelllng Op 30 en 31 oktober en op 1 en op 2 november zal in het verenigingsgebouw door de afdeling Koudekerk aan den Rijn-Hazerswoude van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers een nationale tentoonstelling worden gehouden, opening zal op woensdagavond om 19.15 uur door burgemeester Waverijn worden verricht NOORDWIJK Bevolkingsonderzoek Te beginnen op 31 oktober zullen eerst de bewoners van Noordwijk Zee worden opgeroepen om te worden doorgelicht. Het onderzoek daar zal de- keer plaats hebben in de christelijke kleuterschool, Hoofdstraat 40. Op 8 november komt Noordwijk Binnen aar de beurt waarvoor de r.k. kleuter school in de Sint Jeroensweg is aange- Vuilnisophaaldienst In verband met de R.K. feestdag zal het huisvuil te Noordwijk aan Ze den opgehaald op woensdag Noordwijk-Binnen op donderdag. Spreekuur wethouder wethouder van sociale zaken zal op de donderdagen 31 oktober en 7 vember geen spreekuur houden. Weekagenda Maandag: Flora 8 uur bijeenkomst Noordwijkse vereniging van Postzegel- 'erzamelaars; De Baak. 8 uur: voorlich tingsavond groenvoorziening, spreker ir Sepers; Zeerust, 8 uur contact- avond Noordwijk Actief; zaal Geref. kerk Noordwijk Binnen 8 uur vergade ring AR. kiesvereniging, spreker A. Borstlap sccr. CNV, onderwerp Loon- prijspolitiek; Jowé, 8 uur bijeenkomst schaakvereniging Daniël Noteboom; Woensdag: Lido, 2.30 uur filmmiddag alg bond van bejaarden; Palacehotel 3 vergadering vereniging van Werk gevers in de Horecabedrijven; Casino, ur filmavond Vogellust. spreker Jan Strybos, onderwerp Reisindrukken van Nieuw Zeeland; Ned. Herv. kerk Noordwijk aan Zee. 8 uur afscheids avond ds. en mevr. Cupedo; Donderdag: Verenigingsgebouw 8 uur vergadering afd. Noordwijk Ned. Chr. Agrarische Bedrljfsbond. spreker J. Vermaas, hoofdbestuurslid, onderwerp: Loonpolitiek en c.a.o. Vrijdag: De Zeeleeuw 8 uur opening Avifauna; Verenigingsgebouw 8 uur bij eenkomst Hervormd Gereformeerde ge spreksgroep, spreker dr. U. Nijenhuis, ALPHEN AAN DEN RIJN Burgerlijke stand GEBOREN: Nicolaas A V C, z v S de Heij en A G van Leeuwen; Nicolaas H A, z v W Louwrier cn Th G Heeman; Karin, d v D Verkerk en J P Oost; Ger- rit J, z v C J Blaauw en J W van Wijk; Erik J J. z v J H Geerts en H J M van Keulen: Willem T K, z v W Huisdier en C J Romijn: Robert W, z v J B R Pol en A J Witke: Willemientje, d v J Fenne- ma en J de Vries; Pieter, z v P Breider en J W Wouters; Marcellinus L M, z V J Hoogervorst en J M A Kleyn; Theo, z v A van Groenigen en D J Ossevoort; Franciscus F, z v F J M de Koning en Th Borgman. GEHUWD: Jan van Dam, 25 j en Er na PeUerin, 22 j: Jan P Winkel, 27 j en Johanna A C Vrolijk, 26 j; Jan van Veg- ten. 24 j en Gerritje R Oosthoek, 24 j; Hendrik van Zwieten, 25 j en Maria C Captein, 23 j. ONDERTROUWD: Cornelis van den Ent, 22 j en Geertruida W Kantebeen, 21 j: Theodorus C Straathof, 26 J en Theodora C Vergeer, 29 j; Adrianus Ph M Koeleman, 26 j en Theodora F J Stig- ter, 23 j. OVERLEDEN: Herman S Stelter, 66 jaar; Andries Janszen, 41 jaar. Gevestigd en vertrokken INGEKOMEN van 's-Gravenhage, C F van Leeuwen, Raadhuisstraat 44: Haar lem, K A Bor en gezin, J W C Bloera- straat 44; Leiderdorp, J v d Zwam-Post- ma, Sperwerstraat 36; U.S.A. T L van der Zwaag, Raadhuisstrat 107; Wrmond, P R Smits, Raadhuisstraat 44; Roermond, 3 kinderen von Dobschütz, Radhuisstraat 44; Leiden, 2 kinderen van der Kwaak, Raadhuisstraat 44; Ter Aar, J M Baas, Stationsstraat 20; Ter Aar, J C Baas, Stationsstraat 20; Eindhoven, J Pasmans, v. Eijckstraat 16; Gramsbergen, J Lei- deman-Ottes, Raadhuisstraat 225: 's-Gra.- venhage, L Boers, Roerdompstraat 6; 's-Gravenhage, J Boers-van Leeuwen, Roerdompstraat 6; Appingedam, G J Keijzer-Keizer. Oranjestraat 21; Zeist, P C 't Hart. Cederstraat 28; Noordwijk, H G S Schuurman, v. Speykstraat 8; Ede, W A C Westerveld, Van Boetze- laerstraat 44. VERTROKKEN naar: Boskoop, Boe zemlaan 4. K A Hoogendoorn, Groene- weg 10: Harderwijk. Multatulistraat 20, G Gaasenbeek en echtgenote, Otweg 14; Zwijndrecht, Burg. de Bruinelaan 165a, T F Jorens-Mulder, Ridderbuurt 35; Nieuwkoop, Dorpsstraat 161, J B Hoo- geveen. Zuideinde 51; Leiden. Marijke- straat 9a. E A Ouwerkerk-Stol, Steek- terweg 80; Rotterdam, G W Burger plein 9, P H Stigter, Noordeinde 15a; 's Bosch. Muntelstraat 28, J G C de Bresser. Stationsplein 2. Amsterdam. Weesperzyde 70, S A D Hulsman. Raadhuisstraat 44; Oegstgeest, Wilhelminapark 36, J Hoeing en gezin, Javastraat 34; Voorburg, v Hale wijnlaan 161, H A Veenendaal, Javastraat 34: Reeuwij-k, Anne Frankstraat 43, R M T Blom-Borst, Tolstraat 2b: Leiden, Groen- hovenstraat 2, A Hoepel, Hoorn 81. KATWIJK AAN ZEE Jubilerende geref. oudervereniging Gisteravond hield de gereformeerd® oudervereniging in Irene een vergade ring, waarop voorzitter R. van Delft in het bijzonder dr. J. L. P. Brants, voor zitter van de landelijke bond van gere formeerde jeugdorganisaties, uit Gooi verwelkomde. De oudervereniging be staat tien jaar en ter gelegenheid hier van hield de voorzitter een rede waarin hij zei dat het ideaal is de jeugd te bren gen op de plaats waar de jongeren be horen. Het devies is dan ook ..het chris ten-zijn in woord en daad", uit liefd® tot Jezus. De voorzitter sprak zijn ver heugenis uit over het beschikken over moderne zaalruimte. Wanneer medio maart de nieuwe kerk in gebruik wordt genomen, zal men nog meer ruimt® De secretaresse, mevrouw Leeuwen, „af een overzicht van de afgelopen tien jaar Er zijn thans vier jongens- en vier meisjesclubs, in totaal 113 leden. Dr. Brants vertelde een en ander over het jeugdwerk, waarin hij stelde dat dit werk een heel andere functie heeft dan vroeger. De ouders staan thans gemak kelijker. milder tegenover de kinderen. Onze jeugd heeft een moeilijke weg naar de volwassenheid te gaan. De clubs doen belangrijk werk: de jeugd van 8 jaar wordt beziggehouden door middel van spel, handenarbeid enz. Niet alleen het gezin en de sohool hebben met het kind te maken, maar ook het werk van de clubs. De ouders geven een gedeelte van hun verantwoordelijkheid over aan de leiders en leidsters van de clubs. Na de pauze vertoonde de heer Roosen daal, kampleider G.J.O., dia's van het kampleven. Eiigelse-walharing Iaat op zich wachten De haring, die kan worden verwacht onder de Engelse wal laat nog steeds op zich wachten, ondanks het feit dat de schepen daar Ijverig aan het zoeken zijn. Wanneer in de komende week de vangsten niet verbeteren, kan de Engel se walvisserij voor dit jaar wel weer worden afgeschreven. Er is dagelijks wel een enkel schip dat een apokje vis vangt, maar het gemiddelde i6 weinig of niets. De ha ring trekkers brengen bijna niet anders binnen dan ijle steurharing en nog een enkel kantje fclerne volle ha- ning, van een grote sortering is geen sprake. De handel zit op dit ogenblik te wach ten op goede haring voor de rokerijen, maar tot op heden is daarvan weinig aangevoeld. De jonge kleine haring brengt nog steeds een goede prijs op. De handel in koelhuismaatjes is dit jaar beter dan vorig jaar, waaruit kan worden gecon cludeerd. dat er belangrijk meer wordt egeten van dat zeebanket Voor jonge haring werd deze week be taald van ƒ56 tot ƒ91 per kantje, volle haring deed van ƒ46 tot 56,60, yle steurharing noteerde 26.40 tot ƒ30,60, steuhharing Engelse wal ƒ46 tot ƒ49,80 °n Ijle haring ƒ30 tot ƒ31,40. Aan de Katwijkse afslag werden deze week aangevoerd 4372 kantjes haring. Hoog en laag water Zondag: hoog water 10,17 en 23.01uur; laag water 5.28 en 18.02 uur. Maandag: hoog water 11.43 uur; laag water 7.07 en 19.30 uur. Den Haag, ondenverp: De reformato rische Christenen en het Concilie. Vluchtelingenactle De collecte voor de vluchtelingen bracht te Noordwijk f 6056,10 op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11