Nieuwe Leicis e Comramit Y°ol Duitse mijnwerkers in gang opgesloten D r Plotselinge verzakking van bodem Van de 128 konden 79 zich redden IEMCO N.V. Ander systeem voor de lintjes Consul erkent junta Dom. republiek niet „Big lift" geslaagd - toch nog twijfel Vondeling stelt vragen over telefoongeheim Vrijdag 25 oktober 3963, 44sfe jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Nevelig weer Droog weer met vooral in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of bewolking, en overdag enkele lokale opklaringen. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Iets koudere nacht, en och tend, in de namiddag ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. (Zie verder pagina 9) 'N TN EEN ijzerertsmijn te Peine'bij Hildesheim in de Westduitse staat Ne- 3- der-Saksen is gisteravond een grote hoeveelheid water en modder ge lopen. Van de 128 mijnwerkers die zich onder de grond bevonden, konden 79 zich in veiligheid stellen. Men hoopt dat de overige 49 mannen een toe- ivlucht hebben gevonden in een niet meer gebruikte schacht. Uit Essen werd met spoed boormaterieel aangevoerd om dit te onderzoeken. Tegen het eind van 'e morgen kreeg men via een boorgat contact met zeven mannen die op vijfentwintig meter diepte zaten ingesloten. Het water en de modder, die de mijn binnenstroomden, waren afkomstig van een grote vergaarbak die bij de jcrtswinning wordt gebruikt. Men is begonnen een gang van 25 cm breed en 25 m diep te boren naar de schacht, waarin zich vermiste mijnwer kers bevinden. De tunnel zou tot een halve meter worden verwijd. Met een jqieciale reddingskorf hoopt men daar door de ingeslotenen naar boven te ha- Morgen geen loongesprek (Van onze soc.-econ. redactie) Naar wij van de zyde van het secreta- iaat van het bestuur van de Stichting an de Arbeid vernemen, gaat de ver- [adering van dit bestuur die voor mor en was uitgeschreven, niet door. De ver- adering. die wellicht beslist zou hebben ver de al of niet voortzetting van de amenwerking op centraal niveau in ederland tussen werkgevers en werk- imers is op het laatste ogenblik uitge leid tot volgende week dinsdag. Zowel erkgevers als werknemers bleken be- Oefte te hebben aan verder intern be- aad. Deze gang van zaken doet vermoe ien dat er enige hoop is dat dinsdag het ;esprek in de stichting een meer positief arakter zal dragen. Kennelijk willen leide partijen zich thans nog eens bezin- len op de eisen resp. toezeggingen die zjj a de vorige gesprekken van het stich- ingsbestuur op tafel hebben gelegd. Maandagmiddag om vier uur komt de rerbondsraad van het C.N.V. in buiten- Avone vergadering bijeen. Discriminatie in de rechtszaal etrekkingen met Suriname en de Neder- indse Antillen uit de Tweede Kamer taken zich bezorgd over de „onbedacht- uitlatingen" in de rechtszaal, die urinamers en Antillianen „wellicht even- s een discriminatie beseffen en die ok discriminatie in de hand kunnen /erken". Aldus het voorlopig verslag van commissie Over de begroting 1964 het kabinet van de vice-minister- resident. Gevraagd wordt of bevorderd worden dat bedoelde uitlatingen in e rechtszaal in de toekomst achterwege Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES A.E.G. - IGNES - INDESIT - ERRES - SIEMENS - BICO In één oogopslag 9 Onrust onder bouwvakarbei ders: werken met het geweer aan de voet Pag. 9. 9 Kjjkje in* nieuw Provinciehuis (maar niet op naaldhakjes) Pag. 17 Bedenkingen tegen gemeente lijk ombudsman Pag. 17. Sport: verslagen en prognoses Pag. 19. bevatte, is meer dan 500.000 kub. m via een plotseling ontstane verzakking van de bodem in de mijn gelopen. De groot ste diepte van de mijn is ongeveer 100 m. Tot 60 m van de bodem staat het wa- Eind augustus voltrok zich da mijnramp in Pennsylvania. Dank zij de reddingscapsule kon een van de twee in levensgevaar verke rende mijnwerkers tijdig uit ziin isolement worden verlost. Ook in Peine bij Hildesheim in de West duitse staat Nedersaksen, waar 49 mannen in een gedeeltelijk met modder en water ondergelopen mijn wachten op hun redders, zal men een dergelijke capsule ge bruiken. Vakbondsleiders in Kongo gearresteerd arresteerd op beschuldiging gevaar brengen van de veiligheid van de staat. Dit is meegedeeld door de mi nister van defensie, Anany. De drie mannen hadden de leiding van een woensdag begonnen staking van ambtenaren en onderwijzers in Leopold- stad, waar intussen de noodtoestand is afgekondigd. Veel ambtenaren zouden gisteren al weer aan het werk zijn ge- Volgens betrouwbare kringen in Ma drid zou de Spaanse regering overwe gen stakingen toe te staan zolang zij niet duidelijk tegen de veiligheid van de staat zijn gericht. Op het ogenblik zijn stakingen in Spanje verboden en de po litie treedt nog steeds krachtig op tegen mensen, die zich niet aan het verbod trachten te storen. Verkoopster verdacht van verduistering De Amsterdamse politie heeft de 20- jardge mevrouw B. H.-v. d. B. uit Die- men gearresteerd, die er van wordt ver dacht, de eigenaar van een sigarenwin kel in de Linnaeusstraat in Amsterdam, waar zij vier jaar verkoopster is ge weest, te hebben benadeeld voor circa 12,000 gulden. De vrouw heeft tegenover de recherche ontkend zich aan verduis tering ten nadele van haar patroon te hebben schuldig gemaakt. Zij nam in augustus onitslag omdat zij een baby verwachtte. Het geld zou volgens dc politie bij kleine bedragen tegelijk de afgelopen anderhalf jaar uit de kas zijn genomen. Commissie komt met rapport (Van onze parlementsredactie) Een kleine commissie beraadt zich over de vraag of, en zo ja in welke vorm wijzigingen kunnen worden aangebracht in het systeem van ko ninklijke onderscheidingen. Begin volgend jaar hoopt de commis sie een rapport over deze aangelegenheid aan de ministerraad te kunnen voorleg gen, waarna de regering dan haar be- Dr. Barinas trouw aan Bosch Dr. Salvador Barinas, consul- generaal van de Dominicaanse Re publiek in Amsterdam, heeft een on rustig en onzeker bestaan. Hij heeft nu in een brief aan zijn eigen minis ter van buitenlandse zaken (wie dat is kan hij niet zeggen, omdat er in zijn land een junta van drie man aan de macht is na de revolutie tegen president Juan Bosch) ver klaard het nieuwe bewind niet lan ger te erkennen. De heer Barinas heeft enige ervaring in dit soort zaken. Reeds in 1960 keerde hij het regime van generalissimus Tru- jillo de rug toe, omdat h(j zich niet kon verenigen met de terreur en het schrik bewind. Toen Trujillo was verdreven en hU een mogelijkheid zag voor een demo cratische opbouw van zijn land, keerde de heer Barinas naar Amsterdam terug Hij was zeer verheugd dat Juan Bosch op democratische wijze tot president werd gekozen en nam zich voor de be langen van zijn land in Amsterdam te Dc enorme operatie „Big lift" is een groot succes geworden. In pre cies 63 uur en 20 minuten zijn 15.000 Amerikaanse soldaten per vliegtuig over de Atlantische Oceaan ge bracht. Maar desalniettemin vragen de des kundigen zich af: hoe zou deze operatie in oorlogstijd verlopen zijn? Aan ..Big lift" zijn vele weken van gedetailleerde voorbereidingen voorafge gaan. De vliegtuigen vertrokken volgens een strikte dienstregeling. De soldaten stapten in West-Duitsland kalm uit hun vliegtuigen en kregen hun tanks en an der zwaar materieel uit depots. Volgende week zal de overgebrachte divisie proberen een schijnaanval uit het oosten af te slaan. Er zijn echter vele sceptici, vooral on der de Duitsers, maar ook in Amerikaan se kringen knaagt de twijfel. Vele Duitsers zijn ervan overtuigd, dat „Big lift" geen ander doel heeft dan hen erop voor te bereiden, dat over niet al te lange tijd grote delen van het 250.000 man sterke Amerikaanse garnizoenen uit West-Duitsland zullen worden terugge trokken. Alle Amerikaanse ontkenningen heb ben deze Duitse vrees niet kunnen weg- Critici vragen zich af of de operatie „Big lift" wel van werkelijkheidszin ge tuigt. Wat zou er gebeuren, zo vragen zij, indien de depóts, waarin de tanks, artil lerie en ander zwaar materieel van de divisie staan, door de vijand bezet wor den voordat de Amerikaanse troepen hebben kunnen landen? Luitenant-generaal Thomas Dunn, com mandant van de pantserdivisie te Ford Hood, antwoordde begin verleden week. dat het zware materieel ten westen van de Rijn staat. „Daar zal het naar alle waarschijnlijkheid geen gevaar lopen". Bovendien is er de kwestie van de su perioriteit in het luchtruim. Daarvoor moeten de Amerikaanse luchtstrijdkrach ten in Europa alsmede dc jagers van de Navo-bondgenoten gebruikt worden. En wat zou er gebeuren indien de Amerikaanse luchtbasis in Europa on der de voet gelopen zouden worden of door mist en slecht weer niet te gebrui ken zouden zijn? In deze tijd van het jaar en in de winter komt dit in Duits land herhaaldelijk voor. „Wij hebben andere bases waarnaar wij kunnen uitwijken", zei een militaire autoriteit, die hierop niet dieper wilde ingaan. blijven behartigen. Dat zal hij nu nog blijven doen, ook nog nu hij verklaard heeft de nieuwe regering niet meer t( erkennen. Hij gaat namelijk uit van het stand punt dat het nieuwe bewind niet erkend is door de Nederlandse regering. Hij zou dus de enige wettige vertegenwoor diger van de Dominicaanse Republiek in ons land zijn. Er is een nieuwe am bassadeur gekomen, maar volgens de 9 - - :-y"7q De consul-generaal van Dominica in Amsterdam. Salvador Barinas. heeft gistermiddag verklaard de huidige regering in zijn land niet te erkennen. heer Barinas is deze een aanhanger van het nieuwe bewind en hem is nog geen agreement verleend. (Volgens buitenlandse zaken in Den Haag is de heer Bareira, de nieuwe ambassadeur in Den Haag, in het be zit van geloofsbrieven die getekend zijn door de afgezette president Juan Bosch) De heer Barinas is ervan overtuigd dat de pas ondernomen staatsgreep in zijn land geleid is door vrienden en re laties van dictator Truiillo zogenaamd anti-communistisch, maar in werkelijk heid alleen maar gericht *is od het uit oefenen van macht door middel var bruut geweld Barinas zei dat de bevolking van df Dominicaanse Republiek in geen en kel opzicht de junta steunt. Vele Domi nicanen worden uitgewezen naar Cura- Hij is zelf van plan politiek asiel te vragen en naar Curacao te reizen, in dien de Nederlandse regering er onver hoopt toe mocht onvergaan de nieuwe regering te erkennen. Den Haag merkte hierover op, dat de nieuwe regering niet eens erkenning heeft gevraagd. dngen kan nemen. Dit heeft minister Toxopeus gistermiddag verklaard tijdens de begrotingsbehandeling in de Tweede- Kamercommissie voor binnenlandse za- Vorig jaar had de minister al in ant woord op vragen van de heer Scheps (soc.) gezegd, dat de regering zoekt naar een meer bevredigende methode voor het toekennen van decoraties. Gis teren bracht de heer Scheps de zaak op nieuw ter sprake. Hij leverde kritiek op het „lopende-band-systeem". dat auto matisch koninklijke onderscheidingen verleent aan mensen die geen andere verdienste hebben dan dat ze ergens veertig jaar lang hebben gezeten. Aan de andere kant worden eenvoudige perso nen, die zich werkelijk onderscheiden hebben, niet voor een hóge decoratie aanmerking gebracht omdat dit niet n hun maatschappelijke standing overec komt. Zij worden „afgescheept" met medaille. Behaagd Zeer bedenkelijk noemde de heer Scheps die gevallen, waarin aan i sen, die zich in de oorlog laakbaar heb ben gedragen en die na de bevrijding met hun hakken over de „zuiverings- sloot" zijn gekomen, koninklijke onder scheidingen (soms zelfs hoge) zijn ver leend- En daarbij wordt dan nog ge zegd dat het H. M. de Koningin heeft „behaagd" Wordt op de departemen ten in dit opzicht wel zorgvuldig genoeg gehandeld Minister Toxopeus was het ermee eens, dat degenen wier gedrag in de oorlog niet in orde is geweest, niet moeten orden gedecoreerd. Op Binnenlandse zaken zijn daarvoor strikte gedragslijnen voorgeschreven. In het vorige kabinet bestond over deze zaak volstrekte eens gezindheid. In het nieuwe kabinet ls het vraagstuk van de onderscheidingen nog niet in bespreking geweest. Overigens meende de minister, dat aan de „büna- gezuiverden" over het algemeen geen promotiekansen in het maatschappelijk leven moeten worden onthouden. Nieuwe Orde De minister ging met in op de inte- suggestie van de heer Scheps nieuwe onderscheiding in het leven te roepen, nl. de Orde van de Ar beid (b.v. wegens een groot aantal jaren trouwe dienst). Daarnaast wilde de so cialistische spreker de Nederlandse Leeuw reserveren voor mensen, die zich werkelijk hebben onderscheiden, onge acht hun maatschappelijke rang of stand. (Advertentie) AVO E WIT ABONNEMENTSPRIJZEN Door onze brede lezerskring wordt ons streven de krant redactioneel steeds de best mogelijke verzorging te geven, gelukkig zeer op prijs gesteld. Natuurlijk brengt dit voor ons kos tenverhogingen mee, die ook in andere onderdelen van onze exploi tatie steeds meer tot uitdrukking komen. Wij zijn helaas, evenals vrijwel alle Nederlandse dagbladen, genood zaakt een gedeelte van deze meer dere uitgaven aan onze abonnees in rekening te brengen. Deze prijsverhoging geschiedt met voorkennis van het Departement van Economische Zaken. Ook na deze verhoging betaalt een abonnee nauwelijks de kosten van blanco papier en expeditie. De krant blijft dus voor de abonnee nog bijzonder goedkoop. 68 Turken, die door besluit de ministers van justitie e sociale zaken ons land hebben moeten verlaten, zijn gistermid dag toch maar vertrokken. Aan vankelijk weigerden zij op een collectief paspoort te reizen en pasfoto's te laten maken. Toch gingen ze met een collectief pas- poort, met de 68 uit de persoon lijke paspoorten gereprodu ceerde foto's. Eerst hebben ze nog enkele moeilijkheden moe ten overwinnen. Ze moesten zelf de wagen aanduwen in de rich ting van Schiphol, daar de mo tor niet wilde aanslaan Spanjaarden gaan terug naar huis Een aantal van de onlangs in Rotter dam aangekomen Spaanse arbeiders zal binnenkort weer naar Spanje terugkeren. Hoeveel het er zijn is nog niet bekend. Op het ogenblik worden met Spaanse autoriteiten in Nederland besprekingen gevoerd over de wijze waarop de Span jaarden zullen worden gerepatrieerd. Enige dagen geleden ontstonden er moeilijkheden toen de Spanjaarden bij de directies van de havenbedrijven, waar zij werkzaam zijn, een aantal bezwaren tegen hun loonvoorwaarden naar voren brach- De Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murville (links) was gisteren met zijn Brit se ambtgenoot R. A. Butler in druk gesprek in de Franse ambassade in Den Haag. (Zie pagina 5) Commentaren "DEEDS HADDEN aanleiding ge- geven tot onbehagen geruchten als zou de mogelijkheid bestaan tot het afluisteren van telefoongesprek ken. Die geruchten hebben nu wel op hoog niveau bevestiging gevonden in hetgeen de minister van binnenland se zaken daaromtrent heeft meege- Men lette wel op: de bewindsman heeft niet gezegd dat het gebeurt, maar wel dat het kan gebeuren. Het gaat dus om de mogelijkheid cn dat is al belangrijk genoeg. Wij neigen tot het standpunt, dat dit in een democratisch bestel niet be hoort te gebeuren en ook niet behoort te kunnen gebeuren. Het is sinds jaar en dag onder staatsrechtsgeleer den cn meer gewone stervelingen een probleem, welke houding een demo cratie dient aan te nemen jegens niet-democraten. De ervaring leert, dat de juiste remedie blijft een ge zond en ongerept houden van de democratie zelf. Een democratie, die het onaangename gevoel heeft dat het op haar bestaan is gemunt, doet wijs, haar verweer niet te zoeken in een loslaten van wat tot haar wezenskenmerken mag worden geacht maar zich veeleer te bezinnen op haar eigen democra tische en dus ook geestelijke, weer baarheid. Naar onze mening horen inperking van briefgeheim en beperken van de vrijheid tot telefoongebruik in een democratisch bestel niet thuis. De brief sinds lang. de telefoon inmid dels ook en vaak in nog ruimer mate, horen zozeer tot het algemeen men selijke, dat zij beschouwd mogen worden als deel uit te maken van de vrijheidssfeer waarop geen inbreuk worde gemaakt. En de veiligheid van de staat dan? Wij weigeren vooralsnog aan te ne men, dat deze per brief of per tele foon kan worden ondermijnd. De democratische staat heeft zijn eigen veiligheid, heeft zijn eigen bevei liging van de burger cn deze bevei liging behoort zich uit te strekken over de rechten die de burger als zodanig heeft. Dat is nu eenmaal dc rechtsstaat, in het dankbare bezit waarvan wij ons in Nederland mogen verheugen. Democratie betekent openheid en kenbaarheid. Dat is een enkele keer haar zwakheid, in oneindig veel meer gevallen is het haar kracht. Ook een partij als de communistische is ten onzent op die democratische ken baarheid aangewezen en zij heeft er bepaald niet wel bij gevaren. Uitzon deringsmaatregelen tegen enkelen kunnen ertoe leiden dat hun een aureool van martelaarschap op het hoofd wordt gedrukt, dat hun echt niet toekomt. RECTIFICATIE In ons hoofd artikel van gisteren over de benoe ming van drs. Van de Laar tot staatssecretaris van O., K. en W. is een zetfout geslopen. Gezet werd: Aan zijn publieke gezindheid be hoeft niet te worden getwijfeld. Dit moet zijn: Aan zijn politieke gezind heid enz. Red. (Van onze parlementsredactie) De voorzitter van de socialistische Tweede-Kamerfractie, prof. Vonde ling, zal in de Kamervergadering van a.s. dinsdag aan de minister president en de ministers van justi tie en verkeer en waterstaat mon delinge vragen stellen over de weer actueel geworden kwestie van het „aftappen" van telefoonlijnen. De vragen luiden als volgt: 1 Wat zijn de geldende regelen voor het waarborgen van hei brief- en telefoongeheim 2 Is het mogelijk telefoongesprekken af te luisteren zonder toestemming of medewerking van de P T T. 3 In welke gevallen kan of moet de P T T. medewerking geven om tele foongesprekken af te kunnen luis teren 4 Wie moet of moeten de toestem ming daartoe geven 5 Kan de regering meedelen in hoe veel gevallen toestemming is ge geven tot het meeluisteren in de laatste jaren, b.v. sinds 1959 6 Bij hoeveel abonnees mag op dit moment worden meegeluisterd en tot welke groepen van gevallen (criminaliteit, staatsveiligheid) be horen deze De vragen van de heer Vondeling heb ben niet het karakter van een interpel latie. Na beantwoording door de rege ring zal de heer Vondeling desgewenst nog een aanvullende vraag stellen en daarna kunnen ook andere Kamerleden zich met vragen tot de regering richten, maar deze procedure kan niet leiden tot een „full-dress" Kamerdebat. Daarvan zou eerst sprake kunnen zjjn als de Tweede-Kamercommissie voor de Binnenlandse Veiligheidsdienst t.z.t. me de over het aftappen van telefoonlijnen een rapport aan de Kamer zou uitbren gen en besloten zou worden hierover in het openbaar te debatteren. geef mij maar vruchtenyoghurt

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1