Nieuwe LeMse Courant Opening van Engelse parlement uitgesteld Rijksgoedkeuring Congresgebouw Ernstige tegenslag Britse luchtvaart Duizenden stakers naar Dam in Amsterdam de „Karrevracht" goud 500.000? - gevonden - circa f in auto Wilson komt met felle kritiek Lord Home wil nog twee weken wachten Op thuisreis Bouwvakkers zullen morgen demonstreren Prof. Oud ziet wel gaatje voor eisen aan rijscholen Commentaren CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD WoOTsdas 23 oktober 1963, 44«te jaargang Morgen opklaringen Aanvankelijk veel bewolking en hier en daar wat lichte regen, maar morgen overdag weer opklaringen. Matige, aan de kust tijdelijk vrü krachtige wind tussen zuid en west. Minder koude nacht, maar morgen overdag dezelfde tempera turen als vandaag. (zie voorts pagina 7) J 58936 Abonnementsprijzen .m. 2,80, p.kw. 8,25 - Klachtendienst bezorging 18—19 De leider van de Engelse labourpartij, Harold Wilson, heeft gasteravond felle kritiek geleverd op het besluit van Lord Home om de opening van het parlement twee weken uit te stellen. Hij beschuldigde de nieuwe En gelse premier er ook van dat hij te ver van het volk af staat om Engeland in het huidige wetenschappelijke tijdperk leiding te kunnen geven. „Het lijkt mij verkeerd, dat omdat de van uitstel en stelde 12 november als conservatieven een edelman hebben ge- openingsdatum vast. k<*.n, het parlement wee£estnurd non» De en de mededeimj krtiet tot neder oen- fcwijt een verkiezing kondidtog tót terugte keren.» aldus de een „«vegend leider van de oppositie in een televisie- toterview. „Ik zal dan ook alles doen om de rechten van het parlement in deze zaak te beschermen." Wilson was duidelijk opgewonden door zijn persoonlijke ontmoeting enkele uien eerder met Home. Wilson had geëist dat het parlement volgens plan op 28 ok tober weer bijeen zou komen voor de nieuwe zitting. Home bleef bij zijn eis Georganiseerd Overleg Minister luistert naar wensen (Van onze soc.-economische redactie) TN de Centrale Commissie voor ge- organiseerd overleg in ambtena renzaken zijn gisteren de besprekingen over verdere verbetering van de ar beidsvoorwaarden begonnen in tegen woordigheid van de minister van bin nenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus. De besprekingen droegen een zuiver oriënterend karakter, daar ook bü dit overleg betrokken organisaties wensen te wachten op de resultaten van het beraad in de Stichting van de Arbeid vóór zij met bun concrete verlangens voor de draad komen. Wel kwamen enige algemene aspec ten van de wensen der ambtenarenorga- nisaties ter sprake. Daartoe behoren, zoals bekend, een minimumbezoldiging (waarvan de verlangde hoogte nog na der zal worden vastgesteld), een uitke ring-ineens (die ook bij vorige onder handelingen dikwijls -vergeefs- ter spra ke kwam met het oog op winstdeling en zwarte lonen in het particuliere bedrijfsleven, waarmee bij de trendbe rekening van de ambtenarensalarissen geen rekening wordt gehouden, het verlenen van toeslagen bij langere diensttijd, algehele afschaffing van de gemeenteclassificatie en verhoging van de verdienstebeloning. Operatie helpt in vele gevallen van longkanker IDe heer P. J. Bangma uit Soest is gis teren aan de rijksuniversiteit in Utrecht gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op het proefschrift: „De resulta ten van de behandeling van het bron- chusca reinbom. een studie van 1613 ge- Dr. Banigma verzamelde gegevens var ruim 1600 patiënten met longkanker uit verschillende Nederlandse ziekenhuizen. Hij kreeg hierdoor een indruk van de resultaten van de behandeling van long kanker. Het blijkt, dat vooral bij tijdig stellen van de diagnose een niet onaan zienlijk deel van de patiënten met long kanker «Door operatie kan worden ge nezen. Röntgenonderzoek is van grote betekenis voor het tijddig constateren van longkanker. Dr. Bangma beveelt daarom alle mannen boven de veertiig jaar aan. zidh regelmatig tweemaal per jaar rönit- genologisoh te latten onderzoeken. Door zorgvuldig onderzoek voor de operaties kan steeds meer het aantal nutteloze operaties worden beperkt. Dr. Bangma is chef de cliniaue van de afdeling longziekten van het academisch ziekenhuis. In één oogopslag Ook voor de middenstand verplichte verzekering tegen arbeidsongeschiktheid? pag. 2 Schiermonnikoog wil schoor- stenenwond van olieindu strie camoufleren pag 5 Doyer komt met een eigen auto pag. 5 W.E.U. - conferentie n Den Haag pag. 5 Neiuwe Boeng op Schiphol pag. 7 Regenkleiding: fleurige col lectie voor sombere dagen pag- 7 tietf Schots district en zijn regeringspar tij te leiden in de kritieke periode de nationale verkiezingen vanaf het spreekgestoelte in het Lagerhuis. De Londense Evening Standard heeft gesohreven dat de secretaris vai Schotse labourpartij. William Mar: beweert dat lord Home in de gedeelte lijke verkiezingen in Schotland geen kandidaat kan staan voor het Lagerhuis. Waarom diens kandidaatstelling niet gel dig zou zijn, zal hij maandag bekendma ken, een half uurtje nadat de inschrij ving is gesloten, zei hij. Oud-premier Macmillan zal zich m zijn herstel weer gaan wijden aan di uitgeverij. Hjj zal weer de functie vai mededirecteur van het uitgevershuis Macmillan en Co. aanvaarden, die hij prijs gaf toen hij zich in 1951 volledig aan de politiek ging wijden. Binnen drie maanden beginnen (Van onze bouwredadteur) Binnen drie maanden zal men in Den Haag kunnen beginnen met de bouw van het Congresgebouw, een project, waarin het rijk, de gemeen te Den Haag en het bedrijfsleven een bedrag van f 40 miljoen hebben ge ïnvesteerd. Naar wij vernemen is het gemeen tebestuur van Den Haag vandaag in het bezit gekomen van de rijksgoed- keuring. Het schrijven waarin deze goedkeuring is vervat, is gedateerd op jJ. vrijdag, 18 oktober. Met het verkrijgen van deze toe stemming is thans definitief een ein de gekomen aan alle speculaties om trent de bouw in verband met het door de regering opgestelde pro gramma voor de besteding van de overheidsuitgaven. Voor eind november zal de bouw aan ïn aannemersbedrijf of aan een combi natie van bedrijven worden opgedragen, waarna direct met de bouw zal kunnen worden begonnen. Na de opdracht heeft de betrokken aannemingsmaatschappij nog enige tUd nodig om alle materiaal op de plaats van de bouw te brengen. Toch kan worden aangenomen, dat nog voor de jaarwisseling de eerste spade de grond in zal gaan. Het ontwirep van vam de dit ajar overleden Wassenaajse architect dr. J. J. P. Oud. Het on-twrep zal thans worden verwezenlijkt door zijn zoon, ir. H. E. Oud. Het gebouw komt naast het Gemeentemuseum aan de Jo- han de Wibtlaan. Drs. Van de Laar staatssecretaris van o.k. en w. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van drs. L. J. M. van de Laar (kath.vj tot staatssecretaris van On derwijs, kunsten en wetenschappen. Drs. Van de Laar, die 24 sept. 1921 in Den Bosch werd geboren, is rector van het Lodewijk Makeblijde college in Rijswijk. Hij wordt belast met de vrijetijdsbesteding, jeugdvorming, volksontwikkeling, kunsten, oudheid kunde en natuurbescherming, lichame lijke vorming en sport. De heer Van de Laar studeerde ge schiedenis en economie in Nijmegen. Daarna studeerde hij nog enige tijd aan de Sorbonne in Parijs. Hij is korte tijd redacteur geweest van het dagblad „Oost Brabant" in Den Bosch en schrijft mu ziekrecensies voor het Haagse dagblad Het Binnenhof. In 1953 werd hij directeur van de r.-k. middelbare meisjesschool in Delft, die in september 1955 omgezet werd tot het Lodewijk Makeblijde college. Koningin Juliana, Prins Bernhard en prinses Beatrix zijn vandaag uit Karachi, waar de nacht werd door,gebracht, naar Nederland vertrokken. Bij hun aankomst in Pakistan werden zij op het vliegveld ontvangen door autoriteiten van het ministerie van buitenlandse zaken en Quadratullah Shahab, de a.s. ambassadeur van Pakis tan in Nederland. Zy zullen vanavond op Soesterberg aankomen. In Beiroet (Albanin) waar men van morgen aankwam, makte het hoge ge zelschap een bustocht door de fraaie om geving. Het was de eerste koninklijke bustocht van het land. Het enige luchtwaardige prototype het nieuwe 111-straalverkeersvliegtuig van de British Aircraft Corporation gisteren neergestort in het zuidwesten i Engeland. Op de luchtfoto is uit de wrakstukken nog duidelijk de vorm het vliegtuig te herkennen. Prototype BAC111 neergestort Met het verloren gaan, gistermid dag, van het eerste prototype van het tweemotorige straalverkeers- vliegtuig BAC 111, heeft de Britse vliegtuigindustrie de tweede tegen slag binnen drie weken te verduren gekregen. Op 2 oktober stortte het tweede prototype neer van de fa meuze SC 1, ontworpen voor lood rechte start en daling door middel van straalmotoren. klaar is, is ontworpen als opvolger van de Viscount schroefturbine-vliegtuigen en de Britten verwachtten wonderen van het toestel, wat de verkoop betreft zeer zeker. Reeds 60 van deze t^en waren in bestelling, waarvan zeker 30 voor Ameri kaanse maatschappijen. Het nieuwe Engelse toestel ls het eer ste dat uitgerust Is met twee straalmo toren zoals de Caravelle: aan weerszij den van de staart een. De enige mededin ger van de BAC 111 is de Amerikaanse Douglas DC 9, die nog in aanbouw is. De Fokker F-28, zo de Nederlandse regering besluit Fokker voortgang te la ten maken met de bouw, zou eveneens nog een concurrent van de BAC 11 kunnen worden. Volgens de BBC bevond zich aan boord van het verongelukte toestel in totaal kwamen zeven personen bij het ongeluk om het leven de bekende Britse in- vlieger Mike Lithgow, plaatsvervangend chef-invlieger van de BAC. Reddings ploegen die snel waren uitgerukt, kon den niets meer redden uit het toestel dat op open land terechtgekomen is en in korte tijd finaal uitbrandde. Niet gelukkig Onze luchtvaartmedewerker tekent hierbij aan: De Britse vliegtuigindustrie is de laatste maanden bepaald niet gelukkig met haar nieuwe ontwerpen. Vier maanden geleden verongelukte haar vertikaal startende jager, de Hawker P. 1127, en gisteren ging tijdens een testvlucht de BAC 111 verloren. Het verongelukken van een machi ne beïnvloedt later altijd de verkoop. Een voorbeeld hiervan is de Hundley Page Herald, de tegenhanger van onze Fokker Friendship, waarvan ook een van de proefmachines verongelukte In grove vormen verschilt de machi na niet veel van ons Fokker-produkt. maar de bestellingen liegen er neit om. Zo werden er van de Friendship reeds meer dan 250 verkocht, terwijl Hand- ley Page er maar een kleine dertig wist te verkopen. Ook andere toestel len zoals de Cornet, zijn het slacht offer geworden van het feit dat zich in het beginstadium ongelukken voor deden. Ook vandaag niet aan 1 werk Ook vandaag heeft het werk in de havens van Amsterdam zo goed als stil gelegen. Gisteren besloot de stakingsleiding de staking tot van avond half zes voort te zetten en voortaan geen werk meer te ver richten in de weekeinden. Duizen den stakers namen gistermiddag na een protestmars de Dam, het hart van Amsterdam, in beslag. In hafr actualiteitenrubriek heeft de VARA-televisie gisteravond een aanval gedaan op de omstandigheid dat er geen speciale bevoegdheden kunnen worden geëist voor het oprichten van een auto rijschool of het zich vestigen als rij-in structeur. Hierdoor ontstaat veel gebeun- haas en krijgt niet iedere leerling be trouwbare lessen. Prof. P. J. Oud verklaarde dat voor het verpliaht stellen van examens voor het verkrijgen van de bevoegdheid van rij-instructeur de grondwet zou moeten worden veranderd (vrijheid van onder wijs), maar dat er toch wel een uitweg zou zijn door eenvoudiger wijziging van het Wegenverkeersreglement: het stellen van eisen van bekwaamheid aan dege nen onder wiens toezicht een leerling een auto bestuurt. Ook de kwestie van het rij-examen zelf werd in hoogste instantie bespro ken. Daarbij vernam de kijker, dat het Centraal Bureau voor Afgifte van Rij bewijzen er echt niet op uit is, kandi daten een of meermalen te laten zak ken en dat er ernstig over wordt ge dacht om bij het afleggen van de rij proef ook de buitenwegen op te gaan Men ziet dit nu toch wel als een eis van het grote verkeer. Het Congresgebouw aan de Joh. de Wittlaan in Den Haag naar het ontwerp van wijlen dr. J. J. P. Oud. Een busje met zes wegwerkers var de Nederlandse Spoorwegen is gister middag tussen Zwolle en Dedemsvarat te water geraakt. De wegwerkers kwa men allen weer veilig en ongedeerd op het droge. Ook in andere sectoren van het Am sterdamse bedrijfsleven is de onrust toegenomen. Een overkoepelend comité van Amsterdamse bouwvakarbeiders heeft voor morgenmiddag en Bellevue demonstartieve bijeenkomst belegd. Aan deze vergadering gaat een demon- startietocht door de stad vooraf. De po litie heeft toestemming voor deze mars De stakende Amsterdamse havenar- oeiders kwamen gistermiddag bijeen op het terrein van de Markthallen. Eerst men een zaal van Bellevue gehuurd, maar deze bleek veel te klein te zijn voor de 3000 stakers, die belangstelling hadden voor de vergadering. Na deze bijeenkomst, waarin werd besloten tot vanavond door te staken, zette een grote stoet zich in beweging naar de Dam. Deze protestmars trok veel belangstel ling, maar alles verliep rustig. In rotten van vier begaf men zich per fiets, brom fiets of wandelend op weg naar de Dam. Voor deze optocht was geen toestem ming van de politie gevraagd. De stakers hadden opdracht gekregen zich niet door de politie te laten pro- ren. De eerste maatregel van de politie was de mannen van het bureau Marninxstraat, dat de stoet passeerde, te consigneren. De politie te paard hield toezicht, terwijl een extra politie-deta- chement gereed stond om in actie te komen. Tegen vier uur stond de gehele Dam vol met stakers. Tenslotte ging men rustig naar huis. Op het terrein van de Markthallen had stakingsleider Nelis Heyt een toe spraak gehouden, waarin hij de eis van de stakers van een uitkering ineens he- haalde. „Wij komen per week veertig tot vijftig gulden tekort", zei hij. En verder: „De enige kans voor de vak bonden om nog een goede beurt te ma ken is het steunen van onze actie". Inmiddels is na uitvoerig overleg tus sen de directie van de lettergieterij .Amsterdam" v/h Tetterode en verte genwoordigers van het personeel door de stakingsleiding besloten het werk m dit bedrijf te hervatten. TTET TWEEDE kwartaal heeft op investeringsgebied voor een ver rassing gezorgd. In totaal werd in vaste activa voor f 3477 miljoen ge ïnvesteerd. Dat was bijna 60 pet meer dan in het eerste kwartaal. Toch moeten wij hier niet al te veel naar kijken, omdat het eerste kwartaal gehandicapt werd door grote koude en slecht weer, waardoor de investe ringen toen flink naar beneden gingen. Beter is daarom een vergelijking met het tweede kwartaal van 1962 en ook dan is er in hetzelfde kwartaal van dit jaar meer geïnvesteerd: de voor uitgang kan op 11 pet gesteld wor den. Om eerlijk te zijn moeten wij dan wel rekening houden met de sterke teruggang in het eerste kwar taal, want deze teruggang werd voor een deel in het tweede kwartaal in gehaald. Want tellen wij het eerste en tweede kwartaal bij elkaar, dan komen er heel andere cijfers uit de bus: in het eerste halfjaar van 1962 een totale investering van f 5614 mil joen en in het eerste halfjaar van 1963 een investering van f 5688 mil joen: dat is dus een stijging van slechts 1J4 pet. Met andere woorden, de sterke vergroting van de investe ringen in het tweede kwartaal is voor een bijzonder groot deel een kwestie van inhaal. Interessant is ook de ontwikkeling van de investeringen in machines en overige uitrustingsstukken. Dit zijn namelijk de investeringen in de diep te, waardoor de produktie in de be drijven kan worden opgevoerd. Wel nu, in het tweede kwartaal van dit jaar werd voor f1120 miljoen voor deze doeleinden geïnvesteerd (ruw weg l/z van alle investeringen) tegen f 1006 miljoen in het tweede kwar taal van vorig jaar. Dat komt erop neer, dat de ondernemers 10 pet meer zijn gaan investeren. In het eerste kwartaal was er ook wel sprake van een stijging maar die was nog 4 pet to.v. het eerste kwartaal van 1962. Ook nu weer die opleving. Heel sterk zien wij dat bij de inves teringen in woningen en gebouwen voor bedrijven en overheid. Maar trekken wij de kwartalen weer bij elkaar tot een halfjaar, dan komt er voor de investeringen in woningen zelfs een daling tevoorschijn, en wel van f866 miljoen in het eerste half jaar van 1962 tot f 816 miljoen in het eerste halfjaar van dit jaar 6 pet). Maar ook de investering in bedrijfsgebouwen laat een daling zien: van f 1024 miljoen tot f 948 miljoen 7 pet). De teruggang in het eerste kwartaal was zó groot, dat die in het tweede kwartaal nog niet ingehaald kon worden. De investeringen waren voorname lijk bedrijfsinvesteringen. Van het totaal ad f 3477 miljoen werd door de bedrijven 82 pet voor hun rekening genomen en door de overheid 18 pet. Tellen wij de overheidsinvesteringen voor het eerste halfjaar, van dit jaar bij elkaar, kan komen wij op een bedrag van f 915 miljoen. Wij zijn geneigd hiernaar te kijken, nu de overheid haar investeringen met 5 pet moet gaan beperken. Het gaat bij de genoemde bedragen echter om bruto investeringen in vaste activa en het is de vraag, of de minister van financiën bij zijn overheidsinveste ringsbeperking niet (veel) verder wil gaan. Waarsch ijnlijk internationale smokkelaffaire heid juwelen bevindt zich sinds gistermiddag op het Amster damse hoofdbureau van politie. Na de aanhouding van een Amsterdam mer, in de rose buurt berucht als „Miljoenen-Dick", werd dit fortuin aan sieraden gevonden in een sport wagen aan de Gelderse kade. Men schat de waarde van dit (naar men aanneemt gesmokkelde) goud tussen de 175.000 en 500.000 gulden, doch de politie hult zich in een geheim zinnig stilzwijgen. Dick T., woonach tig aan de Zeedijk weigert te praten. De Amsterdamse politie houdt ern- VOLMAAKTE RUST OP DRAKACEL H DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" stig rekening met een internationale smokkelaffaire. Vele van de sieraden ïouden zijn voorzien van Duitse prijs kaartjes. Het zou zelfs mogelijk zijn, dat de juwelen afkomstig zijn van een inbraak die in de nacht van 7 op 8 oktober is gepleegd in Wiesba den, waar men voor 230.000 DM zou hebben meegenomen. De juwelier stond aan de rand van een bankroet op dat moment, zodat ook nog rekening wordt gehouden met eventueel „doorgestoken kaart". Interpol, die de laatste tyd in ver scheiden landen een groot aantal onop geloste gouddiefstallen heeft geregi streerd, beschikt over aanwijzingen, dat net goud via illegale kanalen naar Ita lië verdwijnt, waar het wordt omge smolten en verwerkt tot sieraden, die tegen zeer voordelige prijzen in de le gale handel terecht komen. Deze lage Italiaanse goudprijzen zijn allang een doorn in het oog van de ove rige EEG-partners. Interpol heeft enige tijd geleden de aangesloten politie-orga- nisaties reeds geattendeerd op een mo gelijke smokkelweg van gestolen siera den van Scandinavië naar Italië, via Nederland. De Amsterdamse politie beweert, eerst veel tijd nodig te hebben voor het in ventariseren van de „vracht" gestolen sieraden, alvorens mededelingen te kun nen doen omtrent de herkomst van het Een groot aantal rechercheurs is met leze inventarisatie bezig geweest tot net middernachtelijk uur. De loep moest er aan te pas komen om de goudmerken en het gehalte te kunnen vaststellen. Er staat geen Nederlandse keur in, dus gisteravond reeds stond vast, dat het ge smokkeld moest zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1