Geen enkele toenadering in tweede ronde loonoverleg [jord Home toch premier - Butler: geen commentaar Vluchtelingenactie is NATIONAAL Stichting van de Arbeid aan zijden draad Uitkering-ineens voor 70.000 havenarbeiders Erhard voelt niets voor gaullisme Reeorduitvoer MR J R| I iWJH si* Wilde staking treft 3 havenbedrijven weerbericht Zaterdag 19 okotber 1963, 44ste jaargang m. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 (Va speciale verslaggever Link van Bruggen) 1 De plannen ter definitieve oplossing van het Europese vluchtelingen- probleem liggen al klaar. Het wachten is slechts op het ter beschikking komen van de financiële middelen. Met andere woorden: op u! Vergeet u de collectebus niet, die het Nederlands comité Vluchtelingenhulp 1963 de volgende week zal laten rammelen? En denkt u er aan maandagavond lussen twintig over acht en tien voor negen naar de televisie te kijken, (>f naar de radio te luisteren? De plaats, die de vluchteling in het hart van de Nederlander ver- bverd heeft, staat er borg voor dat ook ditmaal geen tevergeefs beroep eal worden gedaan. Het medeleven en de offervaardigheid van ons volk jijn altijd groot geweest. Niet alleen de Hongaarse vluchtelingenactie fan 1956 vormt hier een bewijs van (opbrengst 10 miljoen gulden), maar pok de in 1954 gevoerde ..uurloonactie" (4.25 miljoen) en de actie LWereldvluchtelingenjaar" (1959), die besteding in vluohtelingenpro- jecten tot ruim zeven miljoen gulden mogelijk maakte. Het Nederlandse comité vluchtelingenhulp 1963, dat op zich genomen heeft duizend, voornamelijk in Griekenland verblijvende vluchtelingen alsnog een menswaardig bestaan te geven dit kan reeds met dirie mil- j jjoen gulden is waarlijk nationaal. Niemand minder dan koningin fluliana. die de ontheemden altijd op bijzondere wijze heeft bedacht, is j èr beschermvrouwe van. In het ere-presidium hebben ministers, alle commissarissen der Koningin en de burgemeesters van de grote steden plaats genomen. Voorzitter van het algemeen bestuur is dr. AV. Drees. terwijl de organisatie door een veelheid van verbanden, die zich altijd voor hulp aan vluchtelingen beijveren, wordt gedragen. i Behalve via de collectebus kan ook op andere wijze een bijdrage vorden gegeven. Het gironummer, ten nam Koningin bij slangenkuil Met een bezorgd gezicht volgt koningin Juliana (rechts) de ver richtingen van de laboranten in de slangenkuil van het Thaise Rode Kruisziekenhuis. Ook prinses Bea trix kijkt aandachtig naar hel voe deren van deze dieren en het af nemen van hun gif. Op de slan genkwekerij wordt entstof bereid tegen slangenbeten. Het bezoek van Koningin en Prinses aan het Rode Kruisziekenhuis in Bangkok was een onderdeel van het drukke programma van hun staatsbezoek aan Thailand Veertiende lord uit Madame Tussaud.. (Van onze sociaal-economische redactie) het 1 \E STICHTING VAN DE ARBEID hangt aan een zijden draadje U is zeer te betwijfelen of dit draadje het zal houden. Dit sombere com mentaar werd gistermiddag van werkgeverszijde gegeven, nadat de twee de ronde van het loonoverleg in het bestuur van de Stichting van de Ar beid zonder positieve resultaten was geëindigd. Nadat de werkgeversorga nisaties vorige week zaterdag met een serie tegenvoorstellen op het eisen- program van de vakbeweging hebben geantwoord, is er geen enkele con cessie meer uit de bus gekomen, noch aan werkgevers-, noch aan werk nemerskant. „Het overleg zit muurvast." zo werd van de zijde der vakcentrales te kennen gegeven. „Wij houden aan onze eisen vast en als de werkgevers niet aanzienlijk verder over de brug komen, dan is het met de Stichting van de Arbeid gedaan. Dan zal de vakbeweging geen centrale verantwoor delijkheid voor de loonpolitiek meer kunnen dragen." Het bestuur van de stichting komt volgende week zaterdag opnieuw bijeen. De Britse minister van buiten- ndse zaken, Lord Home is de op- •lger geworden van premier Mac- illan. Gisteren besteedde hij de ïle middag en avond aan de samen- elling van een nieuwe regering, idat hij daartoe de opdracht had (kregen van koningin Elisabeth, ègen middernacht liet hij weten ït overleg met zijn ambtgenoten HAMMOND ORGELS PRIJZEN V.A. 3450.- importeur In een oogopslag •Ook in Europa nog geen vrije vakbeweging (pag. 2). Wie is Lord Home (p Geen vakvereniging Gromiko is ontevreden (pag. 5). Derde reportage over de vluchtelingen (pag. 7). Duizenden CNV-ers vandaag in Utrecht bijeen (pag. 9). ...en het ZONDAGSBLAD. zaterdag te zullen voortzetten. Po litieke kringen in Londen achten zeer waarschijnlijk dat Lord Home begin volgende week de sa menstelling van zijn kabinet zal kunnen bekeendmaken. Kort nadat de vorstin de schrifte lijke ontslagaanvrage van premier Macmillan had ontvangen ging zij hem tegen alle gewoonten in in het ziekenhuis opzoeken. Dit feit was eer verrassend waar de koningin die begin volgend jaar een blijde ge beurtenis verwacht, zich reeds meer dan een maand geleden aan alle soci ale verplichtingen heeft onttrokken. Ook was men verrast door liet feit, dat de persdienst van Buckingham Palace. die toch een reputatie van uiterste dis cretie heeft, het plan van de Koningin met Macmillan over de „politieke toestand" te praten niet geheim heeft ge houden. Het onderhoud aan het bed van Mac millan duurde precies een half aankomst op het paleis liet zij onmiddel lijk lord Home ontbieden. Hieruit was maar één conclusie te trekken: Macmil lan had de vorstin geadviseerd lord Home aan te wijzen als zijn opvolger, (zoals bekend is advies van de aftredende minister-president van doorslaggevende betekenis). Als bijzonderheid kan nog worden op gemerkt. dat de minister van buiten landse zaken bij de ontvangst van de Koningin niet in het klassieke jacquet was gekleed, doch men verwonderde zich daar niet al te zeer over daar de zèer aristocratische lord Home nu eenmaal be kend om staat, dat hij zich weinig van conventie op het gebied van de kleding aantrekt. Het staat nog te hezien of lord Home van alle ministers uit het kabinet-Mac- millan medewerking zal krijgen. De drie sleutelfiguren bü deze kabinetsformatie vice-premier en minister van binnen landse zaken Richard Butler, de minis ter van financiën Maudling en de minis ter van wetenschappen lord Ilailsman hebben zich tot nu toe van elk commen taar onthouden. Zoals gemeld, meende men aanvanke lijk dat een van deze drie politici Mac millan zou gaan opvolgen. Volkomen verwacht trad gisternacht lord Home de voorgrond. Met de portefeuille van buitenlandse zaken zal lord Home weinig moeite heb ben. Een pasklare kandidaat voor die post is de 47-jarige onderminister van dit ministerie, Edward Heath, die ook de onderhandelingen in Brussel heeft ge voerd inzake het eventuele toetreden van Engeland tot de EEG. Lord Home zal ook nog moeten probe ren een zetel in het Lagerhuis te verove ren. Hij zal daartoe eerst afstand moeten doen van zijn adelijke titel. Voortaan zal hij dan heten sir Douglas Alexander Home. Vervolgens zal hij zich in een (voornamelijk conservatief) district kan didaat moeten stellen voor het Lager huis bij tussentijdse verkiezingen. Ook is het mogelijk dat hij een beroep doet op een van de Lagerhuisleden zijn zetel ter beschikking te stellen. Het zal hem vrij wel zeker niet mogelijk zijn om in het Lagerhuis aanwezig te zijn als dit op 29 okt. weer bijeenkomt. De plaatsvervangend leider van de La bour (oppositie) partij, George Brown, heeft zich op bijzondere denigrerende wijze over lord Home uitgelaten. Zijn commentaar luidde: „Tenslotte zijn ze naar madame Tussaud (het Londense museum van wassen beelden) gegaan en hebben daar de veertiende graaf (van Home) tot leven gewekt". „Hij heeft zitting gehad in het Lagerhuis. Hij is er zelfs lang geweest, maar ik kan me hem niet herinneren. Hij heeft de rust nooit verstoord In het gisteren in het gebouw van de S.E.R. in Den Haag gevoerde over leg, dat aanvankelijk in goede sfeer verliep, bleek al spoedig dat de werk geversdelegaties wachtten op conces sies van de vakcentrales als antwoord op hun vorige week ter tafel gebrachte tegenvoorstellen. De werknemersdele gaties echter verwachtten concessies van werkgeverskant, omdat zij naar hun oordeel de vorige week duidelijk te kennen hadden gegeven, dat de werkgeversvoorstellen in genendele een basis vormden om tot overeen stemming te geraken. Op liet nippertje Opnieuw verklaarden de vakcentrales, dat hun eigen onderhandelingsmarge uiterst gering is, zó gering, dat zij tot geen enkele concessie bereid zouden zijn. indien niet eerst de werkgevers met voorstellen zouden komen, die „zeer dicht" bij de eisen der vakbeweging lig gen, Toen de ondernemersvertegenwoor- digérs daarop lieten weten, dat ook liün onderhandelingsmarge zeer gering is en dat zij een verdere toenadering daarom in eerste instantie van de werknemers verwachtten, stond de Stichting van de Arbeid op het punt van springen. De vakcentrales lieten weten, dat zü onder deze omstandigheden verder over leg niet zinvol achtten, met andere woor den, dat zij zich niet langer mede-ver antwoordelijk zouden kunnen achten voor de centrale loonpolitiek en de daar uit voortvloeiende toetsing van c.a.o.'s. Nadat de werkgeversdelegaties zich op deze precaire situatie intern vrij lang durig hadden beraden, verzochten zij de vakbeweging gelegenheid te mogen ont vangen voor een breder intern beraad, teneinde in de kringen van hun leden te peilen, welke uiterste concessies er zou den kunnen worden gedaan. De vakbeweging heeft dit verzoek in gewilligd. „Wij willen elke kans, om de Stichting van de Arbeid te behouden, aangrijpen" zo werd van deze zijde na afloop van het overleg op een perscon ferentie verklaard. De .patiënt" leeft dus nog wel, als is het op het nippertje. Knelpunten De Raad van bestuur in Arbeidsza ken. waarin de tien centrale werkge- versoganisaties in industrie, landbouw en middenstand samenwerken, heeft in de namiddag een verklaring uitge geven, waarin wordt gezegd, dat de belangrijkste verschillen van mening zijn gebleven 1. de omvang en de wijze van uitvoering van de onderne mingsgewijze differentiatie; 2. de uit kering-ineens over 1963 en 3. de vraag of een huurverhoging al dan niet een onderdeel dient te zijn van de in 1964 te nemen maatregelen. Verklaard wordt, dat de werkgevers zich niet tegen een „beperkte" onderne mingsgewijze differentiatie zullen ver- Wolvin losgebroken Een wolvin van het Tilburgse dieren park, die in een krat voor verzending naar Japan gereed stond, is er in ge slaagd het luikje van de kist omhoog tc schuiven en de benen te nemen. Het dier brak de stal, waarin de krat stond opge slagen uit. en sprong over een muur om in de bossen rond het dierenpark te ver dwijnen. Tot nu toe is al het zoeken vergeefs. De directie van het dierenpark verwacht niet dat het dier gevaarlijk zal worden, omdat wolven in de regel al leen in groepsverband dan wel in hoog ste nood mensen aanvallen. zetten, waarbij er van wordt uitgegaan dat de c.a.o.-partijen in de bedrijfstakken hebben te beslissen onder voorbehoud goedkeuring door de toetsende orga- óf en op wélke wijze én in welke mate van deze mogelijkheid gebruik zal worden gemaakt. Bovendien zal met de loonkostenstijging die voortvloeit uit de waarschijnlijk te achten differentiatie, rekening moeten worden gehouden, ter wijl voorts vast moet staan, dat door het openen van deze mogelijkheid de ar- beidsvrede niet in gevaar wordt ge bracht. Onaanvaardbaar Van vakbewegingszijde werd ver klaard dal het kennelijk de bedoeling van de werkgevers is om de ruimte voor ondernemingsgewijze afwijkingen naar boven van de c.a.o. in het uiteindelijke loonakkoord. Op dit moment betekent dit, dat zij een differentiatie willen toe staan binnen de 8 procent loonsver hoging die is voorgesteld, terwijl in dit loonvoorstel ook reeds een huurcompen- «atie is verdisconteerd. De vakcentrales achten dit volkomen onaanvaardbaar Evenals een eventuele huurcompensatie willen zij de ondernemingsgewijze uit wijkmogelijkheid naar boven los zier van het te bereiken loonakkoord Arbeider gaat 15 mille verdienen in het jaar 2000 lil de komende 37 jaar zal het reële inkomen per hoofd van de bevolking 2,3 tot 3 maal zo groot zijn als in 1963. Hoeveel dat is om te besteden gaat onze voorstelling te boven: een arbeider die nu f 6000 per jaar verdient zal dan meer dan f 15.000 hebben te verteren. De fraaie toekomstfantasie van prof. dr. P. de Wolff directeur van het Centraal Planbureau op de conferentie „Nederland in het jaar 2000" van het Nederlandse ge- sprckcentrum. In het jaar 2000 zal de bevolking van ons land 20 miljoen zielen tellen. Daarvan ging ook prof .ir. Jacs. P. Thijsse. de docent comprehensive planning van het Instituut voor Sociale Studie in Den Haag uit. In Ne derland zullen dan vele steden bui ten de Randstad Holland zy'n, die 750.000 tot een miljoen inwoners tellen. Prof. Thijsse stelde, dat om de te verwachten bevolkingstoename op te vangen nu reeds begonnen moet worden per jaar 125.000 wo ningen te bouwen. Volgens prof. Thjjsse ligt in ons land geen enkel vliegveld op de juiste plaats. Het grote vliegveld in 2000 had hij ge projecteerd op de nog in te pol deren Waddenzee. Prof De Wolff was er van uit gegaan, dat er zich geen grote conflicten of enorme depressies in de komende 37 jaar voordoen. De produktiviteit zal per jaar met 2,7 tot 3,25 procent toenemen en de arbeidstijd zal zijn teruggebracht tot 35 uur per week. Prof. De Wolff zag ook voor de overheid grote taken en kon ook voor de komende 37 jaar geen ruimte vin den om de belasting te verlagen. Ook niet als de post defensie omdat het begrip oorlog dan is verouderd zal zijn verdwenen. regering kan niet bemiddelen Niet minder dah 40.000 haven-ar beiders hebben nu al de toezegging gekregen, dat hun werkgevers be reid zijn de door de vakbeweging gevraagde uitkering-ineens over 1963 te betalen. Dit heeft de voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond, de heer C. J. van Mastrigt, ons gis teravond verklaard in een toelich ting op de gespannen situatie, zoals die is ontstaan na het mislukken van het gisteren in de Stichting van de Arbeid gevoerde loonoverleg. Met dit voorbeeld maakte de C.N.V.- voorzitter duidelijk, waar in feite de schoen wringt bij de loonbesprekingen tussen de werkgevers- en werknemers organisaties. Die schoen wringt niet pri mair bij de uitkering-ineens, maar wel t.a.v. de verschillende zienswijzen, die vakbeweging en ondernemers hebben waar het gaat om het voeren van eer reëel, zoveel mogelijk op de werkelijk heid gebaseerde loonbeleid. opnieuw met het eisenprogram vakbeweging in aanraking komen, aldus de heer Van Mastrigt, die niet geloofde, dat de regering zou kunnen bemiddelen (Voor vervolg zie pag. 9) De heer Van Mastrigt zei vurig hopen, dat de werkgeversorganisaties in de komende week voldoende begrip de positie van de vakbeweging en de werkelijke situatie zullen opbrengen, dat het voortbestaan van de Stichting van de Arbeid niet langer bedreigd Zal dat niet gebeuren, dan blijft de vakcentrales weinig anders over tegen hun bonden te zeggen: ga Voortzetting van politiek-Adenauer De nieuwe Westduitse bondskanse lier, prof. Ludwig Erhard, heeft gis teren in zijn eerste regeringsverkla ring duidelijk laten uitkomen dat de door dr. Adenauer gevoerde politiek in grote lijnen zal worden voortgezet. Wel zal Erhard zowel met betrekking tot de binnenlandse als tot de buitenland se politiek zijn eigen denkbeelden ver wezenlijken. Wat betreft de Europese politiek zal hij, ondanks de voorgestelde nauwe samenwerking met Frankrijk, echter veel minder rekening houden met gaullistische opvattingen. Erhard, die sprak over de „hechte band" met de Ver. Staten, zei o.m. dat zijn rege ring zich volledig zal inspannen voor de politieke vorming van Europa. Erhard vroeg zich af of verdere over dracht van soevereine rechten aan Euro pese instellingen niet samen behoort te gaan met het in het leven roepen van sen Europese politiek organisatie met de verantwoordelijkheden van een demo cratisch parlementair stelsel. Volgens hem zou ook het Frans—Duitse vriendschaps verdrag moeten dienen om de politieke vorming van Europa te „reactiveren". Erhards principes over de kwestie- Berlijn? vrjje toegang tot de stad; in geen geval zal de verdeling var het land mogen worden gesanctioneerd of bevestigd, terwijl evenmin sprake zal mogen zijn van erkenning of hoger inter nationaal aanzien van het Oostduitse (Voor vervolg zie pag. 9j Commentaren wordt de komende week een belangrijke. In de eerste plaats is de komende maandag de verjaardag, de 83ste van deze universiteit. De rector magnificus houdt dan zijn we tenschappelijke rede, waarnaar, als steeds, met belangstelling mag wor den uitgezien. Bovendien wordt aan dc morgen van de dag een dienst gehouden, uitgaan de van onderscheidene kerken in de hoofdstad, om zowel het fundament als de breedte van de basis der uni versiteit te doen uitkomen. Maar heel de week wordt belang rijk. Het wordt een werkweek, die de strekking zal hebben, dat de Vrije Universiteit onder de aandacht van heel velen zal worden gebracht, met de bedoeling dat zij haar in ruimer mate nog dan tot dusver gaan steu- Dit laatste is nodig. Weliswaar geniet ook deze bijzondere universiteit sub sidie van rijkswege, maar in de eerste plaats dekt deze subsidie niet alle normale kosten, en bovendien zijn er voor deze universiteit, bijzon der als zij is, nog zo heel veel bij zondere dingen te doen. Een universiteit als deze is een rijk bezit. Zij is uitgegroeid tot een om vang als destijds, de geloofskracht ten spijt, nauwelijks kon zijn ver moed. Zij heeft niet geschroomd in het op zich nemen van zware taken op wetenschappelijk gebied. Wij mo gen voor dit alles dankbaar zijn. Maar het moet worden betaald. En dat is dan een bijdrage aan de chris telijke wetenschap, kleiner of groter, waartoe wij allen in staat zijn en die van ons mag worden verwacht. Buitendien wordt de Vrije Universi teit steeds belangrijker als staande midden in de wereld. Van over de grenzen valt deze universiteit al meer aandacht toe. Er zijn hier mo gelijkheden van enorme omvang, die behoren te worden aangegrepen als evenzovele kansen. Wie van dit al les nader kennis wil nemen, zou zich kunnen verdiepen in een alleraardig ste pocketuitgave, getiteld „Kijk op VU" (uitgave N.V. De Graafschap, Aalten), waarin de Vrije Universiteit en wat zij doet ons wel zeer nabij worden gebracht. Wij vertrouwen, dat de werkweek de goede resultaten zal opleveren waarop wordt gehoopt. Reis van Beatrix werd duurder De reis die prinses Beatrix gemaakt heeft naar verscheidene Aziatische lan den. is duurder uitgekomen dan het departement van buitenlandse zaken had begroot. Voor de reis was toege staan een bedrag van f 150.000. Minister Luns vraagt in een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van zijn departement dat hij bij de Tweede Kamer heeft ingediend een ver hoging van dit bedrag met f125.000. In September is de Nederlandse uit voer scherp gestegen tot een record van f 1616 (vorige maand 1366, vorig jaar 1478) miljoen tegen f 1644 (v.m. 1790, v. j. 1415 min., zódat de invoer voor 98 <7c door uitvoer gedekt was. In de eerste 9 maanden van 1963 zowel de in- als de uitvóer 9 gestegen. OP DRAKACI DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. fl® VER. VAN HUISVROUWEN deaharde" matras met alle comfort van een „zachte" Kraanmachinisten van drie Rotter damse havenbedrijven, Quick Dispatch N.V. Sevedore Comp., Thomsen's Ha venbedrijf N.V. en Nederlands Trans port Bureau N.V. hebben in de loop van vrijdagmiddag het werk neerge legd. Hun voorbeeld werd spoedig ge volgd door een aantal havenarbeiders. B Thomsen,'s Havenbedrijf en Neder lands Transport Bureau zijn de avond ploegen normaal aan het werk gegaan. Enige autobussen met pendelaars voor de nachtploeg van Quick Dispatch N.V. ztjn des avonds niet opgekomen, de andere leden n deze nachtploeg gingen aan de arbeid. Van de zijde der Scheepvaartvereniging Zuid zag men deze havenstakingen als lokale acties, die in het geheel van de Rotterdamse haven van betrekkelijk ge ringe betekenis zijn. Men veronderstelde dan ook dat de moeilijkheden van korte duur zouden zijn en zag het optreden van de stakers uit de dagploeg vrijdag middag als een „tactiek van speldeprik- ken", die ook in Amsterdam is toegepast. Over h algemeen heeft de Rotter damse haven een reputat'e van goede arbeidsverhoudingen. Ernstige onrust is tc Ratterdam zelden voorgekomen. In de laatste jaren zyn er slechts in 1955 moei lijkheden van vrij grote omvang geweest. Die hebben toen twee dagen geduurd. Het circa 450 man tellende personeel van de lettergie'erij „Amsterdam" v/h Tetterode, dat woensdagmiddag het bedrijf heeft verlaten is van plan niet eerder dan volgende week woensdag morgen om half acht weer aan liet werk te gaan. Dat -'il zeggen als de directies de gestelde eisen inwilligt. Deze eisen zijn, zoals bekend, een uit kering ineens over 1963 en een ver hoging van de lonen met acht procent met ingang van 1 oktober 1963. De directie heeft als tegenmaatrege len het personeel voor twee dagen ge schorst, een schorsing, die door de stakers is aanvaard. Vrij zacht Droog weer met zonnige perloden, maar in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige, later matige tot vr|) krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Vrfj zaclit weer. (Voor vervolg zie pagina 7)

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1