yo^t Geen overheidsbemoeiing met gezinsregeling Tal van grieven oorzaak opstand in rijksasiel R. veroordeeld tot 6 maanden Zaterdag 6000 CNV-ers in Utrecht bij Premier: Die auto is voor dure mij Concentratie in de zuivel Koeien melken in de melkfabriek Wereldprijsvraag van Egyptische televisie Krantendirecties doen beroep op grafici Da Vinei VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 Rekenmachine voor Staatsmijnen van vijf miljoen gulden In Heerlen is de elektronische reken- apparatuur aangekomen voor het elek- i tronisch rekencentrum van de staats mijnen, dat dit jaar gereed zal komen. De machine kost ruim vijf miljoen gulden en is de snelste die de Neder landse industrie tot nu toe heeft aange schaft. De ontwikkeling van dit type in Amerika werd een jaar geleden afge- De machine kan per seconde 40.000 optellingen met vele decimalen uitvoe ren, en magnetische banden verwerken j waarop 50 miljoen cijfers worden ge- codeerd. Dit komt overeen met de ca- paciteit van 600.000 ponskaarten. Kamervragen over poppencollectie Het Tweede Kamerlid J. J. Voogd Cpvda) heeft de minister van o. k. en w schriftelijk gevraagd of het waar is, dat de poppenverzameling van de overleden kunstenaar Harry van Tussenbroek is vernietigd. Hij vraagt de minister, voor het geval dit niet zo mocht zijn, of deze bereid is om te bezien of van de zijde van de rijksoverheid stappen gunnen worden ondernomen om de collectie te behouden. „Uiteraard rnet eerbiediging van de strekking van de testamentaire wens van de overledene" Zaak van echtelieden dit verband op bepaalde gemeentelijke poli tieverordeningen, die zj. al te stringent Verdediger vraagt vrijspraak Voor de rechtbank te Groningen stond gisteren terecht wegens poging tot doodslag, althans poging tot zware mishandeling, de 47-jarige smid M. A. R. thans gedetineerd in Breda. Hij zou een belangrijk aandeel hebben gehad in de opstand in het rijksasiel te Gro ningen op 6 januari jl. Volgens de ten laste legging zou hij de onderdirecteur Nanninga op de tweede verdieping van het asiel hebben aangegrepen en zou hij hebben getracht hem over de leu ning heen naar beneden te gooien. De officier van justitfe achtte het Iten laste gelegde bewezen en eiste i anderhalf jaar gevangenisstraf. J De rechtbank deed gisteren direct i nóg uitspraak. De primair ten laste gelegde poging tot doodslag werd niet bewezen geacht, maar wel de poging tot zware mishandeling. Hij werd ver oordeeld tot zes maanden gevangenis- l straf. R. is direct na de opstand in het asiel overgebracht naar Breda. Hij was een van de tien bewoners van het psy- chopatenasiel te Groningen die niet als verpleegden maar als gedetineerden daar zaten. Hij was namelijk op 18 oktober van het vorige jaar bij vonnis van de Groninger rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Overigens was hij al eerder ter beschikking van de rege ring gesteld. Volgens zijn eigen verkla- ring heeft hij het ontvluchtingsplan en nr9 de opstand voorbereid. Hij ontkende m—mrn evenwel de onderdirecteur te hebben aangegrepen. Volgens zijn verklaring had hij hem alleen maar van zich af geduwd omdat de onderdirecteur hem een (Van onze soc.-economische redactie» Voor de nationale kadervergadering over de loonpolitiek, die het Christelijk Nationaal Vakverbond zaterdag a.s. in Utrecht georganiseerd heeft, bestaat zo'n overweldigende belangstelling, dat het I C.N.V.-bestuur Iheeft moeten besluiten de Juliaoahal van de Koninklijke Neder- landse Jaarbeurs af te huren. Reeds nu hebben 5.500 C.N.V.-ers te j kennen gegeven de kaderbijeenkomst te willen bezoeken, zodat verwacht mag worden, dat zeker 6.000 personen de Julianahal zullen bevolken. Zij zullen o.m. met speciale bussen uit alle delen van het land naar Utrecht reizen. Hoewel het niet in de bedoeling ligt van deze nationale kadervergadering een „betoging" te maken, worden thans, zo vernamen wij, talrijke spandoeken vervaardigd, die zaterdag in Utrecht zul len worden ontrold. In de Julianahal zal het woord worden gevoerd door de voorzitter van het C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt, en door twee secretarissen van het verbond, dr. W. Albeda en de heer C. A. Bakker. Zij zullen de kader leden „heet van de naald" van de nieuw ste loonontwikkeling met betrekking tot de loonpolitiek kunnen vertellen, omdat vrijdag de nieuwe vergadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid wordt gehouden. Ook het N.V.V. houdt zaterdag een buitengewoon kadercongres en wel in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. Hier zullen voorzitter drs D. Roemers, tweede voorzitter H. Kloos en secretaris L. P. G. Nelemans het woord voeren. Te Harenermolen is gisteren de 43- jarige grossier C. O. Bijsterveld uit Ha- i ren om het leven gekomen, doordat zijn bestelauto in botsing kwam met een vrachtwagen. Het slachtoffer was op slag dood. i 0 Mevrouw Chr. Eelsingh in Staphors, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau voor haar vele verdien sten als schilderes voor het gewest OvtrU»sel. (Van onze parlementsredactie) F)E geboorteregeling is een zaak, die uitsluitend aan het oordeel, het ge- weten en de mentaliteit van de echtelieden moet worden overgelaten. De overheid heeft in dit opzicht geen taak. Wel moet zij in het geweer komen wanneer bij de geboortebeperking middelen en methodes worden gebruikt, die schadelijk blijken voor de volksgezondheid. Dit standpunt hebben minister Veldkamp en zijn staatssecretaris dr. Bartels gisteren vertolkt in de openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor sociale zaken en volksgezondheid. Het vraagstuk werd aan de orde ge-1 zijn. De voorlichting over de geboorte- steld dbor de socialist dr. Lamberts regeling is rraar zijn mening primair een (zelf huisarts). Geboortebeperking, zo zaak van de huisartsen, die er het zei hjj. is in ons land een feit, maar meest mee te maken hebben („vijftig krijgt nog niet voldoende aandacht, procent van hun werk"). Bij de De voorlichting b-v. is nog uiterst ge-1 versitaire vorming van de medici wordt brekkig. Vele echtelieden verkeren dan daar veel te weinig rekening mee ook in gewetensnood, wat zich niet houden. Een tweede socialistische spre- zelden uit in psycho-somatische aan- ker, oud-minister Suurhoffbleek het doeningen e.d. Een en ander vindt me-|op het punt van de voorlichting niet ge- de zijn oorzaak in de Nederlandse wet-: heel met zijn partijgenoot eens te zijn. geving, die op het stuk van de openbare Hij vond het onjuist de huisartsen weer aankondiging en verkoop van voorbe- j met een nieuwe taak te belasten. Ze hoedsmiddelen niet meer beantwoord mogen geen pakezels van maatschappe lijke problemen worden. De heer Suur- hoff vond het juister om het zwaarte punt bij de voorlichting te leggen bij de maatschappelijke instellingen en dc kerken, die met betrekking tot de ge boorteregeling al een adviserende taak hébben. Een andere oud-minister, mej. Klompé, koos de zijde van dr. Lamberts. Zij bespeurde in de woorden van de heer Suurhoff enigszins een „terugdrin gen van de positie van de arts". In de voorlichtende functde van de huisarts voor wat betreft de gezinsregeling zag mej. Klompé een tegenwicht tegen uit holling van het medische beroep door de voortschrijdende specialisatie. Grote gezinnen De nieuwe staatssecretaris voor volksgezondheid dr. Bartels (die de gen en opmerkingen vlot en deskundig beantwoordde) zei, dat bij de discussie over de geboorteregeling de indruk moet worden vermeden dat men geen respect zou hebben voor de grote gezin- Die verdienen niet anders dan waardering en bewondering, vooral ook de wijze waarop zij onder vaak moeilijke omstandigheden hun weg we ten te vinden. De staatssecretaris wen ste de gezinsregeling in geen enkel op zicht in zijn beleid te betrekken. De bestaande methodes op dit gebied lenen zich trouwens niet voor overheidsingrij pen. Wel zal de regering aandacht aan het vraagstuk schenken. Minister Veldkamp voegde hieraan toe. dat de overheid terzake „prudent en terughoudend" behoort te zijn, maar dat die prudentie geen betrekking kan heb ben op voor de volksgezondheid gevaar lijke anti-conceptionele middelen. Met K.V.P.-er De Vreeze meende de be windsman, dat een aanpassing van de wetgeving, als door dr Lamberts bepleit, primair een zaak is van de minister van justitie. Wat betreft de voorlichting stond de een pistool in de zij drukte en op zijn tenen stond. Zijn raadsman, mr. Seider had vrij spraak gepleit. De gang van zaken in het asiel tijdens de geruchtmakende op stand passeerde nog eens de revue toen huismeester G. Groen als getuige werd gehoord. De raadman betoogde in zijn pleidooi dat verdachte en zijn bondge noten gegronde grieven tegen de gang van zaken in het asiel hadden, niet al leen medisch bekeken, maar ook wat de gehele aanpak betreft. Ple'iter wees erop, dat begin dit jaar de huisvesting ontoereikend was, dat het contact met de directie te wensen overliet en dat voor de verpleegden elk uitzicht ontbrak ooit weer in de maat schappij terug te keren. Het is niet verwonderlijke dat het dan bij verminderd of on-toerekeningsvat- bare mensen tot een uitbarsting komt. Pleiter vond dat ook al zou de recht bank het .ten laste gelegde wel bewe zen achten, het zijn cliënt niet aange rekend kon worden. De prijzen van dienstauto's kunnen uiteenlopen van 5.000 voor ambtena ren met een ambtsgebied niet groter dan een provincie tot 18.000 voor staatssecretarissen en 30.000 voor ministers. Minister-president Marijnen zei dit in zijn antwoordnota op vragen die in de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer waren gesteld. De pre mier bevestigt, dat de extra 27.700, die op zijn begroting was uitgetrokken dien de voor vervanging van zijn dienstauto. De oude dienstauto werd door tussen komst van de Dienst der domeinen en met instemming van de rijkshoofdin specteur van het verkeer voor over heidsdiensten voor de taxatieprijs van 1800 overgedragen aan het ministerie van financiën ten behoeve van de grens- De andere maxima liggen voor ver schillende groepen ambtenaren op 6100. 9.000 10.580 en 11.250 (voor secre tarissen-generaal en directeuren-gene- Ten slotte merkt de minister op, dat de aankoop van een rijksmotorrijtuig slechts is toegestaan, nadat het advies van de rijkshoofdinspecteur van het ver keer voor overheidsdiensten is ingewon nen. Dit advies moet zowel bij uitbrei-1 ding van het dienstautopark als bij ver vanging van dienstauto's worden ver strekt. minister dichter bij de lieer Lamberts en mej. Klompé dan bij de heer Suur hoff. Ook zijn voorkeur bleek uit te gaan naar de huisartsen, maar tevens erkende hij de taak van de adviesinstan ties en -verenigingen op het terrein van dc gezinsregeling. Staatssecretaris Bartels zei tenslotte, dat het bij een be oordeling van de vraag wie voorlichten moet „niet gaat om of-of. maar om en- Dr. Lamberts vroeg in ander verband nog of het zo langzamerhand niet nood zakelijk wordt een aangifteplicht voor aangebóren afwijkingen in te voeren, zulks in verband met het gebruik van medicamenten. Staatssecretaris Bartels antwoordde, dat dit probleem voor ad vies aan de Centrale Raad voor de Volksgezondheid is voorgelegd. F. A. Smoorenburg, 51 jaar, overleden In Groningen is deze week plotseling op 51-jarige leeftijd overleden de Am sterdamse restaurateur F. A. Smcoren- burg. Hij werkte de laatste jaren aan het herstel van de oude muurschilderingen in de Martinikerk te Groningen. Het laatste jaar liet de gezondheid van de heer Smoorenburg te wensen over Sedert mei 1961 hergaf hij het groot- ste deel van de Bijbelse taferelen hoog in het koor van de kerk veel van hun vroegere schoonheid. De heer Smooren burg heeft ook elders in ons land leiding gegeven aan restauraties. Hij werkte mee aan het herstel van de zalen in het Huis Ten Bosch in Den Haag. Verder had hij een zeer belangrijk aandeel in de restau ratie van de Oude Kerk in Amsterdam. In opcacht van de Perzische regering herstelde hij in Teheran praehistorische bronzen. ACADEMISCHE EXAMENS l oor de tempel van Ramses II De Egyptische televisie zal een Aan de vertoning van dc film is dan dramatische oproep doen via alle een prijsvraag verbonden. De kijkers zenders ter wereld om te helpen bij moeten drie vragen beantwoorden en het redden van de beroemde tempel de antwoorden inzenden, vergezeld van van Ramses II, die bij de voltooiing een bedrag dat de tegenwaarde van een van dc stuwdam van Aswan dreigt te dollar Is. vergaan. Per deelnemend land worden tien De oproep lanceert tevens een reizen elk voor drie personen naar Abu prijsvraag waaraan iedere kijker in simbel uitgeloofd. De landen, die voor elk land kan meedoen. Zulk een ver- de meeste deelnemers hebben gezorgd, schijnsel is nieuw in de geschiedenis zu|len bovendien een van de tempels van de televisie. mogen uitzoeken en meenemen. Het is een hoogst merkwaardige Egypte hoopt, dat op deze wijze de gedachte van de Egyptische televisie, 30 miljoen dollars bij elkaar zuUcn zulk een krachtmeting aan te gaan en komen, om de tempel van Ramses II als heel de wereld in één actie te betrek- landsbezit te kunnen behouden. Men ken. gelooft dat er. wanneer alle kijkers ter Ook in Nederland is al herhaalde wereld daarvoor in de gelegenheid wor malen via het scherm aandacht geves- ^en gesteld, toch zeker wel 30 miljoen tigd op de oude schatten bij de stuw- zuUen meedoen, dam-in-aanbouw. die onder water zul- Ï1E concentratie van de zuivelfabt ken kan gevolgd worden door 1 concentratie van melkkoeien, koeien kunnen immers gestald worden in de fabrieken, die zijn stilgelegd. Dat zal dan een oplossing betekenen voor de moeilijkheden van vandaagwaar tegen de individuele veehouder niet w opgewassen. Vroeg of laat moet men toch de oplossing zoeken in de richting van een centrale melkstal. Waarom zouden de koeien nu dan al niet in de lege melkfabrieken kunnen worden geplaatst? In het officieel orgaan van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond F.N.Z. en ook in andere landbouwbladen van deze week wordt deze vraag gesteld. Die lege fabrieken zijn bij uitstek ge schikt voor zo'n centrale stal. Ze liggen immers in de veehouderijgebieden, zodat het overbrengen van de koeien geen moeilijkheden oplevert en de aanvoer van gras en ander voer geen bijzondere kosten vergt. De watervoorziening schopt evenmin problemen. Men beschikt over koelin stallaties en opslagtanks, er zijn rollen- banen, die gebruikt kunnen worden voor het aanvoeren van voeder, er is een bedrijfslaboratorium en er is ruimte voor de administratie! en het beheer Andere voordelen: de lege zuivelfa brieken _gaan_fungeren als melkwincen- trale, die tegelijkertijd verzamelstation voor melkverwerking wordt. Alle melk bussen kunnen verdwijnen, want het transport van de melk kan geheel met tankwagons worden verzorgd. Ook de melkcontrole en de bestrijding van ziek ten worden vereenvoudigd. De schrijver van het artikel voert verder aan, dat de boer nu onafgebroken bezig moet zijn met zijn veestapel Maar als de lege fabrieken worden bevolkt kan het melken veel economischer in ploegendiensten gebeuren. Wel heeft de melkmachine de moei lijkheden op de bedrijven wat kleiner gemaakt. Maar zolang op elke boerderij 728 keer per jaar moet worden gemolken, blijft het melken toch het grote knel- De bedrijfshulpverenigingen. oorspron kelijk opgericht om invallers te leveren als de boer of zijn personeel ziek of verhinderd was. denken nu al over volledige melkdienst. Het plan van de melkfabrieken wordt gelanceerd, nadat de architect Olsmeijer een ontwerp voor een koeienflat van verdiepingen het licht heeft doen 2 En in de Duitse stad Essen wordt stevig gedebatteerd over het al of niet bouwen van een koeienhotel. Voor dit hotel heb ben zioh reeds 91 aandeelhouders met tezamen 1731 koeien aangemeld. Men in dit gebouw zelfs een melkrestaurant j vestigen, van waaruit de bezoekers door glaswanden getuigen kunnen zijn van het melken. Overigens is er ook fel verzet tegen deze hotelplannen. De staatssecretaris van Rünland-Westfalen meent, dat de boer zijn bedrijf zal prijsgeven en men automatisch tot een soort kolchos komt. Maar de voorstanders van het hotel brengen hiertegen in dat de deelnemers aan zo'n bedrijf vrije eigenaren blijven. len geraken, wanneer zij niet bijtijds hun geheel worden verplaatst. De stuw dam is absoluut nodig voor de ontwik keling van het land en daarvoor moet men zelfs deze uiterst waardevolle his torische bezittingen van Egypte aan- In reeksen van beelden hebben wij kunnen zien. waar het om gaat. Wij weten ook. dat Egypte aan alle kanten om financiële hulp heeft gevraagd voor het redden van historische bouw- en beeldhouwwerken. Eén van die aanvragen om steun ls naar de UNESCO gegaan. Deze zegde de gevraagde medewerking toe, maar het gelukte niet om voldoende fondsen bij elkaar te krijgen voor de verplaat sing van de befaamde tempel van Ram- Een originele, maar ook wel riskante onderneming, want de kost gaat hierbij voor de baat uit, en er zullen meer dan 30 miljoen deelnemers moeten zijn, wil men de kosten van het vervaardigen, vermenigvuldigen en verzenden van de film. plus alle toegezegde reizen ver goed hebben. Wie weet? de (Advertentie) Kaarslicht verwarmt het k hartfr GOUDA KAARSEN fe Maar wie weet! Grote delen van wereld verkeren op het ogenblik welvarende conditie en het storten van een dollar is niet onoverkomenlijk. Iets anders is het met het „mogen meenemen van een tempel". Dat is wel gemakkelijk gezegd, maar daarvoor zal een gegadigd land een zeer grote som ter beschikking moeten stellen. Zulk een tempel zal heel voorzichtig moeten worden afgebroken, verscheept en weer opgebouwd en dat is bepaald geen peu leschilletje. Wij geloven, dat er eerder deelnemers aan de wereldprijsvraag zullen komen dan liefhebbers voor de kostbare tem pels maar ook dat valt vooruit niet te zeggen. Egypte houdt vooral het oog Egyptische televisie gericht op Amerika, dat er wel geld voor over heeft om in het bezit te ko men van historische kunstwerken. Het is nog niet bekend, wanneer wanneer Egypte de nieuwe bedelfilm gaat verzenden, maar ook Nederland staat op de lijst en wij mogen dus aan nemen, dat ook wij in de gelegenheid worden gesteld een dollar (althans de tegenwaarde daarvan) bij te dragen voor het behoud van de mooiste tempel van Abu Simbel. 5 II. Er ontbreken nog 30 miljoen dollars en als deze vóór maart 1964 niet bij elkaar zijn, moet deze tempel en ver scheidene andere van Abu Simbel een prooi worden van het water en voor goed in de diepten verdwijnen. Nieuwe film Daarom ls bezig een nieuwe film te maken historische schatten, en banden, daar van gemaakt, zal men naar alle tele visielanden ter wereld zenden. Geen enkele oorlogmaar rei overleg De directies van de Amsterdamse dagbladen hebben gemeend zich met een persoonlijk woord tot de in hun bedrijven werkzame typografen te moeten richten. Voor dit persoonlijk woord bestond een dringende reden, namelijk het op 13 oktober jl. door de mermuziek 19.50 Daarom praatje 20.00 Nws 20.05 Gemeente Onderweg, lezing 20.20 Orgelspel: klass en moderne muziek 20.10 Schepping cn Evolutie - Afscheid van het Metropole-Show 21.30 Alle elf. quizprogr 22.15 Licht instrumentaal trio 22 30 Nws 22.40 Marimba 23.10 Lichte gram 23.45 So cialistisch nieuws in Esperanto 23.5524.00 Hilversum II, 298 m. 18.00 Nws en wcer- en weerbericht 19.10 Op de man af. praat je 19.15 Klass gram 19.30 Radiokrant 19.50 Gram 20.00 Geestelijke liederen 20.30 Pris ma: gevar progr 21.30 Klass gram 22.05 Ko ninklijk bezoek aan Iran 22.15 Viool en geef mij maar vraag uw melkhandelaar vruchtenyoghurt Hij speelde zo onverbeterlijk de overtuigde, dat ik ging twijfelen en besloot nog een opi nie in te schakelen. Een deskundige, tot wie ik mij al vaker heb gewend. Smith heeft de nacht van woensdag op donderdag bij mij ge logeerd. Toen de volgende morgen mijn rela tie het geheel met Johnstone eens bleek te zijn, zakte zijn zelfverzekerdheid in elkaar en wist mijnheer niet, hoe gauw hij zou verdwij nen. Johnstone meende uit angst, dat ik hem zou laten oppakken. Maar na wat u mij hebt verteld, begrijp ik wel, dat'hij haast had weer naar Amsterdam te komen om het origineel nog te kunnen achterhalen „En nu weet u de hele geschiedenis. Als ik een ding hoop, dan is het wel, dat u die we tenschap zal helpen om dat wilde beest on schadelijk te maken voor hij zijn derde moord 13 Hier nam mijnheer O'Malley de foto op en zwaaide haar dreigend voor Perquins gezicht. Dit is de man, die mij die copie wou aan smeren! Dit is hij, daar wil ik ieder uur van de dag een eed op doen. Zie, dat u hem te pakken krijgt. Zo gauw mogelijk." Hij liet zich hijgend achterover in zijn stoel vallen. HOOFDSTUKXV IK IIEB JE WEL GEZEGD „Volgens jou, was het dus de bedoeling ge weest door een geënscèneerde inbraak een copie te laten stelen, om zo de manier, waar op het origineel was verdwenen, te camoufle ren? Het zou best kunnen zijn, dat je daar wat had, Perquin. Als je het zo eerst hoort, lijkt het wat ingewikkeld. Maar dat zijn die gevalletjes van jou altijd, verdraaid ingewik keld." jij Commissaris Van Waveren wreef nadenkend zijn neus. die door dat jaren lang wrijven en polijsten de kleur en glans van goed onder houden mahonie had gekregen. „Tja, als je die theorie als basis neemt, wórden heel wat dingen verklaarbaar. Het ge drag van de kleine Zebedeus onder anderen. En ook wat die O'Malley vertelt over de hou ding van die zogenaamde Smith. Anders zelf ook een fijn lid, die O'Malley, miljonnair of De verdwenen door MARTIN MONS geen miljonnair, en je zegt, dat hij dc foto van de man, die hem dat schilderij aanbood, heeft herkend? Dan zijn we een hele stap verder. Hoewel Hij zuchtte. „Goed be schouwd, mijn beste kerel, zijn het toch alles maar theorieën, veronderstellingen. Het enige, dat we zeker weten, is, dat aan die Ameri kaan een copie van de verdwenen Stokeley Da Vinci is aangeboden met de verzekering, dat dit het originele schilderij was. En door wie. En weet je. wat daarbij nog het beroer de is? Dat dat delict, deze oplichting, of eigenlijk is het alleen maar een poging tot op lichting, niet hier is gepleegd, maar in Frankrijk. Zodat ik warempel niet zeker ben of wij er eigenlijk wel aan te pas komen." Zijn gezicht betrok, hij schudde haast mee warig het hoofd. „Nu moet je alsjeblieft niet denken, dat ik dit geen knap stukje werk van je vind. Want knap is het. En dat het alles precies zo in elkaar zit, als jij beweert, dat ben ik geheel met je eens. Maar dat bezorgt ons nog geen wettig en overtuigend bewijs. Wettig en over tuigend, Perquin, daar komt het dan toch maar op aan. Hoe kunnen we bewijzen, dat het geen toe val is, dat de gastheer van Altringham pro beert een rijke Amerikaan een valse Da Vinei aan te smeren, juist op de dag, dat de echte uit zyn flat wordt gestolen? Onzin zeg jy en ik ben het geheel met je eens. Maar jij van jouw kant, zult zelf de eerste zyn om toe te geven, dat het toeval iemand rare par ten kan spelen. Zo lang we het verband tus sen die beide feiten niet kunnen bewijzen... Hij wreef weer hevig zijn neus. „Ja, als de kleine Zebedeus Roelfs nog praten kon. Maar daarvoor hebben ze wel gezorgd, die zegt niets meer. En wat de verklaringen van de slin geraap betreft wie gelooft nu de slingeraap met een strafregister zo lang als een Chinees visitekaartje. Neen, zeg nu zelf. Geen rech ter „Behalve een rechter met gezond verstand. Ieder, die ooit. met de slingeraap te maken heeft gehad, kan verklaren, dat de man zo'n verhaal niet kan verzinnen. Hij heeft geen aasje fantasie. Maar wat het verband betreft tussen dat bezoek bij O'Malley en die zoge naamde inbraak dat valt mijns inziens wel degelijk te bewijzen. Ik heb mevrouw Tergaard gesproken en zij vertelde mij. dat die copie ook op Stokeley Manor thuishoort. Zij heeft zich telefonisch in verbinding gesteld met lady Stokeley. Het blijkt, dat die copie ook is ver dwenen. Even voor Altringham met het origi nele schilderij uit Stokeley Abbas vertrok, was de copie nog aanwezig. We kunnen dus rustig aannemen, dat origineel en copie samen in Harry Altringhams hutkoffer de Noordzee zijn overgestoken. Dat vormt toch al een begin van bewijs, dunkt me." „Maar er is meer. Het valt niet te ontken nen, dat er een verwisseling van origineel en copie heeft plaats gehad. En dat was alleen maar mogelijk, als die zich in eikaars on middellijke nabijheid bevonden." „Je hebt gelijk. Maar bewijs eens, dat het Limestone's bedoeling was de echte Stokeley Da Vinei aan O'Malley te verkopen en niet hem op te lichten met die copie. En dat die inbraak geen toevalligheid is geweest, die met dat mooie plannetje van onze alles behalve ho norable Robert Limestone niets te maken had? Stil nou even, dat aan te nemen is strijdig met het gezond verstand. Maar dat mag de pret niet drukken. Aan gezond verstand hebben we niets, zolang we geen bewijs hebben. Heb je die kerel al lang verdacht?" (Wordt vervolgd) „commissie van vertegenwoordigers van het personeel van krantenbedrij- ven en grote grafische bedrijven" uit gegeven communiqué. De inhoud van dit communiqué was dermate afkeu renswaardig. zowel van toon als van aanbevolen maatregelen, dat de direc ties meenden niet te mogen zwijgen. „Om de eisen van loonsverhoging' en verlenging van vakanitie kracht bij te zetten", aldus het rondschrijven van de directies, „worden niet alleen de bona fide vakorganisaties met een „reorga nisatie" bedreigd, dat wil zeggen be roofd van het vertrouwen, dat nodig |is om onderhandelingen voor een nieu we c.a.o. te voeren, doch het commu niqué gaat veel verder. Het spreekt ten aanzien van de werkgevers in de gra fische industrie zelfs van een „koude oorlog". Dit van onverantwoordelijkheid ge tuigende stuk is gepubliceerd door een groepje mensen, dat daarin beweert te spreken voor alle grafici „Het is tegen de ondermijnende strek king van dit stuk", zo vervolgen de di recties, „dat we onze stem verheffen, omdat dit een weg is, die alleen tot misverstanden, chaos en catastrofes kan leiden. Misverstanden, omdat voor de koude oorlog geen reden is. chaos, om dat staking in deze omstandigheden geen enkele oplossing kan brengen, catastro fes, omdat door het telkens onverhoeds verhinderen van de verschijning van de krant zeer grote schade aan de onder- 5 neming, waar gij werkt, wordt berok- De directies waarschuwen, dat niet alleen de marge wordt weggestaakt. die l dienen moet voor reële verbetering van de arbeidsvoorwaarden cn voor uilke- ringen, maar dat men ook dc eigen werkgelegenheid zal aantasten. ,jed 723 ucMe «tm Ontkend wordt, dat in de dagblad- voorpagina, praatje)*"^! 23.55—24.00 Nws. vanavond ■hooltelevisie in Nc- Herbert Da Silva's :k 21.30 Re; 20.20 Achter het id: Voorstelling: e op reacties 21.35 NTS: 22.35-22.40 Programma voor morgen bedrijven te Amsterdam exorbitante j tisch strijdlied 8.18 winsten worden gemaakt. Noch kun- tiek pi nen de verkoopprijzen naar willekeur worden verhoogd. „Werknemers, die in geëmotioneerde stemmingen extreme loonsverhogingen eisen", zo schrijven de directies, „en daarvoor het werk stilleggen, zagen aan de tak, waarop zij 7.30 Van de ;ocialls- :hte gram 9.00 Poli- R(Ot)Onde: gesprekken met God, lezing 9.55 Samen thuis, sportpraatje. VARA: 10.00 Bultenl weekoverzicht 10.15 Rotonde: gevar progr 12.30 Meded ten behoeve van land- cn tuinbouw 12.33 Sportnieuws 13.15 VARA- De grafici wordt er verder op ge- ezen, dat de directies geen koude oorlog wensen cn zelfs geen enkele oorlog. Evenmin wensen zij de onder- gang van de vakorganisaties. Wie toch een koude oorlog wenst vervolgt het rondschrijven, moei tevoren weten, dat er van succes geen J sprake kan zijn. Het oor zal geweigerd worden aan eisen, die buiten het geor- f ganiseerd overleg om, al of niet ilde stakingen, worden gesteld, eur naar chaos, naar rechteloosheid, i aar wilde staking en ongetekende communiqués zal men gesloten vinden". „Wij doen een dringend beroep op alle goedwillende personeelsleden om zich met te laten gebruiken door lieden, e niet meer kunnen bieden dan haat j 1 tweedracht". De directies verzekeren mede te wil- j n werken aan het tot stand komen in een nieuwe c.a.o. met nieuwe lo- j :n op basis van wettelijke voorschrif- o na normaal overleg. die gedurende achttien maanden waarde van vele tienduizenden guldens aan goederen uit de inklarmgs- loods van de Nederlandse Spoorwegen j aan de Plantage Doklaan in Amsterdam heeft gestolen, conform de eis veroor- deeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek voorarrest. wlntigers 14.45 Artistieke staalkaart Thailand 18.25 Lichte gram •umba orkest en zangsollsten. U, 298 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Morgengebed 7.15 Klass gram (7.30— jeugd) 7.45 Geestelijke liederen progr 12.00 Angeli Djinn: ge- 12.04 Country and ss (gr) 12.30 Meded ten be- :1- cn tuinbouw 12.33 Licht ensemble met zang 12.55 Ka- instrumei rende dilettanten 13.40 Franse "les 14.<xTvd jeugd 15.00 Oude liederen 15.35 Metropole orkest en zangsolist 16.00 V d jeugd 16.15 Jazzmuziek met commentaar 16.40 Licht Instrumentaal kwintet 17.00 Leiding geven, lezing (3) 17.10 Lichte gram 17.30 Boek bespreking 17 40 Roulette, muzikaal spel letje 18.00 Kunstkroniek 18.30 Lichte ork muz 18.50 V d kleuters. TELEVISIE in 19.30 De avonturen van Ivanhoe. film NTS: 20.00 Journaal cn weer- rzicht. KRO 20.20 Concilie-Journaal i Brandpunt 20:50 Mldavondscrcnade, vprogramma 21.35 Het huis. dctectlve- L Deel 1: Een journalist 22.45 Journaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13