Zo maar een Nederlandse Rusland bestaat niet meer Zal Produktschap Utrecht verlaten? E.E.G. niet afsluiten van de buitenwereld DONDERDAG 17 OKTOBER 196» „ZIJ VIELEN LIT GODS HAND..." Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen Er zijn nog vluchtelingen Europa, die geen welvai geborgenheid en slechts weinig vreugde kennen. Het zijn weliswaar de laatsten, maar hun aantal is toch nog altijd groot genoeg om zich in een tijd van beleden inter-menselijkheid en naastenliefde tenminste te schamen. Het gaat om drie- tot vierduizend mannen, vrouwen en kinderen, die, voornamelijk in Griekenland en voor een klein deel in Klein-Azië, een tobberig bestaan aan de zelfkant van de samenleving leiden een samenleving, die hen ver geten lijkt te zijn. Tien jaar en in vele gevallen langer hoeveel Wit-Russen en Armeniërs bevinden zich er niet onder kijken deze vluchtelingen naar hulp uit. Dat men onder hen dan ook men sen aantreft, die geheel zonder hoop zijn, is eerder begrijpelijk dan verwonderlijk. Schande over Griekenland Nee schande over de wel varende staten van de wereld. Na de Grieks-Turkse oorlog van 1922 moest het bepaald arme Hellas aan 1,25 miljoen vluchte lingen uit Klein-Azië asiel en hulp verlenen. Een teisterende Duitse bezetting en een nóg meer teisterende burgeroorlog waren Griekenlands lot in de veertiger jaren. Een nieuwe stroom vluchtelingen uit de Balkanstaten moest worden ver werkt; enkele aardbevingen maakten grote, veel geld verslin dende hulpprogramma's noodzakelijk. Geen wonder dan ook dat de hulp aan bodemvreemde Wit-Russen en vooral Arme niërs op het tweede plan en zelfs in het vergeetboek geraakte. Daar de fondsen van het Wereldvluchtelingenjaar 1959/ 1960 ontoereikend waren om alle restanten van de Europese gebrokenheid uit de weg te ruimen, moest naar een speciale actie worden uitgezien. Deze actie is er nu, of wordt althans de volgende week gevoerd, waarbij de Stichting Nederlands Co mité Vluchtelingenhulp 1963 beschermvrouwe Hare Majesteit de Koningin; medewerkenden alle organisaties, die al eerder op het gebied van vluchtelingenhulp werkzaam zijn geweest op zich genomen heeft tenminste drie miljoen gulden bijeen te brengen, ten einde duizend ongelukkigen uit hun nood te De hulp, die de Stichting bieden wil, bestaat uit de vol- 1. Het verlenen van eenvoudige huisvesting aan gezinnen, die nauwelijks een dak boven het hoofd hebben. 2. Het leggen van een basis voor een zelfstandig bestaan ten behoeve van vluchtelingen, dié in het land van herkomst een agrarisch beroep hebben uitgeoefend. 3. Het geven van een vakopleiding aan jeugdige ontheemden, jongens zowel als meisjes. 4. Het scheppen van de voorwaarden voor een passende verzorging van ouden van dagen voor de rest van hun Snelle hulp is mogelijk, omdat individuele oplossingen voor elk van de voor rekening van Nederland komende vluch telingen zijn uitgewerkt Het wachten is slechts op de financiële middelen, die de uitvoering der gereed zijnde plannen moeten verwezenlijken. Met een verrassingsactie voor radio (Hilv. II) en televisie gavoerd beide tussen 20.20 en 20.50 uur zal de vluchte- lingencampagne maandagavond a.s. geopend worden. Ex- premier dr. W. Drees en minister Luns zullen o.m. hun mede werking verlenen. Zo ge niet luisteren, kijken, of, uit de zak tastend, offeren kunt, bedenk dan dat ge ook op andere wijze een steentje zult kunnen bijdragen. En wel, ten name van Vluchtelingenhulp 1963 te Amsterdam op gironummer 999. KOZAKKEN-GENERAAL OEROSINOF <Sf£' /O het Russisch-Orthodoxe kerkje, vluchtelingenuijk Harilaoit in ssaloniki uerd gebouud. De barakken in Harilaou, een Wit-Russische vluchte- lingenwijk in Thessaloniki, zijn vervallen en verveloos. De daken staan krom door de inwerking van de onbarmhartige zon, terwijl de ramen nog nauwelijks sluiten. Er is wat regen gevallen de paden geven dan ook rode leem af. Wat opvalt, is de weelderige begroeiing: hoge bomen, volle, zware struiken. Liefelijk groeien. Voor de oppervlakkige bezoeker ja, voor degene, die wat dieper nadenkt nee. De leeftijd van de in woonsegmenten verdeelde barakken wordt er uiteinde lijk door aangegeven. Bqna vijftig jaar geleden werden ze in de plaats gebouwd, waar de apostel Paulus de eerste Christen-gemeente stichtte, tot onderkomen van de daar in garnizoen liggende Franse militairen. N.B.G. kreeg zijn 200.000ste lid (Van onze kerkredactie) Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft met ingang van vandaag 200.000 leden. Het 200.000ste lid werd van morgen ingeschreven in Goes, tijdens de provinciale vergadering van het N.B.G. in Zeeland. Het is de heer N. G. Eversdijk te Kapelle-Biezelinge. Dit nieuwe lid werd in het bijzonder toegesproken door de algemene secre taris van het N.B.G. mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerke. De heer Eversdijk kreeg een oorkonde en zeven bij'beltegels die zijn uitgegeven ter gelegenheid van het komend jubi leum van het N.B.G. Het doel van dit genootschap is om nog voor het jubi leum volgend jaar gevierd wordt 225.000 leden te hebben. De Nederlandse Vereniging voor de Volkszang zal, in samenwerking met zus terorganisaties in België, ter gelegenheid van de derde volkszangweek, die van 11 tot 16 november wordt gehouden, een nieuwe zangbundel uitgeven, welke ver gezeld gaat van een grammofoonplaat. Vooraanstaande volkslieddeskundigen. musici en artiesten hefbben aan de tot standkoming medegewerkt. De uitgave is mogelijk geworden met financiële medewerking van de gemeng de commissie voor de uitvoering van het Belgisch-Nederlands cultureel verdrag en twee grote Nederlandse bedrijven. Parkeerprobleem nijpend De vrouwelijke tolk, die me ver gezelt, klopt op een houten deur, die aan de binnenkant met een hangslot is afgesloten. „Ofrosinof". roept ze. „Generaal Ofrosinof" Door een grote kier zie ik een fi guur bewegen. Het slot knarst. De deur gaat open. Een kleine, licht gebogen grijsaard verschijnt, ge kleed in een slobberige pantalon en vuile jongenstrui. Laatstelijk restaurateur in New York. Ritmeester Nikolai Betanof. Dood. Laatstelijk archivaris in Mexico City. Ritmeester Jakob Posnakof. Dood. Laatstelijk violist van het Philadelphia Orchestra. 'alerie-baard. Hij kijkt eerst de dachten zijn blijven haken tolk en daarna mij onderzoekend uüu i breed gebaar 1 KOZAKKENGENERAAL NIKOLAI OFROSINOF Dan, rechterarm. ..Komt binnen. Gij zijt mijn gasten." De hoofse stijl van vroeger is naar een bejaardentehuis gaat hij niet, en het barakkenkamp zal hij wel nooit willen verlaten. Voor hem en verschillende van zijn landgeno- derland is dood het zal nooit ten echter is aan een individuele op meer verrijzen". Dan, in het Frans, lossing gedacht in de vorm van ver- loais ui ncc naic vciuciw. telkens en telkens weer: ..Ik ben groting van het karige pensioen en «re« «ree vodden bedekt bed, plaats royalist, begrijpt u?.... Royalistmodernisering van het schamele te nemen, omdat ik de oude niet wil Royalist.,.. vertrek, waarin wordt gehuisd. Ik kijk Om me heen, terwijl de Te beweren dat het Wit-Rus- flOUIOc ot.ji vei. vivreSci re ci „Rusland bestaat niet nog. Een diepe révérence voor de plotseling fel. tolk, een kushand, een plaats op de enige stoel. En als ik weiger op de andere plaats in het kale vertrek: laten staan, pakt deze z'n stok stelt zich stram voor me op. ..Gaat u toch zitten, generaal. Heus ik red lucht in het kleine vertrek na onpasselijk maakt. Het is een bende, van boven tot onder. Een „Neen, als Een' vreselijke, haast te snijden gepoetst voetkacheltje, dat met walm hangt in het kamertje een lanêe pijp door een gat in de m kattenlucht. De generaal heeft niet steekt. Aan de wand hangt minder dan twintig van deze lieve diertjes. „Het is het enige, dat rr ouderlijk huis herinnert' oliepitje pan mei waterige soep prut telt. Kleren, glimmend van het vet, Cleopatra niet voor rooms-katholieken Volgens het Vaticaanse blad Osser- vatore Romano heeft het Italiaanse R.K. filmcentrum de film Cleopatra „niet aan te bevelen voor roomskatho- lieken" genoemd. Het blad bevat da gelijks een lijst met films, die in Ro me worden vertoond, voorzien van be paalde kwalificaties. zegt hij, terwijl z'n half uitgebluste 1«?"> overal verspreid. Boven het ogen even oplichten. „M'n moeder bed. waarop nog geen hond zou wil- had vroeger ook katten". lEn 'iggen. bevinden zich Tfcee be- Generaal Nikolai Ofrosinof. Eens '^onen,, erfgenaam van een comfortabel bui ten en een groot landbezit in Ros tov. Eens luitenant in de keizerlijke garde. Op veertigjarige leeftijd commandant van de beroemde Don- kozakkenbrigade. Hij vocht tijdens de Eerste Wereldoorlog in de Krim. trok zich later, met zijn paardevolk op Sebastopol terug. Z'n ouders en z'n vrouw werden door de bolsje wisten vermoord. Van z'n beide dochters heeft hij nooit meer iets ge- nog nauwelijks zijn te zien. Koninklijke belangstelling „Die heb ik nog uit Rusland mee genomen", zegt de generaal onbewo gen. „Het is alles wat ik nog var vroeger over heb". Als ik Nikolai Ofrosinof vraag, of reekt c. dan niemand zich ooit zijn lot heeft uitziet' Over de hele aardbol Toen hij, met duizend kozakken, op de Wit-Russische vloot naai Constat dat het maar voor een paar maan den zou zijn. Daarom koos hij Thes saloniki als verblijfplaats om gauw mogelijk kunnen terugkeren. angetrokken, antwoordt hij: „Ik mag niet ontevreden zijn. Toen ik niet meer kon werken, heb ik een pensioentje gekregen, waar mee ik mezelf in het leven kan hou den. Een aanbieding om naar een bejaardentehuis te gaan, heb ik af- Het bestuur van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, dat sinds jaar en dag zijn vergaderingen houdt in een zaal aan het Vreden- burg te Utrecht, peinst er thans ernstig over een vergaderplaats buiten de Domstad te zoeken, omdat het parkeerprobleem in de binnenstad zó nijpend is geworden dat vele bestuursleden geen raad meer weten met hun auto. Een sug gestie van één der bestuurders in die richting kreeg onmiddellijk ve ler instemming. De gedachte werd geopperd, om in het vervolg te vergaderen in het gebouw van het produktschap, dat in Zeist over een prachtige confe- Pleidooi in Europarlement: rentiezaal beschikt. Dit I voor hen, die per trein n "komen, wel enige bezwaren ople veren, maar de suggestie werd ge daan om deze bestuursleden na af loop van de vergaderingen met één of meer auto's van Zeist naar het Utrechtse station te brengen. De: kosten hiervan zouden zeker aan-j - zienlijk geringer zijn dan die, wel ke verbonden zijn aan het verga-1 deren in Utrecht. Het dagelijks bestuur zal in de ko mende weken het voor en tegen af wegen en eventueel met een voor stel komen. Overigens is het parkeerprobleem op en in de omgeving van het Vre- denburg door het plaatsen van par- keermeters in het algemeen minder nijpend geworden, behalve voor de genen, die hun auto langer dan twee uur moeten laten staan. Het produktschap vergadert doorgaans langer dan twee uur en de be stuursleden zouden alleen boete kunnen ontkomen, door tel kens de vergaderingen te verlaten om ..hun" parkeermeter van een nieuw dubbeltje te voorzien. aandrong, toen ze Harilaou bezocht. Ik kan niet van m'n katten schei- Rusland te den en men heeft me verteld dat ik die niet mee kan nemen. Bovendien Meer drm veertig jaar woont hij ben ik zó gehecht aan het kerkje, Pr - al, in de zelfde barak, die hij dat we hier hebben gebouwd, dat ik ki tijdelijk dacht te betrekken. Hij dit n00it zal willen leerde het beroep van huisschilder Voor mij het enige plekje onderhoud te kunnen reld. dat me aan Rusland herin- voorzien. Z'n mannen zwierven de hele aardbol uit. Hij bleef De generaal noemt wat namen an vroegere strijdmakkers. Het is is een appèl, tragischer nog: als ;n dodenappèl. sische vluchtelingenprobleem zichzelf door afsterving oplost, is, hoe cru dit ook moge klin ken, juist. Niettemin mogen de Wit-Russen, die nog in hoge ouderdom verder kwijnen, niet worden vergeten. En dan ontmoet je in flatje voor zichzelf ge- m'n ouderlijk huis in de de Atheense vluchtelin- kregen. Haar man is haar Warmoesierstraat wegge- genwijk Dourgouti zo reeds lang ontvallen lopen, m'n latere man, Nederlandse. Je kinderen heeft ze niet. die zeeman was, achter- na. Maar hij is goed voor mij geweest. Hij is me getrouwd en we hebben samen een mooi huwelijk gehad." ..Eerst hebben we, tien jaar lang. een logement m Engeland gedreven. Yesyes. I speak English too. Later hebben we een zeemanshotelletje in Pi raeus bij Athene beheerd, nog later een groot loge ment in Smyrna. M'n man heeft jaren een baantje bij de gemeente gehad, maar toen hij dood ging, was er geen pen sioen bij'.' Sinds 1900 is Anna Dendrinos, geboren Strik, niet meer in Nederland geweest. Hoewel ze er best een een kijkje zou willen nemen, gelooft ze niet dat het verstandig te gaan wonen. „Praatpalen-plan' VAN NEDERLANDSE zijde is I krachten, die op dit ogenblik de posi- 1 "L V J tieve Europese ontwikkeling proberen nipt V9Ï1 fl P 119911 gisteren in het Europese te doorkruisen. IHCl vail UC Daan Parlement te Straatsburg met J?e_crl»ie. rf-l p, van de ANWB om een tan- delijk net van radiostations met bijbe- grote nadruk gewezen op de nood zaak van een open houden van de Europese Gemeenschap. Drs. G. M. Nederhorst heeft, als woord voerder van de Europese socia listische fractie, bij de behande- staat verstomd, niet om- Via de Nederlandse dat je elders in de wereld nooit een landgenote ont moet, maar omdat de oude vrouw, die je aan- in Griek- HBI niets aan het kille vaderland her- „Hé, jongen", zegt ze, zonder enig accent in je landstaal„jij moet een Hollander zijn. Ik zie het aan je gezicht, aan je houding. Wat vind ik het fijn even met een Neder lander te kunnen praten" tranen wellen in haar op haar gerim- telde, door de zon gebla- erde gelaat beginnen on- Het Ts zichtbare spiertjes te trillen „zo maar. over nert". Dat niets blijkt overt- De oude, verpauperde kozakken- gens een bewogen levens- het land. dat hij generaal is- menselijkerwijs gespro- verhaal te zijn. Want de ïl, eenentachtig £en aan de laatste uren van z'n le- 79 jaa-T geleden in Rot- ..Ze hebben me gewaar- ven bezig. Misschien is hij spoedig terdam geboren Anna bassade in Athene krijgt schuwd", zegt ze. „Het uit z'n aardse lijden verlost, mis- Dendrmos-Strik is in 1922 ze maandelijks een klein klimaat is daar zó anders schien leeft hij thans al niet meer. door de Turken uit Klein- bedrag, precies genoeg dat ze me meteen zouden Maar zo hij nog jaren in een- Azië gejaagd, mét haar om niet te verhongeren kunnen begraven. Zeg, zaamheid blijven moet. zo z'n ge- man, die in Smyrna een en te verpauperen. wat staan we hier eigen- Kolonel Boris Vorosilof. Dood. pijnigde hersens nog altijd geen rust logement exploiteerde. Na „Ja. ja", kraait ze dan. lijk? Kom je niet even Pa- en vrede kunnen vinden, kunnen we een lang en armoedig „ik ben misschien ivel boven voor een kopje veel doen om z'n levensavond nog vluchtelingenbestaan ondeugend geweest. Toen thee. Ik heb suiker en Dood. een zonnestraaltje te geven. Nee, heeft ze eindelijk een ik zestien was, ben ik uit zelfs nog een koekje..." Laatstelijk taxi-chauffeur Majoor Ivan Irosnakof. Engeland, heeft nog steeds stagnatie tot gevolg op vele punten, waarop men een gemeenschappelijke politiek moet opstellen, aldus drs. Nederhorst. De douane-unie ontwikkelt zich echter auto matisch. De zakenwereld is daardoor minder pessimistisch dan de politici. bijvoorbeeld, dat i oe r. r.-1T-are ic een gesloten ge- van de E.E.G.-Commissie ver- meenschap wordt, zich zal ontwikkelen klaard, dat geen besluiten van de Europese ministerraad de voorkeur verdienen boven beslui ten, die de E.E.G. economisch van de buitenwereld zouden af sluiten. Mr. P. A. Blaisse, een der r.k. afgevaardigden in het, waarin het Europese Parlement, trok deze, lijn door naar het terrein van de buitenlandse en defensiepolitiek en verwierp met kracht elke nei ging tot „apartheidspolitiek van een Europese gemeenschap tus sen Oost en West". horende telefoonzuilen '..praatpalen" aan te leggen is nog niet van de baan, maar in het overleg tussen de depar- tementen van verkeer en waterstaat, van justitie en van binnenlandse zaken afzonderlijk en met de ANWB is geen overeenstemming bereikt over een de- j finitieve oplossing. De hoge kosten van het ANWB-plan en de vraag waar de meldingen in eerste instantie binnen moeten komen speelden hierbij een rol. .gemeenschap van de duur te" door gebrek aan goedkope invoer en concurrentie. Deuren en ramen van de E.E.G. moeten openstaan, aldus drs. Nederhorst. om de achterlijke predek- ^e Zomert™ tietakken op de tocht te zetten. (SQC „e, parlementaire deb., werd efje- «Jtatantagnj-d het ANW1B-plan Dit blijkt uit het antwoord v; ter J. van Aartsen verkeer staat) op schriftelijke vragen in het Postumus omvangrijke resolutie, worden nog voortgezet, maar waar- k van de EEG -Com- schijnlijk zullen binnenkort ook andere missie In hït" afgelopen jaar 'word! I proeyen worden gehouden met in te imfandèi^''lif^sferk^'re "mate "d'a'p T^SSSTlSMlS^Si voorheen in de gemeenschap voordeden. voor j wellicht minder kostbaar, w Bij KB is ir. A. Stoffels met ingang i Overwogen wordt een proef te nemen Drs Nederhorst sprak namens de so- van 1 november 1963 benoemd tot direc- om en nabij het verkeersplein Ouden- cialistlw io fractie ziin vertrouwen uit l teur van het staatsbosbeheer in Utrecht, i rijn. zo zegt de minister. De gemeen- in de E E C -commissie, maar hij riep'all opvolger van de heer ir. Scheuten-lte Utrecht is bereid hierbij mee le wer- haar op tot verzet tegen de negatieve1 berg van Nierop. ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9