Optrekking AOW verheugt Kamer Tal van slogans zijn verkeerd Puuelh V erkeersslachtof f ers op bezinningsdag Minister vraagt om meer zelfbeheersing Boterprijs zal mogelijk iets kunnen dalen Vanavond tv-spel naar de roman Schuld en boete Da Vinei 7 DONDERDAG 17 OKTOBER 1963 Sociaal minimum per 1 jan, 65 (Van onze parlementsredactie) De mededeling van minister Veld kamp. dat de regering er naar streeft ora de A.O.W.-uitkeringen per 1 janua ri 1965 op te trekken tot een sociaal verantwoord minimum (f3300f2800?), heeft gisteren in de openbare vergade ring van de Kamercommissie voor so ciale zaken grote voldoening gewekt. „Een bijzonder verheugende medede ling", zo reageerde oud-minister Suur- hoff (soc.). Toch vroegen enkele Kamerleden zich af waarom de optrekking niet reeds per 1 januari a.s. kan worden gerealiseerd. „Dat is niet mogelijk, staat al zoveel op stapel", antwoordde de minister. Hij wenste bovendien het S.E.R.-advies over de kwestie van sociaal minimum (waarbij ook de A.W.W.-uitkeringen zijn betrokken) af te wachten. Weliswaar is dat advies binnenkort te verwachten, maar de Uister verklaarde zich bereid nog bij de S.E.R. op spoed aan te dringen. De A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen zul len overigens in 1964 toch wel worden verhoogd, maar dan bij wijze van aan passing aan de stijging van het loon- peil die volgend jaar te verwachten is Uiteraard kwam gisteren ook weer de financiering van de A.O.W.-verho- ging tot een sociaal minimum ter spra ke. Dit vraagstuk zal worden bekeken als het S.E.R.-advies er is. Minister Veldkamp herhaalde, dat de financie ring uit de algemene middelen voo regering geen principiële zaak. een kwestie van prioriteitenafweging Is. De heer Corver (lib.) meende erop Wisselend weer J?EN kleine storingdie van de Noordzee naar het noordoosten trok, bracht in ons land tijdelijk re gen. Achter deze storing bevindt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk, die aanleiding zal geven tot enkele opklaringen. Vervolgens is midden op de oceaan een nieuwe depressie aan wezig, die naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland koerst. Het erbij behorende front zal later ons land na deren, het weer behoudt een wisselend karakter, waarbij de temperatuur rich, op ongeveer hetzelfde niveau handhaaft. ZON EN MAAN j Vrijdag 18 oktober: zon op 7.08, onder 17.42; maan op 7.45, onder 18.31. Vrijdag 25 oktober: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 18 oktober: 3.37 v.m.; 15.53 n.m. te moeten wijzen, dat in het Akkoord van Wassenaar aan de belastingverla ging voorrang wordt gegeven boven (mede) financiering van het ouderdoms pensioen uit de schatkist. De heer Van Eibergen (a.r.) stelde hiertegenover, dat de hoogstnoodzakelijke invoering van het sociaal minimum „een eigen leven behoort te leiden", los var wijze van financiering en de wenselijk heid van een belastingverlaging. De discussie over de A.O.W. nam gistermiddag nogal wat tyd in beslag, maar gelukkig werden andere belang rijke sociale desiderata niet vergeten. Minister Veldkamp zei nog eens met nadruk, dat de invoering van een ar- beidsongeschiktheidsverzekringe bij de regering een „zo hoog mogelijke prio riteit" heeft. Hetzelfde geldt voor d< volksverzekering tegen zware genees kundige risico's. Dr. Paul S. Campbell: Film Wederzijds pacifistische propaganda „De film Wederzijds, die was aange kondigd als een film over het leven van Koningin Wilhelmlna was in wer kelijkheid propaganda voor het pacifis me. In de film ontbrak de geest vaderlandsliefde". Dit zei vandaag dr. Paul S. Campbell uit Canada, die jarenlang een der naaste medewerkers is geweest van dr. Buch- man, grondlegger van Morele Herbewa pening, op een lunch voor honderd da- es in Den Haag. De heer Campbell, die als arts ver bonden is geweest aan het Henry Ford Hospitaal in Detroit, sprak over „Natio naal karakter en gezondheid". Onder de aanwezigen waren de echt genote van de Australische ambassa deur. een vertegenwoordigster Canadese i maken' heden var huis te gebruiken. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur it sl ËHr Adam regen Brussel motregen ter"6 z 2 lo Grenoble mist windstil 18 1 zo 2 13 Locarno gh. bew. r I {f Bel'grado' niet ontv! windstil 18 jRome ór.bew. ono 2' 23 Madrid onbew. windstil 24 pabon onbew'. ti Aftrek-puzzel kip met kuikens i deel v. d. onder» - zuivelprodukt. (medicinaal gewicht onbep. voornw. 6 plaats in België kort afgebroken huis metalenhaak. welriekende stof tijdir 10 Spaans rijpaard stad - jongensnaam benedendeel v. d rug part. Door van het eerste woord, bestaande uit vijf letters, een woord van vier let ters af te trekken, houdt men een letter over. De overgebleven letters vormen zegswijze. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. Genève-mos. 2- Aneta-Dina. 3. L.O.-dm-Vaals. 5 emotie-Ina. 6. stee-Ed-aga. 7. paar-les-Sm. 8. ban-Herten. 9- altaar-end. 2. enorm-taal. 3. Nede-o.e.-ant. 4. et-meter-ha. 5. v.a.-V.D.-iel-ea. 6. Edam-Ede-Rr. 7. Mia-a.L-as-te. 8 onlangs-en. Als gevolg van ongelukken op de weg zijn er gisteren zes doden te be treuren. Drie verloren hun leven tijdens of kort na een ernstig ver keersongeluk en drie bezweken aan hun verwondingen in het ziekenhuis. i^eze zes levens werden gisteren afgesneden: de bezinningsdag op het verkeer. onbekende oorzaak plotseling te slinge ren en botste op een tegemoetkomende vrachtauto. De personenauto werd totaal vernield. De vrachtwagen schoof door de botsing nog tegen een tweede personenauto, die ook schade opliep. Het verkeer op de weg Hilversum-Utrecht was een half uur gestremd. Spring niet te ver In Schaersberg is gistermiddag de 64-jarige heer P. Pladdet door een bestel- Om half acht gisteravond verloor in au*f gegrepen en op slag gedood. Maartensdijk de heer A. B. Goedvolk. De man reed op zijn fiets zonder voor jaar oud, door een verkeersongeluk *e. verlenen een kruispunt op. De het leven. Mejuffrouw W. Bosboom. I bestuurder van de bestelauto trachtte eveneens uit Bussum, werd ernstig ge-ln°£ u" 'e wijken, wond- De heer Goedvolk kwam met1 een personenauto uit de richting Hil- De 50-jarige A. Lievens uit Zoute- Zijn wagen begon door een nog lande is eveneens gistermiddag, toen hij op zijn bromfiets de weg voor zijn wo ning wilde oversteken door een auto aangereden. Hij overleed in het zieken huis „Bethesda" te Vlissingen. keling van de lonen en prijzen. De spanningen in het economisch leven zijn buitengewoon groot geworden en daardoor is een psychologisch klimaat ontstaan, dat ver afstaat van de realiteit. Deze waarschuwende woorden zijn van de minister van financiën, prof. dr. H. J. Witteveen. Hij sprak gisteren in de bijzondere ledenver gadering, die de Nederlandse ver eniging ter bevordering van het le vensverzekeringswezen ter gelegen heid van haar 40-jarig bestaan in de Wittebrug in Den Haag heeft ge houden. :n beziet wat mogelijk geacht wordt in de aanpassing van het loon- en prijspeil, vervolgde de bewindsman, dan alleen constateren, dat de reële mogelijkheid van het economische leven overschat dreigt tc worden. Juist Canadese ambassade, vertegenwoordig- a,s de verwachtingen het hoogst gesteld «tprs van Vele vrouwenorganisaties enworden, moet men oppassen. Want dan ;n van verschillende indus- dreigt het gevaar, dat men te verspringt, triëlen, waaronder mevrouw Lohmann waardoor later grote moeilijkheden ont- en mevrouw Philips. Dr. Campbell riep.staan- Er 's zelfbeheersing in het aan- de aanwezige vrouwen op „het scheppen P^singsproces nodig. nieuwe beschaving haar doel Prof. Witteveen merkte verder op, dat en daarvoor alle mogelijk- het verzekeringsbedrijf in het economi- geest,^ tong, pen, hart, geld sche leven een belangrijke plaats in- I neemt en een onmisbare plaats in de De botercommissie van het Produkt- schap voor Zuivel is van oordeel, dat gezien de huidige verhouding tussen produktie en afzet van boter, eerder sprake zal zjjn van een daling dan van een verdere stijging van de boterprijs. Dit heeft ir. J. B. Ritzema van Ike- ma, die in het produktschap zitting heeft voor de zuivelindustrie, gisteren De heer Ritzema van Ikema sprak hiermee de verwachting van het be stuurslid S. v. d. Ploeg (werknemers), dat er binnenkort wel eens sprake zou kunnen zijn van een nieuwe stijging van de boterprijs, tegen. Volgens de heer v. d. Ploeg wordt in kringen van boterproducenten een verdere - prijsstij ging overwogen o.m. op basis van een mogelijk nieuw tekort als gevolg van grote export naar West-Duitsland. Ir Ritzema van Ikema deelde mee. dat de botercommissie de mogelijkheid heeft geschapen voor export van nog 4.000 naar Duitsland, maar dit wil niet zeggen, dat er ook 4.000 ton zal wor- uitgevoerd. Gezien de huidige ver houding tussen produktie en afzet (ook te verwachten afzet) ligt een nieuwe stijging van de boterprijs niet in de lijn der verwachtingen Schoolmelk voorzitter van het produktschap. J. van Dam. deelde mee, dat het Nederlands Zuivelburcau voorshands ion doorgaat met het verlenen van subsidie t.b.v. de melkvoorziening op scholen, ook al heeft minister Veld kamp besloten de rijkssubsidie op schoolmelk af te schaffen. Op de begro- Drie boerderijen afgebrand: vier gezinnen dakloos Te Banholt, aan de Belgische grens in Limburg brandden gisteren in een uur tijd drie boerderijen af. waardoor vier gezinnen (met in totaal tien kleine kin deren) dakloos werden. De boerderijen lagen tegen elkaar aangebouwd De brand brak uit in de hooischuur van een der boerderijen. Het vuur sloeg in een minimum van tijd over naar de stal len en vandaar naar de naast gelegen panden. Nagenoeg al het vee kon worden ge red, maar het meeste meubilair ging door vuur of waterschade verloren. Ook de wintervoorraden in de schuren wer den een prooi der vlammen De schade bedraagt enkele honderd duizenden guldens. Drs. H. W. van HUten van de afdeling ter bevordering van de industrie in de Nederlandse Antillen, wordt eind okto ber in Nederland verwacht om contact te zoeken met Nederlandse bedrijven, die oprichting Van een fabriek op Curacao overwegen zoals van houten speelgoed, keukengerei, pyjama's, overhemden, lin gerie, cosmetica en luxe zepen. ting van het N.Z.B. voor 1964 is daar voor totaal f 1.086.000 uitgetrokken, waarvan f 890.000 voor directe subsidie en de rest voor o.m. het maken propaganda om het gebruik van melk op de scholen te bevorderen. De heer v. d. Ploeg uitte kritiek op de schenking van f 10.000, die Nederlands Zuivel Bureau zijns ziens voor dergelijke charitatieve doeleinden niet wordt gesubsidieerd. Hij bleef- echter alleen staan in zijn kritiek. Voorzitter ir. Van Dam verklaarde, dat publiciteitsoverwegingen bij het doen van de schenking een overwegende rol hebben gespeeld. Heffingen omhoog? In deze vergadering kwam ook de begroting voor 1964 van het produkt schap aan de orde. Zij vermeldt aan inkomsten totaal ruim f 14 miljoen, waarvan f 13 miljoen binnenkomt aan administratieve heffingen. Daar de re serves aanzienlijk slinken zal het vol gend jaar overwogen worden of deze heffingen moeten worden verhoogd. De uitgavenlijst vermeldt o.a. een post van f5.215.200 voor personeelskosten en f5.232.000 voor subsidies. Dit bedrijf evenwichtige groei. Het kan bijdragen tot grotere be sparingen en tot een evenwichtig ver loop van de snelle ontwikkeling. In verband met de waardevastheid van de Pensioenen zei minister Witte veen, is door de stijging van de wel vaart een nieuwe onzekerheid ontstaan. Het levensverzekeringsbedrijf streeft juist naar het wegnemen van onzeker heden Het probleem van de waarde vastheid is echter zeer moeilijk. Men zal moeten proberen deze zaak op de meest gepaste en realistische wijze op te vangen. Politie ivist er van Man stak vrouw driemaal met mes De politie te Eerbeek heeft de 27- Jarige J- J- M. R. aangehouden, die zyn 25-jarige vrouw, met een mes driemaal In de buik beeft gestoken. De man zal morgen worden voorgeleid beschuldigd poging tot moord met voorbedachten rade. De vrouw is opgenomen in een ziekenhuis te Apeldoorn. De vier klndc- /an het echtpaar zjjn ondergebracht bij het Leger des Heils. man had enkele dagen voor hij zijn w de steken toebracht bij de politie reeds aangekondigd,, dat hij het plan had zijn vrouw om het leven te brengen. De moeilijkheden tussen man en vrouw waren het gevolg van buitenechtelijke verhoudingen van de vrouw. Twee van de vier kinderen zouden niet van hem zijn. Toen de man de politie van voornemen in kennis had gesteld, heeft deze de vrouw gewaarschuwd en speciale bewaking ingesteld. Niettemin heeft de man zondagmorgen aan voornemen gevolg kunnen geven. De politie is de volgende dag van het ge beuren op de hoogte gesteld door de der of schoonmoeder van de vrouw. Deze deelde mee, dat de vrouw in het zieken huis was opgenomen. De politie was niel gealarmeerd, omdat ogenschijnlijk alles in de woning rustig was. De man is. nadat de kinderen bij het Leger des Heils ware ondergebracht, aangehouden. Geen vervolging in Planta-affaire Van den Bergh en Jurgens N.V.. die zoals bekend tegen de aan haar uitgebrachte kennisgeving van verdere vervolging inzake Planta een bezwaar, schrift had ingediend, is thans door de arrondissementsrechtbank in Rotterdam buiten vervolging gesteld. De officier van Justitie te Rotterdam heeft tegen deze beschikking hoger be roep ingesteld. Doordat een bestuurder van vrachtauto met aanhanger dinsdagavond wereldberoemde on de Laffe Witsielaan te Tilhtirp peen schiep op de Lage Witsielaan te Tilburg geen voorrang verleende aam de 22-jarige J. A. M. de Bruyn uit Loon op Zand kwam deze met zUn motor to botsing met de ,teilin, 0(m. J„ reeis aanhanger. Dc motorrijder, een employe van de Nederlandsche Heidemaatschap- pij, werd zo ernstig gewond, dat hij gis teren in het ziekenhuis overleed. Meesterwerk van Dostojewski Het is een JomfttaM toneel- ^S^SSStieSSl ÏSÏ werk, dat vanavond op de beeld- schrjjVer de draad van het probleem buis zal worden vertoond: een op- dat in de roman gestalte krijgt, opgc- voerina van „Schuld en Boete", nomen. Daarbij moest hij echter wel, iuy om het verhaal beeldend en boeiend naar de gelijknamige roman van de houden, zich distantiëren van de grote Russische schrijver Dosto- rijke filosofie van de schrijver, die de betrekkelijk heldere geschiedenis als in een dichtgesponnen cocon heeft ver pakt, hetgeen het lezen van het bock een vrij zware (maar o, zo dankbare!) opgave maakt In het ziekenhuis te Sittard overle- den twee slachtoffers van het ongeluk j van maandag 7 oktober op de provin- - ciale weg Sittard-Heerlen, waar een bus- je op een truck vloog. De overledenen zijn de 49-jarige J. Eijpe en de 18-jarige J. Wegemans- DIT EMBLEEM In de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. lerenng met wMiborqcertifimt De NCRV biedt ons deze voor mei en juni opgenomen spel ziet men de onlangs overleden acteur Cruys Voorbergh nog eenmaal terug. Er zullen zeer veel het boek van Dostojewski kennen zij zullen zich ongetwijfeld afvragen. k is, zulk een uitge- ol uitweidende filoso fieën die er de grootste waarde van vormen, tot een twee uur durend spel in elkaar te proppen. Het spreekt wel vanzelf, dat dit in feite niet ls gebeurd. De kort na de oor log overleden Franse toneelschrijver Gaston Baty heeft in 1933 een fragmen tarische toneelbewerking en Boete" gemaakt en, reeds toen en ook veel later nog op merkten. daarmee opnieuw een mees terwerk gecreëerd. Baty heeft dc goede smaak en het knappe Inzicht gehad om niet te trach ten de roman inderdaad in eikaar te drukken, maar evenmin een verhaal te dichten dat ergens nog naar het oor spronkelijke gegeven riekt en verder niet veel meer met de roman heeft te maken, zoals dat dikwijls gebeurt. Integendeel, hij heeft als het ware in Vervanging In het televisiespel dat de toneelbe werking van Baty volgt, maken, vol gens de NCRV-dramaturg David vend. Daarnaar zijn wü zeer benieuwd, want het valt niet te ontkennen dat het verhaal van dc student Raskolnikow op zichzelf een belangrijke probleem stelling is, maar ontdaan van Dosto- jewki's begeleidende filosofie toch geen waarlijke weergave van de roman kan Beelden, die een vervanging vormen voor achtergrondgedachten dus. Dit kan ^Schuld bij film en toneel en dus zeker bij tele- zoals critici visie. Wij zullen vanavond zien, hoe de regisseur Peter Koen daarmee tewerk is gegaan. Spelers Aanval op onveiligheid De tweede congresdag van het Ver bond voor Veilig Verkeer te Enschede stond gisteren in het teken van de nationale bezinning op de verkeers onveiligheid. Staande hebben de leden van het Verbond de slachtoffers van het verkeer herdacht. De gastspreker op het congres was prof. dr. Un- deutsch, directeur van heit Psycholo gisch instituut aan de universiteit van Keulen. Ook hij pleitte, evenals dr. G. van der Wal dat had gedaan voor een meer wetenschappelijke aanpak van het vraagstuk. Veel geld, zo zei de hoogleraar, zal er nodig zijn om dieper op de oorzaak van het verkeersongeluk In te gaan. We zijn er niet met de wetenschap, dat de auto mobilist het leven verloor, doordat hij uit 'de bocht vloog. En als dit een gevolg is van alcoholmisbruik, moet men ook weten, waarom de man alcohol ge bruikte. Eerst dan, betoogde prof. Undeutsch, kan men aan de therapie beginnen. Hij toonde aan, dat men met slogans als ..Rij voorzichtig" er niet komt Dergelijke slogans hebben praktisch geen waarde. Waardeloos zijn ook de borden, die bij voorbeeld tussen Luik en Brussel zijn geplaatst en waarop men kan lezen hoe veel slachtoffers op bepaalde punten van deze autoweg het leven hebben verloren. Gordels Zo is bijvoorbeeld duidelijk geworden, dat bij de reclame voor de veiligheids- gordels de argumenten, dat de gordel be schermt tegen dood en ongeluk, niets uit haalden. Wel zijn de gordels verkocht door de reclameboodschap, dat auto coureurs dc gordels ook droegen De affiches, die het Verbond voor Vei- lig Verkeer nu gebruikt, zijn aan onderzoek onderworpen. Uit een quête is gebleken, dat de boodschap, die men bedoelt te geven niet. of verkeerd begrepen wordt Prof. Undeutsch meende, dat men het hameren op het voorzichtig rijden achter wege moet laten. Elke automobilist is er immers van overtuigd, dat hij voorzich- tig rijdt Veel beter is een appèl te doen op zijn verantwoordelijkheid als vol- leerd chauffeur, die slechts dan een vol leerd chauffeur is als hij geen ongeluk ken maakt. Een kreet als „Rij niet met slechte banden" heeft geen zin, als men er voorbeeld niet bij vermeldt dat tachtig procent van de ongelukken bij slecht weer aan gladde banden is te wijten. Alle maatregelen, zei prof. Undeutsch nog, die gebruikt worden bij de bestrij- ding van de verkeersonveiligheid, n ten eerst op hun waarde worden getest Behalve de scheppende kunst van Dostojewski zal ook de toneelspeel kunst van een groot aantal acteurs en actrices vanavond de artistieke kant van de voorstelling uitmaken. De NCRV heeft een jaar lang gezocht naar een geschikte acteur voor de zware hoofdrol: de student Raskolni kow. Men vond die tenslotte in de Vlaamse acteur Julien Schoenaerts, toen deze vorig jaar in Nederland kwam wonen. Als voornaamste tegen speler kreeg hij in dit stuk de grote Nederlandse acteur Cruys Voorbergh in de rol van de rechter van instructie Zamjetow, die men als eerste op het scherm zal zien. Andere voorname rol len worden gespeeld door Henk van Ulsen, Leo de Hartogh, Bob Verstraete, Ina van der Molen en Rie Gilhuys. Maar nog talrijke andere bekende na men staan op de lijst van de rolbezet ting, die niet minder dan 33 personen telt. Om er enkele te noemen: Jan Blaa- ser, Cor van Rijn, Riek Schagen, Mari anne Rector, Petra Verbeek, Matthieu van Eysden, Sylvain Poons en Coba Keiling. Alzo een groot regiewerk voor Peter Koen. Foke Duetz ontwierp de decors. De uitzending begint om 8.40 uur, na dat de NCRV weer een nieuwe rubriek „Speciale berichtgeving", actualiteiten uit binnen, en buitenland en ditmaal gewijd aan enkele landen in het mid den-oosten, heeft gelanceerd. vanavond Hilversum I, 402 m. 19.00 V d kinderen 19.05 Sportparade 19.30 Lichte orkestmuziek (gr) 20.00 Nws 20.05 Christelijke Oratori- Morgana, hoorspel 22.30 Nws cn meded 22.40 Actualiteiten en beursberichten 23.05 Nieuwe gram 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 19.00 Nws en weer- 19.10 Op de raan af. praatje 19.15 19.30 Radiokra 0.10 Een Hollandse 1 tijd. hoorspel 20.40 thuis, gevar progr 2.55 Boekbespreking 23.00 Rondom het kind: Pedagogisc erleergang 23.30 51 „De Stokéley Da Vinci was hier. omdat lady Stokeley besloten had hem te verkopen. Een achterneef van haar had het schilderij naar Holland gebracht waar Tergaard en Rappaport zich zou belasten met de verkoop. Een onder handse verkoop, waaraan eerst na haar dood door de nieuwe eigenaar ruchtbaarheid zou mo gen worden gegeven. Die achterneef, mijnheer Altringham, kwam veertien dagen geleden hier aan. Op een maandag. Hij nam zijn intrek in een flat, dat een vriend, die met vakantie ging, hem leende. De beide firmanten van de kunst handel kwamen zich nog in de loop van die dag ervan overtuigen, dat het door hem mee gebrachte schilderij werkelijk de Stokeley Da Vinci was. Dit op uitdrukkelijk verzoek van mijnheer Altringham. Zij hadden hem echter eerder op de dag al moeten waarschuwen dat ze om interne redenen het schilderij niet voor vrijdag van hem konden overnemen. De eige naar van de flat vertrok dinsdag met vakantie naar het buitenland en in de voornacht van woensdag op donderdag werd de Stokeley Da Vinei gestolen. De dief bleek een klein manneke, een mee- lopertje, die nooit de moed had opgebracht en evenmin de capaciteiten had voor groot werk, maar als een kleine jakhals leefde van wat er voor hem afviel van de groten in het vak. De man is een kleine week geleden gevonden met een afgesneden keel. Volgens betrouwbare verklaringen was hij op weg naar de politie om bescherming te zoeken tegen zijn lastgever, die het gestolen schilderij van hem terugeiste. De man heeft tot het laatst volgehouden, dat, die lastgever hem had gezegd, dat hij het mocht houden, als hij maar zorgde, dat het niet meer opdook. Hij had het verkocht aan een opkoper, van wie hij alleen maar de voornaam kende en die wel iets in de lijst had gezien." „Zo," zei mijnheer O'Malley. die nu een beet je bleek om zijn neus was. „Dat is dus een van de slachtoffers. Maar wie was dan de tweede?" „Een jong meisje, een mannequin, die tot de kennissenkring van de instigator van de diefstal behoorde. Zij had ontslag genomen bij de cou turiers voor wie zij werkte, omdat ze binnenkort verwachtte een flinke som geld in handen te krijgen en daarmee naar Rome wou gaan om zich een plaats bij de film te veroveren. Ze De verdwenen door MARTIN MONS „Gaat nog? werd een paar dagen voor de dood van de dief vermoord gevonden. Ook met een afgesneden „Blackmail, denkt u?" „En u?" „Het lijkt mij de enige plausibele verklaring Een gevaarlijk heerschap. Ik geloof, dat ik het beste doe maar open kaart met u te spelen. Tenminste als u het me niet moeilijk gaat ma ken over die mislukte koop van de Stokeley Da Vinei. Nu het schilderij toch in de markt is „Ik zal mijn best doen die historie zoveel mogelijk te verdoezelen. En als het er op aan komt, kunt u beter daarover onaangenaamheden krijgen, dan ergens te worden gevonden met een afgesneden keel." „Tja. als u het uit die gezichtshoek bekijkt Maar denkt u erom, dit blijft onder ons. Bij een officieel verhoor zal ik er niet meer van toe geven dan strikt nodig is. Vlak na mijn aankomst in Parijs kreeg ik een brief van iemand, die tekende James Smith. Hij schreef me, dat, als ik nog steeds belang stel de in de Stokeley Da Vinei hij me het schil derij kon bezorgen. Hij noemde een prijs, die op de keeper beschouwd, exorbitant hoog was. Maar ik had mijn hart nu eenmaal op de Stoke ley Da Vinei gezet en dus „Heeft u er niet aan gedacht te informeren, hoe hij aan het schilderij kwam?" Mijnheer O'Malley keek gekwetst „Maar natuurlijk niet, inspecteur", zei hij. „U zult toch moeten toegeven, dat dat iets was, dat mij niet aanging. Dat was zijn zaak." Hoofdinspecteur Perquin wou iets in het mid den brengen maar bedacht zich. verder," zei hij. „Heeft u die brief „Neen, natuurlijk niet meer. Maar ik betwijfel of u er veel aan zou hebben gehad, het was een getypte brief. Een nieuwe Remington por table of ik zou me al sterk moeten vergissen." „Poststempel?" „Londen S. W. Als correspondentie-adres gaf hij Marylebone Road." „Nummer?" „Dat zou ik niet meer kunnen zeggen." „Jammer. Enfin, het is natuurlijk toch een correspondentie-adres geweest. Een of ander si- garenzaakje of kantoorboekhandeltje, denk ik". „Ik heb hem geschreven, dat ik wel belang J belang stelde in zijn aanbieding en hem voorge- f steld op een door hem nader te bepalen dag naar Parijs te komen om het aangeboden artikel te laten zien. Hij kwam, laat eens kijken, het was een paar dagen voor mijn vertrek. Op een dinsdag. Neen een woensdag. De laatste woens dag in september. „Dus ongeveer veertien dagen geleden. Dat zou kloppen." ..Hij kwam met een Renault. Dauphine. Zo op het oog iemand uit heel goede kringen. Het schilderij was op een bijzonder handige wijze gecamoufleerd. Over het oorspronkelijke beschil- derde oppervlak was een witte laag aange- biacht, waarop een nonfiguratieve voorstelling was geschilderd. Het ging er gemakkelijk af zonder het originele schilderij te beschadigen. Het zou me niet verwonderen, als hij meer met dat bijltje gehakt had. In de kofferbak van auto had hij ook een volledige schildersuitrus- 1 ting. Dat maakte de hele opzet nog geloofwaar diger." „Aha, dus zo heeft hij de pseudo Da Vinei over de grens gekregen. Ik vroeg me al af, hoe hy dat had klaar gespeeld," merkte Perquin op. „Helemaal vertrouwen deed ik het zaakje niet „U twijfelde of hy er wel eerlyk aangeko- j „Neen, natuurlijk niet. Dat was een zaak. die 5 mij niet aanging. Ik twijfelde aan de echtheid. 5 En Charley Johnstone zei by de eerste blik al, 5 dat we met een vrij late copie te maken had- den. Maar die mijnheer Smith hield bij hoog en bij laag vol, dat het schilderij de authentieke Stokeley Da Vinci was. (Wordt vervolgd) Pianorecital: klass muziek 23.55—24.00 Nw TELEVISIE NCRV: 15.00—15.45 Programma v d vrouw 16.00—16.15 V d kleuters 19.30 Love voor de 20. jeugdforum 19.55 Het Manneke. NTS: 20.00 Journaal NCRV: 20.20 Spe- reportages uit binnen - Programma voor morgen lied 7.23 Lichte gram pagina, praatje) 8.00 Nws strijdlied 8.18 Lichte gram 9.00 Gym 'RO: 9.40 M J Schoolradio 10.2U dichte gram 11.00 V d vrouw 11.40 V d kleuters 11.55 Omroepkamerkoor: Engelse liederen 12.10 Orgelspel 12,20 Regerings uitzending: V d landbouw 1220 Meded ten behoeve van land- cn tuinbouw 12.33 Tcntoonstellingsagenda 12.38 Licht instru mentaal septet. AVRO: 13.00 Nws 13.15 Meded. eventueel actueel of gram 13.25 Beursberichten 13.30 Licht instrumentaal Hoornkwartet: klass (stereofonische uitzending) 14.20 Bil tijd en bij de thee. gevar touw. uitzending v d jeugd 17.30 Ronduit, programma voor opgroeiende mensen 18 00 Nws 18.15 Gitaarmuziek 1820 Sportspicgel Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws cn SOS-berichten 7.10 Dagopening 7.20 Mo derne gram 7.45 Radiokrant 8.00 Nws 8.15 Lichte gram 8.45 Liederen 9.00 V d zieken 925 Londens symfonie-orkest: moderne muziek 10.30 Morgendienst 11.00 Kamermuz W programma voor oudere tong blij- luisteraar.-. 12 nu Oud worden ven: muzikale herinneringen 1220 Meded ten behoeve van land- cn tuinbouw 1223 Meisjeskoor en instrumentaal kwintet 12.53 Gram. eventueel actualiteiten 13.00 Nws 13.15 Promenade-orkest 13.50 Lichte orkest muziek (gr) 14.05 Schoolradio 14.25 Lichte muziek (opn) 15.15 V d vrouw 15.45 Klass gram 16.15 Duizendschoon - Vaste plan ten als snijbloemen, lezing 1620 Moderne 17.00 Voordracht 17.20 Klass orkest 18.50 Regeringsuitzcndllng: De i gemene Bijstandswet, door mr F H A M Kruse van het Ministerie van Maatschan- nelitk Werk rraaiscnap- Fiesta Gltana. -muziek. NTS: reacties 2128

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7