ant Alles goed en u/el N.C.A.B. zegt minister Bogaers alle steun toe We Tfliilari*) Overbelasting hoofden tast kwaliteit onderwijs aan Positie pauselijke nuntii in het geding veroverend Een woord voor vandaag Effathakreeg fontein van ouders en personee NV- Den DONDERDAG 17 OKTOBER 196<NII Kritiek op rede H. J. de Koster De Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwpatroonsbond (N.C.A.B.) heeft bij monde van zijn voorzitter, de heer D. Versloot, de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, alle steun toegezegd voor de realisering van zijn bouw- nota. De heer Versloot deed deze toezegging in een radiocauserie onder de titel „aan de weg timme ren". De kracht van de ministeriële nota is zijns inziens dat hij de op lossing zoekt in een totale inspan ning van iedereen. De heer Versloot zei onder meer. dat ae beoogde resultaten alleen bereikt kunnen worden wanneer de onderne mers alles doen om het werken zo effi ciënt mogelijk te maken, de werkne mers een maximum aan prestatie le veren, de overheidsinstanties hun be- voedgheden gebruiken overeenkomstig de eisen en mogelijkheden van de prak tijk. hetbedr ijfsleven in zijn totaliteit voldoende ruimte laat voor matrege- len. die het werken in het bouwbedrijf aantrekkelijk maken en de bouwvakar beiders aan Nederland en aan hun be drijfstak binden en het gehele volk be- Teid is zich beperkingen op te leggen om de voorrang voor de bouwproduk- tie te verwezenlijken. De voorzitter van de N.C.A.B. meent, dat het middelgrote en kleinere bouw bedrijf meer mogelijkheden heeft dan uit de nota blijkt. Hij pleitte in dit verband voor het vrijgeven van de kleinere wo ningbouwprojecten. De wijze waarop alle betrokken overheidsinstanties zich soepel naar het nieuwe beleid zullen weten te voegen is volgens de heer Versloot een essentiële factor voor het welslagen. Hij is ook van oordeel, dat indien de bouw vakarbeiders een aantal vrije zaterdagen moeten opofferen, de overheidsinstanties niet mogen achterblijven, zodat niet de bouwvakarbeiders het gevoel krijgen dat zij alleen de offers moeten brengen. Niet royaal De voorzitter van de N.C.A.B. heeft kritiek geoefend op de toespraak, die de heer H. J. de Koster, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, vorige week op de jaarvergadering van het verbond ln Groningen heeft gehou den en waarin hij de prioriteit, die mi nister Bogaers aan de bouwvakarbeiders wil geven als „apartheidspolitiek" ver- De lekkerste pindakaas? PINDAKAAS Beroepingswerk NED, HEEV. KERK Beroepen te Nw.-Stadskanaal, toez.: E. J. N. Kronenburg te Hellendoorn; te Scharhegoutum, toez.: W. F. Kuil te 'tWoudt. Bedankt voor Garijp en Vorchten: A. Hennephof, te Paesens. Aangenomen naar Bilthoven, wijkge- meente West, toez,: W. Dijkstra te Dro- geham. GEREF, KERKEN Beroepen te Emmeloord (vac. J. C. Schouten): J. Kuiper, te Zevenhuizen (Gr.) GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Dries um te: G. van Keulen te W BOND VAN VRIJE EV. GEMEENTEN Benoemd tot predikant in algemene dienst voor de binnenlandse zending voor de Noordoostpolder, met stand plaats Emmeloord: J. M. D. Beauwkes te Groningen. BOEKENHOEK De dubbelgangster, door Marten Cum berland. Uitgave N.V. De Arbeiders pers. Amsterdam. Detective. Oorspron kelijke titel Etched in Violence Ver taling Iet Houwer. Omslag Jan Kruis. Als ABC-pocket. De belijdenissen van Aurelius Augus- tinus. vertaald door Gerard Wijde veld. Uitgave De Fontein, Utrecht. Het be treft hier, na een oriënterende inlei ding. een nieuwe vertaling oordeelde. Reeds deze woordkeus wijst erop, dat de medewerking van die kant 11 niet bepaald royaal te noemen 1 Wanneer die bereidheid bij het overige bedrijfsleven niet aanwezig is, dan ont valt daarmee een der wezenlijke steun punten aan het streven van de minister. Het is noodzakelijk dit duidelijk te sig naleren, opdat bij een onverhoopt uitblij ven van succes de verwijten niet in de verkeerde hoek terechtkomen. De heer Versloot besloot met de waar schuwing, dat wanneer niet allen, op wie de minister een beroep doet, meewerken, de bouwkosten en daardoor het prijsni- daarvan onvermijdelijk de gevolgen zullen ondervinden. "Hola, val niet van je stokje I" "Ik zag daar ook zulke leuke HOLLANDIA-schoentjes voorbijgaan I" PUMPS VAN HOLLANDIA Boncl christelijke uloscholen bezorgd Ze dreigen in bijzaken te verdrinken EEN enquête heeft uitgewezen dat vele hoofden van protes tants-christelijke uloscholen te zeer bezet zijn. Van hen wordt zoveel gevraagd, dat zij eigenlijk aan hun primaire taak vaak niet toekomen. De kwaliteit van dit onderwijs dreigt hieronder te lijden. Dit deel de prof. dr. L. de Klerk gister morgen mede aan de bestuursleden van deze uloscholen, die in Utrecht voor hun jaarlijkse vergadering bijeenkwamen. Prof. De Klerk klapte uit een ontwerp-rapport dat zojuist aan het bestuur van de Bond van christelijke (m) ulo scholen is aangeboden. Tachtig procent van alle hoofden van protestantse ulo's reageerden op de en quête. Het bleek dat slechts zes pro cent van hen jonger is dan veertig jaar, Eveneens bleek dat slechts dertig pro cent het gevoel heeft het werk aan te kunnen. Er zijn vele gevallen waarvan men, aldus prof. De Klerk, die een van de voornaamste opstellers van dit rap port is, moet zeggen; „Hoe bestaat het dat iemand in deze tijd een dergelijke functie kan hebben". voegen. Reeds 45 ulo-scholen hebben de wens te kennen gegeven, straks ook het havo aan het leerplan toe te voegen. Dr. Langman meende dat de besturen zich Discussie op concilie Systeem te werelds Gisteren heeft een rooms-katho- lieke bisschop zich in de St. Pieter verzet tegen de pauselijke gezan ten. De Duitse missiebisschop Joa chim Amman, die in Afrika heeft gewerkt, bepleitte een algehele herziening van het systeem van vertegenwoordiging van het Vati- caan in het buitenland.. Het huidige systeem van pauselijke nuntii is een werelds systeem. Op deze ma ttier betreedt de kerk het ter'rèïh van de internationale politiek. De figuur van de nuntii is volgens deze bisschop een schaduw waar door de kerk het ware gelaat ver bergt. Dez debat dat in wezen al was afgebroken. Maar het reglement geeft bisschoppen die na mens meer dan vijf collega's spreken het recht toch nog te spreken, als zij zich al hebben opgegeven. Amman stelde voor om in het vervolg, als de paus dan beslist gezanten wil hebben, leken te benoemen, maar volgens hem kan het contact tussen het Vaticaan en het buitenland beter onderhouden worden door geestelijken die door het nationale episcopaat worden benoemd. Ook de bisschop-coadjutor van Cara- ïs ging even in op dit onderwerp. Hij vroeg zich af waarom de conferenties van het nationale episcopaat eigenlijk moesten staan onder voorzitterschap van pauselijke gezant. Hij vroeg zich Op de valreep, eigenlijk dus al wi de bisschoppen Senaat terwijl het debat s afgesloten hebben Engeland *•»-«-- i Wales ken en werk te doen, dat nu dikwijls uit noodzaak door priesters wordt ge daan, aldus een verslag van een van de persbureau's. Tijdens het begin van het debat' kwa men vooral de conservatieve kardina len aan het woord. Zo kwam Ruffini al met de klacht over het hoofdstuk over de „zending" of opdracht van de leken, Volgens hem wekte dit de indruk dat de leken deelden in de zending die de tiostelen was opgedragen. Men moest niet de gedachte van algehele gelijkheid van leken en episcopaat wekken omdat de positie der bisschoppen hierdoor zwakt zou worden. onderwijsorganisaties worden inge schakeld. De klacht dat deze wet vrij wel zonder contact met de onderwijs wereld tot stand kwam kan nu niet worden geuit. Wel was men vergeten de besturenbonden uit te nodigen. Toen het ministerie op dit verzuim at tent gemaakt werd, kwam prompt een uitnodiging om aan de besprekingen deel te nemen. Prof. dr. L. de Klerk heeft namens deze ulobond zitting ge nomen in de werkcommissie, die door de minister werd ingesteld. men, zoals dat nu wordt afgenómen, niet plaats zal moeten maken voor een schoolexamen. Die mogelijkheid biedt althans de mammoetwet. (Van onze onderwijsredactie) v_,„ uitvoering van de mammoetwetde maal zoveil UJd «n noodSjle bi' zaken als aan hun eigenlijke werk. Zij maken vaak weken van zeventig uur. Het gemiddelde aantal uren per werk week ligt ver boven de 50. De moeilijk heid is dat van de hoofden te veel ge vraagd wordt. Hij moet onderwijs ge ven, leiding geven aan zijn personeel, de school representeren en de admini stratie bijhouden. Niet slechts lijdt zijn gezinsleven onder de druk van het nim mer klaar zijn, maar ook het onder wijs. Mammoetwet De voorzitter van dc bond, dr. H. J. Langman, sprak over de vooruitzich ten van het ulo. Ondanks het feit dat men zeer tegen de mammoetwet was, wil men toch volledig medewerken om de wet -te verwezenlijken. Ook in het verleden zijn wetten aangenomen die vanuit ulo-kring fel zijn bestreden. Zag men eenmaal dat de strijd tevergeefs was, dan zette men door en maakte er het beste van. Het gevolg van dit aanpassingsvermogen is dat het ulo ge- deide. In het bijzonder sprak dr. H. J. Lang man er zijn voldoening over uit dat mr. J. H. Grosheide benoemd is tot staats secretaris. Hij heeft reeds beloofd loyaal de nieuwe wet op het voortge zet onderwijs (mammoetwet) uit te voe ren. Het protestants-christelijk onder wijs, aldus voorzitter Langman weet dat de uitvoering, vooral van de overgangs bepalingen, bij hem in goede handen is. Dr. Langman deelde nog mede van de minister van O. K. en W. verno men te hebben dat het zeker vier jaar zal duren voor het overgangsrecht van de huidige naar de volkomen vernieuw de situatie geregeld is. Bestureiitaak De besturen van ulo's moeten hun taak verstaan. De nieuwe wet biedt ook mogelijkheden. Vooral voor middelgro te plaatsen is het een kans dat een vier jarige mavo een 2-jarige havo toe kan Ondanks Sowjet-campagne Russische joden vierden feest Ondanks de Sowjet-campagne tegen de godsdienst hebben duizenden joden dit jaar te Moskou en Leningrad de „vreugde der wet", een joods feest, ge vierd. In Moskou zongen en dansten 15.000 mensen op de straat voor de centrale synagoge. Het feest duurde tot midder nacht. De menigte bestond voor twee derde uit jonge mensen. Dc menigte te Moskou was dit jaar ongeveer 5.000 personen groter dan in 1962. Voor Leningrad waren geen cij fers beschikbaar, maar naar verluidt was de menigte daar wat kleiner als gevolg van een buitengewoon actieve campagne tegen de joodse godsdienst, aldus woord voerders. De politie heeft zich niet met het straatfeest bemoeid. De menigte zong in het hebreeuws, russisch en jiddisch, begeleid door gui taren, harmonika's en een trompet. De opkomst te Moskou moet be schouwd worden als een demonstratie van protest tegen de anti-godsdienstige politiek van de Sowj et-regering, aldus woordvoerders. Fant After Shave Lotion! Heerlijk! Tintelend frisl Veróverend fris, ten wèl- daad voor uw huid..., méér dan een gewone after shave. Uniek, door toe passing van ALLANTOINE, de nieuwe stof, die huidbeschadigingen ongekend snel doet herstellen. Fant After Shave Lotion ook ideaal als verfrissende lotion voor middag of avond. Voor deslnfektie, vooral na het elektrisch scheren. En... zuinig In gebruik. De doktoren hebben het druk met mensen, die klagen, da zij niet kunnen slapen en de psychiaters vullen hun dagen me het aanhoren van patiënten, die geen vrede hebben met zich zelf en met hun omgeving. Wat een verschrikking kan het zijnj)*) als wij willen slapen, maar het niet kunnen, als wij maa liggen te woelen, omdat wij niet uit de problemen zijn. Slaap middelen brengen wel eens baat, maar degeen, die er tevee van neemt, wordt niet meer wakkerEn als dat wèl hel geval is, begint de ellende de volgende avond opnieuw. Of w\ dit verschijnsel nu maar moeten nemen, omdat er nu eenmaa toch niets aan te doen is? Het merkwaardige is, dat de Bijbe weet heeft van dit probleem. In Psalm vier zegt David, hee positief: „In vrede kan ik mij te ruste begeven en aanstondt inslapen". Nu had David écht wel wat aan zijn hoofd: di moeilijkheden zijn hem in zijn leven beslist niet voorbijgegaan al kunt u dan zeggen, dat hij het er ook vaak naar gemaak heeft! Maar toch: in vrede zoekt hij zijn bed op en direct val hij in slaap. Is dat alleen maar een kwestie van zelfdiscipline van een geslaagd streven onder alle omstandigheden afstam te kunnen nemen van de dagelijkse zorgen en problemen? O houdt het misschien verband met de overtuiging, dat hij eion^ toch niets mee opschiet wakker te blijven? „Verhef over oni het licht van Uw aanschijn, o Here", heeft David even daar voor gezegd. Daar ligt het geheim van Davids vrede, van zijtf1 0 innerlijke rust, ondanks alles. Daar ligt de oplossing van di vraag hoe het mogelijk is, dat hij onmiddellijk inslaapt! (Van een onzer verslaggevers) Het 75-jarig bestaan van „Ef fatha", christelijk instituut voor dove kinderen in Voorburg, is gistermiddag herdacht in een bij eenkomst in de aula van het com plex aan de Vliet. Na de vele ge lukwensen, die werden uitgespro ken en het symbolisch aanbieden van een fontein met dierengroep voor de tuin door ouders en per soneel gezamenlijk, volgde een receptie. Onder de velen, die het bestuur kwamen complimente ren, was ook de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen mr. J. H. Grosheide. Ds. J. G. Feenstra. voorzitter van „Effatha", opende de rij van sprekers met het geven van een overzicht van de ontwikkeling van het instituut na de oorlog. De groei van „Effatha" is groot geweest. Waren er voor de oor log ongeveer 130 leerlingen, thans zijn er 346, van wie er 186 in het internaat Ds. Feenstra benadrukte echter, dat het opnoemen van cijfers en gegevens niet een juiste indruk van het werk kan geven, dat in „Effatha" wordt ge daan. „Want de aard van dit werk wordt bepaald door onze visie op het dove kind. Men hoort nog talloze ma len doven aanduiden als onvolwaardig, maar men realiseert zich dan niet. dat men de waarde van een mens ontleent aan zijn al of niet kunnen horen." En die visie wordt bepaald door wat Christus ervan zegt: Effatha, dat is:_ .wordt- i geopend! Het dove kind leeft in een gesloten wereld en als het niet wordt onderwezen blijft het daarin opgesloten. Om het leven van een dove te openen zullen wc hem tot Christus moeten brengen, zo zei ds. Feenstra. Hij gewaagde van de grote vooruit gang. die het instituut heeft doorge maakt. De mogelijkheden van onder- after shave lotion Uitbreidingsplannen van „Bartimeus" De Vereniging „Bartimeus", het chris telijk instituut voor blinde en slecht ziende kinderen te Zeist, heeft onder Doorn een terrein aangekocht ter grootte van ruim 19 ha. Het ligt in de bedoeling op dit terrein aan de arbeid van „Bar timeus" voor het meervoudig gehandi capte blinde en slechtziende kind naar behoefte uitbreiding te geven. Begin 1981 opende „Bartimeus" ten behoeve van deze kinderen reeds huize „De Ehze" te Almen <Gld.). In de loop van november vindt de officiële ingebruikneming plaats van een tehuis voor hetzelfde doel, ,,De Spring plank" te Doetinchem. wijs zijn zeer uitgebreid en gedifferenfetb tieerd en vele belangrijke technischpV, hulpmiddelen deden hun intrede. tsen In dankbaarheid herdacht hij de veleimge die hun beste krachten aan het dcL venonderwijs hebben gegeven, zoals df d overleden directeur de heer Timmer el de overleden voorzitter prof. L. Haarc van der Meiden, die 42 jaar in hepd bestuur van „Effatha" heeft gezetenng. waarvan 24 jaar als voorzitter. jod-' Burgemeester jhr. mr. A. Feith vaij de Voorburg sprak ook over prof. Vatn der Meiden, die van zo grote betekef nis voor „Effatha" is geweest. Ven N der voerden nog het woord: de heer Jr M. P. Richters ispecteur, buitengefnm woon lager onderwijs, de heer J. Re denburg namens de oud-leerlingen, di heer G. L. Steegstra namens de ders, de directeur de heer J. L. der Have, die het bestuur een boekjL over „Effatha" aanbood dat in opJ', dracht van het bestuur is uitgegeve^ mgr. drs. J. C. van Overbeek nameneer het r.k. doveninstituut en tot slot dseen A. Brouwer, voorzitter van de Ned. Chrfer Bond van Doofstommen. Hervormingsnummer van het „Kerkblaadje Op vrijdag 25 oktober verschijnt c een speciaal nummer van het „Kerk blaadje" van de hervormde predikan ds. D. van Heyst te Ommen, dat gehee gewijd is aan de herdenking der kerk hervorming. Hierin zijn o.a. bijdragen opgenomei dr. K. H. E. Gravemeyer (Wasse naar), ds. W. A. Hoek (Rheden) S. Gerssen (Utrecht), ds. C. A. va Harten (Delft) en ds. D. van Heyst. Na ontvangst van 50 cent (te storter op postrekening 887147 t.n.v. de adfriini i| stratrice van het,„.Kerkblaadje" ,te Omf men) zal een exemplaar van dit her ,-mingsnummer worden toegezonden, wereldberoemde boek. Er zijn twee uit voeringen: een luxe gebonden editie en een paperback editie, met overigens gelijke inhoud. Avonturiers, door Willem Enzinck. Uitgave H. P. Leopold N.V., Den Haag. De schrijver brengt hier biografische verhalen over figuren die nogal tot de uuop vSHBSRt .,untu,u. verbeelding spreken, te weten Amelio, j vooral de gehuwden hebben de bisschop- Cagliostro en Casanova. Er peiijke taak tot prediking in het gezin. op de verhouding van paus tot de bisschoppen uitgesproken in een officieel amendement. Zij kwamen mei het voorstel een „senaat" van bisschop pen te benoemen van overal ter wereld, die tezamen met de paus de kerk kun nen besturen. Dit voorstel is wel eens eerder gedaan, soms werd gesproken van een apostolisch college, soms van een „klein concilie". Wordt dit voorstel aangenomen dan houdt dit zeker in dat de curie vrijwel geheel haar macht ver liest. Opnieuw werden een aantal amende menten aangenomen op het rapport van de liturgie. Zo werd met grote meer derheid aangenomen een voorstel om voortaan bij alle rooms-katholieke hu welijken in plaats van alleen bij die huwelijken waar de huwelijksmis wordt opgedragen, de huwelijkszegen uit te spreken. Volgens een deskundige zou juist dit amendement de deur op een kier zetten naar de een of andere vorm van een huwelijksinzegening van een ge mengd huwelijk tussen een rooms-katho- liek en een protestant. Of het de pro testanten echter gerust zal stellen... Het debat over het rapport kerk is nu verlegd naar het derde hoofdstuk dat handelt over het volk Gods. In dat hoofd stuk gaat het in het bijzonder over de plaats en taak van de leken in de kerk. In dit hoofdstuk wordt het algemeen priesterschap van de gelovigen verde digd. Dit algemeen priesterschap ont vangt men volgens het rapport door doop. vormsel, eucharistie en huwelijk. Reenck, zijn zeven illustraties. Pieternel, Een Sprookje uit Italië,' door Elena S. Tessadri. Uitgave J. F. Duwaer Zonen. Amsterdam. Een al leraardigst verhaal van deze Italiaan se schrijfster, in vertaling van mr Bronnette Brons. Bovendien bijzonder goed geïllustreerd. ^^R-doorJ.-1 Haag.'De~ geschiedenis van een p uit haar leven vertelt, en dat heel ge slaagd doet. Voor kinderen Verborgen medeopvoeders van d jeugd, door Ulrich Beer. Uitgave NT Pax, 's-Gravenhage. Een schokkend verslag over de dwingende invloed collectieve opvoedi"'"",'"1io "n beschaving. Oorspn pelijke In dit hoofdstuk _irer de verhouding van de leek tot de priester. Daarbij wordt gesteld dat de gelovige het recht heeft van de clerus de heilsmiddelen te ontvangen en zijn eigen mening er op na te houden over dingen die tot zijn opdracht behoren, de plicht zijn situatie bekend te ma- KERNEN Malse maatjes VAN INGEZONDEN STUKKEN Ifjkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en ln te korten schrijft u dus zécr kort! Er kan alleen worden gepubliceerd met volledige w. #SJ,M„„VUV.„ .jrmeldlng van naam cn woonplaat Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan in i schrift van redactiewege J i korte toelichting worden gegeven. dat de heer Prins zijn evangelisatieac- deren niet Als het voorjaar is gekomen/Hoor ik steeds van alle kant: Als de haring weer in 't land is/ ders Gaan de dokters aan de kant. toch die reclame/BU 't ien. dat de grootste te- dit volksdeel de K.V.P. ons land veel gevaar- het levensgeluk lijker is dan de C.P.N. Rome heeft de P.v.d.A. gebruikt om aan het be wind te komen en te blijven (Scher- merhorn. Drees, De Quay cn Marij- J. OOSTERWIJK, nen). Wij mogen meedoen bij de gra- Lonen en prijzen VI De heer G. Prins geeft de naar zijn mening veeleisende vakbonden de be- beetje schande/Dat kende tekst mee uil Mattheus 6. Deze ;d tekst is zowel op de vakbonden als zoute pekelharing/Dertig op de werkgeversbonden van toepas cent betalen moet? Dagelijks zie je auto's rijden/Volee- laan met zeebanket Dit komt niet in de consumptie/'t Wordt in vismeel omgezet Is er dan geen prijsbeheersing/Die dan toch eens zeggen kan: „Eet nu haring, beste mensen/Profi teer daar allen van. prediking in het gerin. Zwijg dan voortaan met reclame/De ,k word, ook 8«proke„| danng i^met voorA,.pSekn/oi aar een visfabriek. P. DE JONG. De roomse politiek is er op uit het protestantisme te verlammen en het is daar al bijzonder goed in geslaagd. Zoals dr. Gravemeyer het onlangs nog verklaarde moeten wij een eenheid-in- verscheidenheid vormen, willen wij ons geliefde land voor het protestantis me behouden. Realiseren wij ons wel dat uit onze gelederen minstens zes ka binetten gevormd zouden kunnen wor den, met grótere visie en méér daad kracht dan dit kabinet-Ma rijnen? De (grotendeeld uit protestanten be- aande) V.V.D. en zelfs de prot. werk gemeenschap in de P.v.d.A. kunnen me de aan een volledig protestants kabi net timmeren. Rome kan zich pas naar verhouding in ons land ontwikke len en een bijdrage leveren aan een gezonde vaderlandse politiek indien voortdurend de krachtige teugel van protestantse handen in de mond wordt dij ai nei jcpittai cn geaeunji uv« „-„„„iji de lonen heeft mij één punt heel erg, gevoeld. sing. Door veel te beiders op dit moment hebben de bon den gehandeld in belang van de ge rechtigheid. Niet wat wij onrecht vin den, maar wat Gód onrecht vindt is pas onrecht! Werkgfevers, die graag bijbelteksten geven aan de laagste groe- JL'fyvü®1 Ad ctonH w llon Slaande) v.V.D. het volk." Rotterdam, ROSKAM. je door blijven werken vanwege de overspannen arbeidsmarkt (een lap middel overigens). En dat, terwijl in menig ander land de pensioengrens van 65 op 60 jaar is gebracht. Ik hoop maar dat vele bejaarden zich eerst goed zullen bedenken alvorens zij hier aan mee gaan doen. Laten wij de klok toch geen 70 jaar terug zetten. Den Haag L H WALBURG (Men hoeft het met dit regerings plan niet eens te zijn, iets, dat men tot uiting kan brengen door niet ver der te willen werken bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het geldt hier een vrijwillige zaak. Red.) Bejaardenzorg II Ik zou een actie willen voeren voor AOW-pensioen op 60-jarige leeftijd. Hoe denken onze lezers hierover? In Rusland en, naar ik meen, in Duitsland heeft men staatspensioen bij 60 jaar. Zoiets kan in Nederland ook. Let wèl: met een AOW-pensioen kan leven! 5 ordefcht i- Mijtrda.) Lonen en prijzen VII Bij al het gepraat en geschrijf L. KUIPERS Lonen en prijzen V het gsmedia op v.—-jkelijke titel Gehei- Miterzieher der Jugend. Vertaling Pieter van der Valk. Met waardering en eerbied evangelisatiewerk van de heer Prins ming die tegen „de veeleisende vakbonden j wil zeggen: Zoek eerst het Koninkrijk Gods en deze dingen zullen u worden toegeworpen" zou ik het volgende wil- ming j len opmerken. Ik ken de heer Prins I niet, maar vermoed dat hij op flu- I weel zit en derhalve de ongerechtigheid uit het oog heeft verloren. Het is I de heer Prins wellicht bekend dat zelfs, zeer pijnlijk getroffen. Dat Den Haag, Is het punt waar gesproken wordt over „bevordering van de arbeid voor de gehuwde vrouw". Immers, in het ge zin begint de maatschappelijke vor- g van het kind. Wordt de moeder weggehaald, dan is voor een groot E. D. C. Bejaardenzorg deel dc orde uit het gezin. En dan avond goed is verzorgd ongetwijfeld, spreek ik nog niet eens over de vór ming van het gezin! Waar dit toe rechten. Voor vele beji leidt, hebben we in Amerika en Frank' rijk gezien. Delft, W. J. v.d. STERRE Protestants réveil lijk is indien arbeiders worden onder betaald. Ik vind daarom, kort en goed. dat de toevoeging „veeleisend" bij vak- i bond misplaatst is. Het lijkt me beter Wat mij iedere dag opnieuw veront rust is de dwaling van wat men tegen woordig zonder enige trots het protes tantse volksdeel kan noemen. Men wil blijkbaar in Nederland en 0112e gele- slechts enkele bevoor- rden is de oude dag integendeel een vloek omdat ze aan de rand van armoede moeten leven. In ons land krijgt menige be jaarde het gevoel teveel te zijn. Ach ja: enig geld is er wel voor beschik baar maar toch lang niet voldoende om iedereen een onbezorgde oude dag te verschaffen. De kroon op dit alles spant toch wel het feit dat de regering wil bevorde ren dat bejaarden nog maar een tijd- Bejaardeuzorg III In ons land zijn honderdduizenden gepensioneerden die in de verste ver te niet delen in de welvaart omdat hun pensioenen niet waarde (wei- va arts-) vast zijn. De werknemers van enkele zeer grote bedrijven wil ik hiervan uitzonderen. Ik wijs met na me op het kantoorpersoneel, dat over het algemeen lage lonen had. echter naar verhouding soms behoorlijke gra tificaties kon ontvangen. Een kantoor man die bijv. in de jaren 1960 tot '62 (loon en gratificaties) 12 tot 13 mille verdiende heeft nu een pensioentje van even vier mille per jaar... Onlangs heeft de heer Koster van het Verbond van Ned. Werkgevers nog gezegd dat bij een belangrijke stij ging van lonen en prijzen de economi sche zwakkeren (waaronder dus de door mij bedoelde gepensioneerdeiftad nog vérder achterop zullen raken. Hónd had gelijk. Ik heb niets tegen een veitad hoging van lonen, maar er moetejdse maatregelen worden getroffen om dtbal lage pensioenen alsnog achteraf onfc hoog te trekken. Een verhoging vól, j de AOW alleen is voor deze ouderen'J niet voldoende. F615 Misschien iets voor de vakbonden*}1, dat laatste? Men zou ter controle eenl™ een enquête onder gepensioneerden a bedrijven kunnen houden, voor zoveL dit althans uitvoerbaar is. r00: Rotterdam K. BERKENËjJ Teveel huiswerk Ildei In haar rubriek „Voetangels zen" stelde Mink van Rijsdijk het bleem van het huiswerk aan zo van: o. die arme kindertj beroep was tot voor kort onderwijze res; mijn man staat thans in klas Praktisch op elke lagere school v den de hogere leerjaren gesplitst „gewoon" en „opleiding". Leerling* van de eerste categorie gaan na. huishoud-, technische of VGLO-schoc en leerlingen van de tweede categorifc gaan middelbaar dan wel ulo-onderr wijs volgen. Wie lopen er nu in di enorme huiswerk? Dat zijn hoofdzakejt lijk die kinderen die onverstandifJ ouders hebben, bijv. die ouders dii hun kinderen per se in de opleidingsf klas willen hebben terwijl deze leeriinf gen in de afdeling „gewoon" thuisho» ren. In die gevallen wordt het huisf werk inderdaad te zwaar omdat d<L stof te moeilijk is. of omdat het tcinïi po van het kind te laag ligt. Mijn man informeert stee lang er huiswerk gemaakt wo.»., wel bij de kinderen als bij de ouders* De goede leerlingen hebben bij hemt weinig huiswerk, heus; ze kunnen gel makkelijk nog wat spelen. De tijdl daarvoor hóren ze ook te hebbenJE, Krijgen ze die niet dan „zitten ze keerd". Zelf.» op HBS en Mulo spelen nog kunnen in de eerste ji Rhoon T. LENSlNK-LUBf

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2