Nieuwe LeMse Courant Dr. Veldkamp belooft Kamer over loonproblematiek Ben Bella: parlement naar front Moord in R'dam nu toch opgelost BOOT r SER-advies kwam niet uit de bus Positie vakbeweging in discussie Oud-minister Suurhoff vraagt om Engels konvooi moest tien uur wachten daden Ontmaskering deels toevallig DoniferJas 17 oktober 1963. 44ttejaarpmg Opklaringen ook hier en daar een bul. Aanvankelijk overwegend ma tige westelijke wind. later naar zuid west tot zuid krimpende wind en aan de kust mogelijk toenemend tot krach tig. Weinig verandering in temperatuur. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Abonnementsprijzen istfgh il gheble> •rt in teghenspo' (zie voorts pagina 7) ■m. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 Nog geringe invloed op loonbeleid (Van onze soc.-econ. redactie) DE commissie Ontwikkeling Na tionale Economie van de So ciaal-Economische Raad, aan wi taak was opgedragen het komende SER-advies aan de regering ovei in 1964 te voeren loonbeleid in ont werp gereed te maken, is niet bij machte geweest deze taak te vol brengen. De ONE-commissie heeft gisteren voor de laatste maal verga derd en er is, naar wij vernemen, in plaats van het ontwerp-advies een ontwerp-analyse van de huidige si tuatie met betrekking tot de loon vorming uit de bus gekomen. Er is een redactiecommissie inge steld. die deze analyse nog op papier moet zetten als gevolg waarvar SER eerst in een buitengewone ple naire zitting op 5 november a.s. het resultaat van de beraadslaging in de ONE-commissie in discussie kan nemen, in plaats van op 25 oktober zoals aan vankelijk in de bedoeling lag. Uit deze ontwikkeling kan de con clusie worden getrokken dat het loon- advies van de SER zulks in tegenstel ling tol vorige jaren nauwelijks nog van invloed zal kunnen zijn op het loonbeleid in 1964. De grote lijnen van dit beleid worden ditmaal getrokken in het bestuur van de Stichting van de Arbeid en het is dan te verwachten dat de samenstellers het SER-rapport met de resultaten dit loonoverleg in zeer sterke mate T\E tweede dag van het staats- bezoek van koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix aan Thailand is begonnen met een receptie in het Grand Palace, waar de Koningin de Thaise premier en de ministerraad ontving. Van haar bezoekers ontvingen Koningin. Prins en Prinses bijzonder fraaie geschenken De Thaise ministerraad bood de Koningin een gouden toiletgarni tuur aan, de Prins een koperen gong, opgehangen aan de naar elkaar buigende tanden van een olifant en prinses Beatrix een gou- dèh dvbhatasje. Allé leden vdn het gevolg, onder wie minister Luns, ontvingen een grote, fraai bewerk te zilveren sigarettendoos. Gistermiddag om drie uur. toen het in ons land dus pas negen uur in de ochtend was. was het vorstelijk gezelschap getuige van een schouwspel dat zelfs voor Bangkok iets nieuws was: races in de slanke, hooggespitte barken van Thailand, die doen denken aan Venetiaanse gondels en die ge roeid werden door tientallen in fclkleurige blouses gestoken jonge meisjes. Tijdens de races kwam de koninklijke, met goud vergulde bark De Gouden Zwaan, geroeid door 54 in rood tenue gestoken mannen statig voorbijglijden. Bij het Chaisamoraphvm-oorlogsge- denkteken hebben Koningin en Prins gisteren een krans gelegd. Bij het bezoek aan Bangkok bood de burgemeester de sleutel van de stad aan (zie foto). Treinreizigers trokken aan de noodrem De trein van Venlo naar Rotterdam heeft gisteravond tussen Gilze-Rijen en Breda een uur vertraging opgelopen doordat er vrij kort na elkaar drie keer aan de noodrem wérd gei: okken. Een technisch defect aan een van traktiemotoren veroorzaakte nogal lawaai en rook, kennelijk tot veronti ting van de passagiers. Na een onderzoek dat de eerste maal werd ingesteld bleek de motor geen enkel gevaar op te leveren en de machinist vond het dan -eok vol komen veranbwoord om door te rijden. De reizigers dachten er kennelijk anders over een lieten de trein nog twee keer stoppen. Het hoofd van de Russische con- folepost te Babelsberg, kolonel (ergin, heeft gisteren opnieuw een feallieerd konvooi negen uur vast- ehoudcn op weg van West-Berlijn 1aar West-Duitsland. Vroeg in de lorgen dwong de kolonel een Brits «nvooi, dat bestond uit negen voer- (iigen en 28 militairen, te stoppen ffneinde een stelling te verrichten, werd niet ingewilligd. ^Volgens een Britse woordvoerder in west-Berlijn maakt deze aanhouding deel lit van een door de Russen gesmeed ttan. „Er kan nu geen sprake meer kn verwarring, zoals door het Witte .///.jfilis vorige week werd medegedeeld, HfJ-jMiilat een Amerikaans konvooi bij Ba- Melsberg hetzelfde was overkomen." i een oogopslag Effatha kreeg van ouders en personeel een fontein pag. 2. Slechts aarzelend drukte Adenauer gisteren zijn op volger (Erhard) de hand pag. 5. Het vluchtelingenprobleem is nog lang niet opgelost pag. 9. Op verkeersbezinningsdag zijn er nog heel wat onge lukken gebeurd pag. 7. •Daling van de boterprijs is niet onmogelijk pag. 7. De Britse militaire commandant in Berlijn, generaal Darling, heeft onmid dellijk na het bekend worden van het tegenhouden van het konvooi fel bij de Russen geprotesteerd. Het was intussen gebleken dat de Pussen nu een andere tactiek toepasten dan bij de aanhouding in het Amerikaanse konvooi. Zij ble- jn voor het eerst het aantal voertuigen niet het aantal militairen als maatstaf aor een telling van de mensen te nemen. De leider van het Britse konvooi, ka pitein Keeling, weigerde te voldoen aan de Russische eis om de militairen te laten uitstappen, omdat dit naar zijn mening volledig in strijd is met de ge bruikelijke gang van zaken. De geallieer den zijn namelijk van mening dat de Russen niet het recht hebben controle te oefenen op konvooien als de com mandant de voorgeschreven vervoers documenten bij zich heeft. Bij grote groe pen militairen kan men uit beleefdheid lannen laten uitstappen om ze te tellen. Van een eis kan echter geen spra ke zijn, aldus de westelijke opvatting. In Londen riep de minister van bui tenlandse zaken, lord Home de Russische ambassadeur, Romanof. bij zich om hem te wijzen ..op het belang van het nemen van maatregelen om dergelijke inciden ten in de toekomst te vermijden-'. Het gesprek vond plaats kort nadat het mili taire konvooi weer was vrijgelaten. P.I.T.-COLLECTE De opbrengst komt ten goede aan de arbeid van de vloot-, leger- en luchtmachtpredikan ten. aan de protestantse mili taire tehuizen in Nederland. Duitsland. Suriname en Aruba kerstpakketten enz. GIRO 5163 UTRECHT (Van onze parlementsredactie) "PkE Tweede-Kamercommissie voor sociale zaken, die gisteren in een openbare vergadering de nieuwe begroting van minister Veldkamp behandelde, heeft zich bij die gelegenheid zorgvuldig onthouden van ge detailleerd commentaar op het aan de gang zijnde loonoverleg in de Stich ting van de Arbeid. Wel is, in het licht van de recente gebeurtenissen, ge sproken over de positie van de vakbeweging. De socialistische oud-minis ter Suurhoff nodigde de woordvoerders van de andere partijen uit nu eens heel duidelijke uitspraken over dit punt te doen. „Men toont begrip voor de eisen van de vakbeweging, maar die heeft daar verduveld weinig aan als er niet tegelijkertijd daden worden gesteld. Gebeurt dat niet, dan geef ik de vakbeweging groot gelijk als ze het overleg-bijltje erbij neergooit en besluit er maar voor te vechten", aldus de P.v.d.A.-voorzitter, die met na druk verklaarde dat hij geen pleidooi hield voor stakingsacties. Zonder vakbeweging, zei de heer Suurhoff. zou de sociale jungle van het begin van deze eeuw onvermijdelijk te rugkeren. Ze is voor de honderdduizen den werknemers de enige mogelijkheid invloed uit te oefenen op het sociaal- economische beleid. De regering en de georganiseerde werkgevers behoren naar inzicht te handelen, Er moet een eind worden gemaakt aan de situatie, dat de werkgevers eerst aan de vakbe weging weigeren wat ze later individueel in hun werknemers wél toestaan. KVP-voorzitter Aalberse kon zioh in die opmerkingen wel vinden. Hij ge loofde er niets van, dat de vakbeweging thans geen verantwoordelijkheid meer willen dragen, zoals wel wordt ge steld. „Die verantwoordelijkheid", zo voegde hij eraan toe, „heeft echter haar grenzen. Ze wordt eenvoudig onmogelijk als contracten niet worden nageleefd" Mr. Aalberse had overigens alle ver trouwen in het welslagen van de loon- iderhandelingen. Als de overeenstem ming bereikt is zal de regering naar zijn mening het resultaat van het over- ill de Stichting moeten honoreren Deze uitspraak trok even de aandacht omdat KVP-fractielcider De Kort twee eken geleden in de Kamer een ietwat ader geluid had laten horen. Deze had toen gezegd, dat de vakbeweging na- irlijk het volste recht heeft om te ►beren eruit te halen wat erin zit, ar dat de regering als hoedster van het algemeen belang haar eigen verant woordelijkheid heeft. De heren Aantjes (ar.'. Kikkert (c.h.) en Corver (lib.) spraken minder over de positie van de vakbeweging dan wel over de huns inziens essentiële be tekenis van een goede functionering van het georganiseerde overleg tussen werk gevers en werknemers. „Zonder de sa menwerking in het bedrijfsleven zal de regering haar beleid niet goed kunnen voortzetten", zei de heer Kikkert Vol gens de heer Aantjes gaat men uit van een onzuiver alternatief als men stelt, dat de regering niet de kant van de werkgevers maar die van de werkne mers moet kiezen. ..De regering aldus de a.r. spreker, „moet aan de góede kant gaan staan en ik hoop dat dat het ge zamenlijk standpunt van werkgevers én werknemers zal zijn". Evenals de heren Kikkert en Aalberse vertrouwde de heer t het overleg wel i Sola Minister Veldkamp beloofde de Kamer een nota over de loonproblematiek te zullen toezenden zodra het overleg in Stichting achter de rug is. Hij zegde ook (oe dat de regering het resultaat van dat overleg zal aanvaarden „voorzover dat ook maar enigszins mogelijk is". Het optimisme over de goede afloop van de onderhandelingen deelde hij. „Voor mij Professor Ludwig Erhard is gistermiddag tot bondskanse- van Westduitsland verko zen. Tijdens een plechtigheid in de Bondsdag ontving hij uit handen van president Heinrich Lübke de aanstellingsoorkonde. (Zie ook pag. 5) is het belangrijkste, dat de loonsverho gingen die de werknemers uiteindelijk zullen krijgen, ook zo reëel mogelijk zui len zijn", zo voegde hy eraan toe. (Voor vervolg zie pagina 11) Een losgebroken os heeft vandaag op het terrein van het Arnhemse abattoir de 47-jarige slachthuisbediende J. de Bree ernstig aan de rug gewond. De heer De Bree moest worden .opgenomen in eèn ziekenhuis. rekening zullen houden. Het rapport zal dan in feite weinig met meel karakter dragen. De leden van de ONE- ben zich kennelijk als de enige moge lijkheid gezien na de ontwikkeling die zich de laatste weken met betrekking tot de loonpolitiek heeft voorgedaan. De commissie heeft zich gisteren intensief beraden over het rapport van de door haar ingestelde werkgroep die met na me de economische aspecten van de vraagstukken heeft bestudeerd o.m. aan de hand van de twee laatste studies van het Centraal Planbureau over de „ruim te" in 1964. <Vo verveJg zie pagina 11) Metaalbond verliest korte gedingen tegen A.D.M en N.D.S.M. De Vereniging De Metaalbond. een van de werkgeversorganisaties in het metaal bedrijf. heeft de door haar tegen de Amsterdamse Droogdokmaatschappij en de Nederlandse Dok- en Scheepbouw Maatschappij aangespannen korte gedin gen, waarbij een verbod werd gevraagd tot het toezeggen of uitbetalen van op tarief gebaseerde beloningen die de vastgestelde maxima overschrijden, loren. De president van de rechtbank in Amsterdam mr. U. W. H. Stheeman, heeft vanochtend beslist dat ten aai van het gedrag van de A.D.M. hem niet is gebleken dat de metaalbond hierdoor rechtsbescherming zou toekomen. Voorts vroeg hij zich in het vonnis af of de door de metaalbond gevraagde voorziening wel kan worden geacht in een redelijke verhouding te staan tot het belang de ADM, dat door de voorziening wordt bedreigd. De door de NDSM toegezegde er deeltelijk reeds verleende voorschotten op een door een Zweedse klant toege zegde fooi, is naar het oordeel van mr Stheeman geen loon in de zin van hel buitengewoon besluit arbeidsverhoudin- De metaalbond had bij overtreding van het door hem gevraagde verbod een dwangsom geëist van 100.000 gulden voor elke overtreding, hetgeen volgens de raadsman van de ADM bij de behande ling van dit kort geding zou neerkomen op sluiting van het bedrijf. Het persoonlijk inkomen van de Ame rikanen is in september met 1,5 miljard gestegen tot een jaarbasis van 466,5 mil jard of 21 miljard meer dan een jaar tevoren. Dit is vooral een gevolg loonsverhogingen op 3 september. Het loonbedrag der fabrieken was ongeveer derde miljard hoger dan in augustus, waren er meer werkuren en er was r werkgelegenheid. Scheveningse kapper bekent (Van een onzer verslaggevers) Aan de hand van een vaag sig nalement, dat uit de tientallen tips kon worden geconstrueerd, heeft de Rotterdamse politie na ruim vijf maanden de moordenaar van de 53- jarige juffrouw Theodora Johanna Ludewigs kunnen arresteren. Het is de 38-jarige herenkappersbediende A. J. K. uit Scheveningen, die in Delft werkt. De man hij heeft een volledige bekentenis afgelegd werd op toe vallige wjjze ontmaskerd. Toen hij voor een verkeersovertreding en een mogelijke bromfietsdiefstal naar het hoofdbureau van politie werd ge bracht, moest de dienstdoende inspec teur namelijk meteen aan het over alle politieafdelingen verspreide sig nalement denken. De recherche van het bureau Berg- singel, die het onderzoek in de wurg- moord leidde, kreeg van de kappersbe diende in de loop van woensdag alle feiten los. De man werd zaterdag om on geveer elf uur door een surveillerende agent bij de Euromast aangehouden. Hij reed met een bromfiets in een verbo den richting. Omdat de agent de her komst van de bromfiets wilde weten, nam hij de man mee naar het hoofd bureau van politic, watjr dan tevens proces-verbaal voor de overtreding zou kunnen worden opgemaakt. De inspecteur van dienst J. van der Steege (rivierpolitie) kreeg een donker iemand voor zich en herinnerde zich tegelijkertijd het vage signalement, dat enkele maanden na de moord in de rij wielstalling in de Van den Hoonaard- straat was verspreid De beschrijving kwam feitelijk op één punt neer: een donkere man. Om twaalf uur waar schuwde de heer Van der Steege hoofd inspecteur J. Greive die de leiding in de moordzaak had. die na langdurige verhoren en na een reconstructie een bekentenis uit K. loskreeg. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS W W UI. 01726 2541 Vraagt geïllustreerd» prijslijst Commentaren "yOOR HET verkeer hebben we dan gisteren een dag van bezinning gehouden. Misschien hebben we er niet alien aan meegedaan. Misschien ook zijn we het ons niet allen bewust geweest. Niettemin was het een dag van bezinning. En bovendien was het nodig. Het is kenmerkend van deze tijd, dat wij voor allerlei bijzondere dagen hebben de dag voor dit, de dag voor dat, de dag voor nog iets anders. Het typeert de jacht waarin wij leven, waarin de ene dag gemak kelijk overglijdt in de volgende en waarin het nuttig is dat speciale din gen ons op speciale wijze onder dc aandacht worden gebracht. Daar zit iets moois en in elk geval iets goeds in. Maar het markeert wel de levensstijl, waartoe wij allengs zijn genoopt geraakt. En het gevaar kan dreigen, dat wij die speciale dagen gaan beschouwen als het af doen van een speciale schuld, zodat de volgende dag het leven te vlotter zijn jachtende gang herneemt. Dat nu mag niet. We vieren geen moederdag om ons de andere dagen aan moeder niets gelegen te laten liggen. De vaderdag en al die andere dagen al evenmin. Ook niet de ver- keersdag. die we dan gisteren als het goed is hebben gehouden. We kennen de beklemming van het toenemende verkeer, van de macht die we aan het stuur in onze handen hebben. Het lijkt alles zo gemak kelijk. Maar het is een verkeer tus sen mensen als wij. tussen kinde ren als onze kinderen cn hoe gemak kelijk blijkt het ook, dat er doden kunnen vallen. onherroepelijke doden. Een dag van bezinning? Het zal nuttig zijn en onvermijdelijk. Beter nog zou het zijn, indien de beklem ming ons nimmer geheel losliet en we ons van ogenblik tot ogenblik bewust waren van waarom het in het ver keer gaat. En dat is de ontmoeting met vele mensen, vluchtige ontmoe tingen inderdaad, maar van mensen die toch voor dat ene ogenblik ge heel aan ons zijn toevertrouwd. rWJITSLAND HEEFT in Erhard zijn nieuwe kanselier gekregen. Adenauer heeft steeds zulk een be slag weten te leggen op onze aan dacht, heeft ook de laatste dagen nog zozeer van zich doen spreken, dat we aan de aanwezigheid van zijn opvol ger eens te meer zullen moeten wen- Moeilijk kan worden beweerd, dat Adenauer het Erhard gemakkelijk heeft gemaakt Hij heeft integendeel onverholen doen blijken van zijn wantrouwen in diens bekwaamheden. Zelf was Adenauer, zijn hoge leeftijd ten spijt, nog gaarne aan het bewind gebleven. Zijn terugtreden is niet vrijwillig geschied. En bij al zijn grootheid w as hij toch niet groot ge noeg om zijn verstoordheid daarover niet te tonen. Hij is voornemens om van een andere, lagere post de gang van zaken kritisch te blijven volgen. Tegenover de beweging die Aden auer bij dit alles veroorzaakte, moest de ingetogenheid van zijn opvolger te sterker opvallen. Daarin trad reeds een behoorlijke portie wijsheid aan de dag. Kennelijk spiegelde bij zich aan Adenauer als aan een bewinds man die gemakkelijk te veel zei. Maar ook voor het overige mag men van Erhard redelijke verwachtingen koesteren. Het zal een andere wijze van regeren worden dan die de rege ring van Adenauer kenmerkte. De ministerraad zal collegialer worden. Alles zal gemoedelijker trekken gaan vertonen. Belangwekkender echter nog zal zijn, of er niet slechts in de wijze van regeren veranderingen zullen intre den. maar ook in dc keuze zelf van de beleidslijnen. En dan denken we allicht met name aan de buitenlandse politiek. Erhard wacht een zware taak men mag zich dat zeker bewust zijn. Maar reeds heeft hij bewezen tot goede dingen in staat te zijn. Als christen politicus zal hij bovendien weten, dat hij het van meer moet hebben dan van menselijke sympathie en steun. Dc mobilisatie in Algerije is in volle gang. Ben Bella heeft zelfs de parle mentsleden verzocht, naar het front te gaan. De nationale vergadering is voor anbeoaalde tijd geschorst. Zowel Algerije als Marokko zeggen, ia zij in het bezit zijn van de grens posten Hassi Beida en Tinjoub Van Algerijnse zijde werd met klem tegengesproken, dat militaire vliegtui gen Marokkaanse dorpen hebben gebom bardeerd. Toen Ben Bella gisteravond voor het parlement verscheen, was hij gekleed in veldtenue. Van de 77 afge vaardigden waren er 53 in een nieuwe battledress gestoken. Duizenden mannen en ook enkele vrouwen stroomden naar ie aanmeldingsburcaus. Onder hen be binden zich talrijke werklozen. Alleen mdstrijders werden ingeschreven. De Marokkaanse minister van voor lichting heeft vandaag verklaard, dat bij besprekingen, die met de vertegen woordigers van president Ben Bella worden gevoerd, in beginsel overeen stemming over het staken der vijan dclijkheden is bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1