Nieuwe Leidse Courant Alg emene mobilisatie Algerije in roerig Eis textielarbeiders: acht a tien procent Zwammerdam is van de kaart Felle kritiek van Veilig Verkeer Om invasie het hoofd te bieden Voorbereidingen voor gesprek met Marokko Grote stagnatie op de weg Utrecht-A'dam P.I.T.-COLLECTE! Commentaren KASTEN Bouw van Het Dorp op sobere wijze begonnen Wosnuda* 16 oktober 1963, 44ste jaargang Dezelfde temperatuur Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en plaatselijk enige regen. Weinig veran dering in temperatuur. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krach tige zuidwestelijke wind. (zie voorts pagina 7) CHRISTElIJK-NATIONAAt DAGBLAD Postbus 76 Telefoon 31441 BB Abonnementsprijzen President Ben Bella van Algerije heeft gisteren de algemene mobilisatie van alle vroegere verzetsstrijders aangekondigd, om het hoofd te bieden aan de Marokkaanse „invasie". In een hartstochtelijke rede voor tiendui zenden Algerijnen, die zich op het Forumplein in Algiers hadden verza meld, vertelde Ben Bella, dat 400 man Algerijnse troepen de twee om streden voorposten in het woestijngebied langs de grens met Marokko nog in handen hadden, ondanks het feit, dat de aanval door 4000 Marokkaanse soldaten door tanks en vliegtuigen werd gesteund. Deze bewering werd van Marokkaanse zijde echter prompt tegengesproken. Terwijl Ben Bella in Algiers sprak, laaiden in Marokko de hartstochten eveneens hoog op. Een grote menigte oudstrijders en vrijwilligers kwam zich melden bij inschrijvingsbureaus en legerkampen rondom Rabat. Zij vroegen om wapens om naar het front te kunnen gaan. Volgens een rege ringswoordvoerder hebben de gevech- ten aan de grens tot gevolg had, dat de oppositie in Marokko zich achter de I regering heeft geschaard. In zijn rede beschuldigde Ben Bella de Marokkaanse regering er van, dat zy van de binnenlandse moeilijkheden van Algerije gebruik heeft gemaakt om een aanval op dit land te kunnen doen. Hij vergat er bij te vertellen, dat de posten, Italiaanse minister: „Rapporten wezen op verschuiving aardmassa's" De Italiaanse minister van openbare I werken, Fiorentino Sullo, heeft gisteren I in het parlement onthuld, dat rapporten van de elektriciteitsmaatschppij die het beheer over de Vaiontdam voert, reeds in augustus wezen op het gevaar voor aardverschuivingen. Volgens de minister had de maatschappij juist enige dagen voor de ramp in het dal van de Piave i zich voltrok, besloten het peil van het water in het achter de dam gelegen re servoir 20 cm te laten zakken. „Niemand had echter verwacht, dat zich een ver schuiving met zo'n grote omvang zich zou voordoen", aldus minister Sullo. Hij verklaarde verder, dat zijn minis terie op 18 september en op 3 oktober rapporten over de toestand in dat ge bied had ontvangen. In beide rapporten werd gesproken over de steeds sneller bewegende aardmassa's. Op 8 oktober, een dag voor de ramp, werd weer een rapport naar Rome gestuurd. Dit kwam twee dagen later aan. dus na de katas- trofe. Hierin stond dat „bij een totale aardverschuiving van de Mote Toe het water van de Piave 25 m omhoog ge stuwd zou worden. Dit zou echter nog geen gevaar hebben opgeleverd", zo zei minister Sullo. „De menselijke bereke- ;1 ningen zijn onjuist geweest" volgens Sullo. Bij het hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis in Den Haag i£ inmiddels reeds ruim f 28.000 binnenge komen voor hulp aan de slachtoffers van de damramp. Uit een globaal ingesteld onderzoek van Duitse zijde is geconcludeerd dat ver leden jaar en ook wet het jaar daarvoor. nagenoeg adht miljoen Duitsers voorna- mèlijk uiit het dichtbevolkte Ruhrgebied J naar Venllo en enkele andere plaatsen in ji Noord-Lómiburg zijn gereisd om aldaar hun inlkopen te doen. Gesteld dat ieder gemiddeld voc 4 Mark kodh't, dan komt dat op 80 miljoen J Mark totaal. In één oogopslag Concilie staat gebruik van volkstaal bij doop toe pag. 2. Invloed van Barth in Duits land tanend pag. 2. Project van honderden mil joenen in Utrecht... dank zij particulier initiatief. Ge sprek met stedebouwkundi- ge Kuiper pag. 5. Adenauer gaat luisteren pag. 5. Felle Duitse kritiek op EEG- landbouwbeleid pag. 5. Hartelijke ontvangst in Bangkok pag. 7. Bezinningsdag op de ver keersonveiligheid pag. 7. Laatste TV-prijs van Prins Bernhardfonds pag. 7. Tweede Kamer over de veertienjarige jeugd pag. 9. Geen Frankrijkje blijven spelen pag. 9. om nu gevochten wordt, vorige week door Algerijnse troepen op de Marok kanen werden veroverd. „De Marok kanen hebben op hun tanks en vliegtuigen gerekend, terwijl wij dergelijke wapens niet bezitten. Zij hebben gezien dat de wonden die wij in de strijd (tegen de Fransen) hebben opgelopen, nog niet ge- a zijn. Nu wij zwak zijn, zijn zü de aanval begonnen". Ben Bella herhaalde de beschuldiging, it er samenwerking bestaat tussen de opstandige beweging van de Berbers de bergen van Kabylië en de Marokkaan leiders. Hij beweerde ook, dat de Ver enigde Staten piloten aan Marokko had den „geleend" om de troepen naar de grens te vervoeren, die de twee omstre den posten hebben aangevallen. Deze insinuatie is van Amerikaanse zijde "fel de hand gewezen. Wel was er Marokkaanse zijde gevraagd om hulp Amerikaanse piloten, maar deze werd geweigerd. Intussen leidde de bewering Ben Bella tot het ingooien va ruiten van het Amerikaanse culturele centrum in Constantine. Koning Hassan van Marokko, die door Ben Bella een misdadiger werd genoemd, heeft gisteren gesproken met de twee Algerijnse afgezanten Yazid en Slimane. Zü kwamen overeen, niet alleen over de incidenten, doch over het grensvraagstuk in zyn geheel te spreken. Behalve Tunesische zyde is thans ook vai kant van Syrië en Egypte bemiddeling in het geschil aangeboden. Fransen verlaten basis Bizerta Gisteren hebben de laatste Franse mi litairen de marinebasis Bizerta in T: nesië verlaten. Dit feit was voor d Tunesiërs aanleiding volop feest te vii ren. Overal in het land werden de Fran sen met vlaggen uitgezwaaid. Bizerta was de laatste basis die nog in Franse handen was. In de zomer van 1961 is een felle, vier dagen durende strijd gevoerd tus sen Tunesiërs die de basis bestormden, en Franse militairen. Vanuit de lucht vuurden Franse vliegtuigen raketten af om de Tunesiërs uiteen te jagen. Hier bij kwamen ruim drieduizend Tunesiërs om het leven. Frankrijk verklaarde evenwel de basis nooit onder druk te zullen ontruimen. De ontruiming van de marinebasis is niet door iedereen met vreugde aan schouwd. Ongeveer zestigduizend perso nen verdienden er him dagelijks brood. Gelukkig zijn nu aan de rand van de stad een olieraffinaderij en een staal fabriek in aanbouw. Hier zullen deze mensen straks te werk worden gesteld. Franse minister: Gemeenschappelij ke valuta voor E.E.G. Louis Vallon, rapporteur van de Fran se commissie van financiën, heeft als zijn mening uitgesproken dat in de Europese Economische Gemeenschap thans de noodzakelijke voorwaarden aan wezig zijn, voor invoering van een ge meenschappelijke valuta. een rapport over de Franse begro- en het stabilisatieprogramma zegt Vallon dat deze voorwaarden omvatten: het hoge percentage der economische expansie van de gemeenschap, het hoge iu van haar buitenlandse handel, haar financieringsmogelijkheden en da belangrijkheid van haar goed- en de nreserves. Hij zei, dat een derge lijke valuta zioh onmiddellyk haar plaats op de wisselmarkten zou verzekeren mits de aangesloten landen een gemeen- schappelyke economische en financiële discipline aanvaarden tegenover de bui tenwereld, en prijsstabiliteit en regelma tige economische expansie in eigen land zouden garanderen- De regering van het Koninkrijk der Nederlanden en de regering van hel Koninkrijk Laos hebben in gemeen- schappelyk overleg besloten hun weder zijdse gezantschappen resp. in Bangkok Londen te verheffen tot ambassades. textielwerkgeversfederatie de eisen bekendgemaakt inzake de nieuwe c.a.o. Zij vragen om een loonsverho ging van 8 a 10 procent, een uitbrei ding van de vakantie met twee dagen, waaraan verbonden de eis om tenmin ste twee weken vakantie aaneengeslo ten te geven, behoudens dispensatie in de vakraad. De bonden wensen een verdere door voering van het principe gelijk loon voor gelijke arbeid, onder meer voor de tariefwerkers en niet-tariefwerkers en voor mannen en vrouwen. Herziening van de gemeenteklasse- indeling en een met loonsverhoging cor responderende verhoging van de pen sioenspremie achten de bonden noodza kelijk. Dit laatste is in principe reeds overeengekomen De bonden wensen voorts een vast stelling van het minimum weekinko- men van f100,voor textielarbeiders van 23 jaar en ouder, exclusief de over 1964 toe te kennen loonsverhoging. Bo- Johan Boskamp raakte gewond Op de rijksweg Utrecht-Amster dam onder de gemeente Ouderam- stel is gistermiddag na vijf uur het verkeer in beide richtingen gedu rende anderhalf uur volkomen ge stremd geweest. Vele honderden automobilisten hebben in lange files staan wachten tot de rijkspolitie de verkeerschaos had opgelost. Vlag halfstok op Binnenhof (Van onze parlementsredactie) De Zwammerdammers hebben gisteren aan het eind van de middag op het Binnenhof hun blauw-witte gemeentevlag halfstok laten wap peren. Hun gemeente zal binnenkort opgehouden hebben le beslaan. Tot het laatste toe hebben de tientallen Zwammerdammers hoop ge koesterd, dat zij gisteravond met vliegend vaandel en slaande trom uit Den Haag naar hun woonplaats zouden kunnen terugkeren. Het heeft niet zo mogen zijnde ademloos gevolgde stemming in de Eerste Kamer wees ten slotte uit, dat er tegenover 32 voorstemmers slechts 29 tegenstemmers stonden. Eén socialist en de enige communiste had den zich aan de stemming onttrokken. Terwijl de Zwammerdammers bedremmeld de publieke tribune verheten, nam minister Toxopeus de gelukwensen van de senatoren in ontvangst. Ondanks de tropische regen, die neerstroomde op het vliegveld van Bangkok, knielde enkele Thaise meisjes in kleurige natio nale kostuums, voor de Neder landse gasten om ze bloemen en geschenken aan te bieden. Koning Bhoemibol en koningin Sirikit van Thailand waren op het vliegveld ter begroeting aan- (Verslag op pag. 7) Ned. wapenembargo voor Zuid-Afrika De Nederlandse delegatie bij de V.N. heeft de Ver. Naties meegedeeld, dat de Nederlandse regering de uitvoer en doorvoer naar Zuid-Afrika heeft verbo den van wapens en munitie, „die ge bruikt zouden kunnen worden voor de onderdrukking van de niet-blanke be volking". De Nederlandse vaste afgevaardigde, mr. Schürmann, heeft de maatregel be kendgemaakt, die een antwoord is op een nota van de Veiligheidsraad van 7 aug. waarin Zuid-Afrika een wapenembargo werd opgelegd. De oorzaak van deze grote stagnatie as, dat een personenauto, bestuurd door de 72-jarige acteur Johan Boskamp met zyn auto door de middenberm vloog en in frontale botsing kwam met een andere personenauto, die uit de richting Utrecht kwam. De heer Boskamp en zijn echtge note en een inzittende van een andere auto zijn gewond naar een ziekenhuis in Amsterdam vervoerd. Door de werkzaamheden aan de weg was een van de rijbanen op de plaats, waar het ongeluk gebeurde, versmald. Onder trein Op de onbewaakte overweg in de Mui- zenweg te Apeldoorn (spoorlijn Apel doorn—Zutphen) is gistermiddag eer kleuter door de trein meegesleurd. Het kind was op slag dood. De eenentwintig maanden oude Ge- raldine Nijman uit Apeldoorn stond op de spoorbaan, "toen de trein uit de rich ting Zutphen naderde. De bestuurder van de trein merkte het kind nog op, remde krachtig, maar slaagde er niet in de trein op tijd tot stilstand te brengen. Het meisje is door een treeplank tegen het hoofd geraakt en overleed ter plaatse. Na enig oponthoud is de trein naar Apeldoorn doorgereden. Op de rijksweg Den BoschBoxtel verloor de 27-jarige P. Michels het leven, toen hy in volle vaart op zyn motor tegen een vrachtwagen vloog. De heer Michels, die uit Bladel afkomstig is, pas seerde het Maurickplein in Vught. Op dat ogenblik stak een vrachtwagen plotseling de rijksweg over. Erhard gekozen Professor Ludwig Erhard ls vandaag met steun van 279 C.D.U.- of F.D.P.-afge- vaardigden in de Westduitse Bondsdag tot kanselier van de Bondsrepubliek geko zen. De socialisten stemden tegen de kandidatuur van de 66-jarige christen democraat. De stemverdeling was: voor, 180 tegen, 24 onthoudingen er ongeldig. lende arbeidsovereenkomsten op de c.a.o. per onderneming. Het hoofdbestuur van de Alg. r.-k. ambtenarenvereniging (ARKA) vindt het noodzakelijk dat op korte termijn een beslissing wordt genomen over ma gelen rond de achterstand in salariëring middelbare en lagere ambtenaren Verder heeft het hoofdbestuur van ARKA een beslissing gevraagd over: 1. Algemene salarisverhoging voor hele overheidspersoneel, die niet achter mag blyven by de loonont wikkeling in het particuliere be- dryfsleven, 2. Welvaartsvaste minimumbezoldiging, 3. Jaarlykse uitkering m.i.v. 1963 als equivalent van winstdeling, gratifi caties e.d. in de particuliere sector, 4. Toekenning diensttydtoeslag, 5. Afschaffing gemeenteclassificatie. 6. Adequate maatregelen voor gepen sioneerden. By de N.V. Werkspoor te Amsterdam vanmorgen de hele dagploeg onge- eer 3000 man normaal opgekomen an het werk gegaan. Gisteravond kwamen slechts enkele tientallen van de circa 150 man tellende avondploeg op. De overigen verschenen niet, om met hen die dat 's middags deden door het bedrijf te verlaten, sym pathie te betuigen jegens hun collega's 's morgens, nadat zü een uur hel werk hadden onderbroken, tot vanmor gen half acht werden geschorst. Het plan van ontevreden buschauf feurs om vannacht in Heerenveen byeen te komen omdat zü menen, dat hun ver antwoordelyk werk te laag wordt ge honoreerd, is uitgesteld. Van de bespre kingen met de Stichting van den Arbeid, die vrijdag in Den Haag worden gehou den, laten de buschauffeurs het afhangen of de bijeenkomst alsnog door zal gaan. De opbrengst komt ten goede aan de arbeid van de vloot-, leger- en luchtmachtpredikan ten, aan de protestantse mili taire tehuizen in Nederland, Duitsland, Suriname en Aruba kerstpakketten enz. GIRO 5163 UTRECHT Parachute weigert - val in berg vodden Een Nederlandse officier bij de NAVO, kapitein Smit, die parachute springen als sport beoefent, heeft giste ren bijzonder veel geluk gehad. Bij een sprong van achthonderd meter hoogte ging zijn parachute niet eerder open, dan toen kapitein Smit de aarde fot op vijftig meter was genaderd. Hij kwam in München-Gladbach met een harde klap op het dak van kunststof van een bedrijfspand, sloeg er dwars doorheen en landde veilig op een drie meter hoge berg vodden. Kapitein Smit had daarbij slechts enkele schaafwond, jes opgelopen. Drs. H. A. Korthals voorsitter Op de 'gisteren in Ensdhede gehouden jaarvergadering van het Vedbontd voor Veilig Verkeer is drs. H. A. Korthals, oud-minister van verkeer en waterstaat, gekozen tot verbondsvoorzitter. Hij volgt in deze functie dr. G. van der Wal op. die als voorzitter is afgetreden omdat hij het als KAB-directeur te druk krijgt Overigens is de vergadering niet zo rustig verlopen als zy by Veilig Ver keer doorgaans pleegt te doen. Na de rede van dir. Van der Wal, die (zoals wij gisteren meldden) op met mis te ver stane wyze kritiek leverde op de aanpak van het verkeersprobleem, kwam in de middagvergadering opnieuw kritiek. Dit maal uit de mond van de heer B. C. Ooms uit Zaandam, voorzitter van het district Noord-Holland-Noord, die het betreurde dat minister Van Aartsen het verbond voor 1964 80 mille minder had gegeven dan zijn voorganger. Daarente gen was er (voor het eerst) wel 50 mille uitgetrokken voor de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers. t het laatst toe bleef de spanning i. Vast stond slechts, dat de anti revolutionairen en de christelijk-histori- schen en bloc zouden tegenstemmen en de liberalen, voorzover zy hadden ge aarzeld, zich door hun geestverwante minister hadden laten overreden hun stem aan het ontwerp te geven. Aange zien de heren Tjalma (a.r.) en Van Hulst (c.h.) ontbraken, leverden de a.r.- en de c.h. fractie slechts twaalf tegen stemmen op. De resterende zeventien tegenstemmen kwamen uit de k.v.p.-. en p.s.p.-fractie. (zie voorts pagina 9) VOLMAAKTE RUST OP DRAKACEL DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" Dat vond de heer Ooms vreemd omdat, zoals hij zei, die vereniging toch „een kind met een wabehhoofd is. dat nog steeds ten koste van veel inspanning in het leven wordt gehouden." Bovendien kritiseerde hij de „onhoud bare kameleonachtige positie, die voorzitster van de vereniging als gewone huisvrouw daar inneemt." Voorzitster mevrouw Van der Does bleek niet uit het veld geslagen. „Ons hoofdbestuur zal wel uitmaken hoe wy op deze vriende lijke woorden zullen reageren." zo zei zij. T IBERALEN noch christelijk-his- torischen zijn verrukt over de manier waarop het toegaat bij het benoemen van staatssecretarissen. Zo ingewikkeld en nauwkeurig als de procedure is bij de samenstelling van het ministersteam, zo willekeurig lijkt de procedure zodra men aan de staatssecretarissen toe is. Wat bijzonder grieft is, dat perso nen worden aangezocht wier poli tieke belangstelling tot dusver uiterst bescheiden is gebleken, maar die nu alsnog toenadering zoeken tot een politieke partijgroepering omdat dit nu eenmaal onvermijdelijk schijnt. Wij menen, dat een politieke groe pering als de C.H.U. het voor de aanwas van haar ledental niet in de eerste plaats behoeft te hebben van kabinetsformaties. In die geest dat elke kabinetsformatie haar één of twee nieuwe leden oplevert. De voorzitter van de C.H.U. heeft terecht de draak gestoken met deze wijze van doen, toen hij de minister van defensie een lepeltje overhan digde, de gebruikelijke beloning voor het aanbrengen van een nieuw lid. De fout is natuurlijk, dat de leden tallen van de politieke partijen te klein zijn. Toch is zulk een lidmaat schap, anders dan een onvermijde lijkheid die pas intreedt zodra men als minister of staatssecretaris wordt aangezocht, een geheel natuurlijke zaak. Bovendien is er in ons politiek bestel waarlijk keus genoeg. Het liberale en christelijk-historische onbehagen kunnen wij al te goed begrijpen. De betekenis van daad werkelijke steun aan een politieke partij, als in een democratie voor alle burgers vanzelfsprekend be hoorde te zijn, wordt zo van rege ringszijde zelf niet onbedenkelijk gerelativeerd. Tenzij uiteraard in een bepaald ge val iemand uitsluitend om zijn tech nische vakbekwaamheid wordt ge vraagd. Maar dan late men het zo en wekke niet een andere schijn. schreven. De Eerste Kamer heeft gisteren geen gebruik gemaakt van haar vetorecht, doch met een zeer kleine meerderheid haar goedkeu ring gehecht aan het herindelings plan, waarbij Zwammerdam werd opgeofferd. We betreuren deze be slissing. Volgens het ongeschreven staats recht treedt de Senaat mede op als het orgaan, dat de besluiten die aan de andere zijde van het Binnenhof zijn genomen toetst aan de rechts overtuiging van het volk. Welnu, het is onze overtuiging, dat ons volk voor het voortbestaan van de gemeente Zwammerdam zou heb ben gekozen, wanneer het in z'n ge heel kennis had kunnen nemen van de sympathieke actie, die de Zwam merdammers hebben gevoerd. Deze keuze zou dan zuiver emotio neel zijn bepaald, zal men wellicht tegenwerpen. We menen van niet In deze actie kwamen een saamhorig heidsbesef en een burgerzin tot uit drukking, die treffend waren. Een gemeente, die zich kenmerkt door een zo sterke band tussen ge meentebestuur en gemeentenaren, dient niet te worden opgeheven. Zij is een voorbeeld voor tal van an dere gemeenten. De protestants-christelijke fracties in de Eerste Kamer hadden hiervoor oog en stemden tegen het wetsont werp van minister Toxopeus, daar mee de rechtsovertuiging van ons volk vertolkend. Hun volledige eenstemmigheid is een lichtpuntje in de nacht, die thans naar het besef van de Zwammer dammers over hun gemeente is ge- Zeven mijnwerkers zijn bij een ont ploffing in de diepste Zuiidafrikaanse goudmijn bij Boksbumg, ten oosten van Johannesburg, om het leven gekomen. Volgens vooriopige cijfers werden 30 Afrikanen gewond. hang-, leg- en keukenkasten HOGEWOERD 99 - TEL. 22536 (Van een onzer verslaggevers) Op sobere wijze (geen feestvertoon, maar niettemin gedenkwaardig) is gisteren een begin gemaakt met de bouw van Het Dorp bij Arnhem. Nog maar acht maanden na de grote radio- en t.v.-actie van Mies Bouwman werden in een schraal herfstzonnetje de eerste werkzaamheden verricht op het terrein waar straks het zgn. ontwikkelingscentrum zal komen te staan. Dit wordt het eerste project, een centrum van waaruit de verdere ontwikkeling van het dorp wordt geregeld. Het zal huisvesting verlenen aan de afdelingen maatschappelijk werk, financiële administratie, secretariaat en bestuur en directie van de stichting Het Dorp. Een kwart van de bouwkosten zal worden gedekt met de ruim 38 mille, afkomstig van giften in natnra. Het ontwerp van het centrum is van het Rotterdamse architectenbureau Van de Broek en Bakema, het burean dat ook de rest van het dorp in tekening zal brengen. Daarmee is men than* druk bezig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1