8 KLM: straalvliegtuigen nu ook voor Europese lijnen Heus niet allemaal show tijdens het Grand Gala Cleopatra nergens tragisch maar van a tot z een show Levering DC-9 begin 1966 at* Wrijvingen komen niet op beeldbuis Da Vinei MAANDAG 14 OKTOBER 1963 Wellicht aankoop In navolging van de andere luchtvaartmaatschappijen, heeft nu -m p 1 i ook de K.L.M. besloten straal- KlClllCrCj T OK-KCl* vliegtuigen voor de korte afstan den te bestellen. Hierover is mo- (Van onze luchtvaartmedewerker) menteel nog overleg met de rege- maar men verwacht dat deze r 1 op de Europese lijnen zullen gaan vliegi Ondanks de economische crisis -aarin men verkeert, tonen de cijfers aan dat de luchtvaart voor ziet in een behoefte. Jaarlijki nieuwe machines omstreeks 1966 langrijke wijzigingen in de lucht drukverdeling voorgedaan, mede als gevolg van de bewegingen van de in middels tot een gewone stormdepres- sic getransformeerde orkaan Flora. Deze trok tamelijk snel, haar grote diepte behoudend, in ongeveer noord oostelijke richting de oceaan over en bevond zich vanmorgen vlak bij het tussen IJsland en de zuidpunt van Groenland gestationeerde weerschip, waar de luchtdruk in 12 uur tijds 43 millibar daalde. Een hogedrukgébied, dat de kern voorafgaat, verplaatste zich daarbij naar zuidwest-Engeland. Tussen dit hogedrukgébied en een depressie die in diepte toenemend over het noordelijk deel van de Noordzee en Zuid-Scandinavië naar het oosten trok, namen de luchtdrukverschillen oo de Noordzee tijdelijk toe. Storm achtige noordwestelijke winden voer den koudere, polaire lucht tot ver over ons land naar het zuidoosten. Op de oceaan stromen thans nieuwe hoeveelheden zachte en vochtige lucht in de richting van West-Europa. In Ierland gaat dit alweer van regen vergezeld. Verwacht moet icorden dat dit regengebied dinsdag ook in ons land plaatselijk enige regen of mot regen zal brengen bij naar zuidwest tot zuid krimpende winden. ZON EN MAAN Dinsdag 15 oktober: zon op 7.03. onder 17.48; maan op 4.23, onder 17.38. 17 oktober nieuwe maan. Kruiswoord-puzzel T haal. 10. boom, 12. nevel, 13. hinderen, 14. voorvoegsel, 15. kleinigheid, 16. deel van de mast, 17. algemeen kiesrecht (aft.), 18. staafje om een rad vast te zetten, 19. meisjesnaam, 20. mist, 21. s1 ijk. 22. district (afk.), 23. bijwoord, 25. min, 27. akelig, 28. meisjesnaam. Verticaal: 1. pers. voornaamw., 2. schoenvorm, 3. verdikking der opper huid, 4. meisjesnaam, 5. gistmiddel, 6 slede, 8. zuidvrucht, 9. valdeurtje aan de waterkerende zijde van een sluis deur, 10. vroeger, 11. grappenmaker, 12. deel van het jaar, 15. dorpje in Ge der- land onder Vuren, 18. jongensnaam. 19. godin van de vrede. 21. leed (ZN), 24. voorzetsel. 25. gebod, 26. rund. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Sieg, 4. eest. 7. Gad, 8. alge. 10. om. 12. Esla, 14. Nora, 16. Uden, 18. Alda 20. we, 21. Erna. 23. set, 25. elke. 27. veer 29. ere, 30. daar. 32. is, 34. Eder, 36. nest, 38. liga, 40. Lsar 42. te, 43. maat 45. gek, 47. Tiel, 48. alom. Verticaal: 1. sa, 2. idee. 3. gal, 4. eg, 5. eend. 6. tor, 7. gauw, 9. laan, 11. mast, 13. snek 15. oase, 17. deer, 19. lava. 22. rede 24. Eris, 26. leeg, 23. Erna. 29. eelt. 31. aria. 33. stok. 35. dame. 37. ergo. 39. let, 41. sta, 44. al 46. Em. De 25-jarige ongehuwde G. Stokman uit de Purmcr is zaterdag om het leven gekomen, toen h(j op het landbouwbe drijf van zijn vader een tractor aan een aanhangwagen wilde bevestigen. Daarbij kantelde de wagen. De heer Stokman kreeg de wagen in zijn nek. neemt het passagiersaanbod nog toe en het luchtvervoer zal zich nog van brede lagen van de bevol king kunnen meester maken, waardoor er nog steeds expansie mogelijkheden in het verschiet liggen. De voortgaande welvaartsstijging in grote delen van de wereld vormt voor haar een rijk arbeidsveld, waardoor de luchtvaartmaatschappijen steeds alle hoop houdien op een volle en rendabele toekomst. Het vorige en ook dit jaar hebben bewezen, dat er een sterke uitbreiding is op de Europese lijnen en dat de passagiers een zekere voorkeur heb ben voor de srtraalverkeersvliegfcuigen. In dit verband zijn de vliegtuigfabri kanten er toe overgegaan om zgn. Viscount-opvolgers te ontwerpen, die bestemd zijn voor de korte afstand. De Viscount kwam ongeveer 15 jaar geleden voor het eerst in de lucht. Aan vankelijk had dit toestel een vrij trage start omdat het te weinig passagiers- accommodatie bood. De fabriek bouwde daarom twee Jaar later een vergrote versie. In In de loop der jaren het meest gebruikte type ter wereld is geworden. Nadat de madhine ruim tien jaar ge leden voor het geregelde luchtverkeer in gebruik werd genomen, zijn er 438 van deze toestellen verkocht, verdeeld over een kleine zestig maatschappijen De machine drong zelfs door tot op. de Noord-Amerikaarrse markt, waar drie fir. ma's 150 van deze machines exploiteren. Hoe gunstig dit ook voor de reputatie van de fabriek mag zijn. alleen van re putatie kan de schoorsteen niet roken. De ontwerpers bij Vickers. die inmid dels is opgenomen in de British Aircraft Corporation, zijn daarom aan het reke nen gegaan voor een Viscount-opvolger Mede in verband met de algemene ten dens voor de standaardisatie op straal vliegtuigen. was het niet verwonderlijk dat de constructeurs besloten het ont werp van straalmotoren te voorzien. Inmiddels vond dn augustus j.l. de eer ste vlucht plaats en eind volgend jaar zullen de eerste machines worden afge leverd. Volgens de eerste indrukken gaat dit Britse toestel op de internationale markt een succes worden. Het toestel biedt plaats aan 60 tot 69 personen, i6 300 kilometer sneller dan zijn voorgan ger, terwijl de economische resultaten hetzelfde zijn. Evenals bij de Viscount ontving de fabniikant orders uit de V.S. die naast een orderversteviging tevens een behoorlijke reclame betekenen voor de 60 machines die reeds in bestelling zijn. Sedert een half jaar hebben de Brit ten niet meer het alleenrecht, want ook in de V.S. is men begonnen met de bouw van een soortgelijke machine. Hier is het Douglas die met de DC-9 op de markt is gekomen, deze madhine is ech ter duurder en zal pas twee jaar later afegleverd kunnen worden. Daartegen over etaan weer betere prestaties en een groter laadvennogen bij een kleinere startbaanlengte. Teneinde de achterstand van de Britse concurrentie enigszins in te kunnen halen, heeft Douglas besloten ook andere fabrieken in het produktie- proces in te schakelen, waarmee zij b.v. in Canada haar orderpositie zou kun nen verstevigen. Bij de ontwikkeling van deze machine heeft men getracht zoveel mogelük ge bruik te maken van de onderdelen en ervaringen van de DC-8. Terwijl men voor de produktie de DC-8 lijn zal gaan gebruiken. Gezien het feit dat de K.L3I. reeds een aantal van deze machines In gebruik heeft en het verlangen naar standaardisatie, zal dit nieuwe Douglas- produkt zeker een goede kans maken. De eerste proefvlucht met de DC-9 hoopt men in de lente van 1965 te ma ken. De eerste exemplaren van dit straal vliegtuig voor de korte afstanden zul len dan in het begin 1966 aan de lucht vaartmaatschappijen worden afgeleverd. Een tweede aanwijzing die in de KLM- richiing wijst is dus de afleveringsdatum en het feit dat de KL.M. steeds een trouwe Dougl as-klant is geweest die bijna geen van haar ontwikkelingen heeft gemist. Een andere mogelijkheid zou nog de Fokker F-28 zijn. die momenteel in het ontwikkelingsstadium verkeert De ma chine is ontworpen als een opvolger voor de Friendship en als zodanig kleiner dan 1 de Amerikaans/Britse concurrentie. Fok ker wacht momenteel op ontwikkelings steun van de regering, waarna de bouw van dit aan 55 tot 64 personen plaats biedende toestel zou kunnen gaan be ginnen. Dit toestel komt dus later klaar, terwijl het wel te klein zal zijn voor de lijnen waarop de KJL.M. deze machine zou willen gaan gebruiken. Anderzijds zal de regering proberen, twee lucht- vaartinstelliragen met één subedie- of steunbedrag van dienst te zijn. Aardgas maakt kernsplijting niet overbodig De Nederlandse elektriciteitsbedrij ven zijn van mening, dat het tot dus verre gevoerde beleid met betrekking tot het onderzoek naar de mogelijkheid gebruik te maken van kernsplijting als potentiële bron van goedkope energie voor het opwekken van elektriciteit» met kracht moet worden voortgezet Dit releveren Gedeputeerde Staten van Gelderland, die het niet waar schijnlijk achten, dat het aardgas voor de elektriciteitscentrale zal worden aan geboden voor een prijs, die belangrijk lager zal liggen dan de prijs van de brandstoffen, die nu worden gestookt voor het opwekken van elektriciteit. Voorts moet volgens Gedeputeerde Staten worden bedacht, dat de aardgas reserves, hoewel zeer aanzienlijk, uitge put zullen raken. Benoemd is tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de hoofdingenieur A der marine in vaste dienst ir. F. v. Dee- Het Grand Gala du Disque populaire in het Scheveningse Kurhaus ia zaterdagavond een waar festijn van de lichte muze geworden. Urenlang rolde de spectaculaire show voort met een schittering aan internationale sterren. Elke minuut kostte een vermogen. Het feest werd opgeluisterd door de aanwezigheid van prinses Margriet, die zichtbaar genoot. De prinses was gekleed in een charmante japon van wit-blauwe stof met bloemmotief. Bij aankomst werden hptar bloemen aangeboden door de jonge Franse zangeres Frangoise Hardy. Wim Kan opende de avond met een pracht-conférence met stevige prikjes, o.a. aan het adres van „Me neer Disque, de organisator van het grand gala du Duys" en de per Rolls Royce aangekomen heer Zwolsman. „Ik hoorde dat Zwolsman in de zaal is. Zwolsman binnenik dacht dat-ie datallang was. Bovendien heb ik buiten zijn brommer zien staan. Ernstiger was mr. Th. H. Bot, minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, die sprak toen ook de tele visiekijkers mochten meedoen. De pun tige Kan kreeg een fijn ministerieel steekje onder water met de uitspraak ,.Ln tegenstelling tot de heer Kan heb ik geen bezwaar gemaakt voor de tele visie te verschijnen. Een minister kan zich dat niet veroorloven" Mariene Dietrich voor veel ouderen het hoogtepunt van de avond zorgde voor een schandaaltje. Een kwartier voor haar optreden wilde ze opeens niet meer. Sara Vaughan had het liedje ge zongen dat Mariene wilde zingen, I can't give you anything but love. De avond tevoren had Mariene er met orkest twee uur op gerepteerd. „Doorgestoken kaart", riep de energieke grootmoeder en alle leiders van de show draafden op om vergeving. Voorts was ze onvast van Toch was er applaus, vooral voor het de laatste tijd weer veel gehoorde „Sag' mir wo die Blumen sind" het geen ze in het Engels bracht. Na afloop was Mariene weer boos. ditmaal om de woorden van Godfried Bomans. Haar optreden was echter achter de rug en niemand had meer aandacht Prinses Margriet in gesprek met de ster Mariene Dietrich op het Grand gala du disque populaire, dat zaterdag in Scheveningen werd gehouden. voor haar. Teleurgesteld trok zij zich terug in de suite van vijf kamers, die in het Kurhaus voor haar was gereser veerd. Mariene Dietrich toucheerde een honorarium van f 28.000 met alle reis- en verblijfkosten vrij. Sympathieker was het optreden va-n de Amerikaanse first lady of jazz Sarah Vaughan. Haar optreden was zorgvuldig voorbereid. Het werd knap gepresenteerd vooral toen Duys volhield dat het alle maal „toevallig" was. Dat was het be slist niet. want de belichtingstijden ston den zwart op wit in de reeds lang tevo ren gestencilde aanwijzingen voor de televisie-technici. Sarah Vaughan ver overde de zaal met haar enthousiaste Een echte verrassing op dit grand gala werd het optreden van het hier nog nagenoeg onbekende echtpaar Ofarim. Abraham en Esther zongen adembene mend een heerlijk simpel Joods lied. Karin Kraaykamp moest haar aankon diging van het volgende nummer herha len omdat het publiek in niet te stuiten geestdrift bleef appLaudiseren. „Doe nog eens wat, meneer Sonneveld". Het werd een kostelijke parodie, die zo goed dat het niet stoorde, dat het misschien even te ver ging, „Wim Sonneveld weet hoever hij te ver kan gaan", zei trou wens ook Godfried Bomans toen hij het „zingende fratertje met de zachte g'" een Edison overhandigde. Boze telefoontjes Ondertussen rinkelde in de portiers loge van het Kurhaus nog steeds de te lefoons. Limburg is boos op Sonneveld en dat bleek zaterdagavond direct al uit een woedende telefonade. Jammer, want H voor al die Limburgers waren er toch Gert Timmerman en Freddy Quinn? God- ,3py fried Bomans bleef zichzelf en dat houdt V het midden tussen een verstrooide pro fessor. een schoolmeester en een lieve sinterklaas. Toch kreeg ook hij standjes, want hoe 'heeft hij dat tegen Mariene durven zeggen ook andere buitenland se artiesten zijn boos. „We zijn bang, dat we voor gek hebben gestaan. Wie weet wat-ie allemaal over ons gezegd heeft" zeiden de sterren, die de Nederlandse grapjes tussen door en het „tsjonge- jonge gargon-gargon" niet volgen kon- Uitermate verontwaardigd waren de 24 ere-gasten van Philips, die na een dealer-dag meekwamen naar het Kur haus. Voor de invité's moesten plaatsen zijn op de eerste drie rijen. De eerste drié rijen waren echter afgebroken en de gas ten werden weggewerkt op miserabele plaatsjes zijbalcon. Velen gingen weg Organisator Duys heeft bovendien kans gezien om in één klap S la Carel Briels de hele Nederlandse pers tegen zich in het harnas te jagen. Eén dag voor het feest hoorden de verslaggevers dat het aantal persplaatsen tot de helft was te ruggebracht. Eenmaal in de zaal bleek het meerendeel van de plaatsen toen op een zijbalcon, achter een pilaar. De fotopers werd de toegang ook al be moeilijkt. Het tot de fotojournalisten ge- richtte „go home" van Mariene Dietrich was onder deze omstandigheden dan ook de druppel die de emmer deed overlopen. Van fijn tot heel fijn Het publiek thuis achter de radio of voor de televisie heeft van al deze moei lijkheden en gevolgen van de verregaan de slordigheid van de organisator geluk kig niets gemerkt. Zij zagen verder nog de Amerikaanse organist-organist Dou glas Duke. the Spoetnicks, Rocco Grana- ta. Acher Biluk, Stephane Grappelly, the Jumping Jewels. Willy en Willeke Al- berti. het trio Siboney (uitstekend), het zangeresje Frangoise Hardy (een echt tiener-meisje), het kwintet Jan Morks (was er een beetje uit), Corry Brokken (in topvorm), Tony Renis. Petula Clark (fijn), Trini Lopez (heel fijn) en de Dutch Swing Collge Band (ook al heel fijn). Voor wie het allemaal teveel werd: God fried Bomans deelde de Edisons uit. Hij hoefde er maar zes van de acht uit te reiken, want Duke Ellington, die er een kreeg voor jazz internationaal en Char les Aznavour die er een kreeg voor Franse chansons waren niet aanwezig. Vijf gingen er naar: Mariene Dietrich, internationaal vocaal: Corry Brokken. Nederlands vocaal: klarinettist Jan Morks, jazz Nederlands: Frangoise Hardy, teen-ager repertoire: Wim Sonneveld, Nederlands cabaret en Paula van Alphen kinder repertoire. De zesde Edison was bestemd voor de Dutch Swing College Band. Leider Peter Schilperoort lcwam wel op het toneel maar weigerde de onderscheiding. Zoals bekend meent hij in de categorie jazz Nederland tihuis te vanavond mogen afdrogen 19.30 Gram 19.45 Rege ringsuitzending: De Radiozllvervloot, ge presenteerd door Elisabeth Mooy en Her man Stok 20.00 Nws 20.05 Walsorkest 20.35 Een droom werd harde werkelijk heid. documentaire over Israël 21.15 In strumentaal ensemble en zangsolisten 21.40 Terug in de tijd, lezing 21.55 Het puik van zoete kelen: operamuziek met toe lichting 22.30 Nws 22.40 Actualiteiten 22.55 Jazzmagazine 23.30 Amus muziek van vroe ger 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 19.00 Nws en weer bericht 19.10 Op de man af. praatje 19.15 Licht instrumentaal kwartet 19.30 Radio- krant 19.50 Vocaal ensemble en instru mentaal kwartet: Eenvoudige liedjes (opn) 20.15 Pero, mijn vriend, spel 22.05 Amerika en de wereldpolitiek: beschouwingen over de ontwikkeling in het Witte Huis 22.15 Zang met gitaarbegeleiding 22.30 Nieuws Meditatie 22.55 Boekbespreking 23.05 i-Amerikaanse vanavond TVTU moge Pascal wel gezegd hebben, dat als de neus van Cleopatra korter was geweest de wereldgeschiedenis zich heel anders ontwikkeld zou hebben. Als daarentegen de film van Cleopatra kor ter was geweest had dit geen verschil gemaakt. Enige invloed op de filmge schiedenis bezit dit werk niet. Het is een mooie, grootse, goedgemaakte show. maar het is niets meer. Wat een tragedie had kunnen zijn. blijft een show. Pascal zou overigens wel met de keuze van Liz Taylor voor de rol van Cleopa tra hebben ingestemd, want ook aan de schoonheidsidealen van zijn tijd beant woordt zij. Haar schoonheid overspant gewoon de eeuwen. Voor het overige vertoont zij weinig eigenschappen die de historische Cleo patra ge- en ontsierd moeten hebben: de film-Cleopatra is eigenlijk een heel lief mens, die net zo'n slachtoffer van de liefde wordt als houwdegen Marcus An- tonius: deze (Richard Burton) durft zijn Liz niets te weigeren: twee mensen vor men hier door hun liefde elkanders on dergang. Een ware tragedie dus. Marcus Anto- nius verspeelt daardoor het grootste deel 48 „Ik wil u natuurlijk heel graag van dienst zijn, inspecteur, maar ik zie werkelijk niet hoe zij mijnheer Lemaire nerveus en stak met tril lende handen een sigaret op. „Ik kom tot de ontdekking, dat deze geschiedenis heel veel van mijn zenuwen heeft gevergd. Meer dan ik voor mogelijk had gehouden. Ik mocht dat meisje Buurman werkelijk graag, ziet u. En bovendien verkeer ik, zolang de moordenaar niet is ge vonden in een dubbelzinnige positie, zoals na tuurlijk al haar kennissen, dat zult u wel met mij eens zijn". „Ja, er zit weinig anders op dan steeds maar weer te schiften tot we uiteindelijk alleen de dader overhouden". „Dat kan een heel langdurig proces worden", meende Lemaire weinig hoopvol. „En het lijkt me erg twijfelachtig of u er enig succes mee zult boeken". „Dat zal voor een groot deel afhangen van de medewerking, die ik krijg, mijnheer Lemai re". „Ik heb u gezegd, dat ik naar mijn vermogen meewerken wil", antwoordde de bankier onge duldig. „Ik zie alleen maar niet hoe". „Door het beantwoorden van een paar simpe le vragen. Of eigenlijk maar één vraag. Wie van Joyce Buurmans kennissen waren even voor de diefstal van de Stokely uitstedig?" „Voor de diefstal? Maar wat heeft u daar nu aan?" „Dat kan ik u op het ogenblik nog niet uit leggen. Maar ik kan u verzekeren dat het voor mij van het hoogste gewicht is deze vraag zo goed als maar enigszins mogelijk beantwoord te krijgen". „Begrijpen doe ik er niets van, maar vooruit dan maar. De jonge Leeuwenberg is de zater dag voor die woensdag op reis gegaan. Naar familie ergens in Frankrijk. En dan is er Bob by Limestone. Die is de dinsdag ervoor met vakantie naar Joegoslavië gegaan. Maar dat is natuurlijk oud nieuws voor u". „En verder niemand?" „Laat u mij eens even denken. Wacht. Van Ouwenaarde Terkolck is diezelfde dinsdag ook door MARTIN MONS weggegaan. Waarom en waarheen zou ik u on mogelijk kunnen zeggen. Het staat me bij voor een sterfgeval". „En u zelf?" „Ik? Maar u verdenkt mij toch niet van die diefstal? Trouwens de mensen die ik u noemde, kunnen er ook niet debet aan zijn. Die woens dagavond waren ze niet in Amsterdam. Ik, he laas wel. En ik kan met de beste wil ter we reld niet beweren, dat mijn alibi voor die avond waterdicht is". „Dat komt er minder opaan.' De man die. in opdracht, die woensdagavond inbrak in de flat in de Giorgionestraat, is bekend". „Heeft u hem werkelijk te pakken gekregen?" „Nee. hij is dood". „Dood?" De bankier verschoot van kleur. „U gaat me toch niet vertellen, dat die man ook is vermoord?" Perquin knikte. Lemaire sprong op. „Maar. inspecteur, dat is toch vreselijk. Daar moet toch iets aan worden gedaan! Als de politie die slachter niet te pak ken krijgt, waar is dan het eind. Nu vraag ik u. Zoiets moest toch niet mogelijk zijn! Dat bewijst toch een verregaande imcompetentie van de kant van de politie!" „Ja, hoort u eens, mijnheer Lemaire. wy zijn ook maar mensen. We zijn niet alwetend. Ik ben er zeker van, dat we deze zaak wel rond krijgen, maar het zal tijd kosten". „Ja zeker, u moet u volstrekt niet haasten", merkte Lemaire sarcastisch op. „Ik moet me integendeel wel haasten. En heel erg zelfs. Denkt u dat ik er op gebrand ben meer slachtoffers te zien vallen?" ant woordde Perquin driftig. „Dat heb ik niet gezegd, maar al dit gemod der. Wat gaat u doen?" Perquin was opgestaan en maakte aanstalten tot gaan. „Wat ik ga doen? Verder modderen", zei hij bitter. „Ja, kijkt u eens, inspecteur, eerste klasse werk is het natuurlijk niet geworden", zei de fotograaf verwijtend. „Als je de dingen zo hals over kop moet doen Maar het is al met al toch een passabele gelijkenis de omstandighe den in aanmerking genomen". „Dank je, het is wel in orde". Perquin gaf gas en reed hals over kop weg, nagestaard door een verblufte fotograaf. „Wat scheelt hem?" vroeg hij verbaasd aan de agent die de wacht had. „Weet ik veel", antwoordde deze, die meer interesse had voor het formulier van zijn voet balpool dan voor de excentrieke gedragingen van hoofdinspecteur Perquin. „Pas maar op, dat ze je daar niet mee ur men", vader", zei de fotograaf nijdig, met een hoofdnik naar het formulier. Mijnheer was boos. woedend was hij. James Brown tuitte bedenkelijk zijn lippen. Mijnheer had woorden gehad met de vijfde mevrouw O'Malley. Hij had haar verweten, dat zij bij hun bezoek aan die kunsthandel dingen had ge zegd, die argwaan moesten wekken bij die poli tieman, die daar had staan praten met me vrouw Tergaard. Zodat de man hem nu ver dacht. Waarom zou hij anders hebben opgebeld, dat hij hem wilde spreken? Ze was zo boosaar dig als een aap, als ze haar zin niet kreeg. (Wordt vervolgd). van zijn rijk, z(Jn prestige bij de Ro- meinen en z(Jn leven. Cleopatra volgt hem vrijwillig in de dood door zich door c een slang te laten bijten. Me dunkt dit zijn werkelijk wereldbe kende gebeurtenissen. Geen oog zou bij zoiets droog kunnen blijven, maar re gisseur Joseph L. Mankiewicz heeft het klaar weten te spelen, dat er niemand (althans dat mag men uit eigen ervaring 5 aannemen) door wordt geschokt. Dit is dan de duurste, de langste en film met het meieste klatergoud, maar ondanks dit alles raakt hij de t kouwe kleren niet. Van een wandeling door Artis komt men met meer indruk- ken thuis dan van deze monstershow. Aan de liefdesaffaire Cleopalra-An- tonius gaat die met Caeras vooral'. Rex Harrison weet ongetwijfeld te boeien. i Hoewel men deze vriendelijke r aanschouwende zioh wel af mag gen of de historische Caesar ook innemend persoon is geweest. De enige, die iets van de Romeinse geest weergeeft is Octavianus, gespeeld j door Roddy McDowall, maar zijn rol i te bescheiden om enige invloed te heb- J Mensen die van mooie en vooral grootse decors houden zullen ongetwij- feld zeer genieten van deze film. Ook 1 zij die van fraaie shows houden komen aan hun trekken. De gevechten zijn ech ter minder grandioos, maar gelukkig niet sadistisch. De zeeslag bij Actium wordt j echter voortreffelijk weergegeven. Een film wil evenwel altijd iets n zijn dan een schouwspel, tenminste j dat mag men verwaohten Welnu deze „Cleopatra" is niet meer dan een in de romantiek gegooide show op historische motieven. Dat daarbij de historische werkelijkheid een veer heeft moeten la ten mag men veilig aannemen. Echter, het is een vriendelijke show, soms gi gantisch, soms wel grappig, soms wat I wuft, maar nimmer schokkend, nimmer aanstootgevend, maar ook nimmer a grijpend. En vooral dit laatste is als i in rekening neemt wat voor verschrikke- lijke dingen er gebeuren een kwalijke zaak. In feite wordt er een tragedie op- gevoerd, maar niemand heeft dat in d< gaten, omdat Mankiewicz er vóór alle: een show van heeft gemaakt. Als de film van Cleopatra korter wai geweest had hij de „filmhistorie" niet j veranderd. Nu helemaal niet. In geen t cel opzicht dus een keerpunt. Ev. Grolle 1 CVK/IKOR/RKK: 19-30 Logboek, Bijbel se verhalen v d jeugd 19.45 Ken-merk, magazine van de kerken. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht 20.20 PoliUeke uit zending: PSP 20.30 The Jolson Story, füm 22.35—22.40 Journaal. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Ochtendgvm 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Programma overzicht. Aansluitend: lichte gram 9.00 Ochtendgym 9.10 De groenteman 9.15 Klass gram 9.35 Waterstanden 9.40 Morgenwijding 9.55 Boekbespreking 10.00 Arbeidsvitaminen (gr) 10.50 V d kleuters 11.00 V d zieken 12.00 Licht instrumen taal kwintet 12.20 Regeringsuitzending: V d landbouw 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Lichte ork muziek en zangsoliste 13.00 Nws 13.15 Meded, eventueel actueel of gram 13.25 iel actueel 18.20 18.45 Licht instru- 7.55 Overweging Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws 7.10 Morgengebed 7.15 Ouvertureradio (7.30—7.35 V d jeugd) 8.00 Nws 8.15 Lichte isvrouw 9.40 Schoolradio 10.00 V d kleuters 10.15 Klass gram 11.00 V d vrouw 11.30 Lichte gram 11.50 Vol- aan - vooruit, praatje 12.00 Angelus 12.04 Populaire gram 12.20 V d boeren 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuin bouw 12.33 Draaiorgelklanken 12.50 Actua liteiten met o.m. Koninklijk bezoek aan Thailand 13.00 Nws 13.15 Draaien maar:!!: lichte gram met comm 14.00 V d platte landsvrouwen 14.10 Wissewassen licht progr (herh) 14.30 Als dc dag van gis teren. klankbeeld 15.00 Oude kamermuziek 15.20 Voordracht 15.35 Lichte orkestmuziek en pianospel 16.00 V d zieken 16.30 U hebt voorrang: godsdienstig programma 17.00 V d padvinders 17.15 V d jeugd 17.45 Gram 17.50 Regeringsuitzending: Antilliaanse cahiers, door W S B Klooster en Henk Dennert 18.00 Gram v d tieners 18 20 Uit zending van de Pacifistisch Socialistische Partij 18.30 Licht Instrumentaal ensemble 18.50 En nu mijn geval, vragenbeant- woordlng. TELEVISIE NCRV: 19.30 FUmkader 19.55 Het man neke. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo. kanttekeningen bij feiten en ge beurtenissen van de dag 20.35 De Bever ley Hillbillies. De Clampetta in de olie 21.00 Document, film over Zeeuws-Vloan- ?ereono ^1? 'n Lied^e met Caroline, lied jes 22.00 Verborgen schatten, lezing. NTS- 22.15—22.20 Journaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7