Ontdek mu Incident met VS-konvooi gevolg van misverstand Rede van Butler maakte zeer weinig indruk AEG Ben Bella: strijd in Kabylië geëindigd Opperste Sowjet wees emigratieverzoek af Vrijgelaten pater dankt liet Russische volk /ft een. &oiife Brutale gravenroof 8 MAANDAG 14 OKTOBER 1963 Argentinië heeft weer president De 63-jarige plattelandsdokter Arturo Illia, die in juli door een kiescollege tot president van Argentinië werd gekozen, is zaterdag beëdigd. Na de plechtigheid, waarbij afgevaardigden van beide ka mers van het parlement aanwezig wa ren, werd het nieuwe staatshoofd geest driftig toegejuicht. President Illia beloofde in een toe spraak een betere verdeling van hel nationale inkomen ten gunste van de ar beidende klasse. „Onwettig tot stand ge komen" Amerikaanse olieconcessies zul len volgens Illia teniet worden gedaan Hij deed een beroep op de strijdkrach ten hun onderlinge twisten te vergeten De militairen zullen zich tot hun wezen lijke taak. de bewaking van de grenzen moeten gaan bepalen, aldus de presi dent, die de terugkeer naar een burger lijk bestuur aankondigde. Op interna tionaal terrein zal Argentinië een gema tigd nationalistische en vastbesloten La tijnsamerikaanse politiek voeren. Hij verklaarde dat het land trouw blijft aan de Organisatie van Amerikaanse Staten en zal bijdragen aan de ontwikkeling van een Latijnsamerikaanse gemeenschappe lijke markt. Komplot ontdekt tegen regering van Costa Rica De regering van Costa Rica is een samenzwering op het spoor gekomen, die gericht was tegen de president van de republiek, Francisco Orlich. De samenzweerders, merendeels ho gere ambtenaren van de veiligheids dienst. zouden een staatsgreep hebben voorbereid in samenwerking met „agen ten van het internationale communisme, die op Cuba werden opgeleid om lei ding te geven aan het ondermijnen van de democratische regeringen in Midden- Amerika". President Orlich zou de onmiddellijke arrestatie hebben gelast van twee ho ge en verschillende lagere ambtenaren, om de samenzwering in de kiem te Twee dagen tegengehouden HE ernstige incident op de autoweg van West-Berlin naar West-Duitsland, naar aan leiding waarvan de Amerikaanse regering bï de Russen felle pro testen heeft ingediend, is zaterdag toch nog met een sisser afgelopen. Kort na het middaguur mocht het Amerikaanse militaire konvooi dat twee dagen lang door troepen uit de Sowjetunie bï de grenspost Babelsberg was opgehouden, door reden zonder dat de militairen waren geteld, hetgeen de Russen hadden geëist. Het Witte Huis verklaarde later het voorgeval lene te beschouwen als een mis verstand. Donderdagmiddag werden twee Amerikaanse konvooien door Russi sche controletroepen aangehouden. Het ene konvooi, dat bestond uit acht tien voertuigen en 61 militairen, was op weg van West-Duitsland naar West- Berlijn, terwijl het andere 26 voer tuigen en 164 militairen in tegen overgestelde richting reed. Hoewel het laatste konvooi reeds vrijdagmid dag was vrijgegeven, bleef het toch bij het andere, dat nog steeds werd vastgehouden. Nadat de blokkade was opgeheven konden de legereenheden de rest van de autoweg zonder lastig gevallen te worden afleggen. De Amerikaanse regering duidde het incident aan als een echt hoewel ge vaarlijk misverstand van de plaatse lijke Russische bevelhebbers in Oost- Duitsland (de autoweg West-Berlijn- West-Duitsland is Oostduits grondge bied). Volgens functionarissen van het Witte Huis hebben de V.S., hoewel zij elke soort van Sowjet-controle van de Geen beslissing van conservatieven Macmillan gaat goed vooruit OOK na de belangrijke rede van de Britse vice-premier, Ri chard Butler, zaterdag op het con gres van de conservatieve partij gehouden, is nog niet duidelijk geworden wie de opvolger van premier Macmillan als regerings leider zal zijn. Butlers toespraak maakte weinig indruk op de aan wezigen in Blackpool en naar Brit se maatstaven gerekend betekent dit dat zijn kansen op het leider schap van de conservatieven nog heel klein zijn. AEG I TURNA WASAUTOMAAT Deze AEG TURNA trommel - wasautomaat werkt volwaardig en vergt weinig plaats (oppervlak 55x50 cm). Dat betekent volledig wascomfort ook voor kleinbehuisdenen „het sprookje van iedere dag"voorde huisvrouw die thuis (tot liefst 5 kg) "laat" wassen, geheel automatisch. Wie AEG kiest krijgt 't beste: een klasseapart! AMSTERDAM met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM wereldvermaard sinds mensenheugenis De congressisten gingen zaterdag uiteen zonder een definitief besluit te nemen. Het ziet er echter wel naar uit dat lord Home, de populai- laire minister van buitenlandse za ken, als compromis-kandidaat naar voren zal worden geschoven. In de wedloop om het premierschap- partijleiderschap schijnt hij zowel vice-premier Butler als de leider van de conservatieven in het Hoger huis, lord Hailsham, te zijn gepas seerd. Ook de rede van de minister van financiën Maudling, werd vrij dag met weinig enthousiasme door de partijleden ontvangen. Het merk waardige feit doet zich echter voor dat lord Home de functie van pre mier helemaal niet ambieert. Hij wil namelijk geen afstand doen van zijn adelijke titel, een voorwaarde die gesteld wordt om in het Lager huis te mogen komen. Butler merkte in zijn rede onder meer op dat een overwinning van de socia listen (Labour) bij de algemene verkie zingen van volgend jaar „een natio nale ramp" zou betekenen. Een vierde achtereenvolgende zege voor de conser vatieven houdt volgens hem een onvoor waardelijke veroordeling van het socia- „Zware slag" De huidige vlce-premler bracht ook de ziekte van Macmillan ln herinne ring. „Het betekent een zware slag, maar we ^zullen voortgaan het land te regeren op hetzelfde hoge plan als Mac millan dit heeft gedaan. Het is ln het bijzonder een zware slag voor hen die gedurende zeven jaar met hem hebben samengewerkt", aldus Butler. Hij ver klaarde overtuigd te zijn van de steun van de conservatieven „bij de zv taak die nu op mijn schouders rust' Over de betrekkingen met het Euro pese vasteland zei Butler onder meer dat de conservatieven vastbesloten zijn de banden te handhaven en uit te brei- Boodschap Tijdens het congres las lord Home nog een persoonlijke boodschap voor van de zieke regeringsleider. Hierin zegt Macmillan dat Groot-Britannië na de Tweede Wereldoorlog veranderd is binnen een veranderde wereld en dat deze veranderingen de vruchten zijn van twaalf jaar conservatief bestuur. De conservatieve partij had de moed wat nieuw en fris is aan te grijpen, zodat er een voortdurende vernieuwing in En geland plaats had, aldus Macmillan. In zijn brief spreekt hij wel over vice-pre mier Butler en over minister lord Ho me maar niet over de derde kandidaat voor het leiderschap van de partij, lord Hailsham. Inmiddels blijft de gezondheistoe- stand van de premier vooruitgaan. Gisteren had hij een rustige dag. Vol gens zijn lijfarts zal Macmillan zeker nog een dag of tien in het ziekenhuis moeten blijven. Voorlopig zullen geen bulletins over zijn toestand meer wor den uitgegeven. hand wijzen, voor hun eigen gemak steeds aan de Russen vooraf medede ling gedaan van de komst van een kon vooi wanneer het aantal voertuigen de vijf overschreed. Tevens hadden zij een telling toegestaan indien het aantal mi litairen met uitzondering van de bestuur ders de 31 overschreed. Dit was echter procedure die de V.S. zelf in de hand willen hebben en zij staan op hun recht deze naar eigen believen vast te stellen of te veranderen. De Russen waren door de V.S. nooit rvan op de hoogte gesteld dat „31" de scheidslijn was en het misverstand was gerezen toen de Russen onbekend met de Amerikaanse konvooiregels een telling eisten van wat hun een betrekke lijk grote groep voorkwam. Zoals ge zegd bestond het konvooi dat het langst werd vastgehouden uit 61 militairen maar 36 van hen waren bestuurders of mede-bestuurders, zodat het aantal mili tairen voor wie de regel gold minder dan 31 was. Intussen heeft de comandant van Oost-Berlijn, generaal-majoor Poppe, gisteren telegrafisch geprotesteerd bij westelijke militaire bevelhebbers ln H'est-Berlljn tegen „het optreden van geallieerde militairen in Oost-Berlijn". Volgens hem brengen de westelijke mili tairen bij tochten door Oost-Berlijn her haaldelijk de orde en de veiligheid ln gevaar. Hij beklaagde zich erover dat de militairen bij herhaling Oostduitse vlaggen van openbare plaatsen verwij deren en deze verduisteren. „Bestuur ders van westelijke militaire voertui gen overtreden herhaaldelijk de ver keersregels en brengen de veiligheid van de burgers ln gevaar", aldus gene raal Poppe, die de westelijke comman danten tevens verzocht een einde te ma ken aan de genoemde feiten. Op de valreep heeft ook bondskanse lier Adenauer nog zijn mening over het gebeurde op de autoweg gegeven. Op een bijeenkomst van zijn christelijk-de- mocratische partij in Keulen verklaar de hij zaterdag, dat „het incident bewijs vormt 1 zijn stelling, dat de niet minder onbuigzaam tegen- het Westen staan". Onder luid ap plaus van de aanwezigen zei hij: „Ik kan Aanvaring van twee Braziliaanse schepen Twee Braziliaanse schepen, het pas sagiersschip Ana Nery. en de tanker Presidente Deodor. zijn gisteren voor de kust van Rio de Janeiro met elkaar in aanvaring gekomen. Twee personen kwamen hierbij om het leven. Beide schepen bleven drijven. Het passagiers schip kon naar Rio de Janeiro worden gesleept, terwijl de Presidente Deodor zijn reis op eigen kracht kon voortzet ten. De Ana Nery keerde met een groot aantal toeristen terug uit Israël. Meer strontium 90 in gebeente van jonge kinderen disch onderzoek wordt gezegd, dat d« in het najaar van 1961 gehouden kern proeven in de tweede helft van 1962 heb ben geleid tot een „aanzienlijke" toe name van de hoeveelheid strontium 90 in het gebeente van kinderen van een tot vier jaar in Engeland. Voorts is geconstateerd, dat de hoeveelheid stron tium 90 in het gebeente van pasgebo ren kinderen groter is geworden. Voor kinderen, ouder dan vier jaar, en vol wassenen is de hoeveelheid onveranderd gebleven. Het onderzoek is verricht door ge leerden van de universiteiten van Glas gow en Cambridge en van het instituut voor atoomonderzoek in Woolwich. Drs. Barkman krijgt huis van Soekarno De woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken, Harsono, heeft gisteren in Djakarta ge zegd, dat president Soekarno het huis waar hij zijn eigen gasten ontvangt aan de Nederlandse zaakgelastigde, drs. C. D. Barkman, ter beschikking heeft gesteld. Dit gebouw staat in straat waar de meeste ambassades Djakarta zijn gevestigd. Drs. Barkman heeft gisteren een derhoud van een uur gehad met de In donesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio. Het onderhoud vond plaats in de bungalow van Soebandrio. in de heuvels ten zuiden van de Indonesische hoofdstad. Volgens de woordvoerder had het derhoud betrekking op een groot aantal facetten van de Nederlands-Indonesi sche verhouding. Indonesië en Nederland zijn tot vo. rig jaar aartsvijanden geweest, aldus Harsono. Hij meende echter dat voortaan geen belemmeringen of vaartekenen" meer zouden staan op de weg naar snel en vlot onderling verkeer. Beide landen zouden hierbij welvaren. Opnieuw heeft een soldaat van 1 Amerikaanse leger in West-Duitsland Oost-Duitsland om asiel verzocht, zo meldt het Oostduitse persbureau ADN. Volgens het persbureau is het de negersoldaat Heinrich James Newton. Het zou de der de Amerikaanse soldaat zijn die de laat ste dagen naar Oost-Duitsland is uitge weken. het verfijnde rookgenot KING SIZE FILTER CORK NEW YORK, PARIS, STOCKHOLM, BERLIN, ROMA, ZURICH, WIEN, BRUXELLES Thans ook in Nederland. Berbers trokken de bergen in Journalisten uitgewezen Ben Bella, de Algerïnse presi dent, probeert de aandacht af te leiden van het verzet tegen zgn bewind. Hij heeft verklaard dat de militaire campagne in Kaby lië is geëindigd. „Voor ons is de zaak afgelopen", zei hï zaterdag, nadat zïn troepen alle plaatsen in Kabylië hadden bezet. De re bellerende strgdkrachten hebben zich echter in de bergen van Ka bylië teruggetrokken. Voor hen is de zaak blikbaar nog niet afge lopen. Uitgewezen De operaties in Kabylië worden zoveel mogelijk verborgen gehouden. Journa listen worden uit dit gebied getoeerd; verschillende buitenlandse verslaggevers zijn het land uit gezet. o.a. die van The Associated Press. United Press Inter national en Le Monde. Op een perscon ferentie verklaarde Ben Bella desge vraagd: „Wij zijn ver verwijderd van de toestand zoals die wordt beschreven door zekere alarmzaaiers van de pessi mistische pers. Wij hebben enkele jour nalisten verzocht, weg te gaan en hun giftige pen elders te gebruiken." Gevechten Intussen doen geruchten de ronde over gevechten in de stad Les Ouadhias op 30 km van Michelet, waar de rebellen hun hoofdkwartier hadden, over de wei- I gering van een deel van het leger van Ben Bella, op de opstandige Berbers te schieten, over kolonel Chabani, comman- |dant van het militaire district no. 3. die I geweigerd zou hebben, zijn troepen ter beschikking van Ben Bella te stellen voor het bestrijden van de Berbers. zijn persconferentie verklaarde Ben nog. dat de rebellenleiders Aït Achmed en kolonel Mohand Ou el Hadj, door het leger zullen worden gearres teerd. Hij deed een beroep op de Ber bers. naar hun haardsteden terug te ke- Twee straten in Algiers zullen wor den genoemd naar twee militairen, die vrijdag sneuvelden, toen Algerijnse strijdkrachten het stadje Azazga in de bergen van Kabylië bezetten. Marokko Vermelden we nog, dat president Bour- guiba van Tunesië zaterdag afgezanten heeft gezonden naar Algerije en Marok ko. In persoonlijke boodschappen voor Ben Bella en koning Hassan dringt Bour- guiba aan op een vriendschappelijke re geling van de geschillen, die geleid heb ben tot bloedige botsingen f~ rijns-Marokkaanse grens. Ben Goerion eert dr. Adenauer „Dr. Adenauer, een van de grootste staatslieden van onze tijd, zal in de ge schiedenis bewaard blijven als de be werker van de economische, politieke en morele wedergeboorte van zijn land, na de ramp en de schande waarin het na zi-regime Duitsland en een groot deel van Europa had gestort", zo schrijft de Israëlische oud-premier David Ben Goe rion bij het aftreden van de 87-jarige Westduitse regeringsleider. een verklaring zegt de 77-jarige Ben Goerion, dat Adenauer in de veer tien jaar van zijn bewind zijn land tot een van de rijkste en hoogst ontwikkelde landen ter wereld heeft gemaakt. Het sa mengaan van West-Duitsland met het Frankrijk van president De Gaulle acht Ben Goerion „waarschijnlijk het duide lijkste bewijs van de wijsheid en het verstand van Adenauer". Diens bereidheid om tegemoet te ko- ïen aan de Israëlische aanspraken op materiële schadeloosstelling van het Joodse volk vergelijkt hij met de wei gering van Oost-Duitsland om dergelijke aanspraken te erkennen. Nadja Minten kan het niet (Van correspondent) De heer M. Minten te Venlo, die een verzoek had ingediend om met zijn vrouw en drie kinderen naar Rusland te emigreren en tevens om de Russische nationaliteit te verkrij gen, heeft zaterdag via de Russische ambassade te Den Haag bericht ont vangen dat zün verzoek is afgewezen. Minten was wel teleurgesteld doch maar er wil in berusten; zijn vrouw echter, de 39-jarige Nadja Minten-Mi- neschewa, was zeer onder de indruk. Ze wil het er onder geen beding bij laten Gastvrijeerlijk en hartelijk In 1941 ivegens spionage in cel De 58-jarige Amerikaanse pater- jezuiet Walter Ciszek, die samen met een andere Amerikaan, de student Martin Makiner, is uit gewisseld tegen twee Russische spionnen die in de V.S. werden vastgehouden, is zaterdag per vliegtuig in Washington aange komen. Hij maakte een gezonde indruk. Jezuieten die hem verge zelden zeiden naar aanleiding van zijn weigering om te antwoorden op vragen van journalisten, dat pater Ciszek zeer vermoeid was door de lange reis. In een op schrift gestelde verklaring die aan de journalisten werd uitgereikt zette de pater-jezuiet uiteen onder wel ke omstandigheden en waarom hij des tijds door de Russen werd gearres teerd. Hij verklaart, dat hij al kort na zijn wijding tot priester als missionaris Polen werd gezonden. Toen in de oorlog uitbrak bevond hij zich De Mexicaan Juan Fran cisco Maldonado behoeft zich in het geheel geen zorgen meer over de toekomst te maken, on danks het feit, dat hij nog een jaar gevange nisstraf voor de boeg heeft. In een nationale loterij won hij dezer da gen namelijk niet min der dan een kwart mil joen gulden. Hï werd schatrijk met een lot dat hï eerst niet wilde nemen. Toen hï een ci pier twee loten van elk 50 peso (f 12.50) liet kopen, had hï deze op het hart gedrukt dat het nummer zou moeten be ginnen met een zeven en eindigen op een zes. Hï kreeg echter loterij briefjes met het num mer 15368, dat echter toch goed bleek te zïn voor de hoofdprijs. De cipier die hem de lote rijbriefjes bezorgde werd met vïftienhonderd gul den bedacht. Maldona do gaf zyn medegevan genen elk tien gulden en zette de rest van het geld op de bank. Hg zal nog een poosje moeten wachten voor hg er ge bruik van kan maken. De Oostenrijkse regering heeft een Weense maat schappij belast met het ontsluieren van het „ge heim van de nazischat" in het meer van Toplitz. Deze schat zou volgens geruchten door SS'ers in het meer zgn gewor pen en bestaan uit tien duizend kilo goudstaven. De duikers van de maat- schappï zullen ook zoe ken naar een Ujk van een jonge Duitser die onlangs bg het zoeken naar de vermeende schat onder verdachte omstan digheden de dood moet hebben gevonden. Zes mannen hebben eind vorige week een bank in Londen over vallen. Zg wisten zich uit de voeten te maken met een bedrag van vierduizend gulden. Ge wapend met houwelen waren zï de bank bin nengedrongen, waar zï het personeel „bescho ten" met wit poeder uit een brandblusappa- De Italiaanse uitgever Giangiacomo is de eer te beurt gevallen het dagboek van de Cubaan se dictator Fidel Castro te mogen uitgeven. De Italiaan heeft onlangs, na een gesprek met een speciale afgezant van Castro, de rechten op dat boek gekocht. Hg deelde op een perscon ferentie in Frankfort (waar de jaarlijkse boe kenbeurs wordt gehou den) mee, dat het boek veel belangrijke politie ke denkbeelden van Cas tro bevat. Het dagboek zal de periode 1953-1963 beschrijven. I De echtgenote van de Amerikaanse president, Jacqueline Kennedy, is gisteren na een vakantie van twee weken in Griekenland weer naar huis vertrokken. Zï zou eerst nog enkele dagen in Marokko vertoeven alvorens naar Washing ton te vliegen. in een door de Russen bezette plaats. D mannelijke leden van zijn parochie werden al spoedig naar de Sowjetunie gezonden voor arbeidsdienst en hij ging als vrijwilliger met hen mee, tot aan de Oeral toe. In juni 1941. toen de vijan delijkheden tussen Duitsland en de Sowjetunie uitbraken, werd hij gearres teerd op beschuldiging van spionage voor het Vatic aan. Zonder proces Vyf jaar zat hij al in de centrale gevangenis te Moskou toen hij, zonder dat er van een proces sprake was, ver oordeeld werd tot vijftien jaar gevange nisstraf. Wat de tegen hem ingebrachte beschuldigingen betreft zegt pater Cis zek, dat hij zich niet voor de politiek als zodanig interesseerde: „Mijn be langstelling is altijd gericht geweest op de godsdienstige vraagstukken en de arbeid." Na nog een aantal jaren in de gevangenis te hebben doorgebracht werd hij naar een kamp te Norilsk in Oost-Siberië gezonden om er in de mij nen te gaan werken. „Het leven was daar zwaar, maar na de dood van Sta lin zijn de omstandigheden er in ver scheidene opzichten verbeterd", zo zegt pater Ciszek. Soms mocht hij zelfs de mis lezen en de biecht afnemen. Toen hij zijn straf had uitgezeten werd hij vrijgelaten, maar op zijn veel vuldig aandringen op repatriëring Siberische stad Krasnojarsk maar kreeg bevel, die 'tad te verlaten in verband met zijn godsdienstige activiteit. Hij ging toen naar Abakan waar hij werk vond als slotenmaker, een beroep dat hij tot zijn definitieve vrijlating, vorige week, uitoefende. Vrije ivil „Ik ben uit eigen vrije wil naar de Sowjetunie gegaan, daartoe gedrongen door mijn geweten", zo zegt pater Cis zek. „Ik betreur het ook niet.ik heb de hoogste waardering voor het Russische volk dat goed en gastvrij, eerlijk en hartelijk is voor mensen die er oprecht mee leven en werken. Ik heb jaren onder de arbeiders geleefd, als een van hen, en ik heb van hen geen enkele vijandschap ondervonden". Pater Ciszek dankt allen die zijn vrij lating hebben bewerkstelligd, met In begrip van de Russische ambtenaren die mij die laatste kritieke dagen zo goed hebben behandeld". De pater zal voorlopig rust houden, maar hij is vast besloten om zyn priesterlijke taak daar na weer op te vatten. ten lanceren, die in staat zijn op afstand van bijna twee miljoen kilome ter een kernexplosie waar te maken. Beide satellieten zullen door dezelfde Atlas-raket in een baan om de aarde worden gebracht. De satellieten dienen onder meer ter controle op de naleving van het onlangs gesloten beperkte kern- stopverdrag. „Ik zal desnoods Chroesjtsjef zelf een brief schrijven. Ik ben door de Duitsers met geweld uit mijn land weggesleurd. Nu ik terug wil, kunnen ze mij niet tegenhouden. En zonder mijn man ga ik in geen geval. Ik ga dood aan heimwee, ik houd dit niet vol. Sinds de oorlog heb ik me opgeofferd voor mijn man, en hij is nu bereid om zich voor mij op te offe ren door daarginds te gaan wonen. En nu die afwijzing, het is verschrikkelijk en ik kan het gewoon niet geloven. Be heb niets meer gegeten en kon ik mijn verdriet maar uithuilen. Nog nooit sedert mijn deportatie heb ik zo'n tegenslag gehad als met die brief", zo deelde een haast ontroostba re mevrouw Minten ons zondag mede. De brief van de Russische ambassa de luidde als volgt en was in het Rus sisch geschreven: Geachte Heer Minten, We laten u weten dat het presidium van de Opperste Sovjet op 9 september 1963 besloten heeft uw verzoek omtrent het Russische staatsburgerschap niet te willigen". De brief was gedagtekend 11 oktober 1963 en eindigde met „Met vriendelijke groeten". De ondertekening was onlees- NASSÊR NIET NAAR IRAK Het gezaghebbende, te Cairo verschij nende ochtendblad Al Ahram, meldde gisteren dat president Nasser het bezoek, dat hij deze maand aan Irak zou hebben gebracht, heeft afgelast. Volgens Al Ahram nam de president dit besluit naar aanleiding van een 17 september jl. door de Iraakse baathisti- scne partij uitgegeven verklaring, „die geheel doortrokken was van vijandigheid jegens Egypte". In deze verklaring werd Nasser beschuldigd van pogingen om het machtsevenwicht in Syrië te versto- de macht daar in handen te hangers". „hem blindelings volgende i de Alge- Zuid-Korea kiest morgen nieuwe president Bijna dertien miljoen Zuidkoreanen zullen morgen naar de stembus gaan om te beslissen of generaal Joeng Hoei Park, de leider van de regerende mili taire junta, de komende vier jaar aan de macht zal blijven als burgerlijk pre sident. De strijd gaat voornamelijk tussen de 46-jarige generaal, die aan het bewind is geweest sinds de omver werping van de gekozen regering van -premier dr. John Sjang in mei 1961 ex-president Posoen Joen, 67 jaar, die gedurende tien maanden van het militaire bewind staatshoofd is geweest. Volgens diplomatieke kringen en plaat selijke waarnemers maakt generaal Park de beste kans. daar hij algemeen be kend is en een krachtige democratisch- republikeinse partij achter zich heeft staan. Zij vlakken echter Joen kansen niet uit in verband met diens eveneen» grote populariteit. Overigens is de verkiezingsstrijd niet zonder incidenten verlopen. De arresta tie in augustus van generaal Song eens premier onder generaal Park maar thans een van diens felste tegen standers bracht de gemoederen nog al in beweging. De oppositie heeft de militaire leiders ervan beschuldigd, haar campagne tegen generaal Park te dwarsbomen door generaal Song onder allerlei voorwendsels in de gevangenis te werpen. Russen zetten volgend jaar mens op maan Volgens de Russische ruimtevaarder Yoerl Gagarin zal de Sowjetunie vol gend Jaar een mens naar de maan bren gen. Hij zei dit gisteren in Mexico, waar hij met zijn collega Valentlna Teresjkova een rondreis maakt. Hij onthulde dat de Sowjetunie sinds 1961 bezig is met het treffen van voor bereidingen voor de reis naar de maan. Tevens zouden reeds internationale wet ten die het gebruik van de maan moe ten regelen, zijn vastgesteld. Ook gaf Gagarin een verklaring voor het feit, dat de Amerikanen niet aan dit gigantische project kunnen medewer ken: hun technisch kunnen zou nog lang niet toereikend zijn. Ook zien de Rus sen geen heil in het opleiden van Ame rikaanse astronauten voor de maan- reis...! Dat de Amerikanen nog ver bij de Russen ten achter liggen zou zijn gebleken tijdens besprekingen tussen Amerikaanse en Russische autoriteiten over de samenwerking op het gebied van de ruimtevaart. Djilas binnenkort in vrijheid In Westerse diplomatieke kringen ln de Zuidslavlsche hoofdstad Belgrado doet het gerucht de ronde dat Milovan Djilas, de in mei 1962 tot acht jaar en acht maanden gevangenisstraf ver oordeelde vroegere communistische lei der, binnenkort op erewoord zal wor den vrijgelaten. 1339) Juist ln verband met de on voorstelbare armoede, waaraan gro te delen van het volk ln de oudheid permanent waren overgeleverd, kun nen we ons best voorstellen dat in de tijden der farao's heel wat men sen wel eens met hunkering hebben gedacht aan de fabelachtige schat ten die in de graven van de Egyp tische koningen lagen opgestapeld. Veel fantasie is daarvoor werkelijk niet nodig. Grafschendingen waren in het oude Egypte dan ook aan de orde van de dag. Het Inbreken in een koningsgraf, of in dat van hoogwaar digheidsbekleders was natuurlijk wel een riskante onder neming, want de straffen tegen graf- TOCH IS HET ZO? andere mummies (o.a. die van zïn dochter) Als de grafschennis ten tijde van Toetmosis I een dergelijke vorm had bereikt, dat de arme man zich niet eens behoorlijk durfde tc laten be graven, hoe moet het dan wel niet geweest zijn 400 jaar later, toen de grafplunderingcn een hoogtepunt be reikten? In deze periode behoeven we niet meer te denken aan arme kerels, die zich een laatste maar ge riefelijke levenskans meenden te scheppen door een robuuste Inbraak in een koninklijk graf, of in dat van andere prominen ten! Integendeel, omstreeks 1100 v. niet Chr. het mis, maar zij werk ten toch niet afschrikwekkend ge noeg om het kwaad te beteugelen. Integendeel, met het voortschrijden van de tijd namen de grafschendin gen steeds groter en brutaler vor men aan. Het werd zelfs so erg, dat de farao Toetmosis I. die ln 1500 v. Chr. leefde dus 1J4 eeuw vóór Toet-anc-Amon het besluit nam zïn lichaam niet te laten bijzetten in het officiële, prachtige grafmonu ment dat voor hem werd gebouwd, maar het toe te vertrouwen aan een verborgen rotsvertrek, waar het niet door schendende rovershanden kon worden beroerd! Hoe lang het li chaam van Toetmosis ln dat een voudige graf .heeft gelegen, is niet bekend, maar het staat vast, dat zelfs die verblijfplaats op den duur niet veilig genoeg werd geacht en dat het naar veiliger oorden werd getransporteerd, ln gezelschap van niet de paria's die dit kwaad bedre ven, maar de gra- venwachtcrs, priesters, opzich ters, districtshoofden en zelfs functionarissen die wij thans als gouverneur, of commissaris van de Koning zouden aanduiden en aan wie het oppertoezicht van de ko ningsgraven was toevertrouwd. Dat waren de mensen die de stuwende en organiserende krachten vormden ln het gigantische complot van de gravenroof, al moet worden toege geven, dat zij voor het vuile werk, dus voor de werkelijke Inbraak ln het graf, wel speciale lieden zullen hebben uitgekozen. Aldus spande ln die tijd een groot deel van het amb tenarencorps samen, teneinde sich te verrijken met de koninklijke schat ten die zï moesten behoeden. De heren liepen ook wel eens te gen de lamp en juist daardoor heb ben we een aardige kijk gekregen op de corruptie in die dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5