Uw probleem is het onze Meer aandacht voor ontwikkelingshulp de m van, Ex-priester bevestigd als gereipredikant Technisch onderwijs moet drastisch vernieuwd Een woord voor vandaag Zuidhollandse j.v.'s in Giessendam bijeen Taak in jonge landen voor Europese universiteiten CONSTANT MAANDAG 14 OKTOBER 1963 Te weinig élan bij C.H.U. Gisteren is in de gereformeerde kerk van Nieuwveen en Zeven hoven een ex rooms-katholiek iriester tot predikant bevestigd, e nieuwe predikant die dezelfde dag zijn intrede deed, ds. H. G. A. Meinders, is veertig jaar oud. Hij studeerde van 1901 tot 1963 aan de Vrije Universiteit en kon na een vlot volbrachte studie een beroep van deze kerk aan vaarden. De bevestiging ge schiedde door de Amsterdamse pastor ds. H. D. Bruggeman. Het komt niet vaak voor dBt in een reformatorische kerk een ex-priester tot predikant wordt bevestigd, noewel de jongste statistieken hebben aangetoond meer priesters do Rooms Katho- (Van een onzer verslaggevers) De heer W. Scholten, lid van de Tweede Kamer voor de C.H.U., heeft zaterdagmiddag tijdens de najaars conferentie van De Federatie van Christelijk-Historische Jongeren groepen in de „Ingeborg" te Leus den een klemmend beroep op de (vele) aanwezigen gedaan om het probleem van de hulp aan ontwik kelingslanden In de unie levend te houden. De hoer Scholten deed dit in een referaat over „de algemene be schouwingen". De referent zei, dat bij de jongste algemene politieke beschouwingen in het algemeen met meer kracht voor deze hulp gepleit had kunnen worden. Hij vertelde bilaterale boven multi laterale hulp te vcrkielzen, daar in het tweede geval in het verleden niet altijd zuinig te werk is gegaan. Zodoende is er bij verschillende groe pen aversie tegen de hulp aan ontwik kelingslanden ontstaan, maar deze hou ding moet op alle mogelijke manieren bestreden worden, aldus do heer Schol ten. Tot zijn teleurstelling gaf hij toe dat, met betrekking tot het enthousias me voor bedoelde hulp, door de C.H.U. soms te weinig elan getoond wordt. Om deze reden drong hij bij de jongeren aan de ouderen In de unie kritisch te begeleiden, zeker waar het een z.i. fun damenteel probleem als de hulpverle ning betreft. De heer Soholten onderstreepte het verlangen van de c.h.u. om de moge lijkheid te scheppen op langere termijn een staatssecretaris te benoemen. Hij is er niet vóór alleen specialisten aan te trekken. Naast de twee als specia list aangetrokken staatssecretarissen voor het ministerie van defensie bij voorbeeld zou spreker graag iemand met politieke scholing benoemd zien. De heer Scholten bepleitte voorts een afschaffing van de investeringsaftrek bij breedte investeringen (verhoging arbelds- produktiviteit), maar een handhaving bij de diepte-investeringen (verbetering machinerieën e.d.). DE BESNORDE SNUITER Daar rijden de fraai gepoeti vroeger. De chauffeurs ziti wind. Net als vroeger. Opeens: BENG!! Een piekfijne oude auti mobiel protesteert door middel van e< Indrukwekkende knal met rookwolk. De besnorde Snulter tracht snel een repa ratie té volvoeren... hij staat echter zo enorm te bibberen dat de bougies uit zijn handen vallen. „Lekker warm hoor, die Van Wijk deken", roept de besnorde Snulter, „en tenminste van echte wol LEIDEN Echte wol zegt u? Is er dan ook onechte wol? Ja, die bestaat. Vraagt u maar aan de vakman. Met wol bedoelt Van Wijk 100% zuiver scheerwol. En daar een deken van. Mooier, warmer en luchtiger kan nletl Naar aanleiding van een vraag winstverdeling deelde het c.h.-kamerlid mee, voorstander van uitbreiding der winstdelingsregellngen en matiging de aanzienlijke tantième» in het drijfsleven te zijn. Overigens weet de heer Scholten de uitkering van hoge bedragen aan commissarissen van sommige bedrij ven aan het fiscale systeem in ons land, ,,De bedragen lijken hoog, maar netto blijft er dikwijls niet zoveel over, ofschoon ik toegeef, dat er be drijven zijn, die hun commissarissen erg veel bieden. Uitkering van tantiè- mes van een miljoen gulden, en dat komt voor, noem ik ronduit een schandaal." De heer D. Zuiderhoek sprak z dagavond over ,,Kerk en Cultuur". Zijn betoog kwam hierop neer, dat de heer Zuiderhóek bezwaren tegen het experi menteren bij de bouw van kerken heeft. Hij stelde zich op het standpunt, dat de bouw van een kerk niet onder in- vloed van tijdelijke artistieke stromin gen moet worden gebouwd. Een kerk moet (wat architectuur betreft) tijd loos" gebouwd worden. Dr. ir. G. A. Kluitenberg wees in zijn lezing ..jeugd en cultuur" de c.h.-Jon- geren op hun taak ten aanzien van de verworvenheden in de cultuur. „Steeds dient men zich af te vragen welk gebruik men ervan maakt èn dat kan de jeugd, omdat ze er opener en eerlijker tegenover staat". Dr. ir. Kluitenberg spoorde de jongeren aan hun ingeno men standpunten niet te snel prijs te geven en zich niet door de ouderen in een hoek te laten drukken. Ds. Meinders deed intrede medewerkers) komt in een protestantse kerk terecht. Velen komen in een kerkelijk luchtle dig en verlezen soms alle band met enige kerk. Het probleem der uittredingen is een probleem dat niet alleen de Rooms- Katholieke Kerk zelf bezighoudt, maar Waar wij Ook als reformatorische kerken met de neus bovenop gedrukt worden. A. Warnaar Jzn. 70 jaar Op 13 november a.s. hoopt de heer A. Warnaar Jzn,. oud-burgemeester van Waddinxveen, zijn zeventigste verjaar dag te vieren. Na een periode in het bedrijfsleven werd hij burgemeester van de gemeen te Hazerswoude. Later volgde zijn be noeming tot burgemeester van Waddinx veen. een gemeente waarin dankzij zijn initiatief veel tot stand kwam. Zeer bijzonder op het terrein van de woningbouw, De neer Warnaar was actief in het politieke leven, o.a. als voorzitter var de A.R.-Partij-organisatie in de kies kring Lelden en als redakteur van de „Nieuwe Leidsche". Als vertegenwoordiger der Gerefor meerde Kerken woonde hij in 1946 de eerste Gereformeerde Oecumenische Sy node te Grand Rapids bij. Ook thans maakt hij deel uit van de Groninger Synode der Geref. Kerken. Hij is tevens algemeen secretaris van de I.C.C.C. en sinds 1928 voorzitter van de Christelijke Emigratie Centrale. Vooral ook in deze laatste funktle heeft hij 1 lid gedurende jaren een vooraanstaande plaats in het Emigratiebestuur. kOSRAM Christelijk nijverheidsonderivijs bijeen Enkele honderden leden van de Vereniging van Christelijke Le raren bij het Nijverheidsonder wijs hebben zaterdag op een ver gadering in Utrecht de huidige en toekomstige functie van de la gere technische school bespro ken. Dit mede om de werkcom- missies te adviseren, die in ver band met de uitvoering van de wet op het voortgezet onderwijs nagaan, welke onderwijsvorm voor het nijverheidsonderwijs aan jongens in de toekomst het meest wenselijk is. De directeur van het Nutsseminarium voor Pedagogiek aan de universiteit van Amsterdam, dr. E. Velema, hield enkele beschouwingen over dit onderwerp. Hij zei, dat het leer, leef-en arbeids- model waarop de technische scholen nu koersen, in zekere zin niet meer is afge- Grafici bijeen Reorganisatie is niet te stóppen „De commissie van vertegenwoordi gers van de personelen van kranten- bedrijven en grote grafische bedrijven in Nederland laat er geen twijfel meer over bestaan, dat de reorganisatie van de vakbeweging is begonnen en niet r is te stoppen. De reorganisatie werd reeds lang voorzien, maar blijk baar niet onderkend door de ingesla pen vakbondsleiding". Dit heeft de commissie bij monde van haar voorzitter, de heer A. de Nieuwe uit Haarlem, meegedeeld als de mening van de vexgadering die za terdagmiddag in Krasnapolsky in Am sterdam is gehouden. De commissie van vertegenwoordigers, die bijna drie jaar geleden in Amsterdam tot stand kwam, is de afgelopen weken, naar de heer De Nieuwe zei, uitgegroeid tot een landelijke beweging van vele dagblad bedrijven en drukkerijen. Uitvoerig en emotioneel, aldus de heer De Nieuwe, is gesproken over acties, die moeten worden ondernomen. Deze acties hebben tot doel, dat de gra fische bonden de eisen van hun leden overnemen en realiseren, met woor den, en zonodig ook met daden. De vergadering was ook unaniem van mening, dat de zogenaamde koude oorlog in de bedrijven moet worden voortgezet in georganiseerd verband. Dit houdt in, dat regelmatig 24-uurs- stakingen zullen worden gehouden, daarbij streeft de commissie na een verrassingselement te hanteren, door niet voor de aanvang van de staking bekend te maken, op welk bedrijf het werk voor 24 uur wordt neergelegd. Deze oorlog zal voortduren tot aan de eisen voor loonsverhoging en de eis tot uitbreiding van de vakantie is vol daan. stemd op het huidige en toekomstige be hoeften-en samenlevingspatroon. De bé- langrijkste functie van de l.t.s. noemde hij de sociaal-didactische. Hij meent, dat het in deze tijd niet meer mogelijk is, om bij het onderwijs aan jongens van 12 tot 16 jaar op een bepaalde „afronding" aan te koersen, die aansluit bij de be hoeften van de samenleving. Inwijding Volgens hem zal er dan ook meer spra ke moeten zijn van een „inwijding" dan het afstevenen op een welomschre- einddoel. Leren in technische zin, aldus dr. Velema, wordt meer en meer een levenslange opgave en de scholen zijn niet in staat om in enkele Jaren een opleiding te geven die geschikt maakt voor de latere functie. Niemand is op zijn twintigste jaar „klaar" voor de toe komst. Dr. Velema pleitte voor meer openheid sar de maatschappij en voor een „struc- tuurdidactiek" inplaats van „accumula- tiedidactiek". Het gaat meer om het wek ken en stuwen van interessen, het func tioneel maken van een stuk parate ken- _n om een concentratie op fundamen tele ontwikkelingen dan om het instam pen van een zo groot mogelijke kwanti teit wetenswaardigheden. De lagere technische school zal, vol gens hem, ook meer de nadruk moeten leggen op het leren samenwerken, op het verantwoordelijkheidsgevoel en het zelf standig leren denken van de leerlingen, zodat zij niet alleen goede arbeiders, ook goede medewerkers en burgers worden. Naar het oordeel van dr. Velema be staat er ook een grote behoefte aan be roepsopvoeding. De Jongens zouden van af de lagere school moeten worden be geleid en langzaam moeten worden ge bracht tot de hun passende beroeps keuze. Op het ogenblik wordt, volgens hem, nog teveel aan het toeval overgc- Herzieningen Dr. Velema zei, dat er voor de Lt.s. in grijpende herzieningen nodig zijn, wil zij zich kunnen losmaken van de „stapel- didactiek". Binnen het huidige organisa tieschema is het namelijk niet mogelijk, de minder essentiële dingen te laten val len. Voorts zal, naar het oordeel van dr. Velema. moeten worden gestreefd naar een nieuw evenwicht tussen het algemeen vormend en het beroepsonderwijs. In verband hiermee merkte hij op, dat de bestaande problemen waarschijnlijk zelfs met een reorganisatie tot een twee jarige onderbouw met een tweejarige bovenbouw niet kunnen worden opge lost. We zitten misschien aan het eind van de schooltijd met ontzettend veel moeilijkheden, omdat we in het begin te haastig zijn geweest, zo voegde hij hier aan toe. Hij betwijfelt of het verantwoord is, om van leerlingen die nog geen vijf tien jaar oud zijn, een rekening op te maken van vermoedelijke geschiktheid en uiteindelijke bestemming. Dr. Velema pleitte ten slotte voor een grotere flexibiliteit van het technisch onderwijs, een uitbreiding van liet onder zoek ten dienste van de school en het aantrekken van hulpkrachten, zonder meer op dldactisch-pedagoglsch gebied. Hfj zei. dat de samenleving ln toenemen de mate bereid moet zijn. met baar in vesteringen ln dit onderwUs verder te gaan dan de scholenbouw en leraren salarissen. De Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken hebben zich niet van dit probleem afgemaakt, maar zij hebben daar hun commissies of deputaten voor om deze ultgetredeiiên tegemoet te komen en zo mogelijk geestelijk en fi nancieel te steunen. Door deze organen In te stellen hebben de kerken uitgespro ken dat zij hebben ingezien dat deze „op vang" van ultgetredenen, hètzij priesters, hètzi) WfÊÈ maA gepak Kerkelijk milieu Dat dit niet altijd even eenvoudig spreekt voor zichzelf, Het loslaten van een bepaalde overtuiging wil nog niet zeggen dat men reeds een nieuwe over- tulgng daarvoor in de plaats heeft, Het komt alles aan op het scheppen van een goed kerkelijk milieu waar men tot een verandering van overtuiging kan groei en. Want niet hot opleggen van een c tuiging heeft bevende waarde, maa; leen een langzaam toegroeien naar overtuiging kan duurzaam helpen. Ds, H. G. A. Meinders werd opgevan gen door de deputaten Reformatie—Rome van de Gereformeerde Kerken, wier bu reau gevestigd in Eindhoven, „Bureau Het Zuiai Meinders intrei gekozen Johannes 15: 16 en 17. Het een door en door reformatorische preek in de positieve zin van het woord. Er werd geen persoonlijke geschiedenis In gelast, maar het Woord van God zondei meer werd verkondigd. Het was geei preek van een losgeslagene, maar het op treden van een gegrepene door de bood schap van het evangelie, eerlUk en ob jectief. Verontruste leden A.R.P. zetten actie voort De groep van de „verontruste Anti- Revolutlon&lren" heeft in een zaterdag te Utreoht gehouden vergadering be sloten haar actie voort te zetten. Zij i: van mening dat de leiding van de Anti- Revolutionaire Party tot nu toe te wei nig begrip heeft getoond voor haar prin cipiële bezwaren. Het voorlopig bestuur, dat tot nu toe de leiding had, werd vervangen door een nieuw gekozen bestuur. Daarvan i6 voorzitter ds. J. H. Velema en secretaris ing. C. G. Meeder te Utrecht. Leden zijn de heren P, van Leeuwen jr.. Prof. dr. J. Prins, drs. T. Spaan, dr. C. J. Ver- planke en dr. D/Vre'ugdenhiir Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Vriezenveen (vac, H. Pol): A. van Eljk, te Bergschcnhoek, te Rot- :erdam-Vreewijk (Leede parochie): J. A. van Duyne, te O-en W-Souburg. Aangenomen naar Herwijnen: K. van der Sluijs, kand. te Amsterdam, die be dankte voor Zonnemaire. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Z (Katen- drecht) (vac. A. L. Bos): D. Bouwknegt, te 's-GravenhageMoerwijk. Bedankt voor Maassluis: (vac. C. Mak) W. Dekker, te Noordwijk-Binnen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-C: H. v. d. Schaaf, te Opperdoes. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelharnis: W. C. J. Bosschaart, te Slikkerveer. Vooraanstaande Amerikanen: Geef Joden in de Sowjetunie meer vrijheid Een groep vooraanstaande Amerika nen heeft een beroep gedaan op de Sowjetunie om de - beperkende bepalih* Sen die voor de Joden in Rusland gel en. op te heffen. Na een bijeenkomst in New York over .de status van de Jo den in de Sowjetunie werd zaterdag avond een verklaring uitgegeven waar in staat: „Wij voelen ons, na kennis te hebben genomen van nauwkeurige en Objectieve getuigenissen over veler lei aspecten van hèt leven Van de Jo den in dé Sowjetunie. gedrongen Ota una niem uiting te geven aan onze ernstige bezorgdheid". De groep dringt aan op heropening van Joodse scholen en sy nagogen. op het toestaan van contac ten tussen Russische Joden en Jóden uit andere landen, Vèn herstel van het Joodse culturele leven en van emigratie ter hereniging van gezinnen en op eli minatie Van het anti-Joodse karakter van »de campagne tegen „economische misdrijven". Tevens vraagt zij met klem om een campagne tégen het anti semitisme. Ds. J. D. Boerkool werd erelid van FQI (Van onze kerkredactie) De studentenvereniging van de Theo logische Hogeschool van de Gerefor meerden Kerken te Kampen, Fides Qua- rit Intellectum, heeft besloten ds. J, D. Boerkool het erelidmaatschap aan te bie den. Ds. Boerkool is een emeritus-predi kant die zich in Ede gevestigd heeft, maar hij is tevens nog steeds actief werk zaam als hoofdredacteur (en enige dacteur) van het blad „De Bazuin" de hogeschool. De installatie vond leden vrijdag plaats in een feestelijke coi'psvergadering. Paus Paulus heeft de Deense geleerde Aage Bohr een gouden medaille over handigd VOör zijn natuurkundig werk. Hij is de zoon van de beroemde Deense geleerde, die vorig jaar overleed, prof. Niels Bohr. De medaille werd overgereikt tijdens een conferentie van negentien ge leerden van de pontificale academie van wetenschappen. De medaille Werd inder tijd ingesteld door paus Plus XII en wordt verleend aan leden van de ponti ficale academie wegens grote verdien sten van het-lid op zijn eigen geclied. Prof. Bohr is geen rooms-katholiek, maar een lutheraan. Zoals het vroeger was zo is het nu en zoals het nu is zo zal het zijnEr is -niets nieuws onder de zón en niemand be-; hoeft ons meer iets wijs te maken In de vierde Psalm zegt David dit: „Velen zeggen: Wie zal ons het goede doen zieti?" Dat was tóen, en nu zeggen wijhet Duvid hartgrondig na: Wie zal ons het goede doen zien? Het goeder een in alle op zichten gelukkig leven, een onbezorgd bestaan, geen rampen in de wereld en in ons eigen leven, geen verrassingèn, (Üe een streep halen door onzè rejeening en ;onzé keurig in elkaar g geknutselde plannen. Wie zal ons het goéde doen zien? Wij vergissen ons elke dag weer in elkaar en als wijmochten x denken, dat onze beste vriend of de mensen, Voor wie wij T respect hebben, ons dat goede zullen tonen] komen iv\j vroeg of laat tot de ontdekking, dat ons vertrouwen wordt be-1 schaamd. En als wij proberen, helemaal op.onszelf, zonder oni van anderen iets aan te trekken, hei goede te zoeken, bemer ken wij, dat onze krachten, ons verstand, .onze kundigheden zeer beperkt zijn, En ten slotte is onze conclusie: er is niei mand, die ons het goede kan doen tien. Want er zijn zo endrrn l Veel dingen, die Wij niet in de hand hébben: wij moeten maar afwachten wat er met ons en met de wereld gaat gebeuren Is dit de volle waarheid? David voegt aan de door hem geci teerde vraag onmiddellijk dit toe: „Verhef over ons het licht van Uw aanschijn, o Here!" Zomervergadering gerefvrijg.) jeugd (Van onze correspondent) In Giessendam werd zaterdag middag de Wat late zomerverga dering gehouden van de gerefor meerde jongelingsverenigingen (vrijgemaakt) in Zuid-Holland. Een gróót aantal jongeren kwam bijeen op uitnodiging van de plaat selijke j.v. Obadja, die het voor bereidende werk had gedaan en ook de avondvergadering ver zorgde. Tijdens de middagverga dering hield ds. R. Brands uit Oegstgeest een referaat over goe de werken. De vergadering werd geopend door de provinciale voorzitter, de heer S. Vis ser. Hij legde er in zijn openingswonrd nog weer eens de nadruk op dat het belangrijk is om kennis te vergaren. Wij moeten leren leven als kinderen des Min. Bot op Europese academieweek: In de Westerkerk te Amsterdam heeft de minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, mr. Tti, H. Éot,- vanrnorgén de „Euro pese academie week" geopend met een rede, waarin hij de samen werking bepleitte van de universi teiten van het bevoorrechte deel van de wereld, die een uitermate belangrijke taak wacht: samenwer king met de instellingen voor ho ger onderwijs in de ontwikkelings landen. Minister Bot herinnerde zijn gehoor er aan, dat slechts een halve eeuw geleden Europa op politiek, economisch en cul- ;el terrein de overheersende macht de wereld was. Thans is Europa fi deel en economisch niet meer de kern van de wereld. De culturele bete kenis is afgenomen, terwijl zelfs op ons eigen continent er aan wordt getwijfeld of de innerlijke waarde van onze cul tuur de inspiratiebron is voor de wereld sn morgen. Tegenwoordig beïnvloeden ook de ge beurtenissen in Afrika en Azië de wes terse wereld en sedert een halve eeuw er twee reuzen op het internationale GOUDEN HEREN ZEGEL EN MONOGRAMRINGEN JNSTA>T ÜS Je producten der Constant fabrieken uitsluitend t de erkende juwelien Ideaal Na geschetst te hebben, dat er een nieuw ideaal is om voor te vechten, zei mr. Bót, dat de gehele mensheid een actief aandeel in het „menselijk maken van de techniek" moet hebben, waarbij al onze kracht moet worden ingezet op straffe van te worden bedreigd met uit te sterven. Op dit kruispunt in de we reldgeschiedenis zullen wij Europeanen ons schuldig maken aan verraad van onze roemrijke erfenis, als wij er niet in slagen aan deze strijd deel te nemen, aldus de bewindsman. Bemoedigende tekenen vond mr. Bot in de „Europese academieweek" en in de „Standing conference of rectors and vice-chancellors". Het permanente comité van deze ontwerpt voorstellen over de vorm en omvang van de toekomstige interuniversitaire samenwerking in Eu ropa. waarover volgend jaar september in Göttingen op de algemene vergade ring een besluit zal worden genomen. Als de Europese universiteiten, volgens de minister, een werkelijk internationa listische houding aannemen is er een achtergrond, waartegen het gemakkelij ker is te discussiëren over de mogelijk heid om een Europese wetenschapspoli tiek te creëren. Naast deze Europese taak zag mr. Bot voor de Europese uni versiteiten de taak in jonge landen uni versiteiten te helpen stichten en uit te breiden. Ontwikkeling Onderwijzers en onderzoekers voor de ontwikkelingslanden moeten beschikbaar worden gesteld. Afgestudeerden moet de elegenheid worden geboden zich aan Curopese universiteiten te specialiséren, speciale cursussen moeten er komen aan de nieuwe universiteiten om Europese studenten in staat te stellen de speci fieke problemen van de ontwikkelings landen te onderzoeken, aldus minister Bot. Hij wees er zijn gehoor tenslotte op, dat onderwijs een rol van fundamentele betekenis speelt bij de ontwikkeling en dat om aan deze ontwikkeling mee te werken het noodzakelijk is, dat men zich bewust is van zijn eigen plaats in samen hang met de geschiedenis. Fr lichts, temidden van kinderen der dufif- tel-nis. God heeft ons op deze plaats ge- re zet. Wij zijn zijn vrije zonen en dat geeft 1 adellijke plichten. We moeten óns licht 8 laten SchQften en strijdêh Vöör Zijn èet, ke Het onderwerp, dat hem was opgege- ki: ven zag op het eerste gezicht wal rooms aan, zei ds. Brands,, maar het heeft ons veel té zeggen. De Heiland heeft van goede werken, gesproken, Ir hèt begin van zijn rede contrasteerde d« V1' predikant de rooms-kathólièkê visie met de reformatorische. De rooftis-kathölie- ken zijn tamelijk scholastisch en spreker van een genade die bij het doopsel (wij let zouden zeggen de doop) wordt gegeven Die genade zou hen in staat stellen het dr eéuwige leven te verwerven dóór goedt ge werken. j Ne Geen verdienste meerden is de genade, aldus deze pré- dikant, de vergeving door het offer vat .L Christus. WU behoeven ons niét in t« Di spannen om het eeuwig leven te verdie nen. maar mogen geloven dat wU dit 8 door Christus dèelachtig worden. Zeil va zf)n we onnutte slaven, niet in staat om de ergens aanspraak op te maken doör eigen p, inspanningen. stelt löow in het vooruitzicht om ons te spóren tot goede wérkên én óm on.< Zijn liefde te toftén. Al kunnen wij dan niets verdienen, goede werken mogen iemand beweert geloof te hebben, hU geen werken heeft? ~n Geloof moet zich manifesteren. Zonder la hqtidaod^.jarflatgeloof. DAt iUXf TU op hét „geloof" van de duivelen, die voojte God willen sidderen maar niet yoor hen jn. buigen - Ds Brands zei flus eerst flat niètt dooi góede werken niet kan aantonen iets vet- diend te hebben, verbolgens maakte hi]tp' duidelijk dat ze echter wel noodzakelijk zijn en tèhslotte vfoeg hij: Wat zijn 1 goede werken? Liefde is het eerste waluu God van ons vraagt. Het Koninkrijk Gods 1 moet onB boven alles gaan en wij moe-ce, ten Christus volgen en belijden: zijn taak 1 tot de onze maken en daardoor de komst né van zijn Koninkrijk bevorderen. Hij zegt I zelf dat wie hem belijdt door hem be-orj leden zal worden voor de Vader. Hieruit komen de goede werken voort: evangelisatie, ijveren voor een jhristc^ lijke samenleving enz. Maar in de eer: te „R plaats moet de vérlossing door Christus I aan ons te Zien zijn. Dat is vaak moei-opi lijk, want een biddend leven is wat an-gei ders dan op gezette tijden een gebed op- zeggen. Wij moeten Christus ook volgen gj, in de barmhartigheid jegens onze naasljv< ten. Door Hem alleen kunnen wij over-,, vloedig worden in goede werken, als] een spiegel die zijn licht terugkaatst. J In de avondvergadering luisterde men!®£r naar het Giessendamse kerkkoor o.l.v.vr: Cor Van Heusd'en en organist Wout I Tromp, waarna ds. I. de Wolff uit En<uu: schede een causerie hield over Israël,' I waarbij hij fraaie dia's vertoonde. Daar-vio na bood het programma solozang van mevrouw Tromp-Klop (sopraan) en me-, vrouw Van Houwelingen-ae Ruiter (alt) I en Rie van Houwelingen droeg op ver-;ste dienstelijke wijze enkele gedichten voorflTo; waarna het koor sloot met werken van! i Bach en Jan Zwart. Ds. W. de Graaffenj sloot deze jeugddag met dankgebed. pn HOOFDPIJNPOEDERS Vraag: Kunt u mij ook verklaren hoe Het is tegenwoordig niet meer de neger, ds. King, predikant is gewor- gelijk handleidingen „bij de tijd" den; als ze in Amerika zo fel zijn cm houden. geen negers op universiteiten toe te la- Vraag: Ik ben gewoon fabrieksar- ten? beider en verdien 5515 per jaar, Ik Antwoord: Lang niet overal in Ame- betaal ongeveer 223 loonbelasting. geval. In net overgrote deel van Ame- derbijslag. Nu moet ik elk jaar nog rika worden de negers normaal geac- inkomstenbelasting betalen. Er zijn cepteerd op scholen en universiteiten. huisgezinnen zoals het mijne, waarin Vraag: Als invalide verricht ik enig ongeveer hetzelfde verdiend wordt en thuiswerk, wat echter niet erg lonend die nooit inkomstenbelasting betalen, is, maar ik doe dit meer als arbeids- Hoe komt dit dan? Ik voel er voor dit therapie. Mijn inkomen is van pensioen niet te betalen, en A.O.W. ongeveer 3800. Ter verkrij ging van een verlaagde ziekenfondspre- heb ik enige tijd geleden zeggen: U schrijft voor iedere aanslag afzonderlijk, dat bezwaar maakt en waarom. Dan zal men u gemotiveerd laten weten hoe een en ander zit en bij Ik welke rechter u daar gen nog op kan komen. Als een vergissing in het spel is, zal de zaak wel spoedig geregeld Vraag: Een man van 70 jaar sterft, cn laat een weduwe achter van 56 jaar met wie hij in 1962 was gehuwd. De gezien de Brieven, die niet zijn voorzien uuj van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge- get beimhouding Is verzekerd. Vragen, j« die niet onderling met elkaar In verband staan, moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld Per brief dient een gulden aan post- zegel* te worden Ingesloten va Antwoord: Wanneer t - neveninkomsten heeft gehad aanvraag ingediend. Ik meende toen °°k niet langer dan één maand twee begrepen te hebben dat het gestelde in- lonen naast elkaar, mag u in het al- komen waaronder men moet blijven gemeen niet in de inkomstenbelasting vveduwenpen: ƒ4300 was, maar nu ontving ik een worden aangeslagen. U moet er reke- van 65 jaar -- handleiding, die aan alle ingezeten bo- n'nK mee houden, dat wanneer u bij- kan krijgen krachtens de AOW. ven de 65 jaar is gericht waarin staat voorbeeld een eigen huis bezit, ook de dat dit bedrag 4150 is. Mijn vraag is huurwaarde van dit huis inkomen dus: Welke van deze bedragen is "het vormt (na aftrek van vaste lasten, af- juiste? schrijving en kosten). Antwojrd: U had een goed geheu- Het niet-betalen van de aanslagen is fen, maar de tijd gaat snel en ook het geen goede wijze van verzet. De ont- oor u genoemde bedrag dat on- vanger krijgt van de belastinginspec- geveer juist was is verouderd. Bij tie zijn opdracht en zal die wel met Koninklijk besluit van 4 juli 1963 nr. loonbeslag uitvoeren. Daaraan kan de het bedrag met terugwerkende ontvanger niets doen vrouw weduwe. Komt le tm merking voor weduwenpensioen? Antwoord: De vrouw krijgt vijf dan maanden na de maand van overlijden het gehuwdenpensioen volgens de AOW. Is de vrouw daarna nog geen 65 jaar komt zij in aanmerking voor totdat zij de leeftijd bereikt en weer uitkering V. Vraag: Wij hebben een abutilon en willen graag een paar dingen van u weten. Zij bloeit al een paar maanden erg mooi. Er staan soms 14 bloemen irdere goede groei i i bloei1 huwelijk niet niet ongerust over te maken, w nu in aan- De plant vraagt veel water en om de veertien dagen moet u bijmesten. Zij nij heeft veel licht nodig, maar in de w mer kan zij beter buiten in de half- j schaduw zijn. In de winter in de vollei zon in een koele kamer (10 tot 12 gra-"ba den-'Celcius).' *.n het vroege voor jaar 1 moet u haar verpotten in bladaai-de, W( verteerde mest en scherp zand. Als de! plant te hoog wordt, moet u haar na de bloei flink terugsnijden. Veelal ge-' beurt dit tegelijk met het verpotten. Wanneer zij in februari-maart terug-; gesneden wordt, kan er tevens gestekt worden van ï'ijpe scheuten, dan u gedacht had. pierdun blad, bladeren, sla - c blad ook mn. aanslagbiljet vermeld staat. Dit wil normaal en dan behoeft u zich daar, de bladeren zijn ontelbaar. Nu de jonge kopjes ter lengte van 8 tot 101 weten wij niet. hoe wij deze plant kun- cm in de warme bak gestekt worden j no" stekken. I later lerugsnijdt, kanl ij gebrek aan een bak- ui een pot met scherp Wannei Antwoord: De abutilon heeft dun, pa- dit eve __j vooral de jonge je kan plaats zetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2