Nieuwe Leidse Courant ybfi KANS OP L00NAKK00RD GESTEGEN Opnieuw paniek in dal van de Piave „Flora maakte in Cuba 1000 doden Kloof tussen partijen 5nog lang niet overbrugd - maar toch Vrijdag verder overleg in de Stichting Dansavond in gevecht met politie ontaard Twee militaire toestellen neergestort Perzisch dorp Dousadj heet voortaan Beatrix KASTEN Gehele steden overstroomd CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Maandag 14 oktober 1963, 44ste jaargang Tamelijk koude nacht Tamelijk koude nacht met opklaringen en tot matig of zwak afnemende wind. Morgen overdag overwegend zwaar be wolkt met plaatselijk enige regen of motregen en tot matig, in de kustpro vincies tot krachtig toenemende wind tussen zuidwest en zuid en ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag (Opge maakt te 11.15 uur). tzie voorts pagina 7) J Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 de WERKGEVERS: Het gaat om een gezonde groei (Van onze sociaal-economische redactie) Bij het zaterdag in het bestuur van de Stichting van de Arbeid ge voerde loonberaad hebben de werk geversorganisaties verklaard van oordeel te zijn, dat het in 1964 te voeren beleid primair gericht dient te blijven op een gezonde ontwik keling van onze economie, die ook een verdere groei van het besteed bare inkomen mogelijk zal maken. Onder de huidige omstandigheden vormt de situatie op de arbeids markt daarvoor naar de mening der werkgevers een gevaar, reden waarom een verruiming van het aanbod en een beperking van de vraag naar arbeidskrachten dienen te worden bevorderd, zowel door een mede daarop gericht loon- en prijsbeleid als door andere speciaal op dit doel gerichte maatregelen. Het belang van onze hele bevolking brengt mee. dat door deze maatre gelen onze exportpositie niet in ge vaar wordt gebracht. (Van onze sociaal-economische redactie) In het loonoverleg in het bestuur der Stichting van de Arbeid is zaterdag in Den Haag van werkgeverszijde een aantal tegenvoorstellen gedaan, die door de vakbeweging zijn gekenschetst als „een redelijke basis voor verder onderhandelen". Daaraan werd echter nadrukkelijk toegevoegd, dat uit de materiële inhoud van het werkgeverspakket de duidelijke conclusie moet worden getrokken, dat „er nog lang geen basis voor algehele over eenstemming is". Beide partijen blijken op de meeste essentiële punten nog vrij ver van elkaar verwijderd te zijn, doch de kansen op een uiteindelijk akkoord zijn gestegen, vooral omdat van werkgeverszijde een „onverwacht royaal loon- bod" werd gedaan. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid zal a s. vrijdag opnieuw bijeenkomen om het overleg voort te zetten. Dan zal gepoogd worden tot een verdere toenadering te komen in de bestaande meningsverschillen over de volgende essentiële punten: 1 De loonsverhoging. De werkgevers hebben zich bereid verklaard in 1964 een in tweeën .gesplitste loonstijging van 8 procent toe te staan. De vak- jl I NOZEMS WAREN BIJZÓNDER LASTIG 2L-1 ie- I dit In en rond het Jaarbeursrestaurant in Utrecht is zaterdagavond een stevig rob bertje gevochten. Een vechtpartij tijdens een bal tussen enige jongelui van het bekende nozemtype leidde tot eèn om vangrijke rel, waar veertien man politie aan te pas moest komen om de orde te herstellen. Daar had de politie een uur voor nodig. Het resultaat van dit war me uurtje was, dat er drie knapen een plaats in een cel kregen, er een politie agent aan de hand was gewond en er een radiowagen van de politie was be schadigd. De rel begon omstreeks half elf. In een van de zalen van het Jaarbeurs restaurant organiseerde de ontspannings- In Olland, gemeente St. Oedenrode, zijn twee militaire toestellen neerge stort. Volgens de piloot van een van de toestellen, die ongedeerd bleef, heb ben de toestellen elkaar in de vlucht geraakt. Zij vlogen in brand, nadat zij waren neergekomen. De neergestorte toestellen Thunder- streak-st raalj agers een-persoonstoestel len) van de basis Eindhoven van de Ko ninklijke luchtmacht, kwamen vanoch tend omstreeks kwart voor twaalf boven het oostelijke gedeelte van Noordbrabant met elkaar in botsing. Beide toestellen zijn geheel uitge brand. Zij zijn neergekomen op ongeveer 100 a 150 meter achter de boerderij van de heer Heeswijk in het kerkdorp Olland. Een van de toestellen ligt vrij dicht bij de goederenspoorlijn Schijndel-Boxtel, maar niet op de baan, zoals aanvankelijk werd verondersteld. Van een der piloten stond bij het ter perse gaan van ons blad, het lot nog niet vast. In een oogopslag Ex-priester als predikant bevestigd pag. 1 Meer aandacht voor ontwik kelingshulp pag. 1 Incident met VS-konvooi was gevolg van misverstand pag. 5 Ben Bella: strijd in Kabylië is voorbij pag. 5 Vrijgelaten pater dankt Russische volk pag. 5 Opperste Sowjet wijst Ne derlands emigratieverzoek af pag. 5 Butler maakt weinig indruk pag. 5 Welk straalvliegtuig zal de KLM kiezen voor de korte afstand? pag. 7 Film Cleopatra: show, geen drama pag. 7 Grand gala du Disque pag. 7 en drie pagina's SPORT vereniging Silvia een dansavondje voor de jeugd. Aan het bal namen enkele honderden jongeren deel. Een paar doldrieste nozems meenden het feest extra luister bij te kunnen zet ten door met boksbeugels en fietsket- tingen te verschijnen. Deze strijdlusttge lieden kregen het met elkaar aan de stok. Ze kregen ru- Dver meisjes. Bij deze vechtpartij vielen rake klappen. De politie werd geallarmeerd en verscheen twee man sterk ter plaatse. Toen de agenten de voornaamste ru ziemaker in de kraag wilde vatten, wer den zij door een grote groep jongens in hoek gedrukt. De in het nauw ge brachte politieagenten kregen assisten- »n twaalf collega's en met vereende krachten herstelden zij de rust. Toen dat eenmaal het geval was be sloot de directie van het restaurant de zaal te laten ontruimen. Dit leidde tot ve moeilijkheden. Ook toen de dans- en knokliefhebbers naar buiten en gewerkt, werden zij weer lastig werd er ondermeer een politieauto met stenen bekogeld. De reactie val politie kwam in de vorm 'van enkele knuppel werd de menigte verspreid. Een 17-jarige stukadoor, een vier jaar brieksarbeider. allen uit Utrecht, kon- in een cel van het hoofdbureau wat wegens vernieling en mishandeling. beweging vindt ddt percentage ..aan de krappe kant" en „uitgesproken te laag", omdat er een compensatie voor een huurverhoging in is ver disconteerd 2 De huurverhoging. De werkgevers wensen de huren per 1 januari a.s. met 15 procent op te trekken zonder daarvoor een afzonderlijke looncom- pensatie te geven. De vakcentrales verwerpen een gelijktijdige huurver hoging. Mooht die eventueel tóoh ko- men. dan wensen zij over de loon- compensatie afzonderlijk te onder handelen. O De uitkering-ineens over 1963. De werkgevers wlensen daaraan geen medewerking te verlenen, maar ae vakbeweging blijft aan een dergelij ke uitkering essentiële waarde hech- 4 De vrijheid per onderneming om van de in de bedrijfstakken geldende c.a.o.'s naar boven af te wijken. De werkgevers zijn bereid toe te geven aan een „beperkte differentieatiemo- gelij'kheid". De vakcentrales blijven ..voldoende ruimte" eisen. hoewel niet onbeperkt. Ook dit punt noemen zij beslissend voor het komen tot een akkoord, r Het minimumloon. De werkgevers willen wachten op het SER-advies hierover. maar de vakbeweging wenst op dit moment „tenminste" eer principebesluit. Tweemaal 4 procent De werkgeversorganisaties zijn op het punt van de feitelijke loonsverhoging nog het meest aan de eisen van de drie vakcentrales tegemoet gekomen. De werknemers hebben een loonsverhoging van 8 tot 10 procent gevraagd en de werkgevers toonden zich zaterdag be reid een zodanige herziening van de c.a.o.'s en andere arbeidsvoorwaarden regelingen toe te staan, dat „als gevolg hiervan de lonen zullen kunnen stijgen met 8 procent". Zij wensen deze herzie ning echter een tweeledig karakter te geven, t.w. (Zie vervolg op pag 6' Het loonoverleg zaterdag in S.E.R.-gebouw aan de Haagse Bezuidenhoutseweg. De werk gevers met de rug tegen de muur (letterlijk dande werknemers aan de raamkant en op de rug gezien het presidium: v.l.tl.r. dr. Pelssecretaris van de Stichting van de Arbeid, dr ir. B. Bölger, voorzitter, drs. Roemers en mr. Engelsecr. Nu naar Thailand Koninklijk bezoek aan Perzië is ten einde Het bezoek van koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix aan Perzië is ten einde. Na een verblijf van elf dagen in dit land. vertrokken zij vanochtend van het vliegveld Mehra- bad bü Teheran naar Thailand. De Koninklijke gasten werd op de luchthaven uitgeleide gedaan door de Sjah en keizerin Farah. Voorts waren bü het afscheid premier Alam en leden van het corps diplomatique, alsmede vertegenwoordigers van de Nederlandse gemeenschap in Perzië aanwezig. Zaterdag heeft de Sjah de Koningin nog begeleid naar de tandarts, daar zij olotseling door kiespijn werd geplaagd, (n het Farah-ziekenhuis kon de Vorstin vlot van haar pijn worden afgeholpen. Prinses Beatrix bezocht zaterdagavond een liefdadigheidsvoorstelling in Teheran, die zij incognito bijwoonde. Zondag vierden de hoge gasten de 25ste verjaardag mee van keizerin Farah. Aarde schuift weer bij de Vaiontdam Op de Toe, eei dam in Italië waai aardverschuiving gesteente berg bij de Vaiont- zicli vorige week een roordeed, is weer een het glijden gegaan. De rotsmassa beweegt zich met lieid van dertig centimeter per minuut in de richting van het stadje Cimolais en het ziet er naar uit dat zij zich in het Even terzijde van alle officiële plechtigheid bij het staatsbezoek aan Perzië: keizerin Farah toont haar acht maanden oude baby, prinses Farahnaz. aan koningin Juliana. Op de weg ZutphenEmmerik in de gemeente Steenderen is zaterdagavond tegen half tien een voetgangster, het zes tienjarige meisje T. uit Hemmelo, door een tegemoetkomende auto, aangereden. Zij overleed enige uren later in het zie kenhuis. De beide inzittenden van de auto werden gewond. Cimolais is een kleine stad met eeu duizendtal inwoners. Het fungeert op het ogenblik als basis van waaruit de reddings- en opruimingsoperaties worden geleid en waarheen vele bewoners van dorpen in de buurt van het meer zün geëvacueerd. Volgens de eerste berich ten schijnt Cimolais overigens geen ge- Auto tegen boom Op de Brugweg te Echt is in de nacht van zaterdag op zondag een auto met 4 inzittenden in volle vaart tegen 'n boom gevlogen, waardoor de 26-jarige J. Hel den uit Sittard om het leven kwam. De bestuurder en de andere 2 inzittenden, allen uit Sittard. werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Sittard gebracht. Over de juiste toedracht van het ongeval is nog niets bekend. voortaan Beatrix heten. De Perzische minister van landbouw heeft dit besloten. „Als teken van erkentelijkheid", aldus de officiële mededeling, door de steun van de Kroonprinses van Nederland bij de wederopbouw van dit dorp". Zoals men weet is prinses Beatrix beschermvrouwe van de Ne derlandse actie tot wederopbouw van Dousadj. Vorige week bezocht prin ses Beatrix het dorp dat nu in snel tempo wordt hersteld. De dam is doorgebroken In het dal van de Piave ontstond gisteren temidden van alle ontred dering paniek, toen het gerucht zich verspreidde, dat de dam was door gebroken. De overlevenden hielden passerende auto's aan om zo snel mogelijk het dal te verlaten en de honderden militairen, die nog bezig waren de stoffelijke resten van de slachtoffers uit te graven, lieten hun werk in de steek. Het gerucht was in de wereld ge bracht door mensen, die brandweer auto's in volle vaart voorbij hadden zien rijden. Zij hadden in htm ner veuze toestand dit beeld niet meer kunnen verwerken. Zo is de situatie nog steeds in het rampgebied. In werkelijkheid waren de brand weerauto's in volle vaart op weg naar Auronzo. op 40 km ten noorden van Lomgarone. waar ze een brandje in een zilvermijn blusten. Hoewel een groep deskundigen na een onderzoek van twee dagen tot de conclusie is gekomen, dat de dam vol komen stevig is en dat er geen ge vaar meer bestaat in het lager gelegen dal van de Piave. leven de achterblij- tfenden nog steeds in een angstige span ning. Bovendien is het de algemene me ning, dat deze vreselijke ramp voorko men had kunnen worden. Toen de Italiaanse president Segni de plaats beziodht, waar eens Longarone lag, was het de loco-burgemeester van deze stad een van de weinige overleven den die zei: „Mijnheer de president, het was geen natuurlijke ramp er was sprake van zorgeloosheid." President Segni antwoordde, dat alles gedaan zou worden om de justitie bij haar werk te helpen. Niemand wil even tuele schuldigen de hand boven het hoofd houden. Zondagavond is In Belluno meege deeld, dat ongeveer 2000 lijken zijn ge vonden in het dal van de Piave. Tussen de 600 en 700 mensen worden nog mist. Men weet wel zeker, dat allen om het leven zijn gekomen. Zoals de be woners van de drie verdwenen dorper i de i het s Velen moeten ook door het water van de Piave zijn meegesleurd. .Zo zij-n op modderbanken in de Adriatische Zee ten oosten van Venetië, dat is 1)10 km van de dam. het ontzielde lichaam ge vonden van een onbekend meisje. Aan de bewoners van stroomafwaarts gele gen dorpen is gevraagd de oevers vai de rivier af te zoeken naar mogelijke slachtoffers. Massagraf In een korenveld bij Fortogna. ze ten zuiden van het verdwenen Longa rone. zijn tot nu toe 1200 slachtoffers begraven. Op de graven worden een dige houten kruisjes geplaatst, meeste zullen geen naam dragen, omdat men niet weet wie de doden zijn. Gisteren wierpen Italiaanse jongens meisjes bloemen in de doodsrivier ter nagedachtenis van hun 430 medescholie ren die bij de ramp hun jonge leven verloren. Nog steeds zoeken de Italiaanse sol- watcn de modderpoel, die het dal de Piave nu is. af naar doden. Velen zijn op van vermoeidheid en een tal moest wegens uitputting in het kenhuis worden opgenomen. Met de helikopters van het Ameri- kaaause leger zijn reeds 1000 mensen geëvacueerd van geïsoleerde heuveltop pen of uit dorpen in het dal. Requiem President Antonio Segni en de minis- r van defensie Giulio Andreotti hebben zondag in Belluno een requiemmis bij gewoond in de kathedraal van Belluno. Paus Paulus VI sprak voor het ven ster van zijn appartement een openbaar gebed uit voor de rampslachtoffers in de wereld. Hij sprak van „de rampen die in deze dagen sommige delen van de wereld hebben getroffen en in het bijzonder een streek van ons eigen, ge liefd land." Dit gebed werd door meer da-n 30.000 mensen, die op het St. Pieter plein bijeen waren, aangehoord. Morgen zal in het Italiaanse parle ment een debat over de ramp worden gehouden. Commentaren 1VOG geen overeenstemming, wel echter voortzetting van de onder handelingen dat is het resultaat van de gesprekingen zoals zij zater dag binnen de Stichting van de Ar beid zijn gevoerd. De Stichting zelf heeft het overleefd, en dat is al iets waarvoor men dank baar behoort te zijn. Zij is voor heel de wereld een unieke verschijning en aan haar voortbestaan wordt door werkgevers en werknemers gelijke lijk gehecht. Dat de Stichting de crisis van zater dag te hoven is gekomen, vindt zijn oorzaak in de belangrijke mate waar in nu reeds de kloof tussen werkge vers en werknemers is gedempt. De werkgevers hebben daartoe een wel zeer belangrijke bijdrage gele verd in de toegezegde loonsverhoging van acht procent. Daarmee is op we zenlijke wijze aan de wensen van de vakbeweging tegemoet gekomen. Het praten is nog over de rest. Een punt is de huurverhoging. Dat de huren omhoog gaan, is op zichzelf redelijk. De vraag is, in welke mate en op welk tijdstip. Moet het uit deze loonsverhoging? De werkgevers zien wellicht in het verschiet, dat anders straks de huur verhoging tot een nieuwe loonsver hoging zal leiden. De werknemers zijn van oordeel, dat zij ook zonder huur verhoging aan deze loonsverhoging toe zijn. Hier zal nog een formule moeten worden gevonden, die beide partijen niet onbevredigd laat. Zowel naar de hoogte als naar het tijdstip valt ove rigens te schuiven. Daarnaast blijven er voor de vakbe weging nog enkele andere wensen. Het probleem is uiteraard, hoever met verbetering van de arbeidsvoor waarden kan worden gegaan zonder dat dit onvermijdelijk gevolgen heeft voor de prijzen. Thans is al wel zeker, dat ook bij de nu toegezegde loonsverhoging bepaal de produktcn in prijs omhoog zullen moeten. Eens komt het ogenblik, dat verho gingen in de lonen geen voordeel meer opleveren, omdat ze alleen maar zijn te vinden in doorbereke ning in de prijzen. En dat is een situatie waarmee niemand bijzonder opschiet. Het resultaat van zaterdag is niet onbemoedigend. De werkgevers heb ben reeds getoond, begrip te kunnen opbrengen voor de positie van de vakbeweging, welker problemen zich trouwens ook op hen zelf zouden gaan wreken. Het was overigens te verwachten, dat wat in Nederland aan arbeidsvrede is bereikt, niet dadelijk zijn bitter einde zou hebben gevonden. Met ingang van 1 november is aan prof. dr. ir. J. L. van Soest, directeur van het fysisch laboratorium, ter stand plaats Den Haag. op het daartoe door hem gedane verzoek eervol ontslag ver leend. onder dankbetuiging voor de langdurig bewezen diensten. hang-, leg- en keukenkasten HOGEWOERD 99 officieel meegedeeld, heeft het begin van deze maand op Cuba meer dan duizend doden geëist. De oos telijke provincies Camaguey en Oriente zijn het zwaarst getroffen. Doordat de twee grootste rivieren op het eiland, de Cauto en de Con- tremestre buiten haar oevers traden, zijn grote gebieden en verschillende steden geheel overstroomd. De scha de loopt in de miljoenen. De red dingsacties worden nog steeds voort gezet. Dit nieuws van de ramp werd pas wereldkundig gemaakt, nadat premier Fidel Castro na zijn rondreis door het land in Havanna was teruggekeerd. Duizenden huizen zijn vernield, dui zenden boerengezinnen en landarbei ders hebben al hun bezittingen verlo ren. aldus het officiële communiqué. Gewassen en vee zijn in de getroffen gebieden weggevaagd en hoofdwegen, landwegen en spoorwegen totaal ver-j Reeds voor de orkaan over Oriënte trok waren 150.000 personen geëva cueerd. Maar toch zijn er nog meer dan duizend mannen, vrouwen en kinderen omgekomen. Overstromingen Op het ogenblik nog staat een deel Oriënte over een breedte van 40 km heel blank. Het water van de rivier bereikte - ongekend hoog niveau, hoger dan de inwoners van het getroffen gebied zich ooit hebben kunnen voorstellen. Velen zijn dan ook door het water verrast op plaatsen, die zij volkomen veilig achtten. Onder de leus „sterker dan orkanen is het gevoel van de solidariteit onder de mensen", belooft Castro in het commu niqué al het verwoeste te herstellen- Hei land zal herrijzen, zegt de premier, in een mate. die uitgaat boven de ge leden schade. Vloedgolf •Gisteren zijn de duizenden bewoners en toeristen op de Hawaii-eilanden ge waarschuwd voor een vloedgolf, die in aantocht was. Deze vloedgolf was ver oorzaakt door een aardbeving onder de zee bij de Koerillen. Deze aardbeving was in Japan New York, Upsala, Bel grado en andere Europese steden ge registreerd. De bewoners van de Hawaii-eilanden vluchtten in allerijl naar de hogere ge bieden. Toen de vloedgolf de kust bereikte, viel de hoogte c-rg mee. Er deden zich slechts kleine overstromingen voor. De geef mij maar vruchtenyoghurt NG

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1