Nieuwe leidse Courant Troepen Ben Bella op twee fronten met Berbers slaags V.S. protesteren tegen aanhouding konvooien Wordt ramp ook een schandaal? Vrij gespannen sfeer in de Stichting van de Arbeid Twee man gesneuveld bij gevechten Algerijnen omsingelden hoofdkwartier Michelet Spanning in Babelsberg „Stantvaslfgh is ghebleven CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Zaterdag 12 oktober 1963, 44ste jaargang Overwegend droog Overwegend droog weer met veel be wolking maar ook plaatselijk enkele op klaringen. Zwakke tot matige wind, in het noorden van het land tijdelijke krach tige wind tussen zuidwest en west Wei nig verandering in temperatuur. (zie voorts pagina 7) Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,65, p.m. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendier ïst bezorging 1 8-19 uui 1 1YTA DE dreigende woorden van Ben Bella en de leider van het Front van ■L socialistische krachten is het gisteren tot daden gekomen; in Kabylië raakten militairen van het Algerijnse leger, die vanuit Tizi Ouzou, de hoofdplaats van Kabylië, oprukten, slaags met aanhangers van de verzets beweging tegen de president. De regeringstroepen hebben op twee fronten een aanval ingezet op de militairen van het FFS en wel ten noorden en ten zuiden van de enige weg naarMichelet, waar Ait Ahmed en kolonel Mohand de door Ben Bella afgezette bevelhebber van Kabylië, hun hoofd kwartier hebben. Aan de ene kant kwam het tot vechtpartijen bij Fort National, ter wijl aan de andere zijde bij de top van Tirourde werd gevochten. Na dere bijzonderheden zijn doordat de telefoonverbindingen met Kabylië zijn verbroken, moeilijk te krijgen. Fort National is een dorpje, dat om geven door hoge bergen, alleen via een bochtige weg is te bereiken. Volgens berichten uit Tizi Ouzou zonden Fort National. Azazga en Ouadhias door regeringstroepen zijn Een beeld van de 'autoweg naar Berlijn, aan de zonegrens, waar enkele Amerikaanse konvooien door de Russen zijn opgéhouden, omdat de Amerikanen het bevel van de Russen om uit de auto's te komen om sich te laten tellen, niet wensten op tevölgen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren ge protesteerd tegen het tegenhouden van een Amerikaans militair kon vooi op de autoweg tussen West- Berlijn en West-Duitsland. Minister Rusk ontbood in Washington de Russische ambassadeur Dobrynin en de Amerikaanse ambassadeur in de Sowjetunie, Kohier, diende in Mos kou een protest in bij de Russische onderminister van buitenlandse za ken, Zorin. Het State Departement zei geen bevredigende verklaring te hebben ge kregen voor de Russische belemmeringen. Het had echter goede hoop dat de Russen hun houding zouden herzien. Gisteren werd de situatie enigzins gespannen toen Russische pantserwagens de wacht bij de controlepost Babelsberg kwamen verster ken. Zoals wij melden was 'het hier dat de commandant van een Amerikaans kanvooi weigerde te voldoen aan de Russische eis dat alle manschappen uit de legerauto's zouden stappen om te worden geteld. Het gevolg hiervan was dat dc Russen weigerden het konvooi, Het ziet er naar uit dat de ramp met het stuwmeer van Vaiont wel eens een schandaal kan veroorzaken. Er zijn berichten geweest dat reeds lang bekend was dat er op de steile hellingen van de berg Toe gevaar ingenomen. Er zouden bij de gevech- bestond voor aardverschuivingen. Het communistische dagblad ten twee militairen zijn gesneuveld en een gewond, doch deze berichten zijn later niet bevestigd. In Michelet, dat vanmorgen werd om singeld door Algerijnse troepen, heeft de leider van het FFS inmiddels de bevol king tot de strijd opgeroepen. Ait Ahmed zei, dat de strategie van het Front van socialistische krachten is gebaseerd op een verdediging in de diepte. „Wij staan niet alleen, onze troepen hebben Medea, 50 km ten zuiden van Al giers aangevallen. Wat belangrijk is, is niet het verdedigen van onze huizen, maar er voor te zorgen dat de troepen van het ministerie van defensie geen en kel respijt hebben". Vanmorgen echter beschoten soldaten van leger en berbers elkaar bij Michelet. Uit Michelet is gisteravond laat het be richt gekomen, dat de leiders van het FFS en de hen steunende militairen gis teren in het begin van de middag de plaats hebben verlaten en zich in de ,,maquis" hebben teruggetrokken. In de plaats bevonden zich geen militairen meer en de bevolking was rustig. Verslaggevers, die gisteravond na een moeizame tocht naar het terrein van de gevechten naar Algiers terug keerden hebben verklaard, dat de sol daten die het FFS steunen zich in de bergen hebben teruggetrokken. Zij houden zich onledig met het blokke ren van bergpassen. Zij zouden tegen de journalisten hebben gezegd dat het de bedoeling is een „soort oorlog te voeren, waartegen met tanks niets valt uit te richten". Unita herhaalde gisteren de kop een bericht uit 1961 „Zal de grond verschuiving die wordt veroorzaakt door het stuwmeer van Vaiont zich langzaam voordoen of met een schrikkelijke slag?" Er zijn geruchten dat er met snelheid van 40 centimeter per dag grondmassa's van de berg verschoven en dat de burgemeester van het dorp Erto el Casso al gewaarschuwd had voor aardverschuivingen en had aan geboden de bewoners te evacueren. Ook zouden herders reeds het gebied hebben verlaten omdat de schapen hei gevaar hadden gevoeld. Ook in uiterst rechtse bladen wordt HAMMOND In één oogopslag Militairen krijgen tandebor- stel én poetsconstructie pag. 2 Zuid-Afrika zal zo zegt men in diplomatieke kringen spoedig uit de V.N. moe ten treden pag. 5 Radio Moskou: Adenauer gaf verkeerde lezing van de feiten pag. 5 Na het aftreden van Mac- millan zullen de Britse con servatieven zich achter lord Home scharen pag. 5 De voorzitter van het CNV heeft de beschuldiging geuit dat in de jaren 1959-1960 grote fouten in het loonbe- leid zijn gemaakt pag. 7 en het ZONDAGSBLAD (zes pagina's). Onbewogen Terwijl Amerikaanse hefschroefvlieg- tuigen en Russische straaljagers boven de controlepost vlogen, bleven de Amerika nen onbewogen in hun voertuigen zitten. Een tweede konvooi was vrijdagochtend drie kwartier bij Babelsberg vastgehou den, maar kreeg later verlof doo te rijden. De transpörtcommandant verkoos echter te wachten tot het andere konvooi zou worden vrijgelaten, zodat zich gis terenavond ruim 200 Amerikaanse mili tairen in hun 43 voerauigen aan de controlepost bevonden. Volgens onbevestigende berichten zou het gebruikelijke zijn dat de Amerikanen bij Russisohe controleposten hun voer tuigen verlaten wanneer het kinvooi meer dan 70. andere berichten spreken van 100 militoiven omvat Waarnemers vestigen de aandacht op een Amerikaans transport van 143 map. dat gisteren bij de grenspost even uit de trucks stapten 'en vervolgens ongehinderd de grens kon den passeren. Inmiddels wordt in Washington over wat de V.S. te doen staat. De Russische minister van buiten- Koninklijk bezoek aan Perzische vissershaven Koningin Juliana, Prins Bernhard en prinses Beatrix hebben gisteren, verge zeld van de Sjah cn Keizerin Farah, een bezoek gebracht aan de visserij in stallaties in Babolsar, een haven aan de Kaspische Zee. Duizenden dorpelingen, onder wie eengroot aantal kinderen, juichten het gezelschap toe. In Babolsar werd de Koningin getoond hoe kaviaar uit de steur wordt gehaald en hoe dit dure produkt wordt gesor teerd en ingeblikt. Er werden ook be zoeken gebracht aan enkele koelhuizen, waar verschillende soorten vis uit de Kaspische zee worden opgeslagen voordat zij naar Rusland en andere Europese markten (w.o. Nederland) worden ver zonden. Vandaag heeft het gezelschap een be zoek aan Ramsar gebracht, terwijl prins Bernhard aan het strand van Babolsar op de eendenjacht ging. Intussen bereidt Thailand zich met spoed voor op de aankomst van de Ne derlandse Koninklijke familie, die. zoals bekend, dinsdag voor een bezoek van een week aan dit land zal arriveren, Hard wordt gewerkt om de schade te herstellen, die zware moessonregens aan de wegen hebben aangericht. Over de route die de bezoekers naar de stad zul len volgen worden welkomspoorten ge bouwd. Duizenden Perzen langs de kant van de straat. Rood-wit- blauwe vlaggetjes in de hand. De zoveelste rondrit van Ko ningin. Prins en prinses Beatrix met de Sjah en zijn keizerin. Deze maal echter chauffeert de Sjah zelf. De zoveelste maaldat men ons vorstenhuis bewijst, hoezeer het de harten gestolen heeft van geheel Perzië. Mor gen zal het Nederlandse staats bezoek aan Perzië worden be sloten met een bezoek aan de Karaj-daip, het modernste wa terwerk in Iran. Om goed tien uur vanmorgen is in het gebouw van de Sociaal-Eco nomische raad aan de Bezuidenhout- seweg te Den Haag het bestuur van de Stichting van de Arbeid bijeen gekomen voor de moeilijkste verga dering die het ooit heeft beleefd. Nog nooit immers was het complex van vraagstukken, waarvoor de stichting sinds haar oprichting (kort na de oorlog) is komen te staan, zo omvangrijk en van zo ingrijpende betekenis voor het sociaal economi sche beleid in Nederland als nu het geval is. Gesprek vandaag is moeilijker dan ooit (Van onze soc.-econ. redactie) De loonbesprekingen zijn begonnen n een vrij gespannen sfeer en op meer dan „een zo goed mogelijke verstand houding'' kunnen wij dan op dit mo ment ook niet hopen. De kloof tussen de vertegenwoordigers van de drie vakcentrales enerzijds en de afgevaar digden van de tien werkgeversorgani saties in industrie, landbouw en mid- gesuggereerd dat de ramp had kunnen worden voorkomen. De regering heeft een onderzoek aan gekondigd. Als de communisten de be schuldigingen dat er sprake zou zijn ge weest van misdadige onachtzaamheid waar kunnen maken, zal het hun pli- tieke kracht versterken. In verband met het aftreden van de regering-Lone volgende maand, worden moeilijke onderhandelingen verwacht over de vorming van een nieuwe coalitie van centrum en links. De communistische partij, die de grootste in West-Europa is poogt de linkse socialisten van Nenni te bewegen geen deel te nemen aan de coalitie maar samen te gaan met de com munisten in een volksfront. Vragen Tweede Kamer: Ontstaat bouwstop door loonkwestie? Het Tweede-Kamerlid Van Dis (s.g.p.) is beducht, dat vele bouw- en aanne mingsbedrijven zich genoopt zien het aanvaarden van opdrachten tot het bou wen van gesubsidieerde en andere volks woningen te weigeren of voor onbepaal de tijd uit te stellen in afwachting van de beslissing over de verhoging van de lonen in de bouwnijverheid en van de wederinvoering van de zgn. risicoclau sule in de overeenkomsten van aanne- Hij vraagt nu of de beslissing over het verhogen van de lonen in de bouwnij verheid binnenkort is te verwachten, op dat de stagnatie in de woningbouw zo spoedig mogelijk kan worden opgeheven. Ligt het in het voornemen der rege ring tegelijkertijd of bij voorbaat de zgn. risico-clausule in overeenkomsten met be trekking tot de bouw van met de open bare middelen gesubsidieerde Woningen rom toe te laten?, zo wil de heer Van Dis verder weten. denstand anderzijds is in de Stichting van de Arbeid zelden of nooit zo diep en zo breed geweest. Op enkele punten staan de partyen zelfs zo scherp tegenover elkaar dat een compromis nauwelijks mogelijk lijkt. Daarbij denken we dan in het bijzonder aan de door de vakbeweging geëiste va kantieverlenging van twee dagen, de uitkering ineens over 1963 van een week loon en het minimum loon van f 100 per week of f 2,25 per uur. De gevraagde loonsverhoging van acht tot tien pro cent zelf, zal naar verwacht wordt geen f- Ï,»ZZ*- reid, ze, a zeven pzocea, „bieden" b^n (Zie vervolg op pag. 6)1 zoon. Het kind heet Faical. Thuis..... beter voor ur Men dacht er anders over. De slagzin „Uit. goed voor u", waarmee het horecabedrijf een campagne van een half miljoen gulden heeft gevoerd om het bezoek aan café's en restaurants te stimuleren, heeft kennelijk de huis deur doen grendelen voor vele huis vaders, die anders nog wel eens biertje mochten gaan pakken.'s avonds. De ontwikkeling van het café- en taurantbezoek is namelijk in het af gelopen jaar zeer teleurstellend weest. In horecakringen is men ook heel erg geschrokken van de gepubliceerde C.B.S.-cijfers, waaruit bleek, dat de uitgaven van particulie ren in horecabedrijven in 1962 niet minder dan 7 procent lager waren dan in 1962 en daarmee daalden tot het peil van 1958. Gezien de prijsstijging van 3 procent die zich in 1962 in deze sector voor deed. was de daling kwantitatief nog groter, namelijk 10 procent. Overigens denkt de Nederlander bij „uitgaan" meer aan bioscoop schouwburgbezoek. vakantie e.d. aan het bezoeken van een horecabe drijf Bij een enquête bleek slechts 19 procent van de ondervraagden de slagzin „uit.. goed voor u" te ver binden met café- of restaurantbezoek. Met dit gegeven zal rekening worden gehouden bij de campagne voor het komende jaar, die eveneens in het teken van deze slagzin zal staan. Mincler treinen op Oudej aarsavond Evenals vorig jaar zal op Oudejaars avond een groot aantal treinen worden opgeheven. Het gaat hierom de treinen, die blijkens de ervaringen slechts in een geringe vervoersbehoefte voorzien. Op vrijdag 27 december, dc enige werkdag tussen Kerstmis en de vrije terdag, zal de normale vrijdagsdienst worden gereden, behalve dan dat er en kele forensentreinen zullen uitvallen die overbodig worden omdat de bedrijven iet werken. Rond Kerstmis en Nieuwjaar zal extra vervoersmogelijkheden worden ge zorgd, deels door de in het spoorboekje aangegeven wijzigingen en deels door het nodig inleggen van voortreinen of •erstrerken van materieel TTH i alles blijkt het het afscheid valt Adenauer zwaar. Zijn heen gaan is node en aan de onvermijde lijkheid ervan onderwerpt hij zich wrokkend. Vandaar dat de huldebetuigingen die thans zijn deel zijn door hem worden beantwoord met uitspraken die op zienbarend moeten heten en treffen door de bittere directheid in de for mulering. De strekking van deze uitspraken is, dat ze aan de ene kant storend moeten heten, aan de andere kant nog eens de visie vastnagelen van de heengaande. Het is, als voelt hij zich vervuld van wantrouwen of men in zijn spoor blijft wandelen. Straks af te wijken van hetgeen hij nu nog zo onver droten vastlegt moet dan te sterker opvallen. Kortom, het is van de oude heer een moeizaam berusten in zijn lot. Men had het gaarne anders gezien. Men kan zieh het afscheid van een staatsman ook anders denken, en ook daarvan zijn voorbeelden gegeven, en niet slechts in de politiek. Het krijgt nu iets tragisch, ook wanneer hij reeds doende is om zich een nieu we positie te verwerven in het parlement van waaruit hij zijn op volger zal kunnen bestoken. Adenauer heeft zich, door hetgeen hij is geweest en door hetgeen hij heeft mogen doen, onsterfelijke ver dienste verworven. Hij heeft Duits land het aanzien hergeven. Hij heeft in de omringende wereld veel van het deerlijk geschokte vertrouwen hersteld. Het heeft iets van een geschreven symfonie, die echter naar zijn eigen overtuiging nu nog onvoltooid moet heten. Deze overtuiging brengt hem dan nu tot de dissonanten, als waar- on toch niemand gesteld zal zijn. Blijven zal niettemin, zo dunkt ons, de herinnering aan Adenauer als aan de man wiens aanwezigheid op deze plaats en in deze tijd zeker als een gave en dus als een genade mocht worden aangemerkt. leggen de Russen bij Berlijn de Ame rikanen nieuwe moeilijkheden in de weg. Een vreemde situatie. Geschieden dan de graanlevcrantics ten on rechte? Daar zullen er zijn die het menen. Waarom de Russen in hun moeilijke toestand tegemoet geko men? Juister lijkt ons de mening, dat ge brek aan voedsel, waar ook, nooit als een middel mag worden gebruikt. Hierin ook kan de aan Christus ont leende levenskijk zich openbaren. De graanleveranties geschieden terecht. En de problemen rondom Berlijn Mogen wij een veronderstelling wa gen. dan zou het deze kunnen zijn, dat zij de moeilijkheden onderstre pen die de Russische leiding op po litiek gebied ervaart. Het is een heel ding om van de Ame rikanen voedsel te moeten betrek ken. Hoe zal men daarover oordelen in de communistische wereld en on der de neutrale staten? Wat ligt voor dc communistische denkwereld meer voor de hand dan dat men toch weer een vuistje maakt? Een andere veronderstelling? Wel nu, het zou deze kunnen zijn, dat de Russen van hun politiek van in schikkelijkheid Berlijn met nadruk willen uitsluiten. En dan wordt het Amerikaanse graan tot koren op scheidende Adenauers molen. Niet aan te nemen viel overigens, dat ook de toenadering tussen west en oost zich geruisloos zou voltrek ken. liet voornaamste is, dat zij voortgang blijft houden. Tariefsverhoging bij N.S. in werking Op 1 november zal de prijs van de achtdaagse algemene abonnementskaart eerste klas van de Nederlandse Spoor wegen worden verhoogd van f 58,tot f 60.— Deze verhoging geschiedt in het ka der van de per 1 juni aan N.S. toegesta ne tariefsverhogingen, waarbij onder an dere de prijs van de eerste-klas-reis be ter werd aangepast aan de werkelijke verhoudingen tussen de eerste- en twee de klas-accommodatie. De verhoging voor de achtdaagse algemene abonnementen is om organisatorische redenen enkele maanden verschoven. Oplichters in Mook bij bank gegrepen Een geraffineerde oplichter en zijn vrouwelijke collega zijn door de rijks politie in Mook gearresteerd. Er schijnt een goede vangst gedaan te zijn. De po litic in Italië, Frankrijk en Duitsland en ook in ons land speurden reeds maan den naar deze zwendelaars: de 50-jarige bankwerker G. W. uit Dusseldorp en de eveneens 50-jarige vrouw K. M. Nadat ze bU een plaatselijke bank niet- gedekte cheques trachtten te verzilveren zijn ze gegrepen. Het ging op de bank om verschillende bedragen, namelijk van negen tot 40.000 Duitse marken. De kas sier twijfelde aan de echtheid van de cheques en informeerde het hoofdbe stuur van de bank in Eindhoven hier over. Deze verzocht per telex inlichtin gen bij de Duitse bank. die onmiddellijk een order tot niet-betaling doorgaf. De gearresteerde man is tijdens het roorlopig onderzoek opgesloten in het huis van bewaring in Vught, de vrouw in Arnhem. Commentaren

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1