Nieuwe Leidse Courant CHAOS IN DAL VAN DE DOOD Weldra aftreden van Macmillan Am. konvooi door Russen aangehouden In Longarone slechts twee overlevenden Catastrofe was niet te voorspellen IEMCO N V. Benzine en sigaretten duurder Brood cent duurder C.N.V. houdt rekening met kritieke situatie CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Steenstraat 37 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen Vrijdag 11 oktober 1963, 44ste jaargang Weinig verandering De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Overwegend droog weer met veel be wolking en hier en daar mist. maar plaatselijk ook enkele opklaringen. Over wegend matige, maar in het noorden van het land tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). m. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 CLECHTS TWEE INWONERS van het Italiaanse stadje Longarone, een vrouw en haar dochtertje, hebben de vreselijke vloedgolf overleefd, die ontstond toen een deel van een berg in het stuwmeer stortte. Huizen van vier etages zijn door het onvoorstelbaar geweld van het water wegge spoeld. Alleen de kerktoren in Longarone bleef staan. En van het lager gelegen Prrago bleven alleen een deel van het kerkhof, de klok van een kapel en een huis over. De rest van deze en andere plaatsen is puin en modder, waartussen nu nog de vele doden liggen. den meters omhoog geworpen toen al twee gehuchten op de berghelling ver zwelgend, waarnaar het in het weer honderden meters lager gelegen dal stort te. En op zijn weg bleef niets gespaard. Mist boven (lal Vandaag hangt er een mist boven dit doodsdal, boven het verwoeste Longaro ne, Pirago, Villanova. Rivalto en andere dorpen. Amerikaanse helikopters speu- voortdurend het gebied af. Het zoe- naar de slachtoffers is moeilijk. Ook de reddingsploegen die zich met grote in spanning een weg door de modder ba nen, worden in hup werk bemoeilijkt. De kolonnes met levensmiddelen, medica menten en dekens kunnen weinig uit richten. Voor de artsen en verpleegsters iet veel te doen. Het aan tal gewonden is gering. „We doen eigen lijk alleen maar aan liefdadigheid". het ook in Longarone. Een A.P., die de voormali ge plaats bezocht, vertelde: „Van'daag heb ijc een bezoek gebracht aan Longa rone een stad die even voor midder nacht opgehouden heeft te bestaan. Al leen het stadhuis, dat op hoger gelegen grond gebouwd is. staat er nog. De rest is verdwenen. Ik heb nog nooit van mijn leven zo iets gezien- In de modder lagen nog vele lijken. Reddingsbrigades hadden geen tijd ze Dit is slechts een beeld uit de wereld van rampspoed, die zo onverwachts over het vriendelijke en vredige dal van de Piave is gekomen. Een ander beeld vormen de honderden Italiaanse en Amerikaanse militairen, die in het getroffen gebied de omgekomenen bergen. De laatste voorlopige balans van het aantal slachtoffers van de ramp bü het stuwmeer van Vaiont in Noord-Italië is: 2200 doden en 80 gewonden. Maar het dodencijfer stijgt met het uur. Honder den zwaar verminkte lijken van mannen vrouwen en kinderen verschijnen nog steeds aan de oppervlakte van het water van de Piave. terwijl andere lijken nog onder het slijk liggen waarmee de om geving van het stuwmeer is bedekt. Het gevaar van nieuwe instortingen dreigt evenwel. Technici zijn van plan een opening te maken waardoor het res terende water in het stuwmeer kan weg lopen. Dit is nu voor minstens een derde gevuld met gesteente. De kunstmatige breuk zal het einde betekenen van de grootste dam in Europa en de torts van de Italiaanse in genieurs. Maar het schijnt, dat dit offer noodzakelijk is om nieuwe rampen te vermijden. Geen verwijt Zoals bij elke catastrofe wordt ook in het dal van Piave emotioneel gegist naar een mogelijke oorzaak. Immers, de aard verschuiving was al enkele dagen waar- i genomen en de technici van de genatio naliseerde Italiaanse elektriciteitsmaat schappij krijgen de scherpste verwijten te horen. Ten onrechte. Want de omvang van deze aardverschuiving had onmogelijk voorspeld kunnen worden. Toen de ramp zich voltrok, is door de seismografische stations van Pavia, Bazel en Chur een lichte aardschok geregistreerd en het is niet onmogelijk dat deze trilling de berg massa. die in het stuwmeer stortte, los gemaakt heeft. In een officieel communique wordt dan ook duidelijk gesteld, dat de moed en de vakkenis van het technisch personeel iedere veronderstelling van zorgeloos heid uitsluit. Dat de dam in tact is ge bleven, aldus deze mededeling bewijst de kwaliteit en de deugdelijke eontruc- „De enorme massa aarde", zo gaat het communiqué verder, ..waarvan dc om vang nog niet kan worden geschat, maar die zeker tientallen miljoenen kubieke meters bedraagt maakt duidelijk, dat de ramp valt onder dc natuurlijke gebeur tenissen van catastrofale aard, die ab soluut onvoorspelbaar zijn." De ramp kan populair worden verge leken met een kei, die in een pan water valt. waardoor het water hoog opspat. Zo is het water uit het stuwmeer honder- 'Doe mee nan de" 3-Sterren prijsvraag 3 Sterren nylons geven U én kwaliteit cn nu de kans op In één oogopslag Gollnitzer voor VU-studen- ten: praten met communis me pag. 2 Nederlander opent (namens kerken) nieuwe dorp in Perzië pag. 2 Rode kritiek op Cuba pag. 5 Dr. Pauling krijgt voor de tweede maal een Nobelprijs, thans voor de vrede Resolutie tegen proces in Pretoria door V.N. aange nomen pag. 5 Metaalbond in het strijdperk tegen „muitende" leden Bankier verduisterde 324 mille pag. 9 Een foto, die een eigen verhaal vertelt over het geweld van de ramp in het dal van de Piave. Een brug is bijna verdwenen onder de door de rivier meegevoerde stuk ken hout van vernielde huizen. Een klein meisje wordt wegge haald van onder het puin van wat eens haar huis was. Thans is het alleen nog een ravagede over blijfselen van wat het water ach- weg te halen. Andere slachtoffers liggen diep onder stenen en modder begraven. De overlevenden uit Longarone zeiden dat zij de plek niet herkenden. Ik zag een man zitten op een grote steen. Ik vroeg hem of hij uit deze streek kwam. Hij zei: Mijn gezin is uitgeroeid, vernietigd. Hij sprak als in een verdoving. Benevuta de Mas. een andere dorpe ling, raakte verdwaald ih wat haar woon plaats was. Zij zei: Het was erger dan 'n bombardement of een aardbeving. Er is niets over. Ik had hier vrienden wo nen of daar ik weet het niet Zij vertelde, dat zij en haar gezin wakker schrokken doordat de grond onder hur. huis trilde. Wij dachten onmiddel lijk aan de dam en sprongen uit bed Wij zagen flitsen als van de bliksem Daarna begon het te waaien. En plotse ling stonden wij in het water. De flitsen waren vermoedelijk de hoogspanningskabels die in het water tuimelden. Een andere vrouw zei stom verbaasd te zijn toen een vriend uit een huis 200 meter verder, haar huis binnenspoelde Mevrouw de Mas wees naar een stuk kale grond. U kunt het niet weten maar hier stond een huis van vier ver diepingen waarin een dozijn gezinnen woonden tot gisteravond. Ik'zou het ook. niet weten maar ik vond 'n stuk van de drukpers hier op de grond. In het be nedenhuis was een drukkerij, die was Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES Er heerst zelfs geen rouw in Lon garone, want er niemand meer. Alleen puin, modder, ravage. Als een uitgestrekte vinger naar de hemel staat slechts de witte kerk toren overeind. Premier Macmillan van Engeland heeft zelf een einde gemaakt aan speculaties die gedurende de laatste weken over zijn aanblijven als rege ringsleider de ronde deden. Nog voor hij (gistermorgen) moest worden ge opereerd, heeft hij een brief geschre ven aan het congres van de Conserva tieve partij, waarin hij meedeelt, te zullen aftreden voor dc algemene kiezingen, die waarschijnlijk begin volgend jaar worden gehouden. Macmillan zegt dat hij aanzienlijke tijd nodig zal hebben %-oor herstel. ..Ik zal niet in staat zijn alles op mij te ne men wat met een langdurige verkiezings campagne samenhangt. Ook kan ik e: niet op hopen, de taak van eerste ministei voor een langere periode nog te vervul len. Hiervan heb ik koningin Elizabeth op de hoogte gesteld." Met ontroerde stem las lord Home de brief op het congres voor. terwijl hü door de leden van het kabinet, die een plaats op het podium hadden gevonden, staande werd aangehoord. Velen van de ruim vierduizend afgevaardigden rea geerden met applaus toen lord Home was uitgesproken. Dit gold zowel hun zieke leider als de staatsman die ten slotte be- (Van c redactie) De fiscale maatregelen van de regering in het kader van de beste dingsbeperking zullen een prijs verhoging betreffen voor sigaretten en benzine. Voor sigaretten moet erop gerekend worden dat de prijs meer dan tien pro cent omhoog gaat. Een pakje dat voor heen f 1 kostte, komt nu dus tenminste te liggen op een prijs van f 1.10. Bij de benzine zal de verhoging waarschijnlijk nog geen tien procent bedragen en de vijf cent per liter niet te boven gaan. De precieze verhogingen zjjn echter op dit moment nog niet vastgesteld. De ministerraad bepaalde reeds eerder de keuze van de artikelen, maar ver moedelijk zou het kabinet vandaag over gaan tot vaststelling van de omvang van de prijsverhoging. Eveneens heeft de regering reeds be sloten om op dit moment geen andere fiscale maatregelen te treffen. Wel dient nog bedacht te worden dat behalve de prijsstijgingen voor sigaretten en ben zine ook verschillende landbouwproduk- ten in prijs omhoog zullen gaan. De broodprijs die thans weer met een cent is opgetrokken, is hiervan een duidelijk voorbeeld. In haar beraad over belastingverho gende maatregelen heeft de regering sterk de overweging laten gelden dat het sigaretten roken niet in het belang is van de volksgezondheid en dat de ben zine aangemerkt kan worden als een lue artikel. Zij realiseert zich hierbij dat deze laatste opmerking niet geldt voor het beroepsgoederenvervoer. Ook in de kring van de werknemers- vakbeweging bleek men hedenmorgen tamelijk gelukkig met de keuze van de artikelen van de regering. sloten had een eind te maken aan de onzekerheid waarin het congres ver keerde. Voor vervolg zie pagina 13 Na overleg tussen de Nederlandse bakkerij Stichting en het ministerie van economische zaken heeft de minis ter van economische zaken zich ermee akkoord verklaard dat m.i.v. 14 okto ber 1963 de prijs van brood met een cent per 80ft gram wordt verhoogd. Aanleiding hiertoe zijn de verder ge stegen prijzen van bloem en meel. Bakkers die reeds voor 14 oktober hogere broodprijzen berekenden dan in overeenstemming was met de afspraken met de Nederlandse Bakkerij Stichting, dienen de prijsverhoging achterwege te laten, resp. hun prijzen te verlagen. In dien bij onderzoek zou blijken dat voor brood hogere prijzen worden berekend dan met het voorgaande in overeenstem ming is, zal een prijsmaatregel niet kun nen uitblijven. Een konvooi van het Amerikaanse leger, dat reeds 16 uur lang door de Russen in Oost-Duitsland vastgehouden is, is vanmorgen vroeg bij de binnen komst van Berlijn opnieuw aangehouden. De 18 voertuigen met 61 man werden opgewacht door een bus vol Russische soldaten met machinepistolen, die eisten, dat de Amerikanen zouden uitstappen om geteld te worden, hetgeen werd ge- Om dezelfde reden was het konvooö al vastgehouden te Marienborn. Volgens de autoriteiten betreft het hier een weloverwogen Russische actie, wellicht als vergeldingsactie voor het recente Amerikaanse machtsvertoon in de Berlijnse enclave Steinstücken. Terwijl het Amerikaanse konvooi bij de controlepost Babelsberg wachtte, ver trok een ander Amerikaans konvooi van 22 voertuigen met tenminste 100 man kort voor 6 uur w.e.t. uit West-Berlijn voor de reis over de autoweg naar West- Duitsland. Het kon de post Babelsberg zonder moeite passeren. De soldaten van beide konvooien zijn volledig bewapend. De konvooien maken deel uit van een uitwisseling van pa rate eenheden tussen West-Berlijn en West-Duitsland die reeds enige dagen aan de gang is. Later werd door het Amerikaanse le ger meegedeeld, dat het nieuwe konvooi op weg naar West-Duitsland om 9 uur w.e.t vrijgegeven werd maar dat het niet vertrekt, wellicht omdat het zich gereed houdt voor mogelijke hulp in afwachting van het vrijgeven van de eenheid die op weg is naar Berlijn. Duitse vrachtwagenchauffeurs vertel den dat zij tientallen Oostduitse solda ten. gewapend met automatische pistolen gezien hadden, die naar de controlepost gingen. De rij wachtende auto's en vracht auto's in Babelsberg, die naar West-Ber lijn willen, was inmiddels aangegroeid tot bijna zeven kilometer. Het Ameri kaanse leger weigert commentaar. Vanmiddag werd alle verkeer op de Berlijnse autoweg stopgezet, doch later was enig burgerlijk verkeer in beide richtingen toegestaan. geef mij maar vruchtenyoghurt Geen staking, maar ook geen medewerking (Van onze soc.-econ. redactie) Het Christelijk Nationaal Vakver bond is van mening, dat de vakbe weging niet het wapen van een al gemene staking mag gebruiken, in dien het loonoverleg in de Stichting van de Arbeid, dat morgen begint, zou mislukken. Het CNV zou liever een ander „zwaar wapen" hanteren, nl. opzegging door de vakbeweging van alle medewerking aan een cen traal uitgestippelde loonvorming en het daarop volgende toctsingsbclcid. In de gisteren te Utrecht gehouden studieconferentie van het C.N.V. heeft verbondssecretaris dr. W Albeda aan dit standpunt uiting gegeven. Hij ver klaarde. dat een algemene staking niet alleen tegen de werkgevers gericht zou zijn. maar ook tegen de overheid' en dit zou neerkomen op een complete re volutie. Het C.N.V. meent dan ook. dat de vakbeweging op centraal niveau het wa pen van de staking mist Dit betekent weliswaar een verzwakking van de po sitie van de centrale werknemersvak centrales, maar daar staat tegenover dat zij een ander zwaar wapen wél kunnen hanteren en daartoe bereid moeten zijn. nl. het zich onttrekken aan de centrale verantwoordelij'kheid voor de loonvor- Loonstop Dit zou ook kunnen gebeuren, indien de regering er onder bepaalde omstan digheden toe zou besluiten een loonstop af te kondigen. Het C.N.V. verwacht echter niet, dat het tot een dergelijke regeringsmaatregel zal komen. Ook van arbitrage op centraal niveau heeft het C.N.V. geen verwachtingen, omdat die praktisch nauwelijks te verwezenlijken De verbondsvoorzitter, de heer C. J. van Mastrigt, verklaarde dat de vakbe weging ernstig rekening moet houden met het ontstaan van een kritieke sltua tie „aan het einde van deze week". Ver wijzende naar uitlatingen van werkge verszijde in de afgelopen dagen meende de heer Van Mastrigt „nog geen gunstig t te zien'*. klim Naar wij vernemen zijn de latente spanningen in diverse bedrijfstakken de laatste dagen weer aanmerkelijk toege nomen vooral in de metaalindustrie. Dit blijkt de bestuurders van de vakbonden om. uit de vergaderingen, die met plaatselijke afdelingen worden gehouden. De tweede voorzitter van de Chr. Me- taalbedrijfsbond. de heer J Lanser, deel de ons mee, dat in tal van bedrijven de situatie momenteel „zeer licht ontvlam- De CMB heeft al het mogelijke ge daan om de zaak in de hand te houden, maar de bestuurders zijn er zeker van, dat dit onmogelijk wordt indien er niet op korte termijn „iets positiefs" gebeurt. ..Ik vind het verbijsterend te moeten horen en lezen, dat bepaalde bestuur ders van werkgeversorganisaties menen of althans de indruk pogen te wekken, dat er „niets" aan de hand „het nog wel meevalt", aldus de heer Lanser. die verklaarde, dat de „werk gevers zich vooral niet moeten ver gissen". De vakbonden in de metaalin dustrie zullen zeer sterk vasthouden aan de verlangde uitkering ineens en aan de gevraagde minimum-beloning, omdat in de vergaderingen blijkt, dat er in vele gezinnen nog steeds een grote nood heerst. „Ons als vakbondsbestuurders wordt herhaaldelijk verweten, dat we een en ander niet serieus nemen en dit kunnen we beslist niet v=e! langer in de hand houden", aldus de C.M.B.-bestuur der. Ook ineens over 1963. Ten aanzien van dit punt hebben werkgevers echter laten weten, „dat de vakbonden, wat zij ook zullen doen, niet op een dergelijke uit kering moeten rekenen". Commentaren TAE socialistische fractieleider prof. Vondeling noemde het vorige week in de Tweede Kamer een symptoom van „onevenwichtig beleid", dat de regering wel de overheidsinvesteringen beperkt, maar de prikkel voor de particu liere investeringen laat voortbe- De heer Vondeling begreep niet, waarom het kabinet de investe ringsaftrek en vervroegde afschrij ving ongemoeid heeft gelaten. Hij stond in deze mening niet alleen. Minister-president Marijnen heeft echter terecht geantwoord, dat het schorsen van genoemde fiscale fa ciliteiten onder de huidige omstan digheden niet verantwoord zou zijn. Immers, als de regering de span ning op de arbeidsmarkt met struc turele middelen wil bestrijden, is het zaak de totstandkoming van voldoende particuliere diepte-inves teringen die, omdat ze het ac cent van de factor arbeid naar dc factor kapitaal verplaatsen, verrui mend op de arbeidsmarkt werken welbewust te bevorderen, mede door een selectief vergunningenbe leid voor de industriële bouw. Dat komt ook de economische groei ten goede, die door het gebrek aan arbeidskrachten wordt geremd. In dit beleid nu kan de investe ringsaftrek niet worden gemist. Het ongedaan maken van deze sti mulans zou een zuinigheid zijn die de wijsheid bedriegt. Pas in een situatie van overbesteding kan een geheel of gedeeltelijk ongedaan ma ken van de investeringsfaciliteiten aan de orde komen. De particuliere bestedingen zullen trouwens toch nog behoorlijk onder druk komen te staan. Ze ondergaan straks immers de remmende in vloed van de aangekondigde kre dietbeperking. Eenzelfde effect is te verwachten van de komende loonsverhogingen en de daaruit voortvloeiende prijs verhogingen. De loonstijging zal dc winsten en liquiditeiten van de be drijven niet onberoerd laten en zo doende ook de investeringsruimte beperken. Ze zal voorts de export mogelijkheden beperken, wat even eens de investeringen zal doen in krimpen. Bovendien zal de temporisering van de overheidsinvesteringen ook be trekking hebben op die particuliere investeringen die de overheid sub sidieert. En hoevele zijn er dat niet? TAE Nederlandse middenstand heeft in dc maanden januari tot en met augustus behoorlijke omzetten kunnen behalen; alleen de schoen- reparatiebedrijven vormen een lelij ke uitzondering op deze uitspraak. Duidelijk blijkt dit alles uit de zo juist door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf gepubliceerde cijfers. Als wij de schoenreparatiebedrijven, die een omzetdaling van 7 boek ten in vergelijking met dezelfde pe riode van 1962. buiten beschouwing laten, dan is de kleinste stijging 4 en de grootste 16 Het zwaarte punt ligt bii de omzetstijgingen van 6 tot 10 Slechts in enkele gevallen hadden wat prijsverhogingen invloed op de omzetstijging, nl. bii de groente- en fruitwinkels, de melkwinkels en de bakkerswinkels. Maar de toegeno men koonkracht van de bevolking bleef toch wel dc voornaamste rol spelen en dat geldt zeker bij dc overige winkels. En in deze cijfers zijn dan nog wel de tegenslagen van de koude cn slechte maanden januari en februari beerepen die de schoenreDaratiebe- drijven zo'n tegenslag hebben be zorgd. Wie niet beslist de straat op moest deed liet toen niet. Omge keerd hebben dc slijters en de dro gisten juist van die harde tijd ge- Drofiteerd. Hoe de omzetstijginp- in de eerste acht maanden van dit jaar in ver gelijking met die van het vorig jaar precies is geweest laten wij nu zien: schoenrepar. bedr. kaDoersbed rijven kruiden, bedien, zaken slaeersbedrijven tabakswinkels kruid zclfbed. zaken groente- en fruitw kantoorboekhandel meubelzaken boekhandel banketbakkersza ken winkels in huish. art. parfumeriezaken melk- en zuivelwinkels bakkerswinkels textielzaken sliiterijen goud- en zilverwinkels Wii moeten 7% 4% 12% 14% 16% denken, dat het bier om eemiddelden voor een groep gaat. Niet elke winkel zag zijn omzet met dit percentage op lopen; soms was het meer, maar soms was het minder. En bovendien, al hebben de midden standers flink wat meer verkocht, dan wil dal nog niet zeggen dat ze ook flink wat meer winst gemaakt hebben. Produktie staatsmijn Emma voor deel stopgezet De hoofddirectie van de staatsmijnen tot de conclusie gekomen dat in de huidige omstandigheden de voortzetting van de kolenwinning in de zogenaamde stijle vleugel van de staatsmijn Emma niet rendabel is en derhalve voorlopig stopgezet dient te worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1