VISIE OP (I HET JAAR 2000 w Waardevol Stadsgewest met vier miljoen inwoners Grote longen moeten lucht geven Jaarlijks rond 1000 ha. cultuurgrond minder DONDERDAG 10 OKTOBER 1963 WIL de Zuidhollandse Randstad in het jaar 2000 met zijn vier miljoen inwoners niet volkomen geïsoleerd zijn van de rest van West-Europa, dan zullen enorme kapitalen moeten worden geïnvesteerd in nieuwe weg-, spoor- en oeververbindingen met name in het Deltagebied. Dat is de conclusie van het rapport, dat de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland in opdracht van Gedeputeerde Staten heeft uitge bracht bij wijze van tussentijdse verkenning van de planologische ontwikkeling in de provincie. Uit het rapport, dat is opgesteld onder leiding van ïr. G. C. Lange, directeur van de dienst, klinkt de waarschuwing door dat slechts met de aanleg van nieuwe wegen, spoorlijnen en tunnels kan worden voorkomen dat de Randstad met zijn wereldhaven in een isolement zal geraken wanneer de vaste oeververbinding tussen Dover en Calais zal worden gerealiseerd en het internationale verkeer, waarin thans nog Rotterdam de belangrijkste schakel vormt, zich naar het zuiden gaat verleggen. De planologen hebben in hun rapport voorts blijk gegeven van een nieuwe visie op de ruimtelijke ordening. Zij zien de Randstad uitgroeien tot een enorm stedelijk centrum, dat slechts bewoonbaar zal blijven als daarin voldoende ruimte wordt gelaten voor groenstroken en recreatiegebied. Het is daarom dat zij spreken van een ring van steden, voorzien van longen en een gordel van groen en doorsneden van tal van wegen, die een vlot forensenverkeer mogelijk moeten maken. Chr. De Ruijter- i noemen, diepte investeringen te doen om te voorkomen dat de Randstad voor de volgende generaties onbewoonbaar zal worden. „Als wij nu niet investeren en de nodige werken uitvoeren, dan zullen wij al over twintig jaar een niet meer in te halen achterstand hebben", aldus mr. Van Riel. „Ons land zal dan moeilijk leefbaar zijn. Wij moeten de mogelijkheden scheppen om verder van ons werk af te wonen, en daartoe metro's driebaanswegen, ringwegen, tunnels en bruggen aanleggen om niet een verstopt verkeer in een te volle provincie te krijgen." &PöORv/EC,e-n. TUIN0ÜUW. fit CREATIE. "LIET op deze pagina samengevatte lijvige (90 pagina's) rapport van de Zuidhol- landse PPD volgt zyn voorganger de „Ideeenaehets 1957" op. Het wil niet meer zijn dan een verkenning zoals de naam aanduidt een studie. Een visie op de j mogelijke, situatie, in het jaar 2000, gcpro- j jeeteerd vanuit de eisen, die leving van thans stelt. Het ia waardevol af en toe een dergr- '"*6 o--- ---------- lijk. momriiiopnftnit it m.ktn. voor.l in drie groene longen en daaromheen een groene gordel. Zo is het E-UHOPOORT PVMGVlAKn (Van een onzer redacteuren) »en- j TT'EN stadsgewest met vier miljoen inwoners, bestaande uit een i -t^ ring van grotere en kleinere woongebieden met daartussen i geweat als het onze, waar het zo dy namisch toegaat en waar zulk een groot deel der bevolking woont. Duidelijk is nu dat veel veranderde sedert de vorige „tus senstand". Te zien is ook wat klopte met de verwachtingen en wat niet. Nieuwe ideeën kunnen worden verwerkt, de si tuatie kan worden aangepast Men tracht nu weer vooruit te lopen op verder te ver wachten ontwikkelingen. Het is immers goed voorbereid te zijn op de invloeden in komende tijden. De planologen hebben de taak tydig een waarschuwende vinger op te steken, denkbeeldige lijnen te schet sen, eventuele misslagen te voorkomen. Best mogelijk dat over vijf jaar weer to taal andere zaken de aandacht vragen. Nu is het de verkeerssituatie die aangepast moet worden en die by dit rapport een groot deel van de aandacht opeist. Mis schien straks de recreatie of het behoud van het agrarisch areaal. De situatie van het jaar 1968 of 1969 tot in details voor spellen is niemand gegeven. Mede om die reden mag men wel waar de. aan deze schets voor 2000 hechten, pjaar niet te veel. Het rapport getuigt in ieder kwame aanpak der niet te onderschatten problematiek. Maar de juistheid van deze planologie dient niet te worden overschat dat doet de PPD zelf ook niet. beeld dat de planologen van de provincie voor ogen staat van het Zuidhollandse kerngebied in het jaar 2000. De drie groene longen Delfland, Vlietland en IJsselland moeten verhinderen dat de steden en kassengebieden met elkander verkitten en de groene gordel zal een aaneenrijging moeten zijn van recreatie gebieden. Uitgaande van de veronderstelling dat de landelijke bevolking zal toe nemen tot 18 miljoen inwoners, hou den de Zuidhollandse planologen re kening met een provinciale bevol kingsgroei van 1,2 miljoen Inwoners, waarvoor 370.000 woningen nodig zul len zijn. In totaal komt dit, met de voortschrijdende gezinsverdunning, krotopruiming en sanering van ver ouderde wijken, neer op een behoefte aan 570.000 nieuwe woningen. Dit be tekent dat er een woongebied van bij na 2 miljoen inwoners bij moet ko men, waarmede een oppervlakte is gemoeid van ruim 25.000 ha dat is een gebied zo groot als de Alblasser- Waar de verwachte groei tot 4 mil joen inwoners in het jaar 2000 moet worden opgevangen, behoeft volgens de planologen thans nog niet te Oat kan gebeure üouda of Dordi i Hellevoetsluis, Gor- Groene keten van recreatiegebied Krimpener Hout en de Loet. Vandaar langs de Vlist naa' de oostzijde van de Reeuwijkse Plassen over de Oude Rijn de Zuideindse Plas (Nieuwkoop) an in westelijke richting over Wou- brugge langs de Braassem en de Kager- plassen naar de duinen en de kust. Zo zal Vlieland goed verbonden kunnen zijn met het duingebied, met het plassenge- bied en via IJsselland met de Krimpe- nerwaard. Delfland kan uitstekende ver bindingen hebben met de Brielse Maas er. de Delta, met Vlietland en IJssel land en vandaar met andere delen van onze provincie. Nog een andere recreatieketen is denkbaar indien de Grevelingen met recreatiestroken op de buitendijkse gronden langs Krammer, Volkerak cn 1 Hollandsch Diep met de Hollandse en de Brabantse Biesbosch zou worden verbonden. Deze keten zou enerzijds contact hebben met het ontspanningsge- bied in de Delta, anderzijds naar het oosten met Brabant Over de Haring- vlietdam via de Tussenweg en een groenstrook langs het Spui en via de Haringvlietbrug kan contact gemaakt plannenworcjen met het overige groensysteem houden. Dat zijn de drie reerea- JTZSVina., tiegebieden Delfland, Vlietland ring van dc algemene vefkcersontslui- en IJsselland, waarbinnen uiter-|tins.d°°r beplanting van bermer en ju loverhoeken, door aanleg van toeristen- aard belangrijke gedeelten agra- wefen volgen» de «uggestie» van de A.N.W.B., kan een optimale opnameca paciteit worden verkregen met behoud van een belangrijk deel van het agra risch land. Het rapport noemt dit van groot belang, omdat daardoor eerst ge- I leidelijk aan en slechts bij gebleken be- hoefte meer grond voor recreatie in be- zal worden genomen. Stranden beter ontsluiten (Van een onzer verslaggevers) ling in het jaar 2000 lucht moet geven en de kern van de Randstad bewoonbaar moeten risch kunnen blijven. Voorts zijn er nog belangrijke mogelijkheden voor recreatie-complexen in de Rotterdarhse agglomeratie en bij de Drechtsteden. zijn omgeving houdt. Eigen lijk zal er slechts dit veranderen, dat de bekende groene ruimte al dan niet landschappelijk beter verzorgd gastvrijer gaat worden. Waar nu t ken staan en bordjes met ..verboden toegang", zullen richtingwijzers aange ven. waarheen de diverse fietspaden, wandelpaden, en toerwegen voeren. Er zullen in die groene gebieden ontmoe tingspunten zijn zoals restaurants, speeltuinen, natuurbaden; maar ook water, picknickplaatsen, ligweiden kum of misschien toch in Deltastad. al staat Deltastad (op Goeree) ook niet meer aangegeven. De benodigde ruimte is in ieder geval nog aanwe zig, mits men waakt tegen te grote compactheid. Repercussies DE, PROVINCIALE planologische dienst heeft de nieuwe ideeënschets, die aansluit op het eerder uitgebrachte rapport „Randstad en Delta", gefun deerd op een aantal verschijnselen, waarmede tot nu toe weinig rekening is gehouden, maar die belangrijke reper cussies kunnen hebben op de uiteinde lijke vormgeving van het gebied. 1 DAAR is dan allereerst het feit dat de grote steden zelf weinig of ni6t meer toenemen in inwonertal en dat de groei zich in de randgemeenten of zelfs op groter afstand in tal van naburige dorpen voltrekt. Hier dreigt het gevaar waaraan de buitenlandse miljoenenste den vaak niet zijn ontsnapt, namelijk dat zij uitgroeien tot aan elkaar verkit- te stadsgebieden die de moederstad in omvang en inwonertal overtreffen. Voor „onze gelede metropool" zou dit een dichtslibben van de open ruimte tot ge- volg kunnen hebben met zeer bezwaarlijke consequenties voor de bewoon baarheid 1 Het gebied van Midden Delfland met -1- daarbij aansluitend de bufferzone tussen Delft en Overschie/Schiedam benevens de strook tussen Pijnacker en Rotterdam bewesten de Hofplein spoor lijn. Een belangrijk deel van dit toekom stige recreatiegebied is in het streekplan Westland opengehouden als agrarisch gebied met uitsluiting van kassen. Het aansluitende deel langs de Waterweg agglomeratie zou volgens het ontwerp- streekplan Rechter Maasoever eveneens die bestemming krijgen met dien ver stande, dat langs de randweg van Vlaar- dingen, Schiedam en Rotterdam grote stroken voor recreatieve doeleinden zou den worden bestemd. Het samenhan gende gebied is in de streekplannen vrij nauwkeurig omgrensd door stedelijke bebouwing. o Het gebied tussen de Vliet, de spoor- Leidse agglomeratie, terwijl de stad Zoetermeer er in zal zijn gelegen. Het zal in de streekplannen Haagse Agglomeratie (dat in samenhang met Rechter Maasoever wordt ontworpen» en Oude Rijnmond zijn bestemming moeten ontvangen. Gemakshalve wordt dit gebied voorlopig Vlietland genoemd, j q Het gebied tussen de Rotte, de Oos- telijke randweg van de Rotterdamse agglomeratie, de Hollandse IJssel en de randweg langs de zuidwestzijde van Gouda in combinatie met de spoorlijn van Gouda naar Den Haag. Het over- grote gedeelte van dit gebied, dat voor lopig gemakshalve IJsselland zal wor- I den genoemd, is begrepen in het ont- "echte Buiten het kerngebied kan voor de recreatie veel worden bereikt door ook bij de agglomeraties zoals Rotterdam- Zuid. Hoogvliet/Spijkenisse en de Drechtsteden belangrijke recreatie- complexen aan te leggen. Hierbij wordt onder andere gedacht aan 'een recrea tie-gebied in het westen van de Alblas- serwaard en een aan de oostzijde van het eiland IJsselmonde tussen Ridder kerk en Hendrik Ido Ambacht, aan af ronding van het gebied der Reeuwijk se plassen en dergelijke. Verbinding recreatiegebieden langs het water, die thans nog min of meer ver spreid zijn gelegen, onderling te verbin den. Zo kunnen het strand en de dui nen van Voorne benevens de Brielse Maas verbonden worden met het re creatiegebied van de Oude Maas. dat weer via de Waal langs Den Donck in verbinding gebracht kan worden met de het scheppen van een groot re creatiegebied in de Grevelingen is een schetsplan uitgewerkt, dat momenteel op ambtelijk niveau een onderwerp van bespreking uitmaakt. Getracht wordt Randstad. heid dat de stads- voortschrijdende techniek, veel niet vrijwillig genoegen moest nemen. Meer open ruimte tussen de achtergevels, bouwblokken slechts aan twee zijden bebouwd, ruime voor tuinen met het oog op de lichtinval; brede straten en wegen ten behoeve van het groeiende autoverkeer, veel meer parkeerruimte en andere openbare voor ngen maken dat men bij de opzet nieuwe stadsdelen doogaans gemid deld niet hoger komt dan ongeveer 20 tot 25 woningen per ha. Maar ook bui- - r - ten de steden stijgt het grondgebruik ten voorkomen dat de steden per inwoner door de toenemende behoef- j j"0* _,ler<^eT. te aan recreatieterrein en terreinen voor allerlei sociale en culturele voozienin- huizen. Nieuwerkerk aan de IJssi Moordrecht. Tenslotte vertoont zuidwester kwartier de meest ge mengde vorm van kassengebieden (B-driehoek, Pijnacker en Nootdorp) woongebieden, vliegvelden en groene Met een gemiddelde bevolkingsdicht heid voor het aldus ontstane stadsge west, welke die voor het Ruhrgebied gaat benaderen, is volgens de planolo op het water, aan het water en op het I steeds land ontspanningsgelegenheld in de vrije natuur te scheppen voor de hon derdduizenden uit Randstad, uit Zee land en uit Brabant, die hier tijdens de weekends en in de vakantie verpo zing komen zoeken. Dat de Nederland se kust en de daarachter gelegen Rand stad met de Delta sinds de bevrijding in steeds sterkere mate ook voor dc bevolking van onze buurl den als va kantieoord gaat gelden, maakt het stel len van prognoses niet gemakkelijker, aldus het rapport. QVER HET PROFITEREN van de kust als recreatiegebied zeggen de planologen dat dit eerst kan zo dra een betere ontsluiting een gro tere spreiding van de strandbezoe- kers mogelijk maakt. Een kustweg wordt daartoe afgewezen vanwege de gevreesde aantasting van de duinen en verstoring van de rust. Geprefe reerd wordt een weg aan de binnen rand van de duinen met tappunten naar de kust. Voor een tekort aan ligstrand behoeft na de uitvoering van de Deltawerken niet meer te worden gevreesd mits de nieuwe ont sluitingen tijdig worden aangelegd en van meet af aan voor een betere spreiding wordt gezorgd. gen. wil zeggen de daling van het gemiddeld aantal bewoners per woning, dat thans voor de provincie 3,7 en voor de steden Den Haag en Rotterdam 3.5 bedraagt, maar dat in het jaar 2000 ongetwijfeld tot 3,25 zal zijn gedaald. Voorts blijkt steeds weer dat na sanering de binnen steden en verouderde wijken nog slechts een derde van het oorspronkelijk aan tal inwoners kunnen herbergen. Voor ge zinsverdunning en sanering te zamen zijn tot het jaar 2000 alleen al 100.000 nieu we woningen buiten de bestaande ker- centrum van de Zuidhollandse Randstad met daaromheen een krans van andere steden, maar zij hebben het gebied bin nen de ring Den Haag- Leiden- Alphen- Gouda- Rotterdam- Delft in vier parten verdeeld, globaal volgens de oostwest- lljn van de spoorbaan Den Haag-Gou- da en de noordzuidlijn van de (gedeel telijk ontworpen) rijksweg 16. Het noordwester kwartier wordt daarbij ingenomen door de stad Zoe- termeer en een gecombineerd recrea tief en agrarisch gebied. Het noord ooster kwartier zal hoofdzakelijk be zet zijn met het areaal van de Bos- koopse cultures en een kassengebied tussen Hazerswoude en Moerkapelle. Het zuidooster kwartier dient hoofd- de longen Delfland, Vlietland en IJssel land, die onderling verbonden moe- J n kas- elkaar toegroeien, de enige mogelijkheid om de Randstad goed bewoonbaar te hou den. De open ruimten langs de randen van de grote, middelgrote en kleinere steden zullen op vrije dagen het uit zwermen van de bevolking vergemak kelijken. De betrekkelijk geringe afstanden tot de woonwijken kunnen bij een doelma tige indeling van de recreatiegebieden voorkomen, zo menen de provinciale planologen, dat men ver weg moet trek ken of dat honderdduizenden van be noorden de Waterweg bij voorkeur hun ontspanning in de Delta gaan zoeken, wat weer tot allerlei congesties in de tunnels aanleiding kan geven. Hoe de verdeling tussen agrarisch en recreatief gebied zal moeten zijn, is een onderwerp voor nadere studie. De plannen zullen zo moeten zijn opgezet, dat de uitbreiding van de ontspannings gelegenheid gelijke tred houdt met de groei van de bevolking. Maasoevei werp-streekplan RecJ Rustpunten l land, VlieUand en IJsselland als j rustpunten binnen de verder groeiende miljoenenstad kan bereikt worden, dat 1 OUOERKEekjEBHHG 2 ALCERABRUQ 3 vo.BRIËNENOORDBRUQ. 4 N</lLLfcN\5TUNNEL 5 MAASTUNNEL. 6 beneujxtunnei. f KRUITEUANDTUNNEl BlANKENBuRqSETUNNEL 9 Rozenburg-tunnel 10 eurotunnel 11 DOCbTllNNRL 12 LEKKER KERKSE BRUG. T^EN dertiental oeververbindin gen tussen Krimpen aan den Lek en Hoek van Holland zal in het jaar 2000 naar de pla nologen verwachten lokaal, interlokaal, nationaal en inter nationaal verkeer dienen in het Rijnmondgebied. Een net van grote wegen doorsnijdt stad en land aan weerszijden van Maas. Waterweg, Noord, Hollandsche IJssel en Lek. Van ieder wille keurig punt zal men snel over of onder de nu zulke jammer lijke hinderpalen vormende wa teren naar de overzijde kunnen komen. JTEN groot deel van Zuid-West-Nederland in het jaar 2000. Althans zo is de uisie der planologen van dit ogenblik op onze contreien van nu voor straks. Duidelijk is te zien dat de verstedelijking enorm zal zijn toegenomen. In de Randstad ziet men de z.g. bandstand (van Krimpen aan den IJssel tot Maassluis en dan aan weerszijden van Maas en Waterweg), het grote stedenblok der Haagse agglomeratie (met Delft en Leidschendam) dat praktisch aan de Leidse opeenhoping vast zit. Het Drechtsteden ge bied doet daar al niet voor onder. Nieuwe ver bindingen voorzien in de behoeften van het verkeer. Al met al is alle grond opgedeeld tussen woonbebouwing, verkeersbehoeften, recreatie en agrarische doeleinden. Nog zal er ruimte zijn al is het beeld der grote woonmassa's en der industriële giganten niet minder dan be klemmend. Verontreiniging lucht en water (Van een onzer verslaggevers) sche Dienst betekent een zo grote expansie van het stedelijk gebied, als in het rapport in het uitzicht wordt gesteld, een voort durende bedreiging voor land- en tuinbouw. Door een voorzichtig beleid, waarbij zoveel mogelijk grónd, waarop geen gevestigde agrarische belangen liggen, in be slag wordt genomen voor recrea tie, kan het jaarlijkse verlies aan cultuurgrond tot ongeveer 1000 ha worden beperkt. Voor de tuinbouw ligt de zaak moei lijker. omdat de kaart van de bodem gesteldheid laat zien dat bepaalde ge bieden. die voor kassenbouw in aanmer king zouden komen, voor uitbreiding van steden of havens moeten worden benut of om sociale redenen als open ruimten of recreatiegebieden moeten worden gebezigd en dus niet voor in tensieve agrarische exploitatie kunnen worden gebruikt. Met name in het gebied binnen de 'lingenbekken voor dit doel worden ge reserveerd. Voorts dient het grondwa ter tegen verontreiniging te worden be schermd. Oliewinning EEN vaak voorkomend verschijnsel, waarmee rekening moet worden gehouden, is dat grond, die geschikt is om op te bouwen en die geschikt is als tuingrond, aangewend moet worden voor de oliewinning. Zuid-Holland is een olie land met zulke rijke vondsten dat de stadsuitbreiding daarvoor soms tijdelijk moet worden opgehouden, zoals in het Haagse Mariahoeve, in de wijk Groot- IJsselmonde (Rotterdam) en in Ridder kerk. Voorts zal grond moeten worden opgeofferd voor de zandwinning, waar voor in de plaats dan meren en plassen kunnen worden gemaakt met een re creatieve bestemming. Over de luchtverontreiniging wordt In het rapport tenslotte opgemerkt dat bij complexen ten opzichte van de omgeving de meest mogelijke zorgvuldigheid in acht moet worden genomen, ook al wor den schade en hinder van de rookgassen door interne voorzieningen tot een mi nimum teruggebracht. Het Industriege bied van het Rotterdamse havengebied ligt ln dit opzicht bepaald niet gunstig voor de woongebieden langs de rechter Maasoever. Wellicht is van het aardgas als brandstof in de plaats van kolen of olie enige verbetering te verwachten voor de kwalijke damp die. afhankelijk van de windrichting nu eens het ene deel van de provlncië bedekt en dan ander en die de volgens Ame rikaanse maatstaven maximaal toelaat- overschrijdt. stedenring Is de ligging van de nieuwe i Bare concentratie stad Zoetermeer met omgeving hieropVestiging van industrieën die afvalwa- grote Invloed. De B-drlehoek en ler produceren op plaatsen die ver van het gebied tussen Hazerswoude en Moer- jzee rivieren verwijderd zijn, wordt kapelle zullen de voornaamste nieuwe j voor de toekomst niet meer verantwoord tuinbouwarealen binnen de ring kunnen eeacht. vormen. Verder Is er op de eilanden! nog gelegenheid voor een aanzienlijke uitbreiding van de tuinbouw. Behalve met de tuinbouw dient bij del toekomstige ontwikkeling ook rekening te worden gehouden met de winning van ~"ater, olie en zand. Een verdubbeling j an het waterverbruik in 20 jaar (thans 150 miljoen_ kubieke meter» is waar-1 waterbek- het water I verbeteren, vereisen een groot terrein I of wateroppervlak in de nabijheid van de rivieren, die zoet water afvoeren. Mogelijk kan een deel van het Greve-I

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7