Nieuwe Leuke Courant Ramp in Italië: meer dan 2000 doden? Aardverschuiving: water overstroomt dorpen Piave al lang een rivier des doods J Mensen in slaap verrast V.S.: vier miljoen ton graan voor Sow jets Vervoer Guba moet worclen voorkomen Butler of Lord HaUsham Strijd om de opvolging van Macmillan CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Donderdag 10 oktober 1963. 44sle jaargang Abonnementsprijzen Iets zachter Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele opkla- (Zie vérder pagina 9) m. 2,80, p.kw. 8,25 Kiachtendienst bezorging 18—19 J7EN verschrikkelijke ramp heeft zich vannacht in de Noord-Italiaanse provincie Belluno voltrokken. Een enorme aardverschuiving heeft veroorzaakt dat de in houd van het stuwmeer achter de Vaiontdam (150.000.000 m3) zich over een groot aantal dorpen heeft gestort. De nieuwe, 267 nieter hoge betonnen dam, die bij de rivier de Piave ligt, is zelf niet bezweken, maar kon toch niet verhinderen dat velen door het water het leven hebben verloren. Vanmorgen werd aanvankelijk he kend gemaakt, dat men er op moet rekenen dat ongeveer 4000 van de 4500 bewoners van het getroffen gebied 0111 het leven zijn gekomen. Later noemde men van offi ciële zijde een getal van 1000 vermisten; vanmiddag echter vreesden functionarissen voor een dodenaantal tussen 2000 en 3000. Er zijn al vele doden geborgen, terwijl er ook gewonden zijn aangetroffen. op om te proberen de bergen te be reiken. maar dat lukte slechts weini gen. De meeste inwoners verdron ken of stierven onder het puin. Van alle gebouwen staan er nog twintig overeind. In de Piave drijven tien tallen lijken. Wanhopige mannen en vrouwen delven in de modder op de plaats waar hun huis gestaan heeft, op zoek naar gezinsleden. Opmerke lijk is dat het aantal gewonden ge ring is. Wie niet omkwam en er in slaagde te vluchten, liep blijkbaar ook geen letsel op". Niet bezweken Aan het eind van de morgen verstrekte de Nationale elektriciteitsmaatschappij een communiqué, dat als volgt luidt: „Volgens de eerste inlichtingen is de stuwdam niet bezweken, in tegenstelling tot wat eerst werd gezegd. De ramp is veroorzaakt door een aardverschuiving van de berg Toe. tweehonderd meter van de rand van de stukwam. De aardmassa die zich in het stuwmeer stortte, heeft het water over de rand geslagen". Een derde van de bij de dam gelegen plaats Longarone (4000 in woners) is vernield. Van de huizen staan nog slechts stukken muur van maximaal zestig centimeter overeind. Het stuwmeer is dan ook ge heel leeggestroomd en een zijdal van de Piave ingelopen, waar de dor pen Longarone. Orte Fae, Codissago, Villanova, Malcorn, Rivalta en Castellarazzo werden getroffen. Aangezien de Piave sterk gezwol len is. vreesde men de gehele dag nog voor overstromingen in de Ve- netiaanse laagvlakte, zodat men moest besluiten tot evacuatie over te gaan van de 25.000 inwoners van San Dorta del Piave, op vierenveer tig kilometer van Venetië. Alle in de omgeving gestationeer de politie- en brandweereenheden werden direct nadat de ramp zich had voltrokken, ingeschakeld voor het reddingswerk en voor het her stel van de verbindingen. Zowel over de weg als per spoor kon men echter niets beginnen, zodat men aangewezen werd op kleine berg paden om het getroffen gebied te bereiken. Op verzoek van de autori teiten namen daarom de in Vicenza gelegerde Amerikaanse eenheden met helikopters aan het opsporings- en reddingswerk deel. Hoe de ramp zich precies heeft toe gedragen, is niet bekend geworden. Sommigen zeggen dat de betonnen dam voor drie kwart is ingestort, vol gens anderen heeft de dam het op verschillende plaatsen hegeven. Wat de oorzaak betreft denkt men (waar schijnlijk terecht) aan een aardver schuiving, die in het meer is terecht gekomen. Volgens waarnemers uit hefschroefvliegtuigen is dit uit de lucht te zien. De commandant van een eskader heli kopters. de Amerikaanse majoor Harvey C. Nayse. heeft vertelaard dat de dam zo te zien onbeschadigd is. Hij heeft met zijn eskader genees- en verbandmidde len naar de getroffen streek aangevoerd. Ir. S. Caruso van de Adriatische elek triciteitsmaatschappij. die de stuwdam drie jaar geleden heeft gebouwd, waar bij een meer van zeven kilometer bij vierhonderd meter is aangelegd, sprak van een aardimassa van vijftigduizend kubieke meter, die in beweging is ge komen. Reeds tien dagen .geleden had men maatregelen genomen om het stuw meer leeg te laten lopen, daar een massa aarde en stenen met een snel heid van veertig centimeter per dag ln de richting van het meer ging. Men had verwacht dat de aardmassa tussen 15 en 30 november het meei reikt zou hebben. Onverwacht moe vannacht omlaag zijn gestort ei ramp hebben veroorzaakt. De water stand van gisteravond gaf geen aanlei ding tot ongerustheid. Deze bleef nog twintig meter ondeT het toegestane ma- ximumpeil van 267 meter. De prefect van Belluno verklaarde vanmorgen dat de buitenste huizen van Longarone en een groot aantal wonin gen van het gehucht Rctoplnerolo (hon derd inwoners) zijn weggevaagd. De ge wonden uit deze plaatsen waren te zeer overstuur om een samenhangend relaas te geven van het gebeurde. Motorrijders, die de ramp hadden zien gebeuren, beschreven de paniek die was ontstaan. De muur van water stortte zich dan ook met zo'n geweld in het dal, dat het aan de andere kant tot v«er honrt-rrt meter hoogte tegen de bergen op sloeg voor hy in het dal 'v!o°ide De hoofdweg werd over een lengte van drie kilometer inet modder bedekt en van de lokale spoorlijn werd deel van twee kilometer vernield, inwoners van Longarone werden in hun slaap verrast toen de ramp zich met een daverende knal voltrok. Zij vluchtten in paniek hun huizen uit. Ve len probeerden de drie nabij gelegen gehuchten te bereiken, maar konden niet verder doordat een brug door de vloedgolf was vernield. Tot vanmorgen nog moesten de redders hun werk doen terwijl zij uit de moddermassa kreten van hulp hoorden. Tevens ontdekten zij dat het water vaten met cyaankali heeft meegesleurd zodat nog vergiftigingsge vaar was ontstaan ook. De gemeentesecretaris van Lon garone, Mario Laveder, vertelde van morgen, dat zijn gemeente van de kaart is geveegd. „In plaats daarvan ligt er nu een enorme massa mod der". Hij zei verder: „Ik werd om ongeveer kwart over elf wakker van het sinistere gebulder van het water. De mensen renden de straat In één oogopslag Adenauer ereburger van Berlijn; Erhard ontvouwt zijn programma pag. 5 PSV verpletterde Esjberg pag. 11 Waar groeit Zuid-Holland naar toe? De visie der provin ciale planologen pag. 7 Sneller alarm noodzakelijk bij verkeersongelukken pag. 9 Verlangens van de metaal arbeidersbonden pag. 9 Kamp Seedorf: het zal best gaan pag. 13 Werkgeversverbond verga- gaderde vandaag pag. 15 (Vervolg op pag. 17) De Piave* in Italië stond al vóór de ramp van de Vaiontdam in de geschiedenis en literatuur be kend als een rivier des doods. De be roemde rivier vindt door de schone bergen van 'de noord-oostelijke Italiaanse Alpen kronkelend een weg naar de Adriatische Zee ten noordoosten van Venetië. zich akkoord verklaard met de le vering van vier miljoen ton graan aan de Sowjetunie. zoals we in het kort reeds meldden. De opbrengst van de tarweverkoop (ongeveer 250 miljoen dollar) zal voor een tiende gedeelte het nadelige saldo van de Amerikaanse betalingsbalans in 1962 opheffen. Voorts betekent de trans actie een vermindering met vijftien procent van het tarweoverschot, waarvan de opslag de regering han den vol geld kost. Deze beslissing heeft Kennedy gis tel avond bekendgemaakt. „De graan- verkoop kan ook politieke gevolgen hebben, doch, zij is in de eerste plaats in het belang van de V S." zo zei hij. ..We zijn echter geen nieuwe weg in geslagen bij het handeldrijven met de Sowjetunie. Het zou dwaasheid zijn de Amerikaanse verkopen tegen te houden, terwijl de bondgenoten van de V.S. graan kunnen kopen om deze aan communisti sche landen te leveren. Dit gebeurt reeds sinds lange tijd op grote schaal." aldus de president De transactie met de Russen is de Amerikanen ook büzonder welkom uit psychologisch oogpunt. ,,Wy willen er nog eens duidelijk mee aantonen dat de kapitalistische economie gezonder is dan de communistische." President Kennedy sprak voorts de wens uit dat ook andere landen van het Sowjet-blok landbouw- produkten zullen kopen. Het ministerie van handel zal export vergunningen verstrekken op voorwaar de dat de graanzendingen uitsluitend voor de Sowjetunie en andere Oosteuro- pese landen zijn bestemd. Het vervoer zal door Amerikaanse schepen worden verricht, zonodig aangevuld met söheeps- ruimte van andere landen, De Sowjet unie mag het graan niet aan „westelijke" landen verkopen. De V.S. willen hier mee voorkomen dat het graan wordt ver voerd naar Cuba. Tot nu toe is Amerika veel terughou dender geweest in de handel met het communistische blok dan zijn bondgeno- Maar de V.S. voor slechts 125 miljoen en daarbij was nog 95 miljoen voor Po len. dat als bijzonder geval wordt be schouwd. Inmiddels hebben de Ver. Staten bij Canada krachtig geprotesteerd tegen de gang van zaken bij zijn verkoop van tarwe aan communistisch China, de Sow jetunie en Japan. Amerika heeft bezwaar tegen de lage prijzen, die voor de tarwe wordt ontvangen en het feit dat de V.S. niet op dc hoogte zijn gehouden van de bijzonderheden van de verkoop. De ver kopen van Canadees tarwe tegen vast staande lage prijzen zouden de „toekom stige hogere prijzen" in gevaar hebben gebracht. Volgens Amerikaanse rege ringskringen kan de handelsverkoop van tarwe door de V.S. door de door Canada gevolgde politiek van voorverkopen na delig worden beïnvloed en een poten tieel verlies van Amerikaanse tarwever- kopen tot een bedrag van zeker zestig miljoen dollar betekenen. Zelfs voor de ramp van gisteravond heb ben duizenden aan de oevers van de Piave een kwellende dood gevonden. Ernest Hemingway schreef in zijn roman ..Farewell to arms" die in 1929 werd uitgegeven, over de dood langs iet dal van de Piave wcreidoonog een aer oostenrijneis was van ras in de eerste Dioecugsie slag en itananen pracntige Piave onversloor i 1917 ïiden de Italianen te Carpèfto OostennjKers op üe vlucht gejaagci. jonge Hemingway, die toen ais ciia ïeur van een ziekenwagen bij het 1 naanse leger diende, vertelt van ao grote terugtocht. .aangemoedigd door hun succes, probeer den de oostenrijkers met inspanning van nun wegeDoende kraenten w nopig om de Piave over te steken, een laatste poging om de oonog in gedeelte van Europa te beëindigen, werden echter teruggeslagen. Enige maanden later probeerden zij het Ditmaal gelukte het hun de Piave op verschillende punten over te steken. Echter alleen maar om door een gecom bineerde geallieerde aanval te worden verslagen. Het was aan de Piave waar de geallieer den het OostenrijksHongaarse rijl ten val brachten en het getij van d< oorlog in Italië deden keren. riet was een overwinning maar tegen een enorme prijs. In Italië alleen s velden 600.000 mannen in de strijd langs de Piave. de Italiaanse rivier des doods. Cu ha vraagt hulp Ned. Roode Kruis De Cubaanse ambassadeur in Neder land. Carlos Maristany Sanchez, heeft vandaag verklaard, dat de toestand Cuba door de schade die de orkaan Flora heeft aangericht, „wanhopig" Hij heeft zich tot het Nederlandschc Roode Kruis gewend voor hulp in dc vorm van voedsel en medicijnen. Verwacht wordt, dat de helft van dc mais-, rijst-, koffie-, cacao- en industrie- katoenoogsten verloren gaat. Omvang rijke schade werd aangericht in de sui- keraanplantingen en onder het vee. Deze archieffoto geeft een duide lijk beeld van de enorme Vaiont dam met daarachter het stuwmeer. Paniek na brancl in verpleeghuis Bejaarden en baby's geëvacueerd In het gereformeerde verpleegtehuis te Sneek, waarin zowel een bejaarden tehuis als een verpleeginrichting is ge huisvest, is gistermiddag grote conster natie onstaan toen door ovreverhitting van een kachel brand ontstond in dc verpleegafdeling. Er was een zeer sterke rookontwikke ling en omdat de brand zich aanvanke lijk ernstig liet aanzien, werd met in schakeling van alle beschikbare am bulancemateriaal uit Sneek en omge ving begonnen met de evacuatie van dc vijftien kraamvrouwen en een tiental baby's, die werden overgebracht het nabijgelegen rooms-katholieke kenhuis St. Anthonius. De evacuatie liep zeer vlot. De brand bleek naderhand minder ernstig dan eerst werd gedacht. Via kele gaten, die in het dak werden ge kapt slaagde de brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, erin het vuur spoedig te bedwingen. Het nablus- singswerk duurde echter tot in de avond. De brandschade was beperkt maar de waterschade vrij groot. De brand, die door de hevige rookontwikkeling nogal spectaculair was. trok een grote publie ke belangstelling. In een fabriek voor chemicaliën in Rotterdam zijn vier arbeiders getroffen door mierenzuur. Dit gevaarlijke spul was door 'n Duitse tankauto aangevoerd en bij het lossen is vemoedelijk een kraan gesprongen, zodat de vloeistof in het rond spoot. Damdoorbraken in liet verleden Watermassa's hebben bij over stromingen in het verleden tal rijke mensenlevens geëist, maar er zijn slechts enkele gevallen, waarbij watermassa's bij dam doorbraken grote rampen heb ben veroorzaakt. De grootste uit de geschiede nis van de Verenigde Staten deed zich voor op 31 mei 1889 te Johnston, Pennsylvania. liet aantal doden was 2200. Onder de andere rampen, die in de archieven zijn opgetekend. 1874 144 mensen verdrinken bij een damdoorbraak in het dal van Mill, Massachusetts. 1928 instorting van de dam van de watervoorziening te St. Francis 64 kilometer ten noorden van Los Angeles; 25 do den en meer dan 700 huizen ver- 1959 doorbraak van de Malpasset - dam te Fréjus. Frankrijk, op 2 december; 421 personen zijn hierbij verdronken en 2500 dakloos geworden. Chr. metaalbedrijfsbond: Geen huurverhoging zonder SER-advies (Van onze soc. econ. redactie) De Christelijke metaalbedrijfsbo-id heeft in zijn orgaan Het Metaalbedrijf kritisch stelling genomen tegenover de aangekondigde maatregelen van de re gering op sociaal-economische gebied. De bond is van mening dat de rege ring niet eerder tot maatregelen als huurverhoging en optrekking van de indirecte belastingen kan overgaan, dan nadat hierover eerst aan de Sociaal Eco nomische Raad, waarin ook de Neder landse werknemers z(jn vertegenwoor digd, om advies is gevraagd. De bond grondt deze bewering op de wet op de bedrijfsorganisatie, waarin staat dat de regering verplicht is advies te vragen aan de SER omtrent alle belangrijke maatregelen, die zfj op sociaal en econo misch gebied voornemens is te treffen. Alleen indien het landsbelang zich te gen een dergelijk advies verzet, mag de regering buiten de SER om handelen. Naar de mening van de CMB is het thans echter juist in het belang van het Nederlandse volk dat het bedrijfs leven zich eerst over de maatregelen uitspreekt. De regering heeft met het parlement, maar ook met het bedrijfs leven te maken. Zy kan bij haar sociaal- economisch beleid niet zonder de mede werking van de vakbeweging, aldus deze verklaring van de zyde van de Christe lijke metaalbedrljfsbond. De 34-jarige bulldozermachinist W. Vrijhof is gistermiddag op een terrein naast de Basisweg in Amsterdam onder zijn bulldozer terecht gekomen toen de ze plotseling ging rijden. Later is hij overleden. Commentaren JVIET VELE UREN behoeft de mens heid om op de hoogte te komen van rampen die, waar ook, hebben plaatsgehad. In het nachtelijk duister Is een be paalde streek van Italië zwaar getrof fen. Maar reeds in de prille ochtend werden, aanvankelijk nog vaag, doch steeds beklemmender, bijzonderhe den openbaar van schokkende om- De mens vermag veel, ook in de be heersing van de natuur. Maar telkens weer doen zich krachten gelden in de beukende storm, in de trillende aardkorst, in aanstormende water massa's waartegenover dezelfde mens machteloos staat en die hem terugwerpen op de betrekkelijkheid van zijn aardse bestaan. Wat ons dan rest is de bezinning op dat bestaan, is verder het mededogen met de slachtoffers en hun nabestaan den, en is vervolgens ook een schuch ter pogen om de nood naar vermogen te lenigen. Wij hebben destijds in eigen land moeten ervaren, welke krachten in de natuur schuilen Wij hebben daar op ook mogen ondervinden hoe de mensheid tot in verre landen zich opmaakte tot betoon van sympathie en tot het aandragen van ondersteu ning. Want dat is toch wel iets wat onze tijd kenmerkt het besef van grote re saamhorigheid. We welen sneller en beter dan ooit. En dat weten klopt aan de verantwoordelijkheid, ook Jegens elkaar, die van het menszijn zulk een wezenlijk bestanddeel uit maakt. Vandaag is het Italië dat ons tot dat beleven van de medeverant woordelijkheid een droeve kans biedt. TLTET is voor Nederland en zijn be- 1J- volking een belangrijke dag. De twaalf miljoen wordt volgemaakt. Welk kind en in welke wieg het zijn zal, is niet bekend. Het doet er ook niet toe en het is wellicht goed dat we het niet weten. Want het gaat niet om die twaalfmiljoenste, maar het gaat erom dat we straks met twaalf miljoen en meer zullen zijn. Toch wel even iets om bij stil te staan, ook in een tijd van jacht en gehaastheid. Het is iets om juist in een periode van welvaart te mogen beleven. Een bevolking van twaalf miljoen be tekent evenzovele mensen, met hun eigenaardigheden, met hun karakters, met hun monden die gevoed moeten worden, met hun handen die aan de arbeid moeten. Met hun zielen ook. Daar zijn tijden geweest dat elke uitbreiding van de bevolking aanlei ding gaf tot nieuwe bezorgdheid over de levens- en bestaansmogelijkheden. Die bezorgdheid was er reeds, toen de bevolking nog slechts een fractie was van de huidige. Opmerkelijk mag het heten, dat een bezorgdheid in deze zin nauwelijks meer wordt aangetroffen. De schep ping blijkt schatten in zich te bergen waarvan destijds geen vermoeden was, doch die ontsloten worden naar mate de wereldbevolking toeneemt. Weest niet bezorgd voor de dag van morgen, heeft Jezus ons voorgehou den. Hij wist wat in de mens was. Hij kende ook Schepper en schep ping. We mogen het erop houden, ook nu we binnen onze toch wel beperkte landsgrenzen met twaalf miljoen zijn en trouwens reeds weer met meer. Terwijl premier Macmillan van Enge land vanwege zijn ziekte voor enige tijd buiten het politieke spel staat, wordt in kringen van de Conserva tieve partij op hoog niveau beraad slaagd over dc eventuele opvolger van Macmillan als regeringsleider. Zowel de huidige vice-premier Butler als Lord Hailsham is bij veel partijleden favoriet. In ieder geval staat vast dat Butler zaterdag op het partijcongres in Blackpool een belangrijke rede zal uit spreken. Hij treedt officieel op als ver vanger van de premier. De plaatselijke leiders van de Conser- NU 'N ARISTONA KOPEN EN GENIETEN VAN... het jaarlijks evenement GRAND GALA DU DISQUE (populair) zaterdag 12 oktober 20.45 u. vatieve partij hebben gisteren laten blij ken de voorkeur te geven aan Richard Butler. Deze werd namelijk door de Unie van conservatieve en unionistische ver enigingen uitgenodigd een rede te hou den op een massabijeenkomst van partij leden. De voorzitter van de Unie, Chel- mer, deelde mee, dat Butler de uitnodi ging heeft aanvaard. In de Unie zijn vrij wel alle leden van de partij onderge bracht. Tot nu toe werd aangenomen dat de gewone partijleden Lord Hailsham als opvolger van Macmillan wensten. Het conservatieve parlementslid Sir Gerald Nabarro heeft gisteren geëist dat Macmillan vervangen wordt door Lord Hailsham, die „geestdrift bezit en bran dende vaderlandsliefde „Groot-Britan- nië" kan in ieder geval niet worden ge leid door een zieke zeventigjarige," zo zei Nabarro. Intussen heeft deze kandidaat-premier zijn aanhankelijkheid aan Macmillan be tuigd. Hij sprak de wens uit dat de pre mier weer spoedig op zijn post zou kun nen terugkeren. Lord Hailsham zei dat hij dinsdag al wist dat Macmillan zijn rede zaterdag niet zou kunnen uitspre ken. „die misschien wel de moeilijkste in zijn leven Geslaagde operatie van Macmillan Dc Britse premier Harold Macmil lan is vandaag geopereerd aan een blaasvcrstopping. Volgens zegslieden van het ziekenhuis is de operatie ge slaagd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1