Nieuwe LeMse Courant Yo*& Werkgevers weinig bereid toe te geven Ook piratenzender voor reclame-tv Verf met voldoening Trein ramt auto met gasflessen: 2 doden Macmillan door kwaal niet op partijcongres Britse premier blijft wellicht toch aan CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD \Toentdag 9 oktober 1963, 44.te jaargang Vrij zonnig Koude nacht met weinig wind cn plaat- sclijk mist morgen overdag droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige langs de waddenkust vry krachtige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtempe- raturen als vandaag. (zie voorts pagina 7) 58936 Abonnementsprijzen Loonruimte Geen uitkering- Geen vakantie- Huurverhoging bindenineens verlenging onvermijdelijk (Van onze sociaal-economische redactie) TTET ziet ernaar uit, dat de vertegenwoordigers van de werkgeversorga- nisaties zich aanstaande zaterdag in de Stichting van de Arbeid vier kant zullen opstellen tegenover de belangrijkste eisen van de drie vakcen trales. Zoals bekend hebben de drie samenwerkende middenstandsorgani saties reeds in de afgelopen week in niet mis te verstane bewoordingen te kennen g^even, dat het eisenprogram van do vakbeweging voor het mid den- en kleinbedrijf „onmogelijk te verwezenlijken is". De industriële werkgeversorganisaties zijn nog steeds in beraad, doch de gistermiddag in Utrecht gehouden vergadering van de Verbondsraad van het Verbond van Prot. Christelijke Werkgevers heeft voldoende aanwijzingen opgeleverd voor de veronderstelling, dat ook de „grote werkgevers" zich uitermate schrap zullen zetten. Hoewel hot V.P.C.W. gisteren nog geen concreet omlijnd „tegenprogram" heeft geofrmuleerd, zijn tijdens de verbondsraadsvergadering toch enige duidelijke algemene standpunten naar voren gekomen: De werikigevers zijn ihet er over eens, dat de door het Centraal Planbureau geopperde mogelijkheid om in 1964 de c.ao,-lonen op te trekken met 4 procent, vatbaar moet zijn „voor een wat grotere loonsverhoging". Tot welk percentage de werkgevers zou den willen gaan, is niet uit de verf geef mij maar vruchtenyoghurt Overheid beperkt haar investeringen met vijf procent (Van onze parlementaire redactie) De regering heeft besloten haar in vesteringen in de komende zes maan den met vijf procent (van het jaarbe drag) te beperken. Dit heeft minister Witteveen (financiën) schriftelijk aan alle departementen meegedeeld. De mi nister verzocht de ministeries tevens, hem eind deze week een opgave te verstrekken van het totale bedrag waar mee op deze wijze de overheidsinves teringen kunnen worden, ingekrompen. Zoals bekend deelde minister-presi dent Marijnen vorige week in de kamer mee, dat de regering een onmiddellijk ingaande temporisering van investe ringen waarmee het rijk directe be moeienis heeft, overwoog. Het betreft hier de eigen investeringen van heid, daarnaast de investeringen geheel of grotendeels met rijksgelden gefinancierde instituten en van staats bedrijven, voorts de investeringen die in eerste instantie voor rekening van derden komen maar waarvoor het rijk rente en aflossing op de leningen be taalt, en tenslotte de door het rijk gesubsidieerde investeringen en kredie ten waarvoor de overheid garanties ver strekt. De woningwet- en premiebouw vallen niet onder temporisering. Het is nog niet bekend of de rege ring ook besloten heeft om een tempo risering van de investeringen der la gere overheid te bewerkstelligen. In één oogopslag Vrouwen in actie (Geref. en Vrije Evang. vrouwen- toogdagen; vrouw in het ambt; gezinsband) pag. 2 Ook in het licht schuilen onvermoede krachten; steeds meer nieuws over LASER pag. 5 Voor gangster-„zanger" geen gevangenis veilig pag. 5 In verzengende hitte beklom koningin Juliana ruïnes in Perzië pag. 7 Hoorspelserie van NCRV pag. 7 gekomen Dit is trouwens op dit mo ment ook niet mogelijk, omdat de mate van loonsverhoging uiteraard mede afhangt van hetgeen er daar naast zal (moeten) gebeuren. De werkgevers willen een zekere differentiatie per onderneming (bin nen de bedrijfstak) toestaan, doch de afwijkingen van de cjen.-lonen □aar boven zouden dan moeten wor den gebonden aan een maximaal percentag.e dat in de c.a.o.'s bedrijfs- takagewijze dient te worden vastge legd. Ook over de hoogte van dit percentage (dat overigens per be drijfstak wel verschillend zou moe ten zijn) kon geen concreet stand punt worden ingenomen. De werkgevers staan zend tegenover het verlenen uitkering-ineens over 1963 Zoals be kend vraagt de vakbeweging boven een loonsverhoging van 810 pro cent in 1964 een extra-uitkering over dit jaar van één week loon of sa- De werkgevers zijn unaniem van mening, dat de eis van de vakcen trales voor een verlenging vam de vakantie met twee da-gen niet kan worden ingewilligd. De verbonds- raad van het V.P.C.W. tekende tegen dit verlangen „ernstig bezwaar" aan, mede, omdat hierdoor de spanningen op de arbeidsmarkt ailleen maar kun nen toenemen. Vakamitieverlenging zou op het streven naar wegneming of beperking van deze spanningen een averechtse uitwerking hebben. De werkgevers adhten een huurver hoging onvermijdelijk. In de ver bondsraadsvergadering van 't VPCW is geen percentage „uit de bus" ge komen. (De gedachten over het per centage van een huurstijging varië ren in kringen der drie werkgevers organisaties van 10 tot 20). (Zie vervolg op pag. 6) „En in Persepolis werd de thee gebruikt", zeggen de communiqués. Een enkel regeltje. Voor de vorstelijke gasten een half uurtje ontspan nen na een vermoeiende tocht. Een half uurtje Perzische folklore bijna, want meisjes in nationale kostuums serveerden de Koningin, prinses Beatrix, prins Bernhard, de Sjah en keizerin Farak een kopje geurige thee. De Koningin en de Prinses hadden de meeste belangstelling voor de meisjes in hun keurige gewaden, die met sierlijke bewegingen hier een schoteltje neerzettenop de prachtig ingelegde tafel, daar een gebakje presenteerden. Op de tafelstond de filmcamera van prinses Beatrix. Ze had hem even uit handen gelegd, nadat hij uren lang had gesnord. Thuis zal het Koninklijk gezin opnieuw genieten. Van beelden van een juichend Perzié, van oude ruïnes, van moderne irrigatiewerken, van de warme vriendschap van het Perzisch Keizerlijk paar. In het ziekenhuis te Venlo is de 82- jarige weduwe A. C. B. uit Venlo over leden aan de gevolgen van gasvergifti ging. Een produkt van de Sikkens Groep Explosies op onbewaakte in Brabant Een ernstige aanrijding bij Maar- heeze tussen de sneltrein Amster dam-Maastricht en een vrachtauto met gevulde gasflessen, heeft gister middag heit leven gekost aan de 29- jarige chauffeur C. van der Heyde en zijn 26-jarige collega H. Reh- wald. Beiden zijn vaders van twee kinderen en afkomstig uit Deurne Het ongeluk gebeurde op de niet beveiligde overweg in de buurtschap Sterksel. Het vermoeden bestaat dat de vrachtauto op de overweg is blij ven stilstaan- De sneltrein greep de vrachtauto opzij van de cabine. De wagen ge raakte gedeeltelijk onder de locomo tief. De chauffeur en bijrijder ten op slag dood zijn geweest. De tientallen gasflessen rolden over de spoorbaan en explodeerden. Er ont stond een felle brand, die elke red dingspoging bij voorbaat uitsloot Gelukkig was de vuurhaard enkele meters buiten het bereik van de trein, de reizigers hevig geschrok- in. Noch deze reizigers noch het treinpersoneel liepen bij dit onge val verwondingen op. De machinist, die het ongeval aan zag komen, greep naar de dodemansknop en vluchtte via de reddingsuitgang naar achteren. Uit Maarheeze en omliggende buurt schappen kwam spoedig hulp. Brand weren uit Eindhoven en Tilburg be streden de felle vlammenzee van ach ter een opgeworpen stelling. Zij kre gen daarbij assistentie van de reddings ploegen van de Nederlandse Spoorwe uit de omliggende gemeenten. Steeds explodeerden gasflessen en de ijzeren scherven vlogen in het rond. Een van de scherven veroorzaakte een draadbreuk in de elektrische bovenlei ding. De reizigers van de ongelukstrein werden naar Weert gebracht. Tussen Heeze en Weert werd een tijdelijke bus dienst ingelegd. De vrachtwagen was eigendom van de ijzerhandel „Metaalcompagnie Galvano" uit Eindhoven. Eerst in de late avond kon het treinverkeer worden hersteld. De brandweren waren meer dan vijf uur bezig met het nablussingswerk. Na dien werden de heet geworden en nof gevulde gasflessen nat gehouden. Hagenaar: eiland in Noordzee Voor volgend voorjaar in werking een televisiezender uit zee pro gramma's met reclameboodschappen gaan uitzenden. Op het ogenblik wor den voorbereidingen getroffen om voor de nieuwe zender een veilig vast punt in de Noordzee te zoeken buiten de Nederlandse territoriale wateren. Op dit punt zal een basis constructie worden gebouwd naar voorbeeld van de oliebooreilanden. De programma's worden verzorgd door de dezer dagen opgerichte N.V. Reclame Exploitatie Maatschappij R.E.M. in Den Haag, waarvan de directie door de heer W. J. Hordijk uit Den Haag wordt gevoerd. De zender zal een groot gedeelte van Nederland bestrijken, in ieder geval de dichtstbevolkte steken. Kanaal en golfbereik zullen zodanig worden gekozen, dat de bestaande ver bindingen in het land-, lucht- en zee- OEGSTGEEST FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zr LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 2313? Voor de plaatsing van de zender wil men een platform in de vorm van een oliebooreiland gebruiken omdat deze constructies reeds tal van jaren hun be trouwbaarheid, ook bü slecht weer, heb ben bewezen. (Zie vervolg pagina l Geval van open tbc in kazerne Bü een recruut van de eerste compag nie van 't garderegiment Grenadiers in de Frederik Hendrik Kaz. in Vnght is bij een doorlichting open longtuberculose geconstateerd. De jongeman is opgeno men in het militaire sanatorium in Amersfoort. Om eventualiteiten te voorkomen, staat de gehele compagnie op het ogen blik onder een strenge controle. De onge veer honderd man van de compagnie, moeten driemaal daags en gedurende zes weken medieünen slikken. De militair geneeskundige dienst in de kazerne heeft bepaald dat ze wél normaal met verlof Een bijzonderheid is nog, dat de be smette jongeman in het dorp waar hij woont propaganda voerde voor het vrij willig borstonderzoek. Zelf had hij zich niet laten doorlichten, omdat hy wist op korte termijn in dienst te moeten en om dat hij aannam dat hy daar wel zou wor den doorgelicht. DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. W VER. VAN HUISVROUWEN DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" Ziekte geen invloed op plannen FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 4f Premier Macmillan van Engeland is gisteravond in een ziekenhuis opgeno men. Hij zal morgen een operatie on dergaan. Hij is thans 69 jaar oud. Ten gevolge van deze operatie zal hij en kele weken geen ambtsbezigheden kunnen verrichten. Macmillan zou za terdag spreken op het congres van de conservatieve partij over het leider- Na een operatie als die de premier moet ondergaan, is gewoonlijk een ver blijf van drie weken in het ziekenhuis noodzakelijk, gevolgd door een herstel periode van zes tot acht weken. Volle dig herstel wordt meestal na ongeveer drie maanden bereikt Macmillan was al enkele maanden ziek. Hij heeft nimmer, zelfs niet tegen de leden van zijn kabinet, gezinspeeld op zijn kwaaL De ministers cn de leiders van de conservatieve partij, die te Black pool voor hun jaarlijkse conferentie by- eenkwamen, waren dan ook verbysterd. Op het tijdstip van de kabinetszitting gisteren dacht Macmillan niet, dat er een operatie nodig was en daarom zei hy niets tegen zijn collega's. Eerder op de avond hadden woord voerders, die met Macmillan In contact staan, al gemeld dat h(J van plan was als eerste minister aan te blijven. Commentaren ■yGRIGE WEEK heette het complex van regeringsmaatregelen tot ontspanning van de economie nog „in overweging" te zijn. Nu ligt dan het eerste concrete besluit ter tafel: de regering heeft besloten om ge durende een half jaar de investerin gen waarmee de overheid directe bemoeienis heeft, met vijf procent te beperken. Alleen voor de woning bouw wordt een uitzondering ge maakt. De maatregel is in beginsel stellig juist. Volgens het Centraal Plan bureau zouden de particuliere inves teringen volgend jaar met 7 pet, maar de overheidsinvesteringen met 12 pet stijgen. Dit verschil in aan merking genomen en gegeven de noodzaak om de spanning op de ar beidsmarkt effectief te verminderen, laat het zich verstaan dat de rege ring een (tijdelijke) beperking van haar eigen opdrachten en kapitaals uitgaven in de eerste plaats geboden acht Toch dient ze er voor te wa ken, dat door deze maatregel geen vitale gemeenschapsbelangen zullen worden geschaad. Vooral ten opzich te van het dienstbetoon (P.T.T.) en de landbouw (cultuurtechnische werken) zal het snoeimes uiterst behoedzaam moeten worden gehan teerd. Het zou zeer te betreuren zijn als de investeringsachterstand in die sectoren nog groter zou worden. TJET IS MET dat illegale uitzen- den uit zee per radio en televi sie toch eigenlijk een zotte zaak. Nu is er blijkbaar weer een onderne ming in oprichting, die in commer ciële televisie vanuit zee brood ziet Het zotte is, dat het illegale karak ter van dit soort uitzendingen door niemand wordt betwist, maar dat men dit alles rustig binnen onze landsgrenzen kan voorbereiden en organiseren. Straks komt er de pacificatiecom missie voor de televisie. Wat zij op het gebied van de reclametelevisie moet doen, is niet duidelijk. De Tweede Kamer heeft zich immers reeds uitgesproken. Maar goed, het was kennelijk een voorwaarde van liberale kant om met de kabinets formatie mee te doen. Wat we ons wel afvragen is. of in deze pacificatiecommissie ook on dernemingen moeten worden betrok ken die onverdroten voortgaan met illegale activiteiten. Men spreekt nog wel eens van mis kenning van het gezag. Wij menen, dat de overheid zich niet behoort te lenen tot gesprek met wie zich daar aan schuldig maken. Dit zou trou wens de houding kunnen zijn van allen die tot zulk een gesprek wor den uitgenodigd. TTET BERICHT van de kortere diensttijd zal met instemming zijn ontvangen. Het Nederlandse volk is niet bijzon der militair ingesteld. Het ziet hier een onvermijdelijke plicht, maar wil beslist niet verder gaan. De diensttijd wordt nu verkort. Wat daarbij de aandacht trekt, is dat deze beslissing is genomen in het gehele kader van de ontspanning die de krappe arbeidsmarkt behoeft. Niet, zo wordt gesteld, dat de inkor ting anders zou zijn uitgebleven, maar ze zou later zijn gekomen. Voor de leek rijst hier wel een vraag. We meenden, dat de lengte van de diensttijd door militaire overwegingen is ingegeven. Maar er schijnen nu andere factoren mee te spreken, en dan drukken we ons zacht uit. Het kan dus korter leis waarvan ook anderen reeds enig vermoeden hadden, een vermoeden dat nu is bevestigd. In het maatschappelijk bestel wordt gestreefd naar verhoging van de ar- beidsproduktiviteit met minder mensen en in minder tijd meer doen. We vertrouwen dat ook in het mi litaire leven het streven daarop is gericht we plukken er nu de vruchten van en op een zeer wel kom ogenblik. T>IJ GELEGENHEID wordt het be- staansrecht van de Eerste Kamer aangevochten. Bij gelegenheid ook levert de Eerste Kamer het bewijs, dat zij wel degelijk reden van be staan heeft. Dit geldt ook thans, nu het gaat om het voortbestaan van de gemeente Zwammerdam. Het minste waarop Zwammerdam recht heeft is. dat in tweede instan tie in de Eerste Kamer volle aandacht wordt geschonken aan zijn bedenkingen tegen wat de regering voor ogen staat. Er is in onze tijd ook op bestuurlijk gebied een toenemende neiging tot concentratie. Waarom niet gemeen schappelijk gedaan wat gedaan kan worden, zegt men dan. En het gaat bovendien om grotere gemeenten die zich binnen haar gemeentelijke gren zen bekneld achten. De kleine gemeente, mits nog be stuurbaar, achten wij echter ook in deze tijd een groot goed. Terecht stelt men aan een gemeente de voorwaarde dat zij levenskrachtig moet zijn. Maar is men in gemoede van oordeel, dat die levenskracht bij grotere gemeenten voldoende aan wezig is? Het schort daar niet zelden aan de burgerzin zoals deze in klei nere plaatsen wordt aangetroffen. Concentratie betekent niet zelden verarming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1