Nieuwe Leidse Courant Metaalbonden verzwaren hun aanvankelijke eisenpakket Orkaan Flora: 400 doden, 30.000 evacuees Spanningen in sociale vlak duren voort Grafische bonden willen met spoed overleg Koninklijke gasten in het oude Ispahan Elf doden bij gevechten Ramp treft President wijst eis van rechtbank van Staat toe Haïti Maandag 7 oktober 1963, 44ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Half- tot zwaarbewolkt Vannacht: weinig: wind cn op enkele plaatsen mist. Morgen: half- tot zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige en aan de kust mogelük tot hard toenemende zuidwestelijke wind. Iets zachter. (Zie ook pagina 4) Kantoren Leiden Steenstraat 37 Abonnementsprijzen (Van onze sociaal-economische redactie) TVI AAR wij vernemen zal de Vakraad voor de Metaalindustrie aanstaan- de vrijdag in vergadering bijeen komen om de onderhandelingen te openen over de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de hand arbeiders in de metaal- en elektrotechnische industrie, die op 1 januari a.s. van kracht moet worden. De drie werknemersvakorganisaties zullen bij dit overleg met de werkgeversvertegenwoordigers vasthouden aan hun reeds op 11 september jl. bekend gemaakte eisen voor een loonsverho ging van 8 procent en uitbreiding van de vakantie met 2 dagen, doch zij zullen met het oog op de gebeurtenissen aan het loonfront van de laatste weken hun eisenpakket verzwaren overeenkomstig het eisen-program van de drie vakcentrales, het NVV, de KAB en het CNV. Ja, morgen bellen ze weer. die gezonde, vlugge schoolkinderen. Dan staan ze weer hij u op de stoep met hun enveloppen voor de Kinderpostzegelactie. Hij op deze foto is er nog niet bij. Nog niet.... misschien later wel? Nu is hij nog een van de vele duizenden kinde ren die niet thuis kunnen zijn, om welke reden dan ook. Maar ze kij ken allen, net als deze kleine jongen, hoopvol de onbekende toekomst in. Wilt u helpen, die toekomst voor de vijftigduizend kinderen die in tehuizen van de kinderbescherming worden ver pleegd, lichter te maken? Er is zo ontzaglijk veel nodig. Koop dan morgen uw eerste kinderpostzegels en prentbriefkaarten met een blij hart en een gulle hand. Koop méér, écht meer dan verleden jaar. Verras het schoolkind dat aan uw deur komt om uw bestel ling op te nemen, verras uzelf door guller te zijn dan u dachten help daarmee de talloze kinde ren, die juist uw gave zo nodig hebben! Dit betekent, dat de Algemene Ne derlandse Metaal Bedrijfsbondde Chr. Metaal Bedrijfsbond en de Ne derlandse Katholieke Metaalbedrijfs Bond „St. Eloy" tevens zullen aan dringen op o.m. het verlenen van een uitkering-ineens over 1963 ter hoogte van één weekloont op een mini mum- beloning van f 100 per week (of f 2.25 per uur) en op het openen van de mogelijkheid, om per onderneming van de c.a.o. naar boven af te wijken. Daarbij zullen zij duidelijk stellen, dat deze eisen zullen worden verhoogd in dien door huurverhoging en/of andere maatregelen „teveel" van de beoogde loonsverhogingen zou worden afge roomd. CPB „onjuist" Intussen heeft de voorzitter van „St. Eloy", de heèr P. Brussel, op een zater dag te Utrecht gehouden vergadering i van deze metaalbcdryfsbond verklaard, dat naar zijn mening door een forse j loonsverhoging de spanning op de beidsmarkt stellig zal verminderen, zulks in tegenstelling tot de verwachting het Centraal Planbureau. Bij herhaling, zo zei hij, is de va weging in de afgelopen jaren gemaand met de looneisen voorzichtig te zijn, omdat „elke procent loonsverhoging de werkgelegenheid aan tienduizenden zou ontnemen of althans de werkgelegen heid ernstig in gevaar zou brengen En uitgerekend nu. nu de vakbeweging eer forse loonsverhoging voor de werkne mers noodzakelijk acht, komt het Cen traal Planbureau tot de conclusie, dat een flinke loonsverhoging op de werk gelegenheid in de eerstkomende jaren geen invloed zal hebben", aldus de heer Brussel, die er in dit verband ook op wees, dat de werkgevers vorig jaar zelfs een loonstop bepleitten „met een be roep op de dreigende onvoldoende werk gelegenheid". Ministersvrouwen De voorzitter van „St. Eloy" uitte ook kritiek op de door de regering aange kondigde maatregelen. Zo vroeg hij zich ietwat sarcastisch af. of ook ministers straks op weg naar hun werk „een wegje maken om hun echtgenotes bij de fabriekspoort af te zetten en of ook de echtgenotes van werkgevers bereid zouden zijn „hun waardevolle bijdrage m de nationale produktieslag te leve- Waarschijnlijk echter is het de bedoe ling. aldus de heer Brussel, dat uitslui tend een beroep wordt gedaan op de arbeidersvrouwen, die ..geen dure ge zinshulp kunnen betalen" weekloon, die de vakcentrales wen- Ook in Rotterdam hebben typografen, bijeengeroepen door een „commissie van voortgekomen uit het grafisch personeel van de Nieuwe Rotterdamse Courant, een soortgelijke motie aange nomen. Het enige verschil met de „Amsterdamse motie" was, dat per 1 februari a.s. geen 12, maar 10 procent wordt gevraagd, terwijl er een extra loonsverhoging zou moeten komen, indien ;n huurverhoging en een verhoging in de indirecte lasten doorgang vinden. Deze vergadering, die zaterdagavond werd gehouden, werd bijgewoond door ongeveer 400 typografen, waaronder 100 uit Amsterdam en 40 uit Den Haag. Be sloten werd ook om een landelijk comité actie op te richten, samengesteld uit vertegenwoordigers van personeelscom- 'es van kranten- en grote handels drukkerijen, met de bedoeling om de wensen „binnen de bestaande vakbon den te realiseren of anders tot eigen optreden over te gaan". Daarbij werd duidelijk gesteld, dat het comité geen stakingen zal propageren, maar de weg het overleg zo lang mogelijk zal p een vergadering van vierhonderd typografen en arbeiders van met de gra fische bedrijven verband houdende on dernemingen zaterdagavond, in Rotter dam, is begonnen met de vorming van een landelijke krantencommisie. Het is de bedoeling, dat daarin elk technisch bedrijf in het krantenwezen met drie man zal zijn vertegenwoordigd. Als eerste doel werd gesteld het on der druk zetten van de vakbondsbestu- ren uitgaande van een te Amsterdam op een vergadering van de Algemene Ned. Grafische Bond aanvaarde motie: 8 pet. loonsverhoging met terugwerkende kracht per 1 oktober, 10 procent van het 0 De 50-jarige mevrouw H. Rozeboom uit Veenendaal, moeder van acht kinde ren. is zaterdagavond op de kerkewijk te Veenendaal door een bromfietser aan gereden toen zij met haar fiets linksaf wilde slaan, zij overleed op weg naar het ziekenhuis. In één oogopslag De christelijke politiek moet op de helling, betoogt dr. Bruis Slot. Het liberalisme zit er nog te diep in. En de macht van de vakbonden is nihil pag. 2. Adenauer heeft kritiek op hulpprogram aan Rusland pag. 5 Communisten de aanstokers in onrustig Honduras? pag. 5 Maleiers betogen tegen Indo- nesisohe leiders pag. 5 „Peking in nieuwe fase van scheurmaking" pag. 5 Persepolès, bakermat van Perzische monarchie pag. 4 En de sport op verschei dene pagina's Grafici Inmiddels hebben de besturen der drie erkende werknemersorganisaties in het grafisch bedrijf in een brief aan dc Fe deratie van Werkgeversorganisaties ir het Boekdrukkersbedrjjf in verband met de huidige loonpolitieke situatie de te kennen gegeven op korte ter mijn te komen tot besprekingen met ertegenwoordlgers van deze federatie. Bij dit beraad kan de verklaring dei- drie vakcentrales als uitgangspunt die- aldus de vakbonden, terwijl tege lijkertijd een begin kan worden gemaakt met de onderhandelingen over de nieuwing van de collectieve arbeidsover eenkomsten in het grafisch bedrijf, die op 1 februari a.s. aflopen. 8 plus 12 op 1 februari na deze loonsverhoging te verdienen bedrag extra loonsverhoging. Mochten regeringsmaatregelen het ef fect van deze loonsverhogingen vermin deren, dan een extra compensaie. Brand in Veghel schade: miljoen Een felle, plotseling uitslaande brand heeft in de nacht van zaterdag op zon dag de coöperatieve Zuidnederlandse kruidendrogerij te Veghel voor het groot ste gedeelte in de as gelegd. Aangenomen wordt, dat de schade een miljoen gulden zal overschrijden. Het bedrijf is zeer ernstig gedupeerd, tei daar het thans voor het drogen var neeskrachtige kruiden de geschikte tijd is. Een kostbare voorraad van deze krui den is verloren gegaan. Verzekering dekt de schade. Koningin Juliana en prinse Bea trix op bezoek bij het Sarah Pah- levi-kindertheuis in Teheran. tuig uit Teheran vertrokken voor een| bezoek van drie dagen aan het midden en zuiden van Iran. Gistermorgen vlo gen de Koninklijke gasten naar de oude hoofdstad Ispahan, vanwaar zij doorvlogen naar Shiraz voor een be zoek aan de ruïnen van Persepolis. Daarna zullen oude monumenten wor den bezichtigd in Shush en Hafttapeh in de provincie Khuzistan. De Sjah en keizerin Farah konden 's morgens de reis niet meemaken, omdat zij aanwezig moesten zijn bij de plechtige opening van het parle ment- Later op de dag hebben zij zich echter ook naar Ispahan begeven. Zaterdagmorgen hebben de konink lijke gasten de particuliere Nederlandse school te Teheran bezocht, waar de kin deren van de Nederlandse kolonie te Teheran voor het grootste gedeelte kinderen van werknemers van de KLM en een olieconlsortium de lessen vol- De Nederlandse kolonie telt twee honderd gezinnen met in totaal duizend personen. In Caracas: Bjj vuurgevechten die zich in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Vene zolaanse hoofdstad tussen „terroristen" en ordetroepen hebben voorgedaan,, zijn elf personen gedood onder wie twee le den van de burgerwacht, zo bericht het blad EI Mundo. Er is een tiental arres taties verricht en een grote hoeveelheid wapens in beslag genomen. President Betancourt van Venezuela heeft een beroep op de strijdkrachten gedaan tijdens de komende verkiezingen de orde in het door communisten be dreigde land te handhaven. De autoriteiten zoeken naar 17 per sonen in verband met de laatste terro ristische campagne. Zes-pro-Castro com munisten wachten nu op berechting voor een krijgsraad. jaar het Caribische gebied treft, trekt op het ogenblik voor de twee- Naar wij vernamen staan de grafische vakbonden nog geen concrete verlan gens voor ogen. Zij wensen de ontwikke ling nog een poosje „aan te zien" en het eerste gesprek met de werkgevers vertegen- oordigers zal dan ook vermoe delijk niet meer dan een oriënterend karakter dragen. Wel zijn, door bondsafdelingen en ac- tiecomité's. reeds allerlei eisen geformu leerd, doch het staat niet vast in hoever re deze zullen „doorwerken" in de ver langens, die de hoofdbesturen der bon den uiteindelijk ter tafel zullen brengen. De afdeling Amsterdam van de Alg. Nederlandse Grafische Bond (N.V.V.) heeft zaterdag in een rumoerige, door ruim 1100 personen bijgewoonde verga dering. een motie aangenomen, waarin over de periode 1 oktober jl. tot 1 febru ari a.s. een loonsverhoging wordt ge vraagd van 8 procent, gevolgd door een loonsverhoging van 12 procent van de dan geldende lonen. Deze motie werd ingediend door één der vertegenw* digers van het technisch personeel een Amsterdams dagblad. (De gevraagde 8»/o komt ongeveer overeen met de uit kering-ineens over 1963 ter hoogte Geen dwangsom betalen aan Ambonezen De president van de Haagse recht bank, mr. G. Witsen Elias, heeft van morgen uitspraak doende in een kort geding de Staat in het gelijk gesteld waarbij deze zich verzette tegen uitbe taling ener dwangsom van f 50.000 aan elk der twaalf Ambonese gezinnen, waarvan overbrenging naar Nederland was gevraagd. In het eerste kort geding had de pre sident de Staat bevolen alles te doen wat mogelijk was, om de gezinnen voo overdracht van Nieuw-Guinea op 1 naar Nederland over te brengen. Nar het oordeel van de eisers, w voor mr. A. G. Maris optrad, zoi Staat niet aan het vonnis op juiste wijze uitvoering hebben gegeven, reden waar om uitkering van de dwangsom werd ge vorderd. De president van van oordeel, dat de Staat voorshands niet kan worden ver weten iets te hebben nagelaten om aan het vonnis uitvoering te geven. Het ver wijt dat aan de Nederlandse vertegen woordiger in Hollandia, de heer Goed hart, geen bevestiging van het telegram van de Staat tot overbrenging van de ge zinnen was gevraagd, vond de president niet zulk een ernstig bezwaar, omdat de heer Goedhart gevraagd was te melden welke maatregelen hij had genomen om aan de opdracht uitvoering te geven. Er kon dus een antwoord worden verwacht. Dat geen gebruik was gemaakt van de telefoon vond de president begrij pelijk. omdat de telegrammen tot slechts enkele dagen tevoren op bevredigende wijze overkwamen. Er mocht worden aangenomen, dat de heer Goedhart in Hollandia voldoende bekendheid bezat, zodat adressering aan de Liaison Mis sion duidelijk genoeg kon worden ge acht. Bovendien had de Staat op 29 aprii een afschrift gezonden aan de Ver. Naties met hét verzoek de Untea om medewerking voor de maatregelen te vragen Hierdoor is mede de grond slag ontvallen aan de bewering, dat de Staat geen andere wegen zou hebben ingeslagen om uitvoering aan het vonnis te geven. Dat de heer Goedhart op het telegram niet in actie kwam vond de president wel begrijpelijk omdat op hem wel een zware wissel werd getrokken. Er kon niet worden voorzien, dat hierbij een misverstand zou ontstaan. Het verwijt, dat de Staat na 1 mei nog maatregelen had nagelaten, achtte de president niet binnen zijn beoordelingsbevoegdheid, omdat het daarna regeringsbeleid be trof. de maal in dc richting Cuba, waar hij op zijn eerste tocht reeds grote schade heeft aangericht. Volgens ra dio-Havanna zijn reeds ongeveer dertigduizend mensen geëvacueerd. Eind vorige week werd het eiland Haïti een prooi van de orkaan. Een etmaal lang beukten de hevige stormwinden op huizen en gebou wen. Zeker vierhonderd personen zijn hierbij om het leven gekomen. De berichten die over de ramp op Haïti binnenkomen zijn schaars, aan gezien vrijwel alle verbindingen met Je hoofdstad Port-au-Prince zijn ver broken. Er is op Haïfii een groot te kort aan drinkwater ontstaan, terwijl ae sanitaire omstandigheden met het uur slechter worden. De meeste wegen verkeren in een deplorabele toestand. Volgens het blad Miami News zouden hele steden zijn verwoest. De lijken drijven in de stra ten van deze stad, zo meldt het blad. Ook op Jamaica heeft de orkaan zijn verwoestende werk gedaan. Langdurige siagregens zetten huizen en straten on der water en deden rivieren buiten hun oevers treden. Ook hier zijn de telefoon- en telegraafverbindingen verbroken. In de omgeving van de hoofdstad Kingston moesten zeker duizend personen hun Ned. parlement: goedkoopste van Europa Nederland heeft het goedkoop ste parlement van Europa: het kost ons per hoofd van de bevol- king slechts 48 cent per jaarzo blijkt uit cijfers, die Europa- Union, het orgaan van de West- J duitse Europese Beweging, pu- bliceert. J De andere Europese landen 2ijn aanzienlijk duurder uit: de Britten betalen per hoofd van de bevolking per jaar 56 cent voor hun parlement, de Duitsers J 67 cent, de Oostenrijkers 90 centJ de Italianen 1.19, de Noren ƒ1.77, de Zweden f 2.39 en de Fransen f 2.46. Het duurst zijn de Luxemburgers uit: f 3.22. In de Verenigde Staten liggen de kosten op 2.56 per hoofd per jaar. huizen verlaten. Zij moesten hun toe vlucht zoeken in schoolgebouwen. Op Cuba is vrijdag vooral de provincie Orlënte getroffen. Grote delen vai koffie- en caoao-oogst zijn verloren ge gaan. Volgens radio-Havanna zijn veel gebouwen ingestort, maar van slachtof fers is nog geen melding gemaakt. Pre mier Fidel Castro heeft voor sommige gebieden de noodtoestand afgekondigd. De orkaan trekt met snelheden van bijna 200 kilometer het eiland voorbij. Vrijdag werd het oostelijke deel van Cuba ge- De meteorologische dienst van Miami (Florida) verwacht, dat de orkaan in kracht zal afnemen als hy over land trekt. Het centrum van de orkaan ligt nog ongeveer zeshonderd kilometer van net Amerikaanse vasteland. onder Nederlandse investering 60.000 ra diotoestellen per jaar worden gemaakt. aantal, döt te beginnen met 1064 tot 100.000 zal worden verhoogd. Het laatste bezoek van de ochtend bracht de Koningin aan de Nederlandse ambassade, waar zij kennis maakte met enkele vooraanstaande leden van de Nederlandse kolonie te Teheran en hun vrouwen. Alvorens hun bezoek aan het oudheid kundig museum en het Iraanse instituut schone kunsten hebben de Neder landse vorstelijke personen in het Go- les tan-paleis aangezeten aan hun beslo- lunoh. 'sAivonds zaten zij aan aan banket, aangeboden door premier Een hofdignitaris deelde mede. dat de Sjah en keizerin Farah Diba de Neder landse vorstin grote paketten met ge schenken hebben doen toekomen, waarin zich van zijden garens vervaardigde Per zische tapijten, zilverwerk uit Ispahan met imozaïdk ingelegde sigarettenko kers uit Shiraz bevonden. De geschenken waren naar 't Golestan- paleis gezonden en werden aan de Ne derlandse vorstelijke personen aangebo den door dr. Luighman Adham, groot - ceremoniemeester van het keizerlijk hof. Vietnamese president: Kwestie boeddhisten „is opgelost", waarom dan op VN-agenda? President Ngo Dinh Diem van Zuid- Vietnam heeft vandaag in een openings rede tot de nieuwe Nationale Vergade ring gezegd, het te betreuren, dat de Boeddhistische kwestie op de agenda van de Algemene Vergadering der VN is geplaatst, daar dit probleem „reeds is opgelost". „De internationale politiek van Viet- jm wordt beïnvloed door hot interna tionale communisme, dat uiterste span ning en een blijvende bedreiging van de wereldvrede heeft geschapen", aldus ~De tijdelijke sluiting van onze ambas sade in Vientiana (Laos) en de beslis sing van Cambodja om de diplomatieke betrekkingen met onze regering te ver breken zijn het bewijs". „Sommige landen worden misleid door valse inlichtingen over de toestand in Vietnam en in het bijzonder over de Boeddhistische kwestie. Vietnam heeft geleidelijk aan zijn plaats ingenomen onder de landen met volledige binnen landse soevereiniteit om zijn internatio nale positie te bestendigen". De redevoering van Diem werd in Sai gon door luidsprekers op de straten en via de radio uitgezonden. In Saigon wa ren streng,e veiligheidsmaatregelen ge troffen. Vietnamezen werden uit de di recte omgeving van het parlements gebouw gehouden en de identiteit van alle buitenlanders werd gecontroleerd, voordat zij doorgang verkregen. 0 Uit het water van de Kloveniersburg wal te Amsterdam is gisteren het stoffe lijk overschot opgehaald van de 75-jarige heer B. S. Tax. bewoner van een be- jaardenthuis aan de Plantagemiddenlaan. In Leeuwarden is gisteren de vierja rige Geert van der Vlag bij het spelen te water geraakt en verdronken. De jon gen, die op een brug speelde, struikelde en kwam in het water terecht. Bejaarde man doodgereden NA ongeluk Bij een ongeluk op rijksweg 13 onder Rotterdam is zondagmiddag een man ge dood en zijn zes personen gewond. Als gevolg van een klapband was een auto over de kop geslagen. De vier inzittenden werden alle gewond, maar niet ernstig. Zij zijn naar een ziekenhuis in Rotter dam gebracht. Een automobilist op de andere rijbaan, die het ongeluk had zien geburen, stopte, parkeerde zijn wagen in de parkeerstrook en stak de rijksweg over. De man, de 82-jarige J. Roest uit Rotterdam, werd hierbij gegrepen door een scooter. De berijder daarvan, de 51- jarige Haagse bakker M. Moijses, en zijn evenoude echtgenote, die op de. duo zat. werden ernstig gewond. Zij werden naar het ziekenhuis in Rotterdam gebracht, waar de heer Roest korte tijd later over leed. Op de rijksweg Nijmegen's Herto genbosch is de 73-jarige zwerver H. O., door een personenauto aangereden toen hij plotseling overstad. Hij was vrijwel op slag dood. In Sas van Gent Is zaterdagmiddag de zes-jarige Jacobus Timmers onver wacht overgestoken en aangereden door een personenauto. Het jongetje was op slag dood. De 21-jarige militair M. van der Ham is zaterdagavond in een bocht van de weg NieuwlandMeerkerk met zijn mo tor geslipt cn tegen een boom geslagen. HU is aan zün verwondingen overleden 0 De 42-jarige H. L. Baas uit Alblasser- dam is zaterdagavond met zyn brom fiets op een kruispunt in zyn woonplaats tegen een van rechts komende personen auto gebotst. Zondagmorgen is hy over leden. (Advertentie) geef mij maar vruchtenyoghurt WM*

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1